vwtr.net

Volkswagen => Polo ve Lupo => Polo 6N => Konuyu başlatan: ramazan_40 - 02 Haziran 2014, 20:51:43

Başlık: Yağ buhar hortumu nasıl sökülür!(afh- dohc motor)
Gönderen: ramazan_40 - 02 Haziran 2014, 20:51:43
Merhaba...

Afh(dohc) motorlarda yağ buhar hortumunun hava filtresine takılan tarafı değilde motor bloğundaki tarafı nasıl çıkıyor  bir türlü çözemedim sağ sola hareket ediyor ancak yuvasından bir türlü çıkaramadım eski hortumu bir haylı eskimiş  dokunsan parçalanacak gibi üstelik esnek olduğundan katlanıyor buharın çıkmasınıda engelliyor yeni hortumunu aldım ancak yuvasından bir türlü çıkaramadım daha önce böyle bir tecrübesi olan varmıdır bilmiyorum ama buraya bir yazıyım dedim...
Başlık: Ynt: Yağ buhar hortumu nasıl sökülür!(afh- dohc motor)
Gönderen: bluerose1 - 02 Haziran 2014, 21:11:09
oraya vidalı ya da montajlı olduğunu sanmıyorum en azından AEE lerde öyle biraz zorlayınca çıkıyor sağa sola çevirme yöntemiyle çıkartabilirsin direk çekme belki dibinden kopar.
Gönderen: ramazan_40 - 02 Haziran 2014, 21:52:03
oraya vidalı ya da montajlı olduğunu sanmıyorum en azından AEE lerde öyle biraz zorlayınca çıkıyor sağa sola çevirme yöntemiyle çıkartabilirsin direk çekme belki dibinden kopar.
Doğru vidali değil hareket ediyor aee motorla aynı muhtemelen hatta ileri dogru çek şeklinde bir şekilde var ama asılıyorum aslıyorum gelmiyor  :) fazla kurcalama vaktim olmamıştı geniş bir zamanda tekrar bir deneyim bakalım...teşekkürler...
Gönderen: speedystop - 02 Haziran 2014, 23:12:27
Doğru vidali değil hareket ediyor aee motorla aynı muhtemelen hatta ileri dogru çek şeklinde bir şekilde var ama asılıyorum aslıyorum gelmiyor  :) fazla kurcalama vaktim olmamıştı geniş bir zamanda tekrar bir deneyim bakalım...teşekkürler...
İlk önce benim gibi çelk elinde kalsın  ;D Sonra maket bıçağı ile üstten kes kökünüde çıkar yenisini tak kopsa ne olacak sanki eskisini bi dahamı kullanacaksın  :D ;)
Gönderen: ramazan_40 - 02 Haziran 2014, 23:52:08
İlk önce benim gibi çelk elinde kalsın  ;D Sonra maket bıçağı ile üstten kes kökünüde çıkar yenisini tak kopsa ne olacak sanki eskisini bi dahamı kullanacaksın  :D ;)

:tamamdir :tamamdir  :tamamdir
Başlık: Ynt: Ynt: Ynt: Yağ buhar hortumu nasıl sökülür!(afh- dohc motor)
Gönderen: west_55 - 05 Haziran 2014, 00:36:13

Sen bu isi cozmussun abi ;D

GT-S5830i cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi
Gönderen: abdullahçam - 12 Haziran 2014, 17:11:05
yağ buhar hortumunu uzatıp aşağı versek herhangi bi sıkıntı olurmu arkadaşlar 6n2 de  :t
Gönderen: bluerose1 - 12 Haziran 2014, 21:02:05
yağ buhar hortumunu uzatıp aşağı versek herhangi bi sıkıntı olurmu arkadaşlar 6n2 de  :t
Tavsiye etmem benim gaz kelebeği ayarı bu yüzden bozuldu.Uzun süre kuru havaya maruz kalınca kelebek sapıtıyor.Yapabilirsen yağ separatörü yap catch oil tank gibi yapamıyorsan tak hortumu orj.yerine.kelebeği ve hortumu 3 ayda bir temizle yeniden tak.
Gönderen: abdullahçam - 17 Haziran 2014, 13:52:29
bızım boğaz kelebeğinin ağız çapı ne kadar bilen varmı 6n ve 6n2 aynımı çapı
Gönderen: bluerose1 - 17 Haziran 2014, 14:11:30
ben ölçtüm 6n AEE 50mm.
Gönderen: abdullahçam - 17 Haziran 2014, 14:16:27
ben ölçtüm 6n AEE 50mm.

