Gönderen Konu: MOTOR KATKI MADDESİ  (Okunma sayısı 14176 defa)

Çevrimdışı htmetin

• Hasan Tekin METİN
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Mk4
MOTOR KATKI MADDESİ
« : 07 Mart 2010, 01:18:34 »
Slm arakdaşlar. Bor içerikli veya seramik içerikli motor katkı maddeleri hakkında bilgisi olan varmı? Eğer Kullanan arkadaşlar varsa aranızda, faydasını gördünüzmü? yakıt, performans vb.

-Alman malı seramik bazlı olan CERATEC marka bir ürün var 100 tl  (100.000 km etkili)
-Mucidi Türk üreticisi Amerikan olan MOTOR SILK var Bor içerikli 70-80 tl. (150.000 km etkili)
-Herkezin bildiği BOR POWER var 55-60 tl   (45-50 bin km etkili)
Bir Alman Atasözü Der ki "DAS AUTO"
1998 Mk3 AFT motor sportline manuel +Sunroof - 2003 Mk4 Highline Manuel - 2000 Mk4 1.9 TDI Comfortline

Çevrimdışı infinity3455

• Profili Görüntüle
Ynt: MOTOR KATKI MADDESİ
« Yanıtla #1 : 07 Mart 2010, 02:05:14 »
arkadaşım    katkı  maddeleri  yapan bir    arkadaşım  var  ist  daaa   türkiye  capındaaa   satıyo  malzemelerinin   oto  bakım  ürünleri     ona  sorrarım   ama  ben  bir  kez  sormuştum  bu  katkılar  işe yararmı   sallaa  gitsin   o  kadarda  yaramaz  dedi   kendisi  kimyagerrrr      mozot  almıyo  kendisi  katlılardan yapıyo   xd

Çevrimdışı infinity3455

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 07 Mart 2010, 02:06:02 »
ama   ginede  biraz  faydssı  wardır  benceeee  :)

Çevrimdışı htmetin

• Hasan Tekin METİN
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 07 Mart 2010, 10:59:35 »
Yani kimyagerler genelde biraz kaçık olurlar:) onlardan herşey beklenir anlamında.. ama benim bahsettiğim yüksek laboratuarlarda üretilen ve hemen hemen her yerde satılan lisanslı ürünler üzerine. yazılanlar bana bir bakıma mantıklı gibi gözüksede klişe olarakta insanın aklına "bu katkı maddeleri madem o kadar faydalı neden fabrika çıkışı konulmyor veya ileriki motor bakımları için önerilmiyor" diye geliyor. Bana görede çok kilometre yapmış ve artık kompresyonları azalan motorlarda faydalı olacağı..
1998 Mk3 AFT motor sportline manuel +Sunroof - 2003 Mk4 Highline Manuel - 2000 Mk4 1.9 TDI Comfortline

Çevrimdışı infinity3455

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 07 Mart 2010, 17:28:48 »
katsanda olur  katmasandaaA? 

Çevrimdışı ADEMÜÇÜNCÜ

• T4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 10 Mart 2010, 11:56:06 »
Sizlere özetle net bir bilgi vereceğim bundan sonra bu tarz katkıları tartışmanın bir anlamı olmayacağının kanaatindeyim. Şimdi;

Motor Silk, Ceratec'i bilmem hiç kullanmadığım ürünler. Ama Bor POWER'i yağ bakımında kullanıp üstüne 1200 km yapmış birisiyim.  Bir kere BOR POWER'in 45.000- 50.000 km gibi bir ömrü yok. Her yağ değişiminde ömrünü tamamlıyor,yani yağla birlikte akıp gidiyor. Anlatıldığı gibi performansa hiç bir katkısı yok.

Ben daha önce 15-40 Castrol mineral yağ kullanılırdım, yağ bakımında 10-40 Magnatec kullandım, tüm filtreleri de orjinal değiştirdim. Daha sonra da BOR POWER MS 600 (600 gram 5 litre ve üzeri motorlar için) koydurdum.BOR'u motora dökerken talimalatları var şişeyi çalkalayacaksınız,20 dakika araç çalışacaksın vs.. bunların hepsine uyduk. Daha sonra marşa basıp eve gittim ve arabanın performansı artmıştı,tabi bunun BOR ile alakası yoktu o an ki psikolojiden dolayı kaynaklanıyor. Şimdilerde ise herşey normal, performansa hiç bir katkısını göremedim, yakıtta da bir katkısını göremedim.Araç şu ana kadar hiç yağ eksiltmedi zaten bu zamanlarda yağ eksiltmezdi, tek gözlenimim egzostan hiç duman atmıyor. Belki egzos emisyonlarını biraz azaltabilir.

Özetle; BOR POWER parasının hakkını vermek, isteklerimi karşılamadı.Gözle görünür bir farkı yok. Ha diyelim ki performansı arttırıyor. 1 ps performans artışı olsa bunun bir önemi yok sonuçta bunu hissedemezsiniz, Diyelim li yakıt tasarrufu sağlıyor. 20 TL akaryakıt harcadığım yere 19,75 TL akaryakıt harcasın bunun da hiç bir önemi yok. Ona verdiğim 80 TL ile ne yollar giderim ben.

