vwtr.net

Volkswagen => Golf => Golf III => Konuyu başlatan: golf3antep - 03 Mayıs 2014, 11:46:53

Başlık: hava yönlendirme valfi
Gönderen: golf3antep - 03 Mayıs 2014, 11:46:53
resimde görünen parça görevi nedir. bu parça hareketli  bi parça mı nasıl kontrol edebilirim.  bazı arkadaslar performans düşüklüğünden bahsetmiş.  acaba benim aracın performansı düşükte ben mi farkedemiyorum.  şimdiden tesekkür ederim.
Başlık: Ynt: hava yönlendirme valfi
Gönderen: golf3antep - 03 Mayıs 2014, 11:47:32
(http://gorsel.vwtr.net/foecarse/tfdtyjm/2Qxrm.jpg)
Gönderen: htmetin - 03 Mayıs 2014, 12:05:29
AFT motorun En kritik parçası odur. Ha o olmadan araba gitmez mi gider ama sanki 75 bg gibi gider :) Değişken zamanlı emme manifoltunu belli devirden sonra fazladan kapak açmasına yarar bir nevi wotek  ;D 3000 devirden sonra AFT'nin kafa kaldırması sırf bu parça yüzündendir. Çalışsıp çalışmadığını gaz vererek o parçanın hareket edip etmemesinden anlayabilirsin. Belli bir devirden sonra hareket ediyorsa sağlamdır. Hareket etmiyorsa içindeki diyafram patlak olabilir. ve ÇIkma sağlam bir parça ile değiştirebilirsin acil tarafından
Gönderen: golf3antep - 03 Mayıs 2014, 12:21:28
hasan abi aracın kaputunu açıp denedim dün  gaz kesici  devreye girdiği halde bu parçada hiç hareket olmadı. 3000 devirden sonra bu parçanın hareket etmesimi gerekir. eğer öyle ise benimki hiç oynamıyor hareket yok.
Gönderen: htmetin - 03 Mayıs 2014, 13:05:00
Parça hareket etmiyorsa diyafram mokoko olmuş hacı. Diyaframı tamir eden de var. Ama sıfır parça al tak bulamıyorsan çıkmacılara bak
Gönderen: golf3antep - 03 Mayıs 2014, 14:31:12
bu parçanın adı nedir. veya ürün kodu numarası bilen var mı?
Gönderen: htmetin - 03 Mayıs 2014, 16:57:01
İsmi: Emme manifoltu Hava yönlendirme valfi.  ;)
Gönderen: golf3antep - 03 Mayıs 2014, 17:30:15
tsk abi..
Başlık: Ynt:
Gönderen: muhaacir - 03 Mayıs 2014, 20:28:37
Merhaba arkadaşlar bugün ben de baktım bu parçanın hareket etmediğini gördüm. 3000 devir üstünde hiçbir açılıp kapanma yok. kısa zamanda değiştirelim en iyisi konu için teşekkürler soran için de, cevaplayan için de :)
Gönderen: golf3antep - 03 Mayıs 2014, 20:38:15
nasıl yani herkesin valfi bozuk mu? veya ecu canı isterse çalışıyo galiba
Gönderen: golf3antep - 03 Mayıs 2014, 22:42:32
037129061A ürün numarası bu valfin üzerinde yazıyor.... ve vakum ünitesi olarak geçiyo
Gönderen: ozan06 - 07 Mayıs 2014, 10:54:56
evet ürünü bulmanız biraz zor ben 2 ay aradım sıfırını fıyatı da 180 tl  :tamamdir
Gönderen: golf3antep - 07 Mayıs 2014, 11:21:07
ozan bey çalışıp çalışmadıgını siz nasıl test ettiniz performans mı düşük ?? ben benim araçta performans düşüklüğü farkedemedim.. ama bu parçanın oynadıgınıda göremedim
Gönderen: Golf_ld - 07 Mayıs 2014, 12:04:21
arkadaşlar aklımda bişi var bu tip valflerin açılıp kapanması için gereken vakumun geldiği yani hava emişinin olduğu bir parça daha olmalı oradan bir hava emişi varmı onu kontrol ettiniz mi benim dizel aracımda 2 adet bu tip işi yapan ünite var ve elektrikli  üzerlerine hava hortumları bağlı vede soketleri var eğer araçlarınızda bu tip bir malzeme var ise onlarıda çalışıp çalışmadığını kontrol etmenizde fayda var bence malum malzemeler pahalı
Gönderen: golf3antep - 07 Mayıs 2014, 13:26:16
serhan abi aynen dediğin çok mantıklı. ben  açaıp kapama olmadıgı için hortumu kontrol edim dedim. çok az vakum var gibiydi. ama o valfi çekecek kadar güçlü değildi. valfi elimle itip çektiğim kuvvet kadar vakum yok gibiydi.
Gönderen: muhaacir - 07 Mayıs 2014, 13:34:20
 :) takip....
Başlık: Ynt: Ynt: hava yönlendirme valfi
Gönderen: muhaacir - 10 Mayıs 2014, 22:05:47
Merhaba arkadaşlar bugün sanayiye gittim ve ustama sordum bu valfi.  Araç yük altında kaldığında yani birazcık zorlama olunca devreye giriyor dedi. Elektronik devrelere bağlı olarak hareket eder ve hava emişi yapar dedi. Bana da mantıklı geldi. Çekişinde sorun olup olmadığını sordu bende yok dedim. Rampalarda bayılma falan da olmuyor. Daha farklı bilgiye ulaşan olursa paylaşırsa yararlı olacaktır teşekkürler.
Gönderen: htmetin - 10 Mayıs 2014, 22:43:03
Merhaba arkadaşlar bugün sanayiye gittim ve ustama sordum bu valfi.  Araç yük altında kaldığında yani birazcık zorlama olunca devreye giriyor dedi. Elektronik devrelere bağlı olarak hareket eder ve hava emişi yapar dedi. Bana da mantıklı geldi. Çekişinde sorun olup olmadığını sordu bende yok dedim. Rampalarda bayılma falan da olmuyor. Daha farklı bilgiye ulaşan olursa paylaşırsa yararlı olacaktır teşekkürler.

