Gönderen Konu: Golf IV'te sert vites geçişleri  (Okunma sayısı 43231 defa)

Çevrimdışı taraftar

• Profili Görüntüle
Ynt: Golf IV'te sert vites geçişleri
« Yanıtla #14 : 10 Mart 2011, 19:58:20 »
Sevgili dostlar bunun arızayla falan alakası yok bence,bendede golf var 2000 model aynı güzellik bendede var.Güzellik diyorum çünkü vites geçişlerinin ve direksiyonun sert olmasının sürüşe ayrı bir hava kattığı kanaatindeyim.Bunun için yeni golf kullanıcıları için tavsiyem, kendilerine alışmak için biraz zaman tanısınlar.İnanın bir süre sonra alışıp başka bir arabaya bindiğinizde iyiki golfüm var diyeceksiniz. 8)Golf ayrıcalığını yaşayan tüm arkadaşlara kazasız ve keyifli sürüşler diliyorum.

bende 2004 pasific var düz vitess ... vites geçişleri yumuşacık ... 2000 modeller için bişey diyemem ama çok fark olacağını sanmıyorum ..

Çevrimdışı yesilkrt

• Boks sporsa, savaş olimpiyattır.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 10 Mart 2011, 20:01:57 »
peki normal mi dostum boş şanzumanda 8 tur doğru bi tespit mi
bişey diyemem kardeş.
MK-IV- Comfortline

Çevrimdışı gültekin77

• Hayat sürprizlerle dolu...
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: 2003 BORA TDİ 130 HP OTM.
« Yanıtla #16 : 10 Mart 2011, 20:17:00 »
Arkadaşların hemen hepsinin dediği şeyleri ben zamanla yaptırdım;
1-baskı balata değişti,farketmedi,
2-şanzıman yağı geri vites dişlisi kırılmıştı onunla birlikte değişti,
3-vites kolu mafsallıdır,mafsallar yağlandı,bu işlem yapılınca biraz düzelmişti ama daha sonra yine aynı sorun devam etti.(en fazla bu etkilemişti.)
Demem oki;hiçbiriyle doğrudan alakalı değil,bu işlemler yapılınca biraz değişiklik oluyor ama öyle sıfır araba gibi olmasını beklemeyin.
Karakter alışverişte ortaya çıkar.

Çevrimdışı deli_kan57

• golf müpdelası :)
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 10 Mart 2011, 20:21:11 »
ben baskı balatayı değiştirdimde şanzuman yağınıda değiştirtmiştim. vites geçişleri özellikle 1. vites geçişi bayağı kolaylaştı.

Çevrimdışı horoz155

• horoz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 10 Mart 2011, 20:31:35 »
gültekin arkadasıma katılıyorum hemen hemen hepsini yaptım.baskı balata şanzuman yagı bişey farketmedi. sadece vites körüğü yağlandı birazcık farketti onun haricinde ustam bi problem olmadıgını söyledi.
efsaneye binenlerde efsanedir...

Çevrimdışı Yükselgfb

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 10 Mart 2011, 21:02:39 »
Arkadaşlar Golf 4 ün vites geçişleri kemiklidir zaten yani biraz serttir.eski golfümde de böyleydi şu an aldığım 2003 Pasificte de böyle.özellikle 1 den 2 ye takarken baya sert geçiş oluyo.diğer viteslerde pek sorun yok.ama ben de kısa zamanda şanzımanı yağlatmayı düşünüyorum.
daha önce bu konuda sıkıntı yaşamıştım.99 golf'üm şanzıman dağıtmıştı ve bana çok fazla masraf çıkarmıştı.golf de şanzıman konusunda dikkatli olmak lazım.zaten golf  4 le ilgili en büyük kusurun kronik şanzıman sorunu olduğu söylenir.yaptığım araştırmalarda bunu bir çok kişiden duydum ve bir çok yerde de okudum.
golf 4 süper araç ama şanzımanına dikkat  :)

Çevrimdışı thebad

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 10 Mart 2011, 22:26:49 »
benim araç soğukken 2. vitese zor geçiyor.diğerleri normal.özellikle kışın bu durum oluyor.