yani kaç cm yapıyor abı 7 cm felan mı
Gönderen: bluerose1 - 17 Haziran 2014, 15:38:32
5cm yalnız tam dış çapı ile iç çapı arasında 1-2milim farkeder ölçüme göre.
Gönderen: abdullahçam - 17 Haziran 2014, 15:44:07
abı akşam K&N açık hava filtresi alacam o yüzden sordum benim derdim ses için değil motor rahat etsin soğuk soğuk havayı çeksin içine  ;D
Gönderen: bluerose1 - 17 Haziran 2014, 18:39:57
abı akşam K&N açık hava filtresi alacam o yüzden sordum benim derdim ses için değil motor rahat etsin soğuk soğuk havayı çeksin içine  ;D
Dikkat et yaz ayında soğuk soğuk çeksin derken daha da sıcak havayı motora verirsin sonra mevcut performansını da kaybedersin aldığın malzemeye parana yazık olur.
- Filtreyi motordan uzak tut,
- Filtre borularını ısı yalıtım ile kapla,
- Filtrenin etrafına ısı kalkanı yapıp onuda ısı yalıtımla kapla.
- İki taraflı soğuk hava girişi ile de filtreyi besle o zaman yaptığın işte doğru yoldan gidersin aksi halde demişti dersin.
Gönderen: abdullahçam - 17 Haziran 2014, 18:48:06
abi filtreyi ön tamponun sis olan yere verecem hortumu da aleminyum folyo ile kaplayam olursa akordion boru alacam senin aklında varsa bı boru markası söyle abi  arabam için yaparım  :sevgi:
Gönderen: bluerose1 - 17 Haziran 2014, 19:05:53
abi filtreyi ön tamponun sis olan yere verecem hortumu da aleminyum folyo ile kaplayam olursa akordion boru alacam senin aklında varsa bı boru markası söyle abi  arabam için yaparım  :sevgi:
Alüminyum folyo ısı yalıtımına ne kadar fayda sağlar ki.sen asbest içermeyen seramik elyaf tarzı kaliteli bir malzeme ile ısı yalıtımını yapacaksın.boru işine gelince akordion boruda hava emiş kaybı olur krom ya da alüminyum boru yapsan daha güzel olur ama onu da yalıtımla kaplamalısınız.
Gönderen: abdullahçam - 17 Haziran 2014, 19:11:33
Hiiii aleminyum bakarim abi de bakalim alacagim filtreye uyumlu bulabilecekmiyim
Gönderen: bluerose1 - 17 Haziran 2014, 22:48:01
Hiiii aleminyum bakarim abi de bakalim alacagim filtreye uyumlu bulabilecekmiyim
boruyla filtrenin arasına silikon adaptörler var dönüştürücü ondan kullanırsın.
Gönderen: abdullahçam - 19 Haziran 2014, 17:42:44
semih abi aldıklarım elimde patladı olmadı  :t monzanın aleminyum karışımlı borusunu aldım k&n nin filtresi olmadı bizim boğaz kelebekleri 6 cm miş onu anladım  :(
Gönderen: bluerose1 - 19 Haziran 2014, 22:08:24
semih abi aldıklarım elimde patladı olmadı  :t monzanın aleminyum karışımlı borusunu aldım k&n nin filtresi olmadı bizim boğaz kelebekleri 6 cm miş onu anladım  :(
Ben kendi aracımınkini ölçtüm AEE 6n için dedim sen dikkatli okumamışsın.Keşke almadan önce sende çapı ölçseydin öyle alsaydın yazık oldu.
Gönderen: abdullahçam - 20 Haziran 2014, 09:02:07
Ben kendi aracımınkini ölçtüm AEE 6n için dedim sen dikkatli okumamışsın.Keşke almadan önce sende çapı ölçseydin öyle alsaydın yazık oldu.

daraltır yaparız abi laz aklı hiç bir zaman durmaz :D
Gönderen: bluerose1 - 23 Haziran 2014, 12:08:44
Aslansın...
Gönderen: atego - 23 Haziran 2014, 20:19:18
yağ buhar hortumunu uzatıp aşağı versek herhangi bi sıkıntı olurmu arkadaşlar 6n2 de  :t

Yanıt biraz geç oldu ama hiçbir sorun olmaz hatta yararı var. Boğaz kelebeğinin kirlenmesine yol açan %90 yağ buharı %10 dışardan gelen etkenlerdir. O hortumun emmeye verilmesinin tek amacı çıkan yağ buharını motorda yakarak çevreye yayılmasını önlemek.  Ben birkaç yıldır öyle dolaşıyorum, kötü görünmeyecek bir hortum ile polen filtresinden en uzağa olacak şekilde alttan veriyorum yağ buharını.
Gönderen: azap5555 - 23 Haziran 2014, 20:49:59
ben de aşağıya verdim yağ buhar hortumunu, peki bu şekilde muayeneden geçebilir miyiz?
Gönderen: atego - 23 Haziran 2014, 22:12:34
Hiçbir sorun olmaz 2 kez geçtim.
Gönderen: azap5555 - 23 Haziran 2014, 23:40:27
sağolasın :)