vwtr.net

Volkswagen => Polo ve Lupo => Polo 6N => Konuyu başlatan: hellfire39 - 20 Mayıs 2014, 10:59:39

Başlık: Rolanti Devri nasıl düzeltilir...
Gönderen: hellfire39 - 20 Mayıs 2014, 10:59:39
Arkadaşlar resimdeki rolanti devri sizce normalmi motor sarsıntılı çalışıyor ve nasıl düzeltilebilirim... saygılar...
polo 6n otomatik 1.6 aee
(http://gorsel.vwtr.net/foecarse/tfdtyjm/S70wN.jpg)
Başlık: Ynt: Rolanti Devri
Gönderen: vw753 - 20 Mayıs 2014, 11:40:50
biraz düşük çalışıyor
Başlık: Ynt: Rolanti Devri nasıl düzeltilir...
Gönderen: ramazan_40 - 20 Mayıs 2014, 13:04:45
İyi bir ustaya avans ayarı yaptıman lazım...
Gönderen: dirgin - 20 Mayıs 2014, 13:09:34
Arkadaşlar resimdeki rolanti devri sizce normalmi motor sarsıntılı çalışıyor ve nasıl düzeltilebilirim... saygılar...
polo 6n otomatik 1.6 aee
(http://gorsel.vwtr.net/foecarse/tfdtyjm/S70wN.jpg)
gayet normal duruyor.benimkisi de böyle duruyor.düzgün de çalışıyor sarsıntısız.lpg var mı araçta.ondan yapabilir.oktanı düşük falandır yakıtın.
Gönderen: hellfire39 - 20 Mayıs 2014, 13:50:44
lpg var dirgin
2 senedir aynı benzinde sarsıntılı çalışıyor lpg de dahada sarsıntılı çalışıyor ama rolanti aynı...
çoğu gördüğüm pololarda rolantı 8.5 in bıraz ustunde ama benımkı 6nın ustunde
Gönderen: dirgin - 20 Mayıs 2014, 14:27:21
lpg var dirgin
2 senedir aynı benzinde sarsıntılı çalışıyor lpg de dahada sarsıntılı çalışıyor ama rolanti aynı...
çoğu gördüğüm pololarda rolantı 8.5 in bıraz ustunde ama benımkı 6nın ustunde
sanırım rolantiyi bilgisayarla düzeltiyorlar.anlık devir sistemde gözüküyor ona göre ayarlıyorlar.
Gönderen: bluerose1 - 20 Mayıs 2014, 16:16:36
Rolanti biraz düşük, hem lpg hem benzinde aynıysa avans ayarı ile çözülebilir,sadece birinde bu problem oluyorsa o tarafa yoğunlaşmak gerekir.. Eğer hall(devir) sensöründe sıkıntı yok ise avans işini çözer,düşük devir problemi düzelir... denemede fayda var kendin bile yapabilirsin.
Stop problemin de var ise...;
Mesela benimkinin disp.hall sensörü bozuktu görevini tam yapamadığından sürekli stop ediyordu zamanla mekanikte bozuldu komple değiştirmek zorunda kalmıştım.disp.önemli dostum aman ihmal etme...
Gönderen: hellfire39 - 21 Mayıs 2014, 11:50:42
ALLAH razı olsun semih bu avans ayarı adaptasyonu bozmaz karıştırmaz vs... dimi ?
sanırım adaptasyondan sonra yada lmbda arızasınız sıldıkten sonra yakıtımda gozle gorulur dusme var resimde görüldüğü gibi benzin ibresi minnacık oynamış :D ama normalde o kadar kmde en azından ceyrek depo bıterdı :)
Gönderen: KAAN60 - 21 Mayıs 2014, 13:04:41
avans ayarıni kendiniz kolayca yapabilirsiniz ayrıca adaptasyonu yada başka birşeyi etkilemez;
avans ayarı için;
araç çalışır durumda, motor sıcak (hararet 90 c)
önce dist. bloğa sabitlendiği alyan civatalar var dikkat ederseniz bu civatalar gevşediğinde dist. yukarı yada aşaya aynı eksende hareket etmesine olanak sağlıyor! önce asetatlı kalemle dist ile blok birleşme yerinden çizgi çekin yani şuanki halini işaretleyin...

ardından civataları gevşetip yurarı yada aşaya doğru milimetrik olarak hareket ettirin (sanırım yukarı doğru olacak) rolantinin arttığını hissedeceksiniz 800-850 d/d civarına gelince civataları sıkıştırın.

