vwtr.net

Volkswagen => Polo ve Lupo => Polo 6N => Konuyu başlatan: polo34 - 06 Eylül 2006, 20:25:42

Başlık: siyah duman ve benzin basınç regülatörü
Gönderen: polo34 - 06 Eylül 2006, 20:25:42
egzozdan siyah duman atma olayının nedenlerini tek tek sıralarmısınız acaba?
- karışım oranı hatası
-yanlış buji ayarı, nette böyle birşey yazıyor, bu ne demek? yanlış mı sıkıldı yerine bujiler yani ?

benzin basınç regülatörünün iptal edilmiş olması neden olur mu ?
bu benzin basınç regülatörü polo 6n de nasıl tekrar devreye alınır, ayar gerekir mi?
Başlık: Ynt: siyah duman ve benzin basınç regülatörü
Gönderen: G60 - 06 Eylül 2006, 20:28:57
Yağ yakma olarak biliyorum ben ???
Gönderen: TuningLINE - 06 Eylül 2006, 20:37:07
Mavi duman ağırlıklı ise yağ yakar Osman benim bildiğim
siyah ise bujilerle yada ateşleme ile alakalı diye biliyorum

hayırdır hocam bir sorun mu var ?
Gönderen: Erhan - 06 Eylül 2006, 20:42:52
süreklimi siyah duman atıyor, yoksa motor soğukken falan mi?
Gönderen: polo34 - 06 Eylül 2006, 20:45:14
evet siyah egzoz dumanı sorunu var :(
bugün onno usta chip yaptı, akşam egzoz dumanının rengi siyahtı, cuma tekrar giidcem, belki 2-3 gün daha uğraşacağız dedi, araçta zengin karışım var
geçen cuma günü benzin regülatörünü iptal etmiştik, onu söylemiştim ama ona bakmayı unutmuş, benimde akşam aklıma gelmedi, söyleyemedim, benzin regülatörünün iptali  o siyah dumana neden olur mu ?

ikinci sorum: bendeki ss header 4-2-1, onu iptal edelim diyor, düşük devirlerde yeterli güç alamıyorum diyor, orjinali takalım diyor, üst devirlerin eğrisi iyi oldu diyor..

bu arada araçtaki eski wimmer chipte 2 derece avan verilmiş ve bırakılmış, benzine hiç ellenmemiş, zaten dyno da tatmin edici birşey çıkmamıştı, öncesi sonrası 2,5 hp idi..
Gönderen: polo34 - 06 Eylül 2006, 21:07:42
daha önce aracımda siyah duman hatırlamıyorum, o dumanı geçen cuma günü ilk kez gördüm diyebilirim, araçta bosch cihaza göre fakir karışım vardı, benzin basınç regülatörü ile oynandı, hava sensörüne bir direnç takıldı, simsiyah duman oldu, direnç öncesi 85 hp idi, sonrası 90 hp oldu...
onno usta aracın ilk geldiğinde 79 hp ölçüldüğünü, kendi chipi sonrası 83 hp olduğunu söyledi, dynolar arasında arada 6 hp lik bir fark (85-79) var gibi görünüyor, acaba onun 83 dediği 89 hp midir diye aklıma takıldı...

onno usta para da almadı, olayı çözmeye kararlı, gerekirse araç 2-3 gün yatar diyor burada, 98 hp ye kadar yolu var dedi, beklediği rakam 90-95 hp arası bir değermiş...bakalım kaç para hesap çıkacak :)

ben ss headerı 4-2-1 alt devirleri iyileştirir diye aldım ama araçta boğulma var diyor, geri basınç yapmıyor diyor, acaba benzin basınç regülatörü devre dışı diye mi o siyah duman ve boğulma sözkonusu ?
Gönderen: TuningLINE - 06 Eylül 2006, 21:25:14
anladım hocam eğer işi Onno usta yapıyorsa sıkma canını bence bir şekilde hallolur
bu arada arabanla performans bakımından bayağı uğraşıyosun
cumartesi Onno ustanın orda olacakmısın eğer orda olursan yanına gelip bir görmek isterim hem seni hem arabanı tanışmış oluruz ;)
Gönderen: polo34 - 06 Eylül 2006, 21:35:10
cuma sabahı orada olacağım kesin gibi...cmtesi yi bilmiyorum, cuma akşamı buraya yazarım durumu..
Gönderen: G60 - 06 Eylül 2006, 21:41:04
Geçerken benide alıverin..Merak ediyorum Onno ustayı ;D
Gönderen: TuningLINE - 06 Eylül 2006, 21:43:33
sen en yakın durağa gel geçerken alırım seni :)
Gönderen: polo34 - 06 Eylül 2006, 21:51:14
görüşelim tanışalım arkadaşlar :)

