Gönderen Konu: Bor katıkısı ve yağ  (Okunma sayısı 44151 defa)

Çevrimdışı KAAN60

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: 2000 polo 1.6 a.c
Ynt: Bor katıkısı ve yağ
« Yanıtla #84 : 31 Mayıs 2014, 18:39:19 »
bugün sabah randevu aldığım ustama gittim, berner motor temizleyicisini motora aktardım 15 dk çalıştıktan sonra açtık tapayı boşalltık eski yağı,

başladık karteri sökmeye off o volant tarafındaki 2 adet alyan yokmu mahvetti yine beni (2 yıl önce kendim söküp temizlemiştim 5 saat sürmüştü bitmiştim) karteri söktük contalar temizlendi karter benzinle yıkandı...

Ustamın bir yer daha dikkatini çekti yağ buhar hortumun çıktığı motor bloğuna bağlı olan plastik kutu (separatör) buradanda terleme vardı oda söküldü 2 lt benzin almıştım bunuda temizlemeye başladık buraya dikkat arkadaşlar bu separatörün içerisinden bir avuç kurum aktı benzinle tam çıkmadı aldım yıkamacı arkadaşa götürdüm içerisine ilaç doldurup tazzikli su bastı ancak öyle tamamen temizlendi! (müsait zamanda kontrol edin yada açtırıp temizletin arkadaşlar) 2 adet oring var üzerinde bunlar ısıdan sertleşmiş ve çatlamış onlar değişti yerine takıldı...

motor bloğuna karterin kapandığı yer temizlendi hafif zımparalandı hatta usta rahat etmedi tazzikli benzin ile blok içerisi ve etrafını komple yıkadı o bölgelede kalan kurumlarda temizlenmiş oldu...

kartere amerikan malı bir sıvı conta sürüldü yerine takıldı...

aracı indirdik filtremizi taktık 5-40 mobil tam sentetik yağımızı koyduk start ettik belki buzamana kadar duyduğum en güzel çalışma sesiydi :sevgi:
yolda akıyor resmen, fincan sesi diye bir şey söz konusu bile değil çok ama çok memnun kaldım ve yine diyorum keşke şu tam sentetik olayını daha önce öğrenmiş olsaydım 2 defa 10-40 koymazdım ama ne yapalım zararın neresinden dönersen kardır :tamamdir

biraz böyle 50 km civarı deneyeyim terleme falan sanmıyorum ama olacakmı  takip edeyim ondan sonra evde motosilk duruyor onu ekleyeceğim, resimleride ek kısa zamanda atarım,
kazasız sürüşler dilerim.
« Son Düzenleme: 31 Mayıs 2014, 18:48:13 Gönderen: KAAN60 »
_-OĞLUM ve POLOM-_

Çevrimdışı hellfire39

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #85 : 31 Mayıs 2014, 19:05:39 »
ohh miss ellerine sağlık kaan hocam...
bu temizliği genel amaçlımı yaptınız yoksa arıza nedeni ile mi?
resimleri bekliyoruz...

genel bakım içinmi yaptın hocam yoksa yağı değişmek içinmi bu işe kalkıştın
« Son Düzenleme: 31 Mayıs 2014, 19:09:21 Gönderen: hellfire39 »

Çevrimdışı hellfire39

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #86 : 31 Mayıs 2014, 19:07:23 »
herkes böyle ilgilense aracıyla dünyada bozuk araç kalmaz :P
« Son Düzenleme: 31 Mayıs 2014, 19:10:01 Gönderen: hellfire39 »

Çevrimdışı KAAN60

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #87 : 31 Mayıs 2014, 19:19:00 »
herkes böyle ilgilense aracıyla dünyada bozuk araç kalmaz :P
eyvallah bahadır, arıza yoktu karter etrafında bir miktar terleme vardı görüntü sinirimi bozuyordu ee yağda 8000 km olmuştu fazla bekletmeyi sevmem. ayrıca tam sentetik yağa geçmek için bahanem oldu iyikide yapmışım çok memnunum resimler gelecek...
_-OĞLUM ve POLOM-_

Çevrimdışı hellfire39

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #88 : 31 Mayıs 2014, 19:29:12 »
resimleri at bakalım karşılaştıralım...
gerçi önce şu titreme işiyle sağ arka tekeri çözmem gerek...
bende senin gibiyim birşey görmeyeyim canım sıkılıyor helledene kadar kafamda takılı kalıyor... :)

Çevrimdışı edincol

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: Polo 6N2 - AKK - Comfortline
« Yanıtla #89 : 31 Mayıs 2014, 21:33:20 »
bugün sabah randevu aldığım ustama gittim, berner motor temizleyicisini motora aktardım 15 dk çalıştıktan sonra açtık tapayı boşalltık eski yağı,

başladık karteri sökmeye off o volant tarafındaki 2 adet alyan yokmu mahvetti yine beni (2 yıl önce kendim söküp temizlemiştim 5 saat sürmüştü bitmiştim) karteri söktük contalar temizlendi karter benzinle yıkandı...

