Anket

katkılı otogaz mı katkısız otogaz mı tercih ediyorsunuz?

katkılı
12 (32.4%)
katkısız
13 (35.1%)
farketmez
12 (32.4%)

Toplam Oy Verenler: 37

Gönderen Konu: uzun yol yakıt tüketimi  (Okunma sayısı 70260 defa)

Çevrimdışı nimble

• Profili Görüntüle
Ynt: uzun yol yakıt tüketimi
« Yanıtla #28 : 30 Mart 2010, 15:42:58 »
tüpün markası brc hafif bir meyilde 200 ü de geçti araba. bu arada yakıt tüketiminin o hızla fazla olacağını biliyordum ancak bu kadar olacağını tahmin etmiyordum sadece.

Çevrimdışı maminci

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #29 : 30 Mart 2010, 16:17:13 »
Arkadaşlar 100 km nin üzerindeki hızlarda her 1 km için tüketim %1 artar, aracın 200 km hız yaparken,  o hıza çıkmak için  rüzgar direnci, sürtünme, kendi ağırlığı, yolcu, yük  vb güçlere karşı ne kadar uğraştığı ortada, böyle bir durumda az tüketmesi diye birşey sözkonusu olamaz.. Katkılı otogazın enjektörleri daha çabuk tıkaması ile ilgili olarak, bu neye göre söyleniyo, doğruysa ciddi bir iddia, bilimsel açıklaması nedir?Bizim hep duyduğumuz propan oranı hava sıcaklığına göre ayarlanmış, katkıları ile de piston ve silindirleri, kurumlanmayı temizleme özelliği olan katkılı otogazların daha verimli, sağlıklı ve kaliteli olduğu.   Lütfen, katkılı otogaz enjektörleri nasıl tıkıyo açıklar mısınız?

Çevrimdışı thebad

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #30 : 30 Mart 2010, 17:00:48 »
katkılı otogazı beğeniyorum ben şuan birkaç markayı denedim ona göre karar verecem. gerekirse 350 tl verip enjejtörleri yenilerim ama performans olarak AYGAZ'dan şaşmam.
arkadaşlar ben 3,5 sene hiç lpg bakımına ve ayarına gitmeden aracıma bindim.benim enjektörler 3,5 yılda arıza vermişse bu çok normaldir. gazımı sürekli olarak AYGAZ'dan almam benim LPG'nin bakıma bile gitmeden uzun süre kullanılmasını sağlamıştır bana kalırsa.
ayrıca sürekli gaz değiştirmeyi doğru bulmuyorum.bu bana kalırsa araca ve enjektörlere daha çok zarar verir.

Çevrimdışı ALPER.

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #31 : 30 Mart 2010, 17:04:11 »
katkılı otogazı beğeniyorum ben şuan birkaç markayı denedim ona göre karar verecem. gerekirse 350 tl verip enjejtörleri yenilerim ama performans olarak AYGAZ'dan şaşmam.
arkadaşlar ben 3,5 sene hiç lpg bakımına ve ayarına gitmeden aracıma bindim.benim enjektörler 3,5 yılda arıza vermişse bu çok normaldir. gazımı sürekli olarak AYGAZ'dan almam benim LPG'nin bakıma bile gitmeden uzun süre kullanılmasını sağlamıştır bana kalırsa.
ayrıca sürekli gaz değiştirmeyi doğru bulmuyorum.bu bana kalırsa araca ve enjektörlere daha çok zarar verir.

regülatör üstünde yağlanmaya sebep oluyormuş, pek de mantıklı olmadığı söyleniyor hocam, araştırdım brz almıyorum ben katkılı

