vwtr.net

Volkswagen => Polo ve Lupo => Polo 6N => Konuyu başlatan: ahmethan - 26 Haziran 2008, 13:35:15

Başlık: klima soğutmuyor
Gönderen: ahmethan - 26 Haziran 2008, 13:35:15
Arkadaşlar benim arabanın klimasına bir şey oldu. iki gün önce sorunsuz çalışıyor arabanın içini hemen soğutuyordu. Bu sabah uzun yola çıktım.Evde de yola çıkmadan önce giderken klimayı açar rahat rahat giderim diye düşünüyordum ama Adana'ya varana kadar 2 kilo verdim.Nedeni klimanın soğutmaması.Klimayı açıyorum hava geliyor ama dışardaki havanın aynısı içeri geliyor ya da çok az soğukluk veriyor o da yeterli olmuyor.Anlayacağınız berbat bir yolculuk yaptım. Üstüne bir de Adana sıcağı tuzu biberi oldu. Bu sorun neyden kaynaklanıyor olabilir? 2 gün önce çalışan melet bugün niye çalışmaz?Yoksa bana servis yolu mu göründü?
Başlık: Ynt: klima soğutmuyor
Gönderen: Tholl-ga - 26 Haziran 2008, 13:42:24
gazını ve klima kayışını kontrol ettir
Gönderen: eroldemir73 - 26 Haziran 2008, 17:07:41
gazını ve klima kayışını kontrol ettir
Kayıştan olsaydı, direksiyonda ağırlaşırdı. Direksiyonun hidrolik pompasıda aynı kayıştan besleniyor. ama dediğin gibi gazdan olabilir. kaçak veya tıkanıklık gibi.
Gönderen: ahmethan - 26 Haziran 2008, 17:32:05
Eğer sorun gazdan kaynaklanıyorsa tamiri nasıl yapılıyor, fazla tuzlu olur mu?
Gönderen: eroldemir73 - 26 Haziran 2008, 18:07:57
Eğer sorun gazdan kaynaklanıyorsa tamiri nasıl yapılıyor, fazla tuzlu olur mu?
İstanbulda olsaydı senin benim kayınbiradere gönderirdim. ucuza yaptırırdın ama adana da nasıldır fiyatlar bilmiyorum. kampanya yapıyordu 30 ytl'ye gaz basıyordu.
Gönderen: ahmethan - 26 Haziran 2008, 20:10:25
o zaman servise gitmekten başka çare yok. gazına biz bakamayız ve dolduramayız. en iyisi yarın ben bir servise gideyim. bakalım ne diyecekler.yoksa adanada sıcaktan kavrulacam.sağolun verdiğiniz bilgiler icin.
Gönderen: rye - 27 Haziran 2008, 02:43:44
kesinlikle gazı değiştirmen gerekiyor, kışın uzun süre kullanmazsanız yada uzun süre gaz bastırmadıysanız gaz ölür.sebebi ise gazın dibe çöküp ağırlaşması sirkule olmaması. gazı değiştirin sorun çözülür. 
Gönderen: ahmethan - 27 Haziran 2008, 17:42:51
arkadaşlar bugün klima gazını değiştirttim. gaz değişimine 80 ytl dediler ama bir tanıdık vesilesiyle 50 ytlye hallettim.şimdilik soğutuyor bakalım. inşallah ilerde yine aynı sorun olmaz. bundan sonra en az haftada bir çalıştıracam klimayı. herhalde kışın hiç çalıştırmadım ondan bu sorun oldu. sağolun verdiğiniz bilgiler için.
Gönderen: mutlu2003 - 27 Haziran 2008, 23:33:17
