Gönderen Konu: BCB bora ma bakım yaptırdım  (Okunma sayısı 34691 defa)

Çevrimdışı dirgin

• Profili Görüntüle
Ynt: BCB bora ma bakım yaptırdım
« Yanıtla #14 : 24 Nisan 2014, 15:07:17 »
tşkler yorumun için güzel paylaşım.bizimde bilmediğimiz yada doğru bildiğimizi sandığımız yanlışlar olabilir. ;)

Çevrimdışı edincol

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: Polo 6N2 - AKK - Comfortline
« Yanıtla #15 : 24 Nisan 2014, 15:09:33 »
Bir de şöyle kıyaslama yapayım, aşağıdaki resimde 10W-40 yarı sentetiklerin üretildiği zamanın teknolojisini gösteren bir bilgisayar var.

Bir de yeni teknoloji yağlların üretildiği zamanın teknolojisine bakın.
Akıl yaşta değil baştadır.

Çevrimdışı edincol

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 24 Nisan 2014, 15:11:41 »
tşkler yorumun için güzel paylaşım.bizimde bilmediğimiz yada doğru bildiğimizi sandığımız yanlışlar olabilir. ;)

Aynen hocam, forumlar zaten bunun için var. Bilgi paylaştıkça çoğalır.

Çevrimdışı Ali07

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: Seat İbiza Tdi
« Yanıtla #17 : 24 Nisan 2014, 15:38:33 »
Yağ konusunda tereddütlerim var, 99 Golf 4üm var lpg li 190.000de ve 1000-1500 km'de 250 gr yağ yakıyor. hep 10-40 magnetec kullanıldı, tam sentetik yağa geçmek istiyorum lakin 10-40 tam sentetik yok, ya 5-30 ya da 0-40 a geçmem lazım, bunlar daha ince yağ ve antalyada yaşadığım için araç daha fazla yağ yakmaz mı?

Çevrimdışı edincol

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 24 Nisan 2014, 16:10:56 »
Motor yağlarının viskozitesini gösteren değerler SAE(Society of Otomotive Engineering) tarafından belirlenen skalaya göre kodlandırılıyor.

xW ile başlayan değer soğuk çalıştırma, 40 derece sıcaklıktaki viskozitesini gösterir. Bu değer ne kadar düşük olursa ilk çalıştırmada motorun yağlaması o kadar hızlı olur. Bildiğiniz gibi araç park halindeyken bütün yağ kartere toplanıyor. Aracı uzun beklemeden sonra ilk çalıştırma esnasında, motor yağının karterden yağ pompasıyla pistonlara ulaştırılana kadar geçen sürede motor yağsız çalışır(çok kısa bir süre). Geçen bu süre boyunca motor bir önceki yağlama sonucunda kalmış olan yağ filmi ile korunur. Şimdi ilk değeri ne kadar düşük olursa bu yağsız çalışma süresi o kadar azalacaktır çünkü yağ daha akışkan olduğu için yağ pompası tam basınca daha çabuk şekilde ulaşacaktır. Aynı zamanda yağ çalışma sıcaklığına(100 derece) ulaşana kadar motor daha kalın bir yağa karşı çalışır ve yakıt tüketimi artar. Peki yağ kalınlığı soğuk değeri ile sıcak değeri ile ne kadar viskozite farkı var? Diyebilirsiniz, ortalama 6 kat fark vardır, yani yağ soğukken 6 kat daha kalındır. Bu arada motor aşınmalarının %70-80'i bu yağsız çalışma esnasında geçen sürede olur. Aynı zamanda kaliteli bir tam sentetik yağ kullanımı, yağ filmininde koruyucu yağ filminin de kaliteli olması demektir.

Yağ numaralarındaki ikinci değer de yağın sıcakken ki viskozitesini gösterir. Bu değerin belirlenmesi motorun tolerans değerlerine göre belirlenir veya motor aşınma seviyesine göre. Bu değerinde düşük olması yakıt tüketimi için daha iyidir çünkü motor daha az yağ kuvvetine karşı rahat çalışır, bu yüzden VW araçlar için 30 değerinden başlamak güncel standartlarda doğru olandır. Eğer motor aşınma fazlaysa, yani yağ eksiltme miktarı bin kilometrede 1-1,5 litre düzeyine geldiyse bir üst viskozite olan 40 değerine geçmek doğru olur, yani xW-40 olan bir yağ.

« Son Düzenleme: 24 Nisan 2014, 16:32:29 Gönderen: edincol »

Çevrimdışı edincol

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 24 Nisan 2014, 16:33:33 »
Yağ konusunda tereddütlerim var, 99 Golf 4üm var lpg li 190.000de ve 1000-1500 km'de 250 gr yağ yakıyor. hep 10-40 magnetec kullanıldı, tam sentetik yağa geçmek istiyorum lakin 10-40 tam sentetik yok, ya 5-30 ya da 0-40 a geçmem lazım, bunlar daha ince yağ ve antalyada yaşadığım için araç daha fazla yağ yakmaz mı?
xW-40(0W-40, 5W-40, 10W-40) olan bütün yağların sıcakken kalınlığı aynıdır.

