vwtr.net

Volkswagen => Golf => Golf IV => Konuyu başlatan: ADEM252 - 30 Aralık 2009, 00:08:32

Başlık: GOLF IV BOBİN YAKMA SORUNU
Gönderen: ADEM252 - 30 Aralık 2009, 00:08:32
1 ay önce 2. viteste hafif tekleme başladı.2. vites bobini yanmış.Ustaya sordum:Bobin yakmaması için ne yapmam lazım.Lpg ile kullanmayacaksın cevabını aldım.Orjinal bobin takıldı güya ama şu sıralar 2. viteste yine teklemeye başladı.Önceki takılan 2.vites bobinim bosh markasıydı 6-7 ay dayandı.Ama bu, 2 ay bile demedi.Acaba 2. viteste olmasının bobin-buji kablolarıyla filan alakası olabilir mi?
Başlık: Ynt: GOLF IV BOBİN YAKMA SORUNU
Gönderen: nakres - 30 Aralık 2009, 00:20:41
öncelikle 2.vites bobini diye bir parça yok 2.silindir bobini olabilir....bu seferde 1.3. veya 4.bobin arızalanmış olabilir.

ustanın tavsiyesi hiç yerinde değil ...ustaya sorduğuna eminmisin  ;)kalfası olmasın

bobin arızası olabilir yapılacak bir şey yok. hepsini değiştirene kadar belirsiz aralıklarla bu sorunu yaşayabilirsin.
Gönderen: 06onur - 30 Aralık 2009, 01:03:02
Bobinlerin tamamını ve buji kablolarını değiştirirsin sonrada 15-20binde bujini birşey olmaz. Kötü LPG sistemlerinde oluyor galiba ben bir önceki bujimi 40.000 km kullanmıştım. 50.000 kmdir lpg li 61.0000 de aldım 70000civarı LPG takıldı 123000de şimdi. Hiç bobin değişmedi yani orjinal.
Gönderen: ADEM252 - 30 Aralık 2009, 17:55:06
2. viteste tekleme yaptığı için 2. vites bobini diyorum.7-8 ay önce aynı sorun vardı.Yine 2. vites tekliyordu.3 bobin birden değişti.
Usta aynen öyle dedi.Hatta kendisininde golfu var.
Gönderen: ADEM252 - 31 Aralık 2009, 21:08:03
Bugün ustaya gittim (vw elektrikçi).Bilgisayara bağladı.Ama hiç bir hata yok, Yetkili servise götürün yaşadıkarınızı anlatın dedi.Yetkili servise gittim.Test sürüşü yaptılar (ama benzinle).Lpg de deneme yapmıyorlarmış.Benzinde çok az belli ediyor.Tabi bugün belirti vermedi.Bilgisayara bağladılar ama sorun göremedik dediler.Daha önceki değişen bobinler orjinal olmadığından hemen yanmış olabileceğini söylediler.Arıza iyice belli ederse tekrar getirmemi söylediler.Ama lpg sebep oalbilirmiş.Arkadaşlar dışarda bobin 60-70 tl.Yetkili serviste 80 tl .Pek bi farkı yokmuş aslında.
Yalnız golf ıv ün 2000 modeliyle 2003 model arasında bile motorda farklılıklar varmış.Eğer 2003 model golfü olanlar bu mesajı okudularsa bu tür arızaları olup olmadığını yazsınlar lütfen.(Nedir bu arızası bir türlü bulunamayan,gerçekten hayret)
Gönderen: alpergndz - 04 Ocak 2010, 22:43:51
adem bey benim aracında 1 3 4 nolu silindirlerin ateşleme bobini arızalı.Bende ki arıza araç silkelemeye , motor traktör gibi yerinde duramadan çalışmaya ve arıza lambası yanıp yanıp sönmeye başlayarak göstermişti.Özel serviste pc ye bağlattım bobinler arızalı dedi.Arızalı dediği günden beri biniyorum.

Özel servis 70-80 arası dedi.Yetkili servis 72 lira demişti yanlış hatırlamıyorsam.Bende nasip olursa 15 tatilde konyada GÖKMEN de değiştirmeyi düşünüyorum.Mazallah yolda kalırsam rezil olurum.

Halaoğlunda var 2004 GOLF 4 oda 4 üğnüde dğeiştirdi.50 60 bin km de iken teker teker bozulmuş.Lpg ile alakası yokmuş bu bobinin.Ortalama her 50-60 binde bozulurmuş.Sonuçta ömürlük bir parça değil.

Gönderen: 06onur - 04 Ocak 2010, 22:58:11
Alakası yok bence 60.000değil belki kullanım yakıt yağ vs. etki etmiştir. 100binde de konvektör biter  diyorlardı hani?122.000de en ufak dökülme tıkanma belirtisi yok. Zamanında kaliteli yağ kullanınca aracı devirli kullanıp her yerden yakıt almayınca birşey olmuyor.
"60.000de bobin değiştirsin, 50.000de debriyaj, 150.000de motor... Benim senede aracı hurdalığa atmam lazım o zaman . Kayserideyken senede 50.000 yapıyordum. Ustalar??? bu araç yağ yakıyor da demişti(yağ azalıyordu). Zamanla gördük ki zorlayınca biryerlerden atıyor. KAtoloğunda yazdığını öğrendik. Üzerine 60.000 bindik en ufak güç kaybı görmedik.

122.000de orjinal bobin. Bir bujiyi 40.000 km kullanabilme yeteneğine sahip(yinede 20.000 kullndım ne olur ne olmaz LPG), Orj. Katalizör, debriyaj ilk sahibi bayan olmasına rağmen 112.000km de bitti henüz sıyırmamıştı,75hplik motor 112.000deyken 74.8hp veriyordu.
Gönderen: doremi51 - 24 Ocak 2010, 18:57:18
arkadaşlar ben de de aynı sorun oldu. Bir kaç hafta  kadar önce Allah'tan tam yetkili servisin önünde tesadüfen araba titremeye, uyarı lambaları yanmaya başladı. Bilgisayara taktılar. 4. bobin yanmış dediler.. Değiştirdiler 100 TL tuttu. Yalnız üstüne 3000 civarı yol yaptım bu aylarda işim çok oluyo benim... Araç dün gece yine aynı uyarı ve titremeleri verdi. Yetkili servisteki eleman bobinin yanması LPG lerde olur demişti.. Yarın gidebilirsem yine götürecem ama benim araba da Lpg takıldıktan sonra belirgin sorunlar başladı.. Arabam 73 000 de.. Lpg yi 60.000 taktırdım... taktırdığım sıralar yazdı bi sorun yoktu. şimdi araba sabahları çalışmıyor.. yani en az on sefer marşa basıyorum... Eğer kontağı açıp abartısız tam saate göre on beş dk. beklersem bir iki marşta alıyor. Vaktim olmadığı için kayseri servise götüremedim. Niğde de olduğumdan yetkili servis yok... Her seferinde bu böyle bobin mi yakacak ...
Gönderen: ADEM252 - 26 Ocak 2010, 08:54:28
Yalnız orda bi yanlışlık var gibi.4 bobin yanmış diyorsunuz.100 tl.Bobin tanesi 80 tl.4 bobinin 4 üde değişmemiş ozaman.

Pardon!4.bobin yazmışsınız.4 bobinin 4 üde yanmış zannettim.
Gönderen: alpergndz - 26 Ocak 2010, 16:45:46
ben dün GÖKMEN yetkili servise götürdüm.Aracı pc ye bağladılar sadece lambda sensör arızaları çıktı.1. sensör arızalıymış.Ben yozgatta iken özel servise götürdüğümde 1  3 4  nolu silindirlerin ateşleme bobinleri arızası vermişti.Hatta gözümle gördüm arıza kayıtlarını.Özel sevise yaptırmadım ve onlarda arıza kaydını silmişler.Onun için yetkili serviste bobin arızaları gözükmedi.Onlarda silindiği için gözünmez dedi.

