vwtr.net

Volkswagen => Golf => Golf I => Konuyu başlatan: Nopass - 18 Mayıs 2012, 22:53:13

Başlık: Yeni Düldül'ün Fotoğrafları
Gönderen: Nopass - 18 Mayıs 2012, 22:53:13
Merhaba arkadaşlar, nihayet 83 model 1.3 Gls mi bugün öğleden sonra aldım ama başıma gelenler pişmiş tavuğun başına gelmemiştir sanırım.

Tüm işlemlerimizi bitirdik satın aldığım arkadaşla oturduk bir çay içtik, benzin alayımda öyle gideyim dedim. Benzini aldık  200 metre gittik araba durdu yolun ortasında, çalıştırıyoruz 2 metre gidiyor duruyor, en sonunda hiç çalışlmadı. Satan arkadaş hemen anladı durumu fişe bir baktık depoya benzin yerine mazot koymuşlar.

Arabayı ite ite benzinciye geri soktuk, kaldırdılar lifte, depoyu boşalttılar, tekrar benzin koydular ama araba çalışmadı. Orda bir usta hemen karbütatörü söktü taktı ama nafile, karbüratörden motora giren contadanda yakıt atmaya başladı. Dediler ondan çalışmıyor, ıslak conta yaptılar taktık gene çalışmadı.

En sonunda dışardan bir usta çağırdık geldi baktı tevzi makarasında problem var dedi. Şimdiye kadar çalışan arabada ne alaka tevzi makarası, parçayı elimize tutuşturdu bu olmazsa olmaz sıralama yapmıyor dedi. Sağolsun satan arkadaşta arabanın altına yattı üstüne çıktı, arabayı sattım bana ne demedi benden daha çok uğraştı. Yarında onunla beraber aksaraya gidip parça bakıcaz. Umarım buluruz parçayı...

Arabayıda benzincide bıraktık çıktık yapacak bir şey yok. Devamı yarın :/

aracın fotoları
(http://f1205.hizliresim.com/x/n/68516.jpg)

(http://f1205.hizliresim.com/x/n/6851l.jpg)

(http://f1205.hizliresim.com/x/n/68523.jpg)

Başlık: Ynt: Yeni Düldül'ün Fotoğrafları
Gönderen: ertan yıldız - 18 Mayıs 2012, 23:05:30
sakın fişi kaybetme bütün masraflarını petrolcüye ödetirsin ödemezlerse sizi dava açacağım de zararını ödemek zorundalar geçmiş olsun
Gönderen: ogretmen_ankara - 18 Mayıs 2012, 23:29:33
Geçmiş olsun, talihsiz bir durum olmuş
Gönderen: Mk1GTI - 18 Mayıs 2012, 23:49:46
 Geçmiş olsun.. Tevzi makarası ile çok vakit kaybetmeyin derim..  Karburatör temizlendi ise bujileri değiştirin aracın çalışcak.
Gönderen: uygaraga - 19 Mayıs 2012, 08:22:08
yazık günah yaaaa senın yerınde olmak istemezdim allah kolaylık versın
Gönderen: chemisamet - 19 Mayıs 2012, 12:15:50
bu ne be kardesım sonuna kadar hakkını ara derım ınsallah kısa yoldan cozersın ve yukarıdakı tavsıyelerden MK1GTI ın yavsıyesını muhakkak yap hatta ne derse yap  :tamamdir
Gönderen: tayfun_09 - 19 Mayıs 2012, 12:44:48
geçmiş olsun üzücü bir durum ama oluyor bazen böyle hatalar Allah yardımcınız olsun.
Gönderen: aykuttuncer - 19 Mayıs 2012, 13:41:44
benzınlıgın kaskosundan arabanın motorunu bıle degıstırebılırsın ıstersen ;) bence ole yap ıyı bır motor bul
Gönderen: GolfMk1Cabrio - 19 Mayıs 2012, 14:35:46
Benim benzin depo kapağımı takmayı unutmuşlardı kaybettiler fişi vardı elimde ama nafile benzinliğin üst kademedeki yöneticisine gittim rapor tutturucam dedim öyle bişey yapamıyoruz deyince iyice sinirlendim dövücektim 60 TL'lik bişey için değmez dedim vaz geçtim  :)
Gönderen: issahin - 19 Mayıs 2012, 17:05:44
geçmiş olsun.üzücü bi durum.hele aldığın gün olması şanssızlık ama ondada bi hayır vardır de.bizim dizel taksiyede benzin koymuşlardı.pompayı yerine koyarken Allah tan gözüm ilişti hemen servisi çagırtıp depoyu boşalttırıp kurulattım.depodaki yakıt kadar mazot da koydurup tutanak ta tutturdum.
masrafını firma karşılamıştı muhakkak sanada bu konuda gereken hassasiyeti göstereceklerdir.
Gönderen: Nopass - 19 Mayıs 2012, 17:59:23
Arkadaşlar hepiniz sağolun, Mk1Gti hocamında dediği gibi bujiler değiştikten sonra araba çalıştı, bir 15-20 km gittikten sonra yine stop etti yolda kaldım. Aradım adamları geldiler, bujiler yine ıslanmış olabilir dediler yine değiştiler, karbüratörede bir çay kaşığı benzin damlattılar araba çalıştı. Arabayı bir kenara çekip 1 saat kadar rölantide çalıştırdım bir daha duracakmı diye. O süre içinde bir kez daha durdu, çalıştıramadım. Karbüratörden bir parça benzin koyunca yine çalışmaya başladı. Ustanın dediğinine göre mazotu tamamen atana kadar bu durum normalmiş. Zaten araba ilk başta beyaz duman çıkarıyordu eve geldiğimde duman bayağı azaldı. Ama yinede rölantide çalışırken sanki duracakmış gibi geliyor.

