vwtr.net

Serbest Forum => Sohbet => Konuyu başlatan: zamazingo - 29 Mart 2012, 20:30:48

Başlık: Profesyonel fotoğraf makinesi
Gönderen: zamazingo - 29 Mart 2012, 20:30:48
Arkadaşlar merhabalar.Fotoğraf işine biraz merak saldım.Havalar da çok güzel gidiyor.Bunun etkisi var.Şimdi sorularım şöyle.
Profesyonel makine istiyorum.1000 lira bütçem var.Kredi kartımla ödeyebilirim.2. el düşünmüyorum.Yeni başlayacağım için öyle aşırı pahalı şeyler istemiyorum.
Bu fiyata alabileceğim en iyi makineyi önerirseniz sevinirim.İyi forumlar.Eğer makineyi alabilirsem bir arşiv yapmak istiyorum kendi fotoğraflarımdan. :sevgi:
Başlık: Ynt: Profesyonel fotoğraf makinesi
Gönderen: gcilingir - 29 Mart 2012, 22:33:18
nikkon olsun çamurdan olsun ;)
Gönderen: hrntncy - 30 Mart 2012, 18:40:35
nikon d 3000 veya nikon d 90 al işini fazlasıyla görür
Gönderen: escocem - 30 Mart 2012, 19:11:25
1000 tl bütcem var yazmış arkadaş,varsa o paraya D90 bir kaç tane alayım :)
Gönderen: zamazingo - 30 Mart 2012, 19:17:52
Arkadaşlar bayağı bayağı araştırdım ürünleri...İzmirli bir satıcı ile görüştüm.Canon eos 1000d...18-55 lens ile alacağım.950 lira ile 1000 lira arası böyle...ileride de para biriktirince güzel bir lens alıp kadroyu tamamlayacağım.Herkese soruyorum.Bakın konuşma aynen şöyle...
Merhaba bir fotoğraf makinesi düşünüyorum 1000 lira civarı.Eos 1000d var aklımda...
500 daha koy şunu al bilağer.
Yandan öteki 500 koydun madem 200 daha koy bunu al.:)Arkadaşlar 1000 lirayı geçemem şu an.Öğrencilik halleri malum.Aşırıya kaçmak da istemiyorum.1000d ve güzel bir lens ile şık fotoğraflar alınmış.Bayağı bir inceleme fırsatım oldu.Bu makine hakkındaki yorumlar nedir?:)
Bir de bu aletlerin bayisi diye bir durum yok sanırım.Orjinallik konusunda sıkıntı olur mu?Eurasia garantili diyolar.Distirbtör firma sanırım bu.
Gönderen: STAK67 - 01 Nisan 2012, 11:48:37
Arkadaşlar bayağı bayağı araştırdım ürünleri...İzmirli bir satıcı ile görüştüm.Canon eos 1000d...18-55 lens ile alacağım.950 lira ile 1000 lira arası böyle...ileride de para biriktirince güzel bir lens alıp kadroyu tamamlayacağım.Herkese soruyorum.Bakın konuşma aynen şöyle...
Merhaba bir fotoğraf makinesi düşünüyorum 1000 lira civarı.Eos 1000d var aklımda...
500 daha koy şunu al bilağer.
Yandan öteki 500 koydun madem 200 daha koy bunu al.:)Arkadaşlar 1000 lirayı geçemem şu an.Öğrencilik halleri malum.Aşırıya kaçmak da istemiyorum.1000d ve güzel bir lens ile şık fotoğraflar alınmış.Bayağı bir inceleme fırsatım oldu.Bu makine hakkındaki yorumlar nedir?:)
Bir de bu aletlerin bayisi diye bir durum yok sanırım.Orjinallik konusunda sıkıntı olur mu?Eurasia garantili diyolar.Distirbtör firma sanırım bu.

