Gönderen Konu: Satışı yasal, kullanımı yasak  (Okunma sayısı 6855 defa)

Çevrimdışı ozmo

• 96 Polo 1.6
    • Profili Görüntüle
Satışı yasal, kullanımı yasak
« : 17 Aralık 2008, 11:50:19 »
Trafik polisi cezayı basıyor, muayene istasyonlarından onay çıkmıyor. İşte Otomobil tutkunlarının vazgeçilmezi olan aksesuarlarda yaşanan büyük çıkmaz. Burak Taşçı'nın haberi...
17 Aralık 2008 Çarşamba, 09:38

Türkiye’de otomobil tutkunlarının vazgeçilmezi olan aksesuarların satışı yasal ancak kullanımı yasak!.

Bu durumun farkında olmayan vatandaşlar trafik kontrolleri esnasında polisler tarafından yazılan cezalara maruz kalıyorlar. Bazı araçları ise sadece cezayla bırakmayıp trafikten men ediyorlar. Son dönemde özelleştirilen muayene istasyonlarından aksesuarlı araçları muayeneden geçirmiyorlar. Araçların ruhsatlarına takılan aksesuarlar işlenmemiş ise aksesuarların sökülüp tekrar muayeneye getirilmesi araç sahiplerine söyleniyor.

Çoğu otomobil aksesuarı satan mağazalarda ‘’çizilmez cam filmleri yapılır’’ yazıyor. Filmleri uygulayanların bazıları yasak olduğunu söylüyorlar. Bazıları ise film açık renkte olduğunda yasalara aykırı olmadığını ve polislerin herhangi bir işlem yapamayacaklarını söylüyorlar. Ancak yapılan emniyet kontrollerinde camlarda açık renk film olsa bile araç sahipleri cezai müeyyideyle karşı karşıya kalıyorlar.

Çevremizde gördüğümüz çoğu araç aslında yasalara göre suç unsuru niteliğinde bulunuyor. Arazi taşıtı olarak görünen pick-up’ların önlerindeki koruma demirleri, camlarına film çekilen araçlar, içerisinde orjinali dışında müzik sistemi bulunanlar, aracın orijinal aydınlatması dışındaki aydınlatma gereçleri bulunanlar, tamponlara ve marjpiyerlere yapılan eklentiler, cam çıtaları, kapı kollarına yapılan nikelajlar, orijinal korna ve siren dışındaki uyarıcı ses cihazları, modifiye egzoslar (abarth egzoslar) ve bunlar gibi olan tüm aksesuarların araçlar üzerinde kullanılması yasak olarak yasada belirtilmiş.

Trafik yasasının 30/1-b numaralı trafik suçunun açıklamasında ise aynen şu ifadeler yer alıyor: Servis freni ve ışık donanımları dışında diğer eksiklikleri bulunan araçlarla, görüşü engelleyecek veya araç içindekileri tehlikeye sokacak süs, aksesuar, eşya ve çıkıntıları olan veya çevredekileri rahatsız edecek şekilde duman ve gürültü çıkaran araçları kullanmak yasalara göre aykırıdır. Cezası ise 115 YTL ve 8 ceza puanıdır. Araç ilk tespitte aksesuarların sökülmesi için ihtar edilir. Diğer tespitte ise araç trafikten men edilir.

Çevrimdışı lostys

• T-Dawg!
    • Profili Görüntüle
Ynt: Satışı yasal, kullanımı yasak
« Yanıtla #1 : 18 Aralık 2008, 01:34:11 »
ha bu konu cok dallı budaklı bi konu aslında bana göre, madem takılması yasak, niye satılıyor ? madem satılıyor, neden kullananlara ceza yazılıyor ? buyuk bi ikilem... artı, bazı illerde duydugum kadarıyla kullanılması kesinlikle yasak, goren polisler ordan olsun olmasın direk cezayı basıyor yada arabayı baglıyorlarmış.... bazı yerlerde ise kimse umursamıyor...

Çevrimdışı nefret35

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 18 Aralık 2008, 01:37:19 »
tamam hadi ışıkları falan anladım göz alır şu bu camdaki aksesuarlar da tamam görüsü kapatıyo ne biliym kazada batar falan da film neden yasak yaaaaaa

Çevrimdışı lostys

• T-Dawg!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 18 Aralık 2008, 01:40:20 »
aslında sanırım daha once mete abi cam filmleri ile ilgili bi konu acmıstı ve yararlarından bahsetmişti. bence cam filmlerinin bi sakıncası yok, ama gerekli şartları saglamak durumunda...

Çevrimdışı g_vg

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 18 Aralık 2008, 22:01:09 »
aracın carismasının 10 da 6 sı camdaki filmden  zaten
kapı kollarıda ilginç yaa

Çevrimdışı Halil Kara

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 19 Aralık 2008, 00:05:51 »
Kapi kollarina karistiklarini ilk defa duyuyorum gercekten cok ilginc.
En iyisi bence tepe lambasi gordugunuz araclardan uzak durmak, mumkunse yolu degistirmek :)
Polisin eline dustukten sonra her turlu yazar.Aracinda ceset torbasi yok diye ceza yiyen bir cok tanidigim var...

Çevrimdışı nefret35

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 19 Aralık 2008, 00:08:54 »
bagajda ceset torasıylan mı gezcez töbe töbe

Çevrimdışı Halil Kara

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 19 Aralık 2008, 00:57:02 »
bagajda ceset torasıylan mı gezcez töbe töbe

Evet, herhangi bir kaza gecirirsen yada kazaya rastlarsan Allah korusun olen kisiyi torbaya koymak icin...
Polis yeterki ceza yazmak istesin, kurtulusun yok.En iyisi olabildigince uzak durmak, sen buyuksun abi, sen pasasin abi deyip uzaklasmak...

Çevrimdışı nefret35

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 19 Aralık 2008, 01:03:29 »
valla gerektiginde baglamayı cekiyorum

Çevrimdışı kesik44

• Gelirken Ne Getirilirki Giderken Ne Götürülür?
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 19 Aralık 2008, 10:49:16 »
halil abi aynen katiliyorum fabrikadan sifir kamyon cikardik izmire donmeden ekip cevirdi fabrikanin taktigi orjinal antenden ceza yedik ve o an bize anteni sokturdulerdi ve anten 15 cm civariydi.

Çevrimdışı ozmo

• 96 Polo 1.6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 19 Aralık 2008, 15:32:24 »
hadi bunlar yasak muayene yapılmıyo geçenlerde 2007 model minibüs ile girmişler eline koca bir liste vermişler bunları yaptır gel diye 2007 araçlar geçemiyorsa bu muayeneden bizim araçlar nasıl geçecek merak ediyorum kim gitse sinirli sinirli geri dönüyorlar valla...

Çevrimdışı salman

• ѕєℓмαη
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 19 Aralık 2008, 15:44:08 »
bizim burda arabaya bile bakmıolar vala..
nereye dönersen dön, ..çın hep arkada kalır..

Çevrimdışı serkov

• Das Auto.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 19 Aralık 2008, 16:20:47 »
benim polomda film var ve bilmiyorum muaneye girdiğinde ne olacak...
Aus Liebe zum Automobil. Otomobil Aşkına. http://img401.imageshack.us/img401/1295/vwdasautologoqc9.jpg

Çevrimdışı lostys

• T-Dawg!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 21 Aralık 2008, 15:49:51 »
selman bandırmayada tüv gelmiş. benim arabayı sittin sene ben bu halde geçiremem. gerçi 2009 a kadar var benim...