Gönderen Konu: golf 1 kullanıcılar nilgilerinize ve önerilerinize ihtiyacım var  (Okunma sayısı 17362 defa)

Çevrimdışı TEYOLOGY

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: (fırsatı bulur bulmaz tekrar Vag'dayım)
motor büyüklüğüne, aracın bakım durumuna ve sürüş durumuna göre değişir. ama aynı temizlikte 2 araç aynı sürücü ile biri dizel biri lpg olmak kaydıyla hemen hemen aynı yakar. lpg biraz daha az yakması beklenir. küçük motor lpg'de beklenilenin aksine daha fazla yakabilir. 25 kuruş lpg de hangi araçla yakıyorsun bilmiyorum. ama mk1 de 20 kuruşları görür rahat şekilde. tabi yakıt alınan ildeki lpg fiyatları etkili km başına yakıt hesaplamasında.
Kamış ses verince ney oldum sanır, İplik gerilince yay oldum sanır.
Sarayda oturmakla padişah olmaz kişi,
Abdal ata binince bey oldum sanır.

Çevrimdışı Mk1GTI

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: VW Golf mk1 GL
LPG hesabı litre bazında yapılmaz yaparsanız çok tüketiyor dersiniz... 

LPG sistemi litre bazında yüksek tüketim değerlerindedir.. Aynı araçta 100km Mesafede Benzinde 6 litre tüketirken LPG de 11-12 Litre tüketirsiniz.

O yüzden litre hesabı değil krş hesabı ile karşılaştırın.. 1600cc Dizel mk1 ile LPG li mk1 aynı kuruş değerini yakıyor en azından benim kullandığım dizel ve LPG li Mk1 lerde durum bu.. Ortalama 20krş..
"Çalışmadan, öğrenmeden, yorulmadan rahat yaşamanın yollarını alışkanlık haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar"

Çevrimdışı fatih1708

• Profili Görüntüle
dizel mk1 bakımlıysa sorunu yoksa ş.içi 5-5.5 litre arası ş.dışıda 4lt yakıyor.ben böyle yakıyorum yani.hesaplarsan ş.dışı 16krş ş.içide 20krş ediyor.ama bunlar sakin kullanım.bassam bu ikiyede katlanır sonuçta.aracım düz diesel 1.6 motor.
Erşan abi bu arada LPG'nin litresi 2.50'den fazla benzinde 6lt LPG'de 11-12lt yaksan LPG'nin avantajı kalmazki

Çevrimdışı Mk1GTI

• Profili Görüntüle
Ama maalesef LPG litreye vurduğunda öyle yakıyor litre fiyatından kazanıyorsun..
"Çalışmadan, öğrenmeden, yorulmadan rahat yaşamanın yollarını alışkanlık haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar"

Çevrimdışı TEYOLOGY

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: (fırsatı bulur bulmaz tekrar Vag'dayım)
dizel mk1 bakımlıysa sorunu yoksa ş.içi 5-5.5 litre arası ş.dışıda 4lt yakıyor.ben böyle yakıyorum yani.hesaplarsan ş.dışı 16krş ş.içide 20krş ediyor.ama bunlar sakin kullanım.bassam bu ikiyede katlanır sonuçta.aracım düz diesel 1.6 motor.
Erşan abi bu arada LPG'nin litresi 2.50'den fazla benzinde 6lt LPG'de 11-12lt yaksan LPG'nin avantajı kalmazki

Fatih Erşan doktor söylediklerinde haklı. benzin sarfiyat litresi ile lpg sarfiyat litresi kıyaslanmaz. ha belki 11-12 değildir 8-9 litre civarında yakar 100 km de ama her halukarda lpg litre olarak benzinden fazladır.
Kamış ses verince ney oldum sanır, İplik gerilince yay oldum sanır.
Sarayda oturmakla padişah olmaz kişi,
Abdal ata binince bey oldum sanır.

Çevrimdışı fatih1708

• Profili Görüntüle
Evet fazla yakıyor litre bazında ama bir yerde genel olarak %15 fazlası diye okumuştum.hiç lpg'li araç kullanmadım kendim bilmiyorum açıkçası.ama 8litre lpg'den fazla yaksa ş.içi dizel daha ekonomik olur sanırım.LPG'nin litreside aldı başını gitti çünkü son zamanlarda.burda 2.63 sanırım.10lt yaksa 26krş demek.Allahtandizel pek zamlanmadı.
Benzini saymıyorum bile :s 4.54!!!