bir arkadaşım 300D satıyor 1000 liraya yanındada 70-100 ve 18-55 lens ile birlikte ikinci el düşünürmsünüz bilmem
Gönderen: vp703 - 01 Nisan 2012, 13:54:38
d3000 arastir kardesim bu hobby e nikonla baslamani tavsiye ederim yoksa canonla bi zevk alamassin makinayi kesfedene kadar sogursun nikon daha kolay ve zevkli :) 18-55 lens de pek bi isine yaramaz ;)
Gönderen: byphotography - 01 Nisan 2012, 14:00:14
Eğer 1000 TL bütçeniz varsa tek alabileceğiniz makine yarı profesyonel Canon 1000d eos'dur.Bende şuan onu kullanıyorum gayet memnunum ileridede güzel bir lens aldın mı tadından yenmez :)
Birde alırken mağazadan alma derim internetten araştır daha ucuz birde alabiliyosan çantasıyla felan al çünkü ayrıyetten almaya kalkarsan pahalı birşey hiç olmadı kendine bi çanta  bul ona koy(benim gibi)  ;D
Gönderen: Onamdar - 02 Nisan 2012, 09:32:57
Canon un aksesuar ve lensleri nikona göre daha çok ve daha ucuzdur. Çekim kalitesi olarakda aralarında çok bi fark yok emin ol.
2. el düşünmüyorum demişsin ama bence düşünsen çok iyi olur. nikon d3100-3000 yada canon 500d bulabilirsin 1000 liraya
sıfır olarak 1000d demişsinde onların sıfırı varmı acaba 1100d lere ne kadar fiyat çektiler onlarda 1200 filandır sanırım.
Gönderen: zamazingo - 06 Nisan 2012, 01:01:30
Arkadaşlar kusura bakmayın.Geç bir cevap oldu.Makine işini hallettim.Bir satıcı ile görüştüm.950 lira dedi fiyata.Orjinal distrbitör garantili.Erkayalar...
Şu an konumum itibarı ile makineye uzağım.Malum öğrencilik de var.2 hafta sonra ailem para yatırınca alacağım makineyi.Gözümle görerek alacağım.Canon eos 1000D'de karar kıldım bu arada.Kendimi geliştirmek istiyorum zamanla.Ama öyle kağıt üzerinde değil çalışarak.Canon ve kit lens çekimlerinde çok iyi başarılara imza atanlar var.Bir kaç parça aksesuar almam gerekiyordu.Ben de makineyi almadan aksesuarları alayım,makineyi de en iyi şekilde koruyayım dedim.Aldıklarım şimdilik şunlar.
Tiffen 58 mm uv filtre
4 gb class 10 hafıza kartı
JJc marka flaş kapağı.(Su terazili olandan)
JJc marka geçmeli tip ekran koruyucu.
Orjinal canon çanta
Discovered Easycover silikon body kılıfı (Alınacak)
Slik F-730 tripod.:) (Alınacak) İlginiz için çok teşekkürler arkadaşlar.Vw fotoğraflarını inşallah güzel karelerim artık.
Gönderen: Onamdar - 06 Nisan 2012, 09:23:07
18-55 in yanına 55-250 IS çok güzel gider ;)
eos 600d ve 55-250 lens cokin uv filtre ile tel örgülerin arkasındaki şahin çekimim izmir doğal yaşam parkı bu arada burası http://www.fotokritik.com/2776561/esaretin-resmi
Başlık: Ynt: 1.4 TSI Midline 122 PS Yakıt Durumu
Gönderen: byphotography - 06 Nisan 2012, 09:46:45
Meslektaş çıktı bana iyi hayırlı uğurlu olsun allah güzel kareler çekmeyi nasip eylesin :)
Gönderen: zamazingo - 06 Nisan 2012, 13:51:32
Sağ olun arkadaşlar.Bu arada Şahin de güzel çıkmış hocam.Ellerine sağlık.Vallaha şimdilik başka lens düşünemiyorum.Çünkü maddiyat olarak göçtüm.:)Kendim biriktirip almak istedim.Öğrenciyi aştı biraz.:)Bakalım bütün malzemeleri topladım.Arkadaşlar bu arada hafıza kartının 4 gb olarak alacağız ama class 10 istiyordum ben.İlerde de zorluk çıkarmasın diye.Class 6 yeterli diyorlar.Seri çekimde yeterli olur mu? Üstatlardan yardım bekliyorum.:)
Gönderen: Onamdar - 06 Nisan 2012, 14:20:20
class 10 al kafan rahat olsun video filanda çekmeyi düşünürsen eğer
Gönderen: zamazingo - 06 Nisan 2012, 15:09:43
Hocam makinenin video çekme özelliği yok ama aktarmalarda ve yazma hızlarında da hızlı olsun diye 4 gb class 10 tercih edeceğim.Arkadaşlar bu arada bütün koruma ekipmanlarını aldım makinanın.Zırhlı gibi olacak ama olsun.:)Yakışacağına eminim.Almam gerektiğini düşündüğüm herşeyi aldım.Aksesuarlar tripod haric 200 liraya yakın tuttu.
Gönderen: zamazingo - 05 Mayıs 2012, 12:34:36
Arkadaşlar makinemi de aldım.Hafıza kartı,parasoley ve makineyi 1050 liraya aldım.:)
İnşallah güzel fotoğraflar çekeceğim...
Gönderen: FelixCrail - 05 Mayıs 2012, 21:46:02
Makineyi cozdukten sonra 50mm al derim. Kit lens guzel ama makinanin hakkini vermiyor. Bazi yerlerde ise yariyor ama