Ahmet Çelik
Katkılı LPG araca zarar mı veriyor?
02 Aralık 2009 Çarşamba, 12:38

Ülkemizde şu sıralarda yaklaşık 2 milyon araçta LPG dönüşümü mevcut. Bu sayı her geçen gün daha da artıyor. İş böyle olunca LPG otogaz sektöründe de rekabet büyüyor. Artık her akaryakıt firmasının bir de LPG pompası bulunuyor. Akaryakıt rekabetinde katkılı benzin veya dizel tüketiciyi olumlu yönde etkileyince katkılı LPG de gündeme geldi. Ancak bu rekabete sadece Aygaz katkılı LPG otogaz ürünüyle  girdi. Diğer firmaların benzer ürünlerine rastlanılmadı. Ancak bu ürün çıktığı günden itibaren özellikle forum sitelerinde tartışılır oldu. Bu ürünü kullanan ve aracında ciddi hasarlar olduğu iddia eden önemli bir grup ürünü yerden yere vuruyor. Şikayetleri dile getiriyor. Daha sonra bu üründen alınan bir numune ile alınan Petrol Ürünleri Analizleri Deney Raporunda ise “Numunenin Buharlaşma kalıntısı değeri TS EN 589 kriterine uygun değildir. Numunede yüzde 0,13 oranında bilinmeyen madde tesbit edilmiştir” raporunun alınması da bu şikeyetleri haklı çıkartmış durumda. Katkılı LPG konusundaki genel şikayetlere gelince: “Normalde filitre yüzeyinde biriken yağların reçineleşerek filitreyi gaz geçirmez haline getiriyor. Araçlarda 4000 deviri geçmeme silkeleme ve güç kaybı gibi sonuçlar doğuruyor. Daha da ileride ne zararlar vereceğini kimse bilmiyor. Katkılı LPG bu kadar yararlı da niye Avrupa’da hiçbir firma kullanmıyor.” Bu şikayetler uzayıp gidiyor. Gerek rapor sonuçları, gerek katkılı otogaz kullanan araçlardaki parçaların fotoğrafları durumun pek de iç acıcı olmadığını gösteriyor. İşin bir başka boyutu da katkılı LPG otogaz kullanan araçlarda meydana gelen arızaların garanti kapsamı dışına alınması. Bu çok büyük bir sorun. Aracına LPG taktıran ve her hangi bir sorunda firmasına giden tükecisi eğer katkılı LPG kullandıysa garantisi de yanabiliyor. İşte bu nedenlerle LPG’li araç kullanan tüketicilerin katkılı LPG konusunda çok hassas olması gerekiyor. Konuyu daha yakından takip etmek isteyen okuyucular için bu tartışmaların yapıldığı forum linkini paylaşmak istiyorum:  http://www.2a-lpg.com/forum/showthread.php?threadid=4903
"ALINTIDIR"

Çevrimdışı thebad

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #32 : 30 Mart 2010, 17:27:57 »
dediklerinizde haklı olabilirsiniz ama AYGAZ gibi bir marka elbette ürünü ile ilgili şikayetleri ve memnuniyetleri dinlemektedir.bu kadar sorunlu bir ürün olsa neden hala üretimine devam ediyor?
birde LPG markaları aracın tüpünde sorun olsa hemen ya arabaya ya da kullandığımız otogaza bahane bulurlar.ben LPG markalarına işin açıkçası çok güvenmiyorum.Tüp takılıncaya kadar heşey çok güzel iş servise gelince bahane çok.....

Çevrimdışı thebad

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #33 : 30 Mart 2010, 17:29:34 »
boralp arkadaşımın alıntı yaptığı yerden başka bir görüş.

Sayın 2A Mühendislik yetkilileri;

Bu konu aslında çok önemli ve üzerinde durulması gereken bir konu.
Hem BRC gibi bir markanın Türkiye distribütörü, hem de kendi geliştirdiğiniz sistemler üzerinde Ar-Ge faaliyetlerinde bulunan uzman bir firma olarak bu konu hakkındaki fikir ve yorumlarınızı bizlerle paylaşmanızı bir kullanıcı olarak önemle rica ederim.

