vwtr.net

Volkswagen => Golf => Golf IV => Konuyu başlatan: cemele - 20 Nisan 2009, 11:41:34

Başlık: Yeni kaplama Resimleri eklendi
Gönderen: cemele - 20 Nisan 2009, 11:41:34
Selam Arkadaslar

Hepimiz butcemiz dahilinde cok sevdigimiz araclarimiza biseyler yaptiriyoruz bende yavas yavas  islemlere devam ediyorum.
Benim yaptigim ve yapmayi dusundugum masraflar su sekilde
Yapilanlar
1.) Ilk aldigimda rutin bakim: 190 tl
2.) RCD 200 teyp (260 tl montaj dahil)
3.) Silecek 60 tl
4.) Pas pas 40 TL
5.) Sanayide bakim on ve arka tamponlar komple boyandi, masbriyel duzeltildi. Arka camurluk da ki ezik giderildi ve mutelif ince duzeltmeler, pasta cila  300 tl.
6.) Kurban kesildi 300 tl

Yapilmasi dusunulenler

1.) Meric kokpit kaplama 120 tl ( iscilik dahil)
2.) Karter Muhafaza 110 tl (iscilik dahil)
3.) Ic koltuk tavan dosemelerin parlatilmasi plastik aksamlarin parlatilmasi( Bunun icin oneri lazim benim uygulyacagim bir urun biliyormusunuz) Yoksa Zieabart filanmi yatirmam lazim.
4.) En son orjinal cikma bir kolcak bulabilirsem kolcak montaji.

Bu arada paylasim icin yaziyorum; Benim direksiyon hidroliginden yag kaciyordu benim servis 0 km aracda alsam belki bu kadar kacirir dedi. Direksiyon hidroliginin bulundu kisimdam zaman zman ilk calismada cit cit ses geliyordu bunlar benzim pompasinin havayi almasi seklindeymis. Son zamanlarda sag ön  takimlardan ufak bir cukurda olsa ses geliyordu bunun icinde sprey uyguladi. Sorun cozuldu.

Herkse kazasiz belasiz surus keyfi. Bu arada ic temizlik ve parltama icin kesin oneri bekliyorum.

Başlık: Ynt: Golf4 para harcamaya mecbur birakiyor. Yeni seyler lazim onerileriniz nedir?
Gönderen: kaya_01 - 20 Nisan 2009, 17:31:25
kolay gelsin cemele, yaptıklarını ve yapacak olacaklarını da en kısa zamanda fotolamanı bekliyoruz..dört gözle ;)
Başlık: Ynt: Golf4 para harcamaya mecbur birakiyor. Yeni seyler lazim onerileriniz nedir?
Gönderen: g_vg - 20 Nisan 2009, 20:27:42
http://www.vwtr.net/forum/golf-iv/ic-tavan-t7284.0.html
Gönderen: nakres - 20 Nisan 2009, 22:27:44
  cemele bende bir temizlik ürünü var aracının bir yerini temizleriz farkı görürsün sonra kendin devam edersin temizliğe çünkü çok yorucu :)
   aracının içinide sakın maun veya ahşap kaplama yaptırma.metalik olanlardan olabilir...
  aracına xenon ve mercekli far da takabilirsin.jantların güzel burdan belli olmuyor ama camında film yoksa  2 numara film iyi gider...
  dış görünüm olarak bu kadarı yeterli olur fazlası abartılı olur

Gönderen: cemele - 22 Nisan 2009, 00:03:35
Serkan senin temizlik urunu SIR marka bir urun ama hangisi bilmiyorum. Cunki bir kac cesit var. Bende SIR dan ilham alarak bugun BIM den bir kac Microfiber bez ve GULDAL diye bir temizlik urunu aldim deneyecegim basarili olursa tavanda filan uygulyacagim.Dis gorunum olarak pek bisey yapmayi dusunuyorum artik jantlar orjinal celik jant benimde cok hosuma gidiyor. Far olayina filanda pek girmem gibi daha dogrusu pek bilgim yok. Ayni sey Cam film icinde gecerli ne ise yarar hocam camdaki film disardan gorunmemeyi sagliyor.

