vwtr.net

Volkswagen => Golf => Golf V => Konuyu başlatan: JinIwus - 13 Kasım 2012, 08:49:11

Başlık: ARADIM AMA BULAMADIM KONUSUNU. FSI MOTOR'A TÜP TAKTIRMAK
Gönderen: JinIwus - 13 Kasım 2012, 08:49:11
arkadaşlar fsi motora tüp taktırılır mı, taktırılırsa fiyatlar ne kadar, araştırmalarıma göre 2.000 devir üstünde gaza geçiyormuş. bu tarz bilgilere ihtiyacım var. yani anlayacağınız bu tüp normal tüpler gibi olmuyor mu(çalışma sistemi olarak) geniş bi bilgiye ihtiyacım var anlayacağınız :)
Başlık: Ynt: ARADIM AMA BULAMADIM KONUSUNU. FSI MOTOR'A TÜP TAKTIRMAK
Gönderen: uAlper - 13 Kasım 2012, 09:15:18
valla istanbulda bi arkadaşım var lpg montajı yapan o takılıyo diyo ama bundan başka bir bilgim yok :)
Gönderen: battal gazi - 13 Kasım 2012, 09:37:21
Bundan önceki aracım 1.6 fsi 115 hp 6 ileri jetta idi ve lpg taktırmak hiç aklımdan geçmemişti zaten makul bir tüketimi var,bence gerek yok şimdi tüpü taktırdın işlettin en kötü 1,500 tl,sonra her çalışmada sıralılar benzinle çalışıp belli bir ısıdan sonra gaza geçiyor,motorda oluşturacağı tahribat,orjinalliğinin bozulması kurum,performans kaybı,buji ve enjektörlerin değişim aralığı,pompa arızası ve bir sürü soru işareti bence pekte mantıklı değil gaz işi,kısa dönemde değilde 30-40 bin kilometrede  araca ne kadar zarar verebileceği bu maliyetlerin orjinal yakıtından çok daha az mı olacağı enine boyuna hesaplanmalı.
Gönderen: rene - 13 Kasım 2012, 10:09:09
Fsi yada Tsi litre bazında az yakıyor olabilir fakat ülkemizde benzin pahalı bu yüzden yakıtları makul demek doğru olmaz ikinci el piyasa değerleride bunun en açık göstergesi.He birgün gerçekten makul oldugunu düşünürsem o gün bende 170 lik Tsi alırım gazlaya gazlaya binerim benzinde :)
Gönderen: metinmb407 - 13 Kasım 2012, 12:16:50
Bu lpg ne zararlı şeymiş yaa hemen söktüreyim bari :)
Gönderen: DenQ - 13 Kasım 2012, 12:46:29
bizim arabada var.
rolantide 3 saniye benzin 1 sayine lpg püskürtüyor gibi düşünebilirsiniz. rolanti üstü ve 5000 devir altı da hep lpg ile çalışıyor.
benzin hariç yakıt harcaması KM'de  150-170 kuruş arası değişiyor.
Gönderen: rene - 13 Kasım 2012, 16:12:06
deniz peki benzin sarfiyatı nasıl özellikle ş.içinde ?
Gönderen: DenQ - 13 Kasım 2012, 17:35:16
akşama yazarım babama sormam lazım :) 3 ayda bi fullüyor diye biliyorum. tabi haftalık 400-500 km yapıyodur herhalde
Gönderen: MurdeR - 13 Kasım 2012, 18:59:15
golf 4 lpg var iken rolantide benzinlemi çalışıyor şimdi? lpg var ken sürekli benzinde alıyorum ben ama tahminime göre çok benzin yakıyor gibi geliyor
Gönderen: DenQ - 13 Kasım 2012, 19:58:02
golf 4 lpg var iken rolantide benzinlemi çalışıyor şimdi? lpg var ken sürekli benzinde alıyorum ben ama tahminime göre çok benzin yakıyor gibi geliyor
Golf 4 değil Jetta FSI.
diğer araç onda tüp var :)
Gönderen: 06onur - 16 Kasım 2012, 13:09:39
BRC 2yıl garantili
LAndirenzo
Prins VSİ-Dİ

ikili yakıt sistemleri takıyorlar forumlarda kullacılara rastlarsın
Gönderen: mustklc - 16 Kasım 2012, 16:03:08
BRC 2yıl garantili
LAndirenzo
Prins VSİ-Dİ

ikili yakıt sistemleri takıyorlar forumlarda kullacılara rastlarsın

ben de onurun mesajı nerde diyordum  ;D  . tsi/fsi ve lpg. onur sana kaman bayiliğini vermeleri lazım. adamlardan çok reklamlarını yapıyorsun  :)
Gönderen: 06onur - 17 Kasım 2012, 21:58:53
Valla öyle oldu para yok konuşuyoruz anca. Mart ta eve girmezsem Vialle LPDİ taktıracam mustafa 4500tl. Sana inat 88le kırıkkaleye sıcak asfalttan gidip 15kuruş yakacağım :)

E4motor DPF yok nasılsa saf ekonomi Fabia sür keyfini   ^-^ Ama Turbo kapalı sürüp kurum yaptırma Dizeli düşük devir öldürür.
Gönderen: mustklc - 18 Kasım 2012, 11:25:16
Valla öyle oldu para yok konuşuyoruz anca. Mart ta eve girmezsem Vialle LPDİ taktıracam mustafa 4500tl. Sana inat 88le kırıkkaleye sıcak asfalttan gidip 15kuruş yakacağım :)

4500 TL  :D vaşş

o parayı amorti edebilmek için arabaya kaç sene , kaç km binmek lazım acaba :)
bence lpdi falan boşver, sen eve gir , bak kamanda ev sahibi olmayan bir tek senle ben kaldık.  ;D  4 oda, çift banyo, tsi motor bir ev alalım sana.  :tamamdir.  kiracılık çekilmiyor.

kurum benden uzak olsun, uzun yolda açıyorum ben onu  :tamamdir
Gönderen: 06onur - 18 Kasım 2012, 16:03:07
Dizeline geçsem 12.000verecem o hiç çımazda. Ev öncelik artık.
Gönderen: ECU38 - 19 Kasım 2012, 13:45:47
Evet sonunda FSI aracıma lpg taktırdım aslında hiç aklımda yoktu. Bir akrabamın 1.16i bmw'sine lpg taktırmak için BRC lpg ye gittik 6 saat sürdü lpg taktırmak ve o süre içerisinde lpg firmasının 2012 model golf TSI aracının BRC lpg li olduğunu gördüm ve bir süre kullandım test için süper mantıklı geldi ve hemen ertesi güne randevu verdim LPG taktırmak için ve taktırdım. BRC'nin FSI ve TSI ler için ürettiği sistemden taktırdım hep montajın başında durarak gerçekten güzel montaj yapıldı ve herşeyi en ince detayına kadar inceledim. Sonuç şu aracım sadece ilk çalıştırmada yaklaşık 30 sn. kadar benzinde çalışıyor sonra gaza geçiyor üst devirlerde benzine geçme diye bir olay yok. Yolda giderken kırmızı ışığa gelince rolantiye düşünce araç 20 saniye benzin yakıyor o da zaten saatte 0.8 litre olduğu için bence önemli değil mühim olan aracı rolantiye düşürmemek benim aracım zaten otomatik vites olduğu için rolantiye düşmüyor veya boşa atmıyorum zaten. Kırmızı ışıkta dururken 20 saniye gaza geçiyor ama o sırada yeşil yanıp da siz gaza basınca hemen gaza geçiyor hızlanmanızda gaz la gerçekleşiyor zaten en fazla yaktığı zamanda gaz ile ivmelenmiş oluyorum. toplam 2.500 tl ye taktırdım ama inanınki süren kişi bile anlayamaz aracın lpg li olduğunu... şimdilik bu kadar, ne kadar yaktığınıda ilerleyen zamanlarda belirticem size şu an için kağıt kalem üzerinden hesapta 24 kuruş yakıyor ve ben hep 140-160 km hızda gittim 100 km kadar. Bu sarfiyat oranını düşürmek de çok kolay olacaktır görünüşe göre. Gerçekten de artık arabanın zevkini çıkartıyorum daha 1 hafta olmadı ama şimdiden bile güzel.
Gönderen: ECU38 - 19 Kasım 2012, 13:52:57
Bir de eklemek istediğim bir şey var ben izmir çeşmede yaşıyorum kışları burası bomboş ve açıkcası ışık bile beklemiyoruz çünkü araç yok etrafta o yüzden bizimki pek şehiriçi sayılmaz bu yüzden ilerde vereceğim yakıt oranları uzun yol olarak ancak izmir olabilir zaten otoban , şehir içi ise dediğim gibi bizimki pek şehiriçi sayılmaz... (zaten bu yüzden mantıklı geldi bana hiç değilse hiç korkmadan basıyorum gaza.

