vwtr.net

Volkswagen => Polo ve Lupo => Polo 6N => Konuyu başlatan: mmtcn - 12 Ağustos 2014, 09:52:36

Başlık: bu atiker kafayı yedirtir >:(
Gönderen: mmtcn - 12 Ağustos 2014, 09:52:36
dün Karabük'ten Amasra'ya gittim normalde en fazla yapacagım km 200ü geçmez git gel. dedim 60 tl gaz alıyım ne olur ne olmaz diye de 20 liralık benzin aldım.(iyiki almışım) çıktım yola arkadaşımla herşey iyi hoş güzeldi. ta ki dönüşte abdipaşada kalana kadar  :bekleriz: 60-80 km hız arası giderken arabada yarım depo gaz olduğu halde sanki gaz bitmiş gibi benzine attı. şaşırdım kaldım. elektrikcimi aradım. gazcıyı ara dedi. gazcı da pc ye baglamadan bişey belli olmaz dedi. abi diyorum bak önümde 65 70 km yol var daha 20 liralık benzinle gelemem varsa yapılacak bişey yapayım yok diyo dokunma gel :D deli etti beni bende bastım marşa dedim  karınca misali hedefe ulaşamasakta uğrunda yolda kalırız :D  allahtan 30 km sonra petrol ofisi cıktı karşıma ve benzin aldım. geldim. ama dün o benzini almasam kalmıştım ben orda. az önce de ustanın yanına gittim bagladı pc ye. gaz basıncı düşükmüş dedi onu açtı. hata cıktı ekranda. gaz enjektörleri(1) yazıyodu. ateşlemede bi problem var mı dedi distribütor kapağı çatlak dedim ve ben en kötü 1 yıldır b oyle biniyorum buna dedim (değiştiricektim unuttum gitti) bana kesin ondandır dedi değiştir gel düzelir dedi. abi ne alakası var depomda yarım depo gaz var araba gaz bitti diye benzine atıyo ayrıca bu olay benzinde hiç olmuyo yanı tekleme silkeleme rolanti devirsizliği hepsi var benzine geçince araba oh be diyo :D distribütor kapağını değiştir hepsi gecer dedi. sizce sorun distribütyor kapağında olabilir mi?

Başlık: Ynt: bu atiker kafayı yedirtir >:(
Gönderen: dirgin - 12 Ağustos 2014, 13:37:43
sanmıyorum ne alakası var dispritör kapağıyla çalışmasa benzinde de çalışmaması lazım.
Gönderen: uygaraga - 12 Ağustos 2014, 14:00:58
abıcım hayatımız sanayılerde geçti bir araç benzınde çalışması normalse gazda sorunvardır bıktım bu gaz işinden bıktım
Gönderen: dirgin - 12 Ağustos 2014, 14:02:55
lpg gaz valfi sanırsam gazı kesmiş tanktan yada beyin giriş çıkışından.bunu bilmiyosa usta gitsin koyun çobanı olsun.
Gönderen: uygaraga - 12 Ağustos 2014, 14:04:48
hangı lpg ustası işten tam anlamıyla anlıyor abıcım  hep bugun gıt yarın gel
Gönderen: uygaraga - 12 Ağustos 2014, 14:06:52
bi ayar yapalaım sen bı depo bıtır gel
sabah gel akşam gel benzınde duzene sok öyle gel
gazı başka yerden al
hava soguk ondandır
sen kullanamıyon ABI
o öyle hesaplanmaz
eletırıkçiye gıt baksın
motorcuya göster
almışlar alıne bı çıbık takıyor egzoza bıde bılgısayar ne yazdıgını kendıde anlamıyor gonder gıtsın
Gönderen: uygaraga - 12 Ağustos 2014, 14:15:53
abıcım ben arabaya gaz taktırdım fulledakıım depoyu çıktım yola  100 km yaptım  bi  doldurım bakım ne yaktı dedım  baktım gaz almıyor depo full hala bıraz gıttım benzın bıttı yolda kaldım adam gazı bağlamamış   birde lpg montajı yapıldı takmış cubugu önden ayar yapıyor

gerı dondum dedım bu araba gazda çalışmıyor benzın yakıyor adam dedı bağlamayı unutmuşuz sen dedım neyın ayarını yapıyon o zmaan kardeşim sök ss......rim  böle gazı  dedım sökmedı ama baya kapıştık gaza karşıyım ama mahkumuz elımız mahkum ayda 400 tl gaz yakıyorum nabayım benzın ıkı katı  m nasıl arbaya bıncez lpg olmasa  bızı bu durumlara geıtırenler utansın ......!