Mericten Aliminyum torpido kaplama alacagim. Istocdada karter muhafaza satan yer buldum ordan alip aykurtlarda taktiracam sonra para oldukca ve aklima geldikce devam ederiz gucum yettikce artik.
Gönderen: Halil Kara - 22 Nisan 2009, 00:11:45
Kolay gelsin diyelim :)
Arac sahibi olmak masraf gerektirir her zaman, sonucta mekanik aletler illaki arizasi olacaktir yada zevkinize gore para da harcatacaktir.
Temizlik olarak bana kalirsa guvendiginiz bir oto kuafor e goturup yaptirabilirsiniz.Benim burda yikamacim var gecen gun daha sirket islerimiz icin kullandigimiz doblo aracimizi verdim.50 liraya sagolsun ic dis komple temizledi.Koltuklardaki simsiyah lekelerden iz kalmadi.Tavandaki kapi iclerindeki tum lekeler cikti gitti.Sifir km gibi oldu masallah.Kendiniz ugrasmayin bence.Cunku bu adamlar bu isi makinasiyla yapiyorlar.Once temizlik maddesini koltuga yediriyorlar ve icine islemeden vakum makinesi gibi birseyle cektiriyorlar.Hem koltugunuz islanmiyor hem de tertemiz oluyor.Sadece koltuklar biraz nemli oluyor onlar da aksama kadar kuruyor.Ugrasmaniza degmez bence.
Bende araci aldim 350 ytl civari noter, 150 civari takipciye plaka masraflari, 950 lira kasko, 800 lira 4 adet yeni lastik masrafim oldu.Simdi bakim zamani geldi, sanirim 250 civari normal bakim ve ekstradan yaptiracagim ve degistirecegim uygulamar icin de bir 250 daha giderse 500 lira civari servis masrafim olacak.
Bu isler ne yazikki oyle...
Gönderen: cemele - 22 Nisan 2009, 00:20:42
Halil kardes soyledigin dogru ama olaya girdikce aciliyor insan akima ziebart yada daha uygun 3m geliyor ama ben artik fazla acilmadan kendim zevkle yapabilecegim seyleri yapmak istiyorum. Mesela yillar once eski ford minibuslerin tavanlarini bira ile pırıl pırıl yaparlardi. Benim su an icin karter muhafaza-torpido kaplama ve koltuk, doseme tavan temizligi haric pek bisey dusunmuyorum. Su ana kadar keyfe keder 700 tl alim satim ucreti, 850 tl bakim ve aksesuarlar ve 930 tl kasko ucreti odedim. Araci sevince elimizde cepten cikmiyor baskalari bosver bin diyor ama insan duramiyor bu aracta seytan tuyumu var anlamadim.
Gönderen: Halil Kara - 22 Nisan 2009, 00:34:32
Halil kardes soyledigin dogru ama olaya girdikce aciliyor insan akima ziebart yada daha uygun 3m geliyor ama ben artik fazla acilmadan kendim zevkle yapabilecegim seyleri yapmak istiyorum. Mesela yillar once eski ford minibuslerin tavanlarini bira ile pırıl pırıl yaparlardi. Benim su an icin karter muhafaza-torpido kaplama ve koltuk, doseme tavan temizligi haric pek bisey dusunmuyorum. Su ana kadar keyfe keder 700 tl alim satim ucreti, 850 tl bakim ve aksesuarlar ve 930 tl kasko ucreti odedim. Araci sevince elimizde cepten cikmiyor baskalari bosver bin diyor ama insan duramiyor bu aracta seytan tuyumu var anlamadim.

Araci sevip ona ugras verip guzellestirmeniz guzel.Dilerim ki bundan sonra da bu sevginin hic azalmasin, mutlu mesut kazasiz belasiz kullanirsiniz insallah.
Zeabarth yada ne bileyim Autoking gibi yerler bu isin uzmanlari.Yaptiklari isin kalitesi tartisilmaz, saygi duyulur.Fakat bunun da bir bedeli var.Aracinizin komple ic temizligi icin (koltuk-tavan-taban-kapi icleri ve koruma) 200 lira civari bir rakamdan bahsediliyor.Bu tabi ki gittiginiz yere gore arti eksi 50 lira fark edebilir.Her ne kadar mukemmel bir is yapiyor olsalar da bu rakam bana cok geliyor.Sonucta her ne kadar Zeabarth da ki kadar kaliteli olmasa da aracin icini sifir km kadar temiz yapan yikamacima 50 liraya bu isi yaptirmak bana daha cazip geliyor.Butce meselesidir sonucta bu is icin bu butceyi ayirdiysaniz simdiden hayirli olsun diyelim, bahsi gecen firmalarin hepsi de harikadir...
Gönderen: OffLineR - 22 Nisan 2009, 08:44:12
@cemele
Golf 4 sevgisi bu.
Başka bir şeye benzemez.
Biliyorsun efsaneler asla ölmez. Sadece şekil değiştirir.
Bir efsaneye sahip olmanın da bir bedeli olsa gerek di mi :)
Gönderen: cemele - 22 Nisan 2009, 09:45:19
Offliner aynen oyle, ben ikinci el araba alip bu kadar ustune titreyecegim aracim olacagini dusunmuyordum. Araci ben mekanik ve metal bir cisim yada nesne olarak gormuyorum, sanki benle konusan ona gosterdigim ilgiden memnun sekilde kalan aileden biriymis gibi geliyor. Zaten bu aralar hanim yavas yavas isyan noktasina dogru gidiyor. Varsa yok sa  evdeki 7 aylik benim oglan ve sonra araba geliyor:) Bu arada araclarimiz renkleride dahil ayni gorunuyor. Gule gule kullanin.
Gönderen: OffLineR - 22 Nisan 2009, 09:51:41
Golf 4 üzerinde çalışmak için süper bir alet :)
Başlık: Ynt: Golf4 para harcamaya mecbur birakiyor. Resimler eklendi
Gönderen: cemele - 23 Nisan 2009, 22:31:13
Selam Arkadaslar
Bugun 23 nisandanda yararlanarak Golf icin bazi seyler aradim ve onun icin Aksaraya gittim. Oncelikle Golf4 icin torpido kaplama baktim ve Meric marka aliminyum torpido kaplama buldum siparis verildi Cumartesi gunu gelecek fiyati 65 tl.
Sonra da yine ayni yerde baska bir dukkanda Golf icin karter muhafaza baktim yalniz dukkan VW uzerine calisiyordu bir cok malzeme vardi ozellikle farlar. Burdandan da 60 tl odeyerek karter muhafaza aldm ve servisin yolunu tuttum. Servise heyacanla vardim ama hevesim kursagimda kaldi cunki servis bu ne dedi? Kagit gibi ben bunu takmam dedi. Ne olacak derken yakin bir yerden soyledikleri gibi kalin celikten digerini 2-3 e katlar agirlikta 75 tl ye karter muhafaza aldim. Aracta her yer hazir bu karter muhafaza icin on taraftaki ızgaraları soktuler karter in aparatini oraya taktilar. Aracin altinda hazir deliklere yuzuk seklinde karter koruma ile gelen somunlari yerlestirip kaynak yapildi ve karter muhazafa vidalarla bir guzel tutturuldu ve gercekten takilan malzeme ve iscilik cok memnun etti beni.