Motoru çalıştırın, motor kaputunu açın, gaz kelebeğine elinizle gaz verip bırakın ama az değil çokcana gaz verin bırakın, araba belli bir devirin üzerine çıktıginda o parçanı siyah kolunun ileri geri hareket etmesi gerekmektedir ve parça tamamen vakum mantığı ile çalışır.
Gönderen: htmetin - 10 Mayıs 2014, 22:46:57
Genellikle o parcanin icindeki diyafram patliyor. Ama onu besleyen hava borusunda ne gibi bir sıkıntı olur bilmiyorum. Hortumuda kontrol etmek kolay. Sistem mekanik mantıkla çalısiyor bu yuzden tamiri mumkun
Gönderen: golf3antep - 11 Mayıs 2014, 10:37:43
sonuç olarak çekişte problem yoksa bu valf aletindede sorun yok demek doğru olur mu?
Başlık: Ynt: Ynt: Ynt: hava yönlendirme valfi
Gönderen: muhaacir - 11 Mayıs 2014, 11:46:53
Genellikle o parcanin icindeki diyafram patliyor. Ama onu besleyen hava borusunda ne gibi bir sıkıntı olur bilmiyorum. Hortumuda kontrol etmek kolay. Sistem mekanik mantıkla çalısiyor bu yuzden tamiri mumkun
    Merhaba, teşekkürler arkadaşım bilgi için. bir ara değiştirip denemek lazım ya da tamir, çalışmıyordu en son denediğimde :-) adam akıllı anlayan ve tamirini yapabilecek birini bulabilirsek tabi...
Gönderen: muhaacir - 11 Mayıs 2014, 11:51:48
sonuç olarak çekişte problem yoksa bu valf aletindede sorun yok demek doğru olur mu?
inşallah ama olmuyor gibi :-D
Gönderen: golf3antep - 11 Mayıs 2014, 11:59:08
şenel abi.. bu valf belki araç seyir halindeyken çalışıyodur.. biz kaputu açıp yüksek devirlerde açmasını bekliyoruz.. belki araç böyle zorlanmıyodur..
Gönderen: muhaacir - 11 Mayıs 2014, 12:15:29
şenel abi.. bu valf belki araç seyir halindeyken çalışıyodur.. biz kaputu açıp yüksek devirlerde açmasını bekliyoruz.. belki araç böyle zorlanmıyodur..
Kardeşim usta öyle diyor ama arkadaşların bilgisini de es geçmemek lazım tabi. onların valf açıp kapatıyor bizimkinde hareket yoksa bi sorun var gibi görünüyor maalesef :(
Gönderen: golf3antep - 11 Mayıs 2014, 13:26:14
çekişte, performansta eksiklik var mı yokmu bilmiyoruz .. bu valfi açan arkadaslar bizim arabalara binerse aradaki farkı bilirler... yada fark yoksa problemde yokturr
Gönderen: gokhan146 - 13 Mayıs 2014, 15:15:57
ben 2 sene önce yurtdışından aracım için getirmiştim ve inanın aracın yakıtında bile azalma oldu. vitesi 2 den 3 e atıp gaz verdiğimde ya da ara gaz verdiğimde o vakumdan çıkan sese bayılıyordum. İmkanınız varsa ve o vakumdan bulabilirseniz vakit kaybetmeden değiştirin. Çok önemli bi parça  :tamamdir
Gönderen: htmetin - 13 Mayıs 2014, 16:06:52
ben 2 sene önce yurtdışından aracım için getirmiştim ve inanın aracın yakıtında bile azalma oldu. vitesi 2 den 3 e atıp gaz verdiğimde ya da ara gaz verdiğimde o vakumdan çıkan sese bayılıyordum. İmkanınız varsa ve o vakumdan bulabilirseniz vakit kaybetmeden değiştirin. Çok önemli bi parça  :tamamdir

