Gönderen Konu: yakıt tüketimim sizce nasıl  (Okunma sayısı 21509 defa)

Çevrimdışı eemmree

• Profili Görüntüle
yakıt tüketimim sizce nasıl
« : 07 Şubat 2011, 17:39:47 »
arkadaşlar adapazı istanbul arasında 100 km yol yaptım ve 10 litre benzin harcadım tam olarak. sizce aracın yakıt tüketimi normal mi ya da normalin üzerinde mi?
dedilerki gam giderir, çok bade içtim sensiz.

Çevrimdışı dj_burak

• Burak Çetin
    • Profili Görüntüle
Ynt: yakıt tüketimim sizce nasıl
« Yanıtla #1 : 07 Şubat 2011, 18:11:29 »
yani litresi 4 liradan 40 lira benzin harcadın 40 liraya 100 km biraz fazla gibi geldi bana o yolu pek bilmiyorum ama şehir içi olarak hesaba kattığımda ben aynı kmyi 30 liradan yapıyorum nerdeyse seninki sanki biraz fazla gibi

Çevrimdışı gemicipolo

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 07 Şubat 2011, 20:55:20 »
benzinde 50 tl ile şehiriçi 130 km yapıyorum . seninki biraz fazla sanki. ( 70 tl ile şehirlerarası 335 km gıttım. 60 km daha gıderim lpg de   )

Çevrimdışı relaxizmir

• LÜTFEN TÜRKÇE YAZIM KURALLARINA DİKKAT EDELİM.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 08 Şubat 2011, 13:13:32 »
valla ben onu bunu bilmem.Benzin kullanıyorum ve şehiriçinde 220 krş. yakıyorum.Tabi son zamlardan sonra gaza basarken 1 değil 11 kez daha düşünüyorum >:( No lpg no problem diyenlerdenim. :p
« Son Düzenleme: 08 Şubat 2011, 13:15:42 Gönderen: relaxizmir »
BEN EZELDEN BERİDİR HÜR YAŞADIM,HÜR YAŞARIM.HANGİ ÇILGIN BANA ZİNCİR VURACAKMIŞ ŞAŞARIM !!!

Çevrimdışı gemicipolo

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 08 Şubat 2011, 13:54:56 »
valla ben onu bunu bilmem.Benzin kullanıyorum ve şehiriçinde 220 krş. yakıyorum.Tabi son zamlardan sonra gaza basarken 1 değil 11 kez daha düşünüyorum >:( No lpg no problem diyenlerdenim. :p
şehiriçi 220 krş çok iddalıı :)

Çevrimdışı dj_burak

• Burak Çetin
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 08 Şubat 2011, 13:56:57 »
evet çok iddialı tüple aynı yakıyor neredeyse :) eğer aracın bu şekilde yakıyorsa gerçekten senin eylemlere gelmene gerek bile yokki :D

Çevrimdışı relaxizmir

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 09 Şubat 2011, 08:21:16 »
Olurmu öyle şey arkadaşlar.Gaza abanmadıktan sonra her araç az yakar.Ben zamlardan önce inanılmaz agresif kullanırdım ama şu zamlardan sonra gaza basmayı daha iyi öğrendim sanırım.Ben gaza basarken hiç bir zaman aracın beni koltuğa yapıştırmasına izin vermem.Yavaş yavaş ivmelenmesini sağlarım.Aniden gaza basmam.Asla 2500 deviri geçmem ki bu değer, tip tronic şanzumanlı araçların ekonomik kullanım seçeneğinde tercih ettiği ve aracı hem yormayan hemde çekişini zayıflatmayan bir devirdir.Uzun yolda giderken, aracın camlarını açarak aerodinamiği bozup, aracın rüzgar yüzünden yavaşlamasına izin vermem.Ani vites değişimlerinden ve yanlış vites seçiminden kaçınırım.Ayrıca (ki bence en önemlisi) lastiklerimi olması gerekenden biraz fazla şişirip, lastiğin yere uyguladığı sürtünme katsayısını azaltıp, asfaltın lastiği tutmasını engellerim. (tabi güvenlik sınırlarında).İsterseniz bu söylediklerimi deneyin.Eğer aracınızın tüm bakımlarını zamanında ve eksiksiz olarak yapıyorsanız farkı göreceksiniz...
« Son Düzenleme: 09 Şubat 2011, 12:01:04 Gönderen: relaxizmir »
BEN EZELDEN BERİDİR HÜR YAŞADIM,HÜR YAŞARIM.HANGİ ÇILGIN BANA ZİNCİR VURACAKMIŞ ŞAŞARIM !!!

