Gönderen Konu: Bora' mı Avensis mi?  (Okunma sayısı 24570 defa)

Çevrimdışı VOLKAN_EMİR

• Profili Görüntüle
Bora' mı Avensis mi?
« : 11 Ağustos 2009, 19:25:52 »
           Arkadaşlar bu konuda sizlerin fikirlerini bekliyorum.Bende ki araba malum 2004 Bora Pasific.Bi arkadaşımda ise 2007 model Toyota Avensis var.Az önce Avensis'i kullanma fırsatım oldu; Bora ile hemen hemen aynı konfor ve performasa sahip.Fakat arkadaşımın verdiği bilgiler beni resmen afallattı.

Şimdi konu şöyle bu avensis dedikleri araba 1.6 motor ve 115 hp benzinli motora sahip ve bu araba bir depo benzinle 980 km yol yapmış ( 90-120 km hız aralığında ).Yani şehir dışı yaklaşık 18 kuruş, şehir içi ise 200 kuruş yakıyormuş.150 bin km'deki bu arabanın 150 bin bakımı yetkili serviste 350 tl tutmuş.V kayışı,filtreler,yağ, vs. değişmiş.Bu arada bu arabada triger kayışı yerine zincir kullanılmış ve bu zincir de 1 milyon km de değişiyormuş.Dün bu bilgileri aldıktan sonra  -ki doğru veya yanlış olduğunu bilmediğim için bu konuyu açtım bu arabayı ciddi anlamda düşünmeye başladım.Siz ne dersiniz? Bora yı satıp alınabilir mi? Değerli fikirlerinizi bekliyorum.
Sayfa düzenini bozan büyüklükte imza!

Çevrimdışı mfg35

• Profili Görüntüle
Ynt: Bora' mı Avensis mi?
« Yanıtla #1 : 11 Ağustos 2009, 22:13:33 »
toyota sorunusuzluğu ile ünlü bir markadır. fakat yakıt olayı o boyut ve ağırlıkta ki bir araç için bana inandırıcı gelmedi pek. sadece yakıt tüketimi ve bakım maliyeti sebebiyle volkswagenden vazgeçmeyi kendi adıma düşünmem. ama karar sizin ayrıca araç alım satımlarında büyük ihtimalle bir miktar zararınız olur ayrıca temiz bakımlı bir araç bulmakla dA uğraşmanız gerekir.

Çevrimdışı erdem2179

• erdem2179
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: golf mk3 gti
« Yanıtla #2 : 11 Ağustos 2009, 22:26:50 »
bora mı avensis mi benim fikrim avensis... :tamamdir
Mk3 gti

Çevrimdışı yellow_driver

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: GOLF 6 1.6 TDİ
« Yanıtla #3 : 12 Ağustos 2009, 01:58:05 »
       passatla kıyaslasanız passat derdim ancak bora ile avensis arasında segment farkı var ve vw den sonra tercih edebileceğim 2 markadan birisi toyota.
      tamam en sağlam araçlar toyotalar, ancak temiz bakılan vw lerde kolay kolay sorun çıkarmayan araçlardır. ayrıca triger bakımıda sürekli yapılan bişey değildir ve zincir yerine lastik kayış kullanılması motorun  daha sessiz ve sarsıntısız çalışmasına yardımcı olur.
      yakıt işine gelince ben golf 4 kullanıyorum (1140 kg) ve avensis (1410 kg) benim araçtan en az 270 kilo fazladır. yani motor hangi sistemle çalışırsa çalışsın ( DOHC, OHC, boxer, VTEC, VVTİ, 8 valf, 16 valf vs....) benden az yakamaz. benim araca gelince şehir içi 300 civarı, şehir dışı 180-190 civarı tüketiyor. ancak şu var, arkadaşınızın aracının deposu 60 LT yakıt alıyor

Çevrimdışı cemdermen

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 12 Ağustos 2009, 03:47:33 »
150.000kmde arabanın o kadar az yakması bana çok gerçekçi gelmiyor....bi depo benzinle 980 ama deposu kaç litreki bunların?...ya da km'de 200 krş yakarken benzinin litresi ne kadardı...iyice araştırmak lazım  ;)
2006 VW ABT Polo 1.4 Trendline ABS Polo 9n3 ABT Tuning ve Cruise Control

Çevrimdışı VOLKAN_EMİR

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 12 Ağustos 2009, 09:43:18 »
Sayın mfg35;araba 1 depo ( 55 lt ) benzinle tam 980 km yol yapmış.Güvendiğim biri olmasa bu konuyu açmazdım bile.Yalnız 120 km hızı geçmemek şartıyla.Bakım maliyetini ise şu sebeple dile getirdim.Ben 10 bin km bakımı için bile yetkili servise gidemezken adamlar 150 bin km bakımını yetkili serviste 350 tl'ye yaptırıyorlar.

sayın yellow driver ; Ben aradaki segment farkını gözetmeksizin bu konuyu açtım.Benim şuan kulladığım araba sorunsuz vaziyette ancak ekonomik durumlar söz konusu olduğundan bu donanımlarda bir arabanın  sıfır km sini alma durumum yok.Oyüzden gerek yetkili servis,orjinal yedek parça gerekse donanım,yakıt tüketimi ve konfor özellikleri olarak Toyota daha önde gibi geldi.Ayrıca zincir dolayı ben sarsıntılı veya daha gürültülü çalışma hissetmedim.