:tamamdir
Gönderen: golf3antep - 13 Mayıs 2014, 17:39:40
gökhan bey .. biz arızalı mı diye test edemedik ... tamircilerde sağolsun ne oldugunu bile bilmiyorlar..
Gönderen: htmetin - 14 Mayıs 2014, 13:06:38
gökhan bey .. biz arızalı mı diye test edemedik ... tamircilerde sağolsun ne oldugunu bile bilmiyorlar..

Ben sizin ustanın şu sözlerine takıldım açıkcası ; "Araç yük altında kaldığında yani birazcık zorlama olunca devreye giriyor dedi. Elektronik devrelere bağlı olarak hareket eder ve hava emişi yapar"   

1-birazcık zorlama ile değil normalde belli bir devirin üzerine çıktığında çalışmaya başlar.
2-elektronik devrelere bağlı değildir
3-evet hava emişini arttırır
Gönderen: muhaacir - 14 Mayıs 2014, 16:36:23
Ben sizin ustanın şu sözlerine takıldım açıkcası ; "Araç yük altında kaldığında yani birazcık zorlama olunca devreye giriyor dedi. Elektronik devrelere bağlı olarak hareket eder ve hava emişi yapar"   

1-birazcık zorlama ile değil normalde belli bir devirin üzerine çıktığında çalışmaya başlar.
2-elektronik devrelere bağlı değildir
3-evet hava emişini arttırır

