Gönderen Konu: Arac 100 km de 14 lt benzin yakıyor normalmi?  (Okunma sayısı 44785 defa)

Çevrimdışı Halil Kara

• Profili Görüntüle
Ynt: Arac 100 km de 14 lt benzin yakıyor normalmi?
« Yanıtla #28 : 08 Mayıs 2009, 13:36:42 »
Hocam benim 300,320 yaksa dunden raziyim ama benimki 400-420 yakiyor zaten hedefim 300 e cekmek.

Ben asil uzun yolda performansi merak ediyorum bu sekilde git gel 1500km lik bir yol yapacagim.Seyahate cikmadan bu yakit olayini cözmem lazim.

Uzun yola çıkacaksan ve bir noktaya gideceksen araba her zaman pahalıya gelir.Tabi altında bi megane dci olsa km de 10 ykr yakıtla 1500 km yi 150 liraya gidersin ama sizin bahsettiğiniz rakamlar çok uçuk rakamlar.Aracınız şehir dışında 90-100 km sabit hızda 7-8 litre yakması lazım en fazla.Bu da 21-23 ykr civarında olması lazım.Yani 30 ykr bile çok fazla şehir dışı kullanım için.Tabi normal sakin kullanımdan bahsediyorum.Tek noktaya gideceksen örneğin İstanbul-Antalya gibi gidip gecelceksen arabayla gitmenin anlamı yok.Sadece yakıt değil, yoldaki riskleri de göz önünde bulunduruyorum.Sizin aracın normali şehir içinde 30-33 ykr, şehir dışı da 21-24 ykr civarında yakıt tüketmeli diye düşünüyorum...Bir an önce yetkili serviste bir baktırın.
Bakım için servise gitmekten korkmayın yine söyliyorum.Parça sıkıntınız olursa tabiki servis çok pahalı ama normal bakımlar için dışarı ile pek fark etmiyor.Aracın sorununu servisten öğrenin, eğer parça almanız gerekecekse servisten fiyat alırsınız.Daha sonra dışarda bir ustanız varsa ona fiyat hakkında danışır hangisi işinize gelirse ordan yaptırırsınız, fakat küçük farklar için dışarda ne vaktinizi öldürün ne de daha sonra çıkabilecek sorunlar için karşınızda muhatap bulamama gibi bir derdiniz olmasın...

Çevrimdışı avok

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #29 : 08 Mayıs 2009, 17:42:52 »
Cemele bence yol bilgisayarındaki veriye pek güvenme
en iyi test yöntemi depoyu fulleyip belli bir kilometre gittikten sonra tekrar fulleyip değerleri hesaplanmandır.Bir de çoğunlukla sürekli dur kalk yaparak sıkışık trafikte kullanıyorsan araç maksimum sarfiyata ulaşıyor.
Bendeki yol bilgisayarındaki ortalama sarfiyat değerleri aracı çalıştırıp gitmeye başladığımda 30 lu rakamalardan başlayıp sürekli düşüyor. Ortalama 5 - 6 km sıkışık trafikte gittiketen sonra değerler 10 11 gibi oluyor. Yani demek istediğim yol bilgisayarı çok sağlıklı bilgi vermiyor. Şimdi aracı çalıştırdım biraz gittim sarfiyatı 30 gösterdi ve 500 m. sonra kontağı kapattım. Ne yani şimdi bu araç 100 km de 30 lt mi yaktı. V12 fERRARİ MOTORU YAKMAZ BU KADAR ;D
Depo fulleme ölçümüden sonra hesabın 350 krşun üzerinde olursa (ki sıkışık trafikte) bence o zaman problem var demektir.

Çevrimdışı OffLineR

• Volkswagen Türkiye
  • İtinayla, sabırla, keyifle modifiye edeceksin ! :)
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: 2001 Range Rover & 2016 C180
« Yanıtla #30 : 08 Mayıs 2009, 17:49:14 »
Eline sağlık avok, güzel yazmışsın.

Bu arada cemele sen nerde oturuyordun?
Air Ride \ Havalı Süspansiyon ;)

Çevrimdışı cemele

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #31 : 08 Mayıs 2009, 22:30:06 »
avok; Ben aracin yol bilgisayari oldugunu 2-3 gun once ogrendim. Daha yol bilgisayarinda benzin ve diger seyler nasil bakilir tam bilmiyorum biraz kontrol ettim 100 km scalasini filan gordum.