Çevrimdışı dj_burak

• Burak Çetin
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 09 Şubat 2011, 12:29:03 »
valla benim bakımlarım eksiksiz ve yerinde aracım otomatik araç zaten 2500 deviri geçmiyor vites değiştirirken camları sadece sigara içerken açarım diğer zamanlarda camlarım kapalı durur asla 85km hızı geçmem lastiklerimin havaları normal yani ne fazla ne eksik fazla olduğunda patlama riskide arttığından fazla şişirmiyorum ancak benim aracım şu sıralar 350 civarı yakıyor ortalama neden peki :S

Çevrimdışı relaxizmir

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 09 Şubat 2011, 12:51:15 »
valla benim bakımlarım eksiksiz ve yerinde aracım otomatik araç zaten 2500 deviri geçmiyor vites değiştirirken camları sadece sigara içerken açarım diğer zamanlarda camlarım kapalı durur asla 85km hızı geçmem lastiklerimin havaları normal yani ne fazla ne eksik fazla olduğunda patlama riskide arttığından fazla şişirmiyorum ancak benim aracım şu sıralar 350 civarı yakıyor ortalama neden peki :S

Otomatik vites araçların manuel viteslere göre daha fazla yakması (özellikle şehiriçinde) gayet normaldir.Bunun en büyük sebebide araç kırmızı ışıkta ya da sıkışık trafikte giderken sen frene basıp aracını durdurduğunda araç sürekli kavramada olduğundan gitmeye çalışmaktadır. Dolayısıyla benzin tüketmektedir.Otomatik araçlarda boşa atmak gibi bir olay olmadığından fazla yakması çok normaldir.Boşa ancak kırmızı ışıkta yada araç giderken yokuş aşağıya iniş sırasında atılabilir.O da aracın şanzumanı yağlama yapmaya devam ettiği fakat kavrama olmadığı için keçeleri ve yağ pompasını oldukça tehlikeye sokar.O yüzden boşa atmamak tercih edilir.Yani her halikarda manuel araçlardan daha az boş vitesten faydalanırsın.Ayrıca otomatik vites araçlarda yokuş çıkarken veya gaza biraz fazla bastığında araç kendiliğinden vites düşürdüğü sırada oldukça fazla yakıt tüketir.Ki bunuda bütün dünya bilir.O yüzden otomatik araçlar manullere göre 2. tercihtir  ;)
« Son Düzenleme: 09 Şubat 2011, 12:53:49 Gönderen: relaxizmir »

Çevrimdışı serhatoz

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 09 Şubat 2011, 14:58:11 »
100km de 10lt fazla değilmi?  ben 5lt civarında yakıyorum

Çevrimdışı relaxizmir

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 10 Şubat 2011, 10:43:29 »
SHELL sitesinde gördüğüm kadarıyla yakıt ekonomisi sağlamak için yapılmış bir liste.İşinize yarayabilir.

1. Aracınızı yumuşak kullanın
Agresif bir şekilde kullandığınız takdirde, yumuşak bir sürüşe oranla üçte bir fazla yakıt harcayabilirsiniz. Ani hızlanmalardan ve frenlerden kaçının ve aracınızı mümkün olduğunca düzenli kullanın.

2. Yüksek viteste gitmeye özen gösterin
Yüksek viteste gittiğinizde daha az yakıt tüketirsiniz. O yüzden her fırsatta vites artırın.

3. Camlarınızı kapalı tutun
Açık bir camdan içeri giren rüzgar sizi yavaşlatabilir. Bunu çözmek için hızlanmayı seçeceksinizdir. Camları açmak yerine neden aracınızın havalandırma sistemini kullanmayasınız?

4. Yol bilgisayarını kullanın
Ana yollarda yol bilgisayarını kullanmak aracınızı sabit bir hızda tutmanızı sağlayarak her damlanın hakkını verecektir.

