vwtr.net

Volkswagen => Golf => Golf IV => Konuyu başlatan: Gerge - 19 Ocak 2009, 12:22:51

Başlık: 2. vitese geciste sorun...
Gönderen: Gerge - 19 Ocak 2009, 12:22:51
Selam arkadaslar, iyi haftalar...

Benim makina son 2 haftadir 2. vitese atarken "cart" diye o klasik sesi cikartiyor. İsin ilginc yani sadece 2. vitese atarken ve sadece sabahlari (soguk hava sebep olabilir mi) ve sadece 2-3 kere yapiyor, sonra gun icinde sorunsuz gecis yapiyor.

Servise sordum, yagi yenileyelim dedi. ama sadece tahmin yuruttu ve bunun maliyeti 50-60 ytl. deneme yanilma icin bukadar para vermek istemiyorum.

Var mi fikri olan?

Saygilar
Başlık: Ynt: 2. vitese geciste sorun...
Gönderen: R-Line - 19 Ocak 2009, 12:28:16
Baskı balata ne durumda ?
Gönderen: Gerge - 19 Ocak 2009, 12:41:38
Biraz yukarida...

Omrunu tamamlamis olmasinin ilk belirtileri mi bunlar?
Gönderen: R-Line - 19 Ocak 2009, 12:48:44
sadece tahmin  :)
debriyaj tam ayıramıyorsa ses yapabilir.
birde şanzumanın üstünde vites çubukları var. onları birbirine bağlayan plastik parçalar var (adını hatırlayamadım) onlar yıpranmışsa vites doğru yolu bulamıyor olabilir.
Gönderen: kaya_01 - 19 Ocak 2009, 13:13:20
vites ikiye atarken debriyaja iyi bas boşluk bırakma, sorun o da değilse baskı balata istiyordur ;) geçmiş olsun..
Gönderen: orion35 - 19 Ocak 2009, 13:32:10
baskı balata sürekli olarak geçiş zorluğu çıkarmazmı arkadaşlar? bi kaç kez yapıp sonra kesiyor diyo arkadaş, ben senkromeç dişlisinden şüphelendim.
Gönderen: Gerge - 19 Ocak 2009, 13:33:25
Dosemeyi delecek kadar basiyorum pedala ama durum ayni. Sanirim tahminimden tuzlu olacak.

Fikirlerinizi servisle paylasacagim, bakalim yaklasimlari ne olacak.

tesekkurler !
Gönderen: Gerge - 19 Ocak 2009, 13:34:49
Bu sesi tam dolarak 2 kere en fazla 3 kere yapiyor... 4ledigini hic gormedim. sonra gun boyu normal atiyor...
Gönderen: devran - 19 Ocak 2009, 14:24:51
valla bızde eskıden tempra vardı bızdede sadece sabahları soguk havada  ve 2.vıteste yapıodu

ilginç... ??? aynı sorun... bence sanzıman yağının donmasından dolayı yapıyo..sabah sogukken ılk 10 dk cartlıyodu sonra tık yok ...sızde 2.vıtese gecerken bı kasılma zorlanma varmı ???
Gönderen: Gerge - 19 Ocak 2009, 14:56:25
zorlanma yok... denemek icin cok az baski uygulayarak attigimda da sorunsuz atiyor. sadece ses efekti ekledi kendince :)

araba aksama kadar kullanilmadan yatiyor, aksam calistirdigimda da sorun yok. sadece sabahlari cartliyor. gerci bizim iklimde yag donduracak bi iklim degil (izmir) ...
Gönderen: salman - 19 Ocak 2009, 15:06:05
sekromanç bilmemnesinden yapıyor olabilir arkadaşım.. ismi tam olarak aklıma gelmiyor iyi bi ustaya sekromanç bilmemnesi de anlar :D
hyundaide başıma gelmişti..
Gönderen: devran - 19 Ocak 2009, 15:12:16
bende izmirde oturuyorum...:)  sabah araç garç gurç cart lıyodu :D senfoni oekestrası gıbı araç ısınnca kesiodu ve bunu sadece sabah yapıyodu :)
Gönderen: Gerge - 19 Ocak 2009, 15:25:15
 :tamamdir