merhaba Hasan kardeşim, bu sözleri benim ilçedeki ustam söyledi, diğer arkadaş G.antep'te sanırım, ben Kayseri'deyim. ama o da aynen dediği gibi anlayan usta bulamamış.
Sizlerin bilgi ve tecrübesine dayanarak almak şart oldu zaten :)
Kayseri'ye bi gittiğimde soracam bakalım yedek parçacılara ellerinde varsa alırım bi tane.  ::) Yardımlarınız için teşekkürler...
Gönderen: muhaacir - 14 Mayıs 2014, 16:53:00
vw zennecioğlu yedek parçacıyı aradım ellerinde yokmuş. 500.00 TL fiyatı görünüyor.  :saskin:
Gönderen: golf3antep - 14 Mayıs 2014, 16:58:00
daha önce forumda bir abide belirtmişti o valfe giren hortum çekmiyorsa valf zaten çalışmayacaktır..  ben elimi hortuma dayayıp gaz verdiğimde o valfi çekecek vakum yoktu.. bu arada valfi elimle çektim yayı sertti. bence şenel abi sende  hortumu bi test et vakumluyor mu diye..
Gönderen: htmetin - 14 Mayıs 2014, 17:53:57
Şimdi valfi herhangi bir sebepten dolayı çalışmayan arkadaşlar, beni yanlış anlamayın. Ben öyle felaket tellallığı falan yapmam yapanı da sevmem. Böyle ufak şeylere moral bozmayın. Hayata hep güzel tarafından bakın. Ama valfiniz çalışırsa AFT'den daha çok keyif alırsınız :) 
Unutmayın; maddi menfaati olmayanın, birilerini kandırmaya sebebi yoktur.
Gönderen: muhaacir - 14 Mayıs 2014, 20:48:31
daha önce forumda bir abide belirtmişti o valfe giren hortum çekmiyorsa valf zaten çalışmayacaktır..  ben elimi hortuma dayayıp gaz verdiğimde o valfi çekecek vakum yoktu.. bu arada valfi elimle çektim yayı sertti. bence şenel abi sende  hortumu bi test et vakumluyor mu diye..
   Sağolasın boş bi zamanda ilgileneceğim bu işle zaten. Motordan gereken performance yi almak lazım :)
Gönderen: muhaacir - 14 Mayıs 2014, 21:37:26
Şimdi valfi herhangi bir sebepten dolayı çalışmayan arkadaşlar, beni yanlış anlamayın. Ben öyle felaket tellallığı falan yapmam yapanı da sevmem. Böyle ufak şeylere moral bozmayın. Hayata hep güzel tarafından bakın. Ama valfiniz çalışırsa AFT'den daha çok keyif alırsınız :) 
Unutmayın; maddi menfaati olmayanın, birilerini kandırmaya sebebi yoktur.
Estağfurullah kardeşim,  tecrübe tecrübedir. Olmuşken tam olsun maksat :)
Gönderen: golf3antep - 15 Mayıs 2014, 18:27:37
inşallah bizim valflerimizde çalışır.. yüzümüz güler...
Gönderen: golf3antep - 17 Mayıs 2014, 19:24:52
abilerim acil yardım o valfi söktüm.. içindeki diyafram iki yerden patlak.. resim ekliyorum.. hızlı yapıştırıcı ile yapıştırsam bi sorun olur mu.. diyafram iç lastik gibi.. ama çok ince
(http://gorsel.vwtr.net/foecarse/tfdtyjm/rE5CP.jpg)
(http://gorsel.vwtr.net/foecarse/tfdtyjm/mT3Bp.jpg)
Gönderen: htmetin - 17 Mayıs 2014, 20:55:17
Hızlı yapıştırıcı kurudugu zaman sert kalır. Silikon türevi seylerle yapıştır
Gönderen: golf3antep - 17 Mayıs 2014, 22:23:52
vallahi hızlı apıştırıcı ile yaptım  hasan abi. dediğin gibi sert oldu yapışkan yeri esnekliği kaybetti. ama valfim çalışıyor şimdi  valfi çalışmayan arkadaşlar sizde kontrollerinizi yapın bence.. aradaki farkı test edip geldim gerçekten araba gazı ver yolu aç diyor. eskiden yamaha 135 king kullanıcısıydım belki aranızda bilenler vardır ölüm makinası derler.. aft golfümde aynı öyle oldu
Gönderen: golf3antep - 17 Mayıs 2014, 22:30:11
hasan abi saat 8 gibi seni aradım kapalıydın.
Gönderen: muhaacir - 18 Mayıs 2014, 21:00:03
vallahi hızlı apıştırıcı ile yaptım  hasan abi. dediğin gibi sert oldu yapışkan yeri esnekliği kaybetti. ama valfim çalışıyor şimdi  valfi çalışmayan arkadaşlar sizde kontrollerinizi yapın bence.. aradaki farkı test edip geldim gerçekten araba gazı ver yolu aç diyor. eskiden yamaha 135 king kullanıcısıydım belki aranızda bilenler vardır ölüm makinası derler.. aft golfümde aynı öyle oldu
Merhaba kardeşim, Valla iyi cesaret helal olsun ve hayırlı olsun. Ben cesaret edip sökemedim, darısı bana olsun :)
Gönderen: golf3antep - 18 Mayıs 2014, 21:18:46
meraba abi  şimdi şöyle bir durum var abi sonuçta bu parça çalışmıyor. çıkmasını araştırdım mersinde 180 tl dedi.. sıfırıda yokmuş. bizim burDA ŞAHİNTAŞ var ww yetkili bayi oraya gitmeyi bırak önünden bile geçemiyorum.. motorun üzerinde durucagına  boş boş söküp içene bakım dedim.. yapabilirsem yaparım yoksa çöpe atarım sonuçta vazgeçtim parçadan. sökmek için yaklaşık 1 saat ugraştım. açtıgımda resimde görünen vakum çıktı iki yerden patlaktı.. ve bu arada yayıda baya sertti yayını biraz kısalttım deneme amaçlı hortuma takıp agzımla çekti çalışıyodu. sağlam şekilde yapıştırıcı ile yapıştırdı.. bu arada tırnak yok bu parçada yani içini açınca yapıştırıcı ile yapıştırmalı.  valfeleri çalışmayan arkadaşlarıma sesleniyorum.. aradaki fark gerçekten çokkk..
Gönderen: muhaacir - 18 Mayıs 2014, 21:59:38
meraba abi  şimdi şöyle bir durum var abi sonuçta bu parça çalışmıyor. çıkmasını araştırdım mersinde 180 tl dedi.. sıfırıda yokmuş. bizim burDA ŞAHİNTAŞ var ww yetkili bayi oraya gitmeyi bırak önünden bile geçemiyorum.. motorun üzerinde durucagına  boş boş söküp içene bakım dedim.. yapabilirsem yaparım yoksa çöpe atarım sonuçta vazgeçtim parçadan. sökmek için yaklaşık 1 saat ugraştım. açtıgımda resimde görünen vakum çıktı iki yerden patlaktı.. ve bu arada yayıda baya sertti yayını biraz kısalttım deneme amaçlı hortuma takıp agzımla çekti çalışıyodu. sağlam şekilde yapıştırıcı ile yapıştırdı.. bu arada tırnak yok bu parçada yani içini açınca yapıştırıcı ile yapıştırmalı.  valfeleri çalışmayan arkadaşlarıma sesleniyorum.. aradaki fark gerçekten çokkk..
Tekrar tebrik ederim.  Araçtan vidalı kısmı söktükten sonra karşısındaki ince ucu nasıl çıkardın sanki vidalı değil gibi, yarın bi deneyim :)
Gönderen: golf3antep - 18 Mayıs 2014, 22:37:02
valf ile manbifolt baglantısını diyorsun galiba abi. geçmeli abi dışarı doğru çekeceksin zor çıkıyor belirteyim. takarkende zor giriyor.. parça çok kıymetli abi ona göre eğer telefonda yardım istersen arayabilirsin abi.
Gönderen: muhaacir - 18 Mayıs 2014, 22:54:48
valf ile manbifolt baglantısını diyorsun galiba abi. geçmeli abi dışarı doğru çekeceksin zor çıkıyor belirteyim. takarkende zor giriyor.. parça çok kıymetli abi ona göre eğer telefonda yardım istersen arayabilirsin abi.
Evet onu söylüyorum,  sağol kardeşim eğer beceremezsem görüşelim.
Gönderen: golf3antep - 19 Mayıs 2014, 10:07:49
Evet onu söylüyorum,  sağol kardeşim eğer beceremezsem görüşelim.
takılınca benim ile iletişime geç abi elimden geldiği kadar yardım ederim sana
Gönderen: htmetin - 19 Mayıs 2014, 11:01:26
hasan abi saat 8 gibi seni aradım kapalıydın.