nerde bir iki sene motorcuda çıraklık yapmış dunkadan kovulmuş hiç bir yerde tutunamamış adam var sanayıde lpg cı en basıt iş çünkü kendı çay içiyor 500 tl maaşla çalışan 15 yaşında garıban takıyot lpg yı zaten ezbere ezbere ezbere iş arıza bulma kafa yorma yok

bu tarz adamlar evde kumandanın pili bitince pil koymayı bilmeyıp yenı kumanda alan tipler

bu kadar yazdım ama nefret edıyorum müşteriye saygısı olmayan ezberci  öğrenmeye kapalı araştırmacı olmayan ustalardan

işini hakkıyla yapan iş konusunda araştırmacı muşterıye saygılı çözümcu müşterı arabasını kendı arabası gıbı gören  sorun çözen ustalarımıza da saygılar  ..........!
Gönderen: uygaraga - 12 Ağustos 2014, 14:18:33
sanmıyorum ne alakası var dispritör kapağıyla çalışmasa benzinde de çalışmaması lazım.
+1
Gönderen: uygaraga - 12 Ağustos 2014, 14:19:58
gaz kesme olayı bazen oluyor tup tankının gırışınde pile benzer bişey var anı tehlıkelı durumda gaz çıkışını kesıyor oda olabılır
Gönderen: uygaraga - 12 Ağustos 2014, 14:20:51
mumkun oldugunca tabıkı imkanlar dahılınde aracınızı atıker yetklılı bayılerıne veya buyuk fırmalara götürün
Gönderen: dirgin - 12 Ağustos 2014, 14:29:52
bi ayar yapalaım sen bı depo bıtır gel
sabah gel akşam gel benzınde duzene sok öyle gel
gazı başka yerden al
hava soguk ondandır
sen kullanamıyon ABI
o öyle hesaplanmaz
eletırıkçiye gıt baksın
motorcuya göster
almışlar alıne bı çıbık takıyor egzoza bıde bılgısayar ne yazdıgını kendıde anlamıyor gonder gıtsın
:tamamdir :tamamdir :tamamdir :tamamdir :tamamdir :tamamdir :tamamdir :tamamdir :tamamdir :tamamdir :tamamdir
sonuna kadar katılıyorum
Gönderen: dirgin - 12 Ağustos 2014, 14:31:53
abıcım ben arabaya gaz taktırdım fulledakıım depoyu çıktım yola  100 km yaptım  bi  doldurım bakım ne yaktı dedım  baktım gaz almıyor depo full hala bıraz gıttım benzın bıttı yolda kaldım adam gazı bağlamamış   birde lpg montajı yapıldı takmış cubugu önden ayar yapıyor

gerı dondum dedım bu araba gazda çalışmıyor benzın yakıyor adam dedı bağlamayı unutmuşuz sen dedım neyın ayarını yapıyon o zmaan kardeşim sök ss......rim  böle gazı  dedım sökmedı ama baya kapıştık gaza karşıyım ama mahkumuz elımız mahkum ayda 400 tl gaz yakıyorum nabayım benzın ıkı katı  m nasıl arbaya bıncez lpg olmasa  bızı bu durumlara geıtırenler utansın ......!

nerde bir iki sene motorcuda çıraklık yapmış dunkadan kovulmuş hiç bir yerde tutunamamış adam var sanayıde lpg cı en basıt iş çünkü kendı çay içiyor 500 tl maaşla çalışan 15 yaşında garıban takıyot lpg yı zaten ezbere ezbere ezbere iş arıza bulma kafa yorma yok

bu tarz adamlar evde kumandanın pili bitince pil koymayı bilmeyıp yenı kumanda alan tipler

bu kadar yazdım ama nefret edıyorum müşteriye saygısı olmayan ezberci  öğrenmeye kapalı araştırmacı olmayan ustalardan

işini hakkıyla yapan iş konusunda araştırmacı muşterıye saygılı çözümcu müşterı arabasını kendı arabası gıbı gören  sorun çözen ustalarımıza da saygılar  ..........!
yahu arkadaş sen ne yaratıcı bi insansın öldürdün beni gülmekten geniş aile dizisi gibi yorum yapmışsın.
kumandanın pili bittiğinde gaz bastırmaya giden ulvi gibi  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Gönderen: uygaraga - 12 Ağustos 2014, 14:33:28
ibrahım çok makara bırı derler arkadaşlar benım için benı almadan bır yere gıtmezler her ortamdan ben anlatırım mıllet dınler sabah akşam makara sorunlara böyle yaklaşıyoruz
Gönderen: uygaraga - 12 Ağustos 2014, 14:36:27
arabaya gaz takıp benzınle gezen ulvi

