Gönderen Konu: İKİNCİ EL ARABA ALIRKEN DİKKAT ETTİĞİNİZ HUSUSLAR.  (Okunma sayısı 4479 defa)

Çevrimdışı htmetin

• Hasan Tekin METİN
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Mk4
Arkadaşlar. Hepimiz hep en iyisini en temizini ararız ikinci el arabanın. Kimisi için KOmple boya olması değişeni olması görüntüyü bozmadığı sürece önemli değilken kimisi için herşeyden önce kaporta ve şasede değişen ve boya olmamasıdır. Kimi arkadaş sadece ama sadece motoru ile ilgilenir kimisi hangi şehrin arabası olduğuna ve bunun gibi birçok  kriter.
Şimdi sizlerin fikirlerini sormadan önce ben ikinci el araba hakkındaki fikirlerimi söylemek istiyorum.

Artık "0 km" araçların alınmasının kolay olduğu ortalığın kiralık araba kaynadığı bir zamanda yaşıyoruz. Bence maddi durumu orta seviyelerdeki insanlar için değil de durumu daha iyi olan insan için ikinci el diye bir kavram yok onlar için tamamen acımasız bir tüketim tarzı var mesela vatandaş "0" arbasını çok cazip koşullar altında alıyor ve arabasının "0" olmasının verdiği gönül rahatlığı içerisinde kullanmaya başlıyor.. Çünkü araba acente "0" km hiç bir sorunla karşılaşmadan arabasına biniyor vuruyor kırıyor bozuyor araba 100.000 km ye dayandığı vakit satmaya karar veriyor nasıl olsa tekrar "0" bir araba alacak parası var.

Bizede bu adamlardan kalma arabaların en temizini bulmak kalıyor çünkü bizim "0" araba alacak paramız yok:)

- Ben arabada öncelikle şasesinin düzgün olmasına
- Kaportasında vuruk kırık olsa bile asla çürük yerinin olmamasına
- bütün konfor aksamlarının (klima,abs, otomatik camlar vs.) çalışır ve faal bir durumda olmasına
- motorunun asla ama asla açılmamış olmasına
- iç döşemelerinin istisnasız temiz olmasına
- Herşeyden önce satan kişinin dürüst olmasına

ÖNEM VERİRİM.

- Arabanın kaportasının taş izlerinden güneş yanmasından ve çiziklerden dolayı komle boyalı olası veya lokal boyalı olması
- Herhangi bir parçanın orjinali ile düzgün bir şekişde değiştirilmiş olması
- ön takım baskı balata servis bakımı muayene frenler ıvır zıvır şeylere

PEK ÖNEM VERMEM.

İkinci el duruşu ve gidişi ile alınır ve bilmenizi isterimki 100 tane ikinci el araba bakın bunların içerisinde 2 veya 3 tanesi ilk günkü gibi temiz durmaktadır ve buda iyimser bir tahmindir. Umarım araba arayan arkadaşlar bu 2 veya 3 tane olan temiz arabaya denk gelirler

Sizlerin İkinci el arabada aradığınız özellikler nelerdir?
Bir Alman Atasözü Der ki "DAS AUTO"
1998 Mk3 AFT motor sportline manuel +Sunroof - 2003 Mk4 Highline Manuel - 2000 Mk4 1.9 TDI Comfortline

Çevrimdışı nizam

• Volkswagen Türkiye
  • VW BORA 1.9 TDI 66 kv
    • Profili Görüntüle
Ynt: İKİNCİ EL ARABA ALIRKEN DİKKAT ETTİĞİNİZ HUSUSLAR.
« Yanıtla #1 : 10 Haziran 2010, 14:45:37 »
pası çürügü olmasın içine su girmesin konfor ekipmanları çalıssın motor ( kul yapısı en iyi dediğimiz bile fab. hatasından yolda kalıyor) tamir görebilir ama iş görsün ömrü bitmemiş olsun yeterli
Paylaştığın senindir, biriktirdiğin değil

Yunus EMRE

ARABA ARIYOM BİLADER SORUN MU VAR :)

Çevrimdışı ismailtunca81

• 1903 B.J.K
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 10 Haziran 2010, 16:59:54 »
bugüne kadar  6 arac  aldım 5 ini  sattım

aldığım arabaların hepside gerçekten çok temizdi; sattığım kişler bana  bende  aldığım kişlere  Allah  razı olsun dedim sadece  pego 306  platınıum da  arabam  kusursuz  olmasına ragmen güven vermediği ve neden aldım  diye  kendime çok kızdım

temizdi derken kaportasında  boya  vardı ama hiç değişeni ve kazası yoktu  bu  çok önemli 
benim için  arabanın temizi  aklınıza  acaba beni yolda bırakabilirmi sorusunu getirmeyendir

ayrıca  teknoloji bu kadar  gelişmişken ve hemen  hemen herkesin arabadan anlayan motor ve kaporta  ustası varken  bilerek lades  demek biraz aptallık  olmaktadır.

