Gönderen Konu: Hava girişi hakkında Hem bilgi hem yardım...  (Okunma sayısı 8627 defa)

Çevrimdışı bozgun

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: 99 polo 6n 1.6
Hava girişi hakkında Hem bilgi hem yardım...
« : 08 Nisan 2014, 18:52:51 »
Arkadaşlar herkese iyi günler bugün arabama biraz bakım yaptım bu arada hava filitresine giren  hava giriş borusunun ortasındaki sıcak ve soğuk havayı ayran parçanın içindeki kapağın çalışmadığını gördüm size bu parçayı kısaca anlatayım motor soğukken bu parça manifoltdan gelen sıcak havayı çabuk ısınması için motora veriyor motor ısınıncada manifotdan gelen tarafı kapatıp diğer boştaki tarafı açıp soğuk hava girişi sağlıyor bu haraketi içindeki civanın itme gücüyle yapıyor..ve bu parça bence hem araba için özelliklede yaz aylarında çok önemli çünkü çalışmaz ve motora sürekli sıcak hava verirse motorda çekişi ve yakıt olayını etkiliyor çünkü sıcak havada soğuk havaya göre oksijen miktarı az oluyor buda yakıttaki yanmayı etkiliyor birde motora gereksiz yere ısı veriyor ben çalışıp çalışmadığını söküp saç kurutma makinasıyla denedim benimkinde soğuk taraf kapalıydı nekadar ısıtısam ısıtayım sıcak tarafı kapatıp soğuk tarafı açmıyor.. bu parçanın resimlerinide paylaşıyorum acaba bu parçadaki sadece civalı parça değişiyormu yoksa komple mi değişiyor bilgisi olan arakadaşlardan da yardımını bekliyorum.. umarım faydalı olmuşumdur

...
« Son Düzenleme: 08 Nisan 2014, 18:54:44 Gönderen: bozgun »
White Angel

Çevrimdışı bluerose1

• Bir gün mutlaka...
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Polo 1.6 8v Type 6N PUG RCZ Asphalt 200THP Manuel
Ynt: Hava girişi hakkında Hem bilgi hem yardım...
« Yanıtla #1 : 08 Nisan 2014, 21:21:47 »
Benimki de çalışmıyordu eminim çoğu kişininkide çalışmıyordur. Ben onu komple iptal ettim içinden çıkardım.kışın flexi hortumu manifold ısı kalkanına bağlıyorum zaten oardan sıcak havayı alıyor sol taraftanda soğuk hava.yazında hortumu direk ön tarafa alıyorum hem oradan soğuk hava alıyor hemde sol taraftan yine çamurluktan alıyor.Bence uğraşma benim gibi yapabilirsin.
Red Machine!!!

Çevrimdışı azap5555

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: 1.2 tsi referance ibiza 2015
« Yanıtla #2 : 08 Nisan 2014, 21:37:55 »
bu parça çok soğuk iklimler için yapılmış olmalı, ama ömrünü doldurmuş demek ki, bence bizim ülkemizde gerek de yok, öylesine duruyor arabada işte, sökmeye de gerek yok dursun varsın, ben de bir test ederim zaman bulunca, çalışmazsa da güle güle derim :)

Çevrimdışı speedystop

• 6N Uzmanı
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Polo 6N Sportline
« Yanıtla #3 : 08 Nisan 2014, 21:58:04 »
Yenisi tabiki var:

Parça Numarası    Tanım    Fiyat
6N0129608G   PANELVAN REGÜLATÖR   267,26 TL + KDV

Buda çıkması ne kadar çalışır bilmem
http://www.ebay.de/itm/23-VW-Lupo-6X-6E-1-4-16V-Reglerkasten-Luftansaugrohr-6N0129608G-/131120190938?pt=DE_Autoteile&hash=item1e875f55da

Ama o yayı o civa nasıl itecek anlamıyorum ben elimle itemiyorum ???
Mesele ölmek değil, mesele yaşayamamak.