Valla kardeş şarjım bittiydi bi ara o ara aramışsın galiba. Ama eline sağlık tamir etmene ve aradaki farkı görmene sevindim.  :tamamdir
Gönderen: golf3antep - 19 Mayıs 2014, 11:14:06
Valla kardeş şarjım bittiydi bi ara o ara aramışsın galiba. Ama eline sağlık tamir etmene ve aradaki farkı görmene sevindim.  :tamamdir
abi sizin gibi abilerim olmasa o parçayı hiç sökmezdim aradaki farkı göremezdim. sizin sayenizde yardımlarınız ile yaptım.
Gönderen: muhaacir - 19 Mayıs 2014, 15:29:27
(http://gorsel.vwtr.net/foecarse/tfdtyjm/VXhvG.jpg)
(http://gorsel.vwtr.net/foecarse/tfdtyjm/zlxTj.jpg)

Evet görüntü bu şekildeydi, birleşme yeri neredeyse tamamen kopmuş gibiydi. çıkmacıları aradı usta ancak bulamadık. yapıştırmayı deneyim dedim ve yırtık yerleri hemen dip tarafına maket bıçağı yardımıyla ittirdim ve hızlı co ile yapıştırdım :) sonra kapağı da yapıştırdım taktım ama sonuç hüsran  :-\  hortum yardımıyla baktı usta ancak kaçırıyor. tekrarda sökemedim iyi yapışmış nalet  ;D olmayacağı belliydi ama denedik en azından. Bakalım Ankara'daki  hurdacıları falan arayıp bulmaya çalışacağım.
Gönderen: golf3antep - 19 Mayıs 2014, 15:56:41
abi sana tebrikler.. çok parçalanmış senin vakum sana tavsiyem yedek çıkmacılar ve tamircilerde gezerken aft motor için değilde yerine ne uydurabilirim gibisine gez muhakkak uygun bir vakum vardır boştan yere çıkmacılara 150/200 lira para verme aynı parçanın sıfırı olursa uygun fiyatlı al derim.. sonuçta vakumun içini gördün bi şeyler uydurmaya bak.. bide tavsiyem ben valfi motora takmadan hortum ile denedim valf zor açıyordu.. yayını zayıflattım biraz mantık işi  iyi bir elekrikçi çözer bu işi..
Gönderen: muhaacir - 19 Mayıs 2014, 16:17:58
Sağolasın kardeşim, biraz fazla hırpalanmış göründüğü gibi, deneme de yapamadım dış kapağı yapıştırmadan. bakalım uygun bir şey bulmaya çalışacağım.  :tamamdir Takıntı oldu yapılması şart  :D
Gönderen: a.emre - 19 Mayıs 2014, 17:15:24
Konuyu başından beri takip ediyorum.Fakat kendi arabamın çekişinden şikayetçi olmadığım için valfin çalıştığını düşünüyordum.Kaputu açıp 6000 devir civarını görmeme rağmen valfte en ufak hareket olmadı.Benim anlamadığım aracın çekişi gerçekten iyi,3000 devirden sonra kafa kaldırıyor,ama valf çalışmıyor.Valf çalışmazken böyleyse çalışırken nasıl olacağını gerçekten merak ediyorum.Sınavlardan sonra bakmayı düşünüyorum,tamir edilebilirsem ederim edemezsem Alper Abi'ye başvururum.Bu arada resimler ve açıklamalar için yorum yapan herkese teşekkür ederim.
Gönderen: golf3antep - 19 Mayıs 2014, 17:26:41
Konuyu başından beri takip ediyorum.Fakat kendi arabamın çekişinden şikayetçi olmadığım için valfin çalıştığını düşünüyordum.Kaputu açıp 6000 devir civarını görmeme rağmen valfte en ufak hareket olmadı.Benim anlamadığım aracın çekişi gerçekten iyi,3000 devirden sonra kafa kaldırıyor,ama valf çalışmıyor.Valf çalışmazken böyleyse çalışırken nasıl olacağını gerçekten merak ediyorum.Sınavlardan sonra bakmayı düşünüyorum,tamir edilebilirsem ederim edemezsem Alper Abi'ye başvururum.Bu arada resimler ve açıklamalar için yorum yapan herkese teşekkür ederim.
hasan abi sagolsun o yardımcı oldu... kaputu açınca  gözle basitce görülecek derecede oynayacak... sen valfini yaptır sonrasını bizimle paylaşırsın..
Gönderen: htmetin - 19 Mayıs 2014, 17:40:46
İbrahim araç rölantide çalışırken bilgisayara bağlayıp blok 007 menüsünden disrübütörü çevirip bu ayarı tutturmanız lazım. Ondan sonra Hata silip red-line dolaşırsınız :)
(http://i820.photobucket.com/albums/zz130/ahmetozdag/hallarabacalisirken.jpg)