2000 yılından sonraki arabalarda artık  sıfırında bile  hiç  tahmin etmediğiniz  arızalar eksilikler ve  aksiliklerle  karşılaşmanız  normal  diye  düşünüyorum

düşünüyorum o halde  varım ;)

aslında bu konu  çok derin bu konu yüzeysel yazdım konudan konuya atlamış olabilirim

TÜRKİYEMİZ  TEK BİR ÜLKEDİR BÖLÜNEMEZ PARÇALANAMAZ

Çevrimdışı erdem2179

• erdem2179
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: golf mk3 gti
« Yanıtla #3 : 14 Haziran 2010, 12:52:09 »
satarken alnım ak satabileceğim bi araba isterim.
Mk3 gti

Çevrimdışı car wolf

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 14 Haziran 2010, 13:03:13 »
bir araba aalım-satımı işi ile uğraşan biri olarak söylüyorum neler neler topluyorlar ustanıza kalmış ne kesik arabaları anlamıyorlar hey gidi hey  ustayım diye gezerler zaten araba duruşu ile koltuğuna oturduğunuzda size konforlu yani iyi bir his veriyorsa + olarak arabaya ısınırsınız boya önemlideğil küçük kazalarda önemli değil biz arabayı alınca sanki hiçmi kaza yapmıcaz ? her an karşı karşıyayız ufak tefek kazalardan dolayı araba almayanlar var ki bana öyle müşteri geldimi sinir olurum bir kaç parça boya olur vay efendim neden boya var dedimi iş değişir gardaşım bayii den sıfır araba almıyorsun ya sonuçta , alıcağınız aracı mutlaka lifte kaldırın bakın kesme varmı yokmu alt tabanı nasıl  kapı fitillerini sökün bakın tavan kesmemi yada direklerde kesme olmuşmu işlem görmüşmü ,yürüyenine bakın en basiti ise teker aralıklarına bakın saç ile teker arasına kaç parmağınız giriyor sağlı sollu bakın yürüyenden darbe çok almışmı onla uğraşamam derseniz rot ayarıan baktırın orda belli olur , alırken aracın bütün donanımlarıan bakın çalışmıyan bir aksamı varmı  var ise ona göre pazarlık edin km  olayı ise püf noktaları vites topuzu ve körüğünden ,direksiyondan ve pedal lastiklarindne belli olur haa birde koltuktan tabi her araca göre değişiyor sünger olayından dolayı yıpranma ve çökme var ise ordan da belli olur, aklıma gelen bunlar ;)
My Cars Audi & Vw Germany Style

Çevrimdışı Mk1GTI

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: VW Golf mk1 GL
« Yanıtla #5 : 14 Haziran 2010, 16:18:18 »
Yeni (2000 ve üstü) araçta aracı incelemeyede gerek yok aracın servis kaydı tüm tarihini ortaya koyar.. Ekleme olayınıda anlamak lifte her yiğidin harcı değil.. Boyakı alanı kazımanız lazım yada izoleli yerleri bunuda satan kişi izin vermesi lazım yoksa eklemeyi bulamassınız.. Ama şu var VW gurubu araçlarda çok büyük sorunlar özellik ile karoser işlemleri sanırım azdır.. Sonuçta şirketlerin ve kiralama acentelerinin listesinde olan araçlar değil..
« Son Düzenleme: 14 Haziran 2010, 16:21:42 Gönderen: Mk1GTI »
"Çalışmadan, öğrenmeden, yorulmadan rahat yaşamanın yollarını alışkanlık haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar"

Çevrimdışı htmetin

• Hasan Tekin METİN
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Mk4
« Yanıtla #6 : 15 Haziran 2010, 12:44:06 »
bir araba aalım-satımı işi ile uğraşan biri olarak söylüyorum neler neler topluyorlar ustanıza kalmış ne kesik arabaları anlamıyorlar hey gidi hey  ustayım diye gezerler zaten araba duruşu ile koltuğuna oturduğunuzda size konforlu yani iyi bir his veriyorsa + olarak arabaya ısınırsınız boya önemlideğil küçük kazalarda önemli değil biz arabayı alınca sanki hiçmi kaza yapmıcaz ? her an karşı karşıyayız ufak tefek kazalardan dolayı araba almayanlar var ki bana öyle müşteri geldimi sinir olurum bir kaç parça boya olur vay efendim neden boya var dedimi iş değişir gardaşım bayii den sıfır araba almıyorsun ya sonuçta , alıcağınız aracı mutlaka lifte kaldırın bakın kesme varmı yokmu alt tabanı nasıl  kapı fitillerini sökün bakın tavan kesmemi yada direklerde kesme olmuşmu işlem görmüşmü ,yürüyenine bakın en basiti ise teker aralıklarına bakın saç ile teker arasına kaç parmağınız giriyor sağlı sollu bakın yürüyenden darbe çok almışmı onla uğraşamam derseniz rot ayarıan baktırın orda belli olur , alırken aracın bütün donanımlarıan bakın çalışmıyan bir aksamı varmı  var ise ona göre pazarlık edin km  olayı ise püf noktaları vites topuzu ve körüğünden ,direksiyondan ve pedal lastiklarindne belli olur haa birde koltuktan tabi her araca göre değişiyor sünger olayından dolayı yıpranma ve çökme var ise ordan da belli olur, aklıma gelen bunlar ;)

:tamamdir :tamamdir :tamamdir
Bir Alman Atasözü Der ki "DAS AUTO"
1998 Mk3 AFT motor sportline manuel +Sunroof - 2003 Mk4 Highline Manuel - 2000 Mk4 1.9 TDI Comfortline