Gönderen Konu: Hantallık Sorunu  (Okunma sayısı 10929 defa)

Çevrimdışı Berdan

• Volkswagen Türkiye
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Volkswagen Golf IV - 1.6 SR - 1999 Comfortline
Hantallık Sorunu
« : 22 Nisan 2015, 01:46:44 »
Arkadaşlar merhaba bu saatte konu açıyorum ama umarım girdiğiniz de ilgilenirsiniz :)
Öncellikle arabanın alt devirlerinde ki hantallığı yani kalkışta ki ağırlığını az da olsa yok edebilecek bildiğiniz bir yöntem var mı ? ben açık hava filtresi düşünüyorum ama ne kadar etkiler o konuda bi fikrim yok.
Ayrıca şehir içinde ki yakıt tüketimim 32-33 krş arasında değişiyor depom 58 liraya doluyor 25 litrelik tüp depom var.Buna etki edenlerden biri de katalizatör herhalde çünkü içinde ki elyaflar ölmüş ve aynı egsoz gibi ses çıkarıyor hoşuma gidiyor açıkcası o yüzden yaptırmıyorum :D Aslında şikayetim rampalarda ki hantallığı onun haricinde düz yolda pek de rahatsız etmiyor hantallığı.Hatta arkadaşın 1.4 dizel toyota corollası vardı düz yolda onunla kafa kafaya kaldırmıştım tabi ben 2.vitese çektiğim de o geçti gitti :D neyse arkadaşlar çok kafanızı ütülemeden kısa keseyim :)

Çevrimdışı MurdeR

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: Golf V TSI Comfortline 140 hp Kompresör+Turbo
Ynt: Hantallık Sorunu
« Yanıtla #1 : 22 Nisan 2015, 01:59:52 »
Katalizor bozulduysa sokup yerine ses hosunuza gidiyorsa du boru takin. Seriligi cekisi cok etkiliyor. Atesleme sisteminede baktirin. Diger turlu arac gayet seri

Çevrimdışı Berdan

• Volkswagen Türkiye
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Volkswagen Golf IV - 1.6 SR - 1999 Comfortline
« Yanıtla #2 : 22 Nisan 2015, 02:02:48 »
Cevabınız için teşekkür ederim ama katalizatör olmazsa muaneden geçer mi? bujileri falan yeni değiştirdim zaten sadece arabanın atikleşmesini istiyorum devrini aldıktan sonra zaten umduğumun da üstünde performans sergiliyor

Çevrimdışı MurdeR

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 22 Nisan 2015, 11:02:44 »
Katilizoru sokun duz boru yapin muayne zamani universal susturucular var onu taktirip gecebilirsiniz. Dediginize gore katalizor artik gorevini yerine getirmiyor

Çevrimdışı metinmb407

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 22 Nisan 2015, 11:25:54 »
Dizel Corolla ile kıyaslamanız zaten hata. Bu arabalar böyle özellikle SR motor :)

Çevrimdışı rene

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: Jetta Tdi
« Yanıtla #5 : 22 Nisan 2015, 13:34:19 »
1.4 dizel corolla yı sr geçer teknik verilerine bakarsanız ne demek istediğimi anlarsınız.1.6atmosferikler hep aynı bana sorarsan hiçbiri gitmiyor . dizel gidiyor hissi hep verir tork yüzünsen ama yanyana gelince öyle olmuyor arkadaşta 1.3 astra h var 90hp geçen hafta aldı geçerim seni çok seri bu dedi çevre yolu ışıklarda kalktık 0-180  6 boy falan attım kalkış dahil hep öndeydim bide benim araba otomatik.sen katalizörü sök arabanda sıkıntı var tıkanmış tabiri caizse. Ayrıca gazın litresi 1.99 burda 24 krş yakıyorum ben otomatikle şuan 30-35 kuruş çok fazla.
« Son Düzenleme: 22 Nisan 2015, 13:35:59 Gönderen: rene »

Çevrimdışı ilGhiNC

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: 2009 Golf6 1.6 Trendline - Grafit Mavi --- 2015 Seat Leon 1.2 TSI Style Emocion Kırmızı Sunroof
« Yanıtla #6 : 22 Nisan 2015, 15:46:52 »
1.3 dizeli bilmem de 1.5-1.6 dizeller her türlü alır gider. Hitler motorun alt devirleri ölü bunu hepimiz biliyoruz. Dizel araçlar pahalı olmasa bir dakika durmaz gider dizel araçla değiştirirdik. Hem çok seri kalkışta hem de az yakıyor. Tork mükemmel bir his.

