vwtr.net

Volkswagen => Caddy, Transporter ve Caravelle => Konuyu başlatan: ahmet0614 - 11 Mayıs 2009, 19:49:18

Başlık: vw t5 chip tuning uygulaması?
Gönderen: ahmet0614 - 11 Mayıs 2009, 19:49:18
Saxi_Saxi arkadaşın sorduğu chip olayını 1.9 105 hp T5'e attırsak ne derece güç alırız(beygir olarak..)..maliyeti ne oluyo bu uygulamanın bilen varmı ? :saygılar
Başlık: Ynt: vw t5 chip tuning uygulaması?
Gönderen: saxi_saxi - 11 Mayıs 2009, 22:02:09
ahmet0614 motorlarımız aynı sonuçta yaklaşık bir uygulama olacak.

T5 de sadece max tork devri 2000 d sanırım. başka bir değişiklik yok. kullanılan herşey aynı.

135PS ve 310 - 330NM arasında olacak modlanmadan sonraki değerler. ben bazı yerler ve şahıslarla bağlantıyı kurdum. sonuçları bir alayım sana da dönerim buradan.

saygı bizden  :saygılar
Gönderen: ahmet0614 - 12 Mayıs 2009, 19:52:55
tmm kardeş sglasın...
Gönderen: saxi_saxi - 16 Mayıs 2009, 18:33:44
box var chip tuning var kullanabileceğimiz kardeşim.

chiptuning daha önde şimdilik ancak amaca göre değişiklik arediyorlar. box'ı ne zaman istersen çıkarıp takabilirsin, satabilirsin kiralayabilirsin vs...

ancak chip tuning adı üstünde CPU 'nun yeniden modlanması demek. ancak uzmanlar bana chiptuning i tavsiye ettiler.

birde araştırmalarım sırasında gördümki VW transporter ve caddy lerde turbolar hastaymış. fabrika çıkışı bile 60bin garantisi varmış sanırım. bu nedenle uzman arkadaş baka bir turbo önerdi bana. hem performansa dayanıklı ömürlük bişey.

yakında fiyatları ve aradaki özel farklar hakkında bilgi gelir bana. onlarıda paylaşırım sana. eğer turbomuz bahsedildiği kadar sallama bişeyse bir daha düşünmemiz lazım sanırım  :tamamdir

selametle...
Gönderen: bherdush - 16 Mayıs 2009, 18:44:49
saxi , kimse kalmamış galiba bu forumda ya ???   neden bizden başka kimse yorum yapmıyor...bakiim bi şöle dedim , saxi saxi var her yorumda...saygılar..
Gönderen: saxi_saxi - 16 Mayıs 2009, 19:56:12
saxi , kimse kalmamış galiba bu forumda ya ???   neden bizden başka kimse yorum yapmıyor...bakiim bi şöle dedim , saxi saxi var her yorumda...saygılar..

bende anlamış değilim, çok aktif bir forum olduğunu umuyordum ama aksi çıktı malesef :-\

neyse en chip tuning hakkında fiyatları aldım.

500-600 Euro luk bir boxlar +28 hp kazandırabiliyorlar..
150-200 Euro luk boxlar anca 15-18 hp verebiliyorlar..

250 euro luk Chiptuning +28-30 hp %18 ekstra tork veriyor ... mış.
Gönderen: ahmet0614 - 16 Mayıs 2009, 20:20:38
hee yani bizim işimizi 250 Euroluk chiptuning görür...Hele biraz daha bekleyelim o zman...
Gönderen: saxi_saxi - 17 Mayıs 2009, 00:12:26
hee yani bizim işimizi 250 Euroluk chiptuning görür...Hele biraz daha bekleyelim o zman...

evet 250 lik en iyisi zaten. fiyat performans oranında önde ama box olanıda ne zaman istersen söker takarsın. ancak chip tuning kadar etkili değil. değerlerden belli zaten. bende biraz beklicem. o arkadaş zamanında bana 450YTL demişti sonra msn de yazısında 400YTL kaçmaz fırsat diye yazdı. şimdi fiyat arttı biraz.

400YTL desin bana. hemen yaptırayım.
Gönderen: cagrit5 - 14 Kasım 2009, 11:07:20
peki garanti kapsamında olan araclarda motor uzerinde oynanması garanti dısına sebebiyet vermiyor mu??  Ör: benimki 2008  t5..
Gönderen: Cak1R 18 - 04 Aralık 2009, 15:57:05
tabiki garanti dışına çıkar aracın motor bölümü ...
Gönderen: motif - 06 Aralık 2009, 19:12:30
ben cihip tuning uyguladım t5 105  beygir.araç uygulamadan sonra bariz bir şekilde çok atak oldu.
uygulayan ustam sonra birdaha ince ayarlarını verdi arçtan şu an memnunum bu birazda kullanıcıya ait olan birşey ,çünkü bu ataklık ve sürat beraberinde yakıtın artmasına neden oldu (şehir içinde) sonraki uygulamada yakıt ciddi bir şekilde azaldı bu da benim işimi görmüş oldu .tavsiye ederim gerçekten farkı hisediyorsun,uygulamadan sonra 4000km geçti bir sorun yaşamadım baskı balata sorunu olan arkadaşlar uygulamadan önce debriyaj setini değişmeli bence ,çünkü yüksek tork ile ivmelenirken 1-2 saniyelik bir titreme oluyor.
Gönderen: ADEMÜÇÜNCÜ - 17 Ocak 2010, 19:47:46
Chip tuning uygulamasından sonra 125-130 hp arası güç elde etmiş olup torkunuz da 295-300 nM civarına çıkar. Normal kullanımlarda gaza fazla yüklenmezseniz yakıt tüketiminiz azalır.Chip olara superchips'i tavsiye ederim. İlgilenirseniz yardımcı olurum.
Gönderen: Mekatronik34 - 18 Ocak 2010, 11:46:59
evet 250 lik en iyisi zaten. fiyat performans oranında önde ama box olanıda ne zaman istersen söker takarsın. ancak chip tuning kadar etkili değil. değerlerden belli zaten. bende biraz beklicem. o arkadaş zamanında bana 450YTL demişti sonra msn de yazısında 400YTL kaçmaz fırsat diye yazdı. şimdi fiyat arttı biraz.

400YTL desin bana. hemen yaptırayım.
Merhaba kardeş 400 tl ye gelin ben yaptırım hangi araca isterseniz...T5 1.9 TDI 105 PS DE +20 HP GARANTİ...Box değil chip tuning uygulaması.
Gönderen: BoostER - 18 Ocak 2010, 23:06:19
Merhabalar..

1.9 105 hp lik motordan 163 hp 388 nm ye kadar guc alabiliyoruz. Fakat gunluk kullanımda debriyajı yormamak adına genelde kullanıcılara 145 hp lik opsiyonu sunuyoruz ve o gucte yazılım uyguluyoruz. Uygulama sonrasında eger bir fark hissedemezseniz hemen orjinal yazılımına donuyoruz ve hiçbir sekilde bir ucret talep etmiyoruz..