Sinir stres içinde eve attım kendimi. Tamir masrafı vs onlar karşıladılar ama mazotu tamamen atana kadar arabanın performansı eski halini bulmayacak bence, iki gün işimden gücümden olmamda cabası. Yinede motorda kalıcı bir hasar bırakmadığını umuyor ve nazarlık olsun diyorum.
Gönderen: lostys - 19 Mayıs 2012, 18:01:45
her işte bir hayır vardır..
Gönderen: arda_86xxx - 19 Mayıs 2012, 18:02:52
gerçekten üzücü durum..
Gönderen: Nopass - 19 Mayıs 2012, 18:52:09
Az önce indim arabanın yanına yine çalışmadı, karbüratörden yarım kapak benzin koydum öyle çalıştı. Bu durum ne kadar devam edecek acaba  :-[
Gönderen: htmetin - 19 Mayıs 2012, 20:02:46
geçmiş olsun
Gönderen: fatih_06 - 19 Mayıs 2012, 20:20:37
geçmiş olsun gerçekten can sıkıcı bi durum olmuş. ben pompayı kendim görmeden yakıt koydurmuyorum kaç kere mazot dememe rağmen pompacının elini benzin pompasından zor kurtardım  :bekleriz:

aracının karbüratörü sökülüp temizlenirse sürekli benzin damlatmaktan kurtulursun
Gönderen: Nopass - 19 Mayıs 2012, 20:42:30
Sağolun arkadaşlar,

@fatih06 Orda karbüratörle motor bağlantılarını sökmüşlerdi, bende temizlenmiş gibi düşünüyorum olayın şokuyla. Hiç aklıma gelmedi gerçekten, tüm karbüratörü temizletmenin çözüm olacağı. Nereyedeyse yeni karbüratör fiyatı ne kadardır diye düşünmeye bile başlamıştım. Teşekkür ederim yaktığın ampül için :)
Gönderen: escocem - 19 Mayıs 2012, 21:55:38
golfün karbüratörü var elimde eğer ihtiyacın olrda halledemezsen uygun şekilde yardımcı olurum ;)
Gönderen: Mk1GTI - 19 Mayıs 2012, 23:01:00
Sağolun arkadaşlar,

@fatih06 Orda karbüratörle motor bağlantılarını sökmüşlerdi, bende temizlenmiş gibi düşünüyorum olayın şokuyla. Hiç aklıma gelmedi gerçekten, tüm karbüratörü temizletmenin çözüm olacağı. Nereyedeyse yeni karbüratör fiyatı ne kadardır diye düşünmeye bile başlamıştım. Teşekkür ederim yaktığın ampül için :)

Karburatörünü iyi temizlememişler.. Durum düzelicek ama baya bir sitres yaparsın.. Karburatörün içindedeki diyaframlara mazot sülük gibi yapışmıştır.. Karb. 2 ye bölünmeden temizlik yapılmaz.. İstersen vaktin varsa bir ustaya söktür güzelce temizlesin hiçbişeyi kalmaz. Ama yok kendini temizlesin dersen 300-500km kadar öksürtecektir aracını özellikle kapişteki balgamı atması uzun sürecektir..  :tamamdir
Gönderen: TanerErbay - 20 Mayıs 2012, 09:32:42
masallah

kasasi cok diri duruyor.

Plakalar hala TR siz. orjinalligine dicek yok.