Bu arada lpg yi taktırmadan önceki hafta sonu antalyaya gidip geldim toplam 1300km yol için 400 tl benzin yaktım oran çok iyi fakat hep 90-110 arası gittim neredeyse hep cc ile gittim. düşünün aslında araçlarımız az yakıyor ama benzin gerçekten pahalı lpg ye ne kadar önce geçersem o kadar erken amorti etmeye başlıyorum diye taktırdım işte, hem de motorda kapağın altına yerleştirdiler o boruları sadece beyin yan taraf da güzel bir şekilde duruyor o kadar...
Gönderen: rene - 19 Kasım 2012, 16:09:08
ercan hayırlı olsun iyi kötü yorum ve degerlendırmelerını beklıyoruz memnun kalırsan Lpg li bir Passat 1.6 Fsi Comfortline ile sana eşlik edebilirim :)
Gönderen: ECU38 - 19 Kasım 2012, 16:21:53
Ben de taktırmadan önce passat 1.6 FSI kullanıcısından yorum almıştım o da taktırmama sebep oldu bakalım sürüp göreceğiz...
Gönderen: okoroglu - 19 Kasım 2012, 19:57:08
Ben de taktırmadan önce passat 1.6 FSI kullanıcısından yorum almıştım o da taktırmama sebep oldu bakalım sürüp göreceğiz...

Aynen bende 4 gözle bekliyorum.
Ya herro ya merro diyeceğim artık:-)
Benimki BAG kodlu fsi triptronic.Sanırım seninki de aynısındandı öyle değil mi?
Gönderen: 06onur - 19 Kasım 2012, 21:36:06
Ercan hayırlı uğurlu olsun. LPDİ bekledik o kadar ama fiyat hüsran. Taksitli Vialle 4900tl, prins 5500tl. Adamlar cozutmuş. İkili Sıralıda BRC methini duymuştum. Kullanıcı yorumu aradım pek bulamadım. Motor kaskosu yaptırdınmı BRC de yaptırılıyormuş herhalde.

Yol bilgisayarındaki benzin tüketimini sıfırlayıp bizi aydınlatmanı bekliyoruz. Mesela "2" yi sıfırladın 1000km sonunda PC kaç diyor. Sen Ne kadar LPG ve Benzin tükettin. %30İddaaları var eğer gerçekleşirse mükemmel. Çünkü sıralı ne kadarda %40deseler benzini katıncaMks. 33-35. Senin sistemde %25ideal inşallah sıkıntı yaşamaz ve ekonomiye geçersin.
Gönderen: ECU38 - 20 Kasım 2012, 08:01:43
Aynen bende 4 gözle bekliyorum.
Ya herro ya merro diyeceğim artık:-)
Benimki BAG kodlu fsi triptronic.Sanırım seninki de aynısındandı öyle değil mi?

Evet doğru BAG kodlu benim aracım.
Gönderen: ECU38 - 20 Kasım 2012, 08:06:51
Ercan hayırlı uğurlu olsun. LPDİ bekledik o kadar ama fiyat hüsran. Taksitli Vialle 4900tl, prins 5500tl. Adamlar cozutmuş. İkili Sıralıda BRC methini duymuştum. Kullanıcı yorumu aradım pek bulamadım. Motor kaskosu yaptırdınmı BRC de yaptırılıyormuş herhalde.

Yol bilgisayarındaki benzin tüketimini sıfırlayıp bizi aydınlatmanı bekliyoruz. Mesela "2" yi sıfırladın 1000km sonunda PC kaç diyor. Sen Ne kadar LPG ve Benzin tükettin. %30İddaaları var eğer gerçekleşirse mükemmel. Çünkü sıralı ne kadarda %40deseler benzini katıncaMks. 33-35. Senin sistemde %25ideal inşallah sıkıntı yaşamaz ve ekonomiye geçersin.

Hesabıma göre %30 rahat tutacak gibi. Bir de öğrendiğim bir konu şu vialle veya prins fiyatları ilk 5-6 sene kesinlikle düşmezmiş o yüzden bu daha uygun geldi ve FSI araçlara da çıkmayacak uzun bir süre dendi. Motor kaskosu ben hiçbirşey demeden kendileri verdiler zaten aracın motorunun kaskolu olduğunu.

Aracın yol bilgisayarlarını sıfırladım sizinle paylaşacağım. Güzel bir tarafta şu bilgisayarda benzin ile gideceği km kısmının şaşıracağını ve menzilin artacağını düşünüyordum ama kesinlikle öyle bir şey olmadı herşey yolunda gidiyor bakalım tam istediğim gibi...
Gönderen: 06onur - 21 Kasım 2012, 14:59:13
Yol bilgisayarı LPG ye göre düzenlebiliyormuş aklında olsun.
FSi me LPG taktırdım diye başlık açsan daha rahat takip ederiz
Gönderen: jckal_ - 27 Kasım 2012, 10:21:27
bende düşünüyorum  LPG yi. tasarruf miktarını çok merak ediyorum. tankı nereye koydular stepnenin yerine mi
Gönderen: ECU38 - 27 Kasım 2012, 13:44:14
Evet stepnenin yerine koydular tankı 41 litrelik tank ilk doldurduğumda 34.50 litre aldı.
Gönderen: ECU38 - 27 Kasım 2012, 13:48:52
Cumartesi günü çeşmeden gazı doldurdum ve İzmir'e gittim otobandan şehir içi 25 km yol yaptım (bu varyanttaki rampa ve üç yol - beton yol civarlarından başlayıp karabağlar trafiğide dahil) ve tekrar çeşmeye döndüğümde hemen gidip aynı benzinciden aynı pompadan gazı tekrar fulledim toplamda 195 km yola 35 tl gaz tuttu. Bilgisayar ortalamam 8.3lt/100km. Bu değerlere göre km de 18 kuruş gaz yakmışım benzin yok veya çok çok az denecek düzeydedir ortalama hızımda bilgisayara göre 93km/h otobanda 110-120 arası gittim sürekli...Lpg yi taktırmadan önceki hafta antalyaya gitmiştim toplam da 1300km yola 425 tl benzin yakmışım ve hızım %80 hız sabitleyiciyle 90-100 arası gittiğim de ortalama 33 kuruş benzin yakmışım. Yani lpg taktırdığımda ki %45 oldu diyelim ki hesaplamam yanlış olsun o zaman da en az %40 daha az yakıta para harcıyorum demek. Artık bu BRC kite sonuna kadar güveniyor ve seviyorum... :)

Şöylede bir ayrıntı var çeşme de lpg yi lukoil den alıyorum pompa fiyatı 2.62 ama birde kart verdiler %3 indirim yapıyor gazın litresi 2.542 tl ye gelmiş oluyor burdaki benzin fiyatı ise 95 oktan 4.62 tl litresi.