Bende 4 tanesini değiştirin dedim.Artı bide oradaki bi sensör değişti.Hepsine indim dahil ( % 18 yaş indirimi dahil) 335 lira ödedim.Çok memnun kaldım ilgi ve alakalarından.Ama oraya gitmeden ne yaptıracağını bilmen lazım yoksa ne var ne yok yazıveriyorlar.

Bobinin tanesi 72 lira yukarda arkadaş bobini 100 liraya değiştirdiler diyor ama o fiyata mümkün değil sanırım 1 tanesi değişti.
Gönderen: ADEM252 - 26 Ocak 2010, 18:44:04
Alper bey,Borayı kaç senedir kullanıyorsunuz?Ve de ilk defa mı bobinlerini değiştirdiniz?  % 18 yaş indirimi nedir?
Gönderen: maverick - 26 Ocak 2010, 20:28:40
% 18 yaş indirimi nedir?

yetkili servislerde araç yaşının 3 katı kadar indirim yapılıyor üst limit ise %20 yani arazınız 5 yaşında ise %15 indirim var 8 yaşında ise
%20  hesaba göre %24 olmalıydı ama üst sınır %20 olduğu için %20 indirim
Gönderen: alpergndz - 27 Ocak 2010, 15:34:05
aracım 2004 model ve 6 yaşında 6*3=18 indirim oda iskonto olarak geçiyor
Gönderen: ADEM252 - 29 Ocak 2010, 15:02:17
yetkili servislerde araç yaşının 3 katı kadar indirim yapılıyor üst limit ise %20 yani arazınız 5 yaşında ise %15 indirim var 8 yaşında ise
%20  hesaba göre %24 olmalıydı ama üst sınır %20 olduğu için %20 indirim

Teşekür ederim.
Gönderen: ADEM252 - 31 Ocak 2010, 17:21:14
Biraz araştırma yaptım (LPG ile ilgili).Bizzat LPG bayisi ile görüştüm.4 bobinli araçlarda daha sık yanma oluyormuş (LPG den dolayı).Çünkü LPG için akım bağlama yeri  bobin ucuna bağlama yapıyorlarmış.Özelliklede 4 bobinlerde patlama veya yanma yapıyormuş.Bütün LPG markalarında bağlama bobine yapılıyormuş.Teleflex markası var.Sadece bu marka bağlamayı bobinden yapmıyormuş.Euro ile takılıyor.Şimdiki fiyatı TL cinsinden:ı 2100 tl.
Gönderen: polo38 - 31 Ocak 2010, 19:53:16
O zaman yanacaksa ne karı kaldı bu işin  :(  Akım bağlama yeri değişmiyor mu?İllaki bobinden mi alınmak zorunda?
Gönderen: ADEM252 - 02 Şubat 2010, 19:28:00
Maalesef sadece Teleflex markası var bobinden bağlamayan.Yalnız 16 valf 4 bobinliler bu sorunu çıkartıyormuş.Tabi şans işide var.Belki hepsinde bu sorun olmuyordur.Golf ve Boralarda olan sorunmuş.Bugün atikere gittim.Durumu anlattım.Bobine 1 tane daha kablo bağlantısı yaptılar.Bakalım durum ne olacak.
Gönderen: alpergndz - 17 Şubat 2010, 23:35:58
Maalesef sadece Teleflex markası var bobinden bağlamayan.Yalnız 16 valf 4 bobinliler bu sorunu çıkartıyormuş.Tabi şans işide var.Belki hepsinde bu sorun olmuyordur.Golf ve Boralarda olan sorunmuş.Bugün atikere gittim.Durumu anlattım.Bobine 1 tane daha kablo bağlantısı yaptılar.Bakalım durum ne olacak.

hangi bayiye gittiniz?emre taşkın akgün yada hangisi?Sanırım benimde bobinler yandı.(yanmamışta olabilir sadece arıza lambası yanıp yanıp sönde araç tekledi ben kontağı kapatıp tekrra çalıştırdım)
Yetkili servis garantili demişti?
acaba değiştirirler mi?Aracımın lpgli olduğunuda biliyorlar.

Eğer sürekli bobin yakacaksa vay halimize 4 bobine 330 lira ödedim....
Gönderen: polo38 - 17 Şubat 2010, 23:37:46
Bu sorun atiker de daha fazla oluyormuş.Aynı arıza lambası yanıp sönmesi ve tekleme bende de oldu.Yola çıktım yüksek devirlere çıktım.Bir süre sonra sorun kalmadı.Bazen yanlış algılama da oluyormuş.
Gönderen: alpergndz - 17 Şubat 2010, 23:44:07
Bu sorun atiker de daha fazla oluyormuş.Aynı arıza lambası yanıp sönmesi ve tekleme bende de oldu.Yola çıktım yüksek devirlere çıktım.Bir süre sonra sorun kalmadı.Bazen yanlış algılama da oluyormuş.

inşallah hafta sonu lpg ustasına gidece pcden bi baktırayım arıza kodlarına.Umarım yanmamıştır.
Gönderen: polo38 - 17 Şubat 2010, 23:46:35
Zannetmem yine yandığını. Bende olduktan sonra hemen sanayiye gittim eve de yakuındı zaten.Hemen pc ye bağladık ve 4. silindirdeki bobin ateşleme arızası verdi.Usta git ver deviri dedi  :D .Biraz dolaştım .Sonra yine pc ye bağladık.Hatayı vermedi.Gerçekten hata olsa bir süre sonra arıza ışığı yine yanıyor. Bu olay bir hafta önce oldu.Çok şükür sorun yok.
Gönderen: alpergndz - 17 Şubat 2010, 23:56:40
lpg de mi devirli kullandın yoksa benzinde mi?

alıntı....
nasreddin hoca eşekten düşmüş.hoca ya demişler ki hoca seni doktora götürelim.hoca hayır demiş.beni eşekten düşen birisinin yanına götürün...
evet ben de aynı durumu yaşamış birisi olarak tecrübelerimi paylaşayım.
1) o uyarı lambası egzoz gaz emisyon lambası
2) bu lamba eğer sürekli yanıyor ise (ki lpg sistemi takılan araçlarda sürekli yanması gayet normaldir.) problem yoktur.fakat yanıp yanıp sönüyor ise tehlikenin sinyalidir.
3) lpg'li araçlarda elektrik bobinlerden karşılanır.dolayısı ile bobine yapılan aşırı baskı sigorta atması gibi bobinleri yakmak sureti ile devre dışı bırakacaktır.
4) bu durum yanan bobinin derhal değişmesi ile son bulacaktır.
5) ama size tavsiyem bobin takımının değiştirilmesidir.
eğer bobinleri değiştirdikten sonra lpg'de iken egzoz emisyon lambası yanıp sönmeye başlarsa haydaaa bu da nereden çıktı daha yeni değişmiştim bobinleri deyip hayıflanmayın.
aracı derhal stop edin.daha sonra lpg düğmesi ile lpg2yi devre dışı bırakın.daha sonra polo'nuzu çalıştırın.benzinde yaklaşık ilk 45 saniye o lamba yanıp sönmeye devam edecektir.siz bu arada polo'nun2000 sabit devirde çalışmasını temin edin.egzoz uyarı lambası aralıklı yanıp sönmeden sürekli yanma moduna geçecektir.
evet sonrasında polo'nuz la isterseniz fizana gidebilirsiniz.
ısı seviyesinin normal seyrine kavuştuğu en kısa zamanda o sürekli yanan egzoz uyarı lambası'da sönecektir.
Gönderen: polo38 - 18 Şubat 2010, 00:03:07
Bu yazıyı ben de görmüştüm. LPG de bastım.Bende arıza lambası hiç yanmadı LPG li de olsa.Sadece bu olmuştu.Şimdi tekleme de yok.Ama elektriğin bobinlerden karşılanıp da bobinlerin yanması hiç hoş olmaz.Çözümü yok mu??
Gönderen: ADEM252 - 24 Şubat 2010, 19:18:34
hangi bayiye gittiniz?emre taşkın akgün yada hangisi?Sanırım benimde bobinler yandı.(yanmamışta olabilir sadece arıza lambası yanıp yanıp sönde araç tekledi ben kontağı kapatıp tekrra çalıştırdım)
Yetkili servis garantili demişti?
acaba değiştirirler mi?Aracımın lpgli olduğunuda biliyorlar.