Yalniz kaynak yapilacagi icin aku kutup basi sokuldu bu durumda teyb sifre istiyor ben biliyordum sorun olmadi. Torpido kaplamayi ben uygulayacagim yapinca onunda resmini eklerim Istanbulda olan arkadaslara karter ve torpido kaplama konusunda yardimci olabilirim en azindan yerleri soylerim. Fiyat olarak Celik kalin karter muhafaza 75 tl + 10 tl kaynakci + 20 tl servis + 5 tl servisteki benim elemana bahsis toplam 110 tl ye maal oldu amagercekten cok hosuma gitti.

(http://img253.imageshack.us/img253/324/dsc00202j.jpg)

http://img253.imageshack.us/img253/6877/dsc00209y.jpg

(http://img253.imageshack.us/img253/6877/dsc00209y.jpg)
Alttan gorunum ancak cekebildim birde makinanin pili bitmis cepten cektim.
Gönderen: as5338 - 23 Nisan 2009, 23:47:42
karter korumasını nereden aldın nerede yaptın
Gönderen: cemele - 24 Nisan 2009, 00:21:19
Karter korumasını Gaziosman Pasa Kucukkoy Sanko sanayi sitesinde bulunan Aslanlar isimli otomobil yedek parcalari satan yerden aldim fiyatlari biraz oynak bir sure once sordugumda 90 tl dediler bugun gittim 80 tl dediler 70 verdim 75 tl ye aldim. Ve ayni sanayi sitesinde bulunan VW ozel servisi olan Aykurtlarda montaji yaptirdim benim aracin bakim isleri orda yapiliyor cok memnunum tabi 20 tl ye yaptilar kaynakci ayri onada 10 tl verdim. Tanidik oldugu icinde bu fiyat olmus olabilir ama dusunuyorsaniz kac para olursa olsun yaptirin ben cok memnun kaldim. Ayrica arastirmalarimda Istoc da Yedpar diye bir firma var internet siteleri mevcut celik karter muhafaza diyorlar onlarda telefonda 60 tl demislerdi benim zamanim yoktu gidemedim isterseniz internetten adresi alip gidip ordan bakin birde.Kalin celik ise 60 tl iyi fiyat olur.