Ayrıca hiçbir arıza ışığıda yanmıyor...!!!
Gönderen: jckal_ - 27 Kasım 2012, 16:41:04
GAYET İYİ DURUYO..
Gönderen: 06onur - 27 Kasım 2012, 23:38:57
Cumartesi günü çeşmeden gazı doldurdum ve İzmir'e gittim otobandan şehir içi 25 km yol yaptım (bu varyanttaki rampa ve üç yol - beton yol civarlarından başlayıp karabağlar trafiğide dahil) ve tekrar çeşmeye döndüğümde hemen gidip aynı benzinciden aynı pompadan gazı tekrar fulledim toplamda 195 km yola 35 tl gaz tuttu. Bilgisayar ortalamam 8.3lt/100km. Bu değerlere göre km de 18 kuruş gaz yakmışım benzin yok veya çok çok az denecek düzeydedir ortalama hızımda bilgisayara göre 93km/h otobanda 110-120 arası gittim sürekli...Lpg yi taktırmadan önceki hafta antalyaya gitmiştim toplam da 1300km yola 425 tl benzin yakmışım ve hızım %80 hız sabitleyiciyle 90-100 arası gittiğim de ortalama 33 kuruş benzin yakmışım. Yani lpg taktırdığımda ki %45 oldu diyelim ki hesaplamam yanlış olsun o zaman da en az %40 daha az yakıta para harcıyorum demek. Artık bu BRC kite sonuna kadar güveniyor ve seviyorum... :)

Şöylede bir ayrıntı var çeşme de lpg yi lukoil den alıyorum pompa fiyatı 2.62 ama birde kart verdiler %3 indirim yapıyor gazın litresi 2.542 tl ye gelmiş oluyor burdaki benzin fiyatı ise 95 oktan 4.62 tl litresi.

Ayrıca hiçbir arıza ışığıda yanmıyor...!!!

Güle güle kullan, hayırlı olsun inşallah. Yalnız Şamandıra yaylı 35tl 13,3lt görünüyor ama bunun bi miktar fazlasıdır. Yide de çok çok 15lt olsun ekonomi çok iyi.

15lt/195km  100km de 7,5lt LPG tüketimi demek ki çok iyi.+ ne kadar benzin tükettin
Gönderen: ECU38 - 28 Kasım 2012, 08:04:57
Benim aracımın LPG sistemi üst devirlerde benzine geçmiyor sadece rolantide geçiyor buda hesaplanamayacak kadar çok azdır diye tahmin ediyorum bunda en iyi hesap yöntemi bence benzini fulleyip çeyrek depo eksilince tekrar doldurup gidilen km ye bölmektir. Ama eşimde kullanıyor aracı ilk çalıştırmada  gaza geçmesini beklemediği için işler benzin hesabında karışıyor :(
Gönderen: 06onur - 28 Kasım 2012, 21:45:01
Işık tan itibaren koyduğun benzinide Lpg de hesap et. Karma bilgiye ihtiyacım var, BRC benimde aklıma yattı. 1aylık benzin tüketimide makul olursa  taktırırım.
Gönderen: ECU38 - 29 Kasım 2012, 08:38:36
Onur arkadaşım dediğinden hiç bir şey anlamadım! Hangi ışık yandıktan sonra benzini hesap edeyim biraz daha açıklar mısın?
Gönderen: 06onur - 29 Kasım 2012, 22:27:53
benzin ışığı yanmış ken LPG deposu boşken alabilirsin. Örneğin 20tl benzin attın 70tl gaz. Benzin ışığı yandı LPGyi tekrar fulledin atıyorum 60tl gaz aldı. Toplam 80tl ye 350km yaptım gibi bi hesap bekliyorum. Çünkü o benzin tüketimi bu ikili sistemde asıl önemli nokta. Ş.dışı fazla olmazda ş. içi nasıl olacak.

Bide motor garantisi için ekstra para veriyormusun. Uzaltılabiliyor mu 4yıl gibi. Bu sistemler ilk çıktığında benzin enjektörlerinde sıkıntı yaşanmıştı enjektörler garanti kapsamındadır herhalde. Böyle ise Vialledende iyi onda garanti yok.
Gönderen: ECU38 - 30 Kasım 2012, 08:03:35
Lpg ile alakalı kısımlar için garanti varmış herhangi bir sıkıntı da 2A karşılıyormuş bir de kağıt verdiler ama okumaya bile hiç vaktim olmadı.

Şimdiye kadar LPG taktırdığımdan beri toplam 600 km yol yaptım. benzin ibresi tam çeyrek depodaydı şuanda çeyrek den 1 çizginin yarısı kadar az durumda hemen hemen hiç harcamamış gibi. İlk ısınmada benzini harcıyor o da bu kadar normal bence hatta çok çok iyi.
Gönderen: ilGhiNC - 01 Aralık 2012, 06:44:17
ecu38 abicim LPG yi kaça taktırdınız?bir de şöyle bir soru işareti var benim kafamda.FSI motorlara standart sıralı lpg sistemlerinin takılmamasının sebebi benzin enjektörlerinin aşırı sıcaktan arızalanmasıydı.şu an belirli aralıklarla benzin püskürtmesi yapılarak enjektörlerin soğutulması sağlanıyor ikili sistemlerde.Fakat otomatik vitesli FSI bir araçta uzun yola çıktığınız zaman çok uzun bir zaman diliminde motor rölantiye düşmez ve buna bağlı olarak da benzin püskürtmez.bu da uzun süreli kullanımda benzin enjektörleriyle ilgili bir sıkıntı çıkarabilir diye düşünüyorum.yanlışım varsa veya bilgisi olan varsa düzeltirse sevinirim.
Gönderen: okoroglu - 03 Aralık 2012, 07:34:06
ecu38 abicim LPG yi kaça taktırdınız?bir de şöyle bir soru işareti var benim kafamda.FSI motorlara standart sıralı lpg sistemlerinin takılmamasının sebebi benzin enjektörlerinin aşırı sıcaktan arızalanmasıydı.şu an belirli aralıklarla benzin püskürtmesi yapılarak enjektörlerin soğutulması sağlanıyor ikili sistemlerde.Fakat otomatik vitesli FSI bir araçta uzun yola çıktığınız zaman çok uzun bir zaman diliminde motor rölantiye düşmez ve buna bağlı olarak da benzin püskürtmez.bu da uzun süreli kullanımda benzin enjektörleriyle ilgili bir sıkıntı çıkarabilir diye düşünüyorum.yanlışım varsa veya bilgisi olan varsa düzeltirse sevinirim.
Haklısın normalde bu sistem hem rolantide (yani kırmızı ışıkta durduğumuzda) hem de üst devir olarak ayarlanacak bir devirde örneğin 3500 devir üstünde benzine geçecek şekilde ayarlanmalı.
Ama Ercan arkadaşımız üst sınırı 7000 devire ayarlatmış olacak ki üst devirde benzine geçmiyor.
Aslında üst devir olarak 3500 veya 4000 olarak ayarlanmış olsa enjektörler açısından daha sağlıklı bir durum ortaya koyulmuş olacak.
Ama varsayalım 4000 devir ayarlattık. Ve uzun yolda 120 km üstüne hiç çıkmadığımız zaman zaten 4000 deviri göremiyoruz.
Ama eğer 3500 devir olarak ayarlatırsak vites geçişlrinde benzin püskürtme işlemini gerçekleştirerek enjektörü korumuşş oluruz.
Ve varsayalım 6. viteste 3500 devirde kaç km hız oluyor bilmiyorum ama 140-150 km olduğunu varsayarsak 140-150 km üzerinde zaten otomatikmen sadece benzin kullanmış oluyoruz.
Benim anladığım bu sistemi kurduruyorsak alt devir ve üst deviri 3500 olarak ayarlatmak olacak.
Gönderen: 06onur - 03 Aralık 2012, 07:55:08
Öyle değil mesela benzer sistem Prins VSİ-Di
Araç  her devirde hem benzin hem gaz kullanıyor. Bu oran zaman zaman  %5 %95, zaman zaman %15 %85. Prins idaalı bu konuda %30-35diyor