Eğer sürekli bobin yakacaksa vay halimize 4 bobine 330 lira ödedim....

Taşkın otogaza gittim.Benimkinde bobin yanarsa,2. vitese geçtiğimde 2000 devirde hafif tekler gibi oluyor.(Benzinde belirti vermiyor).Sonrasında hiç bir belirti yok.
Ayrıca bobininizin garantisi devam ediyor.LPG dede kullansanız farketmiyor.Ama öncesinde özel serviste yanıp yanmadığını bilgisayarda baktırın.
Gönderen: alpergndz - 26 Şubat 2010, 06:22:23
Taşkın otogazıda çok ii diyorlar ustalıkları için.Acaba bobin için farklı bir çözüm yolu yok mu?

Yaptırdığınız işlem gerçek bir çözüm mü?

sanırım yanık çünkü 2 kere farklı günler aynı arızayı yaptı.lpg de giderken sanırım 3.yda 4. vitesti düşük hızdaydım araç teklemeye arıza lambası yanıp yanıp sönmeye başladı.Stop ettim tekrar çalıştırdım yanıp yanıp sönme olayı bitti.

Önce bi özel serviste baktırayım pc de ve sildirmeden arızayı konya gökmeni arar artık çorum yada kayseri yetkili servisinde garantiden değiştirteyim.Çok pahalı bu bobin...

Farklı bir sitede bora ve golf 4ler için bobin yakma sorununa şu çözümü önerdiler.Acaba ne kadar doğru?

Elektriği bobinden değilde,sigorta kutunundan aldırırsanız bobinlere dokunmamış olursunuz.Ayrıca tüm bağlantıları lehimleme ile birleştirsinler
Gönderen: polo38 - 26 Şubat 2010, 19:59:21
Atiker bulunan  araçlar çok bobin yakıyormuş diye duydum.
Gönderen: thebad - 27 Şubat 2010, 01:05:44
ya arkadaşlar kusura bakmayın, bobin dediğiniz tam olarak nerde oluyor?
Gönderen: polo38 - 27 Şubat 2010, 13:05:10
Onu görmen için motorun üstündeki plastik kapağı sökmen lazım. Söktüğünde yanyana duran 4 tane plastik kapak göreceksin. Onların altında kalem gibi birşey.
Gönderen: thebad - 27 Şubat 2010, 16:48:21
şimdilik sorun yok ama bizim arabalarda da burlardan sorun çıkarabilir mi?2001 golf yalnız bimm araçlar SR motor 8 valf galiba.
Gönderen: polo38 - 27 Şubat 2010, 18:51:56
Sen korkma taş gibi motor onlar :D
Gönderen: ADEM252 - 01 Mart 2010, 21:11:08
Taşkın otogazıda çok ii diyorlar ustalıkları için.Acaba bobin için farklı bir çözüm yolu yok mu?

Yaptırdığınız işlem gerçek bir çözüm mü?

sanırım yanık çünkü 2 kere farklı günler aynı arızayı yaptı.lpg de giderken sanırım 3.yda 4. vitesti düşük hızdaydım araç teklemeye arıza lambası yanıp yanıp sönmeye başladı.Stop ettim tekrar çalıştırdım yanıp yanıp sönme olayı bitti.

Önce bi özel serviste baktırayım pc de ve sildirmeden arızayı konya gökmeni arar artık çorum yada kayseri yetkili servisinde garantiden değiştirteyim.Çok pahalı bu bobin...

Farklı bir sitede bora ve golf 4ler için bobin yakma sorununa şu çözümü önerdiler.Acaba ne kadar doğru?

Elektriği bobinden değilde,sigorta kutunundan aldırırsanız bobinlere dokunmamış olursunuz.Ayrıca tüm bağlantıları lehimleme ile birleştirsinler

Evet syn Alper GÜNDÜZ, yaptırdığım işlem çözüm olamadı maalesef.Ben araştırdım.Atiker vede başka bayilerle de görüştüm.Taşkınla da görüştüm.Görüştüklerimin hepsi de bağlantıyı bobinden alıp başka bi yere bağlanabildiğini söylediler.Bobinle alakasını kesiyorlarmış yani .Ben yakın zamanda gidip yaptıracağım.Hatta fiyat 25-30 tl ye mal oluyor.

Başkalarına önerim şu : Golf,Bora 16 valf arabası olupta henüz yeni  LPG taktıracaklarsa, standart bağlantıyı bobinden alıyorlar.Ama siz ustaya söyleyin bağlantıyı bobinden almasınlar.Nedenlerini söyleyiniz.İkna olacaklardır.Yoksa saçmalık gibi görebilirler.
Gönderen: thebad - 01 Mart 2010, 22:22:39
Adem 252 konyalı mısın? bende 18 yıldır konya da yaşıyorum ama şuan başka bir şehirdeyim.tanışmak isterim seninle.konya da 2  tane vw ustam var benimde birbirimize yardımcı olabileceğimizi düşünüyorum.
Gönderen: golge - 02 Mart 2010, 00:15:26
ya adem bey hemşerim ve tüm katılımcı arkadaşlar. 2 aydır arabama LPG taktırsam mı taktırmasam mı kara kara düşünüp duruyorum. 2001 model 1.6 SR (AKL Motor dedikleri) benimki. Duyduğuma göre LPG de pek sorun çıkarmıyormuş bu motorlar. Ama ben çok endişeliyim. Görüş ve önerilerinize ihtiyacım var.

bir de eureka4 diye bir sistem varmış kullananlar sorunsuz olduğunu söylüyr ve tavsiye ediyorlar bu sistemle ilgili bilgisi olan var mı. yoksa atiker mi olsun?
Gönderen: yellow_driver - 02 Mart 2010, 00:49:06
ya adem bey hemşerim ve tüm katılımcı arkadaşlar. 2 aydır arabama LPG taktırsam mı taktırmasam mı kara kara düşünüp duruyorum. 2001 model 1.6 SR (AKL Motor dedikleri) benimki. Duyduğuma göre LPG de pek sorun çıkarmıyormuş bu motorlar. Ama ben çok endişeliyim. Görüş ve önerilerinize ihtiyacım var.

bir de eureka4 diye bir sistem varmış kullananlar sorunsuz olduğunu söylüyr ve tavsiye ediyorlar bu sistemle ilgili bilgisi olan var mı. yoksa atiker mi olsun?
ben 2 hafta önce taktırdım atiker.eğer arıza vermezse 2,5 sene boşa benzinde gezmişim. ben ne ses ne çekiş açısından bir fark anlamadım. kaldı ki 15 senelik şöförlüğüm vardır ve araçlardan da bayağı anlarım. anlıcanız 2000 tl civarı zarardayım. hayırlısı. ama  en az 2 ay internetten belki 1000 sayfanın üzerinde yazı okudum. ustaların da yazılarından anladığım kullanılan malzemeler aşağı yukaru aynı. önemli olan işçilik. iyi bir usta bulun ve gönül rahatlığı ile taktırın.
Gönderen: golge - 02 Mart 2010, 17:03:40
ben 2 hafta önce taktırdım atiker.eğer arıza vermezse 2,5 sene boşa benzinde gezmişim. ben ne ses ne çekiş açısından bir fark anlamadım. kaldı ki 15 senelik şöförlüğüm vardır ve araçlardan da bayağı anlarım. anlıcanız 2000 tl civarı zarardayım. hayırlısı. ama  en az 2 ay internetten belki 1000 sayfanın üzerinde yazı okudum. ustaların da yazılarından anladığım kullanılan malzemeler aşağı yukaru aynı. önemli olan işçilik. iyi bir usta bulun ve gönül rahatlığı ile taktırın.

