Gönderen Konu: Golf 6'ya LPG Montajı  (Okunma sayısı 28687 defa)

Çevrimdışı GezginAsker71

• Profili Görüntüle
Golf 6'ya LPG Montajı
« : 22 Kasım 2011, 23:45:43 »
Arkadaşlar,
2009 model Golf6'ma en sonunda LPG taktırdım. Bu konu ile ilgili deneyimleri sizlerle paylaşmak istedim. Bundan sonrada paylaşmaya devam edeceğim.
02 Ocak 2011'de garanti sürem dolduğundan beri LPG taktırıp taktırmamak konusunda çok gelgitlerim oldu.
Dizel araba almak istedim. Megane III için çokmavantajlı kampanyam vardı aracı inceledim ve sonunda piyasada sahip olabileceğim en iyi arabalardan birine sahip olduğuma karar verdim. Uzun yıllarda kullanırım düşüncesiyle LPG taktırdım.
Taktırdığım sistem Prins. İlave olarak Valve Care sisteminide taktırdım. Sebebine gelince;2005 yılı ve üzeri  BSE koduyla başlayan vw motorlarının sübap başlarının meksika üretimi olması sebebiyle zayıf alaşımlı olduklarını öğrenmem. bir süre sonra deforme oluyorlarmış. Valve Care ile bunun engelllendiğini öğrendim.
Sistem henüz bu gün takıldı. Ancak ilk izlenimim şöyle ki gaz/benzin geçişleri hiç jissedilmiyor. Motor sesinde değişikliklik olmuyor. Arıza lambası yanmıyor. İnşallah böyle devam eder. Bunları sizlerle paylaşmamın sebebi ben araştırmamı yaparken bu konuda bilgi paylaşabileceğim çok kaynağa ulaşamamdı. Benim ilgilene  arkadaşlara yardıım dokunur düşüncesi ile yazdım. Saygılar.

Çevrimdışı ReDDeviL

• Aℓтαη Dємιякαуα
    • Profili Görüntüle
Ynt: Golf 6'ya LPG Montajı
« Yanıtla #1 : 22 Kasım 2011, 23:56:53 »
Hoşgeldiniz , öncelikle golf den megane a geçmek heralde büyük bir hata olurdu diye düşünüyorum  , golf 6 her anlamda iyi bir araç lpg konusunda deneyimleriniz golf 6 kullananlara yol göstericektir bildiğim kadarıyla yani benim etrafımda lpg taktıranını daha duymamıştım güzel bir paylaşım
« Son Düzenleme: 22 Kasım 2011, 23:57:26 Gönderen: ReDDeviL »
ADK

Çevrimdışı ALPER.

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 23 Kasım 2011, 10:50:59 »
hayırlı olsun

motor 1.6 galiba?

Çevrimdışı GezginAsker71

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 23 Kasım 2011, 22:00:09 »
Evet aracım 2009 1.6 Trendline

Çevrimdışı golf2001

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 24 Kasım 2011, 08:23:35 »
çok güzel bir paylaşım.
öncelikle hayırlı olsun.
prins çok iyi bir terçih (teprikler) montaj ve ustan iyi oldu ise hiç bir sorun yaşamazsın işşallah.
bende 2001 golf confr.otomatik var prins taktırdım 2 sene oldu maşşallah.
kardeş yakıt değerlerini bildirir isen seviniriz.
valve care nedir ne işe yarar anlatır isen sevinirim ?

Çevrimdışı GezginAsker71

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 24 Kasım 2011, 23:38:39 »
Valve Care, sübap başlarını ve yatağını korumayı amaçlayan bir sistem. Malum bazı araçların sübaplarının metal alaşımı zayıf. LPG ile kullanımda bu tür araçların sübap başları yada yatakları zarar görebiliyor. Bu sistemle yanma odasına hava+LPG +Valve Care sisteminin özel sıvısı da enjekte ediliyor. Bu sıvı sayesinde motorun bu parçalarında LPG'den kaynaklanabilecek zarar engellenmiş oluyor. Normalde Japon arabalarına öneriliyor. Ancak benim aracım BSE koduyla başlayan motor. Bu kodla başlayan VW araçlarının da sübap başlarının zayıf olduğu ve LPG yi bu sistemle kullanması gerektiği bilgisini Almanya'da öğrendim. 500 TL fazla vererek bu sistemide taktırdım. Prins'in web sitesinde sistem tanıtılıyor, bir de orayı inceleyin isterseniz. Saygılarımla.