BRC nin bu yeni yazılımı muhtemelen rolanti de %100benzin kullanıyor ama onun üzerinde hangi devir olursa olsun belli oranda benzin kullanmak zorunda eğer kullanmazsa zetan enjektörler yanacaktır. Zaten mesele enjektöre zarar vermeden ne kadar az tükettiği.
Gönderen: ECU38 - 03 Aralık 2012, 16:13:58
Montaj yapılırken BRC nin özel montaj broşürlerine bakarak montajı yaptılar ta ki bilgisayara bağlanıp ayarları yapılana kadar da sürekli baktım üst devirde kaçta benzine geçsin gibi bir şeçenek yoktu. Demek ki bence geçmesine gerek de olmadığı anlaşılıyor bakalım sürüp göreceğiz ilerde ki zamanlar da ne olur diye. Ama şu an için aşırı memnunum  :tamamdir
Gönderen: 06onur - 03 Aralık 2012, 19:04:43
Ercan şanzıman yağını hiç değiştirdinmi? 100.000km yi geçtiysen iyi bi yerde değiştir bence hondalar 45.000de değiştiryor o sayede çok az arıza yapıyorlar.
Gönderen: tanerss - 03 Aralık 2012, 21:01:22
Montaj yapılırken BRC nin özel montaj broşürlerine bakarak montajı yaptılar ta ki bilgisayara bağlanıp ayarları yapılana kadar da sürekli baktım üst devirde kaçta benzine geçsin gibi bir şeçenek yoktu. Demek ki bence geçmesine gerek de olmadığı anlaşılıyor bakalım sürüp göreceğiz ilerde ki zamanlar da ne olur diye. Ama şu an için aşırı memnunum  :tamamdir
Ercan bey merhabalar ben 2006 golf GOAL(otom.)FSİ  serisi ile vw dünyasına adım attım,yaklasık 10 gündür kullanıyorum Citroen SAXO sonrasında bir hayli keyif alıyorum sürüşten:)
gelelelim yakıt olayına forumdan takip ettiğim kadarıyla FSİ motora lpg uygulanması ile ilgili sizin yorumlarınızı inceledim,öncelikle paylasımınız için çok tesekkur ederim.
ilk günden bugüne aracınızda arıza ışıgı vs şikayetiniz oldu mu?alışıla gelmiş performansı ile ilgili değişim var mı aracınızda? son sorum tasarruf % 'si ne durumlarda yeni ölçümler yapma fırsantınız oldu mu?
tesekkurlerimle.
Gönderen: 06onur - 05 Aralık 2012, 03:49:00
Başka forumda ix35 e landirenzo takmışlar adamda memnun. 120-140 kullanmış 27 kuruş yakmış. Benzinde o araç 40ın altına düşmez. Bu sistem iyice aklıma yatıyor. İlk başta çok yakmış 100km de 7lt ye 2.5litre imiş, Sonra kalibrasyon yapılmış düzelmiş.

http://forum.donanimhaber.com/m_66186133/mpage_3/key_/tm.htm
Gönderen: ECU38 - 05 Aralık 2012, 16:11:05

LPG'yi 2.500 TL'ye taktırdım arkadaşım World karta 3 ay taksit ertelemeli 12 taksit olarak.
Gönderen: ECU38 - 05 Aralık 2012, 16:16:51
Ercan bey merhabalar ben 2006 golf GOAL(otom.)FSİ  serisi ile vw dünyasına adım attım,yaklasık 10 gündür kullanıyorum Citroen SAXO sonrasında bir hayli keyif alıyorum sürüşten:)
gelelelim yakıt olayına forumdan takip ettiğim kadarıyla FSİ motora lpg uygulanması ile ilgili sizin yorumlarınızı inceledim,öncelikle paylasımınız için çok tesekkur ederim.
ilk günden bugüne aracınızda arıza ışıgı vs şikayetiniz oldu mu?alışıla gelmiş performansı ile ilgili değişim var mı aracınızda? son sorum tasarruf % 'si ne durumlarda yeni ölçümler yapma fırsantınız oldu mu?
tesekkurlerimle.

Arkadaşım aracın performansı ile alakalı hiçbir sıkıntı yok kesinlikle hiç bir arıza ışığı yanmadı ve yanmıyor. Süren kişi bile aracın LPG'li olduğunu anlayamaz.
Aracı bu aralar fazla kullanma imkanım yok olsun olsun da günde en fazla 2km yapıyor oda eşim kullanıyor çünkü bende şirket aracı var. Yine de en son çeşme-izmir arası otobanda ve biraz izmir şehiriçinde gittim 18 kuruş yaktı. Bu arada sen de izmirdeymişin eğer yolun çeşmeye düşerse gel bi test sürüşü yap ya da ben geldiğimde izmire arayayım seni hatta LPG yi taktırdığım yerde de 1.4 tsi araca takmışlar 2.sanayi de istersen oraya uğra test sürüşü yapabilirsin. Starotogaz bu arkadaşlardan da gayet memnun kaldım montajlarından.
Gönderen: alyekrm - 05 Aralık 2012, 22:39:19
4500 TL  :D vaşş

o parayı amorti edebilmek için arabaya kaç sene , kaç km binmek lazım acaba :)
bence lpdi falan boşver, sen eve gir , bak kamanda ev sahibi olmayan bir tek senle ben kaldık.  ;D  4 oda, çift banyo, tsi motor bir ev alalım sana.  :tamamdir.  kiracılık çekilmiyor.

kurum benden uzak olsun, uzun yolda açıyorum ben onu  :tamamdir

konu sahibinden şimdiden özür diliyorum mesaj için ..
Kırşehir Kamandamı ikamet edıyorsunuz ?
Gönderen: 06onur - 06 Aralık 2012, 03:34:06
Evet Kaman dayım gönlüm Ankara da
Gönderen: alyekrm - 07 Aralık 2012, 01:27:55
Evet Kaman dayım gönlüm Ankara da
kardeşim lise eğitimini Kamanda alıyor biz Kayseride ikamet ediyoruz kısmette tanışmak nasıp olur inşallah :)
Gönderen: 06onur - 07 Aralık 2012, 03:17:35
inşallah mustafa da burada mstfklc
Gönderen: alyekrm - 07 Aralık 2012, 07:58:19
inşallah mustafa da burada mstfklc
kısmetse bı dahakı gelmemde özel mesaj yollayacagım size :)
Gönderen: mustklc - 07 Aralık 2012, 13:15:32
mesajlar ve kişiler karışmış.  Ben ve Onur hocam Kamandayız. İlginç bir tevafuk. Benim ismim Mustafa. tanışmak isteyen olursa bize de bekleriz.
Gönderen: alyekrm - 07 Aralık 2012, 13:37:09
mesajlar ve kişiler karışmış.  Ben ve Onur hocam Kamandayız. İlginç bir tevafuk. Benim ismim Mustafa. tanışmak isteyen olursa bize de bekleriz.
;) ;) kısmetse ilk fırsatta inşallah :)
Gönderen: ms_uzun - 07 Aralık 2012, 17:19:52
yani lpg yi destekliyoruz öylemi
Gönderen: 06onur - 08 Aralık 2012, 13:14:24
İkili sistemlerde kullanıcı sayısı çok değil kullananlarda hep yeni kullanıcı.
Landirenzo Prins BRC olarak konuşursak

Sistem yazılımı yenilenmiş 1500d/d altı 4500d/d üzeri benzine geçme olayı bitmiş. Bu şekilse %85 %15, %95 %5 aralıklarında benzin LPG karması yapılmış. BRC ve landirenzo kısa süreli rolantide benzin kullanıyor Prins sürekli karmada.
Kullanıcıların yorumuna göre %25-30 hatta çok tüketen araçlarda %35 tassarruf sağlanmış.