benim benzin regülatörümün iptal edildiğini, ayarının bozuk olduğunu nasıl anlarım? nasıl bir parça bu, nereye yakın? bu gece canım o parçanın icabına bakmak istiyor :)
Gönderen: Erhan - 06 Eylül 2006, 21:57:21
hocam heralde benzin basınç regülatörü ile oynanması sonucu motor fazla benzin yakar hale gelmiş, siyah dumanında nedeni bu olsa gerek.

Header alt devirlerde değilde orta ve üst devirlerde güç veriyor, bana kalırsa almışın o kadar kullan, bendede var header memnunum...
Gönderen: Erhan - 06 Eylül 2006, 22:10:56
Anladığım kadarıyla arabanda egzantirik olduğundan ve wimmer chip de benzin ile hiç oynanmamasının da etkisiyle araban fakir karışım ile çalışmış, düzeltelim derkende zengin karışıma geçip siyah duman atmaya başlamış.
Bence hep aynı servise git güvenilir bi ustan olsun daha az sorun yaşarsın..
Gönderen: TuningLINE - 06 Eylül 2006, 22:26:40
sen o chiple neden verim alamadım ben halen anlamış değilim
benim yakınem arkadaşlarım kendileri ve o kadar araç chiplediler hiç sorun duymadım
sanıyorum bu chip 6n pololara uygun değil neyse konuyu saptırmayayım
Gönderen: polo34 - 06 Eylül 2006, 22:36:27
chipi yapan alman arkadaş pek özenerek yapmamış aceleye gelmiş heralde..
başka diyecek bir şey yok..
benim araç için wimmer chip yoktu, seat cordoba 1.6 75hp için vardı, onun da tork değeri 135 yerine 126 idi, aceleye geldi fazla uğraşmadılar heralde almanlar...
Gönderen: Erhan - 06 Eylül 2006, 22:46:39
cordobanında torku 135 dir, aynı motor sonuçta.
Gönderen: TuningLINE - 06 Eylül 2006, 22:49:55
anladım abi neyse şimdi iyi olur inşallah şöyle sağlıklı bir şekilde yola çıkarsın umarım
Gönderen: polo34 - 06 Eylül 2006, 22:53:56
"Cordoba 1.6L 55 kw 75 126 Nm 8 kw / 11 PS 146 Nm 405,- € "

aşağıdaki linkten aldım
Chiptuning von Audi BMW Mercedes VW Chevrolet Lancia Toyota … - wimmer-rst.de (http://www.wimmer-rst.de/index.php?p_id=seat)

wimmerin chipinde üst devirler inişli çıkışlı düz gidiyordu, onno o devirleri düzelttim, yukarı doğru oldu dedi, çıktı işlemler bitmediği için henüz yok, umarım dediği gibi olmuştur...
Gönderen: Erhan - 06 Eylül 2006, 23:01:20
yanlış yazmışlar 1.4 16v 74kw nin torku 126nm, zaten dikkat edersen 126 dan 146 ya çıkmış tork artışı fazla bi artış söz konusu. 
Gönderen: polo34 - 06 Eylül 2006, 23:10:20
benim araç 1.6 8v 75 hp 55 kw
benim aracın motoruna en yakın seat motoru cordoba 1.6 8v 75hp 55kw
fakat torklarımız tutmuyor, 1.4 16v ile alakası yok benim aracın, yanlışmıyım?
Gönderen: Erhan - 06 Eylül 2006, 23:17:57
senin araçla ayna motora sahip cordoba, torkuda aynı yani 135nm, seat ibizadada kullanıldı bu motor.