■Tüm içten yanmalı motorlar aşağıdaki nedenlerden dolayı doğal olarak bir miktar yağ eksiltirler:
–Yağın yüksek ısıya maruz kaldığında buharlaşması,
–Silindir yüzeylerinde bulunan ince yağ filmi tabakasının yanması,
■Bir motorun yukarıdaki doğal nedenlerden dolayı ne kadar yağ tüketeceği, o motorun üreticisi tarafından belirtilmektedir ve bu değer ekipmanın kullanıcı el kitabında gösterilmektedir.

Tam sentetik yağların kalitesi daha yüksek olduğu için yağ eksiltme miktarı daha düşük seviyededir.

Çevrimdışı dirgin

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 24 Nisan 2014, 16:45:55 »
xW-40(0W-40, 5W-40, 10W-40) olan bütün yağların sıcakken kalınlığı aynıdır.

■Tüm içten yanmalı motorlar aşağıdaki nedenlerden dolayı doğal olarak bir miktar yağ eksiltirler:
–Yağın yüksek ısıya maruz kaldığında buharlaşması,
–Silindir yüzeylerinde bulunan ince yağ filmi tabakasının yanması,
■Bir motorun yukarıdaki doğal nedenlerden dolayı ne kadar yağ tüketeceği, o motorun üreticisi tarafından belirtilmektedir ve bu değer ekipmanın kullanıcı el kitabında gösterilmektedir.

Tam sentetik yağların kalitesi daha yüksek olduğu için yağ eksiltme miktarı daha düşük seviyededir.
harikasın emre
benden tam not aldın
 :tamamdir :tamamdir :tamamdir

Çevrimdışı Bushido

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 24 Nisan 2014, 17:02:30 »
gerçekten emre bu işin uzmanı galiba viskozite falan gecen seneki hidrolik-pnömatik dersinden beri duymamıştım :D

yapılan değişimlere göre 600tl kimseyi üzecek bir rakam değil.bu konuyu bende düşünüyodum bilgilendirici olmuş. :tamamdir

Çevrimdışı y1l2c3n4

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 24 Nisan 2014, 22:00:44 »
Paylaşım budur işte :tamamdir, adı lazım olmayan nice forumda çok kötü konuşmalara şahit olmuştum lakin bizim forum maşallah  :melek: :melek: konunun böyle doyurucu olması beni çok sevindirdi.
Ne mutlu TÜRK' üm diyene, diyebilene!!!

Çevrimdışı edincol

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 25 Nisan 2014, 01:16:55 »
Rica ederim. Yağ değişiminden sonra ki yorumlarınızı da bekliyorum.

Çevrimdışı Frequency

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: Skoda Fabia HTP
« Yanıtla #24 : 25 Nisan 2014, 12:33:52 »
Bu topic te paylaşım yapan tüm arkadaşlara teşekkür ederim, şimdiye kadar yağ konusunda bilmeden, sezilerimle yaptıklarım doğruymuş, tescillemiş oldunuz...
D Ü N Y A L I L A R D A N  TİSKİNİYORUM  (g.o.r.a)

Çevrimdışı edincol

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 25 Nisan 2014, 16:37:38 »
Bu topic te paylaşım yapan tüm arkadaşlara teşekkür ederim, şimdiye kadar yağ konusunda bilmeden, sezilerimle yaptıklarım doğruymuş, tescillemiş oldunuz...

Sezilerinizle nasıl bir yağ seçmiştiniz ?

Çevrimdışı Bushido

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 25 Nisan 2014, 17:59:43 »
ben yine kafa karışıklığından doğan bir problemimi size danışma istiyorum 16v bcb bora motorları için çok olumsuz yorum var yok ilerde parcası bulunmaz bakımı pahalı(bu en fazla 100-200tl fark eder sorun değil) yani kısacası bu motora sahip bir araç edinirsem ilerde sorun yaşarmıyım bilmek istiyorum

aklıma bide şu geldi bcb motoruna uyumlu parcalar hala farklı motorlarda kullanılıyomu acaba en uç örnekler pistonlar gibi o zman hiç bir sorun yaşanmaz.

Saygılar
« Son Düzenleme: 25 Nisan 2014, 18:08:34 Gönderen: Bushido »

Çevrimdışı rene

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: Jetta Tdi
Ynt: Ynt: Ynt: BCB bora ma bakım yaptırdım
« Yanıtla #27 : 25 Nisan 2014, 18:35:40 »
ben yine kafa karışıklığından doğan bir problemimi size danışma istiyorum 16v bcb bora motorları için çok olumsuz yorum var yok ilerde parcası bulunmaz bakımı pahalı(bu en fazla 100-200tl fark eder sorun değil) yani kısacası bu motora sahip bir araç edinirsem ilerde sorun yaşarmıyım bilmek istiyorum

aklıma bide şu geldi bcb motoruna uyumlu parcalar hala farklı motorlarda kullanılıyomu acaba en uç örnekler pistonlar gibi o zman hiç bir sorun yaşanmaz.

Saygılar

Kardeşim hicbir sorun yasamazsin 16 valf 8 valften ziyade diri ve temiz bir araba bul önemli olan o.bu motora sahip bora, golf, toledo, leon vs bi dünya sattı bugün arayan mk1 in civatasina kadar buluyor sende 40 yil kullanmayi dusunmuyosan al gitsin.

Tapatalk