vallahi abicim bende adana ceyhanda gazını bastırdım, filtrelerini tesisatını komple elden geçirdi, birde bi tane muşur varmış o arızalıymış belki senin o muşur arızalı olabir, ben 60 ytl ye yaptırdım, şuan mükemmel derecede iyi çalışıyor
Gönderen: ahmethan - 28 Haziran 2008, 10:57:15
kardeş adam ilk önce gaz kaçağı olup olmadığını kontrol etti. kaçak yok dedi. sonra içerdeki gazı boşalttı yeni gaz bastı.şimdilik soğutuyor. ama sanki soğutma biraz yavaş oluyor gibi geldi bana. acaba daha ilk gün olduğu için mi? yoksa parayı az verdim diye adam gazı az mı bastı? yoksa bana mı öyle geliyor anlamadım. neyse biraz kullanayım memnun kalmazsam tekrar gider sorarım yaptırdığım yere.
Gönderen: mecamir - 28 Haziran 2008, 11:04:13
Rölanti sensörüne baktır. Alakasız gibi gelebilir ama aynı şey benim de başıma geldi... Klima soğutmuyodu gaz bastırdım, yine soğutmadı... Rölanti sensörüyle ilgili bir arıza varmış, ondan dolayı beyin klima devreye girdiği zaman devreden çıkarıyomuş. klimayı açınca fazladan yakıt ve hava emişi yapan bi modül var onu kontrol ettir. Bana yaklaşık 300 lira masraf çıktı, Allahtan araba eski de parçası biraz ucuz benimkinin :)
Gönderen: ahmethan - 28 Haziran 2008, 12:39:24
klimayı açtığım zaman rölanti otomatik olarak artıyor zaten.o yüzden bu parçada sorun olduğunu sanmıyorum.inşallah öyle bir şey yoktur ama dediğin gibi göstermekte fayda var.
Gönderen: freegane - 28 Haziran 2008, 14:48:31
abi Golf 3 kliması taktır,ben klimayı açınca donuyoruz millet ısınmak için camı açıyor ;D
Gönderen: VWci - 28 Haziran 2008, 15:05:35
klima radyottoru delinmis olabilir....
Gönderen: ahmethan - 28 Haziran 2008, 23:08:15
abi dün gittim işte. adam gaz kaçağı olup olmadığına baktı. kaçak yok dedi. klimayı uzun süre çalıştırmazsan böyle olur dedi.tekrar gaz bastı. inşallah bir daha sorun olmaz.yine aynı sorun olursa bu sefer sizin dediğiniz yerler baktırırım.benim yapabileceğim bir iş değil. mecburen usta ne derse ona inanıyoz.
Gönderen: freegane - 29 Haziran 2008, 06:36:28
Adana'nın sıcağıda çekilmez... inşallah sorun hallolmuştur,serin günler diliyorum kardeşim
Gönderen: ahmethan - 29 Haziran 2008, 17:46:36
Sağolasın kardeşim. :sevgi: Adana'nın sıcağını bilen bilir, bilmeyen de bilmesin daha iyi.Yaz ayları klimasız çekilmez. şimdilik serin serin biniyorum arabama bakalım. 8)
Gönderen: bulu55 - 13 Temmuz 2008, 16:00:15
arkadaşlar benim de klima çalışınca rölanti düşüyor ve araba stop ediyor ne dersiniz bu olaya...?
Gönderen: mecamir - 13 Temmuz 2008, 16:29:28
Filtreni kontrol ettir, temiz filtre ve dolu filtre arasında ortalama %25 performans kaybı olur ;)
Gönderen: yakkir - 15 Temmuz 2008, 09:53:06
Filtreni kontrol ettir, temiz filtre ve dolu filtre arasında ortalama %25 performans kaybı olur ;)

