vwtr.net

Otomobil Forumu => Otomobilim => Konuyu başlatan: gipsykings - 28 Ekim 2012, 21:16:35

Başlık: 87' Golf Mk 2 Turbo Diesel
Gönderen: gipsykings - 28 Ekim 2012, 21:16:35
Arkadaşlar herkese merhaba.Yaklaşık 3-4 ay önce aldığım aracımın konusunu açayım dedim.Araç ruhsatta 88 ama gerçekte 87 model.2004 gümrük çıkışlı.Hatları gayet düzgün,Şaseleri sağlam.Kısacası oynanmamış,ellenmemiş ve hor kullanımamış.Bir önce ki sahibi bayandı.Motorun durumu çok iyi,iç döşemeler,torpido gayet düzgün.Tek sıkıntı birçok parçasında orjinal boyası durduğu için artık araç beni boya diye bağırmakta.Görünürde çürük çarıkta yok.Kaporta,boya ve ufak tefek eksikler için çarşamba günü aracı sanayiye sokuyorum.İlk aldığım günden bir kaç resim..

(http://i708.photobucket.com/albums/ww81/hahan/20120726_091202.jpg)

(http://i708.photobucket.com/albums/ww81/hahan/20120726_091120.jpg)

(http://i708.photobucket.com/albums/ww81/hahan/20120726_091221.jpg)

(http://i708.photobucket.com/albums/ww81/hahan/20120726_091221.jpg)

(http://i708.photobucket.com/albums/ww81/hahan/20120726_121004.jpg)

(http://i708.photobucket.com/albums/ww81/hahan/20120726_120955.jpg)

Başlık: Ynt: 87' Golf Mk 2 Turbo Diesel
Gönderen: gipsykings - 28 Ekim 2012, 21:21:17
Sizlerden ricam.hazır kaporta boyaya girmişken neleri tavsiye edersiniz?Mesela torpidoyu söktürüp kalorifer radyatörünü değiştirmek istiyorum.Hazır sökülmüşkende daha önce bazı arkadaşların yaptığı gibi izolasyon yaptırmak istiyorum.Hatta mümkünse komple taban ve bagaja kadar.Faydası olur mu?Diğer yandan da pas ve çürük kontrolu yapmış olurum.Bu ve bunun gibi fikir ve önerilere maddiyat elverdiği sürece uygulmak isterim..Bu izolasyon malzemesini nerden bulurum?İsmi cismi varmıdır?Ama lütfen dynamat demeyin o beni aşar :)
Gönderen: STAK67 - 28 Ekim 2012, 23:08:58
kolay gelsin abi. arabanın maşallahı var. boyada renk değişimi olacak mı ? olacaksa zaten mecburen içeriye kadar soymak gerekecek. ama çürük yoksa ve renk değişmeyecekse bence komple söküp süreyi uzatmaya çok gerek yok
Gönderen: gipsykings - 28 Ekim 2012, 23:41:01
Hasan kardeşim çok sağol.Renk değişmeyecek.Zaten,cam fitil sökülüp yüzeysel boyanacak.Ama imkanlar el verse hayalimde ki renk aşağıda :)

(http://i708.photobucket.com/albums/ww81/hahan/sflwszbr.jpg)
Gönderen: salihsefa - 29 Ekim 2012, 00:18:32
hadi hayırlısı bakalım :) abi renk değişimini bi düşün bence ya  :-\
Gönderen: gipsykings - 29 Ekim 2012, 01:29:22
Salih astarı yüzünü geçer o zaman :(
Gönderen: salihsefa - 29 Ekim 2012, 13:32:42
ruhsata işletmek okadar maliyetli bişeymi ya?  ???
Gönderen: gipsykings - 29 Ekim 2012, 17:05:29
Bildiğim kadarı ile ruhsat ve muhayene masrafın olur sadece.300-400 tl gibi birşey.Asıl zor olan motor vs aracın komple sökülmesi +maliyet..
Gönderen: lostys - 29 Ekim 2012, 17:57:41
ruhsata işletmek okadar maliyetli bişeymi ya?  ???
boyattıktan sonra faturanı alıp tüv e renk tespitine gidiyorsun, randevu filan almana gerek yok, renk tespit edilip emniyete gidiyorsun ruhsatın değişiyor, bu kadar. ruhsat değişimi de 90 TL sanırım.
Gönderen: fatih_06 - 29 Ekim 2012, 18:59:36
eliniz değmişken hayalinizdeki rengi gerçekleştirebilirsin en fazla 100 200 tl bi artı masraf olacaktır.