Motoru ne?

ufak tefek oynamalarla harika durucagina eminim

kazasiz belasiz kullan
Gönderen: Nopass - 20 Mayıs 2012, 09:37:55
Sağol hocam  :)
Motor 1.3 benzin, motor koduna bakamadım henüz nerede yazıyordu onu geçenlerde okumuştum ama bir daha bulamadım.
Gönderen: chemisamet - 20 Mayıs 2012, 13:10:37
aynı doktor teshısı koydu
gecmıos olsun allah yardımcın olsun
Gönderen: Nopass - 20 Mayıs 2012, 13:29:46
Sağolasın hocam önce gidip karbüratörü temizleteceğim eğer hallolmaz iseki umarım hallolur, @escocem irtibata geçeriz  :tamamdir

Gönderen: TanerErbay - 20 Mayıs 2012, 13:39:27
hangi benzincide oldu

yanlis yakittan tüm masraflari Benzin istasyonu sigortasindan ödüyor

her aldigin parcasinin faturasini ve ustadan fatura iste ve o sirkette yolla

eger Shell ise, sana merkezden yardimci olurum
Gönderen: GolfMk1Cabrio - 20 Mayıs 2012, 15:47:13
Maşallah çok güzel gözüküyor çok beğendim Maşallah'ı var gerçekten  :sevgi:
Gönderen: tech_00 - 20 Mayıs 2012, 16:11:19
Maaşallah zalim pompacının hikayesini okuduk üzüldük karburatör temızlenınce düzelır inşallah  :) Hayırlı olsun
Gönderen: Nopass - 20 Mayıs 2012, 16:37:56
Hocam olay şöyle oldu, pompacı bizden rica etti içeri söylememizi istedi, binbir özür diledi, hallederiz biz yeterki şikayet etmeyin dedi. Ekmek parasıdır hatasız kul olmaz, hoşgörü gösterip iyi tamam dedim. Kendileri dışardan usta getirdiler vs aldığımız parçanında parasını verdiler cebimden para çıkmadı fakat arabada öksürük devam edince tekrar aradım konuştum, karbüratörcüye götürüp tamen temizletecekler ve mazotun geçtiği yerlerede bakacaklar.

Biraz iyi niyetimizin kurbanı olduk ama hallederlerse bir iki gün çektiğim çileyide nazarlık olarak kabul edeceğim. Eğer direk içeri girip şikayetçi olsaydım muhtemelen çoktan hallolmuştu sorun, olan oldu artık yapacak bir şey yok. Karşı taraf iyi niyetli olduğu müddetçe problem yok, eğer yine düzelmezse o zaman yapacak birşey kalmaz, direk şirketle muhatap olurum.
Gönderen: fatih_06 - 20 Mayıs 2012, 18:41:09
allah kaza bela vermesin çok güzel gerçekten iç döşemeler ve göğüs ayrı bi hava vermiş :sevgi:
Gönderen: fatih_06 - 20 Mayıs 2012, 18:46:02
ekmeğinden olmasa bile laf duyup azar işitebilirdi senin işini mağdur etmeden gördüyse sorun yok doğru olanı yapmışsın :tamamdir
Gönderen: Han - 20 Mayıs 2012, 18:47:33
Hayırlı olsun :tamamdir
Gönderen: brkdmr38 - 20 Mayıs 2012, 19:30:42
döşeme ve torpido rengi çok güzel maşallah diyecek yok kasasıda diri nazar değmesin
Gönderen: ogretmen_ankara - 20 Mayıs 2012, 20:23:01
Hocam olay şöyle oldu, pompacı bizden rica etti içeri söylememizi istedi, binbir özür diledi, hallederiz biz yeterki şikayet etmeyin dedi. Ekmek parasıdır hatasız kul olmaz, hoşgörü gösterip iyi tamam dedim. Kendileri dışardan usta getirdiler vs aldığımız parçanında parasını verdiler cebimden para çıkmadı fakat arabada öksürük devam edince tekrar aradım konuştum, karbüratörcüye götürüp tamen temizletecekler ve mazotun geçtiği yerlerede bakacaklar.

Biraz iyi niyetimizin kurbanı olduk ama hallederlerse bir iki gün çektiğim çileyide nazarlık olarak kabul edeceğim. Eğer direk içeri girip şikayetçi olsaydım muhtemelen çoktan hallolmuştu sorun, olan oldu artık yapacak bir şey yok. Karşı taraf iyi niyetli olduğu müddetçe problem yok, eğer yine düzelmezse o zaman yapacak birşey kalmaz, direk şirketle muhatap olurum.