otomobiliniz kaç model acaba? şu açıdan soruyorum bu LPG olayı motordan motora farkediyormuş. Konu başlığını açan arkadaşın sorunlarını her motor yapmıyormuş vb. cevap için teşekkürler bu arada. bir de eureka4 diye bir marka duydum. konuştuğum herkes tavsiye ediyor. bu markayı duyan var mı?
Gönderen: ADEM252 - 02 Mart 2010, 21:19:35
Syn golge,arabanız 16 valf mı?Evet atiker,Brc,zavolli vs markalar aynı usulle takıyorlar.Önemli olan kit dedikleri beyin.1000 tl yede var,1500 tl yede,2000 tlye de.Diğer sistemleri hemen hemen aynıymış.Fiyatlar farklıysa vardır bir sebebi.Yoksa her marka daha fazla müşteri toplamak için fiyatı aşağı çekerdi.Öyle değil mi?Ama dediğim gibi Teleflex'te kit'den ayrı bazı farklılıklar da var tabi.Ayrıca bağlamayı bobinden yapmıyorlar.Yeni öğrendiğim bir LPG markası "Prins".Bu markada da fiyat 2000 tl.Bağlama işini bobinden değil beyinden yapıyorlarmış.Eğer bobinden ayrı bir yere bağlamanın alınabildiğini daha önceden öğrenseydim,şimdiye kadar çoktan LPG ciye uğrayıp bu işi hallettirirdim.Ben sanmıştım ki;Atikerin standardı bu şekilde (bobinden ayrı bir yere bağlamak imkansız) diye,tek kurtuluş, ya benzinde kullanmak,ya da teleflex,prins gibi markaları taktırmak diye biliyordum.Şimdi bile öğrendiğime seviniyorum.Yoksa arabayı satmayı düşünüyordum.

eureka4 ,bu markayı duymadım.
Gönderen: golge - 02 Mart 2010, 21:39:04
adem arkadaşım benim golf 8 valf. sanırım 3 silindirli. ve bunlar LPG ye çok iyi uyum gösteriyor ve sorun çıkarmıyor diye duydum. eureka4 ün de ecu su yani beyni vb. birkaç önemli parçası italyan tank ve diğer sıradan şeyler yerli imiş. burada çok tavsiye ediyorlar. çekişte falan kesinlikle hiçbir fark olmuyormuş. ayrıca atiker 6000 devirden sonra yetiştiremiyor diye duymuştum acaba bunu çözdüler mi. ben eureka4 taktıracak gibiyim.
Gönderen: ADEM252 - 02 Mart 2010, 21:47:03
Adem 252 konyalı mısın? bende 18 yıldır konya da yaşıyorum ama şuan başka bir şehirdeyim.tanışmak isterim seninle.konya da 2  tane vw ustam var benimde birbirimize yardımcı olabileceğimizi düşünüyorum.

Hayır Konyalı değilim.Ama 4 yıldır Konya'da yaşıyorum.Yani bir şekilde Konya'lı oldum artık.Hani bir söz vardır:"insanın memleketi doğduğu yer değil,doyduğu yerdir."   (Tabi doğduğu yerdende kopamıyor insan.) İstiyorum ki her zaman çözümlenen sorunlarımızı siteye yazalım ki, herkes bilgi sahibi olsun.Yoksa benim gibi araştıra araştıra bilgi sahibi olmak daha zor oluyor.
Gönderen: ADEM252 - 02 Mart 2010, 21:54:54
adem arkadaşım benim golf 8 valf. sanırım 3 silindirli. ve bunlar LPG ye çok iyi uyum gösteriyor ve sorun çıkarmıyor diye duydum. eureka4 ün de ecu su yani beyni vb. birkaç önemli parçası italyan tank ve diğer sıradan şeyler yerli imiş. burada çok tavsiye ediyorlar. çekişte falan kesinlikle hiçbir fark olmuyormuş. ayrıca atiker 6000 devirden sonra yetiştiremiyor diye duymuştum acaba bunu çözdüler mi. ben eureka4 taktıracak gibiyim.

Syn golge, 8 valflarda bobin yakma sorununu duymadım.Farklı LPG markalarının bayiliğini yapan ustanın bana dediği şu; 1,6 motor 16 valf motorlar LPG de bobin yakar demişti.Ayrıca Teleflex markası hk bilgi verende o.O markanın bobinden bağlanmadığını söylemişti ama  takılı LPG nin ufak bir beceriyle bobin bağlantısını  başka yere bağlanarak değiştirilebileceğini söylememişti.Bilmiyor mu,yoksa işine mi gelmedi bilmiyorum artık.Benin arabada LPG de çekişten düşüş oluyor.
Gönderen: alpergndz - 02 Mart 2010, 21:56:52
Evet syn Alper GÜNDÜZ, yaptırdığım işlem çözüm olamadı maalesef.Ben araştırdım.Atiker vede başka bayilerle de görüştüm.Taşkınla da görüştüm.Görüştüklerimin hepsi de bağlantıyı bobinden alıp başka bi yere bağlanabildiğini söylediler.Bobinle alakasını kesiyorlarmış yani .Ben yakın zamanda gidip yaptıracağım.Hatta fiyat 25-30 tl ye mal oluyor.

Başkalarına önerim şu : Golf,Bora 16 valf arabası olupta henüz yeni  LPG taktıracaklarsa, standart bağlantıyı bobinden alıyorlar.Ama siz ustaya söyleyin bağlantıyı bobinden almasınlar.Nedenlerini söyleyiniz.İkna olacaklardır.Yoksa saçmalık gibi görebilirler.

çok teşekkür ederim adem bey.Yarın yozgat merkezde özel servise götürcem pc ya bağlatıp bobinlere baktırcam.Sonrada duruma göre lpg ciye gitcem.

Yeterki bu bobinden elektrik alınmasın.25-30 liranın önemi yok.4 bobin 330 lira.İnşallah buradaki ustalar anlıyordur bobinden almadan elektiği başka bir yere aktarmayı.Olmassa TAŞKIN ı arar oradakilere tarif ettririm.

Çok teşekkürler...Bende Konyada 4 yıl okudum ve Konyadan evlendim.her yaz 25-30 gün orada olurum.Umarım tanışma şansımız olur. 

Gönderen: golge - 02 Mart 2010, 22:02:21
Adem bey teşekkürler
Gönderen: ADEM252 - 02 Mart 2010, 22:04:37
çok teşekkür ederim adem bey.Yarın yozgat merkezde özel servise götürcem pc ya bağlatıp bobinlere baktırcam.Sonrada duruma göre lpg ciye gitcem.

Yeterki bu bobinden elektrik alınmasın.25-30 liranın önemi yok.4 bobin 330 lira.İnşallah buradaki ustalar anlıyordur bobinden almadan elektiği başka bir yere aktarmayı.Olmassa TAŞKIN ı arar oradakilere tarif ettririm.

Çok teşekkürler...Bende Konyada 4 yıl okudum ve Konyadan evlendim.her yaz 25-30 gün orada olurum.Umarım tanışma şansımız olur.  

Rica ederim.Ben bobinden ayrı bir yere bağlanabileceğini ilk olarak Isparta'da LPG ustasından öğrendim.

Umarım,Ama çok zor.Çünkü kendi memleketimden Konya'nın çeşitli yerlerinde yaşayanlar var.Onları bile ziyaret edemedim.Sadece 1 kişiyle görüşebildim.Konya o kadar büyük yüzölçüme sahip ki, bir ucundan bir uca gitmek şehirden şehire seyahat etmek gibi.
Gönderen: ADEM252 - 02 Mart 2010, 22:05:34
Adem bey teşekkürler

Rica ederim.Önemli olan bilgi paylaşımı.
Gönderen: polo38 - 03 Mart 2010, 20:04:29
Eğer elektrik bobinden alınıyorsa bunun başka yerden alınma şansı var mı şimdi? Öyleyse LPG montajı yaptırdığım yere gidicem .
Gönderen: alpergndz - 03 Mart 2010, 20:32:54
bugün yozgata önce özel servise gittim.pc ye bağlattık 1-4 nolu silindirlerin bobinleri yanmış.Arızayı sildirmedim malum YETKİLİ  SERVİS garanti vermişti onları arayıp soracağım inşallha garantiden değişir.