Çevrimdışı west_55

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: Ford Focus C-Max TDCİ
Ynt: Ynt: Hava girişi hakkında Hem bilgi hem yardım...
« Yanıtla #4 : 08 Nisan 2014, 22:21:16 »
Abi o fiyata acik hava filtresi takilir. Ne pahali parcaymis bu meret

GT-S5830i cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Çevrimdışı bozgun

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 08 Nisan 2014, 22:37:36 »
Bence o parça üzerindeki civalı bölüm çok rahat sökülüyor o parça belki bulunabilir ve diğer plastik gövdeyi de atmaya gerek kalmaz...
White Angel

Çevrimdışı bozgun

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 08 Nisan 2014, 22:39:41 »
Benimki de çalışmıyordu eminim çoğu kişininkide çalışmıyordur. Ben onu komple iptal ettim içinden çıkardım.kışın flexi hortumu manifold ısı kalkanına bağlıyorum zaten oardan sıcak havayı alıyor sol taraftanda soğuk hava.yazında hortumu direk ön tarafa alıyorum hem oradan soğuk hava alıyor hemde sol taraftan yine çamurluktan alıyor.Bence uğraşma benim gibi yapabilirsin.
Semih bey sizce benim yaptığım saç kurutma makinası ile deneme doğrmu yoksa bu parça daha fazla sıcaklıkta mı çalşıyor birde o parçanın iptalini nasıl yaptınız...
« Son Düzenleme: 08 Nisan 2014, 22:40:45 Gönderen: bozgun »
White Angel

Çevrimdışı bluerose1

• Bir gün mutlaka...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 09 Nisan 2014, 00:09:30 »
Semih bey sizce benim yaptığım saç kurutma makinası ile deneme doğrmu yoksa bu parça daha fazla sıcaklıkta mı çalşıyor birde o parçanın iptalini nasıl yaptınız...
Abicim çok basit bu sensörün hava akışı ile çalışması gerekiyor dimi.Eğer benim kuvvetim bunu sağa sola döndürmeye anca yetiyorsa oradan geçen havanın akışı benim kas gücümden daha mı kuvvetli.Tabikide değil o zaman parçanın çalışmadığı gün gibi ortada.Ben o parçayı ikiye ayırdım sonra içinden sensörü çektim çıkardım panel kapağını da yayını da çıkardım kalan plastik parçalarını da pense ile tam dibinden kırdım şu an o twin portun içi boş sağa ve sola olmak üzere iki yola ayrılıyor sıcak soğuk olayını da kışa-yaza göre dediğim gibi ben ayarlıyorum.Elimde bir tane de yedek var linkteki parçadan komple onu da denedim ben o da çalışmıyor her ihtimale karşı tutuyorum depoda.müsait bir zamanda fotosunu da çeker eklerim daha açıklayıcı olur.çok kafanıza takılacak bir parça değil abi kışın hortumu manifold ısı kalkanına bağlayın zaten gereken sıcak havayı oradan alacak eğer içini iptal ederseniz gereken soğuk havayı da diğer borudan(çamurluğa giden) alır.böylece sensör çalıştı çalışmadı derdiniz olmaz.O kadar parayı ben o parçaya ölsem vermem.custom twin port cai üzerine birde catch oil tank alırım. ;D
« Son Düzenleme: 09 Nisan 2014, 00:10:49 Gönderen: bluerose1 »
Red Machine!!!

