Gönderen Konu: Dizel Gürültüsü - İç Aksam sesleri  (Okunma sayısı 17388 defa)

Çevrimdışı TEYOLOGY

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: (fırsatı bulur bulmaz tekrar Vag'dayım)
Ynt: Dizel Gürültüsü - İç Aksam sesleri
« Yanıtla #14 : 05 Nisan 2011, 22:49:10 »
II ıı Vardır hemde çok alakalı dizelde ateşleme var ama buji yok :) :tamamdir dolayısı ile sübapların açılıp kapanma  zamanlarını ayarlamak için sente ayarı gereklidir

doğrudur sente ateşleme ile ilgili değil. kam mili ile ekzantrik milinin dönüş ayarını dolayısıyla sübapların açılış kapanış zamanlamalarını verir.

bu sente benide acıktırdı :D ;D

tövbe Ya Rabbim. sanki sente değil köfte dedim. herkes acıktı.  :D :D :D
« Son Düzenleme: 05 Nisan 2011, 22:51:50 Gönderen: TEYOLOGY »
Kamış ses verince ney oldum sanır, İplik gerilince yay oldum sanır.
Sarayda oturmakla padişah olmaz kişi,
Abdal ata binince bey oldum sanır.

Çevrimdışı Mk1GTI

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: VW Golf mk1 GL
« Yanıtla #15 : 05 Nisan 2011, 23:29:27 »
 Sente kelimesi her mekanik bir düzenek için geçerli ayar anlamındadır ve sentenin bize ingilizceden gelen senkron kelimesinin eş anlamlısıdır.  Dizel yada benzinli farketmez. Benzinlide supabların emme, püskürtme, ateşleme ve egzost zamanlamalarının veyahut dizelde emme, püskürtme ve egzost zamanlamasının yapılması aynı şey yani sente(senkron) etmektir.   Benzinli araçta yakıtın alevlenmesi için bir elektrik patlaması gerekiyor dizelde ise sıra ile püskürtülüp sıkıştırlılması senkron edilmeli.

Yani kısa lafın özü Benzinlide distiribitör, Dizelde mazot pompası sente ayarı yapılır. oh be yazdıkça yazılıyor :) :)
"Çalışmadan, öğrenmeden, yorulmadan rahat yaşamanın yollarını alışkanlık haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar"

Çevrimdışı 90khan

• Ne mutlu Türk'üm diyene!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 06 Nisan 2011, 03:15:11 »
teşekkürler bilgi için benim kafamda baya birşey oluştu :) yalnız benzinlide sadece ateşlemenin zamanlamasını değiştirince yapılan ayar dizelde pompadan nasıl ayarlanıyor pompa neticede sürekli mazot pompalıyor ve ejektörler mazotu yanma odasına basmıyor mu ( ben bu dizeli çözene kadar kullanımdan kalkacak galiba  :'(  )

Çevrimdışı erdem325

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 06 Nisan 2011, 04:43:24 »
Hmmm.. Hepsini tek tek dikkate alarak bu gürültüyü biraz daha aza indirmeyi deneyecem. Zaten Erşan Abinin dediği gibi önce camlardan gelen sesi kestim ama konsol titremesi ve sesleri devam ediyor. Yakıt olarak Euro dizelden başka birşey koymamaya özen gösteriyorum araca ama sübap ayarı ve pompa ayarı meselelerine kafam yattı, ustama götürüp onların ayarlarına bir baktırayım. Zaten konu başında da söylediğim gibi beni çok rahatsız etmiyor ben alıştım  :D ama arabaya binen insanlara tuhaf geliyor  ;D ;D ;D

yakit olarak euro diesel neden tercih ediyorsunuz anlayamadim??
gerci kirsal motorinde kalkti ama bulabiliyorsaniz kirsal motorin yakin..
sizin araciniz euro yakacak speclere sahip bir diesel degilki..
eski nesil dieseller kirsal yakar..
euro kirsaldan daha incedir, ayrica kayganligi daha azdir..
aslinda uzun vadede euro pompa icin sagliksizdir, pompa elemanini asinmaya maruz birakir..

Çevrimdışı Mk1GTI

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 06 Nisan 2011, 09:38:57 »
teşekkürler bilgi için benim kafamda baya birşey oluştu :) yalnız benzinlide sadece ateşlemenin zamanlamasını değiştirince yapılan ayar dizelde pompadan nasıl ayarlanıyor pompa neticede sürekli mazot pompalıyor ve ejektörler mazotu yanma odasına basmıyor mu ( ben bu dizeli çözene kadar kullanımdan kalkacak galiba  :'(  )

Mazot pompasınıda bir ateşleme distiribitörü gibi düşün. Pompa hareketini kranktan triger kayışı ile alır ve montaj yapıldığı noktada pompanın sente ayarı vardır. Pompa sıralı bir şekilde mazotu silindirlere yollar ama burdada bir zamanlama ayarı vardır.