Çevrimdışı mehmetcevahir

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 11 Mart 2011, 13:16:31 »
Arkadaşlar Golf 4 ün vites geçişleri kemiklidir zaten yani biraz serttir.eski golfümde de böyleydi şu an aldığım 2003 Pasificte de böyle.özellikle 1 den 2 ye takarken baya sert geçiş oluyo.diğer viteslerde pek sorun yok.ama ben de kısa zamanda şanzımanı yağlatmayı düşünüyorum.
daha önce bu konuda sıkıntı yaşamıştım.99 golf'üm şanzıman dağıtmıştı ve bana çok fazla masraf çıkarmıştı.golf de şanzıman konusunda dikkatli olmak lazım.zaten golf  4 le ilgili en büyük kusurun kronik şanzıman sorunu olduğu söylenir.yaptığım araştırmalarda bunu bir çok kişiden duydum ve bir çok yerde de okudum.
golf 4 süper araç ama şanzımanına dikkat  :)

benim araç soğukken 2. vitese zor geçiyor.diğerleri normal.özellikle kışın bu durum oluyor.

aynen arkadaşların dediği gibi bende de 1 den 2 ye geçişlerde zorlanma oluyor. bakalım önce mafsalları bi yağlatalım değişmezse şanzuman yağına bir bakarız. o da olmadı vites elimde kalana kadar binmeye deva ederim  :bekleriz:

Çevrimdışı freegane

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 11 Mart 2011, 14:30:14 »
75-80 şanzıman yağını servisimizde litresi 15 tl,bizim önerdiğimiz ise Mobil ATF şanzıman yağı o da aynı fiyat zaten. Ancak vitesin sertleşmesi şanzıman yağından ziyade mafsallardan kaynaklanır. vites kolu mekanizmasının sökülüp mafsalların temizlenip yağlanması gerekir,bunun yanında burçlarıda kontrol etmek lazım burçlarda kırılmış olabilir. Ancak açılıp bakılmadan kesin bişey söylenemez

Çevrimdışı zfr

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 11 Mart 2011, 19:36:42 »
bende de özellikle 1. ve 2. viteslerde geçişler zor ama belli bi süre yol aldıktan sonra sonra normale dönüyor.

Çevrimdışı yesilkrt

• Boks sporsa, savaş olimpiyattır.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 11 Mart 2011, 19:49:32 »
bende de özellikle 1. ve 2. viteslerde geçişler zor ama belli bi süre yol aldıktan sonra sonra normale dönüyor.
aynen
MK-IV- Comfortline

Çevrimdışı mehmetcevahir

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 03 Nisan 2011, 19:59:28 »
75-80 şanzıman yağını servisimizde litresi 15 tl,bizim önerdiğimiz ise Mobil ATF şanzıman yağı o da aynı fiyat zaten. Ancak vitesin sertleşmesi şanzıman yağından ziyade mafsallardan kaynaklanır. vites kolu mekanizmasının sökülüp mafsalların temizlenip yağlanması gerekir,bunun yanında burçlarıda kontrol etmek lazım burçlarda kırılmış olabilir. Ancak açılıp bakılmadan kesin bişey söylenemez

mafsalları sökmeden WD-40 yağlayıcı ile yağladım aynı zamanda yağlayıcıyı debriyaj aksamına da sıktım, sonra da vites körüğünü söküp vites kolunun dibine aynı işlemi uyguladım. sonuç: hissedilir ölçüde vites geçişleri kolaylaştı bunun yanında debriyaj da hissedilir ölçüde yumuşadı. sorun yaşayan arkadaşlar bu ucuz yöntemi kesinlikle denemeliler. sertlik konusu bu şekilde düzeltilebiliyor. ancak özellikle belirli viteslerdeki zor geçişler düzelmiyor. benim aracımda 2 vitese geçişlerde biraz beklemek gerekiyordu mesela. bu durum değişmedi tabi yukarda bahsettiğim uygulamalardan sonra. sorun sanırım 2. vites sekromecinde. sekromeç 40 50 tl bişey ama asıl masraf sanırım şanzumanın indirilmesi...

Çevrimdışı serhat

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 03 Nisan 2011, 21:03:35 »
bu vites körüğü nasıl sökülüyo bi bilgi verirsen
WOLFSBURG STYLE ;)

Çevrimdışı mehmetcevahir

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 03 Nisan 2011, 21:58:14 »
2 tür vites körüğü var. benimkisi lastikli körüğün alt kısmından tutup çektiğin zaman çıkıyor. diğer çeşidi ise körüğün kenar çıtalarına sabit olanı.körük çıtadan ayrılmıyor çıtayla birlikte çıkıyor.  kenar çıtalarının tırnakları var yani geçmeli hafif esneterek çok zorlamadan çekerek çıkarılabilir. tırnaklardan kurtararak çektiğinizden emin olun. ama uygulama için körüğün altından ziyade mafsalların yağlanması işe yarıyor haberin olsun.
« Son Düzenleme: 03 Nisan 2011, 21:58:48 Gönderen: mehmetcevahir »