1.4 16v ile alakası yok tabiki, wimmer seat cordoba 1.6 75hp nin torkunu yanlış yazmış 135 yazıcana 126 yazmışlar. 126 da 1.4 16v nin torku.
Gönderen: polo34 - 06 Eylül 2006, 23:23:45
şimdi oldu neyse yarın ilk işim benzin regülatörünü eski haline getirmek için bir ustaya gitmek olacak
ardından kader anı, egzoza bakıcam, siyah duman var mı ?
headera 750 ytl saydım, bende araç üzerinde kalmasından yanayım, programlamada zorluk çektiklerinden bahsediyorlar..
Gönderen: Erhan - 06 Eylül 2006, 23:31:49
headerıda programlamayı versinler aman aman bi etkisi yokki zaten :)
Gönderen: VWci - 07 Eylül 2006, 15:00:23
ne guzel teknık bır konu...

ben de eskıden sıyah duman sorunu yasamıstım...ozellıkl calıstırmada bende cıkıyordu...sorun termostatataydı...zaten hararet duzgun sevıvıyeye gelmıyordu...ufak bır ıhtımal sorun bu da olabılır...
Gönderen: TuningLINE - 07 Eylül 2006, 17:17:08
evet bizim 6n dede zamanında o sorun vardı termostat birde hararet müşürümü ne değişmişti
ama galiba arkadaşımızın aracındaki siyah duman farklı bir durumu gösteriyor
Gönderen: polo34 - 07 Eylül 2006, 20:07:45
termostat sağlam, kafam çok fena bozuk, bu gidişle eski mili taktırıcam...bıktım uğraşmaktan :(
Gönderen: Erhan - 08 Eylül 2006, 00:28:28
Halledilir hocam halledilir, arada bi sorunlar elbette olucak, şuan tek sorun chip galiba onno da onu hallediversin.
Gönderen: TuningLINE - 08 Eylül 2006, 08:45:05
evet ya sıkma canını, o kadar uğraşıyosun bir bu mu yıldıracak seni sabret az daha ;)
Gönderen: polo34 - 08 Eylül 2006, 12:42:40
bu sabah aracı teslim ettim, ss header'ı sökmeye kararlı:( en azından denemiş olacak içinde kalmayacak, orjinal mili de yanımda götürdüm, olmuyorsa değiştir dedim, bence geçen cuma sente ayarı yapanlar hatalı yaptılar, o adamlara da dün gittim, adamlar milimetrik hesap lazım, 400 ytl ye ayarlı kasnak verelim, halledelim dediler ama ben caydım, çünkü daha önceden de 2 kere sente ayarı yapılmıştı ve siyah duman yoktu, keşke zamanında hepsini birden satın alıp aynı yere yaptırsaymışım :(
Gönderen: TuningLINE - 08 Eylül 2006, 13:22:15
olsunnnn takma kafanı hepsi burda en son bulunduğun yerde yapılır inşallah
Gönderen: Erhan - 08 Eylül 2006, 13:32:33
headerı sökmek aslında senin motordan beklentilerine kalmış yani alt devirler çok önemliyse senin için bi söksün dene bakalım, takıp çıkarması kolay zaten. Geriside hallolur umarım.
Gönderen: polo34 - 08 Eylül 2006, 21:50:16
Egzostan siyah duman atma nedenleri;
1-Hava filtresinin tıkalı olması
2-Egzosta bulunan lamda sondasının devamlı fakir göstermesi
(Buda genelde egzos manifold contasının kaçırmasıyla olur.)
3-Sibop ayarının yanlış olması
4-Buji tırnaklarının kapalı olması
5-Yakıt basınç regülatörünün yakıt basıncını yüksek tutması (arızalı)
6-Yanlış yakıt pompası takılması
7-Hava kütle ölçerinden
8-Motor suyu sıcaklık sensörününarızalı olması (devamlı soğuk göstermesi)
9-Sente kaçık olması
10-Beyinden kayanaklanan sebepler (Enjektör açık kalma zamanının uzun olması arızalı olması)
11-Ateşleme sisteminin arızalı olması (Bobin,buji veya kablosunun gövdeye elektrik kaçağı)
12-Enjektörün bozuk olup sızdırması
13-Katalitik konvektörün tıkalı olması
14-Gaz kelebeği potansiyometresi ayarıyla oynamak