Kanuni açıdan şu markayı alın, bunu almayın şeklinde bir yorum yapamayacağınızı biliyorum fakat; katkılı otogazın LPG sistemli araçlar üzerinde oluşturacağı olumlu ve olumsuz etkileri, uzun vadede siteme bir zarar verip vermeyeceğini, vaat edilen yakıt sarfiyatındaki düşüşün gerçekçi olup olmadığını kullanıcılarla paylaşmalısınız.

Sonuçta, Aygaz Lpg işinde sektörünün öncü firması ve onlar da yeni bir ürünü piyasaya sürmeden önce yıllarca Ar-Ge faaliyetlerinde bulunuyorlar. Binlerce araç Aygaz'dan Lpg alıyor ve sanırım tamamına yakını performans ve tüketim açısından gayet memnun. Ayrıca, Aygaz Euro Lpg plus'un piyasaya sürülmesini müteakip diğer otogaz markaları da birer birer katkılı otogaza geçmeye başladılar. Sanırım şu an sadece Milangaz "katkıya ihtiyacı olmayan otogaz" sloganıyla buna direniyor. Ama sanırım bu rekabet şartları altında tüm markalar zamanla katkılı otogaza geçmiş olacaktır.

http://www.2a-lpg.com/forum/aygaz-plus-t4773.html linkinde “aygaz plus ?” konu başlığını açan ve ürün hakkındaki şüphelerini, olumsuz fikirlerini belirten, BRC 2A Bostancı bayisi sahibi Makine Mühendisi Gürkan Topuzlar televizyon ve gazatelerde yer alan açıklamalarında, "Hangi istasyondan yakıt almalıyız?" sorusuna aşağıdaki kriterleri göstererek cevap vermiştir:

1- Otogaz aldığınız dağıtım şirketi ülkenin her ilinde dağıtım yapıyor mu?
2- Bu dağıtım şirketi ev tüpleri ile de sizlere hizmet veriyor mu?
3- En az 20 yıldır, ana işi LPG olarak sizlere hizmet veriyor mu?
4- Araçları, elemanları hizmet binaları bakımlı ve temiz mi?
5- Dispanserleri yeni, bakımlı ve emniyetli, titiz dolum yapılıyor mu?
6- Gaz ikmal firmasını LPG ile ilgili müşteri şikayet servisleri var mı?
7- İkmal sonu yazarkasa fişi veriyor mu?
8- Hep aynı elemanlar mı?
Bu soruların tamamının yanıtı “evet” ise çekinmeden ikmal yapabilirsiniz.

Bu sorular dikkate alındığında Aygaz firması tüm sorular için Evet cevabı almaktadır. Hatta sorular sanki Aygaz'ı işaret etmektedir. Sonuç olarak tüm bu sorulara evet cevabı verilen bir firmanın, araştırıp geliştirerek tüketicilere ulaştırdığı yeni bir ürünü de gönül rahatlığıyla kullanmak biz kullanıcılar için gayet doğaldır.

Bu konunun öncelikle sizlerin yorumları başta olmak üzere, tüm yetkili servisleriniz ve kullanıcılar tarafından tartışmaya açılması gerektiğini düşünüyorum.

Saygılarımla..

Çevrimdışı thebad

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #34 : 30 Mart 2010, 17:35:54 »
boralp arkadaşımın dediği yerleri okuyunca kafam karıştı doğrusu.

Çevrimdışı thebad

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #35 : 30 Mart 2010, 17:41:36 »
arkadaşalar benaygazdan başka  ipragaz ve total  de kullandım ama aynı sürüş zevkini vermiyorlar.siz ne kullanuyorsunuz ve tavsiyeleriniz.

Çevrimdışı maminci

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #36 : 30 Mart 2010, 17:45:22 »
Aynen katılıyorum :tamamdir

Çevrimdışı ALPER.