ama diğer taraftan kırmızı olsun 5 fazla olsun  :)
Gönderen: oldboy - 29 Ekim 2012, 21:52:40
Hayırlı olsun öncelikle. Torpidon çok iyi durumda nazar değmesin çok beğendim :tamamdir Kaporta boyaya gelince bu konuda seni siteden deneyimli ve konuda uzman kişiler bilgilendirecektir. Ben naçizane renk konusunda öneri sunmak isterim. Ben de renk konusunda başta oldukça muhafazakardım. Büyük konuştum ve şimdi beyaz arabaya biniyorum (Not. yeni model arabalarda yine beyaz tercih etmem.) Senin arabana gelince kırmızı zor bir renktir. Daha çok italyan arabalarıyla özdeşleşmiş bir renk olsa da iyi tonunu yakalarsan mk2 ye de çok yakışacağını düşünüyorum. Nitekim daha bugün bir film izledim ve çok güzel kırmızı bir mk2 vardı filmde, Kırmızı tonu çok beğendim, çok da yakıştırdım ama filmin adını unuttum :( hatırlarsam derhal yazarım. İyi akşamlar.
Gönderen: gipsykings - 30 Ekim 2012, 01:15:52
eliniz değmişken hayalinizdeki rengi gerçekleştirebilirsin en fazla 100 200 tl bi artı masraf olacaktır.

ama diğer taraftan kırmızı olsun 5 fazla olsun  :)

Valla öyle 100-200 liralara olsa bir dakika düşünmem.Ama ciddi paralar istiyorlar...
Gönderen: gipsykings - 30 Ekim 2012, 01:17:07
Hayırlı olsun öncelikle. Torpidon çok iyi durumda nazar değmesin çok beğendim :tamamdir Kaporta boyaya gelince bu konuda seni siteden deneyimli ve konuda uzman kişiler bilgilendirecektir. Ben naçizane renk konusunda öneri sunmak isterim. Ben de renk konusunda başta oldukça muhafazakardım. Büyük konuştum ve şimdi beyaz arabaya biniyorum (Not. yeni model arabalarda yine beyaz tercih etmem.) Senin arabana gelince kırmızı zor bir renktir. Daha çok italyan arabalarıyla özdeşleşmiş bir renk olsa da iyi tonunu yakalarsan mk2 ye de çok yakışacağını düşünüyorum. Nitekim daha bugün bir film izledim ve çok güzel kırmızı bir mk2 vardı filmde, Kırmızı tonu çok beğendim, çok da yakıştırdım ama filmin adını unuttum :( hatırlarsam derhal yazarım. İyi akşamlar.

Aslında kırmızıda güzel bir renk ama ton farklılığı yapmanın doğru olduğunu düşünmüyorum.Aynı renge boyayacağız sanırım..
Gönderen: ak8624 - 30 Ekim 2012, 07:38:34
Selamlar
Hayırlı olsun.
Aracı kendiniz sokup kendiniz takıcaksanız ıcını sokup komple temızlık ızalasyon yapmanız ıyı olur. Ama bunu yaptıgınızda tadılat suresı daha uzar.
Ama aracı sanayıda baskalarına sokturup toplatıcaksanız hıc ellemeyın aracı dıstan yuzeysel boyatırsanız aracınız sanayıden daha cabuk cıkar.
Daha sonra kendı garajınıza cekıp aracı kendınız sokup gereklı ıslemlerı yapabılırsınız.

Saygılar
Gönderen: fatih_06 - 30 Ekim 2012, 22:50:56
komple boya olacaksa iç dış dahil muayene ne durumda bilmiyorum ama yeni olsa bile muayene ücreti ve ruhsat yaprak parası birde git gel vs 50 liranın haricinde başka masraf gerekmez.
Gönderen: gipsykings - 31 Ekim 2012, 01:17:36
Selamlar
Hayırlı olsun.
Aracı kendiniz sokup kendiniz takıcaksanız ıcını sokup komple temızlık ızalasyon yapmanız ıyı olur. Ama bunu yaptıgınızda tadılat suresı daha uzar.
Ama aracı sanayıda baskalarına sokturup toplatıcaksanız hıc ellemeyın aracı dıstan yuzeysel boyatırsanız aracınız sanayıden daha cabuk cıkar.
Daha sonra kendı garajınıza cekıp aracı kendınız sokup gereklı ıslemlerı yapabılırsınız.

Saygılar

Aslında benimde yapmak istediğim o.Çünkü bu sanayide bana daral geliyor.Ama beni tek düşündüren torpido,zormudur sökmesi vs?
Gönderen: gipsykings - 31 Ekim 2012, 01:18:51
komple boya olacaksa iç dış dahil muayene ne durumda bilmiyorum ama yeni olsa bile muayene ücreti ve ruhsat yaprak parası birde git gel vs 50 liranın haricinde başka masraf gerekmez.