Hyundai ix35 te ş.dışı 37-40 kuruştan 26/27kuruşlara inebilmiş. %27-30 Landirenzo
Golf le Ercan kardeşimiz 110-120ile sürerek 13,5lt gaz yaklaşık 1,5lt benzin tüketmiş max.42tl ile 195km yapmış. 29-30 kuruştan 20-21kuruşlara inmiş. %30 BRC
Tiguan da Prins VSİ-Di ile %35leri gören var.

Sıvı LPGnin 4500-5500aralığında olan fiyatından sonra ikili sistemleri desteklemek istiyorum. "Yeni" kullanıcıların hemen hemen destekliyor. İkli sistemi boşa beklemişiz diyorlar. Subat ayında bende taktırmayı düşünüyorum.
Gönderen: ECU38 - 10 Aralık 2012, 08:19:39
Onur ben Antalya'ya gittiğimde 90-100 km arası sabit hızda giderek ancak 33 kuruşa indirmiştimbenzin yakıt sarfiyatını. O zaman benim şu anda ki tasarruf oranım senin dediğin gibi benzin bile yakmış olsam (ki o kadar yakmadığına inanıyorum) %39 civarında oluyor  :tamamdir
Gönderen: 06onur - 10 Aralık 2012, 10:20:52
Kardeşim o zaman senin sistem LPDİ LPİ LDİ den kat kat avantajlı. Onlarda maks. %42 tasarruf var, Fiyat 4500-5500tl motor gartiside yok. Ara tatilde bende takrıracağım artık bence de BRC :tamamdir
Gönderen: rene - 10 Aralık 2012, 13:01:18
Kardeşim o zaman senin sistem LPDİ LPİ LDİ den kat kat avantajlı. Onlarda maks. %42 tasarruf var, Fiyat 4500-5500tl motor gartiside yok. Ara tatilde bende takrıracağım artık bence de BRC :tamamdir

Sen lpdi mi taktıracaksın onur ?
Gönderen: ECU38 - 10 Aralık 2012, 14:52:57
Ben inşaat mühendisiyim ve inan bu kadar tasarruf oranına inanamıyorum ama sayılar yalan söylemez. Bir müddet daha kullanmak lazım ancak o zaman tam olarak belli olacağı kanaatindeyim.
Gönderen: 06onur - 10 Aralık 2012, 16:11:34
Sen lpdi mi taktıracaksın onur ?

Ercan ın bütün paylaşımlarını takip edeceğim aklım  BRC diyor. Herhalde BRC olacak motor enjektör garantisi diğerlerinde yok. Benim için en önemli olanı o.
Gönderen: rene - 11 Aralık 2012, 09:39:55
Sirf lpg daha iyi olurdu tabi ama fiyat asiri yuksek ben lpg sistwmi ne olursa olsun fsi ve tsi nin az lpg tuketecegine eminim ama benzin isi can sıkıyor.
Gönderen: ECU38 - 18 Aralık 2012, 08:04:15
Tekrar merhaba arkadaşlar. Lpg ile olan son verilerimi veriyorum. 1 depo gaz ile şehir içi 185 km, şehir dışı otobanda 140 km ortalama hız ile 160 km gittim yani toplam da 345 km aynı benzinlikte aynı pompa ya gittim fakat bu sefer 102 tl lik gaz aldı ama benim depo 41 litrelikken aldığım gaz miktarı 38.5 litre oldu (Gaz 1lt=2,649) gaz basan kişi diğer araçlara bakınca benim depo yavaş yavaş sürekli arttı ve bu duruma geldi. Benzinide ayrıca paylaşacağım şimdiye kadar aldığım gaz ile gittiğim km de ne kadarlık benzin aldım onu hesaplayacağım. Yine de benim benzin sarfiyatım diğer arkadaşlarla mükayese edilemez çünkü bizim şehir içinde pek ışık yok ayrıca hava sıcak olduğu için çok kısa bir mesafede gaza geçiyor zaten bekliyorum da ben gaza geçmesini (ama eşim hiç beklemiyor hiç ısınmadan yola çıkıyor bu da bir faktör) :)
Gönderen: rene - 18 Aralık 2012, 10:05:05
Peki ercan 345 km yaptıgın deponda 38,5 litremi almıştı eğer öyleyse sadece gaz tüketimin 295krş oluyor  ???
Gönderen: 06onur - 18 Aralık 2012, 14:43:04
Kardeş böyle deyince çok yakmış görünüyor ama benzin tüketşmşnşde paylaşırsan bize daha net bilgi vermiş olursun.

Mesela 140-160 bandında Fsi aracın km de 8lt den aşağı yakması bence imkansız ama 10.lt bile yakabilir yolun durumuna göre
Benzin 4,6tl
km de 11.1lt gaz +0,9lt benzin "varsayarsak" KM de 34kuruş yapar.

BU noktada yol bilgisayarı benzin tüketimi verisi çok önemli
Benzin tüketimi 8lt ise 8*4,6= 37krş/km  LPG  de neredeyse kazanç yok
BEnzin tüketimi 10lt ise= 46krş/km İse LPG de %26kazanç var.
Gönderen: ECU38 - 18 Aralık 2012, 16:09:43
2 no'lu yol bilgisayarında ki benzin tüketimi 11.3 lt/100km. Bence 29 kuruş bile yakması çok süper İzmir'de ağır sıkışık trafik ve otobanda hız sabitleme olmadan 140-160 km hız bence değerler çok iyi. Antalya'ya gidip gelme dahil 90-100 hızla benzinde 33 kuruş yakmıştım bu hızlı kullanımda kim bilir kaç kuruş yakardı?
Gönderen: rene - 18 Aralık 2012, 18:25:46
Karsilastirma acisindan veriyorum 1.6 hitler otomatik aracim + brc lpg ile s.ici 31 lt gazla
s.ici 270km
 s.disi 320km (140-160 arasi)
S.disi 360km ( sabit 90-100)

Benimde 2. Hafiza ortalamam 11-11.5 arasi degisiyo kisin.
Gönderen: 06onur - 18 Aralık 2012, 19:59:19
Rene 31lt olduğundan eminmiisin bizim polo bie 35lt alıyor. Hİtler Golf 4motoru bakımlı ise 5kasadan iyi yürür daha hafif çünkü,tüketimlere bakıırsa araç diri gibi. Ama bu BRC tutarsa TSİ tavsiye ederim. Ankara Ata Skoda da 1.4 SuberB vardı 55.000de 41000tl idi aklım onda kaldı benim

2nolu bu 300km yi gösteriyorsa 51kuruş yakar km de 34kuruş mükemmel demek. Ama 140-160arası benim aracın 11lt yakacağını zannetmem. Son 4000km ort"2" 7.1lt idi. Yeni Ankara dan geldim 105-115CC geneli ara ara 140 ara ara 90-100.