Gecmis mesajlarda da yazdim ilk once depoyu fulledim km yi sıfırladim 360 km sonra yeniden benzinlige ugradim( Ayni istasyon ayni Pompa, Pompacilar degisikti) ve 50 lt 150 tl odeyerek depoyu yine full ledim. Yine sıfırladim su anda 235 km ve yarinin biraz altinda tahminime gore 100-120 km ancak yeter.

Offliner ben Gaziosmanpasa oturuyorum.

Çevrimdışı sorx01

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #32 : 08 Mayıs 2009, 23:23:00 »
kardes sen sen ol tüp işine girme..şu golf tarzı araç alıp tüp taktıranlara şaşıyorum ya.kardesim yazık verdigin paraya.o arabaya tüp takılır mı ya..sen takmadın ama aklını çelebilirler die soyluyorum..tum performans gidior aractan ve 3-4 sene sonra motor iptal..kardesim tup taktıracaksan gidip şahin alcaksın.golf gibi aracı da alıyorsan tadını cıkaracaksın.ama cok yakıyor illa diorsan ki ewt brz fazla yakıyor ama sunu da bilmeni isterim golflerin manuel 1.6 benzinlisi km ye sehir ici ortalama 300 yakar.otomatikler 400 yakar.ben belki 20 kişiye sordum ve ortak sonuc bu.bu sonuclara gore aracını az yada cok yakıyor die degerlendirebilrisin.Bir tup dusmanıyım napim :)  :)

Çevrimdışı cemele

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #33 : 08 Mayıs 2009, 23:44:50 »
sorx01; Aracin motor u LPG icin uygun olmasina ragmen LPG düsüncem % 0 ve devam eder böyle.

Çevrimdışı golfsburg

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #34 : 08 Mayıs 2009, 23:57:32 »
1.6 motor 8 valf benzinli golf 4 kullanıyorum.aracım 190.000 km de.araca hiç tüp takılmamış vede 98 model.ev ve işim arası 12 km mesafe.kış şartlarında ölçüm yaptım; 40 lt benzin ile 480 km yapabildim.buda 100 km de şehiriçinde 0,90 litre yakmak demek.evden işe vardığımda motor 90 dereceyi ancak gösteriyordu.kardeşim 14 lt gerçekten anormal bir rakam.bunun pek çok sebebi olabilir;

1.motor arızası nedeniyle çok yaksa aracın sağlıklı yürümez zaten bunu hissedersin.çekişi düşük olur,güçsüz olur,hız yaparken erken bağırır...vb.
2.km saatin sağlıklı ölçüm yapmıyor olabilir,düşük ihtimal ama akıldan uzak değil
3.kalitesiz benzin, acemilik ,otomatik şanzıman bunlar en fazla 1-2 litre farkettirir dolayısıyla 14 litreyi yine yakamazsın

aracın normal bakımlı ve yürüyüşünde problem yok diyorsan kilometre saati diyorum ben.büyük jant kullanıyorsanda gerçek kilometreden az gösterir.ama yine bu kadar farkettirmez.
Efsaneler ölmez sadece şekil değiştirir...

Çevrimdışı as5338

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #35 : 08 Mayıs 2009, 23:59:40 »
selam bende 2000 otomatik com var
bundan 2 -3 ay önce trafikte ve shellden aldığım benzinle 360-380 km gibi yapıyordum ve son 3 depo benzinimi bp den alıyorum ama havalarda ısınıyor ortalama bir trafikle birlikte 450 km gibi görmeye başladım ama trafik kısa mesafelarde kullanımla 400 civarı biraz üstü olack buda 11-12,5 lt gibi 100 km de ama uzun yoldada 600 en fazla diye düşünüyorum fakat arkadaşlar 900km falan bahsediyorlar pek aklıma yatmıyor  ama yedek depo ile birlikte doldurup gidiyorlarsa bu değerlere kesinlikle ulaşabilirler bu 57-60 lt benzin demek oluyor ben depoyu fulleyip lambayı yakmam 50 lt oluyor alıştım çünkü hep lamba yandıktan sonra fullüyorum bence sen sakin kafa ile ortalama trafik değerleri ile değerlendir çok sıkışık trafiklambalarının çok olduğu yerler birleşince hiç bir aracın değerleri normal çıkmaz aya bunlara rağmen yine fazla ise arkadaşların dediği gibi temizik işlemlerini yaptır.