İsterseniz size bu uygulamanın oncesi ve sonrası dyno sonuclarını da paylasabilirim..

Bu arada bu ilk mesajım oldu :)

Saygılar
Gönderen: cemal arslan - 19 Ocak 2010, 09:24:49
1.9 105 hp den  72hp güç aldık ve araç 177hp oldu

araç yaklaşık 1 yıldır sorunsuz olarak caddelerde.

ancak bizim tavsiyemiz 135hp civarında olmasıdır.

motora bir zararı yok

ayrıca araç garantiden çıkmaz. elbetde servise gidince ben bu araca chip yaptırdım derseniz yapacak bir şey yok ancak bunun dışında servis bu araca chip tuning yapılmış diyemez.

bu güne kadar bir çok 2010 2009 model araca yapıldı hiç birinde garanti sorunu çıkmadı.

Gönderen: ADEMÜÇÜNCÜ - 19 Ocak 2010, 17:50:38
1.9 105 hp den  72hp güç aldık ve araç 177hp oldu

araç yaklaşık 1 yıldır sorunsuz olarak caddelerde.

ancak bizim tavsiyemiz 135hp civarında olmasıdır.

motora bir zararı yok

ayrıca araç garantiden çıkmaz. elbetde servise gidince ben bu araca chip yaptırdım derseniz yapacak bir şey yok ancak bunun dışında servis bu araca chip tuning yapılmış diyemez.

bu güne kadar bir çok 2010 2009 model araca yapıldı hiç birinde garanti sorunu çıkmadı.

Cemal bey hangi uygulama ile 72 hp aldınız sadece chip uygulaması ile mi?
Gönderen: cemal arslan - 19 Ocak 2010, 20:20:09
Cemal bey hangi uygulama ile 72 hp aldınız sadece chip uygulaması ile mi?
kendi uygulamamız...sadece chip tuning ...başka bir şey yok.

yakında aracı tekrar dynoya çıkartacağım... 1 yıl da bir değişiklik var mı görmek istiyorum...

Gönderen: ADEMÜÇÜNCÜ - 19 Ocak 2010, 22:03:05
kendi uygulamamız...sadece chip tuning ...başka bir şey yok.

yakında aracı tekrar dynoya çıkartacağım... 1 yıl da bir değişiklik var mı görmek istiyorum...

Yapmayın Cemal bey, Superchips, ABT bile +30'dan yukarı yükleyemezken siz nasıl yüklüyorsunuz. Eğer o kadar güç alabiliyorsanız görelim sonuçlarınızı.
Gönderen: cemal arslan - 20 Ocak 2010, 10:42:19
daha önce de dedim normalde bu araçalara 30-40hp veriyoruz
ancak müşteri isteği ile bu değerlere çıkardık

forumda BoostER'in yazısı

"bir insanın yapabildigini bir baskası da yapabilir elbette ama herkesin o tecrubeye ulasabilmesi veya o imkanlara sahip olması herzaman o kadar kolay olmayabilir.. Önemli olan kaliteli hizmettir.. Deneme yanılma yolu yerine tamamen profesyonelce hazırlanmıs ve yüksek tecrubedeki firmalarla calısmak hem musteri memnuniyeti hemde yapılan işin kalitesi için daha dogru bir yoldur bence.. Su an dunya uzerinde bizden baska 405 hp almıs olan bir 2.0 tfsi 240 lık arac yok aynı setup la.. simdiye kadar iddia edipte yolda denemeye cıktıgımız araclardan en yakın gideni 5-6 boy gerisindeydi yaptıgımız aracın.. Zaten aracn 100-200km hızlanması 7 sn su an  Guvenirlik sözkonusu oldugunda ise türkiye çapında  sayısız referansımız da bunu destekleyecektir. Bu yuzden tam olarak tuning in icerigini bilmeden guvensiz veya saglıksız olarak nitelendirmek pekte hoş olmaz.. Amac gucse, zaten biz bu amacın dorugundayız  denemek isteyen olursa aynı setuptaki her aracla deneme sansımız mevcuttur..  "

bu yazıya itirazınız yok da benim yazıma mı itirazınız var :)

140hp tsi ile 170hp tsi aynı motora sahip ve sadece yazılımla 30hp vermişler...bu durumda 170hp olan aracı 220hp yapabiliyoprsak...140hp olan araçda 220hp çok rahat görür..ancak biz 140hp yi 190hp lerde 170hp ise 220 lerde kalmasını uygun görüyoruz.

Gönderen: BoostER - 21 Ocak 2010, 13:19:24
Cemal bey ben kanıtlamaya hazırım..

Bu bahsettigim aracın 100-200km/s hızlanması (7sn)

http://videos.streetfire.net/video/UBA-88-CUPRA-100-200_726071.htm

Bu da bahsettigim aracın Dyno verisi.. (ilk görünen güç KW dir daha sornasında bunun hp ye cevrimi yapılarak guc gosteriliyor)

http://videos.streetfire.net/video/UBA-88-CUPRA-DYNO-405hp_727286.htm

Cenmal bey madem 140 lıkla 170 ligin motoru aynı, sizin bu araclarda farklı guc vermenizin sebebi nedir? 220 hp yi madem aynı parcalar verebiliyor neden yapmıyorsunuz?

Sonuc olarak önemli olan yapılan işin kalitesidr tekrar soyluyorum.. Tecrube ise cok onemli sizin de soylediginiz gibi.. ben 6 yıldır bu işi yapıyorum sizinde bildiginiz gibi, Yanlış hatırlamıyorsam bikaç arac için aramıstınız beni evvelden teknik konuda ve o zamanlar görüşmüştük..

Konuyla ilgili olarakta bahsettigim gücün dyno sonucunu paylasıyım sizinle isterseniz.. VW 1.9 TDI motorunda ise zaten mukemmelligi yakalamıs durumdayız. 250 hp lik 1.9 tdi pd miz mevcut ve yakın zamanda 300 hpleri zorlayacagız. M3 lere s2000 lere type-r lara fark atabilen bir şaka makinesi yaptık.. Hemdu gunluk lullanımda 5.5 lt yakıt tuketerek ;)

http://www.boosterperformance.com/dyno/vag/vagtdi105mod.jpg
Gönderen: cemal arslan - 21 Ocak 2010, 13:39:59
ben size inanmıyorum dedim mi Erhan bey ???

Dikkat ederseniz sayın Adem Üçün beye yazdım...

siz yazınca itiraz yok ben yazınca neden itiraz oluyor onu anlamadım ?? üstelik yazılımı kendim remap edebildiğim halde...  :saygılar

bir aracın stok hali ile nerelere kadar çıkabileceğini gayet iyi biliyorum. Her araç için geçerli olmasada bazı araçlar gücünün çok üstüne çıkabiliyor.
ancak beraberinde fren ve şanzıman sorunuda getireceğinden ve bunlarda ek maliyet getirdiğinden normal değerler içinde kalmak en iyisi.

sizi 2 sene önce aramıştım dpğru..üniversal cihazla bir sıkıntım vardı sanırım bu yüzden rahatsız etmiştim sizi.

