Gönderen Konu: Kalorifer  (Okunma sayısı 40697 defa)

Çevrimdışı Onamdar

• Profili Görüntüle
Ynt: Kalorifer
« Yanıtla #42 : 02 Ocak 2012, 21:59:42 »
yumurta olayını bende biliyorum işe yarıyor.. ama sadece yumurtanın akı arkadaşlar olduğu gibi sarısıyla değil..  illaki sarısyla yapıacam derseniz iki domates birde biber atın radyatöre mis gibi olur  :D  ;D

Karpuz benden buz gibi kütür kütür  :tamamdir
Buda benim araç...Pasta cila+ plasti dip ile jant boyanması

Çevrimdışı servet_volt

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #43 : 02 Ocak 2012, 23:38:04 »
yumurta olayını bende biliyorum işe yarıyor.. ama sadece yumurtanın akı arkadaşlar olduğu gibi sarısıyla değil..  illaki sarısyla yapıacam derseniz iki domates birde biber atın radyatöre mis gibi olur  :D  ;D

aynen yumurtanın beyazı olacak :) bızım sulale dolmuscu usakta pejo j9 vardı ondan kaza yaptı radyator bukuldu bukulunca ddelınmıs bı yerden. yumurta attık duzelldıdı ama motor sogukken atcan sonra calıstırcan devam etcen su kacaga kadar gelcek o arada pısıp kalcak :D eger sıcakken atarsanız delık yere gelmeden kapakta dırek pıser :D

abi porçöz olayı şöyle: piyasada birçok porçöz var hepsinin içeriği aynı deil dogal olarak temkinli yaklasmak lazım yani alıp şişeyi direk bosaltırsak tabıkı dedıgını yapar ama %20 lik felan olursa hıc zarar vermez cunku porcozde kırec etkın asıt HCI dır ve oda cogu porcozde %18 cıvarındadır
Normalde oranlar su oluyo %50 fosforık asıt %18 hıdroklorık %2 sulsufık asıt karısımı. Kendım hazırlarken HCI oranını bıraz arttırdım ve sonuc super oldu ama aracta denemedım benım kı bıraz tehlıkelı...

mesela bu degerlere gore olursa bızım yedek depoya bı cay bardagı kadar yada bır su bardagı kadar katsak oranı tutturmus olurmuyuz ? ha bu denenmıs bısımı ? deneyen varmı sonuc ne olmus merak edıyorum acıkcası. ?

bırde aklıma gelen seyı solıyeyım bu daha mantıklı mesela. camasır makınalarına kattıgımız calgon deterjanlar metal ve plastık kısımları krecten koruyo dımı ? bı da bızım aracın su tesisatına hıtap etmıyor mu ?

bole bısı katılıp 1 ayda bır suyu yenılesek ıcındekı krecı vs... temızlemez mı ozellıklede radyatördekileriii... ?
Beş para etmeyen insanların, milyonluk tavırlarına hastayım.

Çevrimdışı chemisamet

• DAS AUTO
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: 2000 Bora 1.6 SR
« Yanıtla #44 : 03 Ocak 2012, 14:19:08 »

mesela bu degerlere gore olursa bızım yedek depoya bı cay bardagı kadar yada bır su bardagı kadar katsak oranı tutturmus olurmuyuz ? ha bu denenmıs bısımı ? deneyen varmı sonuc ne olmus merak edıyorum acıkcası. ?

bırde aklıma gelen seyı solıyeyım bu daha mantıklı mesela. camasır makınalarına kattıgımız calgon deterjanlar metal ve plastık kısımları krecten koruyo dımı ? bı da bızım aracın su tesisatına hıtap etmıyor mu ?

bole bısı katılıp 1 ayda bır suyu yenılesek ıcındekı krecı vs... temızlemez mı ozellıklede radyatördekileriii... ?
bırıncısı kardesım: bı bardakta olsa dırek depoya dokmek sakıncalı netıcede ılk doktugun yer plastık ve asıt derısık oldugu ıcın zarar verebılırsın mesela toplam su hacmı ort 4 lt dıyelım %20 sı 80 cc eder bunu 1lt lık bı kapta saf su ıle tamamladıktan sonra ılave edersen sıkıntı olmz tabı bunun ıcınde aractan 1 lt su almıs olman lazım felan fılan...
ıkıncısı : dedıgın gıbı calgon varı kımyasallar sudakı kırecı baglayıcı oldukları ıcın bu yapılabılır ama oran nasıl olmalı hıc fıkrım yok  :tamamdir :tamamdir :tamamdir :tamamdir

