Gönderen Konu: POLO 6N Şanzıman Sorunu hakkında.  (Okunma sayısı 4485 defa)

Çevrimdışı bybelfagor

• POLO 6N 1998 TRAKYA
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: POLO 6N 1998
POLO 6N Şanzıman Sorunu hakkında.
« : 04 Mayıs 2015, 10:24:07 »
Merhaba Arkadaşlar, Ustalar;

Benim 1998 POLO 6N geçen sene 5. vites dişlisini dağıtmıştı. Dün yine ayı ses aynı sorun nüksetti. Daha 2500 km dolmadı ne bir zorlama ne bir ters hareket yapmadım arabayı yalnız ben kullanıyorum. Ustamı aradım bunlarda kronik sorun falan dedi nedir bunların derdi bilen var mı? bana yardımcı olabilirmisiniz? Aracımdan zorla soğumaya başladım. ilginize teşekkürler.

Çevrimdışı speedystop

• 6N Uzmanı
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Polo 6N Sportline
Ynt: POLO 6N Şanzıman Sorunu hakkında.
« Yanıtla #1 : 04 Mayıs 2015, 11:51:37 »
Doğru kronik. Neden çünki kimse şanzıman bakımı yaptırmıyor. 5 vites dişlisi en arkada yağ eksiliyor, yağsız kalıyor. Çözüm şanzıman keçelerini değiştirip ağzına kadar yağ doldurmak.
Mesele ölmek değil, mesele yaşayamamak.

Çevrimdışı 35EZ349

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: polo 6n 99 AEE
« Yanıtla #2 : 04 Mayıs 2015, 15:05:02 »
Doğru kronik. Neden çünki kimse şanzıman bakımı yaptırmıyor. 5 vites dişlisi en arkada yağ eksiliyor, yağsız kalıyor. Çözüm şanzıman keçelerini değiştirip ağzına kadar yağ doldurmak.
+1
I Love PoLo

Çevrimdışı koug

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: AFH Engine
« Yanıtla #3 : 05 Mayıs 2015, 00:08:29 »
2003 golf, 2012 caravelle ve polo 6n2 sahibi arkadaşlarım 5.vites dişlilerini kırdılar. Hepsi bu dişlileri değiştirdi ancak hiçbir zaman sorunsuz bir şekilde  araçlarına binemediler. Sanırım bir kez değiştirince ayar tutmuyor. Caravelle şirket aracımızdı ve 5. vites dişlisi 3 kez değişti:)

Ben aracımı aldığımda kışın vites geçişleri inanılmaz kötüydü. Şanzıman yağımı bir türlü ustaları ikna edip değiştirtemedim. En son kavga dövüş çamurlaşmış yağı döktük mobil 1 düz şanzıman yağı koyduk. Uzun yolda şanzımanın daha sessizleştiğini farkettim.

Ömürlük yağ diye saçma bir tabir var sanayide. Böyle bir yağ yok arkadaşlar. Yazın 40, kışın -10 dereceleri 20 yıl boyunca görerek formunu koruyabilen bir yağ olacağını hiç sanmıyorum. Ki mobil'i arayarak bu konu hakkında da bilgi almıştım. Motor bakımlarını full yapıyoruz ancak şanzıman bakımları da en az motor kadar önemli..

Çevrimdışı bybelfagor

• POLO 6N 1998 TRAKYA
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 05 Mayıs 2015, 10:20:31 »
Anladım arkadaşlar. İlginize Teşekkürler.
Benim anlayamadığım şu 2500 km ve bir yıl dolmadan nasıl bu kadar çabuk yağ boşalır ve keçeler bozulur bunu aklım almıyor. 5000 - 10000 km falan olsa tamam diyecem. Neyse tavsiyeleriniz ve önerileriniz doğrultusunda 6 ayda bir şanzıman yağı ve keçe bakımı yaptırmak farz oldu sanırsam yine gitti 500 TL  :( :( :(

Çevrimdışı alper19

• Volkswagen Türkiye - 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 11 Mayıs 2015, 01:59:36 »
arabayı uzun sureli boşa atıp gittikten sonra direk 5 e atmayın zıkkımı nasıl yaptılarsa 5 i yağlamıyor sizde beşe attığınızda 5i yakıyosunuz büyük ihtimalle

Çevrimdışı bybelfagor

• POLO 6N 1998 TRAKYA
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 12 Mayıs 2015, 11:11:58 »
arabayı uzun sureli boşa atıp gittikten sonra direk 5 e atmayın zıkkımı nasıl yaptılarsa 5 i yağlamıyor sizde beşe attığınızda 5i yakıyosunuz büyük ihtimalle

Teşekkürler. bunu da aklıma yazdım ama pek yaptığım bir şey değildi...