Gönderen Konu: Lastik Seçimi İle Performans/Konfor/Yakıt İlişkisi  (Okunma sayısı 30567 defa)

Çevrimdışı KemalSume

• Profili Görüntüle
Performans/konfor ve yakıt tüketimi günümüzde lastik markalarına ve tiplerine göre ne kadar değişir, aracın standart lastikleri her koşulda en iyi sonucu mu verir, dar yanaklı ya da geniş tabanlı lastiklerin olumlu olumsuz yanları nelerdir? Bu konularda paylaşımlarda bulunalım istiyorum.

Ek olarak aracımda 175/70 R13 Michelin Energi var dört mevsimlik. Yine aynı lastikleri mi önerirsiniz yoksa 70 olan ölçüde 65 tercih ederek daha iyi bir yol tutuşu elde edebilir miyim sizce? Marka için yapılan ankette Hankook yoktu, bu marka hakkında ne düşünüyorsunuz? 
Her şey sende gizli...

Çevrimdışı dangerfield

• Profili Görüntüle
Ynt: Lastik Seçimi İle Performans/Konfor/Yakıt İlişkisi
« Yanıtla #1 : 06 Kasım 2008, 11:24:14 »
Yanak uzunluğu azaldıkça **virajlarda** ki yol tutuş artar.
Gunumuzde kullanılan spor tipi araçlar hariç hepsinin muhendislik hesaplamaları  normal kullanıma göre dusunulmustur. Yakıt sarfiyatı, yol tutusu, konfor ve performans arasındaki en iyi ortalamaya göre hesaplanıyor. Fakat zaten bizim modifikasyon dediğimiz olay bu muhendislerin dusundukleri gibi kullanmıyacaksak aracımızı işe yarar. Örneğin atıyorum polonun kitapçığında maksimum hız için 160 mı yazıyor biz bunu aynı guvenlik şartlarında 180 veya 200 ile kullanabilmek için en basitinden lastik genişletiyoruz, arabayı alçaltıyoruz ve 180 e çıkartabilmiş oluyoruz. Saçma sapan bir laf vardır "koskoca muhendisler 175/13/65 lastik koymuş sen neden gidip 195 yapıyorsun?" gibilerinden. Bu kadar komik bir söylem olamaz. Adamlar 160 için onları takmış ben guvenliğimi biraz daha olsun koruyup 180 basabilmek için 195 takıyorum zaten. Ama buseferde yakıttan ve konfordan ödünvermiş oluyorum ki bu bizim tercihimizdir. Umarım anlatabilmişimdir...

Çevrimdışı OffLineR

• Volkswagen Türkiye
  • İtinayla, sabırla, keyifle modifiye edeceksin ! :)
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: 2001 Range Rover & 2016 C180
« Yanıtla #2 : 06 Kasım 2008, 13:25:24 »
"koskoca muhendisler 175/13/65 lastik koymuş sen neden gidip 195 yapıyorsun?" gibilerinden. Bu kadar komik bir söylem olamaz. Adamlar 160 için onları takmış ben guvenliğimi biraz daha olsun koruyup 180 basabilmek için 195 takıyorum zaten. Ama buseferde yakıttan ve konfordan ödünvermiş oluyorum ki bu bizim tercihimizdir. Umarım anlatabilmişimdir...

Bu söylem için bir şey daha eklemek istiyorum.

Biliyorsunuz aldığımız arabalar yüzbün dolarlık arabalar değil. O nedenle üzerindeki jant\lastik'ler de aracın fiyatına göre en ideal seçilen donanımlar.

Ben gidip Audi s4'e takılan jant ve lastiği takıyorsam firmanın kaçındığı masrafı kendim sonradan karşılıyorum demekir.

dangerfield'in dediği gibi de ödün verdiğim yakıt ve konfordur.

Yok gidip de jant\lastik ikilisini çin işi ucuza getirip ağırlık ve güvenlik sınırlarının üstüne çıkıyorsanız da o sizin bileceğiniz iştir.

Kısacası ben 195x65x15'ten 225x45x17'ye çıktım. 15" 8kg olan jantlardan 17" 10kg olan jantlara çıktım. Zaten arabayı normalde yüksek devirde kullanıyordum, yakıtta hiçbir değişiklik görmedim. Yay takmadığım için de konfordan ödün vermedim. Ama yol tutuşu öyle bir değiştiki size anlatamam.

O nedenle yaptığınız her bir marka\model tercihi bahsettiğiniz performans/konfor ve yakıt parametrelerini doğrudan etkilemektedir. Bu yola baş koyduysanız da öncelikle nelerden ödün vermeyi göze aldığınızı iyi değerlendirmek gerekir.

Saygılarımla,
Koray

NOT: Amma gereksiz cümle kurmuşum be. İdare edin artık :D
Air Ride \ Havalı Süspansiyon ;)

Çevrimdışı cengo26

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 06 Kasım 2008, 18:17:59 »
benim aracımdada lastik ölçüleri 175/65/13 tü lastikçinin önerisiyle 175/70/13 taktım sizce bu dogrumu :? bi sorun cıkarmı :?

