Gönderen Konu: Lpg bujileri  (Okunma sayısı 11086 defa)

Çevrimdışı gn461

• Profili Görüntüle
Ynt: Lpg bujileri
« Yanıtla #14 : 24 Şubat 2014, 15:10:33 »
Evet bujileri taktım ilk deneyimim alt devirlerde daha kararlı çalışıyor araç üst devirlerde bir fark göremedim ama sanki ateşleme daha düzgün oldu ilerleyen zamanlarda göreceğiz detayını

Merhaba konuyu tartışalı çook uzun zaman olmuş ama araştırmalarım sonucunda soruma cevap bulamadım, özellikle alt devirler kısmında nasıl oldu araç, lpg bujilerinin dezavantajını gördünüz mü?
« Son Düzenleme: 24 Şubat 2014, 15:20:40 Gönderen: gn461 »

Çevrimdışı edincol

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: Polo 6N2 - AKK - Comfortline
« Yanıtla #15 : 24 Şubat 2014, 21:29:30 »
LPG dönüşümü yapılan araçlarda uygun buji kullanılmasının iki ana sebebi vardır.

İlk olarak LPG hava karışımının benzin/dizel hava karışımından çok daha farklı şekilde yanar, ateşlenmesi daha zordur. Bunun için daha fazla güç gerekir yani ateşleme voltajı daha yüksek olmalıdır, özellikle voltaj farkı sizin de dediğiniz gibi alt devirlerde daha yüksek. Gereken bu daha yüksek voltaj ihtiyacı ateşleme bobinine daha fazla yük bindirir.

Bildiğiniz gibi bujinin motorda ateşlemeden başka diğer bir görevi yanma odasının sıcaklığını ayarlamak. LPG de kullanımda yanma sıcaklığı daha yüksek olduğu için hem standart bujiler daha hızlı korozyona uğrar hem de fazla sıcaklığın dışarı atılmasında yeterli olamaz.

LPG bujileri iridyum uçlu, daha soğuk sıcaklık değerinde ve tırnak açıklıkları daha düşük olacak şekilde üretilirler, LPG'li araçlarda kesinlikle uygun buji kullanılmalıdır, siz farkı hissetmesenizde motorunuz için faydalıdır.

Tabi ki motor yağınızı da LPG'nin yarattığı yüksek yanma ve oksidasyon seviyesini karşılayacak seviyede seçmeyi unutmayın.
Akıl yaşta değil baştadır.

Çevrimdışı edincol

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 24 Şubat 2014, 21:32:22 »
Bu arada bujinizin kodunu kesinlikle servise, ustaya, parçacıya gitmeden katalog taraması yaparak kendiniz bulun. Yanlış buji kullanımını hem kendim yaşadım hem de forumdan çok gördüm.

Çevrimdışı gn461

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 25 Şubat 2014, 14:14:56 »
cevabınız için çok teşekkür ederim aracım alz motor, orijinal bujisi 3 tırnaklı lpg/cng bujisi tek tırnak uyumsuzluk(bobin vs)  söz konusu olur mu ?

Çevrimdışı edincol

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 25 Şubat 2014, 20:44:07 »
Araca uygun LPG bujisi kullanırsanız uyum sorunu olmaz.