Benzin filtresimi,hava filtresimi
Gönderen: polo35 - 15 Temmuz 2008, 14:31:26
polen:D
Gönderen: mecamir - 15 Temmuz 2008, 15:49:46
Benzin filtresimi,hava filtresimi

Polen filtresi  polen :) :)
Gönderen: yakkir - 15 Temmuz 2008, 19:28:40
Polen filtresi  polen :) :)

Yani polen filtresi fazla kirli  olunca klimayı açtığında fazla yüke binip rolanti düşerek araba stopmu etmiş oluyor.Valla oldukça ilginç
Gönderen: mecamir - 15 Temmuz 2008, 19:33:08
Yani polen filtresi fazla kirli  olunca klimayı açtığında fazla yüke binip rolanti düşerek araba stopmu etmiş oluyor.Valla oldukça ilginç

Hayır konuda klimanın soğutmadığı belirtilmiş, ben de polen filtresini değişitirin demişim... Neresi ilginç? Ben stop etmesine bişey yazmadım ki?

Ayrıca stop ediyor ise, klima devreye girdiğinde ya by pass ventili (yanlış hatırlamıyorsan adını) ya da beyin devreye girerek extra hava emer ve rölantiyi dengeler. Dolayısıyla ya by pass ya da beyinde arıza vardır. By pass da arıza var ise değişmeli; beyinde var ise duruma bağlı olarak beyin sıfırlanıp, start test yapılıp, yeni yazılım yüklenmeli veya beyin değişimi olmalıdır.

Saygılar, sevgiler :)

Gönderen: yakkir - 15 Temmuz 2008, 19:38:40
Hayır konuda klimanın soğutmadığı belirtilmiş, ben de polen filtresini değişitirin demişim... Neresi ilginç? Ben stop etmesine bişey yazmadım ki?

Ayrıca stop ediyor ise, klima devreye girdiğinde ya by pass ventili (yanlış hatırlamıyorsan adını) ya da beyin devreye girerek extra hava emer ve rölantiyi dengeler. Dolayısıyla ya by pass ya da beyinde arıza vardır. By pass da arıza var ise değişmeli; beyinde var ise duruma bağlı olarak beyin sıfırlanıp, start test yapılıp, yeni yazılım yüklenmeli veya beyin değişimi olmalıdır.

Saygılar, sevgiler :)

Edit:  Ayrıca yusuf abi senin arabayı bi ara getir, büyük ihtimal ben hallederim sorununu ;) msn [email protected]

Polen filtresi klima soğutmamayla ilgiliyse mesele anlaşıldı,ben stop etmeyle ilgili olarak yanlış anlamışım.

Benim arabanın herhangi bir sorunu yok ,hangi iletimden bunu algıladınız bilemedim.
Yinede teşekkür ederim.
Gönderen: mecamir - 15 Temmuz 2008, 19:39:14
Ben de yanlış anladığımı anlayarak iletimi düzelttim abi :) Pardon :)
Gönderen: freegane - 31 Temmuz 2008, 02:44:31
arkadaşlar benim de klima çalışınca rölanti düşüyor ve araba stop ediyor ne dersiniz bu olaya...?
muhtemelen araç lpg'li ve gaz ayarı kısık.. Musluğu azıcık aç abi ;D
Gönderen: polo35 - 18 Ağustos 2008, 18:50:16
arkadaslar bugun klima gazini degistirdim.fakat yuksek performansla calismiyor klima.hatta usta kendisi dedi bana yeterli sogutmadini!kaputun icindeki metal borular var onlara elledim buz gibiler ama iceri oyle soguk gitmiyor!neden acaba?sorun yok gozukuyor ve usta ilk defa boyle birsey goruyorum dedi.tek care olarak on konsolu acarak icini kablolari kontrol etmek gerektigini soyledi.bende simdilik kalsin birkac gun kullanayim dedim belki duzelir dedim.SIZCE SORUN NEDEN KAYNAKLANIYOR OLABILIR?tesekkur ederim
Gönderen: polo35 - 19 Ağustos 2008, 21:02:11
arkadaslar cevap yazan yokmu?
Gönderen: nizam - 19 Ağustos 2008, 22:34:02
içeri üfleme yapıyor mu

