Gönderen Konu: Vw golf 4 Direksiyon sorunu ...  (Okunma sayısı 30473 defa)

Çevrimdışı Avenue1907

• това не e кола ; това е голф ! ...
    • Profili Görüntüle
Vw golf 4 Direksiyon sorunu ...
« : 04 Aralık 2011, 21:38:00 »
Arkadaşlar yine karşınızdayım , en son şarj dinamosu sorunu olarak karşınıza çıkmıştım , o günden bu yana kadar maşallah diyeyim sorunsuz bir şekilde devam ediyordum aracımı kullanmaya , malumunuzki yurt dışındayım ve 2 hafta sonra tekrar Türkiyeye gelecektim , daha düne kadar hiç bir sorunum yoktu egsoz temizletmekden başka her neyse dün aracımı yıkattım bi güzel şekilde apartmanın önüne koydum bi sorun yoktu , az önce yaklaşık yarım saat önce aracı çalıştırayım 1-2 tur atayım dedim can sıkıntısından her neyse 1-2 kez ısıttıkdan sonra çalıştırdık aracı , biraz bekledikden sonra gitme kararı aldım hafif direksiyonu hatta çok az sağa çevirerek çıkayım dedim haydaa birşey sürtüyormuş gibi ses geldi , dedim ne oluyor falan , sola çeviriyorum ses sağa çeviriyorum ses , sanki araç çok zor dönüyormuş gibi birşey birşeyi tutuyor zar zar dönüyor , sürtüyor gibi ses gelmeye başladı , her neyse dedim ısınsın bakalım belki ondandır , çıktım yola evin etrafına bir tur atayım dedim düz yolda direksiyon düz iken sorun yok ses gelmiyor normal gidiyor ama ne zaman viraja girsem sağa veya sola çevirmeye başladığımda zorlanma sesi gibi ses geliyor , birşey direksiyonun dönmesini istemiyor engelliyor gibi , araya birşey sokmuşuz gibi ses geliyor , her neyse dedim tur atmayayım 30 sn sonra park ettim evin önüne tekrar , yarın gündüz havada denicem tekrar bakacam ne var ne yok , gece gece baktım hidrolik yağına doluydu eksikse tamamlayayım dedim ama yarın bakmakda fayda var tekrar , Acaba neden böyle oldu anlamadım gitti , biryere sürtüyor gibi direksiyonu çevirince , ama direksiyon ağır falan değil normal çeviriliyor kolay bir şekilde , ama o ses hiç iyi bir ses değil öyle gözüküyor ,

Şimdiden teşekkür ederim yardımlarınız için konuyu güncel tutacam her akşam burdayım arkadaşlar ...
това не e кола ; това е голф ! ...

Çevrimdışı Avenue1907

• Profili Görüntüle
Ynt: Vw golf 4 Direksiyon sorunu ...
« Yanıtla #1 : 04 Aralık 2011, 21:41:53 »
Bi ara dedim acaba kedi falan mı girdi diye ama ciyak ciyak ses gelirdi yav onada bakacm yarın :) Varya eğer kediysen seni yicem kaçarın yok :)

Çevrimdışı Avenue1907

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 04 Aralık 2011, 21:47:02 »
Araç 240 000  'e merdiven dayadı arkadaşlar bunuda söylemeden geçmeyeyim .

Çevrimdışı Avenue1907

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 04 Aralık 2011, 21:47:40 »
Artık demiyorum bu sorunlar neden beni buluyor neden oluyor diye artık bunları kabullendim , artık bir an önce sorunun ne olduğunu öğrenip tamir ettirmek istiyorum .

Çevrimdışı odyseuss

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 05 Aralık 2011, 08:29:40 »
Akslarını ve direksiyon yağını kontrol ettir.  :)
VW Sakarya Facebook Sayfası

Çevrimdışı rsb

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 05 Aralık 2011, 09:21:34 »
valla benim polodada   bi sürtme sesi var sanki arada kağıt sıkışmış gibi haşır huşur bi ses geliyo nereye çevirsem .. ama ben sorunu buldum .. elektriği ileten aradaki platin tabakadan geliyo ses ...

Çevrimdışı Sesizlik

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 05 Aralık 2011, 09:44:03 »
Eğer direksiyon ağırlaşıyor ve tam tur çevirirken veya arada sırada sertleşip sonra yumuşuyorsa.Direksiyon basınç hortumu.
Kaçak var demektir.Hortumda çatlak olabilir.Bu bile serleşme yaratabiliyor.Dİreksiyon pompasıda ayrı bi etmem tabi.

Bi de iç aks körüklerini test etmek istersen yapman gereken şey boş bi araziye gidip direksiyonu tam tur çevirip başla dönmeye 3 veya 4 turdan sonra vurma sesi geliyorsa iç aks körükleri bitmiş demektir.Sonrasında örneğin sola dönüş yapıyorsun birden ani direksiyon hareketi yap sağa doğru eğer araçtan vurma sesi geliyorsa dış aks bitik demektir.Vw yetkili servis ustası ile yapılan test sürüşleri esnasında öğrenilen bikaç tatik bu.Geçmiş olsun.