Doğru olanı yapmışınız...yine hallolur bi şekilde merak etmeyin
Gönderen: aykuttuncer - 20 Mayıs 2012, 20:45:32
masallah cok guzel onden bıraz uzgun :) arkadan on numara diri duruyor arac tamamı olarak bence hazır elıne fırsat geçmişken git benzınlıkle konus motorda sıkıntı olustu arac her sabah almıyor de yetkılısıyle komple ustaya gostercem de motorunu elden gecırt ılerde sıkıntı yasama faturala gıtsın pompaya:)
Gönderen: mami 21 - 20 Mayıs 2012, 21:29:40
selam bence benzin otomatigi siboplarına bi baktı derim ben  :o
Gönderen: quattro - 21 Mayıs 2012, 06:41:29
Araç bakımlı görünüyor umarım size başka bir talihsizlik yaşatmaz ağız tadı ile kullanırsınız hayırlı olsun.ön panjura bir çerçeve bulabilirseniz yada kromaj gibi daha bir bütünlük sağlayaca gibime geliyor genel görünüşüne.
Gönderen: 3-rcn - 21 Mayıs 2012, 10:08:52
hayırlı olsun
Gönderen: Nopass - 21 Mayıs 2012, 23:06:19
Arkadaşlar benim düldülün hikayesini biliyorsunuz, mazot zehirlenmesi ve durum gittikçe daha karmaşık bir hal alıyor. Dün arabayı mazot atsın diye dolaşmaya çıkardım sokağın başında kaldı. Kontağı çevirdiğimde tık sesi geliyor kalıyordu. Heralde akü bitti dedim, iterek kapının önüne getirdim. Yarında arabayı ustaya götüreceğimden akü dolsun diye başka bir araçtan takviye yapmak istedik. Aküyü bağladık, karbüratöre gene üstten bir parça benzim damlattık, marşa bastık ama yine aynı ses tık diye kalıyor. Tam o sırada karbüratörün olduğu bölümden yanık kokusu  ile birlikte belli belirsiz bir duman çıktı. Akünün göstergesine baktık dolu gözüküyor, bende hiç kontrol etmemiştim. Gece karanlık olduğundan fazla uğraşmadan bıraktık. Arkadaş marş motoru kömürlerinden muhtemelen dedi ben bu şansla tümden marş motorunu gözden çıkardım.

Velhasıl takviye yapamadık, araç marş bastığımda tık ediyor kalıyor ve o dumanın ve kokunun nerden gelediğini anlayamadım. Acaba mazotmu yaktı yoksa alttan bir kablomu yandı?

Aracı çekici ile götürmek zorunda kalacağım servise görünen o, durum gittikçe çetrefilli hale geliyor malesef  :-\
Gönderen: CoX_BoY - 21 Mayıs 2012, 23:36:04
marş  motorundan ola bilir mi ?  :o
Gönderen: Nopass - 21 Mayıs 2012, 23:41:00
Ben tam mesajı güncellerken sen yazmışsın hocam, arkadaş marş motoru kömürlerinden olabilir dedi ama bu kadar kötü tesadüf üst üste gelirmi :/ Marş motoru gündeme gelince acaba aracın bir seferde çalışmaması ve stop etmesinin sebebi mazot değilde marş motorumuydu diye düşünüyorum şimdi. Ama karbüratör tarafından gelen koku ve dumanda var. İmdaaaat :) Masrafsız araç alalım biraz daha fazla verelim dedik ama bakalım işin sonu nereye gidecek.
Gönderen: CoX_BoY - 21 Mayıs 2012, 23:44:35
bunlar işin alışma evresi desek :D ben kartal sahilde sarj dinamosunu söktük dağıttım tekrar toparladım 100 metre sonra gene kaldım benzin bitti eski mk1le cok yolda kaldım onda tecrube edindim bunda kalmıyorum  :tamamdir
Gönderen: Nopass - 22 Mayıs 2012, 00:59:15
Sessiz sedasız stop etmişti ama motor yatak sarmış filan olamaz değilmi ?
Gönderen: GolfMk1Cabrio - 22 Mayıs 2012, 10:22:14
İçin rahat olsun abim göründüğü kadarıyla sebebin marş motorundan  :) Komple marş motorunu gözden çıkartmaya gerek yok bunu 2 sebepten yapar 1.Marş motorunun kömürleri bitiktir komple sökülür,orjinal kömür takılır,temizlenir,toplanır sana maliyeti 50 TL'yi geçmez 2.Marş motorunun otomatik (eskilerin değimiyle taşak) denilen kısım sıkıntılıdır orjinaliyle değiştirilir sökme takma 100-120 TL gibi bir maliyet çıkarır başka bişeyden olucağını zannetmiyorum  :tamamdir Arkadaşımın MK-1'inde marş başında tık tık yapmıyodu vaziyeti hemen anladım marş motorunun basma ucu çıkmış taktım bi daha sıkıntı olmadı ama sende ses geldiğine göre bu saydığım 2 sebeptendir büyük ihtimalle  :tamamdir
Gönderen: fatih_06 - 22 Mayıs 2012, 12:15:51
Çekici ile gitmen gerekmez vurdurarak çalıştırıp götürebilirsin benimde aynı sorunum vardı tık tık deyip almıyordu kömürleri değiştirdik sorun çözüldü ama işlerimden dolayı 2 3 gün marş olmadan gezdim :)
Gönderen: GolfMk1Cabrio - 22 Mayıs 2012, 12:18:23
Çekici ile gitmen gerekmez vurdurarak çalıştırıp götürebilirsin benimde aynı sorunum vardı tık tık deyip almıyordu kömürleri değiştirdik sorun çözüldü ama işlerimden dolayı 2 3 gün marş olmadan gezdim :)
Bi yere gittiğinde rampa aşağı bırakıcaksın tak tak tak tak tırrnnn vın vın vın sonra go go  ;D
Gönderen: Nopass - 22 Mayıs 2012, 12:41:36
Karbüratörü daha temizletmediğimiz için vurdurarak çalışacağını zannetmiyorum, düz yolda bile zor çalışıyor :)
Gönderen: 3-rcn - 22 Mayıs 2012, 13:26:16
birisi mars motoruna ufak darbeler ile vursun(tornavida çekiş sapı gibi) sende mars basmaya calıs belki tassak takılı kaldı ondan basmıyor olabilir ;)
Gönderen: fatih_06 - 22 Mayıs 2012, 13:30:43
Vurdurdugun zaman normal marştan güçlü emiş ve kompresör olur daha iyi çalışır vın vın go go :)
Gönderen: Mk1GTI - 22 Mayıs 2012, 16:29:07
Duman ve koku karburatörünün içinden gelmiştir. Malum benzin döküp çalıştırıyorsunuz fazla benzin boğuyor ve geri tepiyor o esanada ifak bir patlama ve duman yapar.. 
Gönderen: Nopass - 23 Mayıs 2012, 22:19:23
Arkadaşlar dörtlülerin altında bir buton var, yeşil ve üstünde WARMER ON yazıyor, ne işe yarar çözemedim.Fotoğrafta ok işareti ile gösterdim. Nedir bu acaba ?

