Gönderen Konu: Golf 3 GTİ Potansiyometre ve Gaz tepkime Süresi  (Okunma sayısı 13081 defa)

Çevrimdışı d3n1s

• Profili Görüntüle
Ynt: Golf 3 GTİ Potansiyometre ve Gaz tepkime Süresi
« Yanıtla #14 : 31 Temmuz 2010, 22:42:17 »
Katalizörün boş olduğunu şöylede anlayabilirsin;

1- Gaza bastığında en çok kullandığın 2500-3000 devire kadar alt devirler baygındır. 3000 devirden sonra açar.
2- Gaza bastığında vites kolunun hemen önünden sanki teneke içerisinde bozuk para titreşiyormuş gibi ses gelir.
3- Arabanı stop ettiğinde arabanın havalandırması da açıksa eğer içeriye yumurta kokusu gibi bir koku gelir.

benim katın içi boşaltılmış ve dediklerinin hiç biri yok benim aracımda ???

Çevrimdışı htmetin

• Hasan Tekin METİN
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Mk4
« Yanıtla #15 : 31 Temmuz 2010, 22:48:21 »
benim katın içi boşaltılmış ve dediklerinin hiç biri yok benim aracımda ???

Arabanı katalizörlü kullanma şansın oldumu bilmiyorum ama eğer katalizörlü kullandıysan en azından bir seçenek Senin araban içinde geçerli olurdu.

Çünkü katalizör Egsoz gazının ilk karşılaştığı motora en yakın kat1. Ve çok gözenekli bir yapıya sahip bildiğin bir susturucu mantığı bura işlemiyor. Arabanın motorunun ihtiyacı olan egsoz gazının geri tepmesi olayını gerçekleşmesini ve alt devirlerin canlı olmasını sağlar. herşeyden önce en önemli özelliği egsozdan çıkan hava için zararlı gazları zararsız hale gelmesidir.
Bir Alman Atasözü Der ki "DAS AUTO"
1998 Mk3 AFT motor sportline manuel +Sunroof - 2003 Mk4 Highline Manuel - 2000 Mk4 1.9 TDI Comfortline

Çevrimdışı laik81

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 31 Temmuz 2010, 22:53:56 »
Sensörlü gaz pedalı ilk defa Saab 9-5 Viggen'de kullanıldı diye biliyodum, doğru biliyomuşum :D
araç devirlenince gitmeye başlıyorsa senin kat boşaltılmıştır. Motorun egzoz çıkışı ne kadar rahatsa, alt devirler o kadar ölür ama üst devirler rahatlar. Gaz pedalındaki boşluk da gaz telinden kaynaklanıyordur muhtemelen, tahmin yürütüyorum sadece başıma gelmedi. Teli değiştirince düzelir gibi geliyor bana, ama bu konuda daha deneyimli biri mutlaka vardır seni yönlendirecek, ya da çok iyi tanıdığın, güvendiğin bir ustaya götür anlat derdini, alsın biraz sürsün, söyler zaten sana şurasında şu var, burasında bu var diye :tamamdir

Bak gerçekten kat ın içi boş galiba... üst devirler uçak gibi, alt devirler at arabası :) ne yapayım şimdi ben :) kat almaya kalksak çok paradır, alt devirleri canlandırmanın başka bir yolunu bulmalıyım artık...

Çevrimdışı d3n1s

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 31 Temmuz 2010, 22:57:41 »

Bak gerçekten kat ın içi boş galiba... üst devirler uçak gibi, alt devirler at arabası :) ne yapayım şimdi ben :) kat almaya kalksak çok paradır, alt devirleri canlandırmanın başka bir yolunu bulmalıyım artık...

kat'lı araba istiyorsan çıkma kat al arabana, doğuş'un fiyatlarından çok daha ucuza mal olur.

Çevrimdışı htmetin

• Hasan Tekin METİN
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 31 Temmuz 2010, 22:58:00 »

Normalde Katalizör, dediğin gibi çok pahalı bir parça. Ama benim arabamda da bir sebepten dolayı yoktu. Bende Gittim Aynı motora sahip 60.000 'de gümlemiş Seat cordobanın katalizörünü aldım. 150 TL.