Sonuç: Dizel Candır. Atmosferik benzinli hikaye...

:D
CRAFTER TDI 163 ps

Çevrimdışı silver_line

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 22 Nisan 2015, 16:31:40 »
Benim araçta öyle. Hatta psikolojik problemleri olduğunu düşünmeye başladım. :D Bazen öyle bir ruh haliyle gidiyor ki kırmızı görmüş boğa gibi oluyor. Gaza dokunmaya korkuyorum. :D Altımda 600 beygirlik araç var sanki. Çevre yolu sahil yolu yanıma yaklaştırmıyor tabiri caizse. Ama bazende o kadar isteksizleşiyor ki, sanki 24 saattir ayakta ve uyumamış bir insan bitkinliği. 3000-4000-5000 devir basıyorum utanmasa kendi kendine kontak kapatacak. (Ha gidiyor. Ama ilk başta yazdığım gibi atik olmuyor.) Katır inadı var kısacası :D
« Son Düzenleme: 22 Nisan 2015, 16:31:58 Gönderen: silver_line »
Efsaneler ölmez, sadece şekil değiştirir...

Çevrimdışı rene

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 22 Nisan 2015, 16:34:22 »
1.5dizel dediğin era, rio 1.6 125hp civic i bile alıyor sr yi bir zahmet alsın gence  kardeşim :) 1.6dizel ek olarak çıtır bi yazılım tam kararında keyifli olur. Bu arada sr nin alt devirleri iyi 3000-3500 civarı  gayet iyi ama üst devirler kayıp.
« Son Düzenleme: 22 Nisan 2015, 16:37:29 Gönderen: rene »

Çevrimdışı Prokizya

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: 1999 Golf 4
« Yanıtla #9 : 22 Nisan 2015, 20:40:04 »
Katalizör bitmişti yerine muayenede sorun çıkamayan uygun birşey taktırdık oldu. Ayrıca katalizör arızalandı ise çekişi çok etkiler.

Çevrimdışı MurdeR

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 22 Nisan 2015, 20:40:26 »
1.5dizel dediğin era, rio 1.6 125hp civic i bile alıyor sr yi bir zahmet alsın gence  kardeşim :) 1.6dizel ek olarak çıtır bi yazılım tam kararında keyifli olur. Bu arada sr nin alt devirleri iyi 3000-3500 civarı  gayet iyi ama üst devirler kayıp.
üst deviride bcb motor seviyor canavar gibi  :D

Çevrimdışı s1nanozk

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 22 Nisan 2015, 21:45:56 »
Aynen hacım bcb üstlerde fena da o da bağırıyor  :D
Arkaşadaşın sıkıntısına gelecek olursak açık hava falan pek uğraşmayın derim ben.Cold air intake yapmadığınız sürece açık hava filtrenin pek bir yararı olmayacaktır sesten başka.Katalizör ses yapıyor demişsiniz,muhtemelen dağılmış olabilir ya da egsoz sisteminize bir baktırın patlak falan olmasın çekişten düşürebilir.Onun haricinde katalitik gidikse onun yerine Muharrem in dediği gibi düz boru çektirebilirsiniz(Tabi muayneye kadar :))Orjinal katalitik derseniz çok pahalı...Başka bir seçenek katalitik tipli universal susturucular var muaynede sıkıntı olmuyor onlardan taktırabilirsiniz karar sizin. :tamamdir

Çevrimdışı rene

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 23 Nisan 2015, 11:16:37 »

Evet bizim üst sizinde alt devirler cenaze gibi çare tdi oyum tdi ye :)

Çevrimdışı metinmb407

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 23 Nisan 2015, 11:34:52 »
Tdi da 2000 devire kadar cansız geliyor bana. 1.9 uda aynı 1.4 te bana öyle geldi. 2000 den sonra Tork bariz belli ama.