Gönderen Konu: Polo Boğaz Kelebeği  (Okunma sayısı 577765 defa)

Çevrimdışı senzapiombo

• Profili Görüntüle
Ynt: Polo Boğaz Kelebeği
« Yanıtla #462 : 24 Nisan 2009, 15:19:00 »
Merhabalar,yeni üyeyim,
Bende de 98 1.6 var.Benim araçta özellikle yağmurlu nemli havalarda stop ediyo.Ama bildiğiniz stop etme değil.Tekliyo motor,araç bildiğiniz sallanıyo.5-10 dakika bekliyorsunuz hiçbirşey yokmuş gibi çalışmaya devam ediyor.Ben de netten çok araştırdım,örneği çok..Bir sürü öneri var ama hangisini yaptıralım,Araç bildiğiniz 3. vitesteyken bilegaz kesiyo,kalıyo yolda,,Artık aracı yaz biterken elden çıkarmayı düşünüyorum..
Aynı problem kimde olduysa yardım etsin yoksa satçam ben bunu..İllet oldum bir ayda 15 kere stop etti.

İlk olarak yetkili servise götürdüm,,bildiğiniz üzere kelebek boğazınız tıkanmış,nerdyse gaz geçmiyo,temizledik sorun kalmadı dediler,
Önerilenler distribütör, buji kabloları, lamda sensörü,motor beyni,devirdaim çatlak olabilir vs vs.
Deneme yanılma yöntemi ile olay çözülürmü?
Bir motor beyni değişimi kaç TLye mal oluyor malumunuz.
Lütfen yardım...

Çevrimdışı ranger429

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #463 : 29 Nisan 2009, 22:44:37 »
Merhaba arkadaşlar.Bende yeni bir polo aldım. Devir saat rölantide iken hafif değişim gösteriyor. Daha önce golfüm vardı. Boğaz kelebeğini temizlettim düzelmişti. Ama tamircim temizlersek Sıkıntı yaratıp değiştirmek zorunda kalabilirsin dedi. Sizce böyle bir sıkıntı olur mu? Yetkili serviste temizletiyim mi nedersiniz?

Çevrimdışı _K_r_A_L_

• ...::::iSKeNDeRuN::::...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #464 : 01 Mayıs 2009, 16:11:18 »
selam arkadaşlar bende yenı uyeyım Bişe soracam bu bogaz kelebegi nedir ben anlıyamadmda :S
« Son Düzenleme: 01 Mayıs 2009, 16:14:12 Gönderen: _K_r_A_L_ »

Çevrimdışı ozmo

• 96 Polo 1.6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #465 : 02 Mayıs 2009, 12:30:48 »
Boğaz kelebeği aracın verimli çalışması için motora gerekli sıcak soğuk hava karışımını sağlayan parçadır.
http://www.vwtr.net/forum/polo-ve-lupo/polo-bogaz-kelebegi-temizligi-adim-adim-resimli-anlatim-t5117.0.html
burdaki linkte ne olduğunu ve temizliğinin nasıl yapıldığını görsel olarak görebilirsin.

Çevrimdışı gberk

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #466 : 05 Mayıs 2009, 09:50:00 »
Rölantide araç stop ediyordu. Önce boğaz kelebeği temizlendi. Fakat sorun devam etti. Boğaz kelebeğini orijiinaliyle değiştirdim.
Parça fiyatı: 360 YTL - Ankara
Çin malı vardı, fiyatı 250'ydi galiba ama orijinalini tercih ettim. Sorun kalmadı.

Çevrimdışı ankmaster

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #467 : 07 Mayıs 2009, 23:26:08 »
Arkadaşlar. 99 model otomatik polom var. bu araba, motor sıcakken çalıştırdığım zaman boş viteste rölanti 1300 civarında çalışıyor normali 600-650 arası.
 usta temizleyip adaptasyon yapmak lazım gelir diyor. Boğaz kelebeğin temizlenmesi ve  adaptasyon nasıl bir işlem. ne kadar sürer. boğaz kelebeğn buz gib soğuk olması lazım diyor . doğru mu diyor. Fikri olan varsa cevaplarınızı bekliyorum hoscakalın.