karter korumasını nereden aldın nerede yaptın
Gönderen: racedriver - 24 Nisan 2009, 16:49:45
Bazı servisler, karter koruma kapağını çarpışma esnasında motorun sürücüyü ve yolcuları korumak için aşağı düşmesine engel olduğu için takmamaktadır.
Gönderen: OffLineR - 24 Nisan 2009, 18:48:04
İşte ben de bu yüzden takmıyorum karter koruma.
Gönderen: cemele - 24 Nisan 2009, 23:16:18
Karter korumanin olmasi yada olmamasi acik bir konu. Bazi araclarda sadece karteri orten plastiksi bir koruma var bizim aracta ise ne hikmet ise karter koruma icin her sey dusunulmus ama orjinalinde yok. Extra bir delik filan delinmiyor mevcut delikler icine disli yuzukler kaynatildi ve vidalandi. Benimde aklimaydi ama taktirma konusunda cok fazla oneri vardi. Birde olumsuz dusunmuyorum iyimser olup kaza yapmiyacak gibi kullanirim diye dusunuyorum.
Gönderen: Mekatronik34 - 25 Nisan 2009, 10:33:17
Karter korumanin olmasi yada olmamasi acik bir konu. Bazi araclarda sadece karteri orten plastiksi bir koruma var bizim aracta ise ne hikmet ise karter koruma icin her sey dusunulmus ama orjinalinde yok. Extra bir delik filan delinmiyor mevcut delikler icine disli yuzukler kaynatildi ve vidalandi. Benimde aklimaydi ama taktirma konusunda cok fazla oneri vardi. Birde olumsuz dusunmuyorum iyimser olup kaza yapmiyacak gibi kullanirim diye dusunuyorum.
Keşke bu konu daha önce açılsaydı size çok güzel bir tavsiyem olurdu bende kendı aracıma karter koruma taktım dizaynı dolayısıyla kaynak gerektirmeden montajı yapılabiliyor sizin oto aslandan aldığınız karter muhafazasını bir kere sağlam vurun muhafaza karterin içine girer o kadar dandik bir ürün otoaslanıiyi tanırım fiyat sürekli değişir bikaç defa daha sorsanız 100 e çıkabiilirdi :)) Benim tavsiyem o adamlardan alışveriş yapmayın bana attıkları kazık dağ olur ama mecbur kaldığım için alışveriş yapmıştım neyse uzun lafın kısası o muhafaza çok adi sac kalitesi çok düşük ve en ufak vurmada yamulup klima borularına çarpıyor.
1 aya kadar bende vw servisi açmayı planlıyorum kısmetse.Açtığımda size haber veririim gelirsiniz aracınızdaki korumayla benim tavsiye edeceğim koruma arasındaki farkı görürsünüz Montaja ücret almam 5 dakikalık bi iş için 20 lira haramdır zaten . Oto aslan yeterince almış zaten sizden :( Görüşmek dileğiyle .
Gönderen: nakres - 25 Nisan 2009, 11:58:45
cemele ben sana demiştim beraber hallederiz diye bak kardeşimde aynı şeyleri söylemiş iki tip muhafaza olduğunu birinin dandik olduğunu anlatmış.....

Gönderen: Halil Kara - 25 Nisan 2009, 14:38:42
Bende şimdi servisten geliyorum, karter koruma ıcın merkezleme pımı takdılar.Ayakları biraz hasarlanmış.Şimdi sabitlendi güzel oldu.
Normal bakım için 270 lira (yağ-yağ filtresi-hava filtresi-polen fitresi-cam suyu-fren hidrolik yağı-sarf malzeme ve işçilik)
Carbon clean 75 lira
yakıt filtresi 25 lira
merkezleme pimi 10 lira
Toplam kdv ve iskontolarla birlikte 399 lira az önce uçtu gitti  :)
Gönderen: alpergndz - 25 Nisan 2009, 21:21:58
halil bu yetkili servis ücretimi?
Gönderen: Halil Kara - 25 Nisan 2009, 23:18:04
halil bu yetkili servis ücretimi?

Evet Alper abi.Isparta Zeki otomotiv yetkili servisi.Artik ozele pek gitmiyorum, arada cok fark etmedigini anladim.Tabi bakimlardan bahsediyorum.Su ana kadar parca sorunum olmadi ama parca sorunu olursa yetkili servis cok pahali.Oyle bir durumda ozelden alirim, fakat bakimlarini yetkili den yaptiriyorum.Hem araci satarkende iyi oluyor.Benim aracin tum bakimlari yetkili de yapilmis, bende oyle devam ediyorum.Birgun satacak olursam yaptirdigim tum bakimlarin faturasinin fotokopisini sakliyorum.Zaten servis kayitlarinda da mevcut.Daha kolay ve fazla deger kaybi olmadan, alacak kisinin de ici rahat sekilde almasi icin simdilik boyle devam ediyorum.
Gönderen: alpergndz - 26 Nisan 2009, 22:02:52
takdire şayansın halil güzel bir davranış keşke tüm araç sahipleri senin gibi düşünsede mileti kandırmasa...
Gönderen: cemele - 27 Nisan 2009, 13:39:06
Mekatronik34, Aslanlari sevdigimden yada iyi olduklarindan alisveris yapmadim. Sanayide kaportaci ve boyaci arkadasim var ve aracin bakimlarida yine ayni sanayide bulunan Aykurtlarda yapiliyor bu yuzden bisey lazim olunca direkt olarak oraya gidip gerekli malzemeyi aliyoruz. Baska yere git gel hem zaman kaybi hemde gidecegin yere yakit yakacaksin. Ayni hesaba gelir.

Karter konusuna gelince arkadaslar simdiki aklim olsa karter korumayi en dandik sactan daha once alip begenmedigim sac karter muhafazayi taktirirdim. Sebebi ise; Allah gostermesin agir bir onden yapilna kazada motor guclu bir karter korumada kendini birakarak yere dusmeyecek ve daha ciddi ve agir yarlanmalara yol acabilir. Zaten orjinalinde de yok. Bence servisin aldigi 20 tl de cok degil adamlar mekan acmis illa bir yerlerden kazanacaklar eleman calistiriyrolar,kira v.b seyleri dusundugumde 20 tl bence uygun.