avans ayarınız hayırlı olsun :tamamdir

bu arada lambda arızasını nasıl sildiniz? eğer arızalı lambdayı parça değiştirmeden vagcom ile sildi iseniz arıza emin olun tekrar gelecektir, yok lamdayı değiştirdi iseniz sıkıntı yok.
Gönderen: hellfire39 - 21 Mayıs 2014, 13:13:00
yani lambda arızasını launch arıza tespitti sanırım onunla sılındı yanı bozuk dendı  :( ama daha sonra vas com du sanırım vag com degıl ona baglandı arıza gostermedı.
Gönderen: KAAN60 - 21 Mayıs 2014, 13:21:50
yani lambda arızasını launch arıza tespitti sanırım onunla sılındı yanı bozuk dendı  :( ama daha sonra vas com du sanırım vag com degıl ona baglandı arıza gostermedı.
farketmez en nihayetinde hepsi tespit cihazı sizi üzmek istemem ama arızalı ise iki kontrolde görünmese üçüncüde mutlaka görünür benimde tek arızalı cihazım bu lambda, hiçbir zararını görmedim sadece benzinde kullanırken biraz fazla yaktırıyor ankaraya gidince değiştireceğim, oda sorunsuz olsun.
Gönderen: hellfire39 - 21 Mayıs 2014, 13:41:29
peki lpglı araclarda değiştirsen bile bir süre sonra gene bozulacak denmesı dogrumu
Gönderen: KAAN60 - 21 Mayıs 2014, 13:59:29
peki lpglı araclarda değiştirsen bile bir süre sonra gene bozulacak denmesı dogrumu
bilemiyorum?? o da yine iyi usta muamması olabilir. ama hemen neden bozulsun bence böyle bişey yok her suç lpg de aranmamalı! ben fırsat olunca değiştirecem bozacağınıda sanmıyorum. "west 55" (hüseyin) var yanlış hatırlamıyorsam o değişti ve yine yanlış hatırlamıyorsam ondada lpg var mis gibi kullanıyor.
Gönderen: speedystop - 21 Mayıs 2014, 14:03:49
Aracı böyle kullanmayın avans vurdurursunuz avans çok düşük.
Gönderen: bluerose1 - 21 Mayıs 2014, 17:04:55
avans ayarıni kendiniz kolayca yapabilirsiniz ayrıca adaptasyonu yada başka birşeyi etkilemez;
avans ayarı için;
araç çalışır durumda, motor sıcak (hararet 90 c)
önce dist. bloğa sabitlendiği alyan civatalar var dikkat ederseniz bu civatalar gevşediğinde dist. yukarı yada aşaya aynı eksende hareket etmesine olanak sağlıyor! önce asetatlı kalemle dist ile blok birleşme yerinden çizgi çekin yani şuanki halini işaretleyin...

ardından civataları gevşetip yurarı yada aşaya doğru milimetrik olarak hareket ettirin (sanırım yukarı doğru olacak) rolantinin arttığını hissedeceksiniz 800-850 d/d civarına gelince civataları sıkıştırın.

avans ayarınız hayırlı olsun :tamamdir

bu arada lambda arızasını nasıl sildiniz? eğer arızalı lambdayı parça değiştirmeden vagcom ile sildi iseniz arıza emin olun tekrar gelecektir, yok lamdayı değiştirdi iseniz sıkıntı yok.
Usta detaylı açıklama yapmış... Lambda önemli arıza tespitte çıkıyorsa zaten dalgalanma şeklinde görülür sabit düz çizgi şeklinde görünürse osilaskop sıkıntı yok ama kalp atışı gibi yukarı aşağı çizgili görünyorsa bozulmuştur.En kısa zamanda değiştirin ama orj.bosch alın çin malı almayın ben değiştirdim.yakıt tüketiminin düştüğünü ve aracın düzene bindiğini anlarsınız.
Gönderen: hellfire39 - 21 Mayıs 2014, 18:06:07
Aracı böyle kullanmayın avans vurdurursunuz avans çok düşük.
resul hocam avans vurdurmak nedemek anlayamadım...
Gönderen: hellfire39 - 22 Mayıs 2014, 20:24:37
arkadaşlar bugun ustayla ne yaptıysak distribütör avans ayarını yapamadık bu resimdeki devirden yukarı çıkmıyor. acaba vagcom ıle bağlayıp değerlerine bakıp yapsak dıcem ama ınanın dıstr. de mılım mılım ayarlayarak yaptık ama rolantı bırturlu yukselmedi...
sorun nerede acaba...
Gönderen: speedystop - 22 Mayıs 2014, 21:25:36
arkadaşlar bugun ustayla ne yaptıysak distribütör avans ayarını yapamadık bu resimdeki devirden yukarı çıkmıyor. acaba vagcom ıle bağlayıp değerlerine bakıp yapsak dıcem ama ınanın dıstr. de mılım mılım ayarlayarak yaptık ama rolantı bırturlu yukselmedi...
sorun nerede acaba...
Disbiritörü sökün içinde iki adet girintili uc var sizinkilerden biri kırılmıştır. Ne kadar çevirirseniz çevirin faketmez. Eğer haklı isem ki devir başka bişeyden düşmez.Çıkma bir disbiritör almanız gerekebilir. Oda elimde mevcut saygılar.
Gönderen: hellfire39 - 22 Mayıs 2014, 21:55:27
Disbiritörü sökün içinde iki adet girintili uc var sizinkilerden biri kırılmıştır. Ne kadar çevirirseniz çevirin faketmez. Eğer haklı isem ki devir başka bişeyden düşmez.Çıkma bir disbiritör almanız gerekebilir. Oda elimde mevcut saygılar.
maşallah resul sendede herşey mevcut...
naptın bızım pimi bulabıldınmı... :)
aynen resul dedıgın gıbı dıstr. cevırdıkce farketmıyor sadece bır yere getırınce tamamen stop edıyor...
peki distr. fiyatı nedir? inşallah bozulmamıştır durumlar kotu...
 yarın bakarız gene ustayla
Gönderen: west_55 - 22 Mayıs 2014, 23:26:04
bilemiyorum?? o da yine iyi usta muamması olabilir. ama hemen neden bozulsun bence böyle bişey yok her suç lpg de aranmamalı! ben fırsat olunca değiştirecem bozacağınıda sanmıyorum. "west 55" (hüseyin) var yanlış hatırlamıyorsam o değişti ve yine yanlış hatırlamıyorsam ondada lpg var mis gibi kullanıyor.