AFT MOTOR 5000-5500 DEVİRİ GEÇEMEME PROBLEMİ YAŞAYANLAR.
Gönderen: golf3antep - 19 Mayıs 2014, 17:55:25
İbrahim araç rölantide çalışırken bilgisayara bağlayıp blok 007 menüsünden disrübütörü çevirip bu ayarı tutturmanız lazım. Ondan sonra Hata silip red-line dolaşırsınız :)
(http://i820.photobucket.com/albums/zz130/ahmetozdag/hallarabacalisirken.jpg)
bu değerlerin çıktısını alıyorum hasan abi hafta sonu sanayide ayarı yaptırıp hata sildirip deneyeceğim sonuca paylaşacam inşallah.

AFT MOTOR 5000-5500 DEVİRİ GEÇEMEME PROBLEMİ YAŞAYANLAR.
Gönderen: a.emre - 19 Mayıs 2014, 18:18:37
hasan abi sagolsun o yardımcı oldu... kaputu açınca  gözle basitce görülecek derecede oynayacak... sen valfini yaptır sonrasını bizimle paylaşırsın..
Sınav dönemi olmasa hemen yaptırmak istiyorum ama 20 hazirana kadar boşluğum yok.Sabırsızlıkla bekliyorum :)
Gönderen: golf3antep - 19 Mayıs 2014, 18:57:54
müsait zamanda yaparsın inşallah
Gönderen: golf3antep - 20 Mayıs 2014, 11:50:54
http://www.motosiklet.net/forum/mt-atolye-teknik-servis/102941-karburatorden-kei-hin-benzin-akmasi-ve-tamir-calismasi.html
buna göz atın bizim vakuma benziyor.. aynı muadil bi parça olabilir.
Gönderen: a.emre - 20 Mayıs 2014, 21:14:24
http://www.motosiklet.net/forum/mt-atolye-teknik-servis/102941-karburatorden-kei-hin-benzin-akmasi-ve-tamir-calismasi.html
buna göz atın bizim vakuma benziyor.. aynı muadil bi parça olabilir.
Uysa bile 420 tl deniyor,orjinalini almak daha iyi olur,o paraları erdikten sonra.Teşekkürler bu arada ilginiz için.
Gönderen: golf3antep - 20 Mayıs 2014, 22:03:21
Uysa bile 420 tl deniyor,orjinalini almak daha iyi olur,o paraları erdikten sonra.Teşekkürler bu arada ilginiz için.

örnek olarak gösterdim emre.. bunun gibi bir çok ucuz yollu uyucak parça vardır.. araştırmak gerekir..
Gönderen: a.emre - 20 Mayıs 2014, 23:28:58
örnek olarak gösterdim emre.. bunun gibi bir çok ucuz yollu uyucak parça vardır.. araştırmak gerekir..
haklısınız,farklı forumları,konuları takip etmek lazım,birçok sorunun farklı çözümleri olabiliyor
Gönderen: muhaacir - 22 Mayıs 2014, 10:49:52
 :tamamdir
Gönderen: golf3antep - 22 Mayıs 2014, 11:46:37
hasan abiden ALLAH razı olsun o olmasaydı ben bu işi yapamazdım. ve o kadar basit parçanın bu kadar önemli oldugunu yaşayarak anladım. fahrettin abinin eline saglık farkı yaşadı. ve hepimize yol gösterdi. forumda böyle çözülen sorunlar beni sevindiriyor. umarım bu yazışmalardan faydalanan çok kişi olur.
Gönderen: htmetin - 22 Mayıs 2014, 12:00:51
Silikon göğüs koruyucu çok enterasan bir fikir olmuş hem hijyenik hem yumuşak :)
Gönderen: muhaacir - 22 Mayıs 2014, 12:39:06
 ;D biberon emziği olmayınca bu gözüme çarptı  ::) küçük ama etkili  :tamamdir
Gönderen: cavanozz - 22 Mayıs 2014, 13:04:58
göğüs ucu koruyucu hakikaten enteresan olmuş  ;D ;D :D
Gönderen: htmetin - 22 Mayıs 2014, 13:56:58
göğüs ucu koruyucu hakikaten enteresan olmuş  ;D ;D :D