1- sanziman yag
2- sanzuman ustu vites çubuklarını birbirine bağlayan adı hatırlanmayan plastik parçalarin asinmasi
3- sekromanç bilmemnesi
4- senkromeç dişlisi
5- baski balata

size sonucu iletecegim

eyvallah :)
Gönderen: kamasutara - 31 Ocak 2009, 16:36:29
Slm arkadaşlar,Bende de aynı sorun var.Golf 4 kullanan arkadaşlarıma hatta servise de srduğumda golflerin 2 nci vitese geçerken daha yavaş vites değiştirilmesini,ve de 2 den 1 e geçişlerde zorlanmasının normal olduğunu söylediler.Bilginize..
Gönderen: devran - 31 Ocak 2009, 18:51:53
Slm arkadaşlar,Bende de aynı sorun var.Golf 4 kullanan arkadaşlarıma hatta servise de srduğumda golflerin 2 nci vitese geçerken daha yavaş vites değiştirilmesini,ve de 2 den 1 e geçişlerde zorlanmasının normal olduğunu söylediler.Bilginize..
nie ya???
Gönderen: mikail - 31 Ocak 2009, 19:03:02
sadece tahmin  :)
debriyaj tam ayıramıyorsa ses yapabilir.
birde şanzumanın üstünde vites çubukları var. onları birbirine bağlayan plastik parçalar var (adını hatırlayamadım) onlar yıpranmışsa vites doğru yolu bulamıyor olabilir.
bahsettıgın parca senkromec dişlisi
Gönderen: ersin akgül - 17 Şubat 2009, 23:36:17
ya kusura bakmayın herseyı bılıomus gıbı yazıorum ama ben kendı arabamı kendım topladım gıbı bısey oldu 99model ve 2001 model golflerde bu sorun cıkıomus ama sorun baska balatada baskı balata kıl gıbı catlama yapıo buda sese neden oluo balatann bıtmesıne gerek yok arabaya patı cektıren bırısıysen bu sorunla devamlı karsılascaksın ve baskı balatan bıtmeden hep yarıda degıstırceksın
Gönderen: Gerge - 18 Şubat 2009, 09:00:41
herkese gunaydin...

ya kusura bakmayın herseyı bılıomus gıbı yazıorum ama ben kendı arabamı kendım topladım gıbı bısey oldu

hic kusura bakmayiz :) cumleye boyle girmen yeter kardesim.

arabaya patı cektıren bırısıysen bu sorunla devamlı karsılascaksın ve baskı balatan bıtmeden hep yarıda degıstırceksın

pati cektirip hard kullanan birisi degilim ama eger tahmin ettigin sorunsa bi ihtimal benden onceki sahibi bu kuheylana kotu davraniyordu, problem bana patladi.

bu konuda araci henuz gostermedim. problemi cozdugumde buraya sebep ve cozumu yazacagim. problem ve baslik havada kalmasin

herkese kolay gelsin...
Gönderen: mikail - 18 Şubat 2009, 17:50:49
merhaba arkadaşlar elbet bileniniz vardır ama bildigim birşeyi paylaşmak istedim pejo 205 gtı model aracın baskı balata degişiminde bire bir gözlemleme yaptım araç bi yakınımdı ve bana emanet etmişti degişim süresince aracı ..aracın volan dişlisini tornacıda taşlama yaptırdık  baklava dilimini andıran ve gökkuşagını egimini anımsata sekiller cıktı yanı ufak çaplı pürüzler bu ise balatanın volan dişlisine tutunmasında önemli rol oynuyormuş bilmeyen arkadaşların bilgisine he ne kadar dogru ne kadar yanlıs bilemem ama faydalı bişey ise araştırma sonucu uygulama yapmak isteyen arkadaşlara duyrulur
Gönderen: ersin akgül - 18 Şubat 2009, 22:14:42
eyvallah kardes sende saolasın senle aynı yasadım ıcın yazdım bende aynı sorun bendede vardı samzuman karısmıstır dıe sokuldu baskı balata degıstı sadece benım arabanın benden oncekı sahıbıde orj almamak ıcın balatayı caktırmıs yanı 250 yerıne 50 vermıs ıstersen degıstırmede gec kalma
Gönderen: erdm805 - 06 Mart 2009, 18:02:41
evet bendede aynı sorun var. ikinci vitese biraz zor geçiyor fakat anormal seslerde gelmiyor. ışıklarda yandaki araba ile kapışırken biraz sorun oluyor
Gönderen: Gerge - 07 Mart 2009, 12:18:31
ilgilenen arkadaslara tesekkurler...

gecen sure icinde diger viteslerde eskisi gibi kayarak gecmemeye basladi. bugun sanziman yagi degistirecegim.

sorun giderilirse sonucu buraya yazip basligi kapatmis olacagim.

saygilar
Gönderen: mikail - 07 Mart 2009, 12:20:53
peki bu zorlanmanın ana kaynagından biri şanzıman yagının eskı olmasıdegilmidir?*
Gönderen: mikail - 07 Mart 2009, 12:23:06
pardonarkadaşlar 1.sayfada enalttaki msjı gordum 2.sayfa oldugunu farkettmedıgım ıcın boyle gereksız bı msj attım
Gönderen: Gerge - 07 Mart 2009, 12:23:52
mikail kardesim bende hep ayni tepkileri aldim. genellikle yag degisimini tavsiye ediyorlar.