Çevrimdışı GezginAsker71

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 26 Kasım 2011, 01:16:44 »
İlk Yakıt değerim:
22 Kasım 2011 deki montaj esnasında ilk dolumu 20 TL'lik yapmıştım. Bugün 90 km.de gaz bitti. Yalnız bir süprüz oldu. Sabah işe gidiyordum bir de araba gaz yememeye başladı. Hemen benzine geçtim problem bitti. Benzinli olarak iş yerime ulaştım. Ustayı aradım sıkıntıyı tarif ettim. Usta boş tank basınç değerini 0 (Sıfır) da unutttuğunu bu sebepten dolayıda gaz bittiğinde benzine geçmeyeceğini servise geldiğimde düzelteceğini söyleyip kusura bakma dedi. Biraz bozuldum tabii ama yapacak bişey yok. Şimdi bir kez daha servise uğramak durumundayım.
Yorum: İnsan parası ile piyasada alabileceği en iyi LPG markasını alabiliyor ancak en iyi işçiliği satın almak birazda kısmet işi :(

Çevrimdışı GezginAsker71

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 29 Kasım 2011, 00:31:46 »
Bugün sızdırmazlık raporu aldım.Bir sıkıntı yok. Ancak montajı yapan fşrma düzenlediği evraklarda motor numaramı yanlış yazdığı için muayeneden geçemedim. Evrakları firma yeniden düzenledi ama gün bitti. Kısmetse başka güne muayenesini tamamlayacağım. Bu prosedürler LPG montajından daha zor. Heleki İstanbulda. Mesafeler çok uzak ve trafik...
Bu arada hala LPG ile ilgili memnuniyetim devam ediyor.

Çevrimdışı o.bilge

• Bir Alex değil.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 29 Kasım 2011, 00:40:47 »
normal tank mı, simit tank mı?

Çevrimdışı barthez

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 29 Kasım 2011, 09:58:04 »
yapmış olduğunuz tercihi beğendim bende mevcut arabamda prins kullanıyorum
yaklaşık 20.000 km oldu gerek yakıt tüketimi gerek enjektörlerin sessizliği arıza lambası
yakmaması bu sistemin artıları geçen sene golf 6 için çok kararsız kaldım 1.6 motor için
euro yükselmeden keşke alsaydım arabanızı güle güle eskitin :)
golf 4 1,8 Highline

Çevrimdışı golf2001

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 29 Kasım 2011, 22:19:23 »
İlk Yakıt değerim:
22 Kasım 2011 deki montaj esnasında ilk dolumu 20 TL'lik yapmıştım. Bugün 90 km.de gaz bitti. Yalnız bir süprüz oldu. Sabah işe gidiyordum bir de araba gaz yememeye başladı. Hemen benzine geçtim problem bitti. Benzinli olarak iş yerime ulaştım. Ustayı aradım sıkıntıyı tarif ettim. Usta boş tank basınç değerini 0 (Sıfır) da unutttuğunu bu sebepten dolayıda gaz bittiğinde benzine geçmeyeceğini servise geldiğimde düzelteceğini söyleyip kusura bakma dedi. Biraz bozuldum tabii ama yapacak bişey yok. Şimdi bir kez daha servise uğramak durumundayım.
Yorum: İnsan parası ile piyasada alabileceği en iyi LPG markasını alabiliyor ancak en iyi işçiliği satın almak birazda kısmet işi :(
araçınız otomatik vites mi düz vitesmi ?

Çevrimdışı 5ani5 mk2

• 5anı5 MK'II GTI
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 01 Aralık 2011, 23:23:00 »
su LPg yi bi sevemedim:(
Exclusive Garage

Çevrimdışı barthez

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 02 Aralık 2011, 10:46:32 »
su LPg yi bi sevemedim:(
senede 20.000 km yol yap km de 20-25 kuruş arası araban yaksın arabanla ailecek yapmış olduğun
şehirlerarası seyahatler otobüs fiyatının yarısına tekabül etsin o zaman daha çok seversin :)
golf 4 1,8 Highline

Çevrimdışı GezginAsker71

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 07 Aralık 2011, 22:31:04 »
Arkadaşlar, LPG montajımda yaşadığım yeni gelişmeler var. Bir sabah aracım çalışmakta zorlandı. Çalıştırmaya uğraşırken ASR ve Egzos lambaları yandı. Sonrasında Egzos lambası söndü. Ama işe gidene kadar ASR lambası yanık kaldı. İş yerinde stop edip tekrar aracı çalıştırdığımda ASR bir daha yanmadı. Ustayı aradım gel bir bakalım dedi.
Geçen gün gittim. Bundan bahsettim. İlave olarak araç rolantide iken LPG-Benzin geçişlerini düğme ile yaparken araç çok hafif titriyordu ve ayrıca daha önceleri 2000 devirde değiştirtdiğim vitesleri 2500 devirde değiştirmeye başladım dedim. Zaten ince ayar için iki depo bitirmemi istemişti usta . İnce ayar yaptı titreyerek geçiş bitti. Bu arada Valve Care sıvısının bulunduğu haznenin yarıya düştüğünü gördük. Yani çok fazla yakıta karışıyordu. Bu da benzinli çalışmada arabayı boğuyordu. Bilgisayar programı ile düzeltemediler. Pompa arıza deyip yeni ambalajından bir pompa taktılar. Ancak yine çok püskürttü. Merkezi aradılar. Meğer yeni beyinmiş benimki. Eskisine göre bağlantı yapmışlar. İki kablonun köprü yapılması sonucu o da normale döndü.
Şu an araç benzinden farksız çalışıyor diyebilirim.
Bazı soru soran arkadaşlar var. Aracım düz vites. Şu ana kadar tespit ettiğime göre araç şehir içi 0,222 krş yakıyor.Herkese çok selamlar.