2 yılda çok yol kat ettim...piyasayı öğrendim kim kimdir işin hileleri nedir kopya yazılım nedir gördüm

herkes gibi bende sağlıklı ve sorunsuz olan değerleri uyguluyorum
ancak müşteri isterse ve kabullenirse benim için sorun yok...

Gönderen: ADEMÜÇÜNCÜ - 21 Ocak 2010, 20:03:41
ben size inanmıyorum dedim mi Erhan bey ???

Dikkat ederseniz sayın Adem Üçün beye yazdım...

siz yazınca itiraz yok ben yazınca neden itiraz oluyor onu anlamadım ?? üstelik yazılımı kendim remap edebildiğim halde...  :saygılar

bir aracın stok hali ile nerelere kadar çıkabileceğini gayet iyi biliyorum. Her araç için geçerli olmasada bazı araçlar gücünün çok üstüne çıkabiliyor.
ancak beraberinde fren ve şanzıman sorunuda getireceğinden ve bunlarda ek maliyet getirdiğinden normal değerler içinde kalmak en iyisi.

sizi 2 sene önce aramıştım dpğru..üniversal cihazla bir sıkıntım vardı sanırım bu yüzden rahatsız etmiştim sizi.

2 yılda çok yol kat ettim...piyasayı öğrendim kim kimdir işin hileleri nedir kopya yazılım nedir gördüm

herkes gibi bende sağlıklı ve sorunsuz olan değerleri uyguluyorum
ancak müşteri isterse ve kabullenirse benim için sorun yok...

Cemal bey  T5  1.9 tdı MOTORUNDAN 72-75  hp'lik güçlerinin alınamayacağını hepimiz çok iyi biliyoruz.Zaten chip uygulaması araçta ki var olan gizli gücü ortaya çıkarmak değil mi? Siz kendi yaptığınız yazılımla  +75 hp güç elde ettiğinizi söylüyorsunuz bu gerçekten büyük bir başarıdır çünkü Superchip ve ABT bile geliştirdikleri yazıım ile standart güçler elde etmiştir. Bu da 27-31 hp arasıdır.
Gönderen: hakan99 - 23 Ocak 2010, 16:29:26
chip tunıng yapan arkadaslar sızden fıyat ve bılgı almak ıstıyorum arac caddy 1.9tdi msn de gorusebılırmıyız [email protected]
Gönderen: ADEMÜÇÜNCÜ - 23 Ocak 2010, 20:41:08
Cemal bey servis ve araç var Laptop ve 10 metrelik bir kablo ile kendi servisimizde uygumalayı yapıp yine kendi servisimizde Dyno'ya girmeye ne dersiniz?
Gönderen: cemal arslan - 23 Ocak 2010, 22:20:07
Cemal bey servis ve araç var Laptop ve 10 metrelik bir kablo ile kendi servisimizde uygumalayı yapıp yine kendi servisimizde Dyno'ya girmeye ne dersiniz?
aslında fena olmazdı gelmeye çalışırım.
10metre kablo ....usb değildir umarım :) usb ler 5 metreden sonra veri kaybına uğruyor

1.9 105hp transporter modlarız çıkartırız dynoya
Gönderen: ADEMÜÇÜNCÜ - 24 Ocak 2010, 16:29:03
Farketmez abi 10 metre kablo ile yapanlarda var bu işi onları çok iyi biliyoruz.Ben her zaman hazırım :)
Gönderen: nizam - 25 Ocak 2010, 09:44:23
bu işin sonunu barış içinde merak ediyorum  ;)
Gönderen: Mekatronik34 - 25 Ocak 2010, 17:52:36
Ben size bu işin sonunu söylim o araba 75 hp artmaz artsada dynoda kalır  :D
Gönderen: safakT5 - 26 Ocak 2010, 22:30:52
1.9 TDI araçların motor yapıları aynı olacak diye bir şey yok. ticari aracın motoru ile binek aracın motorunu güç-tork ilişkisi olarak aynı kefeye koymak doğru değil. yurt dışında TDI motorlu bazı araçlar yarış amaçlı hazırlanıyor. elde ettikleri güçler dudak uçuklatıcak cinsten hem de 1.9 blok ile.tabi bu ayrı konu ama söz konusu olan T5 benimdir arkadaşlar. motor bakımları eksiksiz,kurumsuz ve motor yağı en uygun olan motor istediğiniz gücü alabileceğiniz bir motordur. araç şehiriçinde çok atak,son hızlara ulaşması da gayet iyi stock durumuna göre. uygun bir zamanda tekrar dynoya gircez. bakalım 1 yılda neler olmuş. ilk dynoda aracı kullanan dyno sahibi bile şaşırdı ve 2. kez dynoya çıkardı. "turbo çok güzel dolduruyor yaww "  ;D
Gönderen: ADEMÜÇÜNCÜ - 27 Ocak 2010, 20:22:03
1.9 TDI araçların motor yapıları aynı olacak diye bir şey yok. ticari aracın motoru ile binek aracın motorunu güç-tork ilişkisi olarak aynı kefeye koymak doğru değil. yurt dışında TDI motorlu bazı araçlar yarış amaçlı hazırlanıyor. elde ettikleri güçler dudak uçuklatıcak cinsten hem de 1.9 blok ile.tabi bu ayrı konu ama söz konusu olan T5 benimdir arkadaşlar. motor bakımları eksiksiz,kurumsuz ve motor yağı en uygun olan motor istediğiniz gücü alabileceğiniz bir motordur. araç şehiriçinde çok atak,son hızlara ulaşması da gayet iyi stock durumuna göre. uygun bir zamanda tekrar dynoya gircez. bakalım 1 yılda neler olmuş. ilk dynoda aracı kullanan dyno sahibi bile şaşırdı ve 2. kez dynoya çıkardı. "turbo çok güzel dolduruyor yaww "  ;D

O halde aracınızı bizim dyno'ya da bekleriz.
Gönderen: safakT5 - 28 Ocak 2010, 17:05:13
yeriniz nerede ? ben ankaradayım..
Gönderen: Mekatronik34 - 28 Ocak 2010, 18:12:26
şafak bey vw t5 1.9 tdı axb-axc olmak usere iki çeşittir axb 105 hp axc 86 hp olarak çıkarılmıştır ve bunların dışında ticari amaçlı veya binek amaçlı diye bi model yok.Ayrıca bahsettiğiniz yarış otomobillerinin içindeki hemen hemen tüm parçaların malzemesi farklıdır özelliklede turbosu..
Gönderen: ADEMÜÇÜNCÜ - 29 Ocak 2010, 13:40:20
yeriniz nerede ? ben ankaradayım..