Ikinci olarak benim aslanlardan aldigim karter koruma gercekten kalin celik den imal edilmis, kaliteli ve kalin bir koruma. Nerden biliyorsunuz derseniz, once Aksaraya gittim ve ordan UCEL diye VW parcalari satan yerden sizin tabir ettiginiz sac karter korumadan aldim ama servis dekiler begenmedi ve gidip aslanlardan karter koruma aldim arada agirlik ve kalinlik olarak cok fark vardi. Yani karter koruma dediginiz kadar dandik degil en azindan iki karter koruma gordum ve farki da gordum. Ama simdiki aklim olsa Aksaraydan aldigim o ince sac karter korumayi taktirirdim. Bence karter koruma karteri surmelere ve hafif vurmalara karsi koruyacak gucte olmali aksi durumda maalesef benimki oyle su anda motor un kaza esnasinda sarkamasini engeller. Bu da motor tarafindan daha agir yaralanmalara yol acma ihtimali doga bilir.

NAKRES; Dogru dedin ama bana bir yol haritasi cizmedin ben tez canli adamim bisey eksikse onu en kisa surde tamamlamak isterim. Halledelim filan dedin bulusma sansimiz olmadi. Bende 23 Nisanda aksaraya gittim amacim torpido kaplamaydi siparisi verdim sonra gelip karter koruma montajini yaptirdim. Ama kismnet olursa karter korumaya bakarsin ben genelde sankoya geliyorum. Olmadi begenmez isen senin tavsiyen uygun takariz.

Arkadaslar bu arada , Torpido kaplamalari cumartesi aldim ve  yapistirma isini kendim yaptim. Bu konuda resim ve detayli bilgiyi en kisa surede yayinlyacagim aracin on paneline acaip bir hava verdi ama teyb cervesinde cizigi filan olmayan arakadaslarin taktirmasina gerek yok diye dusunuyorum.

Herkese Bol selam, kazasiz belasiz ve bol kazancli gunler dilerim.

Gönderen: VOLKAN_EMİR - 27 Nisan 2009, 17:57:03
Evet Alper abi.Isparta Zeki otomotiv yetkili servisi.Artik ozele pek gitmiyorum, arada cok fark etmedigini anladim.Tabi bakimlardan bahsediyorum.Su ana kadar parca sorunum olmadi ama parca sorunu olursa yetkili servis cok pahali.Oyle bir durumda ozelden alirim, fakat bakimlarini yetkili den yaptiriyorum.Hem araci satarkende iyi oluyor.Benim aracin tum bakimlari yetkili de yapilmis, bende oyle devam ediyorum.Birgun satacak olursam yaptirdigim tum bakimlarin faturasinin fotokopisini sakliyorum.Zaten servis kayitlarinda da mevcut.Daha kolay ve fazla deger kaybi olmadan, alacak kisinin de ici rahat sekilde almasi icin simdilik boyle devam ediyorum.
Halil kardeşim Isparta nasıldır bilmiyorum ama emin ol İzmir yetkili servis açısından ateş pahası.Geçen hafta Vosmer VW Yetkili servisi debriyaj seti değişimi için 350 tl işçilik istedi benden. Ama Gazi özel vw servisi yedek parça + işçiliğe aynı parayı istiyor.Tabi bütçe meselesi ama bu kadar da fahiş fiyat istemek ayıptır be kardeşim.

iyi günler diliyorum...
Gönderen: Halil Kara - 27 Nisan 2009, 23:44:08
Halil kardeşim Isparta nasıldır bilmiyorum ama emin ol İzmir yetkili servis açısından ateş pahası.Geçen hafta Vosmer VW Yetkili servisi debriyaj seti değişimi için 350 tl işçilik istedi benden. Ama Gazi özel vw servisi yedek parça + işçiliğe aynı parayı istiyor.Tabi bütçe meselesi ama bu kadar da fahiş fiyat istemek ayıptır be kardeşim.

iyi günler diliyorum...