Çevrimdışı cemele

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #36 : 09 Mayıs 2009, 00:13:14 »
Valla aracin hizlanmasi ve performasi bana normal geliyor 3000 devirde 90-95 km arasi hiz gosteriyor. Park yaptigim yer rampa ne geri nede ileri kacirmasi var. Ben gaza ayak ucu ile cok az basiyordum ilk kalkislar agirdi ama sonra ritmi tutturunca kalkisinda gidisinde  hizlanisinda problem gormedim ve  olmadi. Bastimi ok gibi gidiyor. Varsada ben tespit edemiyorum herhalde ama araci kontrol ettirerek kaportasindan boyasindan baktirarak aldim. 50000KM bakimlari 2007 temmuzunda yetkili serviste yapilmis. Ben araci 64437 de Subat 2009 da aldim. Yani arac yaklasik 20 ay da 14000km yol yapmis km de orjinal. Zaten kullanan bayan ve kıbrısta sahne isi filan varmis istanbula gelisinde kullaniyormus.

Araca Opel servisinde temiz alinir dediler VW ozel servis cok guzel arac dedi. Valla bilemiyorum. Yalniz 50000KM de Karter yag pompalari ve müsür degismis bunun etkileri olabilirmi? Ozellikle Motorda herhangi bi islem olmamis bunlari özellikle sordurdum. Istanbulda olanlar bilir Maltepe VW EREL bizim sirketin VW araclarini tedarik eder adamlar vasitasiyla baktim onlarda dedi bunlar rutin degisikler alti vurur karter gider sonra hararet yapar bu degisimler olur dediler.
« Son Düzenleme: 09 Mayıs 2009, 00:15:49 Gönderen: cemele »

Çevrimdışı Halil Kara

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #37 : 09 Mayıs 2009, 00:37:55 »
Cemele bence yol bilgisayarındaki veriye pek güvenme
en iyi test yöntemi depoyu fulleyip belli bir kilometre gittikten sonra tekrar fulleyip değerleri hesaplanmandır.Bir de çoğunlukla sürekli dur kalk yaparak sıkışık trafikte kullanıyorsan araç maksimum sarfiyata ulaşıyor.
Bendeki yol bilgisayarındaki ortalama sarfiyat değerleri aracı çalıştırıp gitmeye başladığımda 30 lu rakamalardan başlayıp sürekli düşüyor. Ortalama 5 - 6 km sıkışık trafikte gittiketen sonra değerler 10 11 gibi oluyor. Yani demek istediğim yol bilgisayarı çok sağlıklı bilgi vermiyor. Şimdi aracı çalıştırdım biraz gittim sarfiyatı 30 gösterdi ve 500 m. sonra kontağı kapattım. Ne yani şimdi bu araç 100 km de 30 lt mi yaktı. V12 fERRARİ MOTORU YAKMAZ BU KADAR ;D
Depo fulleme ölçümüden sonra hesabın 350 krşun üzerinde olursa (ki sıkışık trafikte) bence o zaman problem var demektir.

Yaniliyorsunuz.
Yol bilgisayari cok az bir sapma ile gercek verileri gosterir.Ama bu en azindan araciniz ile 70-80 km sonra belli olmaya baslar.Ben mazot alip sifirliyorum, eve gidinceye kadar 2 km sehir icinden eve gidiyorum.Evin onune geldigimde ortalamam 19 litreyi gosteriyor.Ertesi gun biraz yol yapinca hemen normal verilerine devam ediyor.
Ben her depoda ozellikle bakarim cogu zaman hep ayni sonuclari verir ki her zaman depoyu fuller, kirmizi isik yaninca tekrar depoyu fullerim.Aldigim mazotun ucretini yaptigim km ye boler km de kac lira yaktigini gorurum.Sonra yol bilgisayarindaki rakamla mazotun litre fiyatini carptigimda %99 ayni veriyi elde ederim.Ayni veriyi elde edemedigim zamanlarda olur, bu da genellikle cok olsa 0.2-0.3 litre gibi fark eder.Bu da motorinin zamlanmasindan kaynaklanir...
Kisa mesafelerde ornegin 10-20 km gibi mesafelerde yol bilgisayari yaniltabilir, ama en azindan 70-100 km den sonra gercek verileri gosterir...

Çevrimdışı avok

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #38 : 09 Mayıs 2009, 14:23:08 »
avok; Ben aracin yol bilgisayari oldugunu 2-3 gun once ogrendim. Daha yol bilgisayarinda benzin ve diger seyler nasil bakilir tam bilmiyorum biraz kontrol ettim 100 km scalasini filan gordum.

