Gönderen Konu: Golf 2 dizel motor-yağ-devir üçgeni... (yardım)  (Okunma sayısı 26284 defa)

Çevrimdışı chyfchy

• Mk3 & B4
    • Profili Görüntüle
Ynt: Golf 2 dizel motor-yağ-devir üçgeni... (yardım)
« Yanıtla #28 : 03 Temmuz 2011, 12:28:16 »
İlker, şu var bizim kullandığım araçlarda sıkıntı olması zor w20-50 kullandığında çünkü bu motorlar gercekten kaya gibi ve hassas değil şimdikiler gibi...
Şimdiki teknoloji common rail diesel yani bu araçlarda zaten kullanamazsın  w20-50 yağ imkansız :)
Yani sen kullanıyorsa sakın dert etme napıcam ne  edicem diye...Yazın sıkıntı yok kışın sıkıntı yaratır dediğim gibi...
Ama kışında yarı yarıya w20-50 ve w10-40 atarsın yada kış aynındaki kilometreni w10-40 yağ ile tamamlarsın zaten artık 4 ay kış yaşıyoruz :)

Çevrimdışı lostys

• T-Dawg!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #29 : 03 Temmuz 2011, 12:41:36 »
ya ben yeni motor yaptırdım, komple. biz de 15 40 kullanmıştık. motor yaptıralı aşağı yukarı 1000 km olmuştur sanırım, anca bi istanbula gittik geldik, ancak uzun yolda farkettim ki sanırım sıcaktan da olsa gerek, yağ aşırı derecede incelmişti, ve 1.lt ye yakın eksiltmişti.eksilen kısım için 20-50 kattım ben de, döndükten sonra baktım yağ da bi eksilme yok şu anda. yukarda sen de sorun yaratır diyince kafamda bi soru işareti oluştu.

Çevrimdışı chyfchy

• Mk3 & B4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #30 : 03 Temmuz 2011, 14:39:43 »
Şimdi söyle bişey var revizyondan sonra rodajı yolda mı yaptı yoksa daha önce orada mı ? Rodaj yaptıysan önceden bence 1Lt yağ eksiltmesi garip yani  hava sıcaklığı +  motor sıcaklığında yağ güzelce yanmış tabiki... w20-50 kullanırsın aracının motoru yeni sorun cıkarmaz zaten  en başta w15-40 kullanman iyi olmuş.

Çevrimdışı lostys

• T-Dawg!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #31 : 03 Temmuz 2011, 16:36:34 »
ya işte bu 1000 km yolun işte, tahmini olarak söylüyorum bunu, bandırma - istanbul (karadan) , istanbul içinde bi 100 km vardır, istanbul - gelibolu - biga tarafından da dönüş. yolda bi sıkıntı çıkartmadı, normal gittim geldim. ortalama 800-900 km vardır heralde toplamda ? ben arabayı pek burda kullanamıyorum. anca haftasonu 100 km toplamda. işte giderken o yağı eksiltti, istanbulda kattım 1lt ye yakın, dönüşten sonra eksilme yok. sürat olarak da 110 ortalama, 100-120 arası gibi. ama 100 den aşağı hiç inmedim diyebilirim.
« Son Düzenleme: 03 Temmuz 2011, 16:37:30 Gönderen: lostys »

Çevrimdışı chyfchy

• Mk3 & B4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #32 : 03 Temmuz 2011, 21:03:19 »
Daha önceden rodaj yapmış olsaydın eksiltmezdi 1 lt kadar daha az eksiltirdi  sonucta motor sıfırlıyosun ve aracı direk uzun yola vuruyorsun hayliyle yeni motor birde  silindir kapağını sıfır aldıysan seni koysak seni bile yakar o motor o durumda :) yağ yakması ilk etapta normal ayrıca sadece yağı yakmış gibi yada eksiltmiş gibi düşünme yağ metal aksamlara yapışmak zorunda bütün revizyon edilen aksamlara ilk koydugun yağ yapıştı metallere aracın sıcaklığı ve yağtıgı km'den dolayı w20-50 ile harmanlamada güzel olmuş...Sıkıntı yok korkma bas marşa devam kazasız belasız bindirsin Mevlam.
« Son Düzenleme: 03 Temmuz 2011, 21:08:38 Gönderen: chyfchy »

