Gönderen Konu: İYİ Bİ FİKİR  (Okunma sayısı 7687 defa)

Çevrimdışı oldboy

• Profili Görüntüle
Ynt: İYİ Bİ FİKİR
« Yanıtla #14 : 06 Ekim 2012, 15:13:15 »
Arkadaşlar mevcut seçenekler üzerinden değil de genele dair yorumumu paylaşmak isterim. Benim aracım 1,6 d ve 4 vites. Dizelin daha çok sorun çıkardığı fikrine öncelikle pek katılmadığımı söylemek isterim. Bilakis bu sene 3 defa Muğla' ya gittim geldim (Bu toplamda yaklaşık 4500 km. ye tekabül ediyor) üstelik bu seyahatlerde en az 3 kişi vardı ve kalan her yer valizle doluydu. Havanın ne kadar sıcak olduğundan bahsetmeye ise hiç gerek yok herhalde :) Tüm bunlarla beraber günlük kullanımımı da sayarsak samimiyetle söylüyorum ki bu zamana kadar hiçbir ciddi sıkıntı yaşamadım.
Konuda daha yetkin arkadaşların yorumlarını, mevcut akaryakıt fiyatlarını da göz önüne aldığımda; benim tercihim ya dizel ya da k-jetli bir gti olurdu. Nitekim ya ekonomi ve yine yeterli bir gücü tercih eder dizel derdim ya da yüksek benzin fiyatına katlanmışken tam bir canavar olan efsane k-jetli gti olsun derdim. Tabi burada diğer motor hacimli araçlara kötülemek niyetinde değilim. Ki diğer motor seçeneklerinde çok çok beğendiğim tertemiz nevi şahsına münhasır araçlar var. Nihayetinde fikrimce şöyle bağlamak en mantıklı olacak gibi, öncelikli olan...

Çevrimdışı oldboy

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 06 Ekim 2012, 15:19:35 »
... bu yaştaki araçları "iyi" durumda bulabilmek. Bu anlamda iyi durumda bir golf 1, motor seçeneğine bakılmaksızın herhalükarda kötü olanın önüne geçecektir. Ama hepsi üç aşağı beş yukarı aynı durumda ise kişisel tercihlere göre dizel veyahut gti olması bence daha yerinde olacaktır. Kusura bakmayın biraz gereksiz uzadı. Herkese selamlar.

Çevrimdışı TEYOLOGY

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: (fırsatı bulur bulmaz tekrar Vag'dayım)
« Yanıtla #16 : 07 Ekim 2012, 02:52:26 »
aman aman. ben dizel daha sorunludur demedim. sadece sorun çıkartan araç dizel olursa masrafı daha çok cebe dokunur dedim. yoksa hele eski nesil motorlar son derece de sorunsuzdur. uzun yıllar uzun yollar götürür gık demez.
« Son Düzenleme: 07 Ekim 2012, 02:54:04 Gönderen: TEYOLOGY »
Kamış ses verince ney oldum sanır, İplik gerilince yay oldum sanır.
Sarayda oturmakla padişah olmaz kişi,
Abdal ata binince bey oldum sanır.

Çevrimdışı fatih_06

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 08 Ekim 2012, 00:11:06 »
ilk dizel aracım 1.9 caddy 2.si bu mk1 ikisindede masraf olarak pek bişey yapmadım motor biraz yağ eksiltiyor ama en az 2 3 sene daha gider bu süre artabilir ama azalmaz

üzerindeki şanzuman FM kodlu ilk başlarda alışamadım değiştirmeyi çok düşündüm ama şimdi para verseler değişmem :)

taner erbaydan vites kısaltma aparatı alıp taktım şimdi şıkır şıkır gidiyor yakıt ekonomisi gayet güzel seriliğine diyecek hiçbişey bulamassınız. gücü yere çok iyi basıyor arabada 5 kişide olsa hissettirmiyor ama tek sorun son sürat düşük kalıyor oda benim için önemli değil 4. viteste 50 60 km hızla giderken gaza çökünce anında 100 110 km ye çıkması diğer sürücüler tarafından enteresan karşılansada vites atmadan hızlanmak her arabanın harcı değil :D

Çevrimdışı beyto6161

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 08 Ekim 2012, 01:20:35 »
fatih kardeş bu şanzıman kodlarıda ne araba 1.6 td diyelim bıde altındakı sanzimanda orjınal oldugu halde farkmı gösteriyo ff fd fm felan

Çevrimdışı fatih_06

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 08 Ekim 2012, 22:20:44 »
bazı şanzumanların kodu farklı olsada dişli oranları aynı oluyor daha önceden yazıldığı gibi aracın üretildiği ülkeye göre yada motor gücüne göre farklı şanzumanlar üretilmiş.GTI arabalarda 2. vites bayağı bi uzun 100 110 km ye kadar çıkılabiliyor buda serilik bakımından büyük avantaj ama dizel araca benzinli şanzuman takılıncada dizelin motor devri benzinliden kısa olduğu için o hıza ancak 3 4 viteslerde çıkılabiliyor

Çevrimdışı Mk1GTI

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: VW Golf mk1 GL
« Yanıtla #20 : 08 Ekim 2012, 23:16:11 »
Ah o FM adamı uzun yolda öldürüyor..Ama acayip seridir kalkışta dizel bile roket gibi gidiyor.. FM de ben 160 ı gördüm düz yolda ondan sonrası yok 5. dişli değiştirilip uzun yolda iyi hale getirilebilir ama şehir içinde 10 numara bi şanzıman.
"Çalışmadan, öğrenmeden, yorulmadan rahat yaşamanın yollarını alışkanlık haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar"

Çevrimdışı fatih_06

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 09 Ekim 2012, 22:21:26 »
Ah o FM adamı uzun yolda öldürüyor..Ama acayip seridir kalkışta dizel bile roket gibi gidiyor.. FM de ben 160 ı gördüm düz yolda ondan sonrası yok 5. dişli değiştirilip uzun yolda iyi hale getirilebilir ama şehir içinde 10 numara bi şanzıman.

hiç uzun yol yapma fırsatım olmadı. birde sanırım pompa mazotu üst devirlerde tam yetiştiremiyor alt devirlerde biraz fazla gaz verince siyah duman oluyor fakat üst devirlerde dumandan eser yok. 5. vites 120 130 km ye geldiği zaman araç çok fazla bağırıyor daha fazla basmaya korkuyorum sanki motor son haddine gelmiş gibi hissediyorum bişey olacak diye de zorlamak istemedim hiç.bide debriyaj balatası sanırım hiç bitmeyecek benden önceki sahibi yaklaşık 250.000 km önce motor yapılırken kaliteli taktırdım hiç sorun yaşamadım demişti halen tavşan gibi sıçrıyor

Çevrimdışı beyto6161

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 08 Kasım 2012, 00:27:23 »
adam benzinlı olanı almış şimdi 10000 tl istiyo ona