(http://d1205.hizliresim.com/x/r/6l6fv.jpg)
Gönderen: suskun - 23 Mayıs 2012, 22:21:00
sonradan koyumuş muhtemelen diye düşünüyrum sanırım araç dizel ısıtma lambası olabilir   ???
Gönderen: Nopass - 23 Mayıs 2012, 22:23:48
Benzinli araba hocam, enteresan  :o
Gönderen: fatih_06 - 23 Mayıs 2012, 22:25:57
manuel fan düğmesi  takılmış olabilir yada arka silecek suyu vs vs yada başka bişey mesela sis farı düğmesi yada orjinalinde orada bozulan bi butonun yerinede konmuş olabilir :)
Gönderen: Nopass - 23 Mayıs 2012, 22:27:54
Orjinal birşey değil yani :) Ben tüm golflerde var sandım.
Gönderen: servet_volt - 23 Mayıs 2012, 22:32:28
ilginc..
Gönderen: burak.akın - 23 Mayıs 2012, 22:33:06
fan düğmesi olabilir mi ? bi tepki yokmu bastığında
Gönderen: Nopass - 23 Mayıs 2012, 22:37:52
 Hiçbir tepki yok. Ne fan, ne sis, ne silecek suyu.
Gönderen: burak.akın - 23 Mayıs 2012, 22:42:32
iptal edilmiştir o zaman. büyük ihtimal fan falandır.
Gönderen: servet_volt - 23 Mayıs 2012, 22:48:01
dugmeyı sok kablo varmı yokmu bak bakalım.? Bıde bu soldakı far dugmesının altındakı kırmızı yerdekı neyın ısıgı? O ıkı kısımdakıler ne ıcın yanıyo?
Gönderen: Nopass - 23 Mayıs 2012, 22:50:12
Yarın bir bakayım ok, soldaki jikle ışığı  :tamamdir
Gönderen: TanerErbay - 23 Mayıs 2012, 22:59:21
dugmeyı sok kablo varmı yokmu bak bakalım.? Bıde bu soldakı far dugmesının altındakı kırmızı yerdekı neyın ısıgı? O ıkı kısımdakıler ne ıcın yanıyo?

el freni isigi
Gönderen: Mk1GTI - 23 Mayıs 2012, 23:04:56
Öyle bir düğme yok zaten yemyeşil iğrenç bir düğmeyi fabrika oraya koymaz :D 

