Gönderen Konu: GOLF IV BOBİN YAKMA SORUNU  (Okunma sayısı 77043 defa)

Çevrimdışı ADEM252

• Profili Görüntüle
Ynt: GOLF IV BOBİN YAKMA SORUNU
« Yanıtla #56 : 24 Mart 2010, 18:41:12 »
Syn Alper bey, ben de bugün Taşkın otogaz'a gittim.Bağlantıyı bobinden tamamen söktüler ve aküye bağladılar.Tabi doğrudan bağlanmıyor.Devir sabitleyici de takıyorlar.Ordanda Gökmen yetkili servise gittim.4 bobini de değişttirdim.Artık bundan sonra bakacağım, aynı sorunlar olacak mı?Sizin dediğiniz devir olayını sordum.Bişey olmaz dediler.

Çevrimdışı golge

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #57 : 25 Mart 2010, 22:10:40 »
Syn Alper bey, ben de bugün Taşkın otogaz'a gittim.Bağlantıyı bobinden tamamen söktüler ve aküye bağladılar.Tabi doğrudan bağlanmıyor.Devir sabitleyici de takıyorlar.Ordanda Gökmen yetkili servise gittim.4 bobini de değişttirdim.Artık bundan sonra bakacağım, aynı sorunlar olacak mı?Sizin dediğiniz devir olayını sordum.Bişey olmaz dediler.
ben de dün tüp taktırdım ve sizin bu olayınızı sordum. atikerin bunun için italyadan getirdiği özel enjektörler varmış. onlarla yakmıyormuş bobin. bana usta öyle söyledi. sıkıntı olursa takarız da dedi.
.../-----------------\...
../__________ ___\..
./[__]======[__] \. |\_______________/| |_\_____________/_| 
       my golf is my passion

Çevrimdışı alpergndz

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #58 : 11 Nisan 2010, 15:50:32 »

adem bey sanırım benim geri kalan 2 bobinde gitti.Ya bu devir sabitleyici işe yaramadı yada diğer ikisşinin bozuk olması onlarıda etkiledi.Valla bıktım bu lpg sorunundan.Yalnız benim devir sabitleyiciyi takarken aküden bi bağlantı almadılar.

Bobinlere giden kablodan çıkartıp onun az gerisindeki kablo demetine bağlantı yaptılar.

Yalnız şimdi araç kontağı takıldığı zaman iki tane yık sesi geliyor.Biri aracın kendi beyni tık veriyor diğeride tüpden geliyo.Sizdede böle bişi var mı?

eskiden kontağı takınca aracın kendi tık sesini duyana kadar lpg göstergesi çalışırdı ama şimdi o gösterge çalışmıyor..  2. yık sesi gelince ışıklar yanmaya başlıyor.

Sizin nasıl çalışıyor lpg sistemi şimdi?

Çevrimdışı yesilkrt

• Boks sporsa, savaş olimpiyattır.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #59 : 11 Nisan 2010, 16:22:30 »
arkadaşlar benim arabada 2.viteste tekliyor. servise sordum bastıra bastıra 2. viteste yapıyor dedim. enjektörlerdendir dedi. burda (adanada) 2 vw servisi var ikisine de gittim ikisi de enjektörlere bakılacak dedi. hiçbiri bobinden bahsetmedi.
bobin mi enjektör mü olduğuna kanaat etmenin bir yolu var mı?
bu arada benim araçta arıza lambası yanmıyor.
« Son Düzenleme: 11 Nisan 2010, 16:29:46 Gönderen: yesilkrt »
MK-IV- Comfortline

Çevrimdışı gguven

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #60 : 11 Nisan 2010, 17:50:00 »
arkadas mumkun oldugu kadar özetle bilgi paylaşmak istiyorum. mersin silifkede yaşıyorum 2003 golf 4 pasific sahibiyim. 3 - 4 ay önce  arıza lambası yandı özel servise gittim. pc den 1. ateşleme bobini yanmış göründü usta 4'ü de arıza yapar ama orjinal bulursak hepsini değiştirelim dedi. silifkede orjinali bulamadık. DUDUCO diye alman markası vardı parçacı iyi dedi. usta hiç takmadım dedi neyse 1'ini değiştirdim. 2 hafta sonra yine aynı tekleme sonra 2. bobin 1 ay geçmeden 1. bobin tekrar öldü. sonra Atiker sıralı sistem taktırdım.Atiker ustası 'birara serviste 4'unu degiştir hocam'dedi. neyse 1 hafta sonra 3. bobin 1 hafta sonra tekrar 2. bobin (bir bobin 55 tl ) garanti kapsamında ücretsiz değiştirdiler. her gidişimde 10 -20 tl ustaya verdim. 3 hafta önce konyaya gittim.