Valla genel durum aynen bahsettiğiniz gibi,ama boya ve işçilik maliyeti gözümü korkutuyor :(
Gönderen: gipsykings - 02 Kasım 2012, 00:25:12
Arkadaşlar dün aracın ön arka amotisörlerini değiştirdim.Eskiden arka amortisörler kütük gibiydi.1 bilemedin 2 cm anca esniyordu.Bunu amortisörlerin bozuk olmasına bağlıyordum.Şimdi yeni amortisörleri taktırdım,arka kısım yine aynı.yine kütük gibi.Ustaya sordum.Yeni olduğundan yapar dedi ama bu cevap beni çok tatmin etmedi.Sizce problem nerde olabilir?yada bu durum normal midir?Bu arada forumda ki genel kanı üzerine amortisörleri yağlı aldım.
Gönderen: ak8624 - 05 Kasım 2012, 08:15:52

Aslında benimde yapmak istediğim o.Çünkü bu sanayide bana daral geliyor.Ama beni tek düşündüren torpido,zormudur sökmesi vs?

Torpido sokmek biraz elin tornavida tutuyorsa kolaydır
Forumda soken arkadasların konuları var ınceleyıp detayları ogrenebılırsınız.
Eger bulamassanız konu ıcın yardımcı olurum.

Ayrıca amortisorler sert demissiniz ama arac oldugu yerde tek basınıza ancak o kadar esnetebılırsınız. Yolda giderken kuturdu veya arkadan gelen vurma sesı varsa o zaman amortısorler serttır.
Ayrıca amortısorculer sımdı eskı amortisorlerı garantılı olarak ıstedıgınız ideal olculerde ve sertlıkte ayarlıyorlar.

Kolay gelsin
Gönderen: gipsykings - 05 Kasım 2012, 19:31:40
Torpido sokmek biraz elin tornavida tutuyorsa kolaydır
Forumda soken arkadasların konuları var ınceleyıp detayları ogrenebılırsınız.
Eger bulamassanız konu ıcın yardımcı olurum.

Ayrıca amortisorler sert demissiniz ama arac oldugu yerde tek basınıza ancak o kadar esnetebılırsınız. Yolda giderken kuturdu veya arkadan gelen vurma sesı varsa o zaman amortısorler serttır.
Ayrıca amortısorculer sımdı eskı amortisorlerı garantılı olarak ıstedıgınız ideal olculerde ve sertlıkte ayarlıyorlar.

Kolay gelsin

Teşekkür ederim.İlk güne oranla şu an çok daha iyi amortisörler.Biraz daha yumuşadı sanki.Torpido meselesine gelince sanırım kendim sökeceğim.Takıldığım bir yer olursa size danışırım.
Gönderen: azap5555 - 05 Kasım 2012, 23:17:27
pası çürüğü yoksa bence hiçbir yerini söktürmeyin.sökerken ve takarken zarar verebilirler. aracın boyası resimlerde iyi görünüyor. boya koruma falan uygulanabilir mi acaba? ya da dıştan güzel bir aynı renk boya. ben boya değişimine taraftar değilim, orjinal ve temiz olsun benim için çok daha güzel görünür.
Gönderen: gipsykings - 05 Kasım 2012, 23:22:27
pası çürüğü yoksa bence hiçbir yerini söktürmeyin.sökerken ve takarken zarar verebilirler. aracın boyası resimlerde iyi görünüyor. boya koruma falan uygulanabilir mi acaba? ya da dıştan güzel bir aynı renk boya. ben boya değişimine taraftar değilim, orjinal ve temiz olsun benim için çok daha güzel görünür.

Araçta çürük olarak görünen yer sadece arka tampon altında küçük bir yer.Resimlerden pek belli olmuyor ama bazı yerlerinde boya tamamen kalkmış durumda.Renk değişimini bende kafamdan attım.Orjinal renk olacak.Ama en azından camlar vs  sökülüp güzel bir boya yaptırmak istiyorum..
Gönderen: salihsefa - 05 Kasım 2012, 23:45:54
abi camlarıda söktürme yok senin arabada bişey :) yüzünden boyat geç cillop gibi araba maşallah
Gönderen: gipsykings - 06 Kasım 2012, 00:15:17
abi camlarıda söktürme yok senin arabada bişey :) yüzünden boyat geç cillop gibi araba maşallah

Yok söktürecem :) hem araba da var birşey..o ses var beni deli ediyor :)
Gönderen: salihsefa - 06 Kasım 2012, 09:53:06
camları söktürünce osesi kesemeyceksinki :) ama harbiden gıcık ediyo tırıltırıl yaa o sesi buldur kestir abi
Gönderen: gipsykings - 06 Kasım 2012, 11:55:19
camları söktürünce osesi kesemeyceksinki :) ama harbiden gıcık ediyo tırıltırıl yaa o sesi buldur kestir abi