Şafak bey aracınızın orjinali  1.9 105 hp mi? ve şu an sadece chip tuning uygulaması ile 175 hp olduğunu mu söylüyorsunuz? Önce buna açıklık getirelim?
Gönderen: erdemözkan - 31 Ocak 2010, 14:17:31
Bayağı hararetli bi tartışma var ortada. Mevzu tam olarak aydınlığa çıkarsa T5'ine chip tuning yaptıracak kimselerin aklında en ufak bir soru işareti kalmayacaktır. Ben de aracıma %10-15 civarı bir güç ve tork artışı sağlayan chip uygulaması istiyorum ama nasıl olacak bilmiyorum. Tartışmanın sonunu merakla bekleyenlerdenim. :)
Gönderen: ADEMÜÇÜNCÜ - 01 Şubat 2010, 14:26:39
Bayağı hararetli bi tartışma var ortada. Mevzu tam olarak aydınlığa çıkarsa T5'ine chip tuning yaptıracak kimselerin aklında en ufak bir soru işareti kalmayacaktır. Ben de aracıma %10-15 civarı bir güç ve tork artışı sağlayan chip uygulaması istiyorum ama nasıl olacak bilmiyorum. Tartışmanın sonunu merakla bekleyenlerdenim. :)

Aracınız 1.9 TDI 105 HP ise 130 hp 300 nM tork rahat alırsınız.
Gönderen: erdemözkan - 01 Şubat 2010, 23:51:14
Aracınız 1.9 TDI 105 HP ise 130 hp 300 nM tork rahat alırsınız.
Yalnız chipli araçlar gözle görülür derecede duman atıyorlar diye duydum doğru mu? Doğruysa önlemenin ya da azaltmanın yolu nedir?
Gönderen: ADEMÜÇÜNCÜ - 02 Şubat 2010, 17:10:06
Yalnız chipli araçlar gözle görülür derecede duman atıyorlar diye duydum doğru mu? Doğruysa önlemenin ya da azaltmanın yolu nedir?

T4'ler T5'e oranla daha çok duman atıyor. Önlemenin yolu ise gaza az basmanız.

Sonuçta chipten sonra turbo basıncınız,enjektör basınçlarınız artıyor bu yüzden duman atıyor.
Gönderen: erdemözkan - 02 Şubat 2010, 17:34:35
105'lik T5'ine chip tuning yaptırıp kullananlar memnunlar mu acaba? Normal kullanımda yakıt tasarrufu da sağlıyormuş. Ve bir sorum daha olacak 1,9 86 ve1,9 105 beygirlik motorlar var bunların arasındaki tek fark yazılım mı yoksa motor parçalarında ya da başka şeylerinde de fark var mı? Eğer sadece yazılım farkı varsa kendime 2004 model bi T5 city van bakıyorum 86'lık alırım 105'lik yerine bir de chip box alırım ilerki zamanlarda hem hesapladım fiyat olarak da uygun oluyor.
Gönderen: ADEMÜÇÜNCÜ - 02 Şubat 2010, 20:52:46
Sakin kullanımlarda yakıt tasarrufu söz konusu oluyor. 86 ve 105 arasında turbo,enjektör,yazılım farkı var.
Gönderen: erdemözkan - 02 Şubat 2010, 22:00:01
Tamam o zaman 86 beygir bakıyorum kısa şase heheyt benim de transporter'ım olacak inşallah abiler kulağınız delik olsun 86'lık city van ya da panelvan kısa şase satılık görürseniz duyarsanız haber verin.
Gönderen: safakT5 - 03 Şubat 2010, 15:06:38
şafak bey vw t5 1.9 tdı axb-axc olmak usere iki çeşittir axb 105 hp axc 86 hp olarak çıkarılmıştır ve bunların dışında ticari amaçlı veya binek amaçlı diye bi model yok.Ayrıca bahsettiğiniz yarış otomobillerinin içindeki hemen hemen tüm parçaların malzemesi farklıdır özelliklede turbosu..

video sitelerinden takip edebilirsiniz bu araçları. T5 1.9  bloğuna tuning uygulaması pek de görünmüyor video sitelerinde. tek tük video var. axb ve axc kodları T5 için verilmiş kodlardır. golf ya da bora , jetta araçların 1.9 lt motor kodları farklıdır tabiki. ben bu yüzden ticari ile binek motorları arasındaki durumu anlatmak için söyledim . sizin bahsettikleriniz doğru bilgiler.
Gönderen: ADEMÜÇÜNCÜ - 03 Şubat 2010, 22:23:47
Dizel motorlarda stock uygulamaların dışına çıkarsanız motor ömründe ciddi derecede azalmalar olur. T4 2.5 tdı'den 350 hp alınabiliyor ama kalkışta geride kapkara bir bulut bırakıyor. Turbo,dökme egzantrik milleri, N75 valf,forget pistonlar,şanzuman vs daha bir çok teknik değişiklik yapılıyor. Bununla bitlikte piggyback uygulamaları,chip tuning yazılımları vs.vs..

Benim anlatmak istediğim şey sadece chip tuning uygulaması ile 75 hp alınmadığı.
Gönderen: ibrahim3416 - 01 Nisan 2010, 01:02:33
105'lik T5'ine chip tuning yaptırıp kullananlar memnunlar mu acaba? Normal kullanımda yakıt tasarrufu da sağlıyormuş. Ve bir sorum daha olacak 1,9 86 ve1,9 105 beygirlik motorlar var bunların arasındaki tek fark yazılım mı yoksa motor parçalarında ya da başka şeylerinde de fark var mı? Eğer sadece yazılım farkı varsa kendime 2004 model bi T5 city van bakıyorum 86'lık alırım 105'lik yerine bir de chip box alırım ilerki zamanlarda hem hesapladım fiyat olarak da uygun oluyor.

Arkadaşlar öncelikle selamlar, uzun süredir siteyi zevkle takip etmeme rağmen yeni  üye oldum niye şimdi üye olduğumu soracak olursanız  benim gibi chip tuning nedir acaba yaptırsam mı sonuç alırmıyım gibi kafasında karmaşık sorular oluşan arkadaşlara faydası olur diye geçen hafta yaptırdığım chip tuning hakkında düşüncelerimi aktarmak istedim.