Sonrada bi tele zoom iyi gider
Gönderen: zamazingo - 06 Mayıs 2012, 17:45:19
Hocam sorma bu işin ardı arkası yok.:) Şu sıralar düşünmüyorum yeni lens almayı.Ancak ilerleyen zamanlarda kaçınılmaz gibi görünüyor. :sevgi:
18-55 ile harika resimler çekenler gördüm.Benim amacım ise 18-55 ile yapılabileceğin en iyisini yapıp sonra diğer lenslere geçmek.Tavsiyeleriniz varsa dinlerim. :sevgi:
Bu arada tripod alıyorum 1 ay içinde.Slik f730 düşünüyorum.Sizce nasıl olur?
Gönderen: FelixCrail - 06 Mayıs 2012, 18:10:03
ben eskiden dslr-like için uygun fiyatlı olan vanguard mk4 almıştım. dslr de de onu kullanıyorum. (gerçi şimdiye kadar hiç ihtiyacım olmadı :) )

ben 2003 de foto çekmeye bi hevesle başladım. o zamanlar like makinem vardı (fuji s6000fd) 4-5 sen onu kullandıktan sonra bana yetmemeye başlayınca samsung gx20 aldım. üstünde 18-55mm ile geldi. birkaç ay onla idare edip 70tl ye 100-200mm aldım manuel. baktım bu fiyata çok kaliteli fotolar veriyor 2 hafta önce gene 70tl ye manuel f1.9 50mm aldım.

arkadaşlarımın baskıları üzerine 3 aydır da düğün nişan fotoları çekiyorum para karşılığı :) arabaya yakıt parası vs çıkıyor hiç olmazsa :)

çektiklerimi buraya atıyorum : http://www.facebook.com/omersirelphotography
Gönderen: zamazingo - 07 Mayıs 2012, 22:46:22
Hocam resimlerinizi inceledim.Çok harika resimler çekmişsiniz.:)Ellerinize sağlık.Ben de ufak ufak başlıyorum.Kendimi geliştirmeyi çok istiyorum.Şu anda memleketimde olmadığım ve bu tarafları pek bilmediğim için teknik kısmı ile uğraşıyorum.Uygulama kısmı 26 haziranda başlayacak kısmetse...Gideceğim yerlerin listesini çıkardım.Ve 12 tane noktam var şu anda.Ve hepsinden çok iyi pozlar çıkacağına eminim.Uzun pozlama ve bokeh hastasıyım diyebilirim.1 haftadır okuyorum.Bayağı bir teori kaptım...Sizinde başınızı ağrıtabilirim. :D
Bu arada ilk bokeh denememi de sizinle paylaşıyorum.Yorumlarınız çok değerli arkadaşlar.El benim elim. :bekleriz:
(http://img403.imageshack.us/img403/180/photographerfk4.jpg)
Cevap biraz geç oldu kusura bakmayın.:)
Gönderen: FelixCrail - 08 Mayıs 2012, 07:26:34
ilk deneme için çok iyi bi bokeh örneği olmuş bence.
Gönderen: zamazingo - 08 Mayıs 2012, 10:00:01
Teşekkür ederim hocam.:)Dikkat ettiyseniz hocam diyorum. ;D
Bu arada size bir soru sorayım.Manuel modda kullanırken -2 ve +2 değerlik olan tablo(sanırım pozometre idi adı) değişmiyor değil mi? Enstantane ve diyaframa göre kendisi değişiyor.
Gönderen: FelixCrail - 08 Mayıs 2012, 10:07:41
Hoca sayilcak kadar iyi degilim. Kendime gore biseyler yapmaya calisiyorum sadece.