Aynen öyle Kaan abi. Çok şükür, Allah nazardan korusun arada sırada stop etsede idare ediyoruz. Lambda bozukken hem çok fazla yakıt sorunum vardı hemde devir problemi çok enteresan oluyordu, bazen 3000-5000 arasında bile devirin gidip geldiğine şahit oldum. Bahadır abi özel mesaj göndermiş orada bahsettim. Ben ebaydan yalan olmasın tam hatırlamıyorum ama 10 veya 15 dolara almıştım. Ona da orayı önerdim.

Resul abi yanına gelicem gelicem diyorum ama bir türlü nasip olmuyor, düğün alışverişi falan derken vakit kalmıyor. Benim devirde çok düşük, dijital KM göstergesinden baktığımda 650-700 arasında çalışıyor. Bu deviri yükseltebilir miyiz?

Gönderen: hellfire39 - 22 Mayıs 2014, 23:35:44
Huseyin kardesim senindemi rolanti benimki gibi
Gönderen: west_55 - 22 Mayıs 2014, 23:39:08
Huseyin kardesim senindemi rolanti benimki gibi

Abi saatin konumunu bilmiyorum ama 650-700 devirde çalışıyor. İstersen yarın mutlaka fotoğrafını çeker paylaşırım
Gönderen: hellfire39 - 22 Mayıs 2014, 23:56:31
Iyi olur karsilastirmis oluruz. Senin motorda sarsintili calisyormu?
Gönderen: west_55 - 22 Mayıs 2014, 23:57:52
Iyi olur karsilastirmis oluruz. Senin motorda sarsintili calisyormu?

Evet abi sarsıntılı
Gönderen: hellfire39 - 23 Mayıs 2014, 00:01:24
hımmm bu konuda resul kardesımde motoru bozarsınız dıyordu. hadı yapalım dedım avansı ama olmadı resulun soyledıklerıne gore bozuk degısmemız gerek yarın fırsat bulursam kontrol edıcem dıstrbtru...
Gönderen: hellfire39 - 23 Mayıs 2014, 00:24:07
birazdanda aracın motor sesini paylaşıcam arkadaşlar dinleyin bakalım...

işte video kendi aracımıni motor sesi

http://www.youtube.com/watch?v=Uj3b1HavQOs

forumda bir yerde distribütörün sarsıntıya neden oldugunu
ve dalgalanmaya neden oldugunu buldum bunada göz atın derim...    

konu :      http://www.vwtr.net/forum/polo-6n/distributor-tamiri-polo-t3306.0.html

Gönderen: KAAN60 - 23 Mayıs 2014, 02:48:13
Aynen öyle Kaan abi. Çok şükür, Allah nazardan korusun arada sırada stop etsede idare ediyoruz. Lambda bozukken hem çok fazla yakıt sorunum vardı hemde devir problemi çok enteresan oluyordu, bazen 3000-5000 arasında bile devirin gidip geldiğine şahit oldum. Bahadır abi özel mesaj göndermiş orada bahsettim. Ben ebaydan yalan olmasın tam hatırlamıyorum ama 10 veya 15 dolara almıştım. Ona da orayı önerdim.

Resul abi yanına gelicem gelicem diyorum ama bir türlü nasip olmuyor, düğün alışverişi falan derken vakit kalmıyor. Benim devirde çok düşük, dijital KM göstergesinden baktığımda 650-700 arasında çalışıyor. Bu deviri yükseltebilir miyiz?

oo fiyat çok iyiymiş hüseyin, link olsaydı keşke bakardık?? düğün olayı var ha, hadi Allah hayırlı etsin bir yastıkta kocayın diyelim :sevgi:
Başlık: Ynt:
Gönderen: azuçkam - 23 Mayıs 2014, 07:13:17
Arkadaslar kucuk bir bilgi vermek istiyorum her aee motorda varmi bilemiyorum ama simdi emme manifolduna giren kucuk hortumcuklar var icerisinde vakum olan bu hortumlarda catlak varsa yada kopmalar varsa roalntiyi cok etkiliyor arti asiri sarsinti ve cekis kaybi yasatiyor ozellikle lpgde bilginiz olsun.

SM-N7500Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Gönderen: speedystop - 23 Mayıs 2014, 09:34:37
Abi saatin konumunu bilmiyorum ama 650-700 devirde çalışıyor. İstersen yarın mutlaka fotoğrafını çeker paylaşırım

Otomatiklerin devri düşük normal o devir. manuellerde 900 civarı durması lazım. Senin rölanti normal abi.
Başlık: Ynt: Ynt: Ynt: Rolanti Devri nasıl düzeltilir...
Gönderen: west_55 - 23 Mayıs 2014, 09:55:24
oo fiyat çok iyiymiş hüseyin, link olsaydı keşke bakardık?? düğün olayı var ha, hadi Allah hayırlı etsin bir yastıkta kocayın diyelim :sevgi:

Kaan abi Kocaeli'de sordugum herkes 100-150 TL fiyat cikarmisti. Bende ebayda oyle bir fiyata denk gelince hemen aldim. Bu arada guzel temennilerin icin cok sagol abi.