arabaya gaz takıp gaz lamlasını yakmaya kalkan ulvi

lpg istasyonuna gidip çakmağına gaz doldurmaya çalışan ulvi  ;D
Gönderen: dirgin - 12 Ağustos 2014, 14:48:37
ben burdaki atiker bayii ile görüştüm daha önceki aracıma taktırmak için.
arkadaş bu ustayı nerden buldunuz dedim?
adam ne dese iyi;
şimdi insanlar çocuklarını en üst mevkide okutmak ve doktor hakim avukat olmasını istiyorlar dedi.eee dedim
birde bunları olamayacak kişiler var lise mezunu olupta  dedi onlarda amir memur takımı oluyor dedi.eee dedim
birde zanaat okulu bitirip işçi sınıfı olan kesim var dedi.
en sonda bunların hiç birini olamayıp ilkokuldan terk edip hiç okumamış sanayiye birinin yanına verilip çırak olarak yetiştirilmeye çalışılan ama kafasına haylazlıktan başka bişey girmeyenler var dedi.eee dedim işte bu en son saydığım kapasitede adam dedi.
niye çalıştırıyosun böyle adamı deyincede alternatif yokki dedi.alttan adam yetişmiyor dedi. zaten kafası zehir gibi olanlarda ya özel servislerde yada kendi işletmelerini kuruyorlar dedi.
Gönderen: dirgin - 12 Ağustos 2014, 14:50:29
ibrahım çok makara bırı derler arkadaşlar benım için benı almadan bır yere gıtmezler her ortamdan ben anlatırım mıllet dınler sabah akşam makara sorunlara böyle yaklaşıyoruz
seni yakınen tanımak isterdim.sevdim seni.keşke sen gibi yakınımda 2-3 arkadaşım olsaydı.dünyayı tiiye alırdım  :sevgi: :sevgi: :sevgi: :sevgi: :sevgi: :sevgi:
Gönderen: uygaraga - 12 Ağustos 2014, 14:57:29
faceden ekle   [email protected]   çoğu arkadaşım vw trnet  faceden eklı zaten hepsiyle görüşüyorum
Gönderen: uygaraga - 12 Ağustos 2014, 14:58:00
seni yakınen tanımak isterdim.sevdim seni.keşke sen gibi yakınımda 2-3 arkadaşım olsaydı.dünyayı tiiye alırdım  :sevgi: :sevgi: :sevgi: :sevgi: :sevgi: :sevgi:
[/quo
Gönderen: uygaraga - 12 Ağustos 2014, 14:58:38
ben burdaki atiker bayii ile görüştüm daha önceki aracıma taktırmak için.
arkadaş bu ustayı nerden buldunuz dedim?
adam ne dese iyi;
şimdi insanlar çocuklarını en üst mevkide okutmak ve doktor hakim avukat olmasını istiyorlar dedi.eee dedim
birde bunları olamayacak kişiler var lise mezunu olupta  dedi onlarda amir memur takımı oluyor dedi.eee dedim
birde zanaat okulu bitirip işçi sınıfı olan kesim var dedi.
en sonda bunların hiç birini olamayıp ilkokuldan terk edip hiç okumamış sanayiye birinin yanına verilip çırak olarak yetiştirilmeye çalışılan ama kafasına haylazlıktan başka bişey girmeyenler var dedi.eee dedim işte bu en son saydığım kapasitede adam dedi.
niye çalıştırıyosun böyle adamı deyincede alternatif yokki dedi.alttan adam yetişmiyor dedi. zaten kafası zehir gibi olanlarda ya özel servislerde yada kendi işletmelerini kuruyorlar dedi.

adamda tam benım kafamdakı fıkrı söylemış anlatma istediğimi anlatmış yani
Gönderen: bluerose1 - 12 Ağustos 2014, 15:09:01
Mehmet lafı fazla uzatmıcam.sök kardeşim şu lpg yi artık geç benzine rahatla.zaten benzin 10 TL. olacak zengin fakir ayrılsın. :D :D  aslan besleye yemine katlanır. yaşasın benzin kardeşliği. ;D ;D ;D
Gönderen: dirgin - 12 Ağustos 2014, 15:09:07
mail adresinle nasıl ekleme yapılıyor ben bulamadım
Gönderen: dirgin - 12 Ağustos 2014, 15:09:45
Mehmet lafı fazla uzatmıcam.sök kardeşim şu lpg yi artık geç benzine rahatla.zaten benzin 10 TL. olacak zengin fakir ayrılsın. :D :D  aslan besleye yemine katlanır. yaşasın benzin kardeşliği. ;D ;D ;D
;D ;D ;D ;D ;D
yaşasın 10 tl yaşasın benzin
Gönderen: mmtcn - 12 Ağustos 2014, 18:26:11
Abi benim elime toplu para gecti o yuzden para hic olacagina biseye baglamak istedm de taktrdm. Distributor kapagini ve tevzi makarasini degistirdm. Duzeldi. 2.gittigmde ateslemede problem oldugu icin lpg kendini korumaya alip benzine atiyo dediler.
Gönderen: bluerose1 - 12 Ağustos 2014, 19:27:58
Abi benim elime toplu para gecti o yuzden para hic olacagina biseye baglamak istedm de taktrdm. Distributor kapagini ve tevzi makarasini degistirdm. Duzeldi. 2.gittigmde ateslemede problem oldugu icin lpg kendini korumaya alip benzine atiyo dediler.
Dist.emulatör taktır her zaman benzinde çalışıyormuş gibi beyin kendine tek bir ayar yapsın ve araç hep aynı düzende çalışsın.
Gönderen: edincol - 12 Ağustos 2014, 20:05:31
Semih abi o doğru bir yöntem değil, doğru olanın  LPG ayarlarının düzgün bir şekilde yapılıp aracın sorunsuz kullanılması, sistem yanıltılarak hataların gizlenmesi değil diye düşünüyorum.
Gönderen: kerem0537 - 12 Ağustos 2014, 20:49:41
Mehmet lafı fazla uzatmıcam.sök kardeşim şu lpg yi artık geç benzine rahatla.zaten benzin 10 TL. olacak zengin fakir ayrılsın. :D :D  aslan besleye yemine katlanır. yaşasın benzin kardeşliği. ;D ;D ;D