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #37 : 30 Mart 2010, 17:55:21 »
valla bilemedim gitti zaten nerden alacağımı şaşırdım.Usta milleti katkılıdan uzak durun diyor, duruyorum.Karınca kararınca kendi çapımda boykot ettiğim için shell ve totalden su bile almıyorum,mümkün mertebe yerli olsun istiyorum, po dan alıyorum o da milangaz çoğu şubesinde.En kötü yakıt milangaz diye duymuştum bir ara ama ben nezmn milangaz dışında lpg alsam direk "abgas wertstatt" :) şans işi, kısmet işi, sallamıyorum artık fazla, 1.80 altı gördüğüm yere giriyorum

Çevrimdışı maminci

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #38 : 30 Mart 2010, 18:02:12 »
Kesinlikle haklısın, aygaz dışında aldığım her otogazda , ya performans düştü, ya ses arttı ya da silkeleme yaptı, defalarca test ettim ve mümkün olduğunca aygazdan başka birşey kullanmıyorum(euro lpg) yaklaşık 4 yıldır. Bu işin bir de şu boyutu var, birkaç hafta önce bir otomobil dergisinde vw markasının fabrika çıkışı otogazlı araç üreteceğini okumuştum, yine aynı yayından takip ettiğim bir bilgi,vw markasının 2018 yılında dünya lideri olmayı planladığı, hepimizin kullandığı araçalarımızın üretim kalitesi ortadayken, yakın gelecekte lider olmayı dşünen bir marka neden otogazda bu kadar şüphe varsa risk alıp otogazlı araç üretmeyi düşünsün? Tabi diğer taraftan sorun yaşayan arkadaşların sorunun adını iyi koymaları gerek:malesef bizde sattıktan sonra kimse malını sahiplenmiyo, alıcı yediği kazıkla kalıyo, kullanıcı hatası deyip çıkıyo satıcı da, örneğin ben brc markasının bulunduğum ildeki bayisinden hiç memnun değilim ben, çünkü kendi kataloglarında yazan yakıt tanı şu kmde,elektirk tesisatı şu kmde bakılıp değiştirilmeli gibi önerileri kendilerine hatırlattığımda 'GEREK YOK'deyip geçiştirebiliyolar, bence bu sorumsuzluk, bu araçlar bırakın yakıtı falan herşeyden önce can taşıyo, her parçanın önce güvenlik açısından denetlenmesi ve bakımlarının yapılması gerekli..

Çevrimdışı maminci

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #39 : 30 Mart 2010, 18:09:03 »
valla bilemedim gitti zaten nerden alacağımı şaşırdım.Usta milleti katkılıdan uzak durun diyor, duruyorum.Karınca kararınca kendi çapımda boykot ettiğim için shell ve totalden su bile almıyorum,mümkün mertebe yerli olsun istiyorum, po dan alıyorum o da milangaz çoğu şubesinde.En kötü yakıt milangaz diye duymuştum bir ara ama ben nezmn milangaz dışında lpg alsam direk "abgas wertstatt" :) şans işi, kısmet işi, sallamıyorum artık fazla, 1.80 altı gördüğüm yere giriyorum
Bende yabancı markalardan almıyorum :)  Tabi önce güvenlik ama sözkonusu golf4, başka bir arabam alsa uğrayacağı zarar canımısıkar ama golf4 olunca üzülürüm hem de çok..

Çevrimdışı maminci

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #40 : 30 Mart 2010, 18:17:42 »
Yav bu arada o siteyi bende okudum neymişte bizim haberimiz yokmuş, ben 65 bin km dir kullanıyorum bu mereti  >:(
« Son Düzenleme: 30 Mart 2010, 18:26:31 Gönderen: maminci »

Çevrimdışı maminci

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #41 : 30 Mart 2010, 18:27:47 »
Belkide benim arabanın filtre değişimi sonrası 7-8 bin kmde silkelemeye başlama sebebi de oydu >:( >:( >:( >:( >:(