Soldaki far düğmesinin altındaki ışık otomatik jikleli mk1 lerde el freni ikaz ışığı manuel jikleli modellerde jikle açık uyarı ışığı..
Gönderen: Nopass - 23 Mayıs 2012, 23:22:48
Bugün marş motoru kömürleri değişti, şu an bir problem yok. Şu karbüratör ve baskı balata olayınıda hallettiimmi zor kısmı bitmiş olacak inşallah.
Gönderen: Nopass - 23 Mayıs 2012, 23:25:17
Hepiniz sağolun arkadaşlar, ön taraf ve jantlar ile ilgili düşünceler var bende de ama önce şu iç organları bitirelim yine tavsiyeleri alacağız inşallah  :tamamdir
Gönderen: servet_volt - 23 Mayıs 2012, 23:35:07
eyw sagolun malum mk1 bakıyom bende fransız kalmamak gerek. :D
Gönderen: GolfMk1Cabrio - 24 Mayıs 2012, 00:29:32
Bugün marş motoru kömürleri değişti, şu an bir problem yok. Şu karbüratör ve baskı balata olayınıda hallettiimmi zor kısmı bitmiş olacak inşallah.
Hadi gözün aydın abi  :tamamdir
Gönderen: fatih_06 - 24 Mayıs 2012, 00:41:37
bu şekilde alışacaksınız birbirinize sen ona sevgi ve emek verdikçe o daha fazlasını isteyecek ama hakederek ister :)
Gönderen: GolfMk1Cabrio - 24 Mayıs 2012, 01:05:37
bu şekilde alışacaksınız birbirinize sen ona sevgi ve emek verdikçe o daha fazlasını isteyecek ama hakederek ister :)
Bak ne güzel diyosun aga sonra diyolar ki sen MK-1'ine çok değer veriyon diye niye çünkü emeğimin karşılığını alıyorum  :)
Gönderen: Mk1GTI - 24 Mayıs 2012, 10:55:06
Evet kasası çok orjin duruyor. Göze çarpan bir atıklık yok sadece ön panel beyaza boyanıp yeni far aldımı önüde güzel olucak.. Jantlar yakışıyor onlara elleme bence..
Gönderen: 3-rcn - 24 Mayıs 2012, 11:19:29
ersan abi bu saatteki bu orta uste duran gosterge neyin gostergesi acaba
Gönderen: issahin - 24 Mayıs 2012, 11:20:31
hayırlı olsun.araban sitede hala satılık görünüyo. ;-))
Gönderen: OffLineR - 24 Mayıs 2012, 11:25:21
Arkadaşlar dörtlülerin altında bir buton var, yeşil ve üstünde WARMER ON yazıyor, ne işe yarar çözemedim.Fotoğrafta ok işareti ile gösterdim. Nedir bu acaba ?

(http://d1205.hizliresim.com/x/r/6l6fv.jpg)

Canada gibi yerlerde araçlar garajlarda eve getirilince fişe takılıyor.
Genelde bunlarda işe gidiş saatinden yarım saat önce devreye girerek aracı ısıtıyor ki hem yakıt tüketimi düşsün hem de araç kolay çalışsın.
O nedenle fişe takılı olduğunu belirterek sürücüyü uyarmaya yarıyor olabilir.
Gönderen: issahin - 24 Mayıs 2012, 11:26:54
sahibinden de 84672290 ilan numaralı araç için ne dersiniz?
ilgimi çekmeye başladılar nedense.
Gönderen: Mk1GTI - 24 Mayıs 2012, 11:28:21
ersan abi bu saatteki bu orta uste duran gosterge neyin gostergesi acaba

Ekometre.. Emme manifold bölgesinde vacumm çıkışı vardır ordan emilen havanın miktarına göre bu gösterge çalışır.. Tüm GTI larda ve 82 den sonraki bazı düz motorlu modellerde kullanıldı.
Gönderen: 3-rcn - 24 Mayıs 2012, 11:30:44
Ekometre.. Emme manifold bölgesinde vacumm çıkışı vardır ordan emilen havanın miktarına göre bu gösterge çalışır.. Tüm GTI larda ve 82 den sonraki bazı düz motorlu modellerde kullanıldı.
tesekkkürler abi
Gönderen: TEYOLOGY - 24 Mayıs 2012, 11:31:54
İlyas arkadaşımız toplamıştı onu. forumda başlığı da var. sonra sattı aracı. zaman zaman bu şekilde kendini gösteriyor araç forumda. çok güzel araç.
Gönderen: Mk1GTI - 24 Mayıs 2012, 11:32:59
sahibinden de 84672290 ilan numaralı araç için ne dersiniz?
ilgimi çekmeye başladılar nedense.