Evet bizim araçlarımız kırsal mazot için üretilmiş ama bu demek değilki kullanamayız.. Kırsal artık kaldırıldı ve ilk bakımda EURO mazota göre pompa elemenlarında ve sonra meme lerde birtakım değişiklilik yapılarak bu ince yakıta uyum sağlanıyor.  Tabi şimdi birçok istasyon eski araçları ve özellikle kamyon şöförlerini düşünerek yakıtı kalınlaştırıyor ve adını değiştiriyor. Kısacası vatandaşın euro yu alıp içine biraz yağ katıp kalınlaştırmasını yapıp bilmemne mazotu olarak satıyor..

EURO mazota geçildiğinden buyana birçok kişi yakıtının arttığını biliyor ama bende şahsen yakıt artışı pek olmadı halen daha uzun yolda  30TL ye 200-220km yol yapabiliyorum. Aldığımdada daha azdı ama bunun sebebi mazot filtrem ve hava filtremin değişim zamanı geçti. Eski tip Dizelde bu filtrelere önem göstermek gerek yoksa çok fena yakıtı etkiliyor ve hali ile aracın çekişide ve seside buna bağlı olarak değişiyor.
"Çalışmadan, öğrenmeden, yorulmadan rahat yaşamanın yollarını alışkanlık haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar"

Çevrimdışı nizam

• Volkswagen Türkiye
  • VW BORA 1.9 TDI 66 kv
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 06 Nisan 2011, 09:50:04 »
Evet bizim araçlarımız kırsal mazot için üretilmiş ama bu demek değilki kullanamayız.. Kırsal artık kaldırıldı ve ilk bakımda EURO mazota göre pompa elemenlarında ve sonra meme lerde birtakım değişiklilik yapılarak bu ince yakıta uyum sağlanıyor.  Tabi şimdi birçok istasyon eski araçları ve özellikle kamyon şöförlerini düşünerek yakıtı kalınlaştırıyor ve adını değiştiriyor. Kısacası vatandaşın euro yu alıp içine biraz yağ katıp kalınlaştırmasını yapıp bilmemne mazotu olarak satıyor..

EURO mazota geçildiğinden buyana birçok kişi yakıtının arttığını biliyor ama bende şahsen yakıt artışı pek olmadı halen daha uzun yolda  30TL ye 200-220km yol yapabiliyorum. Aldığımdada daha azdı ama bunun sebebi mazot filtrem ve hava filtremin değişim zamanı geçti. Eski tip Dizelde bu filtrelere önem göstermek gerek yoksa çok fena yakıtı etkiliyor ve hali ile aracın çekişide ve seside buna bağlı olarak değişiyor.

doktor recetesi +1453
Paylaştığın senindir, biriktirdiğin değil

Yunus EMRE

ARABA ARIYOM BİLADER SORUN MU VAR :)

Çevrimdışı Mertt

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 06 Nisan 2011, 13:05:22 »

yakit olarak euro diesel neden tercih ediyorsunuz anlayamadim??
gerci kirsal motorinde kalkti ama bulabiliyorsaniz kirsal motorin yakin..
sizin araciniz euro yakacak speclere sahip bir diesel degilki..
eski nesil dieseller kirsal yakar..
euro kirsaldan daha incedir, ayrica kayganligi daha azdir..
aslinda uzun vadede euro pompa icin sagliksizdir, pompa elemanini asinmaya maruz birakir..

Bende başında bu sebeplerden ötürü kırsal bulmaya çalışıyordum ama aracıma kırsal motorin aldığımda özellikle soğukken düşük devirde aracım tekleme yapıyor hemde ciddi bir şekilde ama içerisinde bulunan kırsalı tamamen çektirip euro dizel koyduğumda bu tekleme kesiliyor. Ben öncelikle nedenini anlayamıştım ancak bir kaç sefer kırsal ve sonrasında euro dizeli deneyince kırsalın aracın teklettiğini fark ettim. Bİlmiyorum daha önce hiç dizel aracım olmadı ama tahminim (artık böyle bir şey mümkün mü bilemiyorum) aracımın enjektörleri tıkalı herhal de kırsal motorin kalın geldiğii için düzgün bir şekilde püskürtme yapamıyor ve özellikle gazı az kullandığımda arcı tekletiyor, euro dizel ise ince olduğundan daha rahat geçerek püskürtme yapabiliyor... Tabii dediğim gibi böyle birşeyin mümkün olup olmadığını bilmediğimden atıyorum sadece...
Ama dediğim gibi o teklemeyi yapmaması için euro kullanıyorum..