Resul abi rolantiyi yukseltmenin farkli yolu yok mu?

GT-S5830i cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi
Gönderen: speedystop - 23 Mayıs 2014, 10:07:17
birazdanda aracın motor sesini paylaşıcam arkadaşlar dinleyin bakalım...

işte video kendi aracımıni motor sesi

http://www.youtube.com/watch?v=Uj3b1HavQOs

forumda bir yerde distribütörün sarsıntıya neden oldugunu
ve dalgalanmaya neden oldugunu buldum bunada göz atın derim...    

konu :      http://www.vwtr.net/forum/polo-6n/distributor-tamiri-polo-t3306.0.html

Video açılmıyor gizli diyor. Çözebilirmisiniz?
Gönderen: speedystop - 23 Mayıs 2014, 10:08:02
Kaan abi Kocaeli'de sordugum herkes 100-150 TL fiyat cikarmisti. Bende ebayda oyle bir fiyata denk gelince hemen aldim. Bu arada guzel temennilerin icin cok sagol abi.

Abi senin araban için soruyorsan yükseltiriz ama otomatik şanzımanına zarar verirsin uzun vadede balatalarını bitirirsin. vs...
Gönderen: west_55 - 23 Mayıs 2014, 10:52:23
Abi senin araban için soruyorsan yükseltiriz ama otomatik şanzımanına zarar verirsin uzun vadede balatalarını bitirirsin. vs...

Hee dogru diyorsun abi. Daha yuksek devirde isiklarda beklemek demek sanzimana yuk bindirmek demek. Hele ki yuksek devirde.

Anlasildi Resul abi ;D

Gönderen: hellfire39 - 23 Mayıs 2014, 11:04:16
Peki arkadaslarbenım araçta OTOMATİK rolanti boyle normalse titreme olayi bu rolantiden degilmi?
Inceden gaz verince titreme kesiliyor ama...
Gönderen: hellfire39 - 23 Mayıs 2014, 11:16:21
Video açılmıyor gizli diyor. Çözebilirmisiniz?
yayınlamayı unutmuşum kardeşim hallettim...
izleyebilirsiniz ...
Gönderen: speedystop - 23 Mayıs 2014, 11:47:49
Peki arkadaslarbenım araçta OTOMATİK rolanti boyle normalse titreme olayi bu rolantiden degilmi?
Inceden gaz verince titreme kesiliyor ama...

Rölantileriniz normal titreme için disbritör bakımı yapacak ve hararet müşürünüzü orjinali ile değiştirecek. Manifold hava kaçağı varmı kontrol edeceksiniz bu kadar  :tamamdir Hüseyin abi sende bak bu pazar gel daha sonra beni bulamazsın söliyim bende düğün moduna gireceğim.
Gönderen: bluerose1 - 23 Mayıs 2014, 12:44:11
Arkadaslar kucuk bir bilgi vermek istiyorum her aee motorda varmi bilemiyorum ama simdi emme manifolduna giren kucuk hortumcuklar var icerisinde vakum olan bu hortumlarda catlak varsa yada kopmalar varsa roalntiyi cok etkiliyor arti asiri sarsinti ve cekis kaybi yasatiyor ozellikle lpgde bilginiz olsun.

O küçük hortumlar lpg enjektörlerinden emmeye giden yakıt hortumları bir de benzin enjektörlerinin bulunduğu weberin en başındaki egr ye benzeyen parçadan emmeye bir yakıt hortumu gidiyor bunları yenileyip kelepçelerini yenisi ile değiştirmenizi tavsiye ederim.Herşeyden önemlisi tüm ateşleme parçalarının yanında emmeye takılı olan hava akışmetre(debimetre,basınç sensörü) yi de söküp temizlemenizde fayda var.
Gönderen: speedystop - 23 Mayıs 2014, 13:31:43
O küçük hortumlar lpg enjektörlerinden emmeye giden yakıt hortumları bir de benzin enjektörlerinin bulunduğu weberin en başındaki egr ye benzeyen parçadan emmeye bir yakıt hortumu gidiyor bunları yenileyip kelepçelerini yenisi ile değiştirmenizi tavsiye ederim.Herşeyden önemlisi tüm ateşleme parçalarının yanında emmeye takılı olan hava akışmetre(debimetre,basınç sensörü) yi de söküp temizlemenizde fayda var.

Semih abi benim sensörün yerinide buldum geldiğinde onuda bi temizleyelimmi seninle?
Gönderen: hellfire39 - 23 Mayıs 2014, 13:50:20
birde arkadaşlar resimdeki halka içindeki parça merakımı çekti...
o kanala hortum takılıydı yanlız hortumun ucu boştu ustayla bulamadık nereye takılı oldugunu hortumun ucuda yer yapmıştı belliydi biryere takıldığı ama nafile birde buraya sorayım dedım çünkü çoğu sorunu sızın sayenızde çözdüm...
saygılar...
(http://gorsel.vwtr.net/foecarse/tfdtyjm/wrkC1.jpg)
Gönderen: west_55 - 23 Mayıs 2014, 13:55:39
Semih abi benim sensörün yerinide buldum geldiğinde onuda bi temizleyelimmi seninle?