la ne güldüm yaa. zengin fakir ayrılsın  ;D

bi ara görüşelim de benim arabaya bi bak. bişey var ama ben anlamadım. ustalar da bişey yok diyor. ama var bişey. anca sen anlarsın...  :tamamdir
Gönderen: bluerose1 - 12 Ağustos 2014, 21:34:39
Semih abi o doğru bir yöntem değil, LPG ayarlarının düzgün bir şekilde yapılıp aracın sorunsuz kullanılması, sistem yanıltılarak hataların gizlenmesi değil diye düşünüyorum.
işin en doğrusu kısmına gelince dediğin doğru asıl en doğrusu alman arabasında lpg nin ne işi olduğu.eğer lpg varsa her türlü soruna açık olacaksınız.mevcut arabanın orjinalliği lpg ile bozulmuşsa o zmn aracın sorunsuz çalışması için benim söylediğim gayri resmi tabirinde beyni yanıltacaksın ya da öyle ustadan ustaya koşmaya devam edeceksin.çözüm basit ya sökeceksin ya varlığına alışacaksın.
Gönderen: edincol - 12 Ağustos 2014, 21:46:40
Sorunsuz bir LPG olmaz mı Semih abi ?
Başlık: Ynt:
Gönderen: emrullaht - 12 Ağustos 2014, 22:32:27
Ben atiker den çok memnunum
Gönderen: edincol - 12 Ağustos 2014, 23:52:37

http://www.vwtr.net/forum/golf-vi/golf-6-ile-yola-devam-birkac-soru-t35519.14.html

Bu sayfadaki yazıma bir bakabilir misiniz ?
Gönderen: kerem0537 - 13 Ağustos 2014, 00:48:20

bana çok çektirdi. ama usta hataları hep...
Gönderen: bluerose1 - 13 Ağustos 2014, 01:21:21
Sorunsuz bir LPG olmaz mı Semih abi ?
illaki olur lpg siz olmaz diye bir şey yok ama alman araçları lpg dönüşümüne pek elverişli değil anladığım kadarıyla.tabi bu işin kalite ustalık becerisi montaj verimi de önemli faktördür. ben de de sorunsuz gibiydi ne zaman aracı tam anlamıyla tanıdım dinlemeye başladım arızaları test ettim kontrol ettim her bir parçayı denedim baktım ki en çok zararı lpg veriyor.memnun olanlar vardır tabi tasarrufu da cabası ama artık aradığım hiçbir araç ilanında lpg ye bakmıyorum ben aracın nefes aldığını hissetmiştim söktürdüğümde.eğr dünya çapında faydalı bir dönüşüm olsa şu an fabrikalar lpg ye uyumlu vw üretirlerdi dimi.bi kere ateşleme sistemini,debimetreyi,lambda sensörünü,enjektörleri bozduğu kanaatindeyim.hele emme odasının içine verdiği zararı ancak söküp içine bi parmak attığınızda anlarsınız.dileyen enjektörlerini,emme manifoldunu söküp denesin.bence imkanı olan benzine geçmeli ben bundan sonra lpg ye karşıyım.bu benim şahsi fikrimdir kimseyi etki altında bırakmak niyetim değildir biline.
Başlık: Ynt: Ynt: Ynt: bu atiker kafayı yedirtir >:(
Gönderen: emrullaht - 13 Ağustos 2014, 08:19:33
http://www.vwtr.net/forum/golf-vi/golf-6-ile-yola-devam-birkac-soru-t35519.14.html