Bagaj fulll içi dolu benzin.
Ort 1 6,1lt/100km
yol 160km
Ort "1" 90km/h
Yüklü Tüketim: 28krş/km, boş olsa 24-26krş/km filan göterir. Gerçek tüketim 27-29kuruş filan

ERCAN ort "1" 92km/h ile 18+kuruş yakmıştın. En yakın zamanda 140-160 deniyeceğim ama dediğinde haklısın İzmir ş.içi dur kalk artırmıştır yakıtı. Arıza lambası sarsıntı, geç çalışma vs yok değil mi?
Gönderen: ECU38 - 19 Aralık 2012, 08:27:36
Yok kesinlikle ne arıza lambası yanıyor ne titreme veya sarsıntı ne de geç çalışma zaten ilk çalıştırma da benzinle çalışıyor ki. Ben bir de sıcak memleketteyim 35 derecede gaza geçiyor yazın hemen hemen ısınana kadar ki ilk çalıştırmada benzin tüketiminin hiç olmayacak gibi :)

Ayrıyeten şöyle bir konu var ben bu 345km yi 34.5 lt gaz ile gitmiştim en son aldığım nasıl 38.5 litre aldı anlamadım depo zaten 41 lt'lik normalden çok bastılar
Gönderen: rene - 19 Aralık 2012, 12:35:27
Onur ben zorlatmıyorum şamandıra atlarsa ercanın dediği gibi 38 litre bile alıyor ama tık dedimi kestiriyorum .benm araba bakımlı 90 binde şuan 48 binden beri bende.Performans olarak 1.6 hitler manuel vitesl Golf 5  le tamamen aynı gidiyor manuel Leon ve jettayı az farkla geçiyor benım araba.Yakıt olarak Fsi daha az yakmalı diye düşünüyorum o yüzden verdim değerleri tabi bir alışma dönemide var lpg nin ilk etapta biraz fazla yakması normal.34,5 litre gazla 345km gitmiş ercanda öyleyse gayet normal.Burda belirleyici olan benzin tüketimi olacaktır.Şahsen ş.içi çok kaldıgım için beni korkutuyor.Arabayı sırf şu iş çzülmediğinden değiştirmek istemiyorum Fsi lere yavaşa yavaş yayılmaya başladı bu sistem ama Tsi da yok denecek kadar az uygulama yaptıran.Birde yeni motorlarda turbosuz bile olsa şu magnezyum subap olayı var 30-40 binde piston yada subap eritenler var (örn: mazda ve fordun benzinli 115lik  motorları ) Fsi yada tsi de nasıldır bilmiyorum çok kullanılmadıgından bu tarz problemler çıkarma ihtimali ne seviyede meçhul.  

Bende Tsi a çok binmek istiyorum şimdi teknolojı bu seviyeye gelmişken tutup yine hitler yada onun ayarı motor alacaksam Golf 4 ümü zaten satmam.Focus 110 Tdci yada Lpg ye uyumu yuzunden Civic 125 fd6 ya yoneliyorum ama inceleyince Vw in gözünü seveyim diyorsunİnşallah daha olumlu gelişmeler ve kullanıcı yorumları gelirde bizde geçeriz Tsi ye.
Gönderen: 06onur - 19 Aralık 2012, 23:50:16
VW nin gözünü sev iyi biliyorum araçları Ford yeteri kadar ekonomik değil araç olarak Golfün yarısının az üstünde, Civic güven vermiyor sert,sesli Özellikle bitik lastikli 2006 jetta ile yeni michellen li 2010 Civic denedik kesinlikle civic o halde bile çok gürültülü, üstelik her tarafından takır tukur ses yapıyor. Arkadaşım 1-3km arası ş.içi kullanımla Civic otomatik 125HP 2010kullanıyor LPG tüketimi benzin hariç 40kuruş. Ama ş. içi kullanımı daha zevkli jettadan geniş, görseli çok iyi. VW mpi,tsi,Fsi hiçbiri magnesium sübap değil diye biliyorum.

Tsi LPGsin de ilerleme var, LPDİ mevcut, LPi montajına galiba geçildi,BRC LDİ için ustalar eğitime başladı. Sıkıntı Fiyatlatı Vialle LPDİ 4900tl, PRins LPİ 5500tl,BRC LDİ fiyatı belli değil.

Motor evrimi
Karbiratör ------1.nesil El kumandalı Salma LPG sistemi--Çift yakıtlı Benzin+LPG
tek nokta enjeksiyon------2.nesil Otomatik devir geçişli tek noktadan salma--Çift yakıtlı Benzin+LPG
MPİ motorlar-----3.nesil Çok noktadan enjeksiyonlu elektronik sıralı sistem--Çift yakıtlı Benzin+LPG
FSİ/GDİ+T----4.nesil LPDİ,LPİ,LDİ direkt piton içi püskürtmeli--Tek yakıtlı LPG
Ayrıca 4.nesil motora 3.nesil LPG uyarlamaları var buda Ercan daki gibi
Gönderen: ECU38 - 20 Aralık 2012, 08:21:50
En son aldığım gaz hakkaten fazla olmuş 41 lt lik depoya 38.5 litre aldı zaten ışıklardan da belli 312 km yol gittikten sonra son ışık daha yeni yanıp sönmeye başladı tahminen bi 80-90 km daha gider en az ama bakalım bitince fulleyeceğim geri.
Gönderen: 06onur - 20 Aralık 2012, 10:40:05
38,5lt ye 400km diyorsun benzin tüketimi de makulse 140-160 ile mükemmel tüketim. 25kuruş+yakmışsın
55lt 253TL benzinle 470i ş.dışı 100-120km/h , kalanı ş.içi ancak 800-820km yapabiliyorum. Biraz bassam 700e düşecek.
Gönderen: ECU38 - 24 Aralık 2012, 08:08:55
Şu an da 392km ye geldi aracım ve gaz bitti demek ki 38.5 lt ile 392 km yol gitmişim. Daha gaz almaya fırsatım olmadı. İstediğiniz bir yer varsa  ordan doldurayım gazı?
Gönderen: 06onur - 24 Aralık 2012, 21:40:54
Lukoil tavsiye ederim tabi ş.içi sağlam bi istasyondan. Çok bilinmeyen petrol üreticisi firma sağlam malı ucuza satıyor. Denetim sıkıntısı olan yerlerde ş.içi PO ve Opet ten şaşmam. Nereden alırsan al Ort 2yi sıfırla kardeşim asıl referans o.

Bilgilere öncelikler teşekkür ediyorum.
Asıl beklediğimiz misal "1ay kadar zaman içerisinde, 1000km yol yaptım, 250tl gaz+15tl benzin harcadım" ve "yol bilgisayarı 2 8,9lt/100km diyor" gibi bi veri. Fsi lerin önünü açacaksın muhtemelen Ercan. Taktir edersin hepimiz benzinde takılı kaldık.

Arkadaşımın Jetta MPİ 102PS 6ileri Trip. 130km/h altında pek sürmez. 1200km lik  Ort 2=-8,9lt/100km 41Kuruş eder
Tüketim 27kuruş+benzin. Ayda 1500km yapsa 30tl en az benzin harcıyordur.  yani 29kuruş civarı. 41,5kuruş yerine 29 kuruş yakıyor. 
Gönderen: alparslan - 01 Mayıs 2014, 22:19:21
gelişme yok mu lpg işinde? iki yıla yaklaştı benzinle biniyorum fsi motora. şehiriçi dışı karışık küçük şehirde sakin kullanımla 6.6 litre ortalamam oluyor genellikle. yani 33-34 kuruş. kit önerisi olan var mı?
Gönderen: edincol - 01 Mayıs 2014, 23:42:21
Hocam ortalama tüketimin çok ideal, fabrika verisi karma kullanımda 6.4 lt/100km diye biliyorum, 1.6 FSI motor için. LPG'de birim hacimden alınan güç daha düşük olduğu için litre bazında tüketim %20-%30 arası daha fazla olur. Yani LPG dönüşümünden sonra 8.3lt/100km gibi bir tüketim olur. Otogazın litresi 2.83 lira, yani 100km de 23,5 lira yakacak, benzinde kullandığında 100 kilometrede 33 lira yakıyorsun.(Umarım yanlış hesap yapmadım.)