Son olarak arkadaşlar, bu katkıların 50.000- 100.000 km ömrü yok. Ömrü olanlar var hani şu eskiden 404 motor katkısı ve benzeri katkılar belki MOTOR SILK'de de vardır. Bu katkılar hepsinden beter, yanma odasına yapışıyor ve zamanla kurumda  onlara yapışıyor. İlk başlarda farkı görebilirsiniz ama sonradan kurum bir yapıştı mı o yapışkanlara işiniz yaman. Bu tür şeylere para vermeyin sağlıcakla kalın.

Çevrimdışı htmetin

• Hasan Tekin METİN
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 10 Mart 2010, 12:43:04 »
Sizlere özetle net bir bilgi vereceğim bundan sonra bu tarz katkıları tartışmanın bir anlamı olmayacağının kanaatindeyim. Şimdi;

Motor Silk, Ceratec'i bilmem hiç kullanmadığım ürünler. Ama Bor POWER'i yağ bakımında kullanıp üstüne 1200 km yapmış birisiyim.  Bir kere BOR POWER'in 45.000- 50.000 km gibi bir ömrü yok. Her yağ değişiminde ömrünü tamamlıyor,yani yağla birlikte akıp gidiyor. Anlatıldığı gibi performansa hiç bir katkısı yok.

Ben daha önce 15-40 Castrol mineral yağ kullanılırdım, yağ bakımında 10-40 Magnatec kullandım, tüm filtreleri de orjinal değiştirdim. Daha sonra da BOR POWER MS 600 (600 gram 5 litre ve üzeri motorlar için) koydurdum.BOR'u motora dökerken talimalatları var şişeyi çalkalayacaksınız,20 dakika araç çalışacaksın vs.. bunların hepsine uyduk. Daha sonra marşa basıp eve gittim ve arabanın performansı artmıştı,tabi bunun BOR ile alakası yoktu o an ki psikolojiden dolayı kaynaklanıyor. Şimdilerde ise herşey normal, performansa hiç bir katkısını göremedim, yakıtta da bir katkısını göremedim.Araç şu ana kadar hiç yağ eksiltmedi zaten bu zamanlarda yağ eksiltmezdi, tek gözlenimim egzostan hiç duman atmıyor. Belki egzos emisyonlarını biraz azaltabilir.

Özetle; BOR POWER parasının hakkını vermek, isteklerimi karşılamadı.Gözle görünür bir farkı yok. Ha diyelim ki performansı arttırıyor. 1 ps performans artışı olsa bunun bir önemi yok sonuçta bunu hissedemezsiniz, Diyelim li yakıt tasarrufu sağlıyor. 20 TL akaryakıt harcadığım yere 19,75 TL akaryakıt harcasın bunun da hiç bir önemi yok. Ona verdiğim 80 TL ile ne yollar giderim ben.

Son olarak arkadaşlar, bu katkıların 50.000- 100.000 km ömrü yok. Ömrü olanlar var hani şu eskiden 404 motor katkısı ve benzeri katkılar belki MOTOR SILK'de de vardır. Bu katkılar hepsinden beter, yanma odasına yapışıyor ve zamanla kurumda  onlara yapışıyor. İlk başlarda farkı görebilirsiniz ama sonradan kurum bir yapıştı mı o yapışkanlara işiniz yaman. Bu tür şeylere para vermeyin sağlıcakla kalın.

Verdiğin bilgiler için teşekkür ederim. Başka forumlarda da sizin gibi düşünenler var. Peki castrol magnatecten memnunmusunuz yağdeğişimi zamanında golf aracıma önerrimisiniz.?

Çevrimdışı infinity3455

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 10 Mart 2010, 13:09:02 »
demekki   benmi  dedigi  me  geldi  sonuç  xd_?:
tş  arkadaşlar?= 

Çevrimdışı al_pacino

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 10 Mart 2010, 13:13:33 »
Deneyecekseniz bile bitmiş motorlarda deneyin boş yere sağlam aracınızı da riske atmayın. Ben de düşünüyordum ama ilkönce yag yakan bir motorda deneyeceğiz tabi onunda yag değişimi gelmeli ilk once. Boru tavsiye etmiyorlar genelde yag değişiminde akıp gittigini soyluyorlar motorsilkinde kalıcı oldugunu 150bin dayandıgını soyluoyrlaar aslı varsa tabi.

Çevrimdışı htmetin

• Hasan Tekin METİN
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 10 Mart 2010, 13:45:08 »
En garantisi iyi marka bir motor yağı alıp yola devam etmek.

Çevrimdışı riky73

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 10 Mart 2010, 21:28:42 »
en iyisi carbon clean yaptırın

Çevrimdışı htmetin

• Hasan Tekin METİN
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 10 Mart 2010, 21:58:28 »
en iyisi carbon clean yaptırın

o da ney?

Çevrimdışı al_pacino

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 11 Mart 2010, 13:21:29 »
eski arabalara onerilmiyor dedi bizim tamirci ben bu konuda hemfikirim tamirciyle. carbon clean daha cok bosluk olusturabilir eski motorda

Çevrimdışı infinity3455

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 11 Mart 2010, 18:31:19 »
AYNEN  KATILIYORUM    SANA 
En garantisi iyi marka bir motor yağı alıp yola devam etmek.