Camları söktürmemin sebebi boya için.Zaten ön cam değişecek.O ses için ''O ses Türkiye'' yarışmasına katılmayı düşünüyorum  :D :D :D
Gönderen: salihsefa - 06 Kasım 2012, 13:51:35
 ;D hülya avşarın takımına girer senin araba o sesle abi  ;D
Gönderen: gipsykings - 06 Kasım 2012, 16:15:20
Artık bakacağız.Kısmet kime imiş :)
Gönderen: gipsykings - 27 Aralık 2012, 18:33:56
Arkadaşlar ne zamandır aklımda idi.Kış ayının gelmesi de vesile oldu.Kalorifer ısıtmıyordu.Torpidonun sokulmesi gerek vs dediler.İyi paralar istediler.Benimde laz damarım attı.Önce gittim kalorifer peteğini aldım.80 tl ye behr marka.Bu işleri hiç bilmem,ama elim takım tutar.Biraz da arastırma yaptım ve bu kadar :) Torpidoyu soktukten sonra ne zamandır elimde olan ızolasyon malzemesini uygularım dıye dusundum.Sonuc ön kısım komple sokuldu,kalorifer kazanı komple sokulup temizlendi.içinde ki sungerler yenılendi.radyatörü değiştirildi.Kullandıgım malzeme artık herkesın bıldıgı bitüself.Uygulamadan önce zemine kendi astarını uyguladım.Zift gibi birşey.Hem yapışması daha kolay oluyor.Hemde çürümeye karşı daha etkili imiş.Sonradan Üzerine de yalıtım sungeri ve alt kısımada kece yapacagım.

(http://i708.photobucket.com/albums/ww81/hahan/20121226_113907_zpsb0070d48.jpg)

(http://i708.photobucket.com/albums/ww81/hahan/1-20_zpse2810f41.jpg)

(http://i708.photobucket.com/albums/ww81/hahan/20121226_152320_zps71e7db9c.jpg)

(http://i708.photobucket.com/albums/ww81/hahan/20121226_152332_zps4db10fd6.jpg)

(http://i708.photobucket.com/albums/ww81/hahan/20121226_152345_zps96031512.jpg)
Gönderen: kemanchi - 27 Aralık 2012, 18:39:43
harbiden iyi iş çıkartmışsın bayağı yorucu iş güzel olmuş arka tarafı ne yapacaksın
Gönderen: STAK67 - 27 Aralık 2012, 18:46:39
hadi hayırlı olsun abi. sökmede zorlandın mı ? sonuç nasıl oldu geri montajdan sonra test edip yazarsan sevinirim  :tamamdir :tamamdir
Gönderen: gipsykings - 27 Aralık 2012, 19:38:26
harbiden iyi iş çıkartmışsın bayağı yorucu iş güzel olmuş arka tarafı ne yapacaksın

Gerçekten yorucu ama bir o kadar da zevkli bir iş..Arka taraf bagaja kadar devam edecek.Ama önce ön kısmı bitirip toparlamak istiyorum..

hadi hayırlı olsun abi. sökmede zorlandın mı ? sonuç nasıl oldu geri montajdan sonra test edip yazarsan sevinirim  :tamamdir :tamamdir

Hasan ali sökmek işin en kolay kısmı :) Nasıl toplarız onu bilmiyorum :) Montaj sonrasında öyle aman aman birşey beklemiyorum ama en azından sağlam çalışan bir kaloriferim,tıkırtı yapmayan bir torpidom olur inşallah :)

Gönderen: kemanchi - 27 Aralık 2012, 20:18:19
bilirim yorucu oluyor en önemlisi montajda bir şeyler unutup atlama sonra tekrar söküp aynı şeyleri tekrardan sar başa kötü oluyor sıralı yap derim yalnış anlama hatırlatıyorum sadece benim başıma geldi oradan yola çıkaraktan hatırlatma anlamında torpidondan ses gelmez düzgün montaj yaptıktan sonra marşa bas devam devamını fotolarsın takipteyim merakta bırakma mk 2 de torpido hariç sökmediğim yer kalmadıydı her zaman sökme kolay da toplama işi zor ama işin zevki orada zaten
Gönderen: nizam - 27 Aralık 2012, 20:24:19
kolay gelsin takarken dikkat et vidalarını imkan varsa yenile sağlam olsun kablolarını bez bant ile izolet et temizle bir daha bu imkanı bulamazsın
Gönderen: gipsykings - 27 Aralık 2012, 20:30:59
bilirim yorucu oluyor en önemlisi montajda bir şeyler unutup atlama sonra tekrar söküp aynı şeyleri tekrardan sar başa kötü oluyor sıralı yap derim yalnış anlama hatırlatıyorum sadece benim başıma geldi oradan yola çıkaraktan hatırlatma anlamında torpidondan ses gelmez düzgün montaj yaptıktan sonra marşa bas devam devamını fotolarsın takipteyim merakta bırakma mk 2 de torpido hariç sökmediğim yer kalmadıydı her zaman sökme kolay da toplama işi zor ama işin zevki orada zaten

Umarım bahsettiğin aksilikleri yaşamam.Acele etmeden yavaş yavaş toplamayı düşünüyorum.

kolay gelsin takarken dikkat et vidalarını imkan varsa yenile sağlam olsun kablolarını bez bant ile izolet et temizle bir daha bu imkanı bulamazsın