2005 105bg T5'im 70.000km'de her vw'ci gibi bende aracıma aşığım tek sıkıntım çok yakın arkadaşlarımın 130bg ve 174bg'lik T5 lerini kullandığım için 105 te güç sorunuydu. Aracın benden önceki seceresini ve temizliğini bildiğim için farkı çok düşündürmesede aynı temizlikte bulabilirmiyim endişesi yüzünden 130bg'lik alamıyor fakat az birazda olsa güç ihtiyacı hisediyordum aracımda. Taki bu topiği inceleyip BoostER(Erhan Yücel) arkadaşımla tanışana kadar telefonlaştıktan sonra Bursa'da buluştuğumuz Erhana ilk sorum şu oldu "Bursaya kadar geldin bu senin hakkındır eğer bu konuda sorun yaşama durumu söz konusu ise chip ücretini canı gönülden ödeyip bir yemek yedirip seni yolcu edeyim dedim Erhanın cevabı daha önce chip'lemediğine pişman olacaksın geç bile kalmışım diyeceksin oldu"

ve işlemi yaptı ilk km lerede başlayan fark ilerledikçe açıkça belli olmaya başlamıştı inanın 130luk tan farkı yoktu ve araçta abartılı bir şey yoktu motor eski haline göre dahada rahattı, Özellikle alt devirlerde mükemmel bir iyileşme olmuştu ve inanılmaz bir şekilde 3.vitesle çıktım rampayı rahatlıkla 4 le çıkıyordu. Daha önceleri uzun süre 8 silindir 350 cubic (5700cc) amerikan kullanan biri olarak kaputu dahi açmadan bu kadar güç/tork artışını yaşamak beni şaşırtmıştı doğrusu.

İlk işim 130 luk sahibi olan arkadaşıma gidip hiç bir şey söylemeden tur atmak oldu arkadaşım gözlerime bakıp sen bu arabaya bir şey yaptırdınmı dedi direksiyonu ona verdim indiğinde abi lütfen arkadaşı ara ve benim için teşekkür et dedi uzun yolda fark olabilir elbette ama normal kullanımda 130luk tan hiç bir farkı yok.

Kullanım tecrübeme dayanarak motorda en ufak bir sorun (chipten dolayı) yaşamayacağıma eminim hatta motorun rahatladığı kalkış anından itibaren fark ediliyor. Biraz fazla uzattım ama ben bu konuda çok karmaşa yaşadığım için başka arkadaşlara faydası olur ümidiyle görüşlerimi bildirdim.

Erhana (BoosteR) huzurlarınızdada teşekkür ediyorum beni büyük bir sorudan kurtardığı için.

Araç 145 bg programlandı en uygunu buymuş, ölçtürdümmü ? Hayır ve ölçtürmeyeceğimde dyno ister 145bg çıksın isterse 65bg çıksın benim için farketmez beni tatmin edecek güçte olması benim için yeterli.

Son söz 105 bg chip tun. yapmak isteyen arkadaşlar daha fazla düşünmeyin derim.

Herşey gönlünüzce olsun, kazasız sürüşler hepimize....
Gönderen: erdemözkan - 18 Nisan 2010, 23:40:05

Arkadaşlar öncelikle selamlar, uzun süredir siteyi zevkle takip etmeme rağmen yeni  üye oldum niye şimdi üye olduğumu soracak olursanız  benim gibi chip tuning nedir acaba yaptırsam mı sonuç alırmıyım gibi kafasında karmaşık sorular oluşan arkadaşlara faydası olur diye geçen hafta yaptırdığım chip tuning hakkında düşüncelerimi aktarmak istedim.

2005 105bg T5'im 70.000km'de her vw'ci gibi bende aracıma aşığım tek sıkıntım çok yakın arkadaşlarımın 130bg ve 174bg'lik T5 lerini kullandığım için 105 te güç sorunuydu. Aracın benden önceki seceresini ve temizliğini bildiğim için farkı çok düşündürmesede aynı temizlikte bulabilirmiyim endişesi yüzünden 130bg'lik alamıyor fakat az birazda olsa güç ihtiyacı hisediyordum aracımda. Taki bu topiği inceleyip BoostER(Erhan Yücel) arkadaşımla tanışana kadar telefonlaştıktan sonra Bursa'da buluştuğumuz Erhana ilk sorum şu oldu "Bursaya kadar geldin bu senin hakkındır eğer bu konuda sorun yaşama durumu söz konusu ise chip ücretini canı gönülden ödeyip bir yemek yedirip seni yolcu edeyim dedim Erhanın cevabı daha önce chip'lemediğine pişman olacaksın geç bile kalmışım diyeceksin oldu"

ve işlemi yaptı ilk km lerede başlayan fark ilerledikçe açıkça belli olmaya başlamıştı inanın 130luk tan farkı yoktu ve araçta abartılı bir şey yoktu motor eski haline göre dahada rahattı, Özellikle alt devirlerde mükemmel bir iyileşme olmuştu ve inanılmaz bir şekilde 3.vitesle çıktım rampayı rahatlıkla 4 le çıkıyordu. Daha önceleri uzun süre 8 silindir 350 cubic (5700cc) amerikan kullanan biri olarak kaputu dahi açmadan bu kadar güç/tork artışını yaşamak beni şaşırtmıştı doğrusu.

İlk işim 130 luk sahibi olan arkadaşıma gidip hiç bir şey söylemeden tur atmak oldu arkadaşım gözlerime bakıp sen bu arabaya bir şey yaptırdınmı dedi direksiyonu ona verdim indiğinde abi lütfen arkadaşı ara ve benim için teşekkür et dedi uzun yolda fark olabilir elbette ama normal kullanımda 130luk tan hiç bir farkı yok.

Kullanım tecrübeme dayanarak motorda en ufak bir sorun (chipten dolayı) yaşamayacağıma eminim hatta motorun rahatladığı kalkış anından itibaren fark ediliyor. Biraz fazla uzattım ama ben bu konuda çok karmaşa yaşadığım için başka arkadaşlara faydası olur ümidiyle görüşlerimi bildirdim.

Erhana (BoosteR) huzurlarınızdada teşekkür ediyorum beni büyük bir sorudan kurtardığı için.

Araç 145 bg programlandı en uygunu buymuş, ölçtürdümmü ? Hayır ve ölçtürmeyeceğimde dyno ister 145bg çıksın isterse 65bg çıksın benim için farketmez beni tatmin edecek güçte olması benim için yeterli.

Son söz 105 bg chip tun. yapmak isteyen arkadaşlar daha fazla düşünmeyin derim.

Herşey gönlünüzce olsun, kazasız sürüşler hepimize....
Çok sağol araştırmalarıma devam edeceğim..
Gönderen: cagrit5 - 30 Mayıs 2010, 11:51:04
Tamam o zaman 86 beygir bakıyorum kısa şase heheyt benim de transporter'ım olacak inşallah abiler kulağınız delik olsun 86'lık city van ya da panelvan kısa şase satılık görürseniz duyarsanız haber verin.