Manule kullanirken netlemeyi sen yaparsin. Lens A moduna sahip degilse diyaframi makineden ayarlayamazsin. Otomatik modda cekim yapamazsin manuel ile. Pozometreyi kullanman gerekebilir. Yada benim gibi alirsin en acik diyaframa, makineye de enstantane ayarlamasini birakirsin. En rahati bu. Manuel alip kullanmadan anlamak biraz zor. Her manuel de ayarlamalar farkli oluyor bide. Ben 2. Manuelimi alinca anladim bunu.

Bokeh istedigine gorev diyafram degeri ufak lensler sana gore. İstanbuldamisin? Makinende pentax yada samsungsa benim manuelle deneme yapabilirsin
Gönderen: zamazingo - 08 Mayıs 2012, 10:41:56
Sağolasın üstad.Ancak Aksaraydayım.:)Üniversite dolayısıyla  bir süre daha buradayım.25 Haziran gibi evime dönüyorum.Manisa.:)
Önerilerini dikkate alacağım.:)Bu arada makine eos 1000d.18-55 kit lens var üzerinde.:)
Gönderen: Onamdar - 08 Mayıs 2012, 17:42:36
Buda benden bir bokeh ;)
Doğal yaşam parknda 55-250 lensle çektim
http://www.fotokritik.com/2776561/esaretin-resmi
Gönderen: zamazingo - 08 Mayıs 2012, 19:15:07
Gerçekten mükemmel çıkmış hocam.Body ne idi bunu çekerken.:)Malum 18-55 kit lens çok kral fotoğraflar yakalayamıyor ama yine de benim için çok bile...Araç fotoğrafları çekerken neler yapmam gerektiği konusunda biraz bilgi verirmisiniz?
Gönderen: FelixCrail - 08 Mayıs 2012, 22:24:22
Bokehi yapan bodyden cok acik diyafram+yuksek mm degeri. O arkadasin bokeh etkisi bu yuzden sendekinden fazla.

Arac cekimi icin iyi bir mekan ve isik yeterli. Havada parcali bulutlu ise hdr iyi gider
Gönderen: Onamdar - 09 Mayıs 2012, 09:24:56
Gerçekten mükemmel çıkmış hocam.Body ne idi bunu çekerken.:)Malum 18-55 kit lens çok kral fotoğraflar yakalayamıyor ama yine de benim için çok bile...Araç fotoğrafları çekerken neler yapmam gerektiği konusunda biraz bilgi verirmisiniz?
600d ile çektim ama arkadaşın dediği gibi f değeri minimum odak mesafesi maksimum olucak