Çevrimdışı TEYOLOGY

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: (fırsatı bulur bulmaz tekrar Vag'dayım)
« Yanıtla #45 : 03 Ocak 2012, 16:04:38 »
arkadaşlar kireci çözmek için alternatif çözüm önerisi üretiyor da herkes neden kimsenin aklına araçlar için yıllardır sıkıntısız kullanımı kanıtlanmış babadan kalma bir yöntem düşünmüyor kimse?

antifriz?
Kamış ses verince ney oldum sanır, İplik gerilince yay oldum sanır.
Sarayda oturmakla padişah olmaz kişi,
Abdal ata binince bey oldum sanır.

Çevrimdışı htmetin

• Hasan Tekin METİN
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Mk4
« Yanıtla #46 : 03 Ocak 2012, 16:19:35 »
Antifiriz tıkanmış radyatörü açarmı peki?
Bir Alman Atasözü Der ki "DAS AUTO"
1998 Mk3 AFT motor sportline manuel +Sunroof - 2003 Mk4 Highline Manuel - 2000 Mk4 1.9 TDI Comfortline

Çevrimdışı servet_volt

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #47 : 03 Ocak 2012, 19:19:52 »
bırıncısı kardesım: bı bardakta olsa dırek depoya dokmek sakıncalı netıcede ılk doktugun yer plastık ve asıt derısık oldugu ıcın zarar verebılırsın mesela toplam su hacmı ort 4 lt dıyelım %20 sı 80 cc eder bunu 1lt lık bı kapta saf su ıle tamamladıktan sonra ılave edersen sıkıntı olmz tabı bunun ıcınde aractan 1 lt su almıs olman lazım felan fılan...
ıkıncısı : dedıgın gıbı calgon varı kımyasallar sudakı kırecı baglayıcı oldukları ıcın bu yapılabılır ama oran nasıl olmalı hıc fıkrım yok  :tamamdir :tamamdir :tamamdir :tamamdir

su ankı aracımda bunu denımıcem ama golf 1 almayı dusunuyorum onda bunu denıcem...

Çevrimdışı servet_volt

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #48 : 03 Ocak 2012, 19:28:58 »
arkadaşlar kireci çözmek için alternatif çözüm önerisi üretiyor da herkes neden kimsenin aklına araçlar için yıllardır sıkıntısız kullanımı kanıtlanmış babadan kalma bir yöntem düşünmüyor kimse?

antifriz?

bende o soruyu sorcaktım ?
o antifirizi kullanıyoruz araclarımızda zaten ama bızım derdımız o degıl araclarımız eskı araclar eskı sahıplerının araclarımızda antıfrıız kullanıp kullanılmadııgnı bılmıyoruz sadece tahmın edıyoruz sadece..

kendı aracımdan bahsedeyım aracı aldıgımda ıcınde antıfırız vardı yazın boru batladı ne varsa dokuldu dısarı

pekı patlayan boru nasılmıydı ıcınde kirec ızlerı vardı su andada ıcınde antıfırız kattım pekı o antıfırız kırecı cozer mı ?

Çevrimdışı GolfMk1Cabrio

• My Life Golf GTI :)
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #49 : 03 Ocak 2012, 19:34:03 »
Tabiki de açar ama aracınızın contası iyi değilse contayıda delip geçer eski model arabalarda %50 SU %50 Antifreeze kullanılır ama onunda radyatöre pek bi faydası olmaz  :) Bence siz en iyisi aracın alt radyatör hortumunu sökün bütün suyu boşaltın tekrardan kireçsiz su ile doldurup devir daim yaptırın tekrar boşaltın en sonunda KIRMIZI ANTİFREEZE koyup devam edin faydası dokunucaktır emin olun  :tamamdir
ob ein leben nach dem cabrio ist ???

Çevrimdışı chemisamet

• DAS AUTO
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: 2000 Bora 1.6 SR
« Yanıtla #50 : 03 Ocak 2012, 23:45:53 »

antifriz?
kardesım antıfreez bır alkol karısımıdır kırecı çözmekle alakası yok asıl amacı senınde bıldıgın gıbı donma sıcaklıgını  dusurerek aracın devır daim ettiği parcaları korumaktır.. Söz konusu kırec çözuculer kırecelenmıs radyator gıbı parcaları gerı kazanabılmek ıcındır . Burada asıl olan araca sureklı saf su koymak ve suyun kalıtesı yanı suda azda olsa sertlık varsa zamanla kıreclesecek ve aynı sorunlar devam edecektır..