Çevrimdışı devran

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 12 Ağustos 2009, 11:51:55 »
avensis  boradan ustun bi arac... gerek boyut olsun konfor olsun ve segment...bakım maliyeti olarak ta vw nın cok altında gorunuyor(eger yetkılı servıste yaptıryorsanız)
ayrıca 2007 avensıs ler 2004 bora fıyatlarına gıdıyorsa  cok guzel
boradan heryonuyle ustun ve 3 yas genc bı arbayı aynı fıyata alacaksınız eger
benım de tercıhım avensıs olurdu

Çevrimdışı VOLKAN_EMİR

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 12 Ağustos 2009, 11:58:33 »
Teşekkürler Devran Kardeşim tavsiyelerin için.Ama fiyat konusunda pek de aynı gibi görünmüyor.Ben netten bakkım 2005 model 1,6 avensis 25,700 tl fiyat çekmişler.2007 modeli 27-28 bin falandır herhalde ama tabi internette fiyatlar biraz daha yukarda.Gerçek piyasada daha uygunada bulunabilir.

Çevrimdışı yellow_driver

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: GOLF 6 1.6 TDİ
« Yanıtla #8 : 12 Ağustos 2009, 14:26:02 »

avensis  boradan ustun bi arac... gerek boyut olsun konfor olsun ve segment...bakım maliyeti olarak ta vw nın cok altında gorunuyor(eger yetkılı servıste yaptıryorsanız)
ayrıca 2007 avensıs ler 2004 bora fıyatlarına gıdıyorsa  cok guzel
boradan heryonuyle ustun ve 3 yas genc bı arbayı aynı fıyata alacaksınız eger
benım de tercıhım avensıs olurdu
aynen katılıyorum

Çevrimdışı oguz oktay

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 12 Ağustos 2009, 15:07:12 »
bu zincir olayınada fazla güvenme bizde sirket arabalrı doblolarda triger yok zincirli, yok söle triger setinn degişmesine gerek yok zar zurt dediler 120 binde zincir kopardı 2 aracta biri 120 binde
digeri 140 binde

Çevrimdışı VOLKAN_EMİR

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 12 Ağustos 2009, 18:22:57 »
bu zincir olayınada fazla güvenme bizde sirket arabalrı doblolarda triger yok zincirli, yok söle triger setinn degişmesine gerek yok zar zurt dediler 120 binde zincir kopardı 2 aracta biri 120 binde
digeri 140 binde
Söz konusu araba Toyota Avensis. Doblo olsa eyvallah derdim ama adamlar gerçektende çok iyi motor yapıyorlar.Toyota motoru bu konuda çok iddalı reklamlarında da bu konuyu vurgulamışlardı hatırlarsınız.

Çevrimdışı oguz oktay

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 12 Ağustos 2009, 19:47:00 »
o motorlar efsana motorlar 90  98 senelerinde vardı artık o motorlar gibi motor uretmio  d4d coralla var triptonic salak sacma bi  araba avensis  de öle aman aman bi araba degil bana göre ama gene senn fikrin sen begendiysen içine sindiyse problem yok

Çevrimdışı mfg35

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 12 Ağustos 2009, 21:34:44 »
Sayın mfg35;araba 1 depo ( 55 lt ) benzinle tam 980 km yol yapmış.Güvendiğim biri olmasa bu konuyu açmazdım bile.Yalnız 120 km hızı geçmemek şartıyla.Bakım maliyetini ise şu sebeple dile getirdim.Ben 10 bin km bakımı için bile yetkili servise gidemezken adamlar 150 bin km bakımını yetkili serviste 350 tl'ye yaptırıyorlar.

sayın yellow driver ; Ben aradaki segment farkını gözetmeksizin bu konuyu açtım.Benim şuan kulladığım araba sorunsuz vaziyette ancak ekonomik durumlar söz konusu olduğundan bu donanımlarda bir arabanın  sıfır km sini alma durumum yok.Oyüzden gerek yetkili servis,orjinal yedek parça gerekse donanım,yakıt tüketimi ve konfor özellikleri olarak Toyota daha önde gibi geldi.Ayrıca zincir dolayı ben sarsıntılı veya daha gürültülü çalışma hissetmedim.

yakıt olayına çok takılmayın özellikle şehir içi kullanımı çok yapıyorsanız1000 tl ye bir lpg taktırırsın olur biter.avensisi almadan önce arkadaşında var olması sebebiyle bir test sürüşü yapman faydalı olacaktır.bildiğin gibi kasa ağırlığı fazla olduğu için, performans ve kalkışa bir bak derim.avensise 2000 motor daha uygun gibi.hayırlısı olsun

Çevrimdışı haritacı

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 12 Ağustos 2009, 23:56:24 »
Bence avensis toyota problemsiz bir araba yakıtıtada doğru olabilir.Çünkü VW ler çok yakıyor.