bunları bir usta yazmış, buraya da yazayım bilgi olsun dedim :)
Gönderen: Erhan - 08 Eylül 2006, 22:33:26
Ne oldu aldın galiba arabayı nasıl gidişi falan? Sorun neymiş belli oldumu siyah dumanın nedeni, chipi hallettimi?
Gönderen: polo34 - 08 Eylül 2006, 22:50:55
chip halledildi, sorun yanlış sente ayarıymış, 2 diş atlatmışlar, açılarda yanlış, avans ayarı da yanlış...
aracın sesi değişmiş, çok düzgün tıkır tıkır çalışıyor, şaşırdım
Gönderen: Erhan - 08 Eylül 2006, 22:53:44
hayırlı olsun, onno usta hangi tür chip yapıyor bide sorması ne kadara chip yapıyor?
Gönderen: polo34 - 08 Eylül 2006, 23:54:46
chip 400 euro, bildiğim kadarıyla dyno üzerinde aracın orjinal chipinden yola çıkarak yeni chipi hazırlıyor, bu hazırlık sırasında hangi değerleri değiştiriyor bilmiyorum, dyno da eğrilere bakıyor, düzgün yükselen eğri yakalamaya çalışıyor
Gönderen: corrado_g60 - 09 Eylül 2006, 10:10:21
hayırlı olsun duzgun calısmasına sevımdım..
ustan ıyı ;)
Gönderen: TuningLINE - 09 Eylül 2006, 10:16:12
Haydi tekrardan hayırlı uğurlu olsun :)
Gönderen: VWci - 09 Eylül 2006, 11:19:09
benım bahsettıgım olay 8 numara ıdı....sente ayarının ne oldugunu anlamadım gıttı.....
Gönderen: polo34 - 09 Eylül 2006, 15:40:08
onno ustanın çektiği dyno sonuç fotoları:
http://img218.imageshack.us/img218/2772/dyno1ne6.jpg
http://img166.imageshack.us/img166/8218/dyno2td6.jpg

onno chip 400 euro, araçtaki onno chip ile (siayh duman sorunu vardı) onno ustanın dynosunda 83 hp çıktığı zaman ertesi gün avcılar bosch serviste 86 hp idi, 86 hp olduğu zaman 163 nm tork vardı, onno ustanın dynosunda dereceliye sente ayarı yapılıp chipde yenilendikten sonra dynosunda 93 hp çıktı, cihaz torku ölçemiyormuş, bana hesabı email den şöyle gönderdi

"Kw x 1.36x hava basınç katsayısı dün 1.03 ölçüldü
Volant 66.1 x 1.36 x 1.03= 92.59 HP
Tekerlek 57.1 x 1.36 x 1.03= 79.98 HP"

yakıt sarfiyatı konusunda birşeyler demek için henüz çok erken, dün işlem yapıldı, zaten araçta ist içi trafik için sıralı brc24 lpg sistemi var tüketim bu sebepten artık benim için çok da önemli değil, benzinde ne yakıyorsan lpg de %40 daha az yakıyorsun, şehir içi gezintide lpg-benzin farkı yok, benim aracımda son süratte geçenlerde fark etti, lpg de 150 km/h den yukarı çıkmıyordu, benzine aldım 170 oldu

super sprint header elimde kaldı, yapacağı chip için en iyi kombinasyonu orjinal manifoldla elde edeceğini söyledi, alt devirlerde güçlü olması lazım diyordu, istersen tak dene dedi ama bu aralar araçla uğraşmaktan bıkkınlık geldi
yakında ss header'ı satışa çıkarabilirim, 2-3 aylık birşey, gıcır gıcır durumda...
Gönderen: POLO - 10 Eylül 2006, 17:00:51
sente ayarında diş atlatmışlar bence,valflerin açılma kapanma zamanları bozulmuş!headera talibim bak ona göre aklında olsun...egzantriği filan niye sökmeye kalktınki eskiden iyiydi,bu piyasa varya kazıkçı dolandırıcı firmalarla dolu,hem işlerini yanlış yapyorlar hemde üzerine parça satıp daha da kazıklamaya çalışıyorlar,şahsen bu işleri güvendiğin deneyimli tek bir yere yaptıracaksın,herkes birbirini suçluyor bu durumda tek kişinin suçu olacak!şafsen benim yaptıracağım adres tek
Gönderen: polo34 - 11 Eylül 2006, 12:28:20
2 diş atlamışlar..
Gönderen: VWci - 11 Eylül 2006, 12:46:50
hayırlı olsun...;)
Gönderen: VWci - 11 Eylül 2006, 12:47:35
POLO hocam ne yaparsın ?? almanyadan dondugun berı gorusemedık...;)