odak 250 de çektim onu

İyi araç fotoğrafları için akşam üzeri uzun pozlama kısık diyafram 100 iso iyi white balance gerekli :)
Gönderen: zamazingo - 11 Mayıs 2012, 12:10:36
Hocam tavsiyeleriniz için çok teşekkürler.:) Bugün tripodum geldi.Slik f730 aldım.0 km.:)90 liraya 3 takst yaptrdm kargo dahl...
Benim makine için gayet yeterli gibi görünüyor.Kendime küçük bir blog açtım.Eğer incelemek isterseniz buyrun.
fatihkoyunoglu.blogspot.com
Aynı yurtta kaldığım bir arkadaşım bir bmw almış.Bakalım irtibatı kurarsam bir iki tane poz almaya çalışacağım.:=)
Gönderen: Onamdar - 11 Mayıs 2012, 12:35:20
İlk üç resimde white balans pek iyi ayarlanmamış bütün tonlar ölmüş.
Ama diğerleri güzel özellikle en son resmini çok beğendim. 100 isoda daha uzun pozlamayla o resmi birdaha çekip koy :D. Hafif bi noise var sanki. Birde aklında olsun odaklanmak istediğin kareyi kadrajın ortasına yerleştirme sağa yada sola doğru koy daha başarılı komposizyonlar olur.
Gönderen: zamazingo - 11 Mayıs 2012, 14:08:31
Yorumun için çok sağol hocam.:)İlk 3 resim ilk 50 shutter içinden seçtiklerim.Makineyi tanımaya çalışırken öyle oldu.Son resim duvar kağıdım.:)
Bende favori olarak o resmi tutuyorum şimdilik.Çalışma masasının üstüne çamaşır sepetini ters kapatarak yaptığım ve yurdun camından çektiğim bir kare.Bugün gece yeni uzun pozlamalar gelecek kısmetse...Gece fotoğraf çekmeyi gündüzden daha çok seviyorum.Aşk gibi oluyor. :sevgi:Ne çıkacağını bilmeden basıyorsun tetiğe.:)
Bu arada son resimde iso 100 zaten.Ama pozlama süresi çok uzun değildi.Bu gece size bir fotoğraf çekeceğim.Düzlüğün sonunu görebilen olacak mı bakalım. :D
Gönderen: zamazingo - 11 Mayıs 2012, 14:15:37
Bu arada uzun pozlamanın makineye olumsuz etki ettiğini fazla ısınma sorunu oluşturabileceğini okudum.Benim makinede hiç olumsuz yönü yada sorunu ile karşılaşmadım.Gerçi daha 300-400 shutter anca oldu ama... ::)
Gönderen: FelixCrail - 11 Mayıs 2012, 15:37:03
Uzun pozlama saatlerce surmedikten sonra cok sorun olmaz bence. Zaten sandigin kadar zararli olsa makinede bulb modu olmaz.
Gönderen: Onamdar - 11 Mayıs 2012, 15:45:55
düşük ışıkda uzun pozlamanın bi zararı olmaz ama yoğun ışıkda bulb yapılırsa ısınabilir sensör
Gönderen: FelixCrail - 11 Mayıs 2012, 18:22:49
1000d nin sensoru cabuk isinan ccd mi?
Gönderen: zamazingo - 11 Mayıs 2012, 20:47:09
Cmos sensörü hocam.:)
Bu arada bir kaç poz çekeyim diyordum.Odanın penceresi kapalı.Giyindik malzemeleri ayarladık.Süslendik.Bir baktım yağmur almış başını gidiyor.:)
Odanın penceresinden bir iki poz alıp bugünü kapattım.Havayı kurutunca gideceğim artık okuldan pozları almaya.
Gönderen: FelixCrail - 11 Mayıs 2012, 22:04:24
yağmur çamur dinlemeyen bir makine lazımsa pentax/samsung  :)

(http://pentaxlife.com/files/2007/05/pentax-k10d-waterproof-test.jpg)
Gönderen: STAK67 - 12 Mayıs 2012, 01:45:15
bende canon 600d aldım alalı 1 hafta oldu ama shutter 1250 civarı şuan :)  biraz hızlıyım sanırım
Gönderen: zamazingo - 12 Mayıs 2012, 09:55:33
Hocam ne yaptın sen anladık sağlamda. :DBulaşık makinesine de koyuyormusun.:)
Bu arada 1250 shutter çok ya.:)Hızlı gidiyorsun.Ventoyu çekiyorsun değilmi Hasan üstadım.:)
Ben de çekilecek bir araba istiyorum...
Gönderen: FelixCrail - 12 Mayıs 2012, 10:06:03
Cekilecek bi araba olsa gidip beraber onu ceksek. Boylelikle farklingorus acilarini gormus oluruz. Bizim burda eski amerikan klasikleri var tek tuk yol kenarlarinda :)