Gökmende 2. bobini orjinal taktırdım  arabam uçuyor gibi oldu. ama konyadan donerken yolda yine tekleme istop etme neredeyse gitmeme durumu oldu. Şunu da söyeleyim arıza lambası yanıp sönüyor iken araba 20 beygir gibi oluyor belli süre sonra lamba devamlı yanıyor biraz performans artıyor gibi oluyordu. Burayi 2 haftadır okuyorum aynı sorunlar bende de var. Buradaki atiker bayine gittim. Devir sabitleyici olayını falan anlattım. Serviste 4 bobini değiştirelim sonra sorun olmaz dedi. Eğer sorun olursa bobinden bağlantıyı keserim dedi. Bobin yakma olayının tüple alakası yok. Olay tamamen 4 bobininde aynı anda sistemli olarak birbini etkileyrek çalışmasından kaynaklanıyor. Çünkü benzinde de tüpte de aynı olayı yaşadım. Orjinal dışında bosh bile olsa bakşa bobini taktırmayı iyi düşünün derim. Değiştirecekseniz mutlaka 4'ünü birden değiştirin.

Çevrimdışı ADEM252

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #61 : 12 Nisan 2010, 11:42:12 »
adem bey sanırım benim geri kalan 2 bobinde gitti.Ya bu devir sabitleyici işe yaramadı yada diğer ikisşinin bozuk olması onlarıda etkiledi.Valla bıktım bu lpg sorunundan.Yalnız benim devir sabitleyiciyi takarken aküden bi bağlantı almadılar.

Bobinlere giden kablodan çıkartıp onun az gerisindeki kablo demetine bağlantı yaptılar.

Yalnız şimdi araç kontağı takıldığı zaman iki tane yık sesi geliyor.Biri aracın kendi beyni tık veriyor diğeride tüpden geliyo.Sizdede böle bişi var mı?

eskiden kontağı takınca aracın kendi tık sesini duyana kadar lpg göstergesi çalışırdı ama şimdi o gösterge çalışmıyor..  2. yık sesi gelince ışıklar yanmaya başlıyor.

Sizin nasıl çalışıyor lpg sistemi şimdi?

Benim LPG sistemi aynen eskisi gibi çalışıyor.
« Son Düzenleme: 12 Nisan 2010, 11:42:31 Gönderen: ADEM252 »

Çevrimdışı ADEM252

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #62 : 12 Nisan 2010, 11:53:47 »
arkadaşlar benim arabada 2.viteste tekliyor. servise sordum bastıra bastıra 2. viteste yapıyor dedim. enjektörlerdendir dedi. burda (adanada) 2 vw servisi var ikisine de gittim ikisi de enjektörlere bakılacak dedi. hiçbiri bobinden bahsetmedi.
bobin mi enjektör mü olduğuna kanaat etmenin bir yolu var mı?
bu arada benim araçta arıza lambası yanmıyor.
Sizin araba LPG limi?Çünkü LPG ninde enjektörleri var.

Çevrimdışı yesilkrt

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #63 : 12 Nisan 2010, 12:02:10 »
Sizin araba LPG limi?Çünkü LPG ninde enjektörleri var.
evet lpgli. peki nasıl anlicaz
MK-IV- Comfortline

Çevrimdışı ADEM252

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #64 : 12 Nisan 2010, 12:06:21 »
evet lpgli. peki nasıl anlicaz

Hangi bobini yanıksa, yerine geçici bir bobin takın.Bu mümkün değilse,yanık bobinle diğer bobinlerinizi yer değiştirin ama bu şekilde tam sağlıklı olmayabilir.En iyisi yanık olanın yerine yenisini takıp arabayı tekrar kullanın.Aynı belirtiler olacak mı bakınız.Çünkü benimde 2. viteste tekleme yapardı.Yanık bobin değişince düzelirdi.Ayrıca arabanız 16 valf mı?

Çevrimdışı yesilkrt

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #65 : 12 Nisan 2010, 12:08:47 »
Hangi bobini yanıksa, yerine geçici bir bobin takın.Bu mümkün değilse,yanık bobinle diğer bobinlerinizi yer değiştirin ama bu şekilde tam sağlıklı olmayabilir.En iyisi yanık olanın yerine yenisini takıp arabayı tekrar kullanın.Aynı belirtiler olacak mı bakınız.Çünkü benimde 2. viteste tekleme yapardı.Yanık bobin değişince düzelirdi.Ayrıca arabanız 16 valf mı?
hayır sanırım 8 valf 1999 model highline
MK-IV- Comfortline

Çevrimdışı ADEM252

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #66 : 12 Nisan 2010, 12:11:13 »
8 valflerin böyle sorunu yoktur.Dediğimi yapınız.Bilgisayara bağlatın.Eğer bobin yanıksa bilgisayarda belli olacaktır.

Çevrimdışı yesilkrt

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #67 : 12 Nisan 2010, 12:16:03 »
8 valflerin böyle sorunu yoktur.Dediğimi yapınız.Bilgisayara bağlatın.Eğer bobin yanıksa bilgisayarda belli olacaktır.
lpg enjektöründen olsa nasıl anlaşılır
MK-IV- Comfortline

Çevrimdışı ADEM252

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #68 : 12 Nisan 2010, 12:29:49 »
LPG enjektöründen olsa araba çekişten düşer.Ya da bazen stop edebilir  ama sadece 2. viteste tekleme yapacağını zannetmem.Gidin LPG bayine,enjektörleri temizletin.Sorun devam ediyor mu bakın.

Çevrimdışı yesilkrt

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #69 : 12 Nisan 2010, 12:36:45 »
tam da anlayamıyosun ki araba bazen yapıyo bazen yapmıyo. o yüzden insan emin olamıyo hangi durumlarda yaptığına
MK-IV- Comfortline