Söylediklerinizi kulak ardı etmeyeceğim..
Gönderen: servet_volt - 27 Aralık 2012, 20:47:28
helal olsun dostum :) bu sogukta bu ısı yapabılmen gercekten takdıre şayan :)

bende benım golf un soktumdu ıcını. bı tek torpıdo kalmıstı sokmedıgım :) ben cesaret edememıstım ama sız etmıssınız :)

su kalorifer kazanıyla ılgılı yaptıklarınızıda resımlı anlatabılırmısınız ? o sungerler bana dert oldu havalandırmalardan sunger gelıyo sureklı :)
Gönderen: salihsefa - 27 Aralık 2012, 20:52:16
abi süper olmuş yaa, bide bana soruyo nerden sökcez nası sökcez :) kafamı buluyodun acaba die düşünüyorum şimdi bu işçiliği görünce :D
Gönderen: safakaksu90 - 27 Aralık 2012, 21:03:36
kolay gelsin abii :D
Gönderen: GoKTuG61 - 27 Aralık 2012, 22:49:17
Araçın güzel, Kolay gelsin...
Gönderen: gipsykings - 27 Aralık 2012, 23:17:28
helal olsun dostum :) bu sogukta bu ısı yapabılmen gercekten takdıre şayan :)

bende benım golf un soktumdu ıcını. bı tek torpıdo kalmıstı sokmedıgım :) ben cesaret edememıstım ama sız etmıssınız :)

su kalorifer kazanıyla ılgılı yaptıklarınızıda resımlı anlatabılırmısınız ? o sungerler bana dert oldu havalandırmalardan sunger gelıyo sureklı :)

Eyvallah sağolasın.Kaloriferin kazanının resmini çekmedim ama için de havayı yönlendiren iki tane kapakçık var.bunların üzerinde 1 tl genişliğinde delikler var.Ayrıca her iki tarafında da sünger var.çürümüş halde idi.temizledim ve muadili sünger bulup her iki tarafına yapıştırdım.Ayrıca kazanın içini komple yıkadım.Bir dünya yaprak çıktı içinden :) Büyük bir ihtimalle seninkinde de aynı problem var..

abi süper olmuş yaa, bide bana soruyo nerden sökcez nası sökcez :) kafamı buluyodun acaba die düşünüyorum şimdi bu işçiliği görünce :D

Salihim sorduk akıl aldık :) Uygulamaya geçtik :)

kolay gelsin abii :D

Şafak çok sağol.Sen daha buralardamısın :)

Araçın güzel, Kolay gelsin...

Eyvallah,sağolasın..

Gönderen: abds - 29 Aralık 2012, 15:04:00
vallahi araç çok hoşuma gitti turbo dizel olmasıda bir neden hayırlısı olsun kolay gelsin
Gönderen: emrekeser - 30 Aralık 2012, 23:31:52
ben hissedilen farkı merak ediyorum ya. bu işlem benim kafamda da var ama torpido dan korkuyorum. dediğiniz gibi sökmek değil toplamaktan korkuyorum  :-\
takipteyim kolay gelsin  :)
Gönderen: gipsykings - 30 Aralık 2012, 23:51:04
vallahi araç çok hoşuma gitti turbo dizel olmasıda bir neden hayırlısı olsun kolay gelsin

Teşekkür ederim,sağolun..

ben hissedilen farkı merak ediyorum ya. bu işlem benim kafamda da var ama torpido dan korkuyorum. dediğiniz gibi sökmek değil toplamaktan korkuyorum  :-\
takipteyim kolay gelsin  :)

Teşekkürler.Aslında çok da zor değil.Eliniz biraz takım tutacak,Biraz da hafıza iyi olacak.Neyi nerden söktüğünüzü unutmayacaksınız :)
Gönderen: emrekeser - 31 Aralık 2012, 00:03:23

siz topladınızmı torpidoyu peki
Gönderen: gipsykings - 31 Aralık 2012, 00:11:48
Evet.Çok da güzel oldu.Normalde motor soğukken aracı çalıştırdığımda torpido senfoni orkestrası çalmaya başlıyordu.Isındıkça sesi biraz kesse de belli başlı noktalardan sesler devam ediyordu.Şimdi tık ses yok.Yalıtımı soracak olursanız,tam toplamadım ama daha tok bir ses gelmeye başladı.Resimleri eklerim..
Gönderen: TEYOLOGY - 31 Aralık 2012, 00:40:17
Maaşallah. çok temiz duruyor. işler bitince daha da güzel olacak besbelli. araçlarının üstüne titreyen titiz insanlara hep gıpta etmişimdir. helal olsun.
Gönderen: emrekeser - 31 Aralık 2012, 01:02:57
Evet.Çok da güzel oldu.Normalde motor soğukken aracı çalıştırdığımda torpido senfoni orkestrası çalmaya başlıyordu.Isındıkça sesi biraz kesse de belli başlı noktalardan sesler devam ediyordu.Şimdi tık ses yok.Yalıtımı soracak olursanız,tam toplamadım ama daha tok bir ses gelmeye başladı.Resimleri eklerim..

teşekkür ederim eğer başlarsam sizinle irtibata geçerim kesin  ;)
Gönderen: welovetoride - 31 Aralık 2012, 01:53:18
Büyük iş :) Gerçekten tebrikler.Ben kendime güvenip sökemem şu an açıkcası :)
Gönderen: gipsykings - 31 Aralık 2012, 20:14:12
teşekkür ederim eğer başlarsam sizinle irtibata geçerim kesin  ;)

Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım..