1250 bisey degil. Canon nikon falan 300-400bin gorur diyolar nette.
Gönderen: zamazingo - 12 Mayıs 2012, 10:25:09
Evet hocam bende okudum yorumları.Makineyi düzgün kullanmaya çok özen gösteriyorum.Her kullanımdan sonra temizleyip kaldırıyorum. :sevgi:
Kısmetse bir vw buluşmasına gelmek istiyorum.Eğer arkadaşlar izin verirse herkesin araçlarını çekip koyarız siteye...Yalnız konumum itibarı ile gelebileceğim yerler İzmir ile sınırlı oluyor.İzmir tayfası ile tanışmayı gerçekten isterim.:)
Bu arada otomobil fotoğrafı çekerken diyafram,pozlama süresi,pozometre vs ayarların nasıl olmasını tavsiye edersiniz.Henüz otomobil fotoğrafı çekemedim de.:) :D
Gönderen: FelixCrail - 12 Mayıs 2012, 13:12:45
Bu saydigin ayarlar senin zevkine ve ortam aydinlatmadina gore degisir. O yuzden su ayara getir cek diyemeyiz.
Gönderen: zamazingo - 13 Mayıs 2012, 13:09:45
Eyvallah hocam.:) Arkadaşımın 17 jantlı bir Bora'sı var.Kısmetse memlekete gidince bir kaç poz paylaşırım sizlerle...Aracı önce güzel bir yıkamak lazım tabi. ;D :D
Gönderen: FelixCrail - 13 Mayıs 2012, 20:09:38
bende şimdi derme çatma bi home studio yapmaya çalışıcam evde  ;D projeksiyon perdesi ve evdeki beyaz lambaları kullanmayı düşünüyorum  ;D
Gönderen: zamazingo - 14 Mayıs 2012, 12:58:38
Hocam tepsileri güneş ışığı yansıtıcısı,beyaz saten boya ile boyanmış duvarı da arka fon yaparsın.2-3 tane de spot buldun mu FelixCrail fotoğrafçılık. :D
Gönderen: FelixCrail - 14 Mayıs 2012, 13:19:49
Hanim duvara civi caktirmadigi icin dun perdeyi acamadim :) o gormeden cakicaz civiyi artik :D

Tepsi degil ama kalorifer arkasina isi icin konulan strafordan kendime reflektor yaptim. Cok randimanli olmasada is goruyor. Ama belki daha iyidir diye araba on cam gunesligini denicem :D
Gönderen: STAK67 - 14 Mayıs 2012, 14:08:05
Hocam ne yaptın sen anladık sağlamda. :DBulaşık makinesine de koyuyormusun.:)
Bu arada 1250 shutter çok ya.:)Hızlı gidiyorsun.Ventoyu çekiyorsun değilmi Hasan üstadım.:)
Ben de çekilecek bir araba istiyorum...

stopmotion video yaptım :) ondan dolayı bu kadar shutter dövdük :) ventonun fotoğrafı taş çatlasın 20 tanedir :D
video: http://www.vwtr.net/forum/video/ynt-stak67-stop-motion-t30399.0.html;msg393651#new
Gönderen: zamazingo - 14 Mayıs 2012, 20:58:58
Hocam videoyu izledim.:DGayet güzel olmuş.Kaç shutter birleştirdin orada ya?
Bu arada 3 gündür gece hava kararınca yağmur yağıyor. :D
Gönderen: Onamdar - 24 Mayıs 2012, 22:42:00
(http://gorsel.vwtr.net/foecarse/tfdtyjm/HYVD.jpg)

Buda benden bi gece çekimi :)
Gönderen: zamazingo - 25 Mayıs 2012, 10:46:01
(http://3.bp.blogspot.com/-x6_r0kNe51U/T70947YuYEI/AAAAAAAAAEk/S1eP_-5OBn8/s1600/night.JPG)
(http://3.bp.blogspot.com/-Ffw6zf-Kt1A/T73V-uEDiKI/AAAAAAAAAHU/Qu39SIqi4yw/s1600/night+(9).JPG)
(http://1.bp.blogspot.com/-40OrMcEjBfo/T73cQ5j0S_I/AAAAAAAAAHo/gBmGJhC6skY/s1600/night+(11).JPG)
Hocam bunlar da benden.Yorumlarınızı bekliyorum.Uzun pozlamayı çok sevdiğim hep geceleri çekim yapıyorum.
Gönderen: KeremDogan - 03 Temmuz 2012, 17:52:56
Uzun pozlamalar için eline sağlık. Şuan Nikonun 1000 liraya kadar en iyi makinesi p500 var. Tavsiye ederim.  :tamamdir
Gönderen: zamazingo - 07 Temmuz 2012, 20:11:47
Yorumunuz için çok teşekkür ederim. ;) Canon aldım memnunum şu ana kadar bir sorun,arıza vs çıkmadı.Tek sorun benim uyuz olmam. :sevgi: Her kullanımdan sonra güzelce silip kaldırıyorum. :D