AFT efsanesi devam ediyor can :)  :D
Gönderen: golf3antep - 22 Mayıs 2014, 14:08:17
AFT efsanesi devam ediyor can :)  :D
AFT yi hiç unutamıyacakmıyız hasan abi... senin araç 1,8 galiba full olan bizde kısmet eder mk4 e geçiş yaparsak AFT silinmez aşk olarak kalacak mı? yoksa unutacakmıyız?
Gönderen: htmetin - 22 Mayıs 2014, 14:19:48
AFT yi hiç unutamıyacakmıyız hasan abi... senin araç 1,8 galiba full olan bizde kısmet eder mk4 e geçiş yaparsak AFT silinmez aşk olarak kalacak mı? yoksa unutacakmıyız?

Benim araç 1.6 highline BCB motor var üzerinde 16 v Olan 105 bg. Ama inan AFT'nin çekişi yani belkide GOLF3 kasasındaki çekişi şimdi kullandığım BCB motora göre daha iyiydi. Bunda kasalar arasındaki siklet farkını da eklemek lazım gerçi.
Gönderen: golf3antep - 22 Mayıs 2014, 14:33:24
Benim araç 1.6 highline BCB motor var üzerinde 16 v Olan 105 bg. Ama inan AFT'nin çekişi yani belkide GOLF3 kasasındaki çekişi şimdi kullandığım BCB motora göre daha iyiydi. Bunda kasalar arasındaki siklet farkını da eklemek lazım gerçi.
hepsinden önemlisi ALLAH kaza bela vermesin abi. bu arada BCB de valf varsa bi kontrol et abi... belki vardır.. sen şimdiden araştır abi senin tecrübelerinden faydalanırız inşallah.. ::) ::)
Gönderen: htmetin - 22 Mayıs 2014, 15:57:01
hepsinden önemlisi ALLAH kaza bela vermesin abi. bu arada BCB de valf varsa bi kontrol et abi... belki vardır.. sen şimdiden araştır abi senin tecrübelerinden faydalanırız inşallah.. ::) ::)

BCB motor AFT'ye oranla daha komplex daha teknolojik. Valf var mı yokmu bilmiyorum ama EGR valfi var. Onlarda egzos gazından geri dönüş aldıkları için tıkanıklık sonucu meme açmama problemleri olduğunu biliyorum.
Gönderen: golf3antep - 24 Mayıs 2014, 10:44:08
BCB motor AFT'ye oranla daha komplex daha teknolojik. Valf var mı yokmu bilmiyorum ama EGR valfi var. Onlarda egzos gazından geri dönüş aldıkları için tıkanıklık sonucu meme açmama problemleri olduğunu biliyorum.
ALLAh çözemediğimiz sorunlarla karşılaştırmaz inşallah. en can sıkıcı şey şunu değiştir düzelir derler. değiştirirsin düzelmez sonra şunu bunu derken  can sıkıcı olmaya başlar..
Gönderen: Ergin34 - 17 Temmuz 2014, 12:08:31
Eczacı bayanla komik bir diyalog yaşamış oldum :) verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. benim de problemim çözülmüş oldu
Gönderen: golf3antep - 19 Temmuz 2014, 22:36:22
Eczacı bayanla komik bir diyalog yaşamış oldum :) verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. benim de problemim çözülmüş oldu
hayırlı olsun
Gönderen: kuchamuck - 14 Mart 2015, 00:25:21
Mrb. arkadaşlar hava yönlendirme valfi sorununu buradan takip ettim ve test ettim baktım benim aracımın valf diyaframı da zamanla çürümüş vakum kaçağı yaparak görev yapmıyor. Golf 2 karbüratör diyaframı buldum onu bir şekilde montajını yaptım gerçekten emme manifoltuna ekstra hava girmesini sağladığı için performansa etkisinin büyük olduğunu anladım ve bir yıldır da böyle kullandım ta ki hiç ummadığım zamanda parçacı bir arkadaşım abi bunun bizde yan sanayisi var diyene kadar. Çocuklar gibi sevindim ve diyaframı aldım taktım bir aydır kullanıyorum ihtiyacı olanları yönlendirebilirim bana ulaşın 545 871 6336
Gönderen: edincol - 14 Mart 2015, 11:35:34
Hangi parçacıktan aldınız Eskişehir'de ?
Gönderen: kuchamuck - 28 Mart 2015, 20:37:18
VİDEO YÜKLEMEM BAŞARISIZ OLDU ÜZGÜNÜM LİNKİ KALDIRDIM
Gönderen: kuchamuck - 28 Mart 2015, 20:44:19
Buyurun arkadaşlar bugün golfün motor kaputunu açtım yeni taktığım memme manifoldu hava yönlendirme vakum valfinin videosunu çektim çok kaliteli değil ama vakum valfinizi bu şekilde boğaz kelebeğini elinizle kontrol ederek manual kontrolü yapabilirsiniz. :tamamdir
Gönderen: kuchamuck - 31 Mart 2015, 22:20:34
VİDEO YÜKLEMEM BAŞARISIZ OLDU ÜZGÜNÜM
Gönderen: kuchamuck - 04 Nisan 2015, 15:13:14
http://www.izlesene.com/video/golf-3-1-6-aft-hava-yonlendirme-valfi-test/8348080
Gönderen: kuchamuck - 04 Nisan 2015, 20:29:56
Buyurun arkadaşlar sonunda basardım yüklemeyi :tamamdir
Gönderen: edincol - 05 Nisan 2015, 13:51:11
Parça numarasını paylaşabilir misiniz ?