Büyük iş :) Gerçekten tebrikler.Ben kendime güvenip sökemem şu an açıkcası :)

Teşekkür ederim.Belki çok büyük bir iş değil ama yorucu gerçekten..Birde, çok  gözünüzde büyütmeyin.Sökmek zor değil..
Gönderen: gipsykings - 31 Aralık 2012, 22:48:10
Ufak ufak devam ediyorum.Aracın ön cam altınıda kaplama yaptım.Su yollarını düzenledim.Ses potansiyelinin olduğu bir bölge :)

(http://i708.photobucket.com/albums/ww81/hahan/20121226_152402_zps01836b95.jpg)

Aracın üzerinden çıkan kalorifer radyatörü :(

(http://i708.photobucket.com/albums/ww81/hahan/20121228_113546_zps2520e411.jpg)

Gelelim iç mekana..Kaplama malzesini döşedikten sonra yine piyasa da çok meşhur olmuş firex ses ve ısı yalıtım süngerini kullandım.Aldığım yerde ki arkadaş ayak kısımlarına bu sünger yerine bildiğimiz keçeyi tavsiye etti.Sebep olarak ise firex süngerin esneyen yapısından dolayı sağlıklı olmayacağını söyledi.Bende öyle yaptım.Tüm kapladığım malzemenin üzerine firex süngeri uyguladım.Ayak kısımlarına ise keçe uyguladım.Her iki malzemeyi birbirine sabitlemek içinde iyi yapışkanlı bir bant kulladım.Belki bantın çok fonsiyonu yok ama en azından taban halısını üzerine kaplayana kadar sabit dursun yeter :) Şu an orta konsoldan torpidoya kadar olan kısım tamamen bitti.Torpido toplandı.Gerekli takviyeler yapıldı ve (maşallah) tık ses çıkmıyor diyebilirim :) Şimdi ise ön koltuk altından bagaja kadar uzanan ikinci bölüme başladım :) En son bu akşam ön koltuk altlarını kapladım.Bu arada bu malzemeyı kullancak arkadaslar mutlaka zift gibi olan astarınıda alsın ve kullansın.Hem cok daha sağlam yapısmasını sağlıyor hemde pas ve çürüklere karşı koruma sağlıyor.Hatta bütün iş bittikten sonra çamurluk içlerine de uygulamayı düşünüyorum..Bütün bu işleri yaparken elim ayağım zift olduğu için çok sıralı resimler cekemedim...

(http://i708.photobucket.com/albums/ww81/hahan/20121228_152807_zps498c1728.jpg)

(http://i708.photobucket.com/albums/ww81/hahan/20121228_152813_zps2cbbc5e4.jpg)

(http://i708.photobucket.com/albums/ww81/hahan/20121228_152755_zpsd52cb60d.jpg)

(http://i708.photobucket.com/albums/ww81/hahan/20121228_152826_zpse6effbca.jpg)

(http://i708.photobucket.com/albums/ww81/hahan/20121228_152818_zpsd920d2f2.jpg)

(http://i708.photobucket.com/albums/ww81/hahan/20121228_152832_zps499f8f3d.jpg)

Mutlu son torpido toplandı :)

(http://i708.photobucket.com/albums/ww81/hahan/20121231_171220_zps102097f3.jpg)

Şu an ki durum..

(http://i708.photobucket.com/albums/ww81/hahan/20121231_171214_zps4956d037.jpg)

Gönderen: TEYOLOGY - 01 Ocak 2013, 00:32:38
süper.
Gönderen: welovetoride - 01 Ocak 2013, 01:08:53
Çok güzel.
Gönderen: gipsykings - 01 Ocak 2013, 11:02:34
Maaşallah. çok temiz duruyor. işler bitince daha da güzel olacak besbelli. araçlarının üstüne titreyen titiz insanlara hep gıpta etmişimdir. helal olsun.

süper.