Çevrimdışı bozgun

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 09 Nisan 2014, 01:45:48 »
Yarın ilk işim o parçanın iptali teşekkürler... ;)
« Son Düzenleme: 09 Nisan 2014, 01:59:35 Gönderen: bozgun »
White Angel

Çevrimdışı KAAN60

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: 2000 polo 1.6 a.c
« Yanıtla #9 : 09 Nisan 2014, 10:03:42 »
daha öncedende bu konu hk. çok konuşmuştuk eski arkadaşlar hatırlar? bendeki o parça aktif çalıştığı halde iptal ettim ayrıca semihin dediği gibi el ile bile zor itiliyor ancak sıcak hava gelen bakır parça ısınınca içerideki klepeyi nasıl açıyor bir görün hayran kalırsınız! iptal etmeme gelirsek dikkatli bakarsanız parça zaten dar birde ieçrisni soğuk ve sıcak bölüm olarak 2 ye ayırmışlar ee bize gereken performans için zaten soğuk hava! hal böyle olunca soğuk hava sadece yarım olan küçücük kendi bölümünden gemek zorunda kalıyor komple sökeyim içini deseniz bile, bence filtre hortumunun çapına bakarak parça hava akışı için dar! ben o parçayı eve kaldırdım araya hortuma tam uycak şekilde ısı geçirmez flex dirsek taktım cuk oturdu araç nefes alıyor resmen zaten yaz geldi 1 aya kalmaz açık hava filtremide tekrar takarım  ;) (akşam müsait olursam resim eklerim.)

biraz geç oldu ama sözümüzü tutalım dedik işte resim.

« Son Düzenleme: 14 Nisan 2014, 05:10:24 Gönderen: KAAN60 »
_-OĞLUM ve POLOM-_

Çevrimdışı bluerose1

• Bir gün mutlaka...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 09 Nisan 2014, 17:04:04 »
daha öncedende bu konu hk. çok konuşmuştuk eski arkadaşlar hatırlar? bendeki o parça aktif çalıştığı halde iptal ettim ayrıca semihin dediği gibi el ile bile zor itiliyor ancak sıcak hava gelen bakır parça ısınınca içerideki klepeyi nasıl açıyor bir görün hayran kalırsınız! iptal etmeme gelirsek dikkatli bakarsanız parça zaten dar birde ieçrisni soğuk ve sıcak bölüm olarak 2 ye ayırmışlar ee bize gereken performans için zaten soğuk hava! hal böyle olunca soğuk hava sadece yarım olan küçücük kendi bölümünden gemek zorunda kalıyor komple sökeyim içini deseniz bile, bence filtre hortumunun çapına bakarak parça hava akışı için dar! ben o parçayı eve kaldırdım araya hortuma tam uycak şekilde ısı geçirmez flex dirsek taktım cuk oturdu araç nefes alıyor resmen zaten yaz geldi 1 aya kalmaz açık hava filtremide tekrar takarım  ;) (akşam müsait olursam resim eklerim.)
Aynen budur... kışa girerkenden sıcak için flexi boruyu bağlarsın motor ısınmama sorunu da olmaz.Şunu da belirteyim benim için çok farketmiyor çünkü bizim memleket kışın soğuk olmuyor yazında çok yakıcı sıcak olmuyor o yüzden ortalama bişeyler yapınca hem kış hem de yaz idare ediyor.
Red Machine!!!

Çevrimdışı bozgun

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 09 Nisan 2014, 21:12:48 »
Bugün o işi hallettim artık bizim arabada rahat nefes alacak ;D
White Angel

Çevrimdışı bluerose1

• Bir gün mutlaka...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 09 Nisan 2014, 22:14:33 »
Hadi hayırlısı...
Red Machine!!!

Çevrimdışı 35EZ349

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: polo 6n 99 AEE
« Yanıtla #13 : 10 Nisan 2014, 07:48:41 »
semihede , kaanada katiliyorum bendede bozuktu bende durek iptal ettim , bize lazim olan bence soguk oksijeni bol hava yaz , kis ben hatta on sag sis yanindan hortum cektim havayi ordan aliyorum ayrica sizde fark etmissinizdir araba lpg de daha cabuk isiniyor yanma isisi fazla oldugundan onun icin hic gerek yok bence o parcaya

6N 99 AEE 1.6
I Love PoLo