Bu sayfadaki yazıma bir bakabilir misiniz ?
Okudum yazdıklarını. Ama ben yinede atiker diyorum.  yüksek hızlardan felan bahsetmişsin ben 180 e sabitleyip 45 dakika gittiğimi biliyorum ve en ufak bir sıkıntı yok.  Arabayida her türlü zorlarim bagirtirim ve lpg yi hep en ucuz yerlerden alırım
Gönderen: edincol - 13 Ağustos 2014, 09:57:33
illaki olur lpg siz olmaz diye bir şey yok ama alman araçları lpg dönüşümüne pek elverişli değil anladığım kadarıyla.tabi bu işin kalite ustalık becerisi montaj verimi de önemli faktördür. ben de de sorunsuz gibiydi ne zaman aracı tam anlamıyla tanıdım dinlemeye başladım arızaları test ettim kontrol ettim her bir parçayı denedim baktım ki en çok zararı lpg veriyor.memnun olanlar vardır tabi tasarrufu da cabası ama artık aradığım hiçbir araç ilanında lpg ye bakmıyorum ben aracın nefes aldığını hissetmiştim söktürdüğümde.eğr dünya çapında faydalı bir dönüşüm olsa şu an fabrikalar lpg ye uyumlu vw üretirlerdi dimi.bi kere ateşleme sistemini,debimetreyi,lambda sensörünü,enjektörleri bozduğu kanaatindeyim.hele emme odasının içine verdiği zararı ancak söküp içine bi parmak attığınızda anlarsınız.dileyen enjektörlerini,emme manifoldunu söküp denesin.bence imkanı olan benzine geçmeli ben bundan sonra lpg ye karşıyım.bu benim şahsi fikrimdir kimseyi etki altında bırakmak niyetim değildir biline.

Semih abi VW Avrup'da LPG dönüşümlü araba satıyor. Hangi ülkede bilmiyorum ama VW BiFuel diye aratırsan resmi sayfası çıkıyor hem de Polo 6R ların kullanım kılavuzunda da var LPG li motorlar oradan da biliyorum.
Sadece Almanya'da var galiba, Google da sadece Almanca sayfalar çıkıyor.

Golf => http://www.autobild.de/artikel/test-vw-golf-bi-fuel-915545.html
Son kasa Polo ve Golf lerde de seçenek varmış ama Türkiye'ye neden getirmiyorlar acaba ?

Yanma odası içine nasıl bir zararı oluyor ?
Gönderen: bluerose1 - 13 Ağustos 2014, 10:20:45
Semih abi VW Avrup'da LPG dönüşümlü araba satıyor. Hangi ülkede bilmiyorum ama VW BiFuel diye aratırsan resmi sayfası çıkıyor hem de Polo 6R ların kullanım kılavuzunda da var LPG li motorlar oradan da biliyorum.

Yanma odası içine nasıl bir zararı oluyor ?
Kuru yakıt olduğundan havayla karıştığında içeride ağır bir katman bırakıyor.ben tesadüfen söktüğümde komple eve çıkardım bi temizlik yapayım dedim.önce elimle manifold deliklerinden içeriye bir yokladım öyle ağır pis bir kokusu vardı anlatamam.yarı yağlı yarı kurumlu tırnakla kazıdıkça grimsi bir alt tabakayla tırnaklarıma doldu.aklına gelebilecek bilimum tüm temizleme malzemeleri kimyasallar wd-40 ve ilaveten elimde bulunan tüm würth temizlik kimyasalları ile sünger temizlik bezleri ile sabahtan akşama kadar temizledim yinede dışındaki o pürüzsüz parlak kendi zeminine erişemedim.en son kuruduktan sonra tırnakla denediğimde yine tırnağımın içine geliyordu parmaklarım hep kesik kesik oldu.enjektörlerin ucu kömür gibi tabaka tabaka olmuş parlak yerleri matlaşmış contaları gri rengi almıştı.
Belki dünyada en çok lpg kullanan ülkeyiz malum en pahalı yakıt bizde.ama adamların bir bildiği vardır elbet bize yollamıyorlar.
Gönderen: koug - 13 Ağustos 2014, 11:14:49
Ben de size ufak bir hikayemi anlatmak istiyorum. Lpg de stop problemlerim vardı. Enjektörler bozulmuş bunu değiştirecez dediler. Orjinal Rail enjektör takımı 220 liraya anlaştık ve taktılar. Ondan sonra araç bir türlü ayar tutmaz oldu. Nozul çapları ile oynandı, ayarlar yapıldı, Benzindeki ayarlarına bakıldı falan yok arkadaş enjektör değiştirken sonra ayar olmuyor. Bastım gittim Ege Otogaz'a. Bu Ege Otogaz dediğim yer de şaşmaz küçük sanayide çok meşhur bir yer. Tek güvendiğim yer orasıdır ama ilk girdiğim yerde enjektörleri değiştirmek zorunda kaldım. Ege Otogaz'ın verdiği cevap şu;

-Ağğğbi buna tomasetto olmaz. Buna Prisn takacağız  ;D

Yahu kardeşim ben şimdi 3 milyar verip niye değiştireyim lpg kitimi diyorum bu olmaz diyor adam. Hatta çıraklardan biri ''Buna sıralı olmaz şahine taktığımız kitten takalım'' diyince şalterler attı benim. Gittim tomasetto ana bayisine 2 dakikada ayarı yaptı bütün sorunlar bitti.