Çok teşekkür ederim.Bu tür araçların en güzel tarafıda bu.sök tak,uğraş dur.. :)

Çok güzel.

eyvallah,çok sağol.
Gönderen: kemanchi - 01 Ocak 2013, 12:59:32
çok güzel yapıyorsun ön göğüste duran   muzu yemeyi unutma
Gönderen: safakaksu90 - 01 Ocak 2013, 13:03:05
kolay gelsin güzel çalışmalar
Gönderen: lostys - 01 Ocak 2013, 23:23:34
abi her şey tamam da :D o muz ne arıyor orda :D
Gönderen: STAK67 - 01 Ocak 2013, 23:25:25
eline sağlık abi çok iyi  :tamamdir
Gönderen: nizam - 02 Ocak 2013, 09:41:24
helal olsun diyorum güle güle kullanın
Gönderen: salihsefa - 02 Ocak 2013, 10:22:24
 :tamamdir abi süper olmuş yaa Maşallah ellerine sağlık  ;)
Gönderen: gipsykings - 02 Ocak 2013, 19:42:14
çok güzel yapıyorsun ön göğüste duran   muzu yemeyi unutma

eyvallah..Muzu yedim :)

kolay gelsin güzel çalışmalar

Şafak kardeşim sağolasın.Nasıl alışabildin mi yaban ellere :)

abi her şey tamam da :D o muz ne arıyor orda :D

İlker muzu sabah arabanın yanına inerken yerim diye yanıma aldım.İnanırmısın iki gün araba da durdu :) Üçüncü gün yedim :)

Gönderen: gipsykings - 02 Ocak 2013, 19:44:07
eline sağlık abi çok iyi  :tamamdir

Hasan ali çok uğraştım ama değdi :)

helal olsun diyorum güle güle kullanın

Teşekkür ederim çok sağolun..

:tamamdir abi süper olmuş yaa Maşallah ellerine sağlık  ;)

Sağol kardeşim :)
Gönderen: lostys - 02 Ocak 2013, 19:56:10
İlker muzu sabah arabanın yanına inerken yerim diye yanıma aldım.İnanırmısın iki gün araba da durdu :) Üçüncü gün yedim :)
abi gözüm ilk ona takıldı canım mı istedi ne :D benim arabaya da bi muz koyalım şişmesin bi yerleri koca oğlanın :D
Gönderen: gipsykings - 02 Ocak 2013, 20:14:12
Araba bitti herşeyini topladım.Biraz antifiriz eksilmişti onu tamamlayıp,fanı açtıktan sonra havasını aldım.kaloriferi açtım ama maalesef kalorifer sıcak üflemiyor...Hiç daha önce bu ve benzeri bir durumla karşılaşan varmıdır arkadaşlar?
Gönderen: gipsykings - 02 Ocak 2013, 20:15:44
abi gözüm ilk ona takıldı canım mı istedi ne :D benim arabaya da bi muz koyalım şişmesin bi yerleri koca oğlanın :D

Olur valla :) Hatta onu bir tane kesmez bir kilo alalım.Malum koca oğlan :)
Gönderen: servet_volt - 02 Ocak 2013, 20:34:47
Araba bitti herşeyini topladım.Biraz antifiriz eksilmişti onu tamamlayıp,fanı açtıktan sonra havasını aldım.kaloriferi açtım ama maalesef kalorifer sıcak üflemiyor...Hiç daha önce bu ve benzeri bir durumla karşılaşan varmıdır arkadaşlar?

hıc mı sıcak uflemıyor ?

bu kalorifer dugmesındekı sıcak soguk ayrımı yapan halatlar ıslev yapmıyor olabılır sız sıcaga almıssınızdır ama sogukta duruyo olabılır ...
Gönderen: TEYOLOGY - 02 Ocak 2013, 21:11:28
hıc mı sıcak uflemıyor ?

bu kalorifer dugmesındekı sıcak soguk ayrımı yapan halatlar ıslev yapmıyor olabılır sız sıcaga almıssınızdır ama sogukta duruyo olabılır ...

çok doğru tespit. ben de bundan olduğunu düşünüyorum.  :tamamdir
Gönderen: gipsykings - 02 Ocak 2013, 23:33:49
Şöyle anlatmaya çalışayım.Komple kalorifer kazanını söktüm temizledim.Radyatörünü değiştirdim ve kanal kapaklarında ki süngerleri yeniledim ve orjinali gibi topladım.Yerine takmadan önce kontrol ettiğimde bütün ayar kolları eskisinden çok daha iyi çalışıyor ve işlevlerini yerine getiriyordu.Sizin tespitinize cevap niteliğinde şöyle anlatayım.Araç normal sıcaklığında.Kaloriferi son ayarına açtım.ısı kolunu sıcakğa ve soğuğa aldığımda hem kazanın içinde ki kapağın hareketini duyuyorum hemde havanın yoğunluğu değişiyor.Yani normal soğukta hava direk kanaldan geldiği için daha yoğun,sıcak konumunda ise radyatöre çarpıp geldiği için biraz daha yoğunluğu az bir hava geliyor.Aslında birde şöyle bir durum var.kalorifer radyatörünü değiştirmeden önce de aynı sorun vardı.Arac rölantide çalışırken soğuk hava üflüyordu.Ama deviri 3000 rpm getirip sabit tutarsanız olması gerektiği gibi sıcak hava üflüyordu.Benim aklıma devirdaim  veya hortumlarda biir sıkıntı olabilir mi diye geçiyor.siz ne dersiniz?
Gönderen: TEYOLOGY - 02 Ocak 2013, 23:36:43
başta sorulması gereken soruyu sonda soruyoruz ama göğüs söküp takan birine sorulmaz bu soru diyerek sormadım ben başta.

