Gönderen Konu: Şifreli bijon öldürdü beni...  (Okunma sayısı 9566 defa)

Çevrimdışı jackhal

• gri olmasın da...
    • Profili Görüntüle
Şifreli bijon öldürdü beni...
« : 30 Mart 2012, 12:32:49 »
dün balataları değiştirmek için sanayiye gittim. Bi baktık ki bizim aradaba şifreli bijon anahtarı yok. Kesin açılmaz dediler. Neyse tamircilerdeki şifreli bijon anahtarlarından bir iki tanesini çekiçle zorla çaktık. Arka lastiklerinkini açtık. Ama iki ön bijon yiv attı. Kesinlikle içine birşey yapılamiyor artık.
Kaynakçıya götürdüm.. Bijona başka bir bijon kaynattırıp açalım diye ama jantları yakar zarar veririm dedi, vazgeçtim. Şimdi son çarem tornacıya gidip, matkap ile bijonun kafasını koparttırmak olacak gibi.

Başka bir planı olan arkadaş varsa çok sevinirim.. Önerilerinizi bekliyorum..

Çevrimdışı kemal_koker

• Profili Görüntüle
Ynt: Şifreli bijon öldürdü beni...
« Yanıtla #1 : 30 Mart 2012, 13:37:08 »
öncelikle geçmiş olsun.

servisten bijon anahtarını almak aklınıza gelmedi mi :)

Çevrimdışı jackhal

• gri olmasın da...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 30 Mart 2012, 13:48:39 »
:) aklımıza geldi ama 370 TL fiyat çıkardılar ayrıca bijona göre sipariş vereceklermiş, gelecekmiş.. vs vs vs

Çevrimdışı kemal_koker

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 30 Mart 2012, 13:50:33 »
konya da ikamet ediyorsunuz gördüğüme göre. Vw özel servislere bakın tekerlek işi bu şakaya gelmez kaynakla kırmayla sağlıklı sonuç alamazsanız 370 lira büyük bi meblağ gibi gelebilir ilk başta ama o bijonun tuttuğu tekerlek ile hareket ediyorsunuz :)

Çevrimdışı jackhal

• gri olmasın da...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 30 Mart 2012, 13:52:34 »
birkaç tanesine götürdüm ama maalesef. Arka iki tanesini söylemeyi başardık, ön iki tanesi problem. Bakalım nasıl bir yol izleyeceğim bilmiyorum..
Buradan çıkarılacak ders ise asla ve asla bijon anahtarını kaybetmeyin, almayın, satarkan mutlaka adama verin...

Çevrimdışı kemal_koker

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 30 Mart 2012, 13:54:01 »
bence 370 liraya orjinalini alın. arabanın orjinalliği ve güvenlik açısından en sağlamı :)

Çevrimdışı jackhal

• gri olmasın da...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 03 Nisan 2012, 15:19:23 »
tornacı ne kadar alırki bilgisi olan var mı? Kucağına düştük diye kilitlemesin bize.. ;D ;D

Çevrimdışı barracuda

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 03 Nisan 2012, 15:46:10 »
ben alıp sattığım 2 araçtada direk kilitli bijonları iptal ettim kurtuldum  :)  sonuçta 10 senelik arabaların jantlarını kim gelipte çalıcak ..

Çevrimdışı aaa

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 03 Nisan 2012, 16:37:39 »
bende kaybetmiştim lastikçi sökemedi tornacıya gönderdi tornacı 70 civarı bir rakam söyledi biconlarla beraber 90 tl tutuyordu servisi aradım yeni takım veririz 88 tl dediler işçilik 10 tl toplam 98 tl olur dediler serviste değiştirtdim.
Savaşı zenginler başlatır fakat fakirler ölür

Çevrimdışı jackhal

• gri olmasın da...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 04 Nisan 2012, 16:56:18 »
ben yiv attırdım vidalara.. yani servisin sökmesi imkansız. görüştüm biz de dışarıdan tornacı çağıracağız zaten dediler...

Çevrimdışı Apaydin

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 06 Nisan 2012, 21:53:45 »
Öncelikle geçmiş olsun. bijonun şifresi için 370 gibi bir rakam çok ucuk geldi bana bir yanlışlık var. Gittiğim özel servisde 4-5 tane şifreli bijonları var benimkini kullanmadan söküyorlardı, kaybolursa ne kadardır diye sormuştum 40-50 civarı bir şey söylemişti yanlış hatırlamıyorsam.
Sökme işine gelince bijona kaynak yapılıp sökmekten başka care yok, arkadaşın başına gelmişti alüminyum folyo ile bijon etrafını sarıp kaynak yaparak sökmüştü jantda bir yanık veya leke olmamıştı bu sayede. 4 kez kaynak kırılıp uğraştığı için 30 tl almıştı yoksa 20 tl alaçaktı iş uzamasaydı. şifreleri iptal ettik normal bijon taktık dertden kurtardık, düşünsene yolda giderken ıssız bir yerde gece falan lastik patladı bijon sıkışmış açılmıyor yalama yapmış veya şifresi yok vayyyy halineeeeeeee...  :t
http://img703.imageshack.us/img703/5855/27062010094r.th.jpg
VW GOLF KADAR ZEVK VERSEYDİN, VİTES YERİNE ELİNİ TUTARDIM

Çevrimdışı totemshark

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 07 Nisan 2012, 00:03:31 »
Eğer argon ile kaynatırsa janta zarar gelmeyecektir. Oksijen kaynak tüm parçayı ve etrafını ısıtırken argon kaynak sadece dokunduğu noktayı ısıtıyor ve saniyeler içerisinde işlemi bitirmiş oluyor.
I :sevgi: my Golf 4

Çevrimdışı jackhal

• gri olmasın da...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 08 Nisan 2012, 10:08:50 »
bijon işini işinin ehli ama henüz 20-22 yaşındaki servis ustası sayesinde hallettik. Yöntemini anlatmadı ama kaynaksız falan söktü bijonları.. sağolsun..