Vaayyy herkes kendine musluman olmus burada :)

Gönderen: speedystop - 23 Mayıs 2014, 13:57:29

Sende gel buyur abi davete ihtiyacınmı var  :bekleriz:
Gönderen: bluerose1 - 23 Mayıs 2014, 14:43:37
egr yi mi diyorsun kardeşim sıkıntı yok istersen komple sökeriz senin canın sağolsun.

Hüseyinim biz herkese Müslümanız sen gel ne istiyorsan sana da bakarız.Senin yanında Resül gibi bir adam var başka kimseye ihtiyacın yok aslında. :)
Gönderen: hellfire39 - 23 Mayıs 2014, 15:01:48
egr yi mi diyorsun kardeşim sıkıntı yok istersen komple sökeriz senin canın sağolsun.Hüseyinim biz herkese Müslümanız sen gel ne istiyorsan sana da bakarız.Senin yanında Resül gibi bir adam var başka kimseye ihtiyacın yok aslında. :)
güzel muhabbetinizi görünce aranızda olmayı isterdim... :tamamdir
Gönderen: west_55 - 23 Mayıs 2014, 15:57:54
egr yi mi diyorsun kardeşim sıkıntı yok istersen komple sökeriz senin canın sağolsun.Hüseyinim biz herkese Müslümanız sen gel ne istiyorsan sana da bakarız.Senin yanında Resül gibi bir adam var başka kimseye ihtiyacın yok aslında. :)

Semih abi aksama gidiuorum yanina zaten. Sorunu bulamazsak benim araci Semih abiye birakicam, sportline yi ben alicam. Simdi isine geliyorsa bulmasin sorunu :))

Bahadir abi, abilerim tektir, sagolsunlar cok yardimci oluyorlar. İnsallah sende gelirsin bu taraflara

Gönderen: speedystop - 23 Mayıs 2014, 16:08:19
Semih abi aksama gidiuorum yanina zaten. Sorunu bulamazsak benim araci Semih abiye birakicam, sportline yi ben alicam. Simdi isine geliyorsa bulmasin sorunu :))

Bahadir abi, abilerim tektir, sagolsunlar cok yardimci oluyorlar. İnsallah sende gelirsin bu taraflara

Abi gelirken yağsız kontak sprey yada batala spreyi getirirmisin?
Başlık: Ynt: Ynt: Ynt: Ynt: Ynt: Rolanti Devri nasıl düzeltilir...
Gönderen: hellfire39 - 23 Mayıs 2014, 16:12:31

Insallah agustosta tayin isticem bursaya donersem gelip gorucem tanisicam sizlerle insallah...

GT-I9100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Gönderen: speedystop - 23 Mayıs 2014, 16:23:15

Hayır abi map sensörünü diyorum. Emmenin üstündeki

(http://et.varaosahaku.fi/global/images/image.php?src=/mnt/newftp/826/fibdb/bild/lgnr/40337(2).jpg&width=370&height=)

(http://et.varaosahaku.fi/global/images/image.php?src=/mnt/newftp/826/fibdb/bild/lgnr/40337(3).jpg&width=370&height=)

(http://img2.sprzedajemy.pl/540x405_kolektor-ssacy-vw-audi-seat-skod-44598362.jpg)
Gönderen: azuçkam - 23 Mayıs 2014, 16:24:43
birde arkadaşlar resimdeki halka içindeki parça merakımı çekti...
o kanala hortum takılıydı yanlız hortumun ucu boştu ustayla bulamadık nereye takılı oldugunu hortumun ucuda yer yapmıştı belliydi biryere takıldığı ama nafile birde buraya sorayım dedım çünkü çoğu sorunu sızın sayenızde çözdüm...
saygılar...
(http://gorsel.vwtr.net/foecarse/tfdtyjm/wrkC1.jpg)

Aracinizdaki titrme bu parcadan cikan hortumcuklarla alakali bir ucu bos olan yer var o emme manifolduna bir hortumla bagli olmasi lazim.

Gönderen: azuçkam - 23 Mayıs 2014, 16:29:17
Yada aracin icinden silecek kollarinin altindan gelen bir hortum ucu olmasi lazim aksam eve gecince aractan resmini ceker yollarim bosta uc olmamasi lazim rolantiyi ve titremeyi hatta cekisi etkiliyor cunku hava giris cikisiyla alakali bir parca gectigimiz gunlerde hortumlardab biri patladi arabadan tuaf bi ses geliodu sanki rulman donme sesi gibi meger hortumcuklardan birinin kenari yirtilmis tissssss ses cikiyir hortumu degistirdik gaz ayarina goturdum simdi araba canavar oldu benim aracta otomatik araba bostayken devir 700-750 aradi D iken 850 ye cikiyor titreme vuruntu falan yok cok sukur lpgde var kit atiker ama yakittan sikayetciyim biraz 35 kurusun altina sehir icinde dusmuyor.

Başlık: Ynt: Ynt: Ynt: Ynt: Ynt: Rolanti Devri nasıl düzeltilir...
Gönderen: hellfire39 - 23 Mayıs 2014, 16:41:04
Aracinizdaki titrme bu parcadan cikan hortumcuklarla alakali bir ucu bos olan yer var o emme manifolduna bir hortumla bagli olmasi lazim.

