Gönderen Konu: Golf IV'te sert vites geçişleri  (Okunma sayısı 43069 defa)

Çevrimdışı acsev2003

• Profili Görüntüle
Golf IV'te sert vites geçişleri
« : 23 Haziran 2009, 10:22:51 »
Arkadaşlar Golf IV 2001 comfort. arabamın vitesleri biraz zor geçiyor, araba 116.000 de ikinci sahibiyim,

vitesi boşa alıyorum, boşa aldığım bile neredeyse belli olmuyor, sorun;

-vites kutusunda mı
-dişlilerde mi
-şanzımanda mı
-yağı mı değişecek

bu durumda maliyet ne olur, saygılar...

Çevrimdışı Gerge

• Profili Görüntüle
Ynt: Golf IV'te sert vites geçişleri
« Yanıtla #1 : 23 Haziran 2009, 15:20:29 »
ilk bakman gereken sanziman yagi bence... hem ekonomik hemde sonucu hemen gorursun... bu yuzden ilk olarak sanziman yagi diyorum.

fiyatlar iscilik dahil 70tl civaridir. yagi sen alacaksan fiyat daha da dusecektir.

tabi bunu neye gore soyluyorum, daha once sanziman yagi degistirilmedigini dusunerek soyluyorum. ortalama 80-90.000 de degistirilmesini tavsiye ederler.
« Son Düzenleme: 23 Haziran 2009, 15:21:24 Gönderen: Gerge »

Çevrimdışı revelation

• "Just like what you want"
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 23 Haziran 2009, 20:42:38 »
Sen bence baskı balatayı değiştir. 116.000 de bir aracın baskı balatası değişmediyse hiç ne yağ fayda eder ne de usta.  baskı balatayı değiştir o zaman hiç bir sorunun kalmaz. bu da sana işçilik dahil 280 - 300 TL ye mal olur.

Çevrimdışı nakres

• http://www.vwpasa.com/
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 24 Haziran 2009, 08:32:51 »
vites mekanizmasında arıza olma olasılığı yüksek kontrol ettirmeniz gerekiyor.
!!!!MECNUN  BİLSEYDİ VW SEVGİSİNİ SEVERMİYDİ LEYLA ZİLLİSİNİ...?????...!!!!
    http://www.vwpasa.com/   
    http://www.andcarotomotiv.com]Andcar Otomotiv Hizmetleri[/fon

Çevrimdışı Gerge

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 24 Haziran 2009, 16:01:53 »
herkesin farkli fikri var  :)

hocam sen once bu aracin gecmisinden bahsedersen daha kolay yorum yapabiliriz. daha once degiseni var mi aracin?

Çevrimdışı cesimoglu

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 24 Haziran 2009, 19:14:54 »
aynı sorun bendede var baskı balatanın değişmesi çözümmüdür? şüpheli.......ben geçen ay değiştirdim sadece arabanın çekişi kalkışı düzeldi bildiğim kadarıyla bir çok golfte bu sorun var

Çevrimdışı mmtars

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 01 Ağustos 2009, 14:18:53 »
benimde 99 golf comfortum var. yaklaşık 3 ay oldu alalı. vites kolundaki sertlikten bende şikayetçiyim ama sorunu bulamamıştım.vites boştayken bile sağa sola zor hareket ediyor.ayrıca debrijay çok yukardan kavrıyor. bide kalkışlarda biraz ağırlık var acaba bunların hepsi baskı balatayı işaret ediyo olabilirmi...

Çevrimdışı red_bull_29

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 01 Ağustos 2009, 17:06:43 »
Sevgili dostlar bunun arızayla falan alakası yok bence,bendede golf var 2000 model aynı güzellik bendede var.Güzellik diyorum çünkü vites geçişlerinin ve direksiyonun sert olmasının sürüşe ayrı bir hava kattığı kanaatindeyim.Bunun için yeni golf kullanıcıları için tavsiyem, kendilerine alışmak için biraz zaman tanısınlar.İnanın bir süre sonra alışıp başka bir arabaya bindiğinizde iyiki golfüm var diyeceksiniz. 8)Golf ayrıcalığını yaşayan tüm arkadaşlara kazasız ve keyifli sürüşler diliyorum.