Montajı yapan ustayı aradık.Usta  bobinlerin oradaki elektrik kablosundan bi tanesini farklı yere aktarılmasını özel servisteki elektrikçiye anlattı.Elektrikçi aktardı ama araç 5000 devirde  ve alt devirde benzinde çalışıyodu gaza geçmiyordu.

Sonra ustayı tekrra aradık durumu anlattık beni KONYA ATİKER FAb yönlendirdi.Teknik servise durumu anlattık.Atiker yeni bir devir sensörü yapmış onun bağlanmasını istedi.

Bende direkt atiker ustasına durumu anlattım ama başına hiç böyle bir durum gelmediği için anlamadı.Tekrar teknik servisi aradık nasıl yapacağını anlattı.Ama elinde devir sensörü olmadığı için işlem yapamadı.Montajcı ustayı aradım kargo ile sensörü yollayacak.Artık sensör gelince bağlantılar aktarılacak.

Bugün şunu analadım küçük il ve ilçelerde usta yok.Keşke konya yakın olsada gidip geliversem adam akıllı işi Konyadaki montaj yapan ustama yaptırsam.Usta ne kadarda telde anlatsada tecrübe olmadığı için buradaki ustalar pek anlamıyor.

Yada temmuz ayını bekliyecem tatilde konyada yaptırcam.Aracımın lpg tüketiminden ve ayrlarında memnunum farklı bir usta ayarları bozupta uğraşmak istemiyorum.

Hayırlısı bakalım...
Gönderen: alpergndz - 03 Mart 2010, 20:34:33
Adem bey size Taşkın daki ustaların yapacağı işlem tam olarak neydi?Yaptırdığınızda yazarsanız çok makbule geçer.
Gönderen: ADEM252 - 04 Mart 2010, 11:30:51
Tamam yazarım.
Gönderen: alpergndz - 06 Mart 2010, 20:59:36
devir sabitleyicim  geldi.haftaya cumartesi gidecem bakalım.Ama buradaki usta olaya pek vakıf değil .Fabrikayı yada montajı yapan ustayı arayıp telden montajını yaptıracam.Sonrada bozulan 2 bobin için uğraşacaz..
Gönderen: ADEM252 - 07 Mart 2010, 11:30:52
Montajı yapan ustayı aradık.Usta  bobinlerin oradaki elektrik kablosundan bi tanesini farklı yere aktarılmasını özel servisteki elektrikçiye anlattı.

Alper bey, blidiğim kadaryla LPG ile alakalı tüm bobine bağlı kabloların bobinle ilişiğinin kesilmesi şart.Ayrıca unutmadan şunuda sorayım.Siz LPG montajınızı nerde taktırdınız?
Gönderen: alpergndz - 07 Mart 2010, 14:35:58
ben montajı konyada AKGÜNLER OTOGAZ var onlara yaptırdım.Alaadin usta var onunla tanıştık bir öğretmen vasıtasıyla ve yozgattn konyay montaja geldim.yapılan işçilikten çok memnunum.Ama bobin yakınca çaresini aramaya başladık.

Buradaki ustalar lpg montajından bi haber.Küçük il olunca genelde tofaş reno grubuyla çalıştıkları için bu tür sorunlara çözüm üretmekte yavaşlar.Adam Atiker bayisi ama devir sabitleyiciden haberi yok.

Montajı yapan ustanın dediğine  göre bu parça lpg nin bobinle alakasını kesecek demişti.Sonra yine bobin yakarsa sorun araçta yada takılan bobinlerde olur dedi.

Zaten bu parçayı taktırırken konyadaki ustayı arayacam buradaki usta onun talimatlarına göre taksın.Ne olur olmaz  işi garantiye alayım..

İnşallah hallolur...
Gönderen: ADEM252 - 07 Mart 2010, 15:39:31

Montajı yapan ustanın dediğine  göre bu parça lpg nin bobinle alakasını kesecek demişti.Sonra yine bobin yakarsa sorun araçta yada takılan bobinlerde olur dedi.

Taşkın'ın bana da telefonda söyledikleri sabitleyici gibi bişeydi.Bobinle alakasını keseceğini söylemişlerdi.Ispartadaki LPG bayiiside (Atiker bayisi değil) elektrikçiyle beraber bağlantıyı bobinden alıp başka bi yere bağlarım demişti.Zaten kendisi makine mühendisi.Ama iznim yetmedi hemen Konya'ya dönmem gerektiği için yaptıramadım.Sorun araçta ya da bobinde olacağını zannetmem (İstisnalar kaideyi bozmaz tabi).Daha önceki söylediklerimi tekrar edeyim.Yani sorun ve çözümlerimizi özetlemiş olayım:

1.Özel servis ustası (kendisinin golfu var) ve yetkili servis, bobinin LPG den dolayı yanacağını söylemişlerdi.
2.Birkaç LPG markasının bayiiliğini yapmış olan usta,1,6 motor 16 valf olan golf ve boralar LPG montajında bobinden bağlandığı için bobin yakar demişti.
Çözümü;
16 valf LPG li arabanız varsa (vw), bobin yakıyorsa bağlantıyı bobinden aldırıp başka yere bağlatacaksınız.Henüz yeni LPG taktıracaksanız da bağlantıyı bobinden yaptırmayacaksınız.

Gönderen: alpergndz - 20 Mart 2010, 14:49:28
aracıma bugün atiker fab gelen devir sabitleyiciyi taktırdım.Artık lpg sisteminin bobinlerle elektriksel olarak bağlantısı kalmadı.

en yakın zamanda yanan bobinleri yetkili servise bildirip garanti konusnd bilgi alıp onlarıda değiştireceğim.

tek sorun bu sabitleyici takılınca devir 3600 gösteriyordu.onuda fab sorduk.onlar herhangi bi sorun olmaz dedi.usta da var olan programı yeniden yükledi.
Gönderen: polo38 - 20 Mart 2010, 19:37:49
Peki bu sorunun 16 V lerde olmasının nedeni nedir?
Gönderen: alpergndz - 21 Mart 2010, 14:33:59
sayın  @polo38 arkadaşım

16 v lerde bobin sorununun nedeni hakkında hiç bilgim yok.Ama 8 V lere göre biraz daha elektriksel bi morto olduğundan mı acaba diye düşünüyorum.
Gönderen: ADEM252 - 22 Mart 2010, 21:23:51
tek sorun bu sabitleyici takılınca devir 3600 gösteriyordu.onuda fab sorduk.onlar herhangi bi sorun olmaz dedi.usta da var olan programı yeniden yükledi.

Devir nasıl 3600 oldu.Yani normal rölantide mi 3600 de duruyor.
Gönderen: alpergndz - 23 Mart 2010, 17:02:16
yok normal rölanti de değişmeyok.Zaten derece 90 na gelince aracın devir saati 600-800 devir aralığında çalışıyor.3600 devir pc de gözüktü.ECU ya pc yi bağladı oradaki değerlerden bi tanesi 3600 deydi.Usta bu yüksek dedi 1000 olması lazım dedi.Ama artık o devir ne anlamadım.

Ama bu değerin 1000 olmasını daha önceki montajını yaptığı PRİNS markasıan istinaden söyledi.Prin ler de de buna benzer bi sabitleyici varmış.Onun devir saat 1000 deymiş.Atikerin ki ise 3600 de kaldı.Yeniden yükledi programaı ama değişmedi.Bizde fab sorduk sorun olmaz dediler.
Gönderen: ADEM252 - 24 Mart 2010, 18:41:12
Syn Alper bey, ben de bugün Taşkın otogaz'a gittim.Bağlantıyı bobinden tamamen söktüler ve aküye bağladılar.Tabi doğrudan bağlanmıyor.Devir sabitleyici de takıyorlar.Ordanda Gökmen yetkili servise gittim.4 bobini de değişttirdim.Artık bundan sonra bakacağım, aynı sorunlar olacak mı?Sizin dediğiniz devir olayını sordum.Bişey olmaz dediler.
Gönderen: golge - 25 Mart 2010, 22:10:40
Syn Alper bey, ben de bugün Taşkın otogaz'a gittim.Bağlantıyı bobinden tamamen söktüler ve aküye bağladılar.Tabi doğrudan bağlanmıyor.Devir sabitleyici de takıyorlar.Ordanda Gökmen yetkili servise gittim.4 bobini de değişttirdim.Artık bundan sonra bakacağım, aynı sorunlar olacak mı?Sizin dediğiniz devir olayını sordum.Bişey olmaz dediler.
ben de dün tüp taktırdım ve sizin bu olayınızı sordum. atikerin bunun için italyadan getirdiği özel enjektörler varmış. onlarla yakmıyormuş bobin. bana usta öyle söyledi. sıkıntı olursa takarız da dedi.
Gönderen: alpergndz - 11 Nisan 2010, 15:50:32

adem bey sanırım benim geri kalan 2 bobinde gitti.Ya bu devir sabitleyici işe yaramadı yada diğer ikisşinin bozuk olması onlarıda etkiledi.Valla bıktım bu lpg sorunundan.Yalnız benim devir sabitleyiciyi takarken aküden bi bağlantı almadılar.