aracın termostat işlevini yapıyor mu? yani hararet göstergesi yükseliyor mu? su ısınıyor mu?
Gönderen: gipsykings - 02 Ocak 2013, 23:40:54
başta sorulması gereken soruyu sonda soruyoruz ama göğüs söküp takan birine sorulmaz bu soru diyerek sormadım ben başta.

aracın termostat işlevini yapıyor mu? yani hararet göstergesi yükseliyor mu? su ısınıyor mu?

Estağfurullah :) Aracın termostat'ı ,hararet göstergesi ve fanı faal olarak çalışıyor.Su ısınıyor.Yani herşey normal..
Gönderen: TEYOLOGY - 02 Ocak 2013, 23:50:17
yine aynı sebeplerle başta sormam gereken sorulardan birini sona soruyorum. kalorifer musluğu sağlam mı? sağlamsa faal mi?
Gönderen: gipsykings - 03 Ocak 2013, 00:13:28
yine aynı sebeplerle başta sormam gereken sorulardan birini sona soruyorum. kalorifer musluğu sağlam mı? sağlamsa faal mi?

Bu musluk dediğiniz tam olarak nerdedir?
Gönderen: TEYOLOGY - 03 Ocak 2013, 00:22:16
kalorifer peteğinin girişinde
Gönderen: gipsykings - 03 Ocak 2013, 00:28:16
Orda boruların arasında metal bir parça var.Sanırım onda bahsediyorsunuz?Yarın ilk iş onu bir elden geçiricem..
Gönderen: gipsykings - 03 Ocak 2013, 20:52:17
Bu gün o bahsettiğiniz parçayı söktüm.İçinde bir çek valf var.Artık kirden çalışmaz duruma gelmiş.Bende o parçayı mecburen iptal ettim.Üzerine düz boru taktım.Ve artık kokusuz,mis gibi ısıtan bir kaloriferimiz var :) Yardımınız için teşekkürler..
Gönderen: lostys - 03 Ocak 2013, 21:17:56
yaza kadar düzeltmeyi unutma amaa :D
Gönderen: TEYOLOGY - 03 Ocak 2013, 21:20:02
Estağfirullah ben yine bir şey yapmadım ki. iş yine sizin eseriniz.

yalnız oraya yaz başlangıcında yine bir musluk eklemeniz gerekecek. kapatmak için. ki buna bayağı bildiğimiz çeyrek tur vana bağlayanlar da var.  :)

yapmazsanız yazın kavurma olursunuz araç içinde.

ya da bildiğimiz eski usul radyatöre baypas yapıp boruları doğrudan bağlarsınız yaz başında. kış başında da yine kalorifere.
Gönderen: gipsykings - 04 Ocak 2013, 00:27:02
yaza kadar düzeltmeyi unutma amaa :D
İlker kardeşim aslında bulabilirsem aynı parçadan almak istiyorum..Yoksa tesisatçılığa başlarım.Yaz kış sök tak :)

Estağfirullah ben yine bir şey yapmadım ki. iş yine sizin eseriniz.

yalnız oraya yaz başlangıcında yine bir musluk eklemeniz gerekecek. kapatmak için. ki buna bayağı bildiğimiz çeyrek tur vana bağlayanlar da var.  :)

yapmazsanız yazın kavurma olursunuz araç içinde.

ya da bildiğimiz eski usul radyatöre baypas yapıp boruları doğrudan bağlarsınız yaz başında. kış başında da yine kalorifere.

Sonuçta beraber düşündük taşındık ve başardık :) Parçanın orjinalini bulma niyetindeyim..Bakalım..
Gönderen: nizam - 04 Ocak 2013, 10:04:03
ben arkadasımın ford escortuna yaptım  araba kaloriferi çalısmıyordu uyanık lpg ci aracın petek borusunu çıkarıp kör tıpa ile iptal etmiş lpg beyni için sıcak suyu kalorifer girisinden almıstı ustalar gittik herkes petek patlak vs dedi 150 lira işçilik 50 tl petek parası istedi biz 5 saatte durumu çözdük gittik nalburdan bir tane T alıp bir kaç kelepce ile işi hallettik :)

zihni sinir projeler her zaman iyidir normal tip vanada yapabilirsin
Gönderen: STAK67 - 13 Mart 2014, 01:53:17
abi forum silinince senin arabanın son fotolarıda gitmiş :) bi el atıver son halinden bikaç foto görelim  ::) ::)