GEL hocam ilk sahibi 2008 standart ( kısa ) kasa Orjinalden  Cıty van 1.9 TDI 86ps hiç bir yerinde kalıcı bir oynama yok mecburiyetten satılık cıziksiz hatasız boyasız 3 kez servise girmis su anda 34 000 km ye yaklasıyor (30 05 2010) ...temzi bakmlıdır..
Gönderen: ADEMÜÇÜNCÜ - 01 Haziran 2010, 01:20:45
All Car Racing ve Superchips gibi yazılımların fiyatı 800 TL'den aşağı olmayıp standart verdikleri güç  30 hp'dir. Doğru yapılan bir chip tuning uygulamasının getirileri olur ama yerli yazılımlarla yapılan uygulamalar uzun bir süre sonra çok büyük masraflar çıkarıyor.
Gönderen: kurt - 02 Haziran 2010, 23:23:11
uzun bı arada sora tekrar t5 alma durumum var yakıt konusundan dolayı 105bg almayı dusunuyorum sımdı arabayı hem ozel hem ıse kullanıyorum ısım yuk ıle  deyıl fakat yol uzun yakıt olarak soruyorumbu konuyu okuduktan sora chıpe yonelme oldu bende ne alırsam alım chıp yapmak gerek gıbı yakıt malıyetı olarak 1.9 86 beg+chıp  t5 mı yoksa 105mı tercıh edıyım uzman tavsıyesıne ıhtıyac duyuyorum
Gönderen: dervis - 03 Haziran 2010, 13:24:56
ne olursa olsun box takma abi. yurt disinda ben arabalarla ugrasiyorum. boxla motorun omru 0rtalama 30.000 km. ondan sonra sorunlar basliyo. bizim arkadas kac defa motor kulagi kirdi. araba hep beyaz duman atiyodu. boxlar burada 25 30 eurodan basliyo.

chip en sagliklisi
Gönderen: kurt - 03 Haziran 2010, 15:28:06
ne olursa olsun box takma abi. yurt disinda ben arabalarla ugrasiyorum. boxla motorun omru 0rtalama 30.000 km. ondan sonra sorunlar basliyo. bizim arkadas kac defa motor kulagi kirdi. araba hep beyaz duman atiyodu. boxlar burada 25 30 eurodan basliyo.

chip en sagliklisi
fıyatlarındanda bellı fakat ısıme gelmesse box fısını cekerım ama dıyerıne ben nasıl mudahale edecegım bana box daha yakın gelıyor
Gönderen: ADEMÜÇÜNCÜ - 03 Haziran 2010, 23:28:58
Box'un bir zararı yok. Aslında var ama nasıl var? Eğer piyasada 50 dolara satılan box'lardan alırsanız hiç bir işe yarmaaz içinde bir direnç var başka birşey yok, kaliteli bir box alırsanız ki bunların fiyatı en az  250 dolar o zaman iş görür. Ama en iyisi chip tuning uygulaması çünkü chip tuning her devir bandına hitap ederken box sadece alt devirleri güçlendiriyor. Yakıt konusunda chip tuning daha da avantajlı.

Ayrıca 86 hp alacağınıza 105 hp alın daha iyi. 105 hp'lik araç daha iyi sonuçlar veriyor hem satarken de 105 hp daha avantajlı tabi karar sizin eğer ucuza bir 86 hp bulursanız o da olabilir. Chip tuning ile  110-116 hp arası güç alabilirsiniz.
Gönderen: kurt - 04 Haziran 2010, 15:45:18
alt devır dedınız soyle bı kullanım tarzım var bı once sattıgım transporter 130kmyı gecmemıstır hala mahallemde komsumda araba adam her konusu acıldıgında bu arabayı hıc eskıtmemıssın dıye tesekkur eder sımdı alacahımda oyle ben ekstrem kullanıcı deyılım benım yukumu bıyerden bıyere dıyerlerıne gore daha konforlu daha ucuza goturmesı bu benım ıcın yeterlı alt devırden kastınız heralde normal yanı bu arabanın yapılıs amacına gore kullanım
Gönderen: ADEMÜÇÜNCÜ - 04 Haziran 2010, 20:05:20
Alt devirlerden kastım, örneğin aracınız maksimum 4000-4500 devir yapıyorsa bu aracın alt devirleri 1800-2300 devir dak. olacaktır. Zaten turbo da bu devir bandlarında tam anlamıyla devreye girer. Mesela 2300 devirde turbonuz devreye girerek silindirleri doldurmaya başlar. İşte turbo alt devirlerde devreye girdiğinden dolayı chip tuning uygulamasıyla alt devirlerde maksimum torka daha erken ulaşırsınız. Özellikle maksimum torku daha düşük devirlerde yakalarsınız.

Örneğin chip tuning öncesi 5.vites 2500 devir/dak'da aracınız 90 km sürat yapıyorsa chip tuning sonrası 2500 devir/dak da hızınız 95 km/h olacaktır.Ya da 100 km/hıza bu sefer 2500 devir de değil de 2300 devirde ulaşacaksınız.
Gönderen: kurt - 06 Haziran 2010, 13:47:06
Alt devirlerden kastım, örneğin aracınız maksimum 4000-4500 devir yapıyorsa bu aracın alt devirleri 1800-2300 devir dak. olacaktır. Zaten turbo da bu devir bandlarında tam anlamıyla devreye girer. Mesela 2300 devirde turbonuz devreye girerek silindirleri doldurmaya başlar. İşte turbo alt devirlerde devreye girdiğinden dolayı chip tuning uygulamasıyla alt devirlerde maksimum torka daha erken ulaşırsınız. Özellikle maksimum torku daha düşük devirlerde yakalarsınız.

Örneğin chip tuning öncesi 5.vites 2500 devir/dak'da aracınız 90 km sürat yapıyorsa chip tuning sonrası 2500 devir/dak da hızınız 95 km/h olacaktır.Ya da 100 km/hıza bu sefer 2500 devir de değil de 2300 devirde ulaşacaksınız.
bı sorum daha olacak sızın arabanızın t4 150 hp oldugunu farkettım anladıgım kadarıytla bu ıclerde uzmansınız  acaba t5e gecmemek ıcın  ozel bır sebebınızmı var
Gönderen: G60 - 06 Haziran 2010, 13:52:07

Bu nasıl olacak tam anlayamadım. Chiptuningle değişen ne motorun dakikadaki devir sayısıdır, ne de şanzuman oranları. Dolayısıyla devir ve hız bağıntısı dişliler ile oynanmadığı sürece değişmez. ;)
Gönderen: ADEMÜÇÜNCÜ - 09 Haziran 2010, 01:19:14
Bu nasıl olacak tam anlayamadım. Chiptuningle değişen ne motorun dakikadaki devir sayısıdır, ne de şanzuman oranları. Dolayısıyla devir ve hız bağıntısı dişliler ile oynanmadığı sürece değişmez. ;)

Şöyle söylim; chip tuning il aracın avans, hava ,yakıt karışı haritaları değişiyor biliyorsunuz. Mesela aracınız maksimum 4500 ve 250 nM tork ve  devir çeviriyor ve 90 km hızdayken devriniz 2500'ü torkunuz da 150 nM'yi gösteriyor varsayalım.. Chip tuning sonrası devir bantlarınız değişecek. Daha önce 2500 devirde hızınız 90 iken şimdi 2500 de hızınız 95 olacak, yani daha az gaza basıp daha az devirde daha çok sürat yapacaksınız.