Çevrimdışı ankmaster

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #468 : 07 Mayıs 2009, 23:40:15 »
Bir de arkadaşlar ankara da polodan anlayan  gittiğiniz ustaları tavsiye eder misiniz.
mail adresim. [email protected]

Çevrimdışı vw6n

• Moderator
  • vw6n
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Toyota auris

Çevrimdışı alen29

• Polo 6n1 1997 101hp 16v 1.4 tek kapı
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #470 : 09 Mayıs 2009, 18:23:58 »
Selam Arkadaşlar.

Adaptasyon (Boğaz kelebeği adaptasyonu) Aracın boğaz kelebeğine pozisyonlarını tekrar kontrol ettirip bu bilgileri ecu (motor kontrol ünitesine) ya göndermesidir.

Bu sayede ecu kelebeğin pozisyonu hakkında bilgi sahibi olur.

Neden adaptasyon yapılır: Soket veya akü söküldüğünde (herzaman değil, genelde) boğaz kelebeği voltajdan düştüğü için pozisyonunu kaybeder ve hep dediğimiz gibi "aptal aptal" çalışmaya başlar. Bizde verdiğimiz komut ile ona deriz ki hareket et ve tüm (genelde 5 pozisyonu vardır set edilen) her pozisyonunu ecuya bildir. Oda ecuya bildirir ve açı konum bildisi ecu tarafından net bilindiğinden daha kararlı çalışır.

Boğaz kelebeği neden önemli bu kadar: bizim araçlarda rolanti ayarlamasında (otomatik jikle dediğimiz iş) işlevi boğaz kelebeği yapmaktadır. yani sıcaklık müşürü ecuya derki motor sıcaklığı şu kadar. ona göre ecu boğaz kelebeğini açar ve hava-benzin oranını ayarlayarak arabaya ısınması için devir verir. ne zamanki araç normal   çalışma sıcaklığına ulaşır. o zaman ecu boğaz kelebeğinin açısını düşürür ve normal çalışma devrine geçer.

Bilinenin aksine rolanti haricinde yüksek devirlerde hiçbir etkisi yoktur boğaz kelebeğinin (bence). çünkü onun işlev açısı düşüktür.

Peki  temizlikten sonra neden adaptasyon yapmalıyız: Çünki pislikler neden ile temizledikten sonra kelebek rahatlar ve hava geçiş oranı değişir.bizde bu yeni değerleri set etmek için adaptasyon yaparız.

Saygılar.

Çevrimdışı yakkir

• GAVURDAĞLI
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #471 : 11 Mayıs 2009, 20:00:28 »

Peki  temizlikten sonra neden adaptasyon yapmalıyız: Çünki pislikler neden ile temizledikten sonra kelebek rahatlar ve hava geçiş oranı değişir.bizde bu yeni değerleri set etmek için adaptasyon yaparız.Saygılar.

Öncelikle bilgi için teşekkürler, o zaman yapmamız gereken şey boğaz kelebeğinin  açısını kaybedecek derece kirlenmesini beklemeden en azından( (araç çalışmıyorken gaz teline basarak kelebek açık vaziyetteyken )üstten mümkün olduğunca temizlemeye özen gösterelimki temizlediğimizde  adaptasyona gerek kalmasın
« Son Düzenleme: 11 Mayıs 2009, 20:05:23 Gönderen: yakkir »
En Büyük Kazancınız Sağlığınızdır

Çevrimdışı Evrenos

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #472 : 15 Mayıs 2009, 00:14:05 »
Ben bir kac kez kendim söküp temizleyip taktım ve adaptasyon istemedi herhangi bir uyarı ısıgı yanmadı. ve sorunsuzca kullanıyorum. merak ettigim neden adaptasyon istemedigi?

Çevrimdışı gberk

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #473 : 20 Mayıs 2009, 14:02:39 »
Orijinal Alman malı, Ankara'da 360 TL'ye değiştirdim. (+ işçilik)

Çevrimdışı euclid80tr

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #474 : 24 Mayıs 2009, 00:42:17 »
bende de aynı şeyler oluyordu devir sensörü değişti ve adaptasyon yapıldı 200 tl şuan maaşallah.

Çevrimdışı sossi

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #475 : 26 Mayıs 2009, 19:38:13 »
alen29  mükemmel bi paylaşım olmuş emeğine sağlık valla,içimi o kadar rahatlattın ki anlatamam ya.. bide bu adaptasyon denilen olay nerelerde var bosch car servisleri yapıyo mu bu işlemi ve maliyeti ortalama nedir? teşekkürler şimdiden..
20 valve 2.0 5 silindir 175 hp