arac 15.000km'dir bende en son nezaman degistirmisler bilmiyorum.

bu yuzden bugun yag degistirecegim. umarim baska sorun cikarmaz.

yagmurlu izmirden saygilar

Gönderen: mikail - 07 Mart 2009, 12:25:37
inş başkja bi sorun çıkmaz kardeşlim zaten kriz var..
Gönderen: Gerge - 07 Mart 2009, 12:28:06
estag. fikrini soylemen yeterli.

hangi sirada, hangi sayfada oldugu onemli degil...
Gönderen: Gerge - 09 Mart 2009, 09:04:38
beyler iyi haftalar...

haftasonu sanziman yagi degistirdim

- sentetik 75 W 90 orjinal -

vites gecisleri tahmin edemeyecegim kadar rahatladi.
vites topuzu sanki kendisi yerine akiyor gibi.

ancak canimi sikan konu, sadece 2. vites icin gecerli olan sesi bir kereliginede olsa tekrar duymam oldu.
aslinda her sabah yapardi ve iki sabahtir yapmiyor, bu iyi. ancak dun aksam bir kere daha o sesi duydum.

bir sure daha test edip sonucu yazacagim. problem devam ederse bahsettiginiz diger sebeplere yonelecegim.

kazasiz belasiz...

Gönderen: cemele - 09 Mart 2009, 14:00:59
Dostum sorunun cozumu konusunda olum yonde ilerleme olmasina sevindim. Benim arac otomatik vites vallahi benim de aklima geliyor bakim esnasinda soyledim ama ne yaptilar bilmiyorum. Sanziman yagi ile ilgili bir islem yapmamislar. Usta sanziman yaglari ömurluktur bakariz eger kirlenme ve pütürlesme varsa degistirirz demisti.

Guzel haberlerini bekliyoruz.

beyler iyi haftalar...

haftasonu sanziman yagi degistirdim

- sentetik 75 W 90 orjinal -

vites gecisleri tahmin edemeyecegim kadar rahatladi.
vites topuzu sanki kendisi yerine akiyor gibi.

ancak canimi sikan konu, sadece 2. vites icin gecerli olan sesi bir kereliginede olsa tekrar duymam oldu.
aslinda her sabah yapardi ve iki sabahtir yapmiyor, bu iyi. ancak dun aksam bir kere daha o sesi duydum.

bir sure daha test edip sonucu yazacagim. problem devam ederse bahsettiginiz diger sebeplere yonelecegim.

kazasiz belasiz...

Gönderen: Gerge - 09 Mart 2009, 14:37:04
iyi haftalar cemele...

sanziman yagini ihtiyac duydugunda mutlaka degistir derim.

benim gibi sorun cikmasini bekleme.
ben saglamciyimdir ancak araci kendi birikimimle koruyacak kadar bilgi sahibi degilimdir. bu yuzden sorun ciktikca gidebiliyorum. yavas yavas ogreniyoruz.

yanliz sunu bilirim hareketli aksamda hicbir yag omurluk degildir.

usta, eski yagi bosaltirken yanindaydim, yag hem rengini hemde standart akiskanligini gozle gorulecek kadar kaybetmis. 2.vitesten ses gelmese ben yine o sekilde kullanmaya devam edecektim.

ustanin yaklasimi bu konuda soyle : sorunlu yada sorunsuz sanziman yagi 80.000de degisir. servislerin bazilari sanziman yagi degisimine girmez (dedi). yag degistirip 20+30 ytl kazanacagina, sanzimanin bitip komple degisimiyle daha fazla kazanmayi tercih ederler (miş)

onun yalancisiyim. :)

yag degisiminin bana maliyeti 50+iscilik=70ytl patladi

saygilar

Gönderen: cemele - 09 Mart 2009, 16:39:29
Iyi haftalar dostum

Ben aciklamistim bazi bakimlar yaptirdim. Ozel servise gittim zaten. Usta aracin trigger setinide 2-3 sefer tekrarlamama ragmen degistirmedi zamani var dedi ama illa degistir dersen degistirim dedi. Arac 64971 km de su anda 90000 km agir bakimini ben 80000 de yapacagim triggerden tut sanzimandi, yok balatlardi yok bilmem nelerdi basinda izleyerek yaptiracagim. Zaten elemanda dedi git 85000 km de gel dedi ozaman degistirelim dedi.
vallahi benim hic bilgim yok zaten araca yeni yeni alisiyorum kullanma konusunda. Arabaya parayi ben bayildim ilk arabam cokda seviyorum onun icin gerekli ne ise yaptimak isterim bakim yonunden sonra bana daha buyuk problemler olarak donmesin.
Bu arada araca silecek taktirdim cami degistirirken pahali ama acaip iyi cikti SWF olmasi lazim markasi. Tavsiye ederim.
Gönderen: g_vg - 10 Mart 2009, 19:32:07
iyi haftalar cemele...