Çevrimdışı lostys

• T-Dawg!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #33 : 03 Temmuz 2011, 22:16:05 »
Daha önceden rodaj yapmış olsaydın eksiltmezdi 1 lt kadar daha az eksiltirdi  sonucta motor sıfırlıyosun ve aracı direk uzun yola vuruyorsun hayliyle yeni motor birde  silindir kapağını sıfır aldıysan seni koysak seni bile yakar o motor o durumda :) yağ yakması ilk etapta normal ayrıca sadece yağı yakmış gibi yada eksiltmiş gibi düşünme yağ metal aksamlara yapışmak zorunda bütün revizyon edilen aksamlara ilk koydugun yağ yapıştı metallere aracın sıcaklığı ve yağtıgı km'den dolayı w20-50 ile harmanlamada güzel olmuş...Sıkıntı yok korkma bas marşa devam kazasız belasız bindirsin Mevlam.
valla aslında dizelden korkuyodum ve korktuğum başıma geldi. peder emekli kamyon şöförü, araba kullanmayı kamyonlarda öğrendik, hey gidi cargo 2520 ler, mercedes 2517, 3224 ler :) işte başıma gelenlerden dolayı baya korkuyodum ulan bugün de mi bişi cıkarcak diye binerken, ama artık sesi daha bi hoş gelmeye başladı, takas etmeyi düşünüyodum benzinli ile ama artık vazgeçmek üzereyim. bu arada, ilk yağ değişimini artık yapsammı ? ilk yağ değişiminde şu motor katkılarından koymayı düşünüyorum, bor, 404 filan, etkisi yada zararı olur mu?

Çevrimdışı nizam

• Volkswagen Türkiye
  • VW BORA 1.9 TDI 66 kv
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #34 : 03 Temmuz 2011, 22:21:11 »
yarın bu konuyu okuyacam :)
Paylaştığın senindir, biriktirdiğin değil

Yunus EMRE

ARABA ARIYOM BİLADER SORUN MU VAR :)

Çevrimdışı lostys

• T-Dawg!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #35 : 03 Temmuz 2011, 22:26:06 »
yarın bu konuyu okuyacam :)
nie len ?

Çevrimdışı nizam

• Volkswagen Türkiye
  • VW BORA 1.9 TDI 66 kv
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #36 : 03 Temmuz 2011, 22:33:59 »
nie len ?

çok zevkli şimdi takip edemiyorum CSI izliyorum :D

Yunus EMRE

Çevrimdışı redmonster

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #37 : 04 Temmuz 2011, 20:25:41 »
ya benim araba su koyduğumuz kabın içendeki suyu bitiyor yani türkçesi su eksitliyor ama bulamadım deli olucam dün edirneye gittim geldim 600 km yaptım giderken doldurmuştum geldim baktım bitmiş o değil takip etmesem susuz kalıp hareret yapacak diye korkuyorum
Ne Kadar Duman O Kadar Randuman ..

Çevrimdışı meister6

• meister6 91 jetta gtd
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #38 : 05 Temmuz 2011, 13:18:43 »
bilader bubenimde başıma geldiğdi bende kalorifer peteği delikmiş sızdırıyodu ona bi baktır
meister6 jetta 91 gtd

Çevrimdışı never

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #39 : 05 Temmuz 2011, 15:36:02 »
Arkadaşlar uzun araştırma, hesap kitap (maddi) ve  bütün sat kurtul ısrarlarına rağmen sonunda aracımı yaptırmaya karar verdim. Motor yenileme için 500 TL işçilik + parçalar fiyat aldım. Motor inmişken kaporta-boya yı da revize edeyim dedim. Onun için de 1500 TL'ye anlaştım. Bakalım bikaç gün içinde aracı teslim edeceğim. Yeni bir başlık açıp gelişmeleri fotoğraflarıyla birlikte sizlerle paylaşmak istiyorum...
Fiyatlar hakkındaki düşünceleriniz nelerdir. Motor ndikten sonra parça listesi çıktığında da yine o başlıkta yayınlarım..

Çevrimdışı nizam

• Volkswagen Türkiye
  • VW BORA 1.9 TDI 66 kv
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #40 : 05 Temmuz 2011, 16:06:32 »
iyi rakam nerede olacak peki ?

hayırlı olsun ilk eski fotolarını sonra yeni fotolarını bekliyoruz

Yunus EMRE

Çevrimdışı golf86

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #41 : 05 Temmuz 2011, 16:12:28 »
ya benim araba su koyduğumuz kabın içendeki suyu bitiyor yani türkçesi su eksitliyor ama bulamadım deli olucam dün edirneye gittim geldim 600 km yaptım giderken doldurmuştum geldim baktım bitmiş o değil takip etmesem susuz kalıp hareret yapacak diye korkuyorum

aynı sıkıntı bendede vardı işe gidip geliyorum (30 km) suyu gıtmeden kontrol edıyorum dolu evegelıyorum azalmış koyuyorum 2 ltreye yakın su alıyordu bakmasam komple boşalıcak butun hortumları dgştırdım radyötore baktırdım kalerıfer petegıne baktırdım su kabının kapagını dgştırdım olmadı olmadı olmadı yagına bakıyorum conta yandımı dıye yaga su da karışmıyor enson söktüm motor kapagını sılındır saplamaları, vidaları  boşlamış nasıl olmuşsa onları sıktım şimdi on numara maşallh bi grm eksıltmıyor su kanallarından pıstonun usterıne kaçıyormş megersem