Gönderen Konu: Tsi ye Uzman cevapları aranıyor  (Okunma sayısı 8899 defa)

Çevrimdışı 06onur

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: golf tsi 122ps +LPG
Tsi ye Uzman cevapları aranıyor
« : 15 Nisan 2010, 23:09:59 »
Tsi yi yeni tanıyorum.

*Saah haliyle araç ilk çalıştığında Jigleye geçiyor. Ama Turbo sesi alıyorum sanki normal motor sesinin fazlası oluyor.5-10sn 1200d/d çalıştıktan sonra hemen 650devire iniyor. Ben bunu "Turbo ısıtılıyor diye yorumluyorum" doğrumudur? Keza diğer polomuz ve eski polom 12den yavaş yavaş 10a sonra 8e 7ye indirirdi devir sayacını.(motor özellikle 3vitesten sonra çok sessiz iyi yalıtılmış belitmek isterim)
*İçi gerçekten kaliteli aracın neredeyse hiçbiyerinden tıkırtı gelmiyor. Ama bir yer hariç cd çalar. Pütürlü yolda sanki Cd çaların içindeki cd yukarı aşağı çarpıyor gibi  bi ses var. başına gelen varmı?
*yol bilgisayarının kullanma kılavuzu lazım olan var mı?
*Hafızalı ayna var. Geriye taktığımda otomatikman sağ ayna kendini kaldırıma ayarlıyor. Sol ayarlamıyor bozukmudur. Aynaların Yalnız biri mi hafızalıdır?

Araç için kendi yorumum C segmenti bir çok araç kullandım BMW-Audi-Mersedes i çıkar. VW kalitesi değerlerine çok baskın heleki Tsi motorla
« Son Düzenleme: 16 Nisan 2010, 15:19:00 Gönderen: 06onur »
YAKIT YİNE ARTTI!!!! BENZİN 5.09TL LPG 2,71
2010DA BENZİN:3,30 LPG:1.80 di

Çevrimdışı dedalus

• Profili Görüntüle
Ynt: Tsi ye Uzman cevapları aranıyor
« Yanıtla #1 : 01 Temmuz 2010, 22:42:55 »
kardeş mrb..öncelikle şunu söyleyeyim ki kullanma klavuzuna şiddetle ihtiyacım var özel mesajdan yazacağım..
sabahki çalışma sesi ve yüksek devire gelince endişelenecek bişey yok gayet  normal..araç kendini daha çabuk ısıtmak ve altta biriken yağı yaymak için yapıyor.40-50sn sonra düşer..
hafızalı ayna olayı da, normal şartlarda sağa park edildiği için sadece sağ ayna hafızalı..(kaldırım olayı)...
TSİ olayına gelince çoğu kimsenin haberi yok (malatya da yaşıyorum) 1,4 140bg diyorum kimse inanmıyor hadi canım vs (yada tabi tabi diyip geçiştiriyorlar)..sanayideki ustalar da "kırmızı motor" diye biliyor burda..
iyi günlerde kazasız belasız sürmeniz dileğiyle. :tamamdir

Çevrimdışı 06onur

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 02 Temmuz 2010, 11:30:34 »
dedalus cevap için teşekkür ederim çok önce sormuştum hemen hemen hepsini öğrendim.

Tsi"""
*sabah 1200 devir 30-40sn gürültülü çalışma yağlama için normal
*pütürlü yolda orta konsol sesi "tasarım hatası" klima parçalarının birbirine vurmasından kaynaklanıyor. Çözümü basitmiş bez bantla yalıtım yapılıyormuş.
*sağ ayna "Mirror Down" hafızalı ayna indirme özellikli, solda yok.
*Senkromençli şanzıman kullanıldığı için(yumuşak vites geçişleri sebebiyle) 1.viteste yüksek devirde (3500devir üzeri) zamanla şanzımana zarar veriyor. Performanslı bir motoru olsada sert kalkışı sevmiyor 2.viteste 30km/h den itiberen hıza müsait
« Son Düzenleme: 02 Temmuz 2010, 11:31:17 Gönderen: 06onur »

Çevrimdışı dandun

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 20 Ocak 2012, 18:09:06 »
bu sabah olan sen 1200 devirde gürültülü çalışması bende var bir çok araçtada vardır muhtemelen. he sunu söylim dış mekan sıcaklığıylada ilgili kışın her sabah olmuyor kapatıp 4 saat sonra oluyor muhtemelen15-20 derece arasında oluyor ve bir yerleri yağlıyor dediğiniz gibi.

ama benim aracımda bunu yaparken silkeleme yapıyor ve birz gaz verip deviri hafif yükseltirsem buseferde metalik değişik sesler geliyor bu normal gibi gelmiyor bana ama ne olduğunu servis yada mühendisleri cevaplayamadı başına gelen yada açıklayabilecek olan varmı bunu

Çevrimdışı 06onur

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 20 Ocak 2012, 23:34:21 »
Aracı alalı neredeyse 2yıl oldu oses bence bi ayarla alakalı hatta neredeyse eminim.
10-15sn sonra kendiliğinden rolantiye iniyor. O ses süresince sarsıntılı ve çok değişik sesler geliyor var birçok Tsi ciden duydum. Bu ses ilk marşın hemen ardından geliyor. Kesinlikle gaza dokunmuyorum ve aracı hareket ettirmiyorum. Zincirin yağlandığı varsayımından sente atlama riskini göze alamam. O sesin araca bi zarar vermeyeceğini ince bi ayar olduğunu düşünüyorum. Vw detay arabasıdır.