Dogrdur Volkan Bey.Ben sadece bakimlardan bahsetmistim.Dedigim gibi herhangi bir parca sorununda yetkili serviste cozum aramak cok pahali sonuclara yapilabiliyor.Su ana kadar aractan herhangi bir sorunum olmadi ama olursa once yetkili servisten fiyat aliyorum, daha sonra burdaki ozel servisteki ustamla konusuyorum hangisi isime gelirse onu yaptiriyorum.Fakat bakim icin arada 50 lira fark ederken hem daha duzgun iscilik hem daha kisa surede hemde dedigim gibi aracin bugune kadar hep yetkilide bakilmasindan dolayi bundan sonra da oyle devam etsin, birgun satacak olursam alan kiside gorsun ici rahat etsin diye yetkiliye gidiyorum.
Gönderen: Mekatronik34 - 28 Nisan 2009, 09:44:47
Cemele kardeşim Aslanlar konusunda ben bişi sölemicem boşverelim onları .Karter korumasına gelince çok güzel düşünmüşsün kaza esnasında motor aşağıya doğru düşer fakat bizim araçlarımıza takılan karter korumalar eğer kaynakla tutturulursa asıl o zaman sorun var demektir Çünki dandikte olsa sağlamda olsa karter korumaları alttan gelen darbeye göre dizayn edilmiştir üstten en ufak darbede muhafaza aşağıyadüşüyor zaten o nedenle bence sen sağlam muhafaza almakla iyi etmişsin sadece montajını kaynaklı yaptığın için hata etmişsin.Benim aykurtlarlada alıp veremediğim yok onlar benimde iyi arkadaşlarım ama alan razı veren razı olduktan sonra bize  susmak düşer Sana da kazasız belasız iyi günler dileriz.
Gönderen: cemele - 28 Nisan 2009, 11:29:54
Mekatronik34, Rica ederim susacak bir durum yok forumun amaci zaten dogru bilgiye odakli olmali. Keske daha once konussaydik degisik fikirler uretilir oncelikle senin ve Nakres in fikirlerine oncelik verirdim. Karter korumanin saglam olduguna inaniyorum beni saglamlik konusunda tatmin etti. Ama benim son zamanlarda baska bir sorunum var benim arac beklentilerinim ustunde fazla yakit yakiyor gibi. 2004 GOLF Otomatik vites. Sehir ici 100 km de 14 lt benzin tuketimi var. 2 ay once Aykurtlarda bakim yatirdim filtreler, yag filan degisti. Sizce benim kullanim hatamda olsa 14 lt benzin normalmi? Araci agresif ve sert hic kullanmadim cok yumusak kullandim ama yakit beni cok fazla hayal kırıklgına ugratti. Birde Metal e goturmeyi dusunuyorum yakin zamanda uzun yola cikacagim. Yakiti bu seviyelerden asagi inmez isede satmayi bile dusunuyorum.
Gönderen: Mekatronik34 - 28 Nisan 2009, 12:42:23
Mekatronik34, Rica ederim susacak bir durum yok forumun amaci zaten dogru bilgiye odakli olmali. Keske daha once konussaydik degisik fikirler uretilir oncelikle senin ve Nakres in fikirlerine oncelik verirdim. Karter korumanin saglam olduguna inaniyorum beni saglamlik konusunda tatmin etti. Ama benim son zamanlarda baska bir sorunum var benim arac beklentilerinim ustunde fazla yakit yakiyor gibi. 2004 GOLF Otomatik vites. Sehir ici 100 km de 14 lt benzin tuketimi var. 2 ay once Aykurtlarda bakim yatirdim filtreler, yag filan degisti. Sizce benim kullanim hatamda olsa 14 lt benzin normalmi? Araci agresif ve sert hic kullanmadim cok yumusak kullandim ama yakit beni cok fazla hayal kırıklgına ugratti. Birde Metal e goturmeyi dusunuyorum yakin zamanda uzun yola cikacagim. Yakiti bu seviyelerden asagi inmez isede satmayi bile dusunuyorum.
Cemele , Aracının ortalama şehir içi yakıt sarfiyatı biraz yüksek görünüyor Öncelikle yol bilgisayarı gerçek değerleri veriyormu ona bir bakmak gerekir Gerçek değere en yakın bilgiler yol bilgi ekranında sağ üst kısımda 2 yazan yani 10bin km ortalamasını gösteren değerlerdir Eğer oradada 10l nin üzerindeyse o zaman fazla yakıyor diyebiliriz.
Size aracınız hakkında şu şekilde birbilgi verebilirim aracınız euro4 normundaki emisyon sistemine sahip olduğu için elektronik gaz kelebeği,sekonder hava sistemi,elektronik termostat ,Eksoz geri dönüş valfi ,Aktif karbon filtresi,2 adet lambda sensörü mevcut bu sistemlerin birbirlerine adapte edilerek optimum seviyede çalışmaları sağlanmalıdır eğer Aracın motor kontrol ünitesinde arıza kaydı oluşursa ve bu arıza kaydı silindiği anda bu parçaların birbileri arasındaki adaptasyonları bozulur ve aracınız fazla yakıt yakmaya başlar.BFQ motor kodlu araçlarda en sık raslanan sorunlar elektronik termostatın arızalanması,boğaz kelebeğinin kirlenmesi,eksoz geri dönüş valfinin tutukluk yapması ve karter havalandırma hortumunun çatlaması veya kopması.
Aracınıza bahsettiğim adaptasyonu Sadece vw orjinal test cihazlarıyla yapılabilir VAG-COM,BOSCH gibi arıza test cihazlarıyla mümkün değildir.
Gönderen: cemele - 28 Nisan 2009, 14:08:13
Bogaz Kelegegini filan temizlemislerdi. Arac 2004 model Golf Pacific 8 valf, AKL motor ve otomatik vites sanzumanina sahip. Bu motor, otomatik sanzuman ve acemi kullanici birlesince 14 lt de olsa yakmasi bana fazla geliyor. Aracta yol bilgisayari yok. Depoyu Full ledim 360 km yol yaptim. Tekrar Fulledim 50 lt benzin aldi. Yani 50 lt benzin ile 360 km yol yaptim. Herhalde yetkili bir servise gitmem gerekecek. Arac 65000 km de cihaza filan baglasinlar carbon clean filan olayi varmis birde oyle deneyelim. Heveslendik arac aldik keyfe keder masraflar yaptik bu sekilde yakmaya devam ederse cocugun mamasina filan ortak olmaya devam edecek. Sehir ici 11 lt filan yaksa yine razi olacam.
Gönderen: Halil Kara - 28 Nisan 2009, 14:14:49
Bogaz Kelegegini filan temizlemislerdi. Arac 2004 model Golf Pacific 8 valf, AKL motor ve otomatik vites sanzumanina sahip. Bu motor, otomatik sanzuman ve acemi kullanici birlesince 14 lt de olsa yakmasi bana fazla geliyor. Aracta yol bilgisayari yok. Depoyu Full ledim 360 km yol yaptim. Tekrar Fulledim 50 lt benzin aldi. Yani 50 lt benzin ile 360 km yol yaptim. Herhalde yetkili bir servise gitmem gerekecek. Arac 65000 km de cihaza filan baglasinlar carbon clean filan olayi varmis birde oyle deneyelim. Heveslendik arac aldik keyfe keder masraflar yaptik bu sekilde yakmaya devam ederse cocugun mamasina filan ortak olmaya devam edecek. Sehir ici 11 lt filan yaksa yine razi olacam.