içeri gaz kokusu geliyor mu

peteklerin ayarları açık mı ? tesisatta sıkıntı yoksa iç taraf gbek kısmında ki ve kenarlarda ki petekleri kontrol ettir ?
Gönderen: ozmo - 19 Ağustos 2008, 22:52:18
valla benim araçta klima yok kışın araç doğru düzgün ısıtmıyordu biri polen filitresini değiştir düzelir dedi değiştirdim normale döndü bence polen filitresi yüzünden içeri temiz hava alamadığından soğutmuyordur.
Gönderen: qb5tp - 20 Ağustos 2008, 00:17:11
Araba içinde sigara içmiyorsanız hava dolaşımını içerde yapmak hem çabuk ısınmayı hem de daha fazla soğumanızı kolaylaştırır üstelik eski polen filtresi de problem olmaz
Gönderen: polo35 - 20 Ağustos 2008, 19:57:09
tesisatta sorun yok gibi arkadaslar.hatta kaputun icindeki hava giden demir buz gibi.sorun ondan midir bilmiyorum ama polen filtresinin eski oldugunu soylemisti usta.temizlettim ama degistirmem gerekecek sanirim?birde klima gazinin degisiminden sonra klimayi ilk calistirtigimiz gunlerde performans dusuklugu normal mi?yani belki de sorun yoktur
Gönderen: ahmethan - 21 Ağustos 2008, 10:08:40
Yaklaşık bir buçuk ay önce ben de klimanın gazını değiştirdim. İlk günlerde çok randumanlı değildi. Ben de adamlar eksik falan mı bastı acaba gazı diye korktum. Hatta adama  gidip soracaktım. Ama bir kaç gün sonra düzeldi ve şimdi gayet iyi soğutuyor. İnşallah seninki de düzelir.
Gönderen: dangerfield - 23 Ağustos 2008, 06:02:08
ozmo nun resimli anlatımı sayesinde kelebek boğazını temizledim. artık temizleme aşamasında (sökmeden temizlemiş olmama ragmen) nerelere yanlışlıkla hasar verdiysem, klima soğutmamaya başladı. snrm 1 veya 2. sayfadaki arkadaşın dediği gibi rölanti devresini bi sarstım :S 30 ytl lik temizleme için 300 ytl den olmakdan çok korkuyorum :S
Gönderen: çağdaşefe - 23 Ağustos 2008, 07:41:54
şunu ilave edeyim kışın klima açınca yamurlu havalarda buharı anında yok ediyor vede kima gazını aktif etmş oluyor.ben yağmurdan yağmura klimamı açıyorum.
Gönderen: ahmethan - 24 Ağustos 2008, 11:47:37
Aslında kışın fan yeterli olduğundan klima genelde açılmıyor. Ama tabi ki açmak lazım. Aksi halde gaz miadını dolduruyor ve değiştirmen gerekiyor. Geçen kış klimayı hiç açmamıştım o yüzden yazın gazını değitirdim. Ama bu kış inş. en fazla bir hafta 10 günde bir klimayı çalıştıracam. Yağmurlu havalarda muhakkak açmak lazım. Hem buharı temizler hem de klima çalışmış olur.
Gönderen: yakkir - 25 Ağustos 2008, 11:15:54
Aslında kışın fan yeterli olduğundan klima genelde açılmıyor. Ama tabi ki açmak lazım. Aksi halde gaz miadını dolduruyor ve değiştirmen gerekiyor. Geçen kış klimayı hiç açmamıştım o yüzden yazın gazını değitirdim. Ama bu kış inş. en fazla bir hafta 10 günde bir klimayı çalıştıracam. Yağmurlu havalarda muhakkak açmak lazım. Hem buharı temizler hem de klima çalışmış olur.

Klimayı kışın sıcak ayarda çalıştırınca klima kendisimi ısıtıyor yoksa normal kalorifer düzeni gibi motordaki  sıcak havayımı kullanıyor.Bazı arkadaşlar klima sadece soğutucu olarak görev yapar ısıtma yapmaz diyorlar.

Eğer ısıtma yapmıyorsa kışın sıcak ayarda çalıştırdığımızda gaz devi rdaimi yapmış oluyormu bu durumda.Yoksa 2-3 Dk soğuk ayardamı çalıştırmak gerekiyor gaz devir daimini sağlamak için.
Gönderen: mcsahan - 25 Ağustos 2008, 11:22:53
sıcaktada çalışır, sıcak kuru hava üfler.
zaten buğunun süratli çözülmeside bu kuru hava sayesinde olur
Gönderen: yakkir - 25 Ağustos 2008, 11:30:24
sıcaktada çalışır, sıcak kuru hava üfler.
zaten buğunun süratli çözülmeside bu kuru hava sayesinde olur

Kışın benim gözlemlediğim klimanın sıcak hava üfleme perfonmansı soğuk hava üflemesi  kadar kısa sürede etkili olmuyor.Zaten 3-4 Km gittikten sonra normal kalorifer düzeni ısıtmak için  yeterli oluyor.Eğer klima gaz devirdaimini kışın sıcak ayarda da yapıyorsa mesele yok.Kısa sürede sıcak üfleme yapmasada önemli değil zaten.
Gönderen: çağdaşefe - 25 Şubat 2010, 19:15:17
benim klima ufleme deliklerinden sünger parçaları geliyor bu parçalar klima radyatörünü de etkiler mi bende klimadan memnun değilim de.gaz da bastırsam öyle.yeni arabalara bakıyorum buz gibi oluyolar bernimki olmuyo.klima radyötörü temizlenebilirmi