Prins Direct LiquiMax bildiğim en iyi sistem. İncelemek istersen => http://http://www.prins.com.tr/dosyalar/prins-direct-LiqueMax-Brosur.pdf
Gönderen: 06onur - 02 Mayıs 2014, 19:29:11
Dünya kadar gelişme vardı hepsi silindi. Son durum
TSİ 122PS
LPG takılalı 24500km oldu
8.000kmdir maşallah problemsiz çaılıyor yazılım tuttu galiba.Yazılım problemi hariçbüyük bir sıkıntı yaşamadım. Yazılımı Ankara Mavidenizler çözdü galiba.

martta tassaruf dibe vursa da yeterli yine de. %23net.
184Tl LPG+ 93tl benzin ile 890km yol yaptım. Çok rahat kullanıyorum aracımı.
PC 8.0lt, km de 41kuruş demek.
LPG li tüketim 31kuruş.
Gönderen: alparslan - 04 Mayıs 2014, 00:24:43
Hocam ortalama tüketimin çok ideal, fabrika verisi karma kullanımda 6.4 lt/100km diye biliyorum, 1.6 FSI motor için. LPG'de birim hacimden alınan güç daha düşük olduğu için litre bazında tüketim %20-%30 arası daha fazla olur. Yani LPG dönüşümünden sonra 8.3lt/100km gibi bir tüketim olur. Otogazın litresi 2.83 lira, yani 100km de 23,5 lira yakacak, benzinde kullandığında 100 kilometrede 33 lira yakıyorsun.(Umarım yanlış hesap yapmadım.)

Prins Direct LiquiMax bildiğim en iyi sistem. İncelemek istersen => http://http://www.prins.com.tr/dosyalar/prins-direct-LiqueMax-Brosur.pdf
eyvallah teşekkürler.hesabın doğru. golften önce marea 2.0 hlx vardı. o tüpte bundan çok yakardı.neyse lpgyi taktırmıyorum şimdilik. hız sabitleyici araştırıyordum daha az yaksın ve rahat edeyim diye ama kayseride ustanın biri tam randıman alınamadığını, taktığı üç araçtan geri söktüklerini söyledi. ondan da vazgeçtim.
Gönderen: edincol - 04 Mayıs 2014, 01:44:28
eyvallah teşekkürler.hesabın doğru. golften önce marea 2.0 hlx vardı. o tüpte bundan çok yakardı.neyse lpgyi taktırmıyorum şimdilik. hız sabitleyici araştırıyordum daha az yaksın ve rahat edeyim diye ama kayseride ustanın biri tam randıman alınamadığını, taktığı üç araçtan geri söktüklerini söyledi. ondan da vazgeçtim.

Rica ederim.

Yılda kaç km yapıyorsunuz ?
Gönderen: ilGhiNC - 04 Mayıs 2014, 23:40:33

Hız sabitleyiciden randıman alınamadığını söyleyen usta işinin ehli değilmiş.Özel servise sorsanız onlar bu işi hakkıyla yapar teslim ederler.Bu araçlar 2004 yılından beri her motorda Hız sabitleyiciye uygundur.
Gönderen: alparslan - 29 Mayıs 2014, 01:41:50
Rica ederim.

Yılda kaç km yapıyorsunuz ?
biraz geç oldu ama sormuşsunuz söyleyeyim. yılda 13-14 bin km yapıyorum.
Gönderen: alparslan - 29 Mayıs 2014, 01:51:23
nevşehir civarında  hız sabitleyici takacak usta var mı arkadaşlar?
Gönderen: edincol - 29 Mayıs 2014, 02:03:02
biraz geç oldu ama sormuşsunuz söyleyeyim. yılda 13-14 bin km yapıyorum.

LPG ile kullanımda yılda 1200 lira civarında kâr edebilirsiniz eğer yukarıda yaptığımız hesap doğruysa.
Gönderen: dirgin - 29 Mayıs 2014, 12:04:06
ben benzinle biniyorum.çok aşırı binmeyen arkadaşlarada tavsiyem odur ki benzinle binin.1200 lira senede kar edecen kit zaten 2000-3000 lira arası.2 senede o parayı anca egale edecek.birde 2 senede bir araba değiştiriyorsan hiç gerek yok.yıllarca aynı arabaya binilmiyorki kardeşim illa değiştiriyon.karar senin.fsi ler normal motorlara göre zaten yakıt olarak daha avantajlılar.
 :tamamdir :tamamdir :tamamdir :tamamdir
Gönderen: 06onur - 01 Haziran 2014, 00:31:25
Aracin yakit durumuna gore 10.000kmde bir ortalama min. 1000tl maks 1500 tl kar yapiyor.

Sirali icin1600 tl kit 250 tl muayene diyelim 1850 masraf demek.
Bu kit arac satilirken üzerinde bulunacagindan 1000 tl daha pahali gidecektir.
AMORTİ edilmesi gereken miktar 850 tl.

Senede 12000 km yapip 2 senede bir aracvdegistiren icin
*iki sene sonunda 1550 tl kar ve her depo doldurmada psikolojik rahatlık var. Bir cok kisiye gore degmez.
*80.000de aldim 160.000e kadar binerim diyene 8-10.000 kar yaptirir ki bunada herkes atlar
Gönderen: edincol - 01 Haziran 2014, 01:17:27
1600 lira mı  :o Hocam Direkt enjeksiyonlu araçlarda kullanılması gereken, sıvı fazda LPG ile çalışan sistem fiyatları ortalama 5bin lira.

Bahsettiğim sistemler:
http://viallelpg.com/?s=detail&t=pages&id=2
http://www.prins.com.tr/direct-liquimax-sistemi
http://www.lovatogaz.com/product/easy-fast-direk-enjeksiyon
http://www.landirenzolpg.com/haber_detay.asp?id=47
Başlık: Ynt: Ynt: Ynt: ARADIM AMA BULAMADIM KONUSUNU. FSI MOTOR'A TÜP TAKTIRMAK
Gönderen: rene - 01 Haziran 2014, 01:54:11
8
1600 lira mı  :o Hocam Direkt enjeksiyonlu araçlarda kullanılması gereken, sıvı fazda LPG ile çalışan sistem fiyatları ortalama 5bin lira.

Bahsettiğim sistemler:
http://viallelpg.com/?s=detail&t=pages&id=2
http://www.prins.com.tr/direct-liquimax-sistemi
http://www.lovatogaz.com/product/easy-fast-direk-enjeksiyon
http://www.landirenzolpg.com/haber_detay.asp?id=47

Ama bu sistemlerin fsi icin argesi bulunmuyor hep tsi için çalışmalar var 5.000 verip yaptirmak kesinlikle mantik dışı ayrica 5.000 verilerek yapilan sistemler bile bizim sirali sistemler kadar sorunsuz değil.

Tapatalk
Gönderen: edincol - 01 Haziran 2014, 11:33:04
8
Ama bu sistemlerin fsi icin argesi bulunmuyor hep tsi için çalışmalar var 5.000 verip yaptirmak kesinlikle mantik dışı ayrica 5.000 verilerek yapilan sistemler bile bizim sirali sistemler kadar sorunsuz değil.

Tapatalk

Uyumlu araç listelerine bakarsanız FSI motor seçenekleride olduğunu görebilirsiniz. =>  http://www.landirenzolpg.com/haber_detay.asp?id=45

Herseyden önce neden bu sisteme ihtiyaç var ona bakmak lazım.

Direkt enjeksiyon sistemleri motorda herhangi bir kesme delme gibi tadilat gerektirmeden montajlandığı ve mevcut motor altyapısını en yüksek oranda kullandığı için sorunsuz oluyor.

Bence sıvı enjeksiyonlu sistemler LPG'nin geleceğidir.
Başlık: Ynt:
Gönderen: rene - 01 Haziran 2014, 13:14:30
Lovato ve landirenzo taktiran henuz görmedim duymadım o yuzden verimliligi konusunda yorum yapamam isin piri olan vialle ve prins fsi ye takamiycaklarini soyledi lpi lpdi elbette gelistirilecek ve bu isin geleceği ama su an 5.000 tl lik verimde değil.ilk calistirmada
 Araclar lpg de cok zor çalışıyor ve gurultulu vakum sesi arabanin icinde bunlar eksikleri.

