Gönderen Konu: kış geldi erken ısınamıyorum termostatmı değişmeli  (Okunma sayısı 7119 defa)

Çevrimdışı idikut58

• VATANSEVER
    • Profili Görüntüle
Merhaba arkadaşlar sormak istediğim aracın kaloriferi geç ısıtıyor yaklaşık 6 kilometre sonra,tüpede geç geçiyor.benim merak ettiğim diğer araçta (opel vectra)kalorifer hiç ısıtmıyodu termostad değişti canavar gibi oldu.acaba ben değiştirmeliyim.ısıtıyo ama bana geç ısıtıyo gibi geliyo.birde tüpü etkilermi nelere etki ediyo hararet ibresi kolay kolay yükselmiyo(MEMLEKET SİVAS:)) şimdiden cevaplarınız için teş ederim.
BİLSEYDİ MECNUN WOSWOS SEVGİSİNİ,SEVERMİYDİ HİÇ LEYLA ZİLLİSİNİ (ALINTIDIR:)

Çevrimdışı rene

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: Jetta Tdi
Ynt: kış geldi erken ısınamıyorum termostatmı değişmeli
« Yanıtla #1 : 17 Kasım 2011, 23:26:55 »
6 km çok uzun benimki sabah 2 km de sakın kullanımla 90 a gelmesede kalorifer açacak sıcaklığa geliyor tüpün geçme ısısı ayarlanabiyor gaza geç yada erken geçmesi için gazcı ayarlıyor onu bilgisayardan.

Çevrimdışı ØSîRîS

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 18 Kasım 2011, 08:00:06 »
tüpün ayarlarında ısısını düşürttür sorun kalmaz..

Çevrimdışı idikut58

• VATANSEVER
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 18 Kasım 2011, 15:59:21 »
yok onu biliyorum tüp ayarı geçiş sıcaklığı 28 derece; düşürünce memleket soğuk olduğu için tekleme gibi sorunlar ortaya çıkıyo.ben sadece termostadla alakası varmı öğrenmek için sormuştum teşekkür ederim.termostadın görevi nedir değişmesi araçta ne fayda sağlar bilen yokmu.

Çevrimdışı 90khan

• Ne mutlu Türk'üm diyene!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 18 Kasım 2011, 16:15:09 »
termostat derecesine gelene kadar arabadaki su dolaşımını engeller ve böyle daha çabuk ısınmasını sağlar termostatınız yoksa taktırmanız kış için çok daha iyi olacaktır ayrıca sıcak motoru rampada boşa attığınızda veya herhangi farklı bir yoldan aniden soğuyan su bloğunuza ciddi zararlar almasına  sebep olabilir. termostat takmanız arabanızın çabuk ısınmasını sağlayacaktır böyle benzinden tüpe çabuk geçecek ve yakıt tasarrufu sağlayacaktır. hemde sizin üşümemenizi sağlar :)

Çevrimdışı htmetin

• Hasan Tekin METİN
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Mk4
« Yanıtla #5 : 18 Kasım 2011, 16:19:20 »
uzun yolda 80-90 giderken hararette düşme oluyorsa termostad bozuk olabilir.
Bir Alman Atasözü Der ki "DAS AUTO"
1998 Mk3 AFT motor sportline manuel +Sunroof - 2003 Mk4 Highline Manuel - 2000 Mk4 1.9 TDI Comfortline

Çevrimdışı umut_mk4

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 18 Kasım 2011, 16:22:12 »
simdi rampada inerken  sıcak motor termostat oldugu zaman mı olmadıgı zaman mı cabuk soguyor  ???
2015 1.4 125ps highline

Çevrimdışı htmetin

• Hasan Tekin METİN
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 18 Kasım 2011, 16:32:46 »
simdi rampada inerken  sıcak motor termostat oldugu zaman mı olmadıgı zaman mı cabuk soguyor  ???

Termostad belli bir sıcaklığa gelene kadar motortaki soğutma suyunun devirdaimini keser, sıcaklık artınca devirdaime izin verir. bozuk termostad ise sürekli açık kalır ve hararet sağlıklı değerlere bir türlü ulaşamaz. Rampa aşağıya inerken eğer gaza basmazsanız aracı kendi haline bırakırsanız termostad bozukta olsa sağlamda olsa motorda hararet kaybı yaşanır. çünkü radyatör hem hızlı gitmenin verdiği rüzgar ile antifrezi soğutur hemde siz gaza basmadığınız için motorda yanma olmayacağı için motoda ısı düşer.
1998 Mk3 AFT motor sportline manuel +Sunroof - 2003 Mk4 Highline Manuel - 2000 Mk4 1.9 TDI Comfortline

Çevrimdışı umut_mk4

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 18 Kasım 2011, 16:43:21 »
bende aracta normal gıderken hararet degisim olmuyor normal sabıt 90 da kalıyor ama dedigin gibi rampa asagı ınerken gazı kestıgım zaman hararet dusuyor.. Birde bu termostat bozuksa bilgisayara baglandıgı zaman bellı oluyor mu??
2015 1.4 125ps highline

Çevrimdışı htmetin

• Hasan Tekin METİN
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 18 Kasım 2011, 16:45:47 »
bende aracta normal gıderken hararet degisim olmuyor normal sabıt 90 da kalıyor ama dedigin gibi rampa asagı ınerken gazı kestıgım zaman hararet dusuyor.. Birde bu termostat bozuksa bilgisayara baglandıgı zaman bellı oluyor mu??

Termostadın arızasını bilgisayar göremez sanırsam..

Çevrimdışı umut_mk4

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 18 Kasım 2011, 16:48:59 »
eeee ozaman benim yazdıklarıma gore arzalı mı acaba
2015 1.4 125ps highline

Çevrimdışı htmetin

• Hasan Tekin METİN
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 18 Kasım 2011, 18:16:28 »
eeee ozaman benim yazdıklarıma gore arzalı mı acaba

Arkadaşım termostadın tam arızalı değildir veya sağlamdır. Isınamamanın bir nedeni termostadın bozuk olmasıdır tabi. Ama tek neden o değildir Kalorifer peteklerinde tıkanıklı vs varsa da yapar.. kalorifer düğmesini  kırmızının sonuna kadar çevir üfleme pozisyolnunu ayaklara ve yüze ver, üfleme hızını 2'ye al, araç içi hava devir daimi kapat.

Çevrimdışı idikut58

• VATANSEVER
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 18 Kasım 2011, 20:23:01 »
Hasan hocam bilgilerin için çok teşekkür ederim.ben şöle söleyim hararette dalgalanma olmuyor.sıkıntım çok geç ısınıyo gibi gelmesi.benzer bir araç olmadığı için kıyaslayamıyorum.6-7 km den sonra ısıtıyo biraz biraz.bunda yağa bor katmamım etkisi olduğunuda düşünüyorum ama çok etkilemez.o km sonra hararet (benzine göre tarif edersem ) çeyrek depo gibi olmuyo bile.termostat ucuz lakın işcilik ne isterler bilginiz varmı.

Çevrimdışı 90khan

• Ne mutlu Türk'üm diyene!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 18 Kasım 2011, 21:49:09 »
20 tl almazlar bile işçiliğe