Çevrimdışı freemaniac

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 02 Ağustos 2009, 15:00:28 »
Sevgili dostlar bunun arızayla falan alakası yok bence,bendede golf var 2000 model aynı güzellik bendede var.Güzellik diyorum çünkü vites geçişlerinin ve direksiyonun sert olmasının sürüşe ayrı bir hava kattığı kanaatindeyim.Bunun için yeni golf kullanıcıları için tavsiyem, kendilerine alışmak için biraz zaman tanısınlar.İnanın bir süre sonra alışıp başka bir arabaya bindiğinizde iyiki golfüm var diyeceksiniz. 8)Golf ayrıcalığını yaşayan tüm arkadaşlara kazasız ve keyifli sürüşler diliyorum.
teşekkürler red_bull_29, ben de aynı fikirdeyim, başlarda çok kızıyodum niye böyle diye ama şimdi arabama aşığım  :sevgi:

Çevrimdışı mehmetcevahir

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 10 Mart 2011, 12:00:36 »
ya arkadaşlar vites geçişlerinin baskı balatayla ne ilgisi var Allah aşkına. baskı balatanın tek görevi motor ve şanzuman arasındaki bağlantıyı sağlamaktır. diğer arakdaşların dediği gibi en ucuz ve kısa yöntemi en başta denemekte fayda var. öncelikle şanzuman yağınızı değiştirebilirsiniz. özellikle de her viteste bu sorunu yapıyorsa şanzuman yağı bir çare olabilir. ama özellikle belli viteslerde yapıyorsa sekromeç en kötü ihtimalle de o vitese ait dişlilerinde sorun olabilir. ha tabi hiçbiri değil de sadece vites kolunun bağlı olduğu aksamların yağlanması bile sorunu kökten çözebilir. ben olsam önce vites kolunun bağlı olduğu aksamları yağlatırdım en ucuzu bu. olmadı şanzuman yağını bi değiştiriverirdim yine olmazsa son çare olarak da sekromeç ve şanzumana iyi bir ustada baktırırdım. saygılar.

Çevrimdışı white quattro

• S-Line white quattro
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 10 Mart 2011, 13:33:56 »
Benimde ilk olarak aklıma gelen şanzuman yağı...  :tamamdir
quattro

Çevrimdışı horoz155

• horoz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 10 Mart 2011, 19:36:41 »
şanzuman yağı 3 lt lt fiyatı 15 tl.toplamı 45 yapar. 2 gün önce değiştirdim. ustam 8 tur aldıgını söledi ne anlama geldiğini bilmemekle beraber.
castrol 75-90 yanılmıyosam o giriyo.işçilik vermenize gerek yok.yağcılarda mevcut fakat pek yanaşmıyolar çünkü karter korumayı sökmekle uğraşmak istemiyolar. sürekli gittiğiniz ustanız size yardımcı olur. ben değiştirdim. aynı zorlanma bende vardı.fakat pek bi şey göremedim. 1. vitesde senkromeçlerden dolayı zor geçiyo onu biliyoruz. baskı balata gecen sene 2009 aralıkda değişti.onlada bi ilgisi olmadı. şimdi ole biniyom bi saatten sonra alısıyosunuz. genel durumu bu aracım 1999 model bazen o kadar da olsun diyorum sonuç olarak 12 yaşına girdi arkadaslar araçlarımız:)

efsaneye binenlerde efsanedir...

Çevrimdışı yesilkrt

• Boks sporsa, savaş olimpiyattır.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 10 Mart 2011, 19:45:35 »
şanzuman yağı 3 lt lt fiyatı 15 tl.toplamı 45 yapar. 2 gün önce değiştirdim. ustam 8 tur aldıgını söledi ne anlama geldiğini bilmemekle beraber.
castrol 75-90 yanılmıyosam o giriyo.işçilik vermenize gerek yok.yağcılarda mevcut fakat pek yanaşmıyolar çünkü karter korumayı sökmekle uğraşmak istemiyolar. sürekli gittiğiniz ustanız size yardımcı olur. ben değiştirdim. aynı zorlanma bende vardı.fakat pek bi şey göremedim. 1. vitesde senkromeçlerden dolayı zor geçiyo onu biliyoruz. baskı balata gecen sene 2009 aralıkda değişti.onlada bi ilgisi olmadı. şimdi ole biniyom bi saatten sonra alısıyosunuz. genel durumu bu aracım 1999 model bazen o kadar da olsun diyorum sonuç olarak 12 yaşına girdi arkadaslar araçlarımız:)

tur dediği aletten kaynaklanıyor. yağ tıpası altta olduğundan dolayı sıvıyı yer çekimine karşı doldurabilmek için usta ağzıyla adına tur dedikleri cihazla dolduruyorlar. aletin kolunu her bir tam çevirmelerine bir tur deniyor. yani seninkini 8 turda doldurmuşlar.
MK-IV- Comfortline

Çevrimdışı horoz155

• horoz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 10 Mart 2011, 19:56:18 »
peki normal mi dostum boş şanzumanda 8 tur doğru bi tespit mi
efsaneye binenlerde efsanedir...