Çevrimdışı 90khan

• Ne mutlu Türk'üm diyene!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 06 Nisan 2011, 13:12:44 »
erşan abi oturdu şimdi kafamda gerçekten teşekkürler :melek:

Çevrimdışı TEYOLOGY

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: (fırsatı bulur bulmaz tekrar Vag'dayım)
« Yanıtla #22 : 06 Nisan 2011, 22:40:04 »
Sente kelimesi her mekanik bir düzenek için geçerli ayar anlamındadır ve sentenin bize ingilizceden gelen senkron kelimesinin eş anlamlısıdır.  Dizel yada benzinli farketmez. Benzinlide supabların emme, püskürtme, ateşleme ve egzost zamanlamalarının veyahut dizelde emme, püskürtme ve egzost zamanlamasının yapılması aynı şey yani sente(senkron) etmektir.   Benzinli araçta yakıtın alevlenmesi için bir elektrik patlaması gerekiyor dizelde ise sıra ile püskürtülüp sıkıştırlılması senkron edilmeli.

Yani kısa lafın özü Benzinlide distiribitör, Dizelde mazot pompası sente ayarı yapılır. oh be yazdıkça yazılıyor :) :)

Erşan Bey sente ayarının triger kayışı üzerindeki kavrama noktaları ile ilgili olduğunu yani daha kısa tabirle ateşleme ile ilgili değil krank ve ekzantrik mili uyumunun sağlanması ile ilgili olduğunu biliyordum. sizin açıklamanız kafamı karıştırdı.
« Son Düzenleme: 06 Nisan 2011, 22:40:46 Gönderen: TEYOLOGY »
Kamış ses verince ney oldum sanır, İplik gerilince yay oldum sanır.
Sarayda oturmakla padişah olmaz kişi,
Abdal ata binince bey oldum sanır.

Çevrimdışı Han

• Her Şey Golf Mk1 ve Dostluk İçin.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 06 Nisan 2011, 23:30:32 »
sente ayarı egzantrik dişlisindende oluyor distribütör dişlisindende bir kaç şeyden oldugunu biliyorum ;)
işin içinde erci var ise gerisi teferruattır :D
http://GolfMk1Ciyiz.Biz Her Şey Golf Mk1 İçin

Çevrimdışı ADEMÜÇÜNCÜ

• T4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 06 Nisan 2011, 23:36:53 »
Benim T4'de de titreşim var. Özellikle ilk çalıştırmalarda motor ısınana kadar içerde kulakları dolduran bir titreşim oluyor. Sesten ziyade titreşim diyelim. Ya motor kulaklarından ya da krank kasnağından yapıyor.

Çevrimdışı erdem325

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 10 Nisan 2011, 17:05:37 »
erşan abi ben kırsal mazotta ısrarcıyım..
hadi enjektörler neyse diyelim ama mazot pompa elemanına zararı var eski nesil diesellerde euro dieselin..
euro nun kayganlığı çok çok az kırsala göre..
bu da mazot pompası elemanını uzun vadede tahrip ediyor..
tabi herkesin kendi aracı kendi bütçesi, ben sadece tavsiyede bulunuyorum..
şahsi kanaatim euro uygun değil, bulabiliyorsanız kırsal bulamıyorsanızda o petrollerin kırsalı kalınlaştırıp bilmemne mazotu diye sattıklarını kullanınız..

hatta size şöyle bir örnekte vereyim,
w124 kasa mercedeslerde mazot ısıtıcısı bile vardır, bu ısıtıcı mazotu pompaya ısıtarak yollar, amacı ise sırf ısınan mazotun daha kaygan olması ve pompa eleman ömürlerini uzatmasıdır..
eski nesil diesellerde mazotun kayganlığı bana göre çok ama çok önemlidir..
« Son Düzenleme: 10 Nisan 2011, 17:08:05 Gönderen: erdem325 »

Çevrimdışı Mk1GTI

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 11 Nisan 2011, 14:57:07 »
Ben kafama pek takmıyorum benimkisi komple 1987 model mk2 nin makinası.. EURO mazot a geçenlerin şikayetlerini ben daha hiç yaşamadım sanırım birazdaha genç bir sistemden dolay kaynaklı aynı şekil mk2 lerdede Turbolu hariç çekiş kaybı sorunu olduğunu sanmıyorum.

Çevrimdışı ADEMÜÇÜNCÜ

• T4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 11 Nisan 2011, 15:06:26 »
Bence bunu sorun etmeye gerek yok. Arada sırada deponuza 10 numara yağ eklersiniz olur biter.