Aracınızda yol bilgisayarı nasıl yok anlayamadım  :) Kadranın ortasında bilgi ekranı yok mu?
Enjektörle ilgili bir problem de olabilir.Carbon clean ile enjektör temizliği yapılıyor zaten de olmazsa çıkarır bakarlar nasıl püskürtüldüğüne.Ayrıca avas ayarına da baktır, en güzeli yetkili servise git onlar gerekli herşeye bakıyorlar zaten.
Gönderen: Mekatronik34 - 28 Nisan 2009, 14:28:14
CEMELE BEY .
Aracınızın 2004 model olduğunu söylüyorsunuz fakat AKL motor kodlu Golfler 2002 yılından sonra çıkmadı aynı zamanda AKL motorun otomatik şanzımanı yok.
Aracınız otomatik şanzıman 2004 modelse Ya BFQ yada AVU motor kodlu olur motor koduna bu kadar takılmamdaki nedende araçların tüm özelliklerini bu kodlar üzerinden söyliyebilirim size yanlış bilgi verirseniz yanlış yorum yapmış olurum bu durumdada kimsenin işi görülmemiş olur.
Gönderen: cemele - 28 Nisan 2009, 16:28:04
Halil Kardes senin passat konusunda okumustum ordan carbon clean takildi baktiracagiz artik. Sen bayag dusurmussun benimki dupeduz iciyor 14 lt cok fazla geldi. Ben ordakinin yol bilgisayari oldugunu bilmiyordum. Hep aklımda Navigasyon yüklü buyuk yeni yol bilgisayarlari var. Demek benim arbada da yol bilgisyari var ben yok diyordum sorana.

Mekatronik34 usta; Araclar konusunda bilgi sahibi degilim siz öyle diyorsaniz dogrudur. AKL motor diye bana baska biri soyledi.Ruhsata baktim Motor No: BFQ diye geciyor. Bu durumda sizin dediginiz noktaya geliyoruz benim motor BFQ.Buna göre yakıt konusunda goruslerinizi bekliyorum. Neleri nerede yaptırırsam yakıta bir çare bulurum. Yoksa benim arac normalmi yakiyor.Insallah kisa surede yerinizi acar ve orda ziyaret ederiz sizleri.

Saygılar
Başlık: Ynt: Yeni kaplama Resimleri eklendi
Gönderen: cemele - 29 Nisan 2009, 22:57:38
Arkadaslar uzun suredir düsündügüm Torpido kaplamalari nihayet uyguladim. Resimleri yükleyecegim. Izlenimlerim ise su sekilde.
Teyp cercevesi klima cercevesi, vites cercevesi v.b noktalar cizik soyulma olmadikca bence gerek yok ama ön panelde biraz akıcılık olsun istenirsede gercekten uygulanabilir. Benim hosuma gitti en azindan ciziklerden kurtuldum ve RCD200 cillop gibi ortaya cikti.
Uygulamayi kendim yaptim. Yapiştirilacak yerleri kolanyali mendille bir guzel sildim toz ve herhangi kir yag türü birsey kalmadi daha sonra yapistiracagim parcayi yapisili oldugu yağlı kagıttan kaldırdım ve karton üzerinde fön makinasi ile ısıttım ve yerine yapıstırdım sonra düzgün oldugundan emin olduktan sonra fön makinasi ile tekrar ısıtrarak bir bez ile üzerine bastim. Basarisiz uygulamalari ısıtarak tekrar söktüm ve tekrar yaptim. Basit ve kolay kendiniz alıp cok rahat uygulayabilirsiniz. Maliyeti 60 tl.(Tanidik hesabı)
(http://img208.imageshack.us/img208/4110/img0348g.jpg)