Çevrimdışı dangerfield

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 06 Kasım 2008, 18:32:50 »
eğer aracını alçaltmadıysan, virajlara çok sert girmiyorsan ve konfor istiyorsan iyi yapmışsın.

Çevrimdışı KemalSume

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 07 Kasım 2008, 08:31:56 »
benim aracımdada lastik ölçüleri 175/65/13 tü lastikçinin önerisiyle 175/70/13 taktım sizce bu dogrumu :? bi sorun cıkarmı :?
Bence lastikçi, 65 yanaklı lastik elinde olmadığı için onu önermiş. Zor bulunan bir ölçü zaten. Ben de değiştirip orijinalindeki gibi 65 yanaklı almayı düşünüyorum ama bulamazsam yine üzerindeki gibi 70 olandan alırım. Çok fark olmamakla birlikte biraz daha alçak olmasında fayda var diye düşünüyorum.
Her şey sende gizli...

Çevrimdışı cengo26

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 07 Kasım 2008, 11:02:17 »
Bence lastikçi, 65 yanaklı lastik elinde olmadığı için onu önermiş. Zor bulunan bir ölçü zaten. Ben de değiştirip orijinalindeki gibi 65 yanaklı almayı düşünüyorum ama bulamazsam yine üzerindeki gibi 70 olandan alırım. Çok fark olmamakla birlikte biraz daha alçak olmasında fayda var diye düşünüyorum.
aynen dediğin gibi oldu valla.65 yanak olmadıgı için 70 yanak önerdi.bende 65 yanağa geri dönmek istiyorum.hangi markada bulabilirim ki 175/65/13 ölçülerini

Çevrimdışı KemalSume

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 07 Kasım 2008, 14:00:08 »
Ben bi bakim yarın, yazarım dostum. Bi lastikçi bana dar yanakta balon yapma ihtimali var dedi ama pek ihtimal vermedim 65 in hepsi dar olsa nolurki.. Bulamazsam 70 takarım. Daha sportif bi lastik ve jant düşünülebilir ama ne aracımız ne de yollar uygun buna..
Her şey sende gizli...

Çevrimdışı cengo26

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 07 Kasım 2008, 22:45:36 »
Ben bi bakim yarın, yazarım dostum. Bi lastikçi bana dar yanakta balon yapma ihtimali var dedi ama pek ihtimal vermedim 65 in hepsi dar olsa nolurki.. Bulamazsam 70 takarım. Daha sportif bi lastik ve jant düşünülebilir ama ne aracımız ne de yollar uygun buna..
saoalsın.nedenki daha sportif bişiler düşünülebilir aslında.yolların uygun olmadıgı kesinde

Çevrimdışı bahadır

• KONTROLSÜZ GÜÇ GÜÇ DEĞİLDİR
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 09 Kasım 2008, 23:24:22 »
bnim aracımın lastikleri  205/45/16 fabrıka cıkısı orjinal ebatları 3.5 luk yay taktım virajlara çok güvenli giriyorum tabi ESP nin de hakkını yememeklazım :D

Çevrimdışı KemalSume

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 10 Kasım 2008, 15:55:17 »
175 65 13 bulamadım, yerine yine 175 70 13 aldım Hankook marka. Bu markayı kullanmak konusunda tereddüt ettim ama şirketteki otoların bi çoğunda olduğu için tavsiye üzerine aldım. İlk izlenimlerim gayet olumlu, henüz yağışlı/buzlu havalarda deneme imkanım olmadı ama kuru ve ıslak zeminde bi sıkıntı yok gibi.
Her şey sende gizli...

Çevrimdışı yakkir

• GAVURDAĞLI
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 12 Kasım 2008, 10:40:51 »
175 65 13 bulamadım, yerine yine 175 70 13 aldım Hankook marka. Bu markayı kullanmak konusunda tereddüt ettim ama şirketteki otoların bi çoğunda olduğu için tavsiye üzerine aldım. İlk izlenimlerim gayet olumlu, henüz yağışlı/buzlu havalarda deneme imkanım olmadı ama kuru ve ıslak zeminde bi sıkıntı yok gibi.

Ben aynı markanın 185*55*14  H 80 olanını 1 yıldır kullanıyorum memnunum fiyatıda makul yerlerde
En Büyük Kazancınız Sağlığınızdır

Çevrimdışı ozmo

• 96 Polo 1.6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 25 Kasım 2008, 18:53:26 »
175x65x13 continental sport normal lastik fiyatı aldım 4 adet 300 ytl gerçi nerdeyse bayi giriş fiyatı aldım sizce nasıl fiyat?

Çevrimdışı renac

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 25 Kasım 2008, 21:15:41 »
175x65x13 continental sport normal lastik fiyatı aldım 4 adet 300 ytl gerçi nerdeyse bayi giriş fiyatı aldım sizce nasıl fiyat?

Bence güzel.Hayırlı olsun.
Benim lastiklerin ölçüsü de 175/65/R13 bugün ustamla bayrama kadar değiştirelim dedik.Pirelli P2500 4 mevsim-dengeli performans lastiğine tanesi 83 ytl dedi. önleri değiştiricem sadece. Pirelli nin fiyat kataloğunda 120 ytl gözüküyor.Ben almayı düşünüyorum.Ne dersiniz?