Çevrimdışı ggtoker

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #51 : 04 Ocak 2012, 00:26:17 »
yorumlarınız mukemmel yumurta biber domates falan süpersiniz...

dostum aynı sorun bendede vardı aracım ısınmıyordu... termostadla müşürü değiştirdim 120 saniye sonra arabam fırın gibi.... termostad müşür 40 TL...

Çevrimdışı htmetin

• Hasan Tekin METİN
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Mk4
« Yanıtla #52 : 04 Ocak 2012, 08:43:21 »
yorumlarınız mukemmel yumurta biber domates falan süpersiniz...

dostum aynı sorun bendede vardı aracım ısınmıyordu... termostadla müşürü değiştirdim 120 saniye sonra arabam fırın gibi.... termostad müşür 40 TL...

Yumurta biber domates; menemene geçeriz yavaş yavaş.. Hazır motor yağıda var:)
Bir Alman Atasözü Der ki "DAS AUTO"
1998 Mk3 AFT motor sportline manuel +Sunroof - 2003 Mk4 Highline Manuel - 2000 Mk4 1.9 TDI Comfortline

Çevrimdışı cavanozz

• Can
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: MK III Sportline, MK I GTI, MK IV Pasific, Passat SW 1.4 TSI Comfortline, Sharan 1.9 TDI Highline
« Yanıtla #53 : 04 Ocak 2012, 09:41:41 »
Yumurta biber domates; menemene geçeriz yavaş yavaş.. Hazır motor yağıda var:)

motorun üzerinde ekmek kızartır, radyatörden de sıcak su alır sallama çay yaparız,   oh oh mis gibi olur  ;D  :D  >:D
yeni yine yeniden..!! 8)

Çevrimdışı GolfMk1Cabrio

• My Life Golf GTI :)
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #54 : 05 Ocak 2012, 14:17:59 »
Haydeeee pikniğe gel vatandaş pikniğeeeee Can abi çay fikrini beğenmedim değil ama  >:D
ob ein leben nach dem cabrio ist ???

Çevrimdışı TEYOLOGY

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: (fırsatı bulur bulmaz tekrar Vag'dayım)
« Yanıtla #55 : 05 Ocak 2012, 16:54:41 »
kardesım antıfreez bır alkol karısımıdır kırecı çözmekle alakası yok asıl amacı senınde bıldıgın gıbı donma sıcaklıgını  dusurerek aracın devır daim ettiği parcaları korumaktır.. Söz konusu kırec çözuculer kırecelenmıs radyator gıbı parcaları gerı kazanabılmek ıcındır . Burada asıl olan araca sureklı saf su koymak ve suyun kalıtesı yanı suda azda olsa sertlık varsa zamanla kıreclesecek ve aynı sorunlar devam edecektır..

15-20 sene öncesinin antifriz özellikleri hakkında konuşuyorsak kesinlikle haklısın. ama günümüz antifrizlerinin birden fazla özelliği var.

suyun donma sıcaklığını düşürmek.
kaynama sıcaklığını yükseltmek.
kireç, pas, bakteriyolojik oluşumları önlemek. (ön koruma)
oluşmuş kireç, pas vs tıkayıcı etki gösteren oluşumları çözmek

modern antifrizleri sadece alkol su karışımı değildir ve çözücü özelliği de vardır. çözücü dediysem kireç ve pas oluşumunu giderip sıfır ayarında parça sahibi yapmaz fakat tıkanıklığı büyük ölçüde giderir.

elbette bunu yapmak için kimyasal tepkimeye girmesi gerekir. ki bu da koruyucu özelliğinin azalması anlamına gelir. bu yüzden eski ve uzun süre antifrizsiz çalışmış araçlarda, antifriz konduktan sonra "koruma sağlandı" şeklinde düşünmemek lazım.  belki de kısa bir kullanım periyodundan sonra boşaltıp yeniden doldurmak, kanımca daha faydalı olacaktır. (ki Gökhan da mesajında benzer bir ifade kullanmış. Gökhan'ın mesajındaki tavsiyeye ilave olarak benim ek önerim antifrizi ekledikten sonra da 1-2 haftalık kullanımdan sonra değiştirmek gerekir bence.
Kamış ses verince ney oldum sanır, İplik gerilince yay oldum sanır.
Sarayda oturmakla padişah olmaz kişi,
Abdal ata binince bey oldum sanır.