5. Hareketsizlikten kaçının
Trafiğe mi takıldınız? Hareketsiz kalmak sizi bir yere götürmese de yakıt yanmaya devam eder. Sırada beklerken motora ihtiyacınız olana kadar stop edin. Kural olarak, 10 saniyeden fazla duracaksanız moturu kapatın.

6. Yüksek devirden kaçının
Kalkarken ya da hızlanırken vites geçirme zamanlamasını iyi ayarlayın. Devir göstergesini asla kırmızılara çıkarmayın.

7. Aşırı hızdan kaçının
Ne kadar hızlı giderseniz aracınız o kadar çok rüzgar direnciyle karşılaşır ve hızını korumak için o kadar çok yakıt harcar. Unutmayın ki, bazı verilere göre, saatte 120km ile giderken 80km ile gittiğinize oranla yüzde 30 daha fazla yakıt harcarsınız. Bu nedenle aşırı hızdan kaçının.

8. Klimayı az kullanın
Kimi zaman klimayı kullanmak kaçınılmaz olsa da unutmayın ki sıcak ya da soğuk günlerde motorunuza fazladan yük bindirecektir. Ayrıca yakıt tüketiminizi yüzde 8 oranında arttırabilir. Ilıman günlerde aracınızın kendi havalandırmasını kullanmayı tercih edebilirisniz.

9. İş çıkışı saatinden kaçının
Trafiğin en kalabalık olduğu saatlerden kaçınabilirseniz yolda daha az kalır ve daha az yakıt harcamış olursunuz.

10. Hızınızı sabit tutun
Yokuş aşağı bir yolda hızlanmaktansa sabit devirde gitmeye özen gösterin. Bu hızlanmak yerine sabit bir hız tutturmanızı sağlayacak ve muhtemelen yakıt tüketiminiz üzerinde olumlu bir etki yaratacaktır.

Çevrimdışı ilkarabam6n

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 15 Şubat 2011, 17:33:03 »
Bende otomatik kullanıyorum ve fazla yaktığının farkındayım (manuele göre) ama relaxizmir kardeşime ''Otomatik araçlarda boşa atmak gibi bir olay olmadığından fazla yakması çok normaldir.''sıkışık trafikte ve kırmızı ışıkta,kısa süreli durmalarda N ye yani boşa alıyorum hem şanzuman için hemde yakıt tüketimi için ideal oluyo tavsiye ederim naçizhane fikrim yokuşlarda inişlerde hızım 30 km ve az ise 1e,hızım max 60 km ise 2ye,max 100 km hız ise 3e geçiyorum yakıtta tasarruf sağlıyor,şanzumanı koruyor bilgilerinize... :tamamdir

Çevrimdışı dj_burak

• Burak Çetin
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 15 Şubat 2011, 18:39:12 »
Bende otomatik kullanıyorum ve fazla yaktığının farkındayım (manuele göre) ama relaxizmir kardeşime ''Otomatik araçlarda boşa atmak gibi bir olay olmadığından fazla yakması çok normaldir.''sıkışık trafikte ve kırmızı ışıkta,kısa süreli durmalarda N ye yani boşa alıyorum hem şanzuman için hemde yakıt tüketimi için ideal oluyo tavsiye ederim naçizhane fikrim yokuşlarda inişlerde hızım 30 km ve az ise 1e,hızım max 60 km ise 2ye,max 100 km hız ise 3e geçiyorum yakıtta tasarruf sağlıyor,şanzumanı koruyor bilgilerinize... :tamamdir

bildiğim kadarıyla o 1 2 ve 3. vitesler yokuş çıkışlarında işe yarıyor daha kolay çıkmak için yokuş inişlerinde aynı viteslerde yakıt tasarrufuna etkisi var mı ?

Çevrimdışı Salu

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 15 Şubat 2011, 20:58:25 »
97 model otomatik vites polo kullanıyorm.hava filtresi ve performans egsoz var aracımda .. 50 tl benzin aldım 2 gün önce ve suan dibinde.126 km yapmışım..şehir içi kullanıyorum..ortalama 400-410 kurus yakıyor.cok fazla aslında.lpg taktırmak hep aklımda ama nekadar fark edicek onu bilmiyorum:..