sanziman yagini ihtiyac duydugunda mutlaka degistir derim.

benim gibi sorun cikmasini bekleme.
ben saglamciyimdir ancak araci kendi birikimimle koruyacak kadar bilgi sahibi degilimdir. bu yuzden sorun ciktikca gidebiliyorum. yavas yavas ogreniyoruz.

yanliz sunu bilirim hareketli aksamda hicbir yag omurluk degildir.

usta, eski yagi bosaltirken yanindaydim, yag hem rengini hemde standart akiskanligini gozle gorulecek kadar kaybetmis. 2.vitesten ses gelmese ben yine o sekilde kullanmaya devam edecektim.

ustanin yaklasimi bu konuda soyle : sorunlu yada sorunsuz sanziman yagi 80.000de degisir. servislerin bazilari sanziman yagi degisimine girmez (dedi). yag degistirip 20+30 ytl kazanacagina, sanzimanin bitip komple degisimiyle daha fazla kazanmayi tercih ederler (miş)

onun yalancisiyim. :)

yag degisiminin bana maliyeti 50+iscilik=70ytl patladi

saygilar

gerge arkadaşım kaç LT  alıyo arac 3 mü?
bende değişicemde yağı kendim almak istiyorum
birde castrol muydu aldığın
Gönderen: Gerge - 11 Mart 2009, 13:16:57
2lt koyduk kardesim...

shell 75w90 sentetik kullandik.

kazasiz belasiz...
Gönderen: cemele - 11 Mart 2009, 14:08:13
Gerge 2 lt az degilmi? Ustunemi ilave ettiler acaba.
Benim araci icine motor ici temizleyici bir madde attilar. Carter den bosalttilar 4.5 lt yag koymuslar.

g_vg

Castrol 10W 40 lar 4 lt re Carrefour da 59 tl. Bencede 4 lt relik bir Castrol al sadece yag degisim ucreti ode.
Gönderen: Gerge - 11 Mart 2009, 17:36:51
Carter den bosalttilar 4.5 lt yag koymuslar.

gerge arkadaşım kaç LT  alıyo arac 3 mü?

2lt koyduk kardesim....

cok farkli rakamlar geziyor... en dogrusu hangisi bilemiyorum beyler ?
Gönderen: g_vg - 11 Mart 2009, 18:26:28
banamı öyle geliyo yoksa bi karısıklıkmı oldu
ben şanzımana koyulan yağdan bahsediyorum
cemele sen araya motor yağını soktun o başka konu ;D
Gönderen: Gerge - 14 Mart 2009, 09:46:17
Sanziman yagi degisiminden sonra viteste sorun kalmadigini soyleyebilirim arkadaslar.

sikayetci oldugum ses tumuyle bitti ve vites topuzu cok rahatladi.

bu nedenle basligi, problem giderilmis bi baslik olarak gorebilirsiniz.

iyi haftasonlari...
Gönderen: dave123 - 01 Nisan 2009, 15:06:15
 Gerge, aracım 99 MK4 bende de 2. vitese geçiş zor oluyor, sabahları özellikle. Aynı senin gibi problem ama garç gurç diye sesler gelmiyor, sadece zorlanıyor. Vitesi 2 ye geçirmeye çalışırken debriyajı yavaş yavaş bırakıyorum, bir noktaya gelince geçiveriyor. Ben de baskı balatadan şüphelendim ama anlatılanlara göre balatadan olsa debriyajı daha çok basmak gerekir, ben geri çekerek geçirebiliyorum. Anlamadım yani.
Gönderen: Gerge - 01 Nisan 2009, 22:41:45
Durum bende de ayniydi Dave123...

benden ses gelmesinin sebebi belki de yagin tamamen omrunu bitirmesiydi.

kavrama noktasini bulana kadar ayagimi cekiyordum,
bu daha sonra diger viteslerde de gorunmeye baslayinca sanziman yagi degistirdim.

su an hicbir sorun yok

saygilar...
Gönderen: dave123 - 02 Nisan 2009, 13:23:18
O zaman ben de bir ara şanzıman yağını değiştireyim, bu şekilde zorlaya zorlaya bir zarar verebilirim.

Paylaşım için teşekkürler...