Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: Hangi Amortisör?  (Okunma sayısı 8920 defa)

Çevrimdışı tr.teknikressam

Otomobil
    GOLF MK3 SPORT
Hangi Amortisör?
« : 01 Kasım 2016, 14:59:38 »
İyi günler arkadaşlar.

Önceki golf 3'ümde benden önceki adamlar ne yaptıysa aracın yol tutuşu çok sert ve harikaydı. Şimdiki aracım komple orjinal olduğu için çok yumuşak süspansiyonu. lastikler eski aracımla aynı olmasına rağmen araç resmen depremdeki bina gibi sağa sola sallanıyor. Makas atarken kumpir kaşarı gibi sünüyor resmen. İnanılmaz bir fark var. Ben taş gibi olsun istiyorum çünkü baya agresif kullanıyorum, alışkanlık.

Şimdi soru şu: Aracın yüksekliği ile oynamadan, spor yay takmadan, coilover takmadan, bu adamlar bunu nasıl başarmış olabilir? Yayları mı ısıtmışlardır yoksa amortisör ile mi alakalıdır? Amortisör ile alakalıysa hangi marka amortisör bunu yapar? selamlar saygılar..

Çevrimdışı muhaacir

• Otomobil
    1997 MkIII 1.6 CL Sport
Ynt: Hangi Amortisör?
« Yanıtla #1 : 02 Kasım 2016, 23:34:04 »
Merhaba, anlattığınıza göre lastikler kalıyor geriye, ebatları değişmiş ve yumuşak lastikse bir nebze etkiler. Amortisörlerin patlamış olmasınıda düşünebiliriz, kontrol ettirmenizde fayda var.
Gaz ile uçabilirsin, ama frenle konamazsın.

Çevrimdışı Frequency

• Otomobil
    Skoda Fabia HTP
« Yanıtla #2 : 03 Kasım 2016, 08:43:30 »
XL tip lastik, bir nebze daha stabil tutar arabayı, yanakları takviyelidir çünkü..
Amortisörleri kontrol ettirin, belki kaçak falan vardır, orj yaylar işlem görmüş olabilir.
« Son Düzenleme: 03 Kasım 2016, 08:43:46 Gönderen: Frequency »
D Ü N Y A L I L A R D A N  TİSKİNİYORUM  (g.o.r.a)

Çevrimdışı tr.teknikressam

Otomobil
    GOLF MK3 SPORT
« Yanıtla #3 : 03 Kasım 2016, 14:43:35 »
Lastiklerin aynı olduğunu belirtmiştim dostlar. Eski araçtan söküp direkt taktığım lastikler. İki araç da tamamen aynı yani. Ama önceki aracımda ne yapmışlarsa süspansiyon çok sert ve yol tutuşu harikaydı. Yeni aracımda amortisörler vs. sağlam. Yani aslında çok net şekilde yaylardan veya amortisörlerden kaynaklı. Zira diğer hiçbir ihtimal bu kadar büyük fark oluşturamaz. Ama çözemedim işte, zaten yakın zamanda yeni jant lastik alıp sırf keyfine tüm amortisörleri de yenileyeceğim. Bu araca uygun Sert amortisör diye bir seçenek var mıdır acaba onu merak ediyorum.

Çevrimdışı muhaacir

• Otomobil
    1997 MkIII 1.6 CL Sport
« Yanıtla #4 : 03 Kasım 2016, 18:48:23 »
Arka Amortisörler yağlı olduğu için çabuk bozuluyor önlere göre. Gazlı olanları araştırıp deneyebilirsiniz. Forumda konusu vardı sanırım. Kolay gelsin ☺  Edit: birde alt takım sağlammı ve rot ayarı düzgünmü baktırmak lazım☺
« Son Düzenleme: 03 Kasım 2016, 19:19:21 Gönderen: muhaacir »
Gaz ile uçabilirsin, ama frenle konamazsın.

Çevrimdışı STAK67

• Otomobil
    Golf 1 Cabriolet
  • Hasan Ali
« Yanıtla #5 : 21 Ocak 2017, 04:15:26 »
Amortisorleriniz patlak olabilir. Yatmaları engellemek içinde coilover yada spor yay-amortisor takım almanız gerek. Coilover ile aracı yüksek konumdayken bile sert tutabilirsiniz.