Anlatmak istediğim şey bu! Chip tuning sonrası ulaşmak istediğiniz hıza eskisinden daha düşük bir devirde ulaşacaksınız, maksimum torka da daha düşük bir devirde ulaşmış olacaksınız. Hızınız maksimuma yanaştığı zaman da tork azalmaya başlıyacak.  Chip tuning'in mantığı bu.

Şanzıman oranları farklı yani araç 2.vites maksimum 60 yapıyorsa chip sonrası 90 yapmıyacak, şanzıman oranları başka devir bandı başka birşey.
Gönderen: G60 - 09 Haziran 2010, 04:42:55
Aracın hangi devirde ne kadar güç ürettiği, değiştirirseniz maksimum ne kadar devir çevireceği değişir. Motorun devirlenme süreleri değişir. Ama hangi devirde ne kadar kilometre hız yaptığı kesinlikle değişmez. Bu lastik, motor devri, şanzuman dişli oranları ile oluşan parametre.

Araç 2500 devirde yer yarılsa dakikada 2500 devir çevirir olur adı üstünde motorun dakikadaki devri.. Şanzuman'da 5. vites dişli oranı 0.84 olsa,  ayna mahruti oranı da 3.684 olsa, lastiklerimiz de 205/50/15 olduğunu varsayarsak;

Tekerlek yuvarlanma dairesi = [(inch türünden jant çapı*25,4)+(lastik genişliği*yanak yüksekliği*2)]*Pi sayısı
Tekerlek yuvarlanma dairesi = [(15*25,4)+(205*0,50*2)]*3,14=1840mm=1,84mt

Hız = Tekerlek yuvarlanma dairesi x tekerleğe aktarılan devir x 60
Hız = 1,84 x (motor devri/son dişli oranı/vitesin dişli oranı/1000) x 60
Hız = 1.84 x (2500 / 3.684 / 0.84 / 1000) x 60

Hız = 89

Formülü donanimhaber.com dan aldım.
Gönderen: ADEMÜÇÜNCÜ - 09 Haziran 2010, 15:00:20
Aracın hangi devirde ne kadar güç ürettiği, değiştirirseniz maksimum ne kadar devir çevireceği değişir. Motorun devirlenme süreleri değişir. Ama hangi devirde ne kadar kilometre hız yaptığı kesinlikle değişmez. Bu lastik, motor devri, şanzuman dişli oranları ile oluşan parametre.

Araç 2500 devirde yer yarılsa dakikada 2500 devir çevirir olur adı üstünde motorun dakikadaki devri.. Şanzuman'da 5. vites dişli oranı 0.84 olsa,  ayna mahruti oranı da 3.684 olsa, lastiklerimiz de 205/50/15 olduğunu varsayarsak;

Tekerlek yuvarlanma dairesi = [(inch türünden jant çapı*25,4)+(lastik genişliği*yanak yüksekliği*2)]*Pi sayısı
Tekerlek yuvarlanma dairesi = [(15*25,4)+(205*0,50*2)]*3,14=1840mm=1,84mt

Hız = Tekerlek yuvarlanma dairesi x tekerleğe aktarılan devir x 60
Hız = 1,84 x (motor devri/son dişli oranı/vitesin dişli oranı/1000) x 60
Hız = 1.84 x (2500 / 3.684 / 0.84 / 1000) x 60

Hız = 89

Formülü donanimhaber.com dan aldım.

Sayın İlgili, formulü başka bir siteden almışsınız, ben şimdi yanlış mı anlatıyorum? Eğer alıntı yapmadan bir bilgi sahibi iseniz lütfen benle paylaşın. Yapmış olduğunuz alıntı doğru yanlış demiyorum ben size anlatıyorum ama siz anlamıyorsunuz. Peki şöyle söylim, dereceli egzantrik milinde 270 derecenin üstüne çıktığınızda rölantiniz nasıl 800 devirin üstüne çıkıyor ve 4500 çeviren aracınız nasıl 6000 çeviriyor? Buna bir açıklama yapın o zaman?
Gönderen: kurt - 09 Haziran 2010, 21:47:53
benım kıt aklımla chıpten anladıgım su  bu yazılımla enjektorlerın veya atesleme ekıpmanlarının zamanlamas yenıden yapılandırılıp zamanlamaları ıle oynanıyor boylece daha etkın yanma saglanıyor orjınal yazılım ıle ıstedıgınız hıza 10 bırımyakıt ıle 10 bırım zamanda ulasırken bu yaızılım sayesınde 9 bırım yakıtla 8 bırım zamnda ulasıyosunuz benım anladıgım bu
Gönderen: ADEMÜÇÜNCÜ - 10 Haziran 2010, 12:26:49
Evet chip'in mantığı bu zaten, avant, atelşeme,  hava yakıt karışımının haritası ile oynanarak araçta gizli bulunan gücün bir miktarı daha kullanılması sağlanılıyor. Otomobil üreticileri Avrupa emisyon standartlarına uymak zorunda olduklarından dolayı motoru tam verim kullanamıyorlar, kötü kullanım,bakımları eksitme,devirsiz kullanım gibi etkenleri de göz önüne alarak örneğin 130 hp'lik bir aracı 100 hp'de sınırlı kılıyor, motorda varolan bu güç chip tuning ile açığa çıkmış oluyor. Tabi turbo araçlarda daha fazla güç elde ediliyor turbo sayesinde.

Tabi chip sonrası eğer aracı sakin kullanırsanız eskisine nazaran az yakar, seri kullanırsanız eskisine nazaran çok yakar. Daha az gaza basacaksınız daha düşük devirde maksimum torka ulaşacaksınız.

Gönderen: G60 - 10 Haziran 2010, 12:46:56
Sayın İlgili, formulü başka bir siteden almışsınız, ben şimdi yanlış mı anlatıyorum? Eğer alıntı yapmadan bir bilgi sahibi iseniz lütfen benle paylaşın. Yapmış olduğunuz alıntı doğru yanlış demiyorum ben size anlatıyorum ama siz anlamıyorsunuz. Peki şöyle söylim, dereceli egzantrik milinde 270 derecenin üstüne çıktığınızda rölantiniz nasıl 800 devirin üstüne çıkıyor ve 4500 çeviren aracınız nasıl 6000 çeviriyor? Buna bir açıklama yapın o zaman?

Siz diyorsunuz 2500 de 90 yapan araç chipten sonra 2500 devirde 95 yapar. Şimdi diyorsunuz dereceli egzantrikten sonra daha fazla devir döner. Aynı şey mi bu?

Dereceli egzantrik aracın devir güç bandını yukarı çeker, tabi hangi derece ve lift değerlerinde kullandıysanız. Buna bağlı olarak fazla devir çevirme ihtiyacı hissedip yazılımla ihtiyaç varsa kesici yukarı çekilir. harita yeniden ayarlanır.