Gecmis mesajlarda da yazdim ilk once depoyu fulledim km yi sıfırladim 360 km sonra yeniden benzinlige ugradim( Ayni istasyon ayni Pompa, Pompacilar degisikti) ve 50 lt 150 tl odeyerek depoyu yine full ledim. Yine sıfırladim su anda 235 km ve yarinin biraz altinda tahminime gore 100-120 km ancak yeter.

Offliner ben Gaziosmanpasa oturuyorum.

150 / 360 = 0,416 krş. Bu rakam ne kadar sıkışık trafikte kullansan da yüksek bi rakam. Sakin kullandığını da söylüyorsun.  Ancak büyük bir arızanın belirtisi değildir bence. Ayrıca 41 krş da çok fahiş bir tüketim değil  otomatik şansımanlı bir araca göre. Ayrıca bir şeyi de belirtmek isterim. Otomatik şanzımanın manuel şanzımanlara göre çok fazla farkettirmediği küçük rakamlar oynadığı yönünde forumda bilgiler verilmiş. Evet uzun yolda ve vites değişimlerinin olmadığı koşullarda (sabit 90 km ve üzeri hızlarda gidildiğinde ) hiç fark etmediği doğrudur. Ancak dur kalkın ve vites değişiminin fazla olduğu şehir içi kullanımlarda sarfiyat en iyimser olarak +%20 fark eder.    Eski aracım 98 otomatik 2.0 vectra idi. lpgli tüketim yaklaşık 30 krştu. Manuel kullanıcılarla yaptığım konuşmalarda 24 - 25 krş yaktıklarını söylüyorlardı. Şimdiki aracım 1.6 mauel golf 30 krş yakmakta (şehir içi, benzin litresi 3 TL, sıkışık trafik, 73000 km , AKL motor, aşırı sakin kullanım, tamamen fabrika çıkışlı haliyle). O halde senin aracın 36 krş ve civarı yakması normaldir. Tabi ki şehir içi. Eğer filtrelerin, bujilerin , boğazın ve egzosunda problem yoksa, şanzımanını göstermeni tavsiye ederim. Ha bi de lastik basınçlarını sakın ihmal etme. Kayda değer farklar yaratıyor benzin sarfiyatında. 

Çevrimdışı cemele

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #39 : 10 Mayıs 2009, 00:36:13 »
Cevap yazan arkadaslara tesekkur ederim.
Aracin bujileri, bogaz kelebegi, egsoz u bilmem herseyi tam. Arac VW ozel servisinde VAG-COM diye cihaza baglamislardi. Burda cihaz 4 hata vermis ama fazla yakit ile alakasi yoktu sildiler ve Radyatör ile veren hata harici diger hatalar yok oldu. Onun icinde usta Müsür ü degistirdi ve motor derecesi 94 olunca fan otamatik devreye girdi ve tamam dedi bu daha tehlikeli dediler. Yakit icin ise öcelikle depodaki yakit bitince baska bir yerden deneyecegim ben ondan supeleniyorum. Cunki son 2 depo ayni yerden daha once baska bir yerden almistim sanki o zaman daha uzun gitti gibi geliyordu.

Arakdaslar asagidakilerden  aracdaki duzeni bozarak fazla benzin yakmasina sebeb olacak bir degisiklik varmi?

Hava Filtresi
Yag Filtresi
Polen Filtresi
Benzin Filtresi
Motor Yag
Cam Suyu
Karter Tapasi
Bogaz Temizlemesi
Motor ici Temizleme ABRO

Çevrimdışı fosilci

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #40 : 10 Mayıs 2009, 13:59:41 »
Bu motor içi temizleme ABRO nasıl birsey arkadaslar kullanan varmı baska faydası motor temizle diyor ama gerçektende faydasını görürmüyüz kullandıgımızda ??

Çevrimdışı cemele

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #41 : 10 Mayıs 2009, 15:36:57 »
fosilci; ABRO yu bana ozel VW servisi kendi yapmisti. Gecenlerde yine gittigimde orda baska bir arac sahibi ile konusurken o bana vitrindeki ABRO yu gosterdi abiii kesinlike bundan koydur motor icin cok iyi yok yaka sarma v.s durumlarda daha korumaci dedi.

Bu motor içi temizleme ABRO nasıl birsey arkadaslar kullanan varmı baska faydası motor temizle diyor ama gerçektende faydasını görürmüyüz kullandıgımızda ??