Hee bütün sorunlar bitti dediğime bakmayın bazen gazdan ayağımı çekince tutukluk yapıyor araç. Bir de şimdi sadece 70 derecedeyken stop etme problemi çıktı ;D Vallaha artık kafa yormuyorum. Şu benzinin fiyatını düşürseler de söküp atsak lpg yi..
Gönderen: mmtcn - 13 Ağustos 2014, 12:44:42
fak,rliğin gözü kör olsun semih abi :D şimdi de patırdama başladı arabada daha doğrusu varmış zaten ben bogaz kelebegınden kaynaklı sanıyodum. ateşlemede problem var dediler. dedim 3000 km önce buji buji kablosu değişti sonra lpg takldı. dun de distributor kapağı ve tevzı makarası değişti. sadece bobın kaldı ondan deddiler patırdamayı. benzinde de yapıyo. ama ben değiştirmiycem bobini. çünkü geçmiycek yine biliyorum. arabada başka bir şeey var o ateşlemeyi etkiliyo ama ne? şarj dinamosu olabilrimi acaba dedim değilmiş. ustam o ikisinin alakası yok dedi.
Gönderen: uygaraga - 13 Ağustos 2014, 13:30:10
gecen hafta bobin değiştirdim araçta düzensiz çalışma vardı tek bujı kablosu çıkmış gibi
Gönderen: dirgin - 13 Ağustos 2014, 13:42:49
gecen hafta bobin değiştirdim araçta düzensiz çalışma vardı tek bujı kablosu çıkmış gibi
uygar ekledim faceden ama doğru kişiyi eklemişim demi çünkü 3-4 kişi çıktı aynı isimde bende çıt pıt nerden geldin ordan çık dedim sen çıktın.  :)
Gönderen: bluerose1 - 13 Ağustos 2014, 14:24:48
fak,rliğin gözü kör olsun semih abi :D şimdi de patırdama başladı arabada daha doğrusu varmış zaten ben bogaz kelebegınden kaynaklı sanıyodum. ateşlemede problem var dediler. dedim 3000 km önce buji buji kablosu değişti sonra lpg takldı. dun de distributor kapağı ve tevzı makarası değişti. sadece bobın kaldı ondan deddiler patırdamayı. benzinde de yapıyo. ama ben değiştirmiycem bobini. çünkü geçmiycek yine biliyorum. arabada başka bir şeey var o ateşlemeyi etkiliyo ama ne? şarj dinamosu olabilrimi acaba dedim değilmiş. ustam o ikisinin alakası yok dedi.
Mehmet madem diğerlerini değiştirdin lpg ayarı da tamam bana kalırsa senin dist.sorun var...iş tevzi makarası ve kapakla bitmiyor asıl önemli olan devir(hall) sensörünün sağlam olması ve de milin.eğer imkanın varsa çıkma dist ile deneme yap bakalım ne olacak belki de sorunun hallolur.kesin dist.demiyorum ama aklıma öyle takıldı benim.körolası dist.
Gönderen: uygaraga - 13 Ağustos 2014, 16:24:14
uygar ekledim faceden ama doğru kişiyi eklemişim demi çünkü 3-4 kişi çıktı aynı isimde bende çıt pıt nerden geldin ordan çık dedim sen çıktın.  :)
   ak ibram sen sen iğer olay tamamdır
Gönderen: edincol - 13 Ağustos 2014, 16:42:20
Kuru yakıt olduğundan havayla karıştığında içeride ağır bir katman bırakıyor.ben tesadüfen söktüğümde komple eve çıkardım bi temizlik yapayım dedim.önce elimle manifold deliklerinden içeriye bir yokladım öyle ağır pis bir kokusu vardı anlatamam.yarı yağlı yarı kurumlu tırnakla kazıdıkça grimsi bir alt tabakayla tırnaklarıma doldu.aklına gelebilecek bilimum tüm temizleme malzemeleri kimyasallar wd-40 ve ilaveten elimde bulunan tüm würth temizlik kimyasalları ile sünger temizlik bezleri ile sabahtan akşama kadar temizledim yinede dışındaki o pürüzsüz parlak kendi zeminine erişemedim.en son kuruduktan sonra tırnakla denediğimde yine tırnağımın içine geliyordu parmaklarım hep kesik kesik oldu.enjektörlerin ucu kömür gibi tabaka tabaka olmuş parlak yerleri matlaşmış contaları gri rengi almıştı.
Belki dünyada en çok lpg kullanan ülkeyiz malum en pahalı yakıt bizde.ama adamların bir bildiği vardır elbet bize yollamıyorlar.