Gönderen: cemele - 29 Nisan 2009, 23:03:19
En cok vites kısmında zorlanacagımı dusunuyordum ama orasıda cok rahat oldu. Ön klima panelinin cercevesi büyük ve ince oldugu icin orası biraz zorladı düz olması icin ugras istiyor

(http://img208.imageshack.us/img208/2346/img0349axb.jpg)
(http://img208.imageshack.us/img208/1836/img0350h.jpg)
Gönderen: cemele - 29 Nisan 2009, 23:08:04
(http://img208.imageshack.us/img208/1269/img0351m.jpg)

Fazla fazla resim koyuyorum yaptirmak isteyen arkadaslara net fikir versin diye ama yine söylüyorum amac cizik ve soyulmalari önlemek icin ürününadı meric cockpit kaplama
Gönderen: nakres - 29 Nisan 2009, 23:20:59
cemele senden istanbul buluşması için tık yok ne iş?
katılmayacakmısın
Gönderen: cemele - 29 Nisan 2009, 23:26:12
Orjinale göre üretildigi icin RCD200 takılanlarda 2 parca artıyor. Ben bunlardan beta teyplerde bos raf cercevesini RCD 200 ü ikiye ayıracak sekilde yapistırdım.

(http://img208.imageshack.us/img208/2623/img0354n.jpg)

(http://img208.imageshack.us/img208/6466/img0353q.jpg)

(http://img208.imageshack.us/img208/8789/img0355dbb.jpg)
Gönderen: nakres - 29 Nisan 2009, 23:31:00
rcd 200 ün görünümünü kaybettirmişsin ....çerçeve şeklinde olanı bence sökmelisin
Gönderen: cemele - 29 Nisan 2009, 23:32:38
Bulusmadan haberim yok nerde ve ne zaman? Hafta sonu olursa gelirim ama bulusma yeride önemli cok sıkısık ve trafik olan alanlara ben cok gitmiyorum. Dar alanda park yapma ve manevra kabiliyetim az biliyorsun.

cemele senden istanbul buluşması için tık yok ne iş?
katılmayacakmısın
Gönderen: cemele - 29 Nisan 2009, 23:36:20
Ayni fikirdeyim siradan bir teybe donustu. Yegenim yanımdaydi malzeme malzemedir dayi takılı kalsın dedi ama sokme kafamda

rcd 200 ün görünümünü kaybettirmişsin ....çerçeve şeklinde olanı bence sökmelisin
Gönderen: revelation - 30 Nisan 2009, 00:58:09

katılıyorum. çok kopuk görünüyor. normal teyp gibi olmuş ama diğer çalışmalar yakışmış. güle güle kullan
Gönderen: cemele - 30 Nisan 2009, 01:05:35
Cerceve konusunda haklisiniz bende takıyımmı takmayımmı kararsiz kaldim parca artinca yegeninde gazi ile taktim ama ilk fırsatta cıkartmayı dusunuyorum.
Gönderen: 34AC34 - 30 Nisan 2009, 09:09:30
teyp çerçevesi hariç süper olmuş ellerine sağlık. birde gözüme takıldı far ve gösterge ayar düğmesinin çerçevesi çok emanet durmuş. tam yerine oturmamış gibi. ama genel olarak harika olmuş.. :tamamdir
Gönderen: devran - 30 Nisan 2009, 15:08:55
elıne saglık guzel olmusteyp konusunda bende aynı fııkırdeyım abi
Gönderen: cemele - 30 Nisan 2009, 20:28:24
devran teyb basima iş acti bayag bir elestiri aldim kimsede begenmedi bende begenmemistim taktik bir kere hafta sonu sökecegim

elıne saglık guzel olmusteyp konusunda bende aynı fııkırdeyım abi
Gönderen: Mekatronik34 - 02 Mayıs 2009, 10:27:40
Şu teyp resimlerini bi ben göremedim ya Bneim pc demi bir sorun var acaba hiç bir resim görünmüyo..:(
Gönderen: cemele - 02 Mayıs 2009, 11:26:44
Eyüp kardes resimleri göremiyorsan ben sana izah edeyim.
Araca RCD200 teyp taktırmıstım. Kaplamalar Orjinal teyb e göre yapildigi icin, orjinal teyb de ust teki raf kısmının cercevesi artıyor. Ben bu cerceveyi RCD200 ün CD sürücüsü ve alt tsularini ayıracak sekilde RCD200 ün üstüne yapistirdim. Bakınca iki teyp varmis gibi oldu benimde hosuma gitmedi. Bugun sökerim herhalde.

Şu teyp resimlerini bi ben göremedim ya Bneim pc demi bir sorun var acaba hiç bir resim görünmüyo..:(