Galiba Intake Manifold Changeover Valve (N156) olarak geçiyor ama parça numarası bulamadım.
Gönderen: edincol - 05 Nisan 2015, 14:07:15
Parça numarasını paylaşabilir misiniz ?

Galiba Intake Manifold Changeover Valve (N156) olarak geçiyor ama parça numarası bulamadım.

Parçayı buldum, numarası 078 133 159 A

Sıfır:
http://www.ecstuning.com/ES283734/ (http://www.ecstuning.com/ES283734/)

İkinci el:
http://www.ebay.com/itm/Audi-A4-A6-A8-2-8-Inlet-Manifold-Changeover-Valve-078133159A-/170764564519?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item27c25c7827&vxp=mtr (http://www.ebay.com/itm/Audi-A4-A6-A8-2-8-Inlet-Manifold-Changeover-Valve-078133159A-/170764564519?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item27c25c7827&vxp=mtr)
http://www.ebay.com/itm/AUDI-80-CABRIOLET-2-8-AAH-INTAKE-MANIFOLD-VACUUM-UNIT-078-133-159-A-/230936009693 (http://www.ebay.com/itm/AUDI-80-CABRIOLET-2-8-AAH-INTAKE-MANIFOLD-VACUUM-UNIT-078-133-159-A-/230936009693)
Gönderen: muhaacir - 05 Nisan 2015, 21:30:54
Parçayı buldum, numarası 078 133 159 A

Sıfır:
http://www.ecstuning.com/ES283734/ (http://www.ecstuning.com/ES283734/)

İkinci el:
http://www.ebay.com/itm/Audi-A4-A6-A8-2-8-Inlet-Manifold-Changeover-Valve-078133159A-/170764564519?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item27c25c7827&vxp=mtr (http://www.ebay.com/itm/Audi-A4-A6-A8-2-8-Inlet-Manifold-Changeover-Valve-078133159A-/170764564519?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item27c25c7827&vxp=mtr)
http://www.ebay.com/itm/AUDI-80-CABRIOLET-2-8-AAH-INTAKE-MANIFOLD-VACUUM-UNIT-078-133-159-A-/230936009693 (http://www.ebay.com/itm/AUDI-80-CABRIOLET-2-8-AAH-INTAKE-MANIFOLD-VACUUM-UNIT-078-133-159-A-/230936009693)
   :tamamdir  :tamamdir
Gönderen: kuchamuck - 05 Nisan 2015, 23:59:13
edincol maalesef bu değil...bende cok araştırdım golf 2 karbüratör vakum diyaframı benziyor skoda favorit diyaframı da böyle fakat emme manifolduna bağlantı yerleri çok farklı bizim kiler geçmeli tırnak vida deliği yok. Sıkıntı da bu arkadaşlar bu parçanın tek başına satılanı yok emme manifoldu üzerinde geliyor , çıkmacılar da manifoltla birlikte veriyorlar.
Gönderen: edincol - 06 Nisan 2015, 02:48:48
Anladım hocam, ben paylaştığım parça ile videodaki parçanın farkını bulamadım.