Bobinlere giden kablodan çıkartıp onun az gerisindeki kablo demetine bağlantı yaptılar.

Yalnız şimdi araç kontağı takıldığı zaman iki tane yık sesi geliyor.Biri aracın kendi beyni tık veriyor diğeride tüpden geliyo.Sizdede böle bişi var mı?

eskiden kontağı takınca aracın kendi tık sesini duyana kadar lpg göstergesi çalışırdı ama şimdi o gösterge çalışmıyor..  2. yık sesi gelince ışıklar yanmaya başlıyor.

Sizin nasıl çalışıyor lpg sistemi şimdi?
Gönderen: yesilkrt - 11 Nisan 2010, 16:22:30
arkadaşlar benim arabada 2.viteste tekliyor. servise sordum bastıra bastıra 2. viteste yapıyor dedim. enjektörlerdendir dedi. burda (adanada) 2 vw servisi var ikisine de gittim ikisi de enjektörlere bakılacak dedi. hiçbiri bobinden bahsetmedi.
bobin mi enjektör mü olduğuna kanaat etmenin bir yolu var mı?
bu arada benim araçta arıza lambası yanmıyor.
Gönderen: gguven - 11 Nisan 2010, 17:50:00
arkadas mumkun oldugu kadar özetle bilgi paylaşmak istiyorum. mersin silifkede yaşıyorum 2003 golf 4 pasific sahibiyim. 3 - 4 ay önce  arıza lambası yandı özel servise gittim. pc den 1. ateşleme bobini yanmış göründü usta 4'ü de arıza yapar ama orjinal bulursak hepsini değiştirelim dedi. silifkede orjinali bulamadık. DUDUCO diye alman markası vardı parçacı iyi dedi. usta hiç takmadım dedi neyse 1'ini değiştirdim. 2 hafta sonra yine aynı tekleme sonra 2. bobin 1 ay geçmeden 1. bobin tekrar öldü. sonra Atiker sıralı sistem taktırdım.Atiker ustası 'birara serviste 4'unu degiştir hocam'dedi. neyse 1 hafta sonra 3. bobin 1 hafta sonra tekrar 2. bobin (bir bobin 55 tl ) garanti kapsamında ücretsiz değiştirdiler. her gidişimde 10 -20 tl ustaya verdim. 3 hafta önce konyaya gittim.

Gökmende 2. bobini orjinal taktırdım  arabam uçuyor gibi oldu. ama konyadan donerken yolda yine tekleme istop etme neredeyse gitmeme durumu oldu. Şunu da söyeleyim arıza lambası yanıp sönüyor iken araba 20 beygir gibi oluyor belli süre sonra lamba devamlı yanıyor biraz performans artıyor gibi oluyordu. Burayi 2 haftadır okuyorum aynı sorunlar bende de var. Buradaki atiker bayine gittim. Devir sabitleyici olayını falan anlattım. Serviste 4 bobini değiştirelim sonra sorun olmaz dedi. Eğer sorun olursa bobinden bağlantıyı keserim dedi. Bobin yakma olayının tüple alakası yok. Olay tamamen 4 bobininde aynı anda sistemli olarak birbini etkileyrek çalışmasından kaynaklanıyor. Çünkü benzinde de tüpte de aynı olayı yaşadım. Orjinal dışında bosh bile olsa bakşa bobini taktırmayı iyi düşünün derim. Değiştirecekseniz mutlaka 4'ünü birden değiştirin.
Gönderen: ADEM252 - 12 Nisan 2010, 11:42:12
adem bey sanırım benim geri kalan 2 bobinde gitti.Ya bu devir sabitleyici işe yaramadı yada diğer ikisşinin bozuk olması onlarıda etkiledi.Valla bıktım bu lpg sorunundan.Yalnız benim devir sabitleyiciyi takarken aküden bi bağlantı almadılar.

Bobinlere giden kablodan çıkartıp onun az gerisindeki kablo demetine bağlantı yaptılar.

Yalnız şimdi araç kontağı takıldığı zaman iki tane yık sesi geliyor.Biri aracın kendi beyni tık veriyor diğeride tüpden geliyo.Sizdede böle bişi var mı?

eskiden kontağı takınca aracın kendi tık sesini duyana kadar lpg göstergesi çalışırdı ama şimdi o gösterge çalışmıyor..  2. yık sesi gelince ışıklar yanmaya başlıyor.

Sizin nasıl çalışıyor lpg sistemi şimdi?

Benim LPG sistemi aynen eskisi gibi çalışıyor.
Gönderen: ADEM252 - 12 Nisan 2010, 11:53:47
arkadaşlar benim arabada 2.viteste tekliyor. servise sordum bastıra bastıra 2. viteste yapıyor dedim. enjektörlerdendir dedi. burda (adanada) 2 vw servisi var ikisine de gittim ikisi de enjektörlere bakılacak dedi. hiçbiri bobinden bahsetmedi.
bobin mi enjektör mü olduğuna kanaat etmenin bir yolu var mı?
bu arada benim araçta arıza lambası yanmıyor.
Sizin araba LPG limi?Çünkü LPG ninde enjektörleri var.
Gönderen: yesilkrt - 12 Nisan 2010, 12:02:10
Sizin araba LPG limi?Çünkü LPG ninde enjektörleri var.
evet lpgli. peki nasıl anlicaz
Gönderen: ADEM252 - 12 Nisan 2010, 12:06:21
evet lpgli. peki nasıl anlicaz

Hangi bobini yanıksa, yerine geçici bir bobin takın.Bu mümkün değilse,yanık bobinle diğer bobinlerinizi yer değiştirin ama bu şekilde tam sağlıklı olmayabilir.En iyisi yanık olanın yerine yenisini takıp arabayı tekrar kullanın.Aynı belirtiler olacak mı bakınız.Çünkü benimde 2. viteste tekleme yapardı.Yanık bobin değişince düzelirdi.Ayrıca arabanız 16 valf mı?
Gönderen: yesilkrt - 12 Nisan 2010, 12:08:47
Hangi bobini yanıksa, yerine geçici bir bobin takın.Bu mümkün değilse,yanık bobinle diğer bobinlerinizi yer değiştirin ama bu şekilde tam sağlıklı olmayabilir.En iyisi yanık olanın yerine yenisini takıp arabayı tekrar kullanın.Aynı belirtiler olacak mı bakınız.Çünkü benimde 2. viteste tekleme yapardı.Yanık bobin değişince düzelirdi.Ayrıca arabanız 16 valf mı?
hayır sanırım 8 valf 1999 model highline
Gönderen: ADEM252 - 12 Nisan 2010, 12:11:13
8 valflerin böyle sorunu yoktur.Dediğimi yapınız.Bilgisayara bağlatın.Eğer bobin yanıksa bilgisayarda belli olacaktır.
Gönderen: yesilkrt - 12 Nisan 2010, 12:16:03
8 valflerin böyle sorunu yoktur.Dediğimi yapınız.Bilgisayara bağlatın.Eğer bobin yanıksa bilgisayarda belli olacaktır.
lpg enjektöründen olsa nasıl anlaşılır
Gönderen: ADEM252 - 12 Nisan 2010, 12:29:49
LPG enjektöründen olsa araba çekişten düşer.Ya da bazen stop edebilir  ama sadece 2. viteste tekleme yapacağını zannetmem.Gidin LPG bayine,enjektörleri temizletin.Sorun devam ediyor mu bakın.
Gönderen: yesilkrt - 12 Nisan 2010, 12:36:45
tam da anlayamıyosun ki araba bazen yapıyo bazen yapmıyo. o yüzden insan emin olamıyo hangi durumlarda yaptığına
Gönderen: ADEM252 - 12 Nisan 2010, 12:52:41
tam da anlayamıyosun ki araba bazen yapıyo bazen yapmıyo. o yüzden insan emin olamıyo hangi durumlarda yaptığına