Herneyse konu değişti. İlkokul mezunu değilim, yukardaki yazdığım formülün de ne olduğunu biliyorum sadece hazırını bulup yazdım. Değerler kendi aracıma göre. Motor devri 2500 olan araç 90 km hız yaparken chipten sonra yine 2500 devirde nasıl 95 yapar bana bunu açıklayın. Neye dayanarak doğru olduğunu savunduğunuz şeyi bana anlatın. Deyinki sebep bu.

Keşke 2 ay uğraşmasaymışım ayna mahruti almak için yazılımla kısa da atabilirmişiz o zaman. Bilgi sahibi olmamak işte.
Gönderen: OmerRS - 10 Haziran 2010, 13:28:13

Chip tuningle 2500 devirdeki sürati değiştiremezsiniz. Önceden 90 yapıyosanız torkunuz 500 nm de olsa 90 yapar. Şanzıman oranları ile alakalı sadece.
Gönderen: ADEMÜÇÜNCÜ - 10 Haziran 2010, 17:01:29
Haklısınız arkadaşlar, pardon ben bunu yanlış biliyordum.
Gönderen: huseyin5224 - 24 Kasım 2010, 23:13:27
Selam arkadaslar.116 ps ford galaxy 2005 model kucuk minibus e race chip tuning box aldim.cok menmunum. suan1 hafta oldu .anormal bir durum yok .performans cok iyi.179euro ya aldim.daha once aldigim tuning box da ise siyah duman .yakit artisi ve ps de hicbir artis da yoktu.onu 80 euro ya almistim felaket kazik yedim.
Gönderen: Haki - 02 Şubat 2011, 10:19:59
Merhaba arkadaşlar benim 2004 model 86hp lik aracım var buna chip uygulaması yapmak istiyorum yardımcı olabilecek bir arkadaşım vasrmı? Tşkler...
Gönderen: ADEMÜÇÜNCÜ - 04 Şubat 2011, 11:29:25
chip tuning ile 23*26 hp arası güç alabilirsiniz 86 hp 1.9 tdi için
Gönderen: koyunlu - 06 Şubat 2011, 23:14:59
bizde 2011 model 102 lik t6 var araca tunigk yaptırsak araç 186 bg olurmu yakıt durumu ne olur araca zararı olurmu aracın tuning masrafı yada cip takılsa masrafı ne olur araç kaçı basar benimiçin hız önemli başarılar dilerim
Gönderen: Sandokan - 14 Şubat 2011, 13:57:26
Merhabalar, benimde bir sorum olacak. Bende Toyota Verso 2008 model 110 hp lik var. Aracımdan memnunum cok rahat ve konforlu ama sonucta performans arabası degıl zaten oyle yapma gibi bir cabam da yok sonuçta hız arabası degıl.  kasa agır olmasından hem biraz ağır hemde bıraz fazla yakıyor. Bu chip yakıtı nasıl etkiler ve benim aracıma olurmu acaba, turbo araclardan  bahsedılıyor cunku. Ne kadarlık hp artışı sağlanır ve yakıtı etkısi ne olur? bu takılan parcanın tam ismi nedir acaba? Arabaya bir zararı varmıdır?

Benim gibi bilmeyen arkadasları bilgilendirirseniz sevinirim.
Gönderen: ADEMÜÇÜNCÜ - 14 Şubat 2011, 20:03:02
Chip tuning'in adı üstünde zaten çip modifiyesi. Diğer ismiyle seri programlama. Aracınızın standart yazılımının değiştirilmesiyle güç artışı sağlanıyor.

Araç üreticileri, Co2,nox emisyonlarını sağlamak ve bakımları zamanında yaptırmamak,devirsiz kullanmak gibi motoru yıpratacak etkenlerden korumak için yakıt hava karışımını tam verimde ECU elektronik kontrol ünitesine sürmez. Bütün bunları göze alarak örneğin; 4/2 lik hava yakıt karışımını motor için ideal görür ve araç 4/2 hava yakıt karışımında 90 hp güç üretmektedir. Bu güç aracın en optimum ve sağlıklı çalışabildiği bir düzey diye sayılır.

Ama siz bu yakıt hava karışımını değiştirirseniz 4/2 yerine 4/2.5 gibi bir yakıt hava karışımı uygularsanız motor gücünüz 90 hp'den 110-120 hp'lere çıkacaktır. Yani turbo basıncınız ve enjektör basıncınız değişeceği için aracınızın gücü artmış olacak. Böyle bir örnek vermek istedim.

Chip tuning ile sadece sakin kullanımlarda az da olsa yakıt sarfiyatı sağlanır. Bir parça değildir,elle tutulur birşey değildir, bilgisayar vasıtasıyla aracın beyni ECU'ya yüklenir.Yani bir yazılımdır.

Parça olarak chip box kullanır, box da kutu demektir. Yani chip yazılımı bir kutunun içine sığdırılıp,soket yardımıyla araca takılır.
Gönderen: Sandokan - 16 Şubat 2011, 14:52:43
Teşekkürler. Peki Turbo olmayan araçlara takılımı varmıdır?  Fiyatı nedir ve garantisi  varmıdır bu cihazın?
Gönderen: Sandokan - 16 Şubat 2011, 14:57:03
4/2 oraınındaki 2 yakıt oranı değilmi? Yakıt hava karışımındaki yakıt oranını artırdığınızda daha fazla yakacaktır. Bu da yakıt için ekonamik diye bir şey denmez sadece gücü artmış daha seri bir araç olur demektir.
Gönderen: ADEMÜÇÜNCÜ - 17 Şubat 2011, 16:25:31
Teşekkürler. Peki Turbo olmayan araçlara takılımı varmıdır?  Fiyatı nedir ve garantisi  varmıdır bu cihazın?

Elektronik kontrol ünitesi ECU olan her araca chip tuning seri programlama veya chip box kutusu takılabilir, uygulanabilir. Yalnız atmosferik turbo olmayan motorlarda fazla bir beklentiniz olmasın. Standart araçlarda 1.4-1.6-1,8 -2.0 araçlarda 5-11 hp aracı güç alabilirsiniz. Turbo araçlarda ise çok daha fazlasını alabilirsiniz.

4/2 oraınındaki 2 yakıt oranı değilmi? Yakıt hava karışımındaki yakıt oranını artırdığınızda daha fazla yakacaktır. Bu da yakıt için ekonamik diye bir şey denmez sadece gücü artmış daha seri bir araç olur demektir.

Ben örnek olarak bu oranı verdim. Normalde dediğiniz mantıken doğru, yakıtı arttırdığınızda araç daha fazla yakar ama bunun makul ölçüleri vardır.  Birazda ayağınızın altında ki gaz pedalına bağlı. Gaza fazla basmayıp daha düşük devirlerde vites değiştirirseniz yakıt ekonomisi sağlarsınız. Aynı silindir hacmine sahip olan daha güçlü motorlarda genellikle daha fazla tork'a sahip olduklarından daja az yakıt tüketmektedirler. Ama siz dip gaz yapıp red line yaparsanız bu dediğinizin tam tersi olur