Gönderen Konu: Araçta ESP var mı, yok mu?  (Okunma sayısı 21163 defa)

Çevrimdışı meşgale

• Profili Görüntüle
Araçta ESP var mı, yok mu?
« : 13 Mart 2009, 01:40:30 »
 Arkadaşlar önce konu ile ilgli bir arama yaptım ama yeterli bilgi bulamadım. Aracım Golf IV Sportline 2003 model.
 Aracımda ESP olup olmadığını bilmiyorum. Servise götürmeden anlamamın bir yolu var mı?  :-\
 Şimdiden teşekkür ederim.
Hayallerimiz var ama hedeflerimiz için yaşıyoruz!

Çevrimdışı Halil Kara

• Profili Görüntüle
Ynt: Araçta ESP var mı, yok mu?
« Yanıtla #1 : 13 Mart 2009, 09:08:38 »
Arkadaşlar önce konu ile ilgli bir arama yaptım ama yeterli bilgi bulamadım. Aracım Golf IV Sportline 2003 model.
 Aracımda ESP olup olmadığını bilmiyorum. Servise götürmeden anlamamın bir yolu var mı?  :-\

Konsolda ESP düğmesi olması gerekir eğer esp varsa.Fakat yanlış bilmiyorsam aracınızda esp yok.Yine anlamanın bir diğer yolu, aracınızda hızlı bir kalkış yapın, lastikler patiye saracaktır.Bu durumda llastikler pati halindeyken bunu önlemeye çalışan bir sistyem varsa o esp dir.Zaten önlenmeye çalışırken sizde anlarsınız, aracınız da sarsıntı olur ve gösterge kadranında yanıp sönen bi lambacı görürsünüz.
Aracınızı güle güle kullanın.

Çevrimdışı meşgale

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 13 Mart 2009, 13:24:40 »
Aracımda dediğin gibi bir düğme yok. Dediğin gibi patinaj yaparken bir sarsıntı oluyor ama ikimizin kastettiği sarsıntıların ne olduğunu bilemeyebiliriz. Yanıp sönen ışığı tanımlayabilir misin? Yani regi, işareti,harfi... Yada bu ışık, ilk anahtarı çevirdiğimiz zaman bütün ışıklar yanıyorya, sonra bir kısmının sönmesini bekliyoruz. İşte o zaman da görülebilir mi acaba?

Çevrimdışı cemele

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 13 Mart 2009, 14:52:11 »
Mesgale kardes
Sen GOLFIV un kullanim klavuzunu indirmedinmi? Burda Gerge arkadasimiz uzun ugraslar ve zahmetler sonucu kullanim klavuzunu pdf formatinda yayinladi. Sanirim Forumun 2. sayfasinda Kullanim klavuzu diye geciyor ve bu konu basliginin ilk sayfasinda jpg olarak hangi sembollerin neyi ifade ettigini gosteren arac icini gosteren jpg formatli resim var. Bu resmi ''save as'' yada ''farkli kaydet'' yaparak bilgisayarina al ve ESP ile gosterilen yerdeki tus senin aracin icinde varmi bak.

Yok bu yazdiklarin cok uzun ben bu zahmete gelemem diyorsan ''ESP'' tusu ustunde ESP yaziyor ve teybin bulundu bolgenin ustunde 4 lü flasor dugmesinin solunda, hani su arka cam rezistans dugmesinin bulundu bolde yer aliyor. Ve muhtelemen senin aracta ESP yok. Kullanim klavuzunda 11 nolu sembol.
Bence kullanim klavuzunuda bir an once indir indirdiysen de oku:)

Kazasiz belasiz kullanimlar.