Bobin yandığı zaman, arabanızın motoru ısındığı zaman(yaklaşık 1 saat arabayı kullanınca daha belirgin bir şekilde belirti verir) belirti verir.Motor soğukken kolay kolay belirti  vereceğini zannetmem.Yani bende öyle oluyordu.
Gönderen: ADEM252 - 12 Nisan 2010, 12:56:02
ggüven arkadaşımızın söyledikleri beni hayrete düşürdü.Benzinde de yanıyormuş.Sanırım bobin yanması sadece LPG ile bağlantılı değil.Muhtemelen arabanın ateşleme düzeninde bi bileşen eskiyip ömrü bitiyor.LPG de daha kolay bobin yanmasına neden oluyor.Böyle mantıklı değil mi?
Gönderen: yesilkrt - 12 Nisan 2010, 16:07:18
vallahi genelde memleketten buraya gidip gelirken oluyor. yaklaşık 1-1.5 saat kullanıyorum 100km yol. bobin olabilir dediğiniz gibi. eğer bobin yanmışsa bu şekilde kullanmanın ne gibi zararları olur acaba?
Gönderen: ADEM252 - 12 Nisan 2010, 17:40:50
İlerleyen zamanlarda,3. vitestede tekleme yapacaktır.2. viteste tekleme ise ise iyice belirgin hale gelecektir.Araba stop bile edebilir.
Gönderen: yesilkrt - 12 Nisan 2010, 17:50:59
evet bazen stop ediyor. hareket halindeyken değil de. ışıklarda beklerken sönüyor mesela
Gönderen: gguven - 14 Nisan 2010, 08:22:21
2 gun once mersinde merih otomotive gittim usta ile birebir gorustum. durumu anlattım. gercekten cok ilgilendiler. bobinleri teker teker söktü. bujileri çıkarttı. hatalı olanları degistirdi. bobin benzinli iken yanmıstı dedim. lpg ile cok ilgisi yok dedi. ancak sürekli bobin yakma olayı var ise arabanın beynine bakmak gerekir cunku bobin oyle kolay kolay yanmaz dedi. ancak 7-8 yasındaki golflerde cok sık karsılasıyorlarmıs ve degistirdikten sonra uzun sureli gider dedi. parcalar degistikten sonra benzinle surus yaptık hersey cok guzel araba kacıyor ama lpg de tekliyor. lpg ustası bilgisayardan ayar yapmalı dedi. simdi rahatım...
Gönderen: yesilkrt - 14 Nisan 2010, 10:30:14
2 gun once mersinde merih otomotive gittim usta ile birebir gorustum. durumu anlattım. gercekten cok ilgilendiler. bobinleri teker teker söktü. bujileri çıkarttı. hatalı olanları degistirdi. bobin benzinli iken yanmıstı dedim. lpg ile cok ilgisi yok dedi. ancak sürekli bobin yakma olayı var ise arabanın beynine bakmak gerekir cunku bobin oyle kolay kolay yanmaz dedi. ancak 7-8 yasındaki golflerde cok sık karsılasıyorlarmıs ve degistirdikten sonra uzun sureli gider dedi. parcalar degistikten sonra benzinle surus yaptık hersey cok guzel araba kacıyor ama lpg de tekliyor. lpg ustası bilgisayardan ayar yapmalı dedi. simdi rahatım...
merih otomotiv vw servisi mi? yetkili mi ? özel mi ?
Gönderen: yellow_driver - 14 Nisan 2010, 17:46:39
özel servistir ama mersindeki en iyi özel servistir. yetkili servis kadar büyük. 30 taneye yakın çalışanı var
Gönderen: gguven - 15 Nisan 2010, 19:40:06
 arkadaslar bobinleri pazartesi günü değiştirdim ancak ne kötü bir olaydır ki arıza lambası tekrar yandı. lpg ustasına tekleme icin gittim. pc ye bagladılar. test surusu yaptık olmadı iki kere daha denedik ikisinde de olmadı. lpg ustası motor ustasına götürdü. pc ye bagladı 4 bobinde arıza verdi şarsırdım şok oldum. lpg ustası güldü. merih otomotivdeki usta gibi bu olay beyinle kanallar arasında, muhtemelen pislik vardır bunu bircok servis bile bilmez bobinler sorunsuzdur dedi. çok uzarmı, fiyat nasıl olur dedim.bize ait dedi. simdi icim cok rahat bobin yakma olayını sonunda çözdüm.

bobinden yana çok sıkıntı çektim. bugun saydım toplam 8 tane bobin almıştım. inş yarın yapacaklar. sonunda gözüm arıza lambasında olmayak... yarın ayrıntılı bilgi veririm.

(merih özel vw servisi ama yetkili servisten farksızlar en güzel yanı tamirat sırasında arabanın yanında oluyorsunuz daha net bilgi alabiliyorsunuz.)
Gönderen: 06onur - 16 Nisan 2010, 19:33:01
ggüven arkadaşımızın söyledikleri beni hayrete düşürdü.Benzinde de yanıyormuş.Sanırım bobin yanması sadece LPG ile bağlantılı değil.Muhtemelen arabanın ateşleme düzeninde bi bileşen eskiyip ömrü bitiyor.LPG de daha kolay bobin yanmasına neden oluyor.Böyle mantıklı değil mi?

Mantıklı da; Yıla, kullanıma bağlı olarak bobin arızası normal. Ustanın dediği mantıklı 7-8yılda(hatta km düşükse 10-12yıl) olması doğal herhalde sonsuza kadar yaşayamaz. Ama taktırıp ertesi sene yeniletme başka şeylerden kaynaklı bence. 102hpde gerçekten sorun olmuyor sanki ilginç?
Gönderen: alpergndz - 17 Nisan 2010, 17:37:12
sayın ggüven şu yapılan işlemi tam olarak detaylı anlatabilir misiniz?yaplılan işlem sonucunda pislik çıktımı?
Gönderen: gguven - 21 Nisan 2010, 08:32:48
arkadaslar arabamı dün yaptırabildim. hatta 100 km kadar yol gidip test sürüsü yaptık. en yüksek devirde bile tekleme sarsılma yok. ustaya ne yapıldıgını sordum. arabanın beyni ile bobinler arasında beyin merkezli işlem yaptıgını bunu bircok servisin bile bilmedigini soyledi. cok hosuma gitti. hatta önceki bobinleri keske atmasaydın falan dedi. suan cok iyi durumda. bosuna 2 -3  aydır ustausta servis servis dolasmisim.

bobin yakma olayı 90.000 km de bile kolay kolay olmazmış. bir de arabanın az yakması için 90.000 bakımında mişörünün değişmesinin iyi olacagını söyledi. ancak mişör 230 tl imiş.