Himmm olabilir ozaman azuckam mutlaka fotonu bekliyorum bende ona gore bakayim nereye gidiyor hortum takalim bakalim duzelicekmi...

Gönderen: azuçkam - 23 Mayıs 2014, 17:05:44
Bos olan uc kisimda vakum yada hava cikidi yokmu suan gerci emmeden onada gelio olabilir ben bi aksam gidince bakiyim tekrar doneyim s

Gönderen: hellfire39 - 23 Mayıs 2014, 17:53:21
Bos olan uc kisimda vakum yada hava cikidi yokmu suan gerci emmeden onada gelio olabilir ben bi aksam gidince bakiyim tekrar doneyim s

hocam foto bu benım usta ucuna vıda bagladı pıslık gırmesın dıye ama belkı basınc hortumu felan olmasın dedım yok dedı tıkadı vıdayı :)
ama hortumun ucunda şişkinlik var yani belli biryerden çıktığı...
(http://gorsel.vwtr.net/foecarse/tfdtyjm/MhSd.jpg)
Başlık: Ynt: Ynt: Rolanti Devri nasıl düzeltilir...
Gönderen: west_55 - 23 Mayıs 2014, 17:54:41
Abdullah abi LPG yi 2,42 den aliyorum ve yakit degerim boyle

Not: Sehirici degeri

(http://img.tapatalk.com/d/14/05/23/aqeqevyt.jpg)

Gönderen: azuçkam - 23 Mayıs 2014, 18:13:51
Bu ustalar bir seyden anlamiyorlar malesef ustaniz unuversal mi volkswagencimi acaba bu hortum emmeye giriyor diye hatirliyorum bakip resim koycam suan disardayim eve gidiyorum

Gönderen: hellfire39 - 23 Mayıs 2014, 18:25:42
Bu ustalar bir seyden anlamiyorlar malesef ustaniz unuversal mi volkswagencimi acaba bu hortum emmeye giriyor diye hatirliyorum bakip resim koycam suan disardayim eve gidiyorum

ustamız çok amaçlı :) ama elinden geleni yaptı ALLAH razı olsun...
Gönderen: azuçkam - 23 Mayıs 2014, 18:48:03
Dostum resim cekmedin ama kolayca anlaticam yerini yanli bunun vakumla.cok alakasi olmayabilir ustteki bos olan yere hortumu tak parcanin az altinda sagda iki ader kalorifer hortumu gireceksin arabanin gogusunde izgaralarin altinda o iki hortumun arasinda memesi var oraya girecek

Gönderen: hellfire39 - 23 Mayıs 2014, 19:24:06
Dostum resim cekmedin ama kolayca anlaticam yerini yanli bunun vakumla.cok alakasi olmayabilir ustteki bos olan yere hortumu tak parcanin az altinda sagda iki ader kalorifer hortumu gireceksin arabanin gogusunde izgaralarin altinda o iki hortumun arasinda memesi var oraya girecek

baktım ama bulamadım hortumda elimde kaldı :) artık değiştirince ayrıntılı bakarım ne işe yaradığını bilsem içim rahat olurdu...
Gönderen: azuçkam - 23 Mayıs 2014, 19:41:56
Icine kacmis olabilir meme kismi orayi sokup detayli bakmak lazim.

Gönderen: hellfire39 - 23 Mayıs 2014, 20:40:30
Icine kacmis olabilir meme kismi orayi sokup detayli bakmak lazim.

10 gun sonra erzuruma gidicem inşallah orada baktırırım teşekkür ederim yardımın için...
Gönderen: bluerose1 - 23 Mayıs 2014, 21:13:43
Semih abi aksama gidiuorum yanina zaten. Sorunu bulamazsak benim araci Semih(RESUL) abiye birakicam, sportline yi ben alicam. Simdi isine geliyorsa bulmasin sorunu :))

İsim yanlışlığı var Resul e bırakıcam demek istedin heralde sportline onda var çünkü. :D  Bizimde senin gibi kardeşimiz var... :tamamdir
Insallah agustosta tayin isticem bursaya donersem gelip gorucem tanisicam sizlerle insallah...

Bahadır ben Bursa da çalışıyorum bi akşam çay içelim senin canavarla gel ya da bizim arabayla gidelim bi çay içelim.
Hayır abi map sensörünü diyorum. Emmenin üstündeki

(http://et.varaosahaku.fi/global/images/image.php?src=/mnt/newftp/826/fibdb/bild/lgnr/40337(2).jpg&width=370&height=)

(http://et.varaosahaku.fi/global/images/image.php?src=/mnt/newftp/826/fibdb/bild/lgnr/40337(3).jpg&width=370&height=)

(http://img2.sprzedajemy.pl/540x405_kolektor-ssacy-vw-audi-seat-skod-44598362.jpg)
Tamam Resül resimdekiyse sorun yok. Akışmetre sensörü(debimetre,map vs.) birçok ismi var zaten, ben benim sensörü de temizlemiştim emmeyi komple söktüğümde.Sanırım en sonunda gözünü karartıp manifoldu söküp temizleyeceksin.Yalnız belirteyim seni her halükarda ışıklarda üzerim kalkarken sonra satma sportline ı bana. ;D ;D
Başlık: Ynt: Ynt: Rolanti Devri nasıl düzeltilir...
Gönderen: west_55 - 23 Mayıs 2014, 21:56:18
Aynen oyle Semih abi, arabayi Resul abiye birakacaktim ama olumlu biseyler oldu arabada. Resul abi hareret musurunu degistirdi, hava akis bilmem neyini temizledi birde dist. söktü iyice temizledi. Ellerine saglik.