O araç sitemizden zaten.. Bir satılığa çıktı alan satıyor alan satıyor ama sanırım burda aracın değil onu alanların bir göz hayranlığı ile alıp sonra beklentilirinin klasik değil reno yada tofaş olduğunu anladıklarından satışa çıkardıkları..
Gönderen: TEYOLOGY - 24 Mayıs 2012, 11:40:58
daha önceden de Milas'ta değil miydi? satıcı ismini hatırlamıyorum. acaba alan kişi satmak için değil de vitrin için koyuyor olabilir mi?
Gönderen: Nopass - 24 Mayıs 2012, 15:06:03
Arkadaşlar kaput açma kolu elimde kaldı. Bu araba beni hiç sevmedi, Allahda sabrımı sınıyor sanırım, ilk aldığım günden beri...  
Nasıl açabilirim kaputu arkadaşlar? Tel kopmuş, penseyle çekebilirmiyim acaba dedim ama ucu gözükmüyor.

Düldül=3 - Ben=0
Öğleden sonra arabayı karbüratör yıkatmaya götürmek için eve geldim. İlk seferde çalıştı, sevindim. Oh dedim, kafayı çıkarttım yola çıkıcam karşıdan bir bayan şöför zınk diye soktu kafasını, frene basar basmaz stop etti araba. Dene dene çalışmaz, yine iterek evin önüne çektim, bayağıda omuz kası oldu bir hafta içinde itmekten, neyse kapının önüne getirdim kan ter içinde, karbüratöre benzin damlatmak için kaputu açmak istedim. Birazda sinirle kolu çekince hoop kol elimde kaldı, kaputta kapalı kaldı. Teli kopmuş. Sinirden gülme krizine girdim : )

Kaputu açamıyorum, karbüratöre benzin damlatamıyorum, karbüratörü yıkatmaya götüremiyorum. Oh miss...  >:(

Gönderen: servet_volt - 24 Mayıs 2012, 15:38:57
abi sende bı ugursuzluk var ama cozemedım daha ben :)
Gönderen: Nopass - 24 Mayıs 2012, 15:51:24
Bende çözemedim valla  :-X
Gönderen: nizam - 24 Mayıs 2012, 15:54:19
sana denk gelmiş eski araba işi bu biraz sabırda lazım tutma kolunun ucunda bir kursun var o gitmiş olabilir  siyah boru kabloyu sıyır teli görürsün pense ile güzel bir şekilde tut nazik şekilde çek o teli bisiklet fren teli kullanarakta yapabilirsin parça olarak alabilrsin ( otomekanikte vardır 10 15 lira birşeydi )
Gönderen: OffLineR - 24 Mayıs 2012, 16:19:56
Ben de ne güzel yazmışım.
Bilen biri geldi Allah'tan :)
Gönderen: Nopass - 24 Mayıs 2012, 16:59:15
sana denk gelmiş eski araba işi bu biraz sabırda lazım tutma kolunun ucunda bir kursun var o gitmiş olabilir  siyah boru kabloyu sıyır teli görürsün pense ile güzel bir şekilde tut nazik şekilde çek o teli bisiklet fren teli kullanarakta yapabilirsin parça olarak alabilrsin ( otomekanikte vardır 10 15 lira birşeydi )

Dediğin gibi yapıp hallettim sağolasın. Eski araba sabır işi biliyorum ama hepsi üst üste gelince trajikomik oldu biraz.
Gönderen: nizam - 24 Mayıs 2012, 17:06:46
Dediğin gibi yapıp hallettim sağolasın. Eski araba sabır işi biliyorum ama hepsi üst üste gelince trajikomik oldu biraz.

:)
Gönderen: fatih_06 - 24 Mayıs 2012, 18:08:31
Herşeyde vardır bi hayır sıkma canını beklenen gün gelecekse çekilen çile kutsaldır :) bu tür sorunların en kolay çözümü baştan sona full bakım yapmak oda biraz zor oluyo maalesef. 
Gönderen: CoX_BoY - 24 Mayıs 2012, 18:50:17
geçmiş olsun ama nizam abinin dediği doğru eski araba sabır işi ben arabayı bir gün sinirden benzin döküp yakıyordum elimden zor aldılar benzini :D Allah tüm mk1 ci kardeşlerime gönül dostlarıma sabır versin  :tamamdir
Gönderen: fatih_06 - 24 Mayıs 2012, 23:54:34
geçmiş olsun ama nizam abinin dediği doğru eski araba sabır işi ben arabayı bir gün sinirden benzin döküp yakıyordum elimden zor aldılar benzini :D Allah tüm mk1 ci kardeşlerime gönül dostlarıma sabır versin  :tamamdir