usta lpg olmasına ragmen eksoz işaret lambasının yanmaması gerektigini, bunun mişörden kaynaklandıgını söyledi. şimdi bir sorun yok. inş böyle devam eder. ama arabanın gidişi bile değişti.
Gönderen: ADEM252 - 21 Nisan 2010, 11:32:30
Şunu merak ediyorum syn ggüven;daha önce sorun yaşadığınızda, bobin değiştiği zaman sorununuz düzeliyormuydu?(Sorunun düzelip ilerleyen zamanlarda yeniden mi başlıyordu?)
Gönderen: yesilkrt - 21 Nisan 2010, 11:36:58
Şunu merak ediyorum syn ggüven;daha önce sorun yaşadığınızda, bobin değiştiği zaman sorununuz düzeliyormuydu?(Sorunun düzelip ilerleyen zamanlarda yeniden mi başlıyordu?)
ggüvenin daha önceki söylediklerine göre parantez içinde söylediğin oluyormuş.
Gönderen: gguven - 21 Nisan 2010, 18:55:36

ilk bobini degiştirdikten sonra aslında sorun düzelmiş  gibiydi. ama sabahları arabayı çalıştırır iken gaz vermiyordum ve devir gostergesi sabit olmuyordu. 0.5 civarında biraz hareket ediyordu ve motorun sesi degismis gibi geliyordu. kısa süre sonra bobinler tekrar arıza veriyordu.
Gönderen: ADEM252 - 22 Nisan 2010, 09:12:41
Bobin değiştiği zaman sorun geçici de olsa nasıl düzeliyor?buna anlam veremiyorum.Çünkü bobinle alakası olmayan bişeymiş söylediklerinize göre.Geçicide olsa sorun düzelmemesi lazım.
Gönderen: ADEM252 - 22 Nisan 2010, 22:11:27
Syn ggüven,arabanız serviste ne kadar kaldı?
Gönderen: yesilkrt - 24 Nisan 2010, 16:27:58
Bobin değiştiği zaman sorun geçici de olsa nasıl düzeliyor?buna anlam veremiyorum.Çünkü bobinle alakası olmayan bişeymiş söylediklerinize göre.Geçicide olsa sorun düzelmemesi lazım.
zaten ggüven arkadaşın dediğine göre beyinle bobin arasındaki bağlantıda sorun varmış bobin bu yüzden geçici olarak düzeliyormuş. yani beyinle bobin arasındaki bağlantı arasındaki sorun bobini tekrar bozuyormuş.
Gönderen: gguven - 24 Nisan 2010, 18:14:27
arkadaslar zaten tekleme, arıza lambasının yanıp sonmesi zaman zaman oluyordu. gaz yememe olayı da aynı sekilde bazen problemsiz oluyordu bazen de neredeyse hic ilerlemiyordu.
Gönderen: gguven - 25 Nisan 2010, 19:01:33
arkadaşlar peki sizin sıkıntılarınız devam ediyor mu? suan arabanız nasıl durumda?
Gönderen: fosilci - 25 Nisan 2010, 21:19:40
Bende bundan 2 hafta önce 2 vitesde hiç araç çekmedi tekledi 6-7 saniye felan benim düşüncem enjeksiyonlardandır diye enjeksiyon temizleyiciler var sonax'ın onlardan katacagım benzine büyük ölçüde geçer diye düşünüyorum eger geçmezse baska çaresine bakarız zaten 1 kez yaptı 2001 golf 8 valf SR motor
Gönderen: gguven - 26 Nisan 2010, 00:07:14
Bende bundan 2 hafta önce 2 vitesde hiç araç çekmedi tekledi 6-7 saniye felan benim düşüncem enjeksiyonlardandır diye enjeksiyon temizleyiciler var sonax'ın onlardan katacagım benzine büyük ölçüde geçer diye düşünüyorum eger geçmezse baska çaresine bakarız zaten 1 kez yaptı 2001 golf 8 valf SR motor

aracınız lpg li mi?
Gönderen: golge - 26 Nisan 2010, 01:15:10

korkma o motora hiçbişey olmuyor. bobin de yakmaz o. ;)
Gönderen: fosilci - 27 Nisan 2010, 23:49:13
aracınız lpg li mi?

Hayır benzinli :) 86 bin km de düzenli olarak bakımları yapılıyor :)
Gönderen: piyer - 17 Nisan 2012, 00:55:58
bobin problemini ben de yaşadım 2. si yandı tumunu değiştirdim 70 tl den lpg takılı 4.5 ay oldu 137 bin de araç BCB  motor bakalım durum ne gösterecek

Gönderen: ustaa02 - 29 Nisan 2012, 21:27:52
arkadaşlar benim araçtada aynı sorun oldu bende 2004 model golf var 105 lik benim sorunda aynı tekliyodu özellikle 2 ci viteste sonra hızlanınca belli olmuyor aslında yine tekliyor  bende gaz taktırmıştım ve 14000 km sonra yaptı bu arızayı gazcıya gittim ve bana gazla alakası olmadığını söyledi ya bujilerden yada bobinden  olur dedi ve bujileri değiştirdim arıza düzeldi diyodum tam yine başladı fakat birşey farkettim dört bujinin 3 tanesi farklı  renkte 1 tanesi farklıydı araba arıza lambasını yaktığında 1 nolu arıza yı vermişti işte o bobinin bujisi nin rengi farklıydı şimdi bobini değiştireceğim inşallah düzelir bence alper bey sizin sorunda aynı bobinler ve bujileri değiştirirseniz düzelir

Gönderen: PROshield - 29 Nisan 2012, 23:47:00
Konu horttt :D
Gönderen: alpergndz - 30 Nisan 2012, 22:21:16
arkadaşlar benim araçtada aynı sorun oldu bende 2004 model golf var 105 lik benim sorunda aynı tekliyodu özellikle 2 ci viteste sonra hızlanınca belli olmuyor aslında yine tekliyor  bende gaz taktırmıştım ve 14000 km sonra yaptı bu arızayı gazcıya gittim ve bana gazla alakası olmadığını söyledi ya bujilerden yada bobinden  olur dedi ve bujileri değiştirdim arıza düzeldi diyodum tam yine başladı fakat birşey farkettim dört bujinin 3 tanesi farklı  renkte 1 tanesi farklıydı araba arıza lambasını yaktığında 1 nolu arıza yı vermişti işte o bobinin bujisi nin rengi farklıydı şimdi bobini değiştireceğim inşallah düzelir bence alper bey sizin sorunda aynı bobinler ve bujileri değiştirirseniz düzelir

sanırım alper bey diyerek bana hitap ettiniz.ben bobinleri en son konya yetkilide değiştirdim.değiştirdikten sonra bir kez daha tekleme yaptı ama değiştirdikten beri pc den bana bobin arızası çıkmadı.ben zaten bujileri değiştirince takım olarak değiştiriyorum.şimdilik bi problem yok.inşaallah bundan sonrada yaşamam.
Gönderen: MurdeR - 11 Ekim 2012, 18:58:07
arkadaşlar 2003 comfortline var bendede bu bobin yakma sorunu aynı şekilde elektriği bobinlerden keserek direk aküden aldıranlarda sorun çözüldümü? yada başka bir şekilde çözümü varmı bu işin? atiker var 2008 yılında takılmış lpg
Gönderen: ADEM252 - 14 Kasım 2012, 01:46:36
Ben LPG nin kablo bağlantısını bobinden sabitleyici aracılığıyla aküye aktarttım.
LPG bujileri internet mağazasından satın aldım ve kendim taktım.
Ayrıca sonradan tecrübe edindiğim; Arabaya extra elektrik çeken şeyler bağlamayın.Örn:Ses sistemi, far ampullerini büyütmek, çakmaklığa fazladan cihazlar bağlamak.
Çünkü LPG zaten elektrik çekiyor.Araba fazla yüke maruz kalıyor.
Arabamı 1,5 yıl önce sattım.
Faydası olur diye mesaj yazmayı borç bildim.
Gönderen: ADEM252 - 15 Mart 2016, 16:47:27
Ben LPG nin kablo bağlantısını bobinden sabitleyici aracılığıyla aküye aktarttım.
LPG bujisi internet mağazasından satın aldım ve kendim taktım.
Ayrıca sonradan tecrübe edindiğim; Arabaya extra elektrik çeken şeyler bağlamayın.Örn:Ses sistemi, far ampullerini büyütmek, çakmaklığa fazladan cihazlar bağlamak.
Çünkü LPG zaten elektrik çekiyor.Araba fazla yüke maruz kalıyor.
Arabamı 1,5 yıl önce sattım.
Faydası olur diye mesaj yazmayı borç bildim.