Çevrimdışı Avenue1907

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 05 Aralık 2011, 20:09:39 »
Daha yeni gelebildim üniden , az önce çalıştırdım aracı tekrar aynı sesi verdi , direksiyonda ağırlaşma falan yoktu sadece isyan edercesine ses vardı , gece gece yağına bakmıştım dolu olduğunu görmüştüm ama az önce baktığımda ışıklı bir şekilde bomboş olduğunu gördüm hemen bagajdan alıp koydum yeni yağı , direksiyonu çevirdim hep 2-3 dakika ve sorun ortadan kalktı :) Siz siz olun gece arabayla uğraşmayın arkadaşlar yağı var sanmışım meğerse :) Neyse bu sorunda haloldu artık sorunsuz nice 250 000 lere :)

Çevrimdışı leoni42

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 08 Aralık 2011, 23:19:43 »
bak kardeş aynı olay benimde başıma geldi. ilk şüpelendiğim hidrolik yağı oldu. baktığımda yağ eksikti.hidrolik yağını rengini bilmeyen arkadaşlar olabilir yeşil renkte oluyor ondan konulması lazım. kırmızı olan değil. yağı tamamlayıp bir gün sonra kontrol ettiğimde yine eksilme vardı. ustaya gidip gösterdim. keçelerden kaçırdığını söyledi. direksiyondan gelen ses ise direksiyon kutusundan geliyormuş zamanla bişeyler olmuş işte. 1500-2000 masraf olur dediler. ama direksiyon kutusunu tamir eden birini bulup direksiyon kutusunu gönderdik halloldu geldi 150 tl ve sorun ortadan kalktı. golf IV'ü 4 yıl kullandım. ilk arabamdı artık sorunları kesilmez hale gelir düşüncesiyle kasım ayı içinde 18500 tl sattım. 1.6 manuel tredline lpg'li idi. sıfır golf VI siparişi verdim. inşallah bunu uzun ömürlü kullanırım. 

Çevrimdışı Avenue1907

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 10 Aralık 2011, 17:22:44 »
bak kardeş aynı olay benimde başıma geldi. ilk şüpelendiğim hidrolik yağı oldu. baktığımda yağ eksikti.hidrolik yağını rengini bilmeyen arkadaşlar olabilir yeşil renkte oluyor ondan konulması lazım. kırmızı olan değil. yağı tamamlayıp bir gün sonra kontrol ettiğimde yine eksilme vardı. ustaya gidip gösterdim. keçelerden kaçırdığını söyledi. direksiyondan gelen ses ise direksiyon kutusundan geliyormuş zamanla bişeyler olmuş işte. 1500-2000 masraf olur dediler. ama direksiyon kutusunu tamir eden birini bulup direksiyon kutusunu gönderdik halloldu geldi 150 tl ve sorun ortadan kalktı. golf IV'ü 4 yıl kullandım. ilk arabamdı artık sorunları kesilmez hale gelir düşüncesiyle kasım ayı içinde 18500 tl sattım. 1.6 manuel tredline lpg'li idi. sıfır golf VI siparişi verdim. inşallah bunu uzun ömürlü kullanırım. 

Usta bende bilmemezlikden sabah kırmızı yağdan koymuştum sorun ortadan kalkmıştı bugün çalıştırayım dedim baktım ses falan yok araba eski halinde, direksiyonum zaten iyi en ufak bir ağırlaşma yok sadece ses vardı o yağı koydukdan sonra sesde geçti , bi bakayım içime sinsin diye açtım baktım min. seviyedeydi yağ , direksiyonu çevirdim 1-2 kez hiç ses yoktu normaldi , yarın pazar günü açık yer bulamam buralarda en temizi ben pazartesi günü yeşil hidrolic yağı alayım 1 litre onu ilave edeyim , diğer gün bakarım yine azaltıyorsa keçeden kaçırıyor demektir o zaman . Özel bir markası veya ismi varmıdır yeşil hidrolik yağının acaba ?

Çevrimdışı Avenue1907

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 10 Aralık 2011, 17:23:17 »
Yarın hidrolik yağı almak farz oldu yeşilinden bakalım o zaman eksiltecekmi

Çevrimdışı Avenue1907

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 10 Aralık 2011, 17:45:23 »
ATF yağ desem uyarmı acaba ? Zaten yabancı yerdeyim yeşil yağı anlatana kadar vaheyyy :)

Çevrimdışı Avenue1907

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 10 Aralık 2011, 18:01:09 »
Peki yarın veya öbürgün aldım yeşil hidrolik yağını koydum araca , ses seda kalmadı , ama 2 gün sonra baktığımda tekrar azalmış diyelim ki inşallah olmaz öyle birşey o zaman ilk seçenek olarak neyi yaptırmamı tavsiye edersiniz ? Keçelere falan baktırma mı acaba ?

Çevrimdışı Avenue1907

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 13 Ocak 2012, 17:54:09 »
30 gündür tatildeydim Türkiye'de , anca yeni gelebildim yurt dışına , araç 1 aydır yatmıştı neyse çalıştırdım baktım yağ eksilmiş direksiyondan yine ses geliyordu , yağ koydum bugün yine bitmişti gittim bir tane ustaya , kaldırdık araçı baktık direk direksiyon kutusunun yattara olduğunu gördük , 3 seçenek sundu bana , ilki 0 almak dedi 1.200 - 1.400 masraf çıkar dedi ikincisi tamir ettirmek dedi onuda ben yapamam başka şehire götürceksin dedi o işde yattara oldu , en son seçenek çıkma bulcaksın dedi , gittim araştırdım bir tane buldum 400 milyon fiyat çekti + değiştirme falan 500 e yaparım dedi , dedim düşüneyim biraz , yurt dışında olduğum için güvenmiyorum pek tamircilere , o yüzden evin önüne çektim aracı bekletiyorum orda , ilerleyen zamanlarda maddi durum el verirse değiştittircem inşallah . Acaba Türkiye'den çıkma fiyatlara baksam daha ucuza yollatırabilirmiyim arkadaşlar ?