Tapatalk
Gönderen: 06onur - 03 Haziran 2014, 09:21:30
SDi kit 2700tl(FSİ 2300TL) idi ben taktırdığımda şimdi 3000-3500aralığındadır. Genel kullanım da yapılan km arttıkça trafik azaldıkça  tasarrufu artıyor. Ortalama 10.000de 1000-1200Tl kar sağlıyor, ayrıca satarken 2000Tlye yakın bir farkla satabilirsiniz. FSİ ve TSİ ye takılabiliyor ama yazılımı ayarlaması zor beni takip edenler bilir, bu başlık 30sayfayı devirmişti site çöktü. Benim ki düzen aldı diye düşünüyorum son 9-10.000dir hiç yazılım hatası yaşamadım.

bu hesapla
kit 3200Tl diyelim, satışta 1800+değer olsun
Amorti edilecek miktar 1400TL. 12.000km km sonra kar yapmaya başlarsınız. Ben 26.000km yi bir ara tadım kaçsa da genelinde keyifle pedala dokunmaktan korkmayarak  yaptım, bu sürüş zevkini atmosferik hiç bir araçtanda almıyorum.
Gönderen: edincol - 03 Haziran 2014, 10:58:45
Hocam senin sistem arabanın enjektörlerini mi kullanıyor? Yoksa kendi enjektörleri mi var ?
Gönderen: 06onur - 03 Haziran 2014, 12:05:05
Bendeki sıralının uyarlanmış hali, son çıkan 6500Tl değerindeki sıvı enjeksiyon değil.
Kış aylarında LT bazında yaktığı LPG nin %31ine kadar benzin tüketiyor. Yazın ise %11-13e kadar ine biliyor.

KABACA şehir içinde
TL olarak kışın 22krş lpg tüketirken 10-1kuruş km başına benzin tüketiyor.
Yazın 20-21 kuruş lpg tüketirken 6-8kuruş benzin tüketiyor.
Gönderen: edincol - 03 Haziran 2014, 12:24:21
Hesaplarınızı uzun süredir takip ediyorum, forum silinmeden önce de çok yazmıştınız.

Bendeki sıralının uyarlanmış hali, son çıkan 6500Tl değerindeki sıvı enjeksiyon değil.

Sistemin böyle olması enjektörlere zarar vermeyecek mi ?

Bildiğiniz gibi direkt enjeksiyon motorlarda enjektörler direk yanma odasının içine püskürtme yapıyor ve yüksek sıcaklık ve basınca doğrudan maruz kalıyorlar. Direkt enjeksiyon araçlarda, aracın kendi enjektörleri kullanılarak sıvı enjeksiyon yapılması, enjektörlerin yanma sırasında oluşan yüksek sıcaktan korunmasını sağlıyor.
Gönderen: 06onur - 03 Haziran 2014, 22:41:39
Hesaplarınızı uzun süredir takip ediyorum, forum silinmeden önce de çok yazmıştınız.

Sistemin böyle olması enjektörlere zarar vermeyecek mi ?

Bildiğiniz gibi direkt enjeksiyon motorlarda enjektörler direk yanma odasının içine püskürtme yapıyor ve yüksek sıcaklık ve basınca doğrudan maruz kalıyorlar. Direkt enjeksiyon araçlarda, aracın kendi enjektörleri kullanılarak sıvı enjeksiyon yapılması, enjektörlerin yanma sırasında oluşan yüksek sıcaktan korunmasını sağlıyor.

Sistemde beni en çok korkutan oydu zaten sonra E5motorların çoğunun başka markalarda subap yaktığına şahşt oldum. Honda, mitsubishi, opel gibi. Enjektörü ve subapları korumak için sdi kitte sürekli bir benzin tüketimi var. BRC VW grupta bu tarz bir yanma oldığını bir kere yaşadıklarını oda aracın daha önceden problemli olduğunu söylüyor.

Bana göre enjektör ömrü kısa olacaktır tabi motorda. Ama 400.000yerine 200.000 kullnılsa bile arda elde edilen 15-20.000tl karla ikiside görülmez. Tabi daha erken giderlerse iş değişir. Açıkçası düşünmüyorum 97.000de aracım, kısmet olursa 150.000i göreceğim bakalım. düşünüyorum her
Gönderen: 06onur - 09 Haziran 2014, 16:21:50
Nisan
260TL LPG+115TL Benzin 1170km  PC:8.0LT

Mayıs
250Tl LPG(2,51/lt)+ 111Tl(5,04tl/lt) benzin 1200km PC:8.2lt
Gönderen: edincol - 10 Haziran 2014, 01:45:55
100 kilometrede kaç litre LPG tüketiyorsunuz ?
Gönderen: 06onur - 10 Haziran 2014, 09:15:32
BRC diyor ki
*Araç her rolantiye indiğinde 5sn benzin püskürtür(bence sürekli) 900d/d da benzin gaz geçişini bariz farkediyorum. Araç rolantide 0.6lt tükettiğinden çok anormal benzin tüketimi olmuyor
*Her pedala baışta 5sn benzin püskürtür(Araç lpg de iken bedala basılı değilse ilk basışta 1-1.5sn geçikmeli kavrıyor)
*33dereceye kadar benzinle devam ediyor sıralıda 30derecedir.

Bu üç etken benzin tüketimini artırırken LPG tüketimini de düşürüyor. Sıralı sistemde tüketilen benzinin %20-30fazlası LPG tüketilirken. S-di da aynı veya bir miktar fazlası tüketiliyor.

2. örnekte 250Tl yaklaşık 100LT lpg ile 1200km yol yapmışım. Yaklaşık 8.3lt/100km ki PC ile hemen hemen aynı demek. Buna karşın bu süreçte sıralı 30-40tl benzin tüketirken S-di 111tl tüketmiş. Esasında sıralı takılmış 102ps ilesdi+ 122Ps arasında tüketim farkı nın çok az 122ps tarafında olduğunu, bunun tek nedeninin aracın canlı sürüşünden dolayı ortalama süratinin yüksek olmasından kaynaklandığını düşüyorum. Bunu satınca(1-2yıl sonra) Tsi den devam etmeyide düşünüyorum.
Gönderen: edincol - 20 Haziran 2014, 02:08:05
FSI ve TSI motora LPG dönüşümü konusunda tecrübeli olduğunu düşündüğüm bir LPG servisini paylaşıyorum => http://www.atilimotogaz.com/fsi.html
Gönderen: 06onur - 21 Haziran 2014, 23:31:28
maksimum %40 ı görüyor doğru. Ama sistemin çalışma şeklini iyi bilmek lazım. Benzin tüketimi kayda değer ama görmezden gelsen mükkemmel bir tüketimi var. Şehir dışında LPG(benzin hariç) 16-17kuruşa inebiliyor. 140-210 sürersen 26yı buluyor hatta geçiyor.

Tsi motoru sakin sürmek benim açımdan mümkün değil, net tüketimde şehir içi benim için 28kuruş aşağısı hayal. 190Tl LPG ile 900km yaptım. Bir kısmı şehir dışı idi ama yol bilgisayarında aynı yaktım malum ayaş belini en soldan 5kişi dolu bagaj klimalı kaptırarak çıkarsan sonuç doğal.
Gönderen: 06onur - 12 Temmuz 2014, 04:35:24
Aracım LPG de 30.000km yi doldurdu.
haziran şehir içi
LPG=255Tl
benzin: 110TL
Yol:1300km
pc:7,5lt
tük:28krş/km

UZUN YOL
Ankara-Samsun-İstanbul
bagaj-yolcu full+klima22,5derece
1350km
LPG: 225TL
Benzin: 47TL
Yol PC: 5,8lt/100km(bazn böyle düşük gösteriyor ama daha fazla yakıyor tahminen benzinde 32kuruş yakacaktı)
Km başına net tüketim 20,1krş/km

Tüketim bence "mükemmel"  olsada %33-37tasarruf sağlamış. %40 olcağını düşünüyordum.
Gönderen: edincol - 12 Temmuz 2014, 11:59:27
Maşallah.
Gönderen: dirgin - 12 Temmuz 2014, 21:31:35
koklamış mübarek  :)
Gönderen: 06onur - 14 Temmuz 2014, 22:35:41
Maşallah gerçekten çok ekonomik oldu.  :)