Çevrimdışı Halil Kara

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 13 Mart 2009, 18:40:50 »
Bikdiğim kadarıyla sizin aracın kasalarında 130 luk tdi motorlar ve gti gibi üst motorlar dışında esp sunulmadı ama tam da emin değilim.Konsolda esp butonu yoksa yoktur.
Aracınız pati haldeyken esp devreye girer ve saniyenin bilmem kaçında bir lastikleri kilitleyip bırakır.Yani aracınız sarsılır.Bu durumda kadranda esp lambası yanıp söner ve sizde farkedersiniz.Esp butonu varsa ve bu butona basıldığında sensör devre dışı kalır ve esp lambası sürekli yanık kalır.

Çevrimdışı meşgale

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 13 Mart 2009, 18:51:35 »
Halil Kara çok teşekkür ederim.  :) Eklediğin fotoğraf golf IV değil galiba ama genelde işret aynı oluyor heralde o anlamda gönderdin. Anlaşılan benim araçta ESP yok. :(

Çevrimdışı cemele

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 13 Mart 2009, 23:23:12 »
konsoldo 14 nolu tus ESP ustunde yaziyor.

Çevrimdışı cesimoglu

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 13 Mart 2009, 23:40:20 »
pardon ama 100 beygirlik arabanın neyine esp koyacan?  haa alırsın bir MK4 R32 tamam derim sen istesende zaten araba savurmaz merak etme :)

Çevrimdışı Halil Kara

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 14 Mart 2009, 00:08:43 »
pardon ama 100 beygirlik arabanın neyine esp koyacan?  haa alırsın bir MK4 R32 tamam derim sen istesende zaten araba savurmaz merak etme :)

:)
Neden?
100 hp lik aracla viraja sert girilemez mi?Ne bileyim 120 ile girilecek viraja 130-140 la girebilirsin.Boyle durumlarda esp cok is yapar.Tabi tutupta 180 le girmeyeceksin.Sonucta fizik kurallari...Esp yi illaki patinaji onleyen sistem olarak gormeyelim degil mi?
Saygilar...

Çevrimdışı meşgale

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 14 Mart 2009, 12:33:53 »
  cesimoglu arkadaaşım, elbette insan gibi araba kullandıktan sonra sıkıntı olmaz ama olağanüstü durumlarda ihtiyaç olabileceğini düşünüyorum. Bu neden le sordum benim ESP koyma niyetim de yok zaten maksat olup olmadığını anlamak. Değerli bilgileriniz için de çok teşekkür ederim.  ;)

Çevrimdışı musti 16

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 21 Mart 2009, 17:28:42 »
ESP Elektronic stabililasyon programıdır tekerleri patinaj yapmadan döndüren ASR dir.İsteğe göre kulanılır. ABS olan otolara uygulana biliyor. Bizim araçların çoğunda yok biliyorum olsaydı iyi olurdu.GTİ modellerinde var biliyorum.Bence standart donanım olabilirdi bazı Toyota modellerinde olduğu gibi.....
Golf kullanmak ayrıcalıktır...

Çevrimdışı meşgale

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 21 Mart 2009, 19:12:31 »
  Yanlışım varsa düzeltin ama galiba 2004 model golf IV lerin bazılarında ESP var.

Çevrimdışı R-Line

• Golfsburg Edition
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 21 Mart 2009, 22:15:33 »
ESP (Elektronik Stabilite Programı)
yanlış hatırlamıyorsam 1.6 highline golflerde mevcut.

ayrıca benim bildiğim aracın patinaja düşmesini engelleyen sistem ASR oluyor.
ve yine yanılmıyorsam ASR de 1.6 highline golflerde mevcut.   :)

Çevrimdışı Halil Kara

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 22 Mart 2009, 00:39:01 »
ESP (Elektronik Stabilite Programı)
yanlış hatırlamıyorsam 1.6 highline golflerde mevcut.

ayrıca benim bildiğim aracın patinaja düşmesini engelleyen sistem ASR oluyor.
ve yine yanılmıyorsam ASR de 1.6 highline golflerde mevcut.   :)

ASR ve ESP ortak calisir.Bazi araclarda asr diye gecer bazilarinda esp.