Ustamın bir yer daha dikkatini çekti yağ buhar hortumun çıktığı motor bloğuna bağlı olan plastik kutu (separatör) buradanda terleme vardı oda söküldü 2 lt benzin almıştım bunuda temizlemeye başladık buraya dikkat arkadaşlar bu separatörün içerisinden bir avuç kurum aktı benzinle tam çıkmadı aldım yıkamacı arkadaşa götürdüm içerisine ilaç doldurup tazzikli su bastı ancak öyle tamamen temizlendi! (müsait zamanda kontrol edin yada açtırıp temizletin arkadaşlar) 2 adet oring var üzerinde bunlar ısıdan sertleşmiş ve çatlamış onlar değişti yerine takıldı...

motor bloğuna karterin kapandığı yer temizlendi hafif zımparalandı hatta usta rahat etmedi tazzikli benzin ile blok içerisi ve etrafını komple yıkadı o bölgelede kalan kurumlarda temizlenmiş oldu...

kartere amerikan malı bir sıvı conta sürüldü yerine takıldı...

aracı indirdik filtremizi taktık 5-40 mobil tam sentetik yağımızı koyduk start ettik belki buzamana kadar duyduğum en güzel çalışma sesiydi :sevgi:
yolda akıyor resmen, fincan sesi diye bir şey söz konusu bile değil çok ama çok memnun kaldım ve yine diyorum keşke şu tam sentetik olayını daha önce öğrenmiş olsaydım 2 defa 10-40 koymazdım ama ne yapalım zararın neresinden dönersen kardır :tamamdir

biraz böyle 50 km civarı deneyeyim terleme falan sanmıyorum ama olacakmı  takip edeyim ondan sonra evde motosilk duruyor onu ekleyeceğim, resimleride ek kısa zamanda atarım,
kazasız sürüşler dilerim.

Eline sağlık. Keşke herkes sizin gibi arabasına özenli baksa. Keşke daha önce konuştuğumuz gibi Mobil 1 serisine geçseydiniz, arabanız bunu hak ediyor  :tamamdir
Akıl yaşta değil baştadır.

Çevrimdışı bluerose1

• Bir gün mutlaka...
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Polo 1.6 8v Type 6N PUG RCZ Asphalt 200THP Manuel
« Yanıtla #90 : 31 Mayıs 2014, 22:45:19 »
Kaan yine döktürmüşsün geçen yıl bende karteri söküp sağlam bir bakım yapmıştım.Aynı o 2 alyan için özel anahtar yaptırmıştık sanayide.1 gün uğraştık yeniden montajladık.Ama bu yıl aynı yağlanma yine karterin etrafında var yine sökmeye üşeniyorum vallahi. :D
Red Machine!!!

Çevrimdışı west_55

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: Ford Focus C-Max TDCİ
Ynt: Ynt: Bor katıkısı ve yağ
« Yanıtla #91 : 31 Mayıs 2014, 23:10:50 »
Gule gule kullan kaan abi

GT-S5830i cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Çevrimdışı KAAN60

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #92 : 01 Haziran 2014, 19:13:56 »
Eline sağlık. Keşke herkes sizin gibi arabasına özenli baksa. Keşke daha önce konuştuğumuz gibi Mobil 1 serisine geçseydiniz, arabanız bunu hak ediyor  :tamamdir
teşekkürler, bakarsan bağ olur demişler... izlenimlerime göre yarı sentetikten tam sentetiğe geçişte 5-40 en ideal en az 2-3 değişim 5-40 olur  araç alışsın ozmna bende kalırsa 0-40 yaparız.
_-OĞLUM ve POLOM-_

Çevrimdışı hellfire39

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #93 : 01 Haziran 2014, 19:15:20 »
teşekkürler, bakarsan bağ olur demişler... izlenimlerime göre yarı sentetikten tam sentetiğe geçişte 5-40 en ideal en az 2-3 değişim 5-40 olur  araç alışsın ozmna bende kalırsa 0-40 yaparız.
KAAN HOCAM RESİMLERİ UNUTMA BEKLİYORUZ...

Çevrimdışı KAAN60

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #94 : 01 Haziran 2014, 19:18:22 »
Kaan yine döktürmüşsün geçen yıl bende karteri söküp sağlam bir bakım yapmıştım.Aynı o 2 alyan için özel anahtar yaptırmıştık sanayide.1 gün uğraştık yeniden montajladık.Ama bu yıl aynı yağlanma yine karterin etrafında var yine sökmeye üşeniyorum vallahi. :D
eyvallah kardeşim napalım ne zmandır içimi kemirip duruyordu iyi oldu yaa, sorma o alyanları benim usta çıldırdı kenara çekilip sövmesini dinleyeceksin gülmekten karnıma ağrılar girdi,  bizim 6n karter tasarımını yapan alman mühendislerle hısım akraba oldu adam ;D "yarın ilk iş bu kertere göre lokma yapacam anasını satayım" dedi bizim "kel ibraam" usta
_-OĞLUM ve POLOM-_

Çevrimdışı KAAN60

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #95 : 01 Haziran 2014, 19:19:21 »
Gule gule kullan kaan abi

GT-S5830i cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi
saol kardeşim
_-OĞLUM ve POLOM-_

Çevrimdışı KAAN60

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #96 : 01 Haziran 2014, 19:27:40 »
arkadaşlar resim ekleyemiyorum yine bişey olmuş bu siteye >:(
_-OĞLUM ve POLOM-_

Çevrimdışı bluerose1

• Bir gün mutlaka...
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Polo 1.6 8v Type 6N PUG RCZ Asphalt 200THP Manuel
« Yanıtla #97 : 02 Haziran 2014, 12:13:35 »
eyvallah kardeşim napalım ne zmandır içimi kemirip duruyordu iyi oldu yaa, sorma o alyanları benim usta çıldırdı kenara çekilip sövmesini dinleyeceksin gülmekten karnıma ağrılar girdi,  bizim 6n karter tasarımını yapan alman mühendislerle hısım akraba oldu adam ;D "yarın ilk iş bu kertere göre lokma yapacam anasını satayım" dedi bizim "kel ibraam" usta
O küfürü benim usta da edecekti ama gitti özel alyen anahtar yaptırdı demir çubukla kaynakçıya...  tutuşturdu elime hadi sen sök ben çay ocağındayım dedi ;D .günaha ben girdim yani. :D
Red Machine!!!