Golf5 te çok fazla ince ayar var. Mesela silecek sensörü açıkken, 1-2cm yukarı aşağı hareket ettirmesi(rüzgar sesini kemek ve buzlanmayı önlemek için), geri viteste iç sürkilasyon yaptırması, yolda 800-1000d/d arlığında değişken rolantisi ve dururken 650d/d düşürük stop etmiş gibi sakin çalıması, şoför kapısını açamadan bagajı açmaması, belli sıcaklığın altında silecek sensörünü ve ayna indirmeyi motor yanmasın diye devreye sokmaması,4lü yanarken sağa sola sinyal verildiğinde 4lü falaşörü kapatması...
« Son Düzenleme: 20 Ocak 2012, 23:35:02 Gönderen: 06onur »

Çevrimdışı ysb

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 21 Ocak 2012, 21:12:10 »
İlk çalışmada 4-5 saniye gelen garip sesleri ben de kafaya çok takmıştım ama normal sanırım. Sanki 4-5 saniye sonra tamamen yağlanıyor da ses düzeliyor gibi. Bahsettiğiniz şey bu mudur?

Çevrimdışı dandun

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 22 Ocak 2012, 01:52:00 »
4-5 saniye değil benim dediğim 40-50 saniye sürüyor

Çevrimdışı ysb

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 22 Ocak 2012, 10:59:41 »
Sizin dediğiniz 1200 devir civarında çalışması, o farklı. Benim dediğim -3,4 derecenin altında oluyor.

Çevrimdışı 06onur

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 23 Ocak 2012, 11:55:44 »
Uzman birisine götürüp şu soğuk havalarda 1gün bekletin sabah baksınlar bence, sübap iticilerde sıkıntı olabilir ileride çok masraf açar

Çevrimdışı dandun

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 24 Ocak 2012, 18:44:45 »
hangi durum için söylüyorsunuz

Çevrimdışı enesandic

• JOKER
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 25 Ocak 2012, 19:46:39 »
bende ilk çalışma için şunu fark ettim mesela  motor ısısı  15-20 derece  civarında ise  ilk start ta 1100-1200 civarı devirle çalışıyor sonra düşüyor fakat motor 4-5 derece civarında ise  900 üzerine çıkmıyor(motor çok soğukken  yavaşça ısıtmak için galiba)  (motor ısısı dediğim klimatroniğin gösterdiği soğutma suyu sıcaklığı ki buda zaten sabaha kadar yatmış bir arabada motor sıcaklığına eşittir )
Büyük imza...

Çevrimdışı ysb

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 25 Ocak 2012, 22:15:27 »
Motor sıcaklığı dediğimiz şey zaten motor soğutma suyu sıcaklığıdır.

Çevrimdışı enesandic

• JOKER
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 26 Ocak 2012, 18:30:16 »
Alıntı
Motor sıcaklığı dediğimiz şey zaten motor soğutma suyu sıcaklığıdır.

evet  okadar düşük sıcaklıkları normalde hararet göstergesi göstermediğinden klimatronik diagnostikte   19-1 koduna  karşılık gelen motor soğutma sıvısı sıcaklığı diye geçen sıcaklıktan bakıyorum herhalde oda arabanın hararet göstergesi ile yakın yerden alıyordur fakay şöyle bir durumda var aslında anolog ibre (sürücü panelindeki)90 gösterirken  dijital sıcaklık 80 dolayında oluyor ben bazen o sıkcaklık açık geziyorum 82 dereceyi geçmedi hiç  75-80 arası geziyor sürekli  ama  paneldeki sıcalık hep 90  duruyor servise sordum   kullanıcının dikkatini çekmesin diye sıcaklık normal aralığın içerisindeyken 90 gösterir dedi  bilemiyorum nekadar  doğru (hararet sensörüm yeni değişti)
Büyük imza...

Çevrimdışı ECU38

• GOLF V 1.6 FSI
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 27 Ocak 2012, 08:56:06 »
bende dikkat etmiştim aynen dediğin gibi 19-1 de de 19-2 de de 82 yi geçmiyor. hatta 19-0 da hız göstergesi bile tam göstermiyor yanlış hatırlamıyorsam 5-6km azını gösteriyor analog göstergeden
Deyiş o deyiş patladı gitti :)