Sanki titreme gitti gibi oldu. Sabah olsun mobilya vs. bakmaya gidicez. O zaman daha iyi belli olur diye dusunuyorum.

Gönderen: ramazan_40 - 23 Mayıs 2014, 22:13:42
İsim yanlışlığı var Resul e bırakıcam demek istedin heralde sportline onda var çünkü. :D  Bizimde senin gibi kardeşimiz var... :tamamdirBahadır ben Bursa da çalışıyorum bi akşam çay içelim senin canavarla gel ya da bizim arabayla gidelim bi çay içelim.Tamam Resül resimdekiyse sorun yok. Akışmetre sensörü(debimetre,map vs.) birçok ismi var zaten, ben benim sensörü de temizlemiştim emmeyi komple söktüğümde.Sanırım en sonunda gözünü karartıp manifoldu söküp temizleyeceksin.Yalnız belirteyim seni her halükarda ışıklarda üzerim kalkarken sonra satma sportline ı bana. ;D ;D
Bu akışmetrenin (debimetre,map vs.) görevi tam olarak nedir.motorun ne tarafında bulunuyor?
Gönderen: hellfire39 - 23 Mayıs 2014, 22:34:59
Semih usta haziran sonu bursadayim gorusuz tanisir muhabbet ederiz...
Gönderen: bluerose1 - 24 Mayıs 2014, 00:14:04
Semih usta haziran sonu bursadayim gorusuz tanisir muhabbet ederiz...
İnş.
Bu akışmetrenin (debimetre,map vs.) görevi tam olarak nedir.motorun ne tarafında bulunuyor?
Emme odasına giren havanın miktarını bi nevi hacim oranını ölçer ve beyine gönderir.Beyinde bu havaya karışım olarak yakıt oranını hesaplar ve yakıt gönderir. Sensörün işlevini tam yapmaması durumunda sağlıklı bilgi beyine gitmez ve düzensiz yakıt gönderilir.
Sonrasında yakıt sarfiyatı,çekişten düşme,rolanti dengesizlikleri ve bazende stop etme durumları baş gösterir.
Temizliği basittir.fişini çıkardıktan sonra 2 alyen vidası sökülüp çıkartılabilir.Önce yağlı kontak spreyi ya da wd-40 ile pisliği tozu temizlenir sonra içinde yağ kalıntısı kalmaması için yağsız kontak spreyi ile içi temizlenir kuru hale getirilir.Yağlı kalırsa bu da ayarı bozabilir.
AEE 1.6 lar da önden bakılınca emmenin sol tarafında kalıyor sportline da tam olarak nerde bilmem hiç sökmedim bilenler eklesin resimleri.
Bizimkiler bur da...
(http://gorsel.vwtr.net/foecarse/tfdtyjm/hP2zA.jpg)
Gönderen: edincol - 24 Mayıs 2014, 00:52:27
İnş.Emme odasına giren havanın miktarını bi nevi hacim oranını ölçer ve beyine gönderir.Beyinde bu havaya karışım olarak yakıt oranını hesaplar ve yakıt gönderir. Sensörün işlevini tam yapmaması durumunda sağlıklı bilgi beyine gitmez ve düzensiz yakıt gönderilir.
Sonrasında yakıt sarfiyatı,çekişten düşme,rolanti dengesizlikleri ve bazende stop etme durumları baş gösterir.
Temizliği basittir.fişini çıkardıktan sonra 2 alyen vidası sökülüp çıkartılabilir.Önce yağlı kontak spreyi ya da wd-40 ile pisliği tozu temizlenir sonra içinde yağ kalıntısı kalmaması için yağsız kontak spreyi ile içi temizlenir kuru hale getirilir.Yağlı kalırsa bu da ayarı bozabilir.
AEE 1.6 lar da önden bakılınca emmenin sol tarafında kalıyor sportline da tam olarak nerde bilmem hiç sökmedim bilenler eklesin resimleri.
Bizimkiler bur da...

Semih abi sanki o yağlı spreyi hiç sıkmasak da sadece kontak sprey ile temizlesek daha sağlıklı olabilir gibi. Zaten orada biriken pislik sadece toz ağır bir temizlik isteyen parça değil giibi.
Gönderen: KAAN60 - 24 Mayıs 2014, 02:00:30