Semih abi, LPG, dizel ve benzine göre daha temiz bir yanma sağladığı için motorda kurum oluşumu yapmaz veya çok daha az yapar, motor yağını daha az kirletir, neredeyse hiç partikül oluşturmaz. Aynı zamanda daha az CO2 salınımı olur. Yani sendeki kurum birikimi benzinde kullanımdan dolayı olmuştur. Büyük ihtimallede düşük kalitede motor yağı kullanımı ve düzenli olarak kurum temizleme işlemi yapılmadığı için de motor kurum bağlamış.

Şu sayfayı bir incelemeni tavsiye ederim. => http://www.otohaber.com.tr/Servis/Bakim/2013/03/08/gizli-dusman-karbon

Bence burada LPG de yaşanan sorunlar, öncelikle arabanın daha benzinde bile doğru düzgün çalışmamasından dolayı ve bilgisiz LPG ustalarının da bu haldeki arabalara montaj yapıp bir de doğru düzgün ayar yapmaması sonucunda oluşuyor. Yoksa LPG sistemi gerçekten çok basit ve arıza çıkarması güç bir sistem, aynı zamanda motorun diğer parçalarını da etkilemesi zor.
Gönderen: bluerose1 - 13 Ağustos 2014, 16:56:02
Semih abi, LPG, dizel ve benzine göre daha temiz bir yanma sağladığı için motorda kurum oluşumu yapmaz veya çok daha az yapar, motor yağını daha az kirletir, neredeyse hiç partikül oluşturmaz. Aynı zamanda daha az CO2 salınımı olur. Yani sendeki kurum birikimi benzinde kullanımdan dolayı olmuştur. Büyük ihtimallede düşük kalitede motor yağı kullanımı ve düzenli olarak kurum temizleme işlemi yapılmadığı için de motor kurum bağlamış.

Şu sayfayı bir incelemeni tavsiye ederim. => http://www.otohaber.com.tr/Servis/Bakim/2013/03/08/gizli-dusman-karbon

Bence burada LPG de yaşanan sorunlar, öncelikle arabanın daha benzinde bile doğru düzgün çalışmamasından dolayı ve bilgisiz LPG ustalarının da bu haldeki arabalara montaj yapıp bir de doğru düzgün ayar yapmaması sonucunda oluşuyor. Yoksa LPG sistemi gerçekten çok basit ve arıza çıkarması güç bir sistem, aynı zamanda motorun diğer parçalarını da etkilemesi zor.
benim bahsettiğim motorun içinde değil plastik emme manifoldunun içi.çok aşırı teknik bilgiye sahip değilim ben alaylıyım sökerim takarım incelerim biraz araştırırım daha tecrübelilere sorarım,bazen yetkili servis ustabaşıyla dialog yaparım sonuçları aktarırım.dediğin gibi daha az partikül bırakabilir bana servisin söylediği ateşleme sisteminin katili lpg.öncesi veya sonrası ben öyle berbat bir durumla hiç karşılaşmamıştım.temizlik sonrası değdi mi dersen araba nefes aldı.Resül test etmişti.
Ben lpg sistemiyle tamamen sorunsuz binen çok az insana rastladığım için çokta faydalı olduğunu düşünmüyorum. söktürdüğüme hiç pişman değilim.hatta sökülenlerin 1 vidasını bile almadım aman benden uzak dursun dedim atikerciye.  :D
Gönderen: dirgin - 13 Ağustos 2014, 16:58:14
  ak ibram sen sen iğer olay tamamdır
cmh bşk seçiminden sonra bende ak oldum diğerleri kara.nezaman cehape ve mehape nin başındakiler ve diğer partiye faydasından çok zararı olanlar istifa eder bende özüme dönerim yoksa şimdilik akım.  >:(
 :tamamdir
Gönderen: edincol - 13 Ağustos 2014, 17:34:53
benim bahsettiğim motorun içinde değil plastik emme manifoldunun içi.çok aşırı teknik bilgiye sahip değilim ben alaylıyım sökerim takarım incelerim biraz araştırırım daha tecrübelilere sorarım,bazen yetkili servis ustabaşıyla dialog yaparım sonuçları aktarırım.dediğin gibi daha az partikül bırakabilir bana servisin söylediği ateşleme sisteminin katili lpg.öncesi veya sonrası ben öyle berbat bir durumla hiç karşılaşmamıştım.temizlik sonrası değdi mi dersen araba nefes aldı.Resül test etmişti.
Ben lpg sistemiyle tamamen sorunsuz binen çok az insana rastladığım için çokta faydalı olduğunu düşünmüyorum. söktürdüğüme hiç pişman değilim.hatta sökülenlerin 1 vidasını bile almadım aman benden uzak dursun dedim atikerciye.  :D