bi daha sinirlenirsen bana haber ver ben sana yakacak araba bulurum  ;D kıyma mk 1 e  :sevgi:
Gönderen: CoX_BoY - 25 Mayıs 2012, 10:45:56
bi daha sinirlenirsen bana haber ver ben sana yakacak araba bulurum  ;D kıyma mk 1 e  :sevgi:
tamam anlaştık ama geçti artık o sinirim :tamamdir  ;)
Gönderen: 3-rcn - 25 Mayıs 2012, 12:32:16
geçmiş olsun bende mk1 aldıgımda herkesin tepkisi bu araba alınırmıydı bunu sat hurdaya baska biseyler alamya bak diyorlardı bende herkese dedim bu araba sırf bu inat yuzunden yurucek dedim ve su anda yarım yamalak yuruyor benimde ateşlemede bi sıkıntı var gibi bakıcaz artık
Gönderen: Nopass - 25 Mayıs 2012, 12:46:19
geçmiş olsun bende mk1 aldıgımda herkesin tepkisi bu araba alınırmıydı bunu sat hurdaya baska biseyler alamya bak diyorlardı bende herkese dedim bu araba sırf bu inat yuzunden yurucek dedim ve su anda yarım yamalak yuruyor benimde ateşlemede bi sıkıntı var gibi bakıcaz artık

Senin projeye yazdığın mesajdan sonra baktımda, maşallah çok güzel yapmışsın. Renk benimde çok sevdiğim ve kafamda değiştirmek istediğim renk. Karbüratör Erşan Hocamında dediği gibi demek bu serilerde sıkıntılı , sende aynı sorundan bahsetmişsin. Haftabaşı gidicem karbüratör için dünkü kaput olayından sonra yine erteledim mecburen, eğer karbüratörü düzeltemezsek senin projeni takipteyim. Birde o son taktığın devir, yağ basınç göstergesi  kaça mal oldu ?
Gönderen: 3-rcn - 25 Mayıs 2012, 14:15:50
On
Senin projeye yazdığın mesajdan sonra baktımda, maşallah çok güzel yapmışsın. Renk benimde çok sevdiğim ve kafamda değiştirmek istediğim renk. Karbüratör Erşan Hocamında dediği gibi demek bu serilerde sıkıntılı , sende aynı sorundan bahsetmişsin. Haftabaşı gidicem karbüratör için dünkü kaput olayından sonra yine erteledim mecburen, eğer karbüratörü düzeltemezsek senin projeni takipteyim. Birde o son taktığın devir, yağ basınç göstergesi  kaça mal oldu ?
evet gercekten sikintili bide bnm araci benden onceki sahipleri cok ellemisler gariban bende hayata donmeye calisiyor
Onlara ben para vermedim arkadas arabana ne eksik dedi bunlar eksik dedim gitti aldi geldi bende iscilik yaptim taktim :)
Gönderen: midbar - 25 Mayıs 2012, 23:01:49
daha önceden de Milas'ta değil miydi? satıcı ismini hatırlamıyorum. acaba alan kişi satmak için değil de vitrin için koyuyor olabilir mi?

Aracı alan arkadaşta bir tane daha dizel golf1 var. Yani kendiside bir MK1 cidir. araçta bir sıkıntı yoktur bende zaten hayırlı bir iş için sattım (zararına). ama pişman da değilim açıkcası.
Gönderen: Nopass - 26 Mayıs 2012, 22:34:30
Arkadaşlar nihayet karbüratörü hallettim, çakı gibi yapmış usta sağolsun. Arabada titreme, stop etme, marş basmama sorunları tamamen çözüldü. Daha önce usta tavsiyesi istemiştim sizden fakat uzak mesafeye götüremediğim için Üsküdar'a yakın yerlerde kendim usta aradım bayağı, merkezde Hasan Usta'yı buldum, gerçekten işinin ehli eski ustalardanmış. Baskı balatayıda hafta içi yine ona değiştirticem, ondan sonra büyük sıkıntı kalmıyor inşallah.
Gönderen: servet_volt - 26 Mayıs 2012, 22:40:34
hadı hayırlısı olsun abi :) cık keyfını sur arabanın gez dolaşşş :))) hakettınnn...
Gönderen: Han - 27 Mayıs 2012, 00:00:28
Hasan usta iyi ustadır birde namı daha fazla olan seyit usta var kartalda şehit oto ;)
Gönderen: TanerErbay - 27 Mayıs 2012, 00:26:34
nerde bu Hasan Usta

bilelim gidelim
Gönderen: Han - 27 Mayıs 2012, 02:25:24
altıyoldaydı sanırım abi kadıköy- hasan paşada
Gönderen: Nopass - 27 Mayıs 2012, 02:39:38
@Han, @TanerErbay O başka Hasan Usta sanırım, isim benzerliği oldu .)

Üsküdar'dan fıstıkağacına çıkarken Bülbülderesi camiinin yan sokağından (Selanikliler sok) girince 50 mt ilerde Çelikkaya Oto, Hasan Usta. Vw ci değil ama tüm eski araçların dilinden anlıyor. Ben ordayken, Ascona, Mercedes, Peugeot vardı elinde.

@servet_volt sağolasın, vahşi ata biner gibi yavaş yavaş sevdirecek kendini heralde : )