ok kardeşim :tamamdir
Gönderen: KAAN60 - 24 Mayıs 2014, 02:02:27
Rölantileriniz normal titreme için disbritör bakımı yapacak ve hararet müşürünüzü orjinali ile değiştirecek. Manifold hava kaçağı varmı kontrol edeceksiniz bu kadar  :tamamdir Hüseyin abi sende bak bu pazar gel daha sonra beni bulamazsın söliyim bende düğün moduna gireceğim.
oo bu yaz düğün bol, Allah hayırlı uğurlu etsin size de mutluluklar dilerim kardeşim.
Gönderen: bluerose1 - 24 Mayıs 2014, 02:40:19
Semih abi sanki o yağlı spreyi hiç sıkmasak da sadece kontak sprey ile temizlesek daha sağlıklı olabilir gibi. Zaten orada biriken pislik sadece toz ağır bir temizlik isteyen parça değil giibi.
Ben öyle temizledim ama isteyen başka türlü de temizleyebilir kardeşim..Wd-40 pislik kalıntı tortu gibi maddeleri çok çabuk çıkartan güçlü bir kimyasal olduğundan kullanıyorum ama wd-40 kalıntısını da würth mekanik sprey ya da yağsız soğuk kontak spreyi ile temizlersek kupkuru bir hal alıyor tek bir damla bile kimyasal kalmıyor denemenizi tavsiye ederim.ben beyini ve enjektörleri bile öyle temizlemiştim.aksi halde kontak, soket gibi yerlerde tek bir damla wd-40 kalıntısı parçanın ayarını okuyucusunu bozmaya yeter. Kullanımı rahatlık ama bi o kadar da riskli bir malzeme tabi onu da parçadan arındırmak uğraş istese de kesin sonuç alınır.
Gönderen: speedystop - 24 Mayıs 2014, 10:44:37
Ben öyle temizledim ama isteyen başka türlü de temizleyebilir kardeşim..Wd-40 pislik kalıntı tortu gibi maddeleri çok çabuk çıkartan güçlü bir kimyasal olduğundan kullanıyorum ama wd-40 kalıntısını da würth mekanik sprey ya da yağsız soğuk kontak spreyi ile temizlersek kupkuru bir hal alıyor tek bir damla bile kimyasal kalmıyor denemenizi tavsiye ederim.ben beyini ve enjektörleri bile öyle temizlemiştim.aksi halde kontak, soket gibi yerlerde tek bir damla wd-40 kalıntısı parçanın ayarını okuyucusunu bozmaya yeter. Kullanımı rahatlık ama bi o kadar da riskli bir malzeme tabi onu da parçadan arındırmak uğraş istese de kesin sonuç alınır.

Ahanada yeri burası triger değişirken keşfettim  :D

(http://i1296.photobucket.com/albums/ag5/speedyrsl/20140509_201319_zpsf0245e86.jpg)
Gönderen: bluerose1 - 24 Mayıs 2014, 17:59:04
tamam bizimkiyle aynı yerde görünüyor.
Gönderen: KAAN60 - 24 Mayıs 2014, 18:20:00
tamam bizimkiyle aynı yerde görünüyor.
evet bizimkiler ile aynı tarafta sadece biraz daha aşağıda, yeni triger inde hayırlı olsun resul.
Gönderen: ramazan_40 - 24 Mayıs 2014, 20:10:21
Ahanada yeri burası triger değişirken keşfettim  :D

(http://i1296.photobucket.com/albums/ag5/speedyrsl/20140509_201319_zpsf0245e86.jpg)
hay allah razı olsun  :tamamdir bugun sabah arabayı çalıştırmadan bi bakıyım dedim nerde diye bi türü bulamadım sportline lerde yok heralade diye düşünmüştüm ama varmış demekki resim koymasan hayatta bulamazdım valla :) peki senin kayış çıkarılmış vaziyette resimde kayış varken el giriyormu yani çıkarabilmek  kolaymı?
Gönderen: speedystop - 24 Mayıs 2014, 23:03:04
evet bizimkiler ile aynı tarafta sadece biraz daha aşağıda, yeni triger inde hayırlı olsun resul.
Saol abi teşekkür ederim  :saygılar
Gönderen: speedystop - 24 Mayıs 2014, 23:03:55
hay allah razı olsun  :tamamdir bugun sabah arabayı çalıştırmadan bi bakıyım dedim nerde diye bi türü bulamadım sportline lerde yok heralade diye düşünmüştüm ama varmış demekki resim koymasan hayatta bulamazdım valla :) peki senin kayış çıkarılmış vaziyette resimde kayış varken el giriyormu yani çıkarabilmek  kolaymı?
El gidriyor ama vidayı açamadım çevirecek kadar yeterli alan yol toğuz başlı alyan tornavida lazım.
Gönderen: gkhan35 - 25 Mayıs 2014, 00:49:38
bu parcayı balata temizliyici ile temizlesek bi sıkıntı olurmu
Gönderen: dirgin - 26 Mayıs 2014, 13:12:53
map sensörü dedi dün ustam 1000 lirayı bulur girdinmi işin içine çıkamazsın dedi.
Gönderen: speedystop - 11 Ağustos 2014, 10:54:24

Kayış varken çıkarmak imkansız. Bunun tasarımını yapan almanın.... bippppppp
Gönderen: bluerose1 - 11 Ağustos 2014, 11:41:11
neyseki aee de öyle sorun yok çıkarması temizlemesi takması 15 dk.
Gönderen: koug - 11 Ağustos 2014, 15:08:51

Bunu tasarlayan mühendis kör oldu  ;D Vallaha bende çok uğraştım ama çıkartamadım. Hazır gaza gelmişken manifoltu mu söksem diyorum
Gönderen: azap5555 - 11 Ağustos 2014, 23:08:02
bazen motor aee diye sevinmiyor değilim, bu gibi şeyler yüzünden :)