Çevrimdışı Mk1GTI

• Profili Görüntüle
Ölçüm yapmadan kaba taslak rakam verdim gerçi ama litre bazında LPG sarfiyatı yüksek.. Son zamlarlada ki 3 tl yi zorlarsa TR de LPG olayı biter zaten..  200 KM yola 40 TL lik LPG alıyorum tam bitirmesede kırmızı ışığa sinyal veriyor benim araç bu KM sonunda, 40 TL ye 15 Litre Gaz  oluyor demekki 7,5 Litre tüketiyor benim kız.. Benim için hele şu kış aylarında çok güzel bir rakam bu ama genelde diğer araçlarda bu tüketim litre bazında yüksek komşumun toros aynı km de 60TL lik gaz yakıyor gene şahin var ark ta oda 50-55tl gaz yakıyor aynı mesafede. Mk1 özellikle büyük hacim motorlular LPG ilede çok ekonomik düşünün bide sıralı sistem olsa 5 litre LPG yakıcak utanmaz..

Çevrimdışı fatih_06

• Profili Görüntüle
dizel araçlarda genelde şöyle bi anlayış var gaza az basınca az yakar diye düşünülüyor bende öyleydim eskiden ama tam kullanınca bunun öyle olmadığını anladım dizel araç devir seviyor  devrinde yakıtı en güzel şekilde yakıyor ve en iyi performansı veriyor 20 tl lik yakıtla tabiri caizse tam gaz gidincede sakin sakin gidincede aynı km yi yaptığını farkettim  :) bide en sevdiğim olayı aynı eski 50 nc ve ivecolar gibi biraz gaz verip biraz kompresörde gitmek çok zevkli oluyor devrini tamamlayıp kıvamına geldikten sonra tam gazdada çeyrek gazdada aynı süratte gitmeye devam :D  tabi vazgeçilmez ata sözümüzüde ihmal etmeyelim sarı kızın nazı dizelin ara gazı  ;D ;D
« Son Düzenleme: 13 Mart 2012, 22:02:25 Gönderen: fatih_06 »

Çevrimdışı omertek

• Profili Görüntüle
Alıntı
dizel araçlarda genelde şöyle bi anlayış var gaza az basınca az yakar diye düşünülüyor bende öyleydim eskiden ama tam kullanınca bunun öyle olmadığını anladım

Bende aynen böyle düşünüyordum ama öyle olmadığını anladım :)  en azından bizim araçlar için
1993 RENO TOROS
2000 SEAT CORDOBA 1.6 SXE
1980 VW  MK1 GOLF LD

Çevrimdışı fatih_06

• Profili Görüntüle
benim araçta özellikle rampalarda hafif gaz verip bıraktıkça araç daha güzel ivmeleniyor çekişi daha kuvvetli oluyor aynı yolu aynı yükle gazı ezerek verdiğim zaman sadece motor sesi değişiyor muhtemelen yakıtta artıyor kara duman başlıyor fakat hız ibresi kesinlikle değişmiyor.

araca deviri hissederek vermek en iyi performansı ve en düşük yakıt tüketimini yakalamayı sağlıyor. fakat tek alışamadığım durum dizelin gürültüsü araba patlıyacak sanki  :)

Çevrimdışı Mk1GTI

• Profili Görüntüle
Motor gücü 54ps 100nm de tork var maksimum 4650dk/d makina.. Tork ivmesi 2200 de yükselip 3600 devirde düşmeye başlıyor o yüzden 1600cc dizel makinanın en ideal güç ve ekonomik devir aralığı yukarda yazdığım devirler bunun altı ve üstü size performans ve yakıt sarfiyatı olarak geri döner..  Motor sesli olduğu için insan tereddüt ediyor 3000 devir aldığında acaba son devirdemi gidiyorum diye ama kara dizel ve sesi insanı aldatıyor..

Çevrimdışı fatih1708

• Profili Görüntüle
Erşan abi hız göstergesinde yazan I-II ve III aracın o viteslerdeki son hızı diye biliyorum yanılıyormuyum.mesela yalnış hatırlamıyorsam I-35km'de II-60km'de III'de 100km'de işaretli.yani bu mesela III. viteste devir kesiciye 100km ile girersin anlamında diye biliyorum yanılıyormuyum?birnevi manuel devir saati gibi.

Çevrimdışı Mk1GTI

• Profili Görüntüle
 Onlar aracın ihraç edildiği ülkeye göre değişim gösterir.. Vites aralığı değil ülkedeki trafik hız limitleri.

Çevrimdışı emresener

• Profili Görüntüle
mk1 için bu kadar redline konuşulunca Mk1e acıdım gerçekten :D

mk1 redline yapılcak arabamı :D mazallah kalır elinizde :D

Dizel iyidir ne koyarsan yakar. performansa gerek yko sonuç olarak 3-5 liralık araba alıyorsunuz ;)
Yurtdışında yapılınca ŞAKŞAK ŞAK .........
Yurtiçinde Yapınca olmamış :)