Abi LPG yanma sonucu neredeyse hiç kurum oluşturmaz. Yani yanma odası, supap üstü, emme ve egzoz manifoldu dahil motorun içinde kirletici etkisi yok. Yani kimyasal tepkimesi bu şekilde olan bir yakıt bunun başka bir izahı yok. Senin motorda kurumlanma benzinin yanması sonucu oluşmuş kurum birikimi.
Gönderen: mmtcn - 14 Ağustos 2014, 02:20:22
bugün aynı sıkıntıyı tekrarladı. gittim servise ne oldu dün bana boşu boşuna 50 lira masraf çıkardınız durduk yere dedim. iş sadece bağlayana kadar bağayın parayı alın ne güzel ipleyen yok diye homurdandım oralarda. geldi bi tanesi hayırdır falan derken dedim boyle boyle. taktı hemen pc ye (zaten baska bıldıklerı yok) yine aynı hata gaz enjektör hatası(1) aynen bu yazıyodu hatayı sildi programdan. sonra gitti sıfır enjektör bağladı yenıden yazılım attı arabaya tekrar bin tekrarlarsa gel ben ilgilenicem dedi. şuana kadar problem yoktu yarın gece arabayı ustaya bırakıcam boğaz kelebeği de temizlensin bakalım tekrarlarsa neye bok atıcaklar
Gönderen: uygaraga - 14 Ağustos 2014, 08:42:31
 :) şu lpg den çektiğimiz nedir arkadaş 

alllaha sukur yaklaşık bir yıldır aracımı kullanıyorum hiç bir sorun olmadı olmazda inşallah
Gönderen: bluerose1 - 14 Ağustos 2014, 12:29:34
bugün aynı sıkıntıyı tekrarladı. gittim servise ne oldu dün bana boşu boşuna 50 lira masraf çıkardınız durduk yere dedim. iş sadece bağlayana kadar bağayın parayı alın ne güzel ipleyen yok diye homurdandım oralarda. geldi bi tanesi hayırdır falan derken dedim boyle boyle. taktı hemen pc ye (zaten baska bıldıklerı yok) yine aynı hata gaz enjektör hatası(1) aynen bu yazıyodu hatayı sildi programdan. sonra gitti sıfır enjektör bağladı yenıden yazılım attı arabaya tekrar bin tekrarlarsa gel ben ilgilenicem dedi. şuana kadar problem yoktu yarın gece arabayı ustaya bırakıcam boğaz kelebeği de temizlensin bakalım tekrarlarsa neye bok atıcaklar
şu gaz kelebeği temizliğini kendiniz neden yapmazsınız da ustalara boşa para verirsiniz anlamadım.1 hortum 1 fiş 4 cıvata 1 tel sökeceksin altı üstü sonra titizlikle temizle tak ver adaptasyonu bitsin paranda cebinde kalsın.
Gönderen: dirgin - 14 Ağustos 2014, 12:30:29
enjektör de arızalı olabilir sonuçta Allah yapısı değil kul yapısı hatalı üretim olmuş olabilir.benimde tankın üstündeki gösterge saati bozuk çıktı sıfırdı,gaz bi full gösteriyo bi boş gösteriyodu gittim değiştirdi düzeldi.
Gönderen: bluerose1 - 14 Ağustos 2014, 12:41:40
enjektör de arızalı olabilir sonuçta Allah yapısı değil kul yapısı hatalı üretim olmuş olabilir.benimde tankın üstündeki gösterge saati bozuk çıktı sıfırdı,gaz bi full gösteriyo bi boş gösteriyodu gittim değiştirdi düzeldi.
Full gösterince nasıl da heyecanlanıyor insan dimi... :D
Gönderen: edincol - 14 Ağustos 2014, 12:42:25
;D
Gönderen: uygaraga - 14 Ağustos 2014, 12:49:11

tabıkı kendımız yapabıleceğimiz işler için ustaya para vermeyın ama herkesin el becerısı yapısı bir değil olabılır sızın için basıt bazıları için zor  :-)))
Gönderen: dirgin - 14 Ağustos 2014, 12:51:24
alın verın ekonomiye can verın sen ustaya verkı ustada evınde kı su tesısatını kendı yapmaya kalkmayıp  su tesısatçısı çağarsın tesısatcı p parayla ekmek alsın fırıncı kazansın uncu kazansın  herkes kazansın 

tabıkı kendımız yapabıleceğimiz işler için ustaya para vermeyın ama herkesin el becerısı yapısı bir değil olabılır sızın için basıt bazıları için zor  :-)))
zaten yeterince kazanıyolar daha nerelerine kazanacaklar.kaybeden biz oluyoruz ne uncuyuz ne ekmekçi  :D ;D
Gönderen: uygaraga - 14 Ağustos 2014, 12:53:59
sizde bir usta olup akşama eve ekmek götürmek için dünkanda iş bekleyen birisi olsaydınız  aynı şeylerı düşünmezdiniz ibrahım 

Gönderen: mmtcn - 15 Ağustos 2014, 02:45:01
abi elektrik aksamda pek bir bilgim olmadığı için bıraktım şimdi 30 liralık iş için 300 liralık masraf açmayım kendime bişey olursada onun üzerine kalır.