Araştırman lazım.
1998 Mk3 AFT motor sportline manuel +Sunroof - 2003 Mk4 Highline Manuel - 2000 Mk4 1.9 TDI Comfortline

Çevrimdışı laik81

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 31 Temmuz 2010, 23:02:16 »
Çıkmacılara bi bakayım önümüzdeki günler :)
Arkadaşlar yeni konu açıcam 4 Tırnak Buji lerle ilgili ordan devam edelim...:)

Çevrimdışı htmetin

• Hasan Tekin METİN
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 31 Temmuz 2010, 23:02:37 »
Zaten Yapı itibari ile bu MKIII'ler torku 3500 - 4000  devir aralığında daha çok hissettiriyor. Bahsettiğim devir aralığındaki ses gerçekten beni arabaya bağlıyor ve kaldıki seninki GTI:)

Sen arabayı aldığından beri takip ediyorum. Senden önceki sahibi arabayı deneme tahtası yapmış. Yüksek hızlarda 1-2 bg için katalizörü iptal etmiştir kesin. Sonuçta GTI adamı çileden Çıkartır herşeyi yaptırır adama:)

Çevrimdışı htmetin

• Hasan Tekin METİN
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 31 Temmuz 2010, 23:03:07 »
Çıkmacılara bi bakayım önümüzdeki günler :)
Arkadaşlar yeni konu açıcam 4 Tırnak Buji lerle ilgili ordan devam edelim...:)

Katalizöremi bağlıcaz konuyu?  ;D

Çevrimdışı htmetin

• Hasan Tekin METİN
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 31 Temmuz 2010, 23:04:00 »
Ben kaçanzi Herkeze iyi tatiller ::)

Çevrimdışı d3n1s

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 31 Temmuz 2010, 23:04:05 »
Arabanı katalizörlü kullanma şansın oldumu bilmiyorum ama eğer katalizörlü kullandıysan en azından bir seçenek Senin araban içinde geçerli olurdu.

Çünkü katalizör Egsoz gazının ilk karşılaştığı motora en yakın kat1. Ve çok gözenekli bir yapıya sahip bildiğin bir susturucu mantığı bura işlemiyor. Arabanın motorunun ihtiyacı olan egsoz gazının geri tepmesi olayını gerçekleşmesini ve alt devirlerin canlı olmasını sağlar. herşeyden önce en önemli özelliği egsozdan çıkan hava için zararlı gazları zararsız hale gelmesidir.

titreşim, zırıltı veya koku yok aracımda çok şükür, kat'ın mantığını biliyorum, arabamı malesef kat'lı hiç kullanamadım, aldığımda kat olsaydı da fazla durmazdı zaten aracın üzerinde, şimdiye kadar çoktaaan iptal edilmiş olurdu. Kat ile alt devirlerin daha canlı olacağını biliyorum da alt devirler pek işime yaramıyor zaten, malum aracın şanzımanı gayet kısa oranlı olunca zaten alt devirde gezemiyorum. Bi de memnuniyet olayı biraz, ben aracın bu halinden memnunum, 2000 devir ve civarını ancak eskişehir yolunca 80'le giderken görüyorum, bastığım zaman zaten hep 3500 ve üzerindeyim. Ya benim çene düşmüş amma gevezelik yaptım, kusura bakmayın :-\

Çevrimdışı htmetin

• Hasan Tekin METİN
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 01 Ağustos 2010, 11:55:11 »
titreşim, zırıltı veya koku yok aracımda çok şükür, kat'ın mantığını biliyorum, arabamı malesef kat'lı hiç kullanamadım, aldığımda kat olsaydı da fazla durmazdı zaten aracın üzerinde, şimdiye kadar çoktaaan iptal edilmiş olurdu. Kat ile alt devirlerin daha canlı olacağını biliyorum da alt devirler pek işime yaramıyor zaten, malum aracın şanzımanı gayet kısa oranlı olunca zaten alt devirde gezemiyorum. Bi de memnuniyet olayı biraz, ben aracın bu halinden memnunum, 2000 devir ve civarını ancak eskişehir yolunca 80'le giderken görüyorum, bastığım zaman zaten hep 3500 ve üzerindeyim. Ya benim çene düşmüş amma gevezelik yaptım, kusura bakmayın :-\

Estağfurullah