vwtr.net

Volkswagen => Golf => Golf IV => Konuyu başlatan: ogretmen_ankara - 22 Mart 2012, 15:01:06

Başlık: Golf 4 Otomatik Şanzuman Yağı (Sorun halledildi)
Gönderen: ogretmen_ankara - 22 Mart 2012, 15:01:06
Merhaba arkadaşlar, benim merak ettiğim otomatik kullanan arkadaşlar, şanzuman yağı değişimi yapan var mı, yağ değişiminden sonraki durum nedir?

1. vitesten 2 ye atarken bazen vuruntu oluyor, fakat bu çok nadir, özellikle de şehiriçinde çok kalıp şanzuman ısındığında meydana geliyor.çoğu zaman da sıkıntısız geçiş yapıyor...Tavsiye üzerine şaşmazda otomatik şanzumancıya gittim, yağı kontrol ettiler, seviyesi iyi, eksik yok dediler, yağ değişimi oldu mu diye sordu, olmadı diye söyledim, mutlaka değişmesi gerektiğini ifade etti...

Sonra yekili servisi doğuşu aradım, oradaki servis ustasıyla konuştum, aynen söylediği şu, tam otomatik şanzumanlı araçlarda yağ değişimi ünitelerini kaldırdık, hangi aracın değiştirdiksek sorunlar çıktı, o nedenle 3-4 senedir değişim yapmıyoruz dedi, triptoniklerde ise 60 binde bir değişir dedi...

Bir başka servise sordum, illede yağdan olmaz dedi, bogaz kelebeğinde de bir ayarsızlık vuruntu meydana getirebilir, araç beyni yanlış sinyal yollar ve vites değişimini ayarlayamaz dedi...yada selenoidlerden olabilir dedi, açar bakarız ama garanti eremem düzelecek diye, daha kötü de olabilir dedi, ben de elletmedim

Aracımda çok dik bir rampada bile geri kaçırması yok, vitesi doldurmada gecikmede yok, ara ara dediğim gibi vuruntu yapıyor, bilgisi ve bu durumu yaşamış tecrübesi olan arkadaşlar yardımcı olabilirse sevinirim,  yetkili servis ile özel servis tam zıt söylüyor

Forumda konuyla alakalı araştırmalar yaptım fakat orada da net bişey çıkmamış,
Başlık: Ynt: Golf 4 otomatik şanzuman yağı
Gönderen: serhan61 - 22 Mart 2012, 16:49:45
vuruntu yaptığı zamanlarda aracın devri çok düşükse yapabiliyor.yani sıkışık trafiktesiniz örneğin ışık yandı öndeki araç ilerliyor sizde kalkış yapıyorsunuz araç tam ivmeleniyor 2.vitese atacak öndeki trafik yavaşlayınca refleksif olarak ayağınızı gazdan çekiyorsunuz buda aracın sarsılmasına neden oluyor.bunu bütün otomatiklerde görmüşümdür.bence vuruntu yapıp yapmadığnı önünüzün boş olduğu bir yolda deneyin bakalım o zaman durum ney?
Gönderen: ogretmen_ankara - 22 Mart 2012, 16:57:18
vuruntu yaptığı zamanlarda aracın devri çok düşükse yapabiliyor.yani sıkışık trafiktesiniz örneğin ışık yandı öndeki araç ilerliyor sizde kalkış yapıyorsunuz araç tam ivmeleniyor 2.vitese atacak öndeki trafik yavaşlayınca refleksif olarak ayağınızı gazdan çekiyorsunuz buda aracın sarsılmasına neden oluyor.bunu bütün otomatiklerde görmüşümdür.bence vuruntu yapıp yapmadığnı önünüzün boş olduğu bir yolda deneyin bakalım o zaman durum ney?

yol boşken de bazen yapıyor, 1 den 2 ye atarken özellikle de havalar sıcakken, selenoidlerden olabilir demişti bir de özel servisteki usta, selenoidler ne işe yarar, selenoidler belli süreyle değişmesi gereken parçalar mı?
Gönderen: serhan61 - 22 Mart 2012, 17:16:19
direk şundan olabilir diyemeyiz selenoidlerdende olabilir,elektronik yada mekanik aksamdanda kaynaklanabilir. bu parça selenoid itici olarak geçiyor sanırım vites geçişlerini sağlayan parça.belli aralıklarla falan değişmez arıza olursa değişir. benim tavsiyem öyle her ustayım diyene elletmeyin şanzımanı.birde sorunu basitten -zora  doğru aratın
Gönderen: ogretmen_ankara - 22 Mart 2012, 17:29:17
direk şundan olabilir diyemeyiz selenoidlerdende olabilir,elektronik yada mekanik aksamdanda kaynaklanabilir. bu parça selenoid itici olarak geçiyor sanırım vites geçişlerini sağlayan parça.belli aralıklarla falan değişmez arıza olursa değişir. benim tavsiyem öyle her ustayım diyene elletmeyin şanzımanı.birde sorunu basitten -zora  doğru aratın

Çok teşekkürler verdiğiniz bilgiler için...
Gönderen: metalteo - 22 Mart 2012, 21:52:00
hocam bende de 2 den 3 e geçerken arada vuruntu oluyor. Bakıma girdiğimde usta yağı değiştirelim mi dedim seviyesine bakıldı hiç gerek yok  dedi istese değiştirip parasını alırdı bir güzel. Bence de büyük sıkıntı olmadığı sürece elletmemek de fayda var yoksa bir düzeni kaçdımı zevkden çok eziyete dönüşür otomatik vites  ;)
Gönderen: OffLineR - 22 Mart 2012, 23:24:12
adaptasyon yaptırdınız mı şanzumana?
Gönderen: OffLineR - 22 Mart 2012, 23:30:31
http://forums.vwvortex.com/showthread.php?847221
Gönderen: frht - 22 Mart 2012, 23:31:50
99 otomatik polo kullanıyorum, modeller farklı olmasına rağmen şanzuman siztemleri aynıdır diye düşünüyorum, tamamen aynısı olmasa bile sonuçta ikiside vw olduğu için konuya cevap vermek istedim, bahsettiğiniz 1 den 2 ye geçişteki vuruntu arada bir bendede oluyor ama çok nadir, bunun sebebinin aracın tam hızını almadan 1 den 2 ye geçmesi olduğunu düşünüyorum, yani araç 2. vitesle gidecek kadar hızlanamadan sistem vitesi 2 ye geçiriyor ve vuruntu yapıyor diye düşünüyorum, bu genelde gaza hızlı bastığımda oluyor, dediğim gibi bu esnada devir aniden yükseliyor ancak ivmelenme yavaş olduğu için yeterli hıza geçilmeden birden 2 ye geçince vuruntu oluyor diye düşünüyorum, aracı yeni aldım ve yetkili servise daha göstermedim, sanayideki ustalarda aynen bu şekilde bunun önemli bir sorun olmadığını söyledi.
Gönderen: OffLineR - 22 Mart 2012, 23:35:17
Çok biliyor o ustalar :)

Golf IV serisinde İki farklı otomatik vites yaklaşık 70-80 bin km kullandım.
Hiç vuruntu görmedim.
Varsa vuruntu çok az ise belki göz ardı edilebilir ama bu bir sorun olmadığını göstermez.
Gönderen: frht - 22 Mart 2012, 23:44:06
arkadaş yetkili servise gösterdim sonuç alamaddım demiş yada ben öyle mi anladım, siz adaptasyon yapılması gerektiğini söylüyorsunuz, bu adaptasyonu servis yapmıyorsa nerede yaptırabilirz?
Gönderen: ogretmen_ankara - 22 Mart 2012, 23:53:12
adaptasyon yaptırdınız mı şanzumana?

Hayır hiç adaptasyon yapılmadı, ustalardan hiçbiri de yapalım diyen de olmadı malesef...adaptasyonda sıkıntı varsa herzaman mı yapar yoksa arasıra mı acaba?
Gönderen: ogretmen_ankara - 22 Mart 2012, 23:54:07
99 otomatik polo kullanıyorum, modeller farklı olmasına rağmen şanzuman siztemleri aynıdır diye düşünüyorum, tamamen aynısı olmasa bile sonuçta ikiside vw olduğu için konuya cevap vermek istedim, bahsettiğiniz 1 den 2 ye geçişteki vuruntu arada bir bendede oluyor ama çok nadir, bunun sebebinin aracın tam hızını almadan 1 den 2 ye geçmesi olduğunu düşünüyorum, yani araç 2. vitesle gidecek kadar hızlanamadan sistem vitesi 2 ye geçiriyor ve vuruntu yapıyor diye düşünüyorum, bu genelde gaza hızlı bastığımda oluyor, dediğim gibi bu esnada devir aniden yükseliyor ancak ivmelenme yavaş olduğu için yeterli hıza geçilmeden birden 2 ye geçince vuruntu oluyor diye düşünüyorum, aracı yeni aldım ve yetkili servise daha göstermedim, sanayideki ustalarda aynen bu şekilde bunun önemli bir sorun olmadığını söyledi.

Dediğiniz durumu biliyorum, arkadaşımda da bora higline var otomatik, denemek için onu da çok kullandım, devirli olmasa bile viteste herhangi bir vuruntu yok kesinlikle...Evet, yağ değişecekse bile doğuş servis yapsın istedim fakat onlar da değiştirmediklerini söylediler, yağ ömrü, motor ömrü kadardır diye belirttiler
Gönderen: ogretmen_ankara - 23 Mart 2012, 00:05:36
http://forums.vwvortex.com/showthread.php?847221

yazının googledan çevirisi aşağıdaki gibi, fakat çok iyi çevirmiyor haliyle, tam ne diyor arkadaşlar, iyi ingilizcesi olan arkadaşlar;

I put the summary first to make this a quick read…
If you have an automatic transmission car, when doing a TBA (block 060), don’t forget to do engine block 063, and transmission block 000.
Just wanted to post a bit of information, which does not seem to be discussed too much around here. I’m sure many are aware of the TBA (throttle body adaptation) which is performed with a ross-tech VAG-COM. For those of us with an automatic or tiptronic transmission, we should also be performing two additional adaptations. Block 063 in the engine, and block 000 in the automatic transmission also need to have basic settings initiated. After performing all of these adaptations together (particularly the transmission adaptation) I have noticed my car runs much smoother at part throttle. No longer is there a pronounced hesitation during downshifts, the car does less gear hunting/shifting, and overall drives much smoother. Without the adaptation, the car seems to either pick too tall of a gear, or if I give it more gas, it accelerates too quickly. I have had my car for over a year, and just finally realized how much an automatic transmission adaptation helps. So hopefully this benefits some of you, especially those of us who do not deal with this stuff full time.

Remember, a TBA and other adaptations should be performed after you clear codes (something I also did not know), among other things listed in the Bentley. The Bentley manual is vague in this respect.

One other note on the automatic transmission adaptation, you must go straight to basic settings in the vag-com software, and type in 000 there. There will be no indication of any activity also, while you are in basic settings, block 000 of the automatic transmission, unlike doing basic settings for 060 and 063 in the engine. Keep that in mind when you follow the procedures. Ross-tech has a nice page on doing the adaptations:

Bir TBA (blok 060) yaparken size, bir otomatik şanzıman araba varsa, motor blok 063, ve iletim blok 000 yapmak unutmayın.

Sadece buralarda çok tartışılacak gibi görünmüyor bilgi, bir parça göndermek istedim. Eminim birçok ross teknoloji VAG-COM ile yapılır TBA (throttle body adaptasyon) farkında değilim. Otomatik veya tiptronic şanzıman ile birlikte bizler için, biz de iki ek uyarlamalar yapmak gerekir.Motor 063 Blok ve otomatik şanzıman 000 blok da temel ayarları başlatılan olması gerekir. Birlikte bu uyarlamalar tüm gerçekleştirdikten sonra (özellikle iletim adaptasyon) arabama gaz parçası daha düzgün çalışır fark etmişsinizdir. Artık downshifts sırasında belirgin bir tereddüt var, araba daha düzgün daha az av / vites değiştirme ve genel sürücüler yapar.Uyum olmasa, arabanın bir dişli çok uzun almak için ya görünüyor, ya da ben daha fazla gaz verirseniz, çok hızlı hızlandırır. Ben bir yıl boyunca benim araba vardı ve sadece bir otomatik şanzıman adaptasyon olur ne kadar artık fark etmiş. Yani umarım bu özellikle bazı, bu malzeme ile tam zamanlı anlaşma yok bize kim yararlanır.

Unutmayın, bir TBA ve diğer uyarlamalar Bentley listelenen diğer şeyler arasında size açık kodları (ben de bilmiyordum şey), sonra yapılmalıdır.Bentley kılavuzu bu konuda muğlak.
Otomatik şanzıman adaptasyonu Bir diğer not, sen düz orada 000 vag-com yazılım ve tip temel ayarlara gitmek gerekir. Eğer temel ayarları, motor 060 ve 063 temel ayarları yaparak aksine otomatik vites 000 bloke ederken, aynı zamanda herhangi bir aktivite bir gösterge olacaktır. Sizi düşünerek prosedürleri takip zaman olduğu tutun. Ross-tech uyarlamalar yaparak güzel bir sayfası vardır:
Gönderen: OffLineR - 23 Mart 2012, 00:07:59
Kısaca otomatik araçlarda kelebek adaptasyonundan sonra
063 numaralı motordaki blok için de adaptasyon çalıştırılmalı
000 numaralı şanzumandaki blok için de adaptasyon çalıştırılmalı

bu sayede vites geçişleri daha yumuşak olur diyor ;)
Gönderen: frht - 23 Mart 2012, 00:43:24
ben buradan adaptasyonun yazılımla yapıldığını anladım, bir çeşit yazılımdan bahsediyor adaptasyonun nasıl yapılacağını anlatıyor ve bunun sonucunda vites geçişlerinin daha yumuşak olduğunu söylüyor bu kadar.
Gönderen: OffLineR - 23 Mart 2012, 07:29:56
Adaptasyon normalde servislerdeki cihazlar ile yapılıyor.
Ancak Ross-Tech firmasının yazdığı Vag-Com programı ile de yapılabiliyor ve bu programı para verip kablosuyla birlikte biz de alıp, bir bilgisayara kurup, kullanabiliyoruz.
Gönderen: ogretmen_ankara - 23 Mart 2012, 08:18:50
Adaptasyon normalde servislerdeki cihazlar ile yapılıyor.
Ancak Ross-Tech firmasının yazdığı Vag-Com programı ile de yapılabiliyor ve bu programı para verip kablosuyla birlikte biz de alıp, bir bilgisayara kurup, kullanabiliyoruz.

Çok Teşekkürler...
Gönderen: Sesizlik - 23 Mart 2012, 13:39:05
Bana şanzıman demeyin.Mk4 aracımı sırf şanzıman arızası yüzünden sattım. :(
Gönderen: frht - 23 Mart 2012, 13:55:13
konuyu açan arkadaştan bir ricam olacak, eğer serviste bu adaptasyonu yaptırırsanız sonuç ve maliyet hakkında bilgilendirir misiniz,
bu arada bendeki 1 den 2 ye geçişte olan vuruntu sadece yeni çalıştığında oluyor, yani motor ve şanzuman yağı ısındıktan sonra birşey hissetmiyorum ki bu da normal olan birşey zaten.
Gönderen: ogretmen_ankara - 23 Mart 2012, 23:26:19
konuyu açan arkadaştan bir ricam olacak, eğer serviste bu adaptasyonu yaptırırsanız sonuç ve maliyet hakkında bilgilendirir misiniz,
bu arada bendeki 1 den 2 ye geçişte olan vuruntu sadece yeni çalıştığında oluyor, yani motor ve şanzuman yağı ısındıktan sonra birşey hissetmiyorum ki bu da normal olan birşey zaten.

Tabiki bilgilendiririm ne demek...Bugün 100 km kadar yol yaptım şehiriçinde, hiç vuruntu yapmadı, gayet iyidi vites geçişleri, ne iştir anlamadım...
Gönderen: hassannb - 23 Mart 2012, 23:40:00
bu adaptasyon yerine beyni sıfırlasak olurmu acaba
 :) :)
Gönderen: OffLineR - 25 Mart 2012, 19:56:11
Adaptasyon denen şey ilgili parça üzerinde değişiklik yapıldığının elektronik beyne bildirilmesidir.
Bunun sayesinde beyin eski parametreleriyle çalışmak yerine tüm bileşenleri ve değerleri kontrol ederek yeni çalışması gereken değerleri bulur.

Aksi taktirde eski parametreler ile çalışacağından yaşadığınız istenmeyen durumlar oluşur :)
Gönderen: MANKEN - 25 Mart 2012, 23:51:10
otomatık golfu kendım bılerek aldım.oncesını bılmedıgım ıcın ilk korktugum sey tabıkı şanzıman oldu ve cok arastırma yaptım şanzımancılarla gorustum netten arastırdım ve degıstırmeye karar verdım.bızım burda ımkanlar kısıtlı oldugu ıcın merkezde yetkılı servısten ayrılma ustaları buldum servısten 4 lıtre yag al gel dedı aldım geldım.şanzımanın tapalarını soktu yag bosaldı 1.5 2 lıtre yag cıktı.acaba dedım yagmı eksıktı.yagları actı cevırme dedıklerı seyın ıcıne koydu arab 3 lıtre bıle almadı.adam bılmıyomuskı yapsın bıde servısten ayrılma neyse sonradan şanzımancıları aradım yenıden fıltresı degısıyomu dıye degısıyo dedı bı daha dedımkı senın gıbı ustanın.yenıden 3 lıtre yag aldım 1 onceden kaldı fıltrede aldım kendı tamırcı arkadasımla degıstık kendımız şanzımanın tapalarından harıc kapagını soktu 2 lıtre yagda ordan cıktı obur usta denılen adam bunu yapmamıstı.sonradan da honı ıle ustten koyduk yenı yagı bazen bendede oluyo vuruntu oda gazı ayarlayamadıgın zaman yapıyo bıde ılk hareket etcem zaman d ye takınca vuruntulu gecıyo.acaba dedıgınız gıbı adaptasyonmu olacak bızım buralarda anlayan yok malesef.
Gönderen: firebir30 - 26 Mart 2012, 23:17:42
4 ileri otomatik sahibi arkadaşlar daha evvel yazmıştım ama bilgi olsun tekrar yazayım
1- Şanzımanda herhangi bir arıza kaydı olmayacak.
2- Boğaz kelebeği adaptasyonu yapılmış olacak.

bundan sonra manual resetleme ;
kontağı aç
gaza dibine kadar bas 10 sn bekle
ayağını gazdan çekmeden kontağı kapat
ayağını gazdan çek
kontağı tekrar aç ve 5 dak. bekle

artık marşa basabilirsin...
vuruntu devam ediyorsa selenoidlerin elden geçecek demektir...
Gönderen: ogretmen_ankara - 26 Mart 2012, 23:37:00

kontağı aç
ayağını gazdan çek

[/quote]

firebir30 bu bahsettiğiniz manuel resetleme olayı, şanzuman beynini mi resetliyor? Yarın deneyeceğim hemen
Gönderen: ogretmen_ankara - 26 Mart 2012, 23:39:16
4 ileri otomatik sahibi arkadaşlar daha evvel yazmıştım ama bilgi olsun tekrar yazayım
1- Şanzımanda herhangi bir arıza kaydı olmayacak.
2- Boğaz kelebeği adaptasyonu yapılmış olacak.

kontağı aç
ayağını gazdan çek

firebir30 bu bahsettiğiniz manuel resetleme olayı, şanzuman beynini mi resetliyor? Yarın deneyeceğim, fakat merak ettiğim kontağın 5 dakika süreyle açık kalması zararlı değil midir? Ayrıca nerden biliyonuz bu şeyleri arkadaşlar, şanzumancılar bile bilmiyor
Gönderen: firebir30 - 27 Mart 2012, 00:34:38
şanzıman beyni resetlemsidr. kontağın 5 dakkika açık kalması neye zarar verecek anlamadım. bunları nerden mi biliyorum. son 6 yılımı vw elektroniğine ve vw otomatik şanzımanlarına verdim bide günde en az 3-4 saat vw nin orjinal yayınlarını ve diğer buşabildiğim teknik dökümanları yabancı kaynaklardan okuyorum. tamirciler bunları bilmez çünkü bizde tamirci okumaz araştırmaz. bi yerde haklıdır kaynağın tamamına yakını ingilizcedir.
Gönderen: ogretmen_ankara - 27 Mart 2012, 00:40:35
şanzıman beyni resetlemsidr. kontağın 5 dakkika açık kalması neye zarar verecek anlamadım. bunları nerden mi biliyorum. son 6 yılımı vw elektroniğine ve vw otomatik şanzımanlarına verdim bide günde en az 3-4 saat vw nin orjinal yayınlarını ve diğer buşabildiğim teknik dökümanları yabancı kaynaklardan okuyorum. tamirciler bunları bilmez çünkü bizde tamirci okumaz araştırmaz. bi yerde haklıdır kaynağın tamamına yakını ingilizcedir.
Çok sağol, bişey daha sormak istiyorum, tam otomatik golf 4 araç şanzuman yağı değişimi için ne düşünüyorsun, değiştirmeli mi?  Bir de selenoid dedikleri sanırım vites geçişleri sağlayan kısımlar, bunlar bir nevi baskı balata görevinde mi oluyor, selenoid değişimi için şanzıman tamamen inmesi ve dolaysı ile yağın değişmesi mi anlamına gelir?
Gönderen: firebir30 - 27 Mart 2012, 00:51:27
otomatik şanzıman yağı her 60.000 de değişmeli. selenoidin türkçe karşılığı elektrovanadır. 4 ilerilerde kullanıla selenoidler on-off selenoidleridir. yani açılırlar yağ gider kapanır yağ gitmez. her ne kadar elektrikle açılıp kapansalarda mekanik yapılarıda olduğundan elektriksel olarak bozulabildkleri gibi mekanik olarakta arızalanabilirler. yani omajları doğru olsada açıp kapamayı yapan mekanik ksımlarıda bozuk olabilir. bunların değişimi için hidrolik ünitenin şanzıman üzerinden sökülmesi yeterlidir. şanzımanın inmesine gerek yoktur. bunu sökmek için yağın boşaltılması gerekir fakat yağın yeni değiştiyse bir kenara alınır ve tekrar konur. yani yeni yağı yeniden değiştirmeye gerek yoktur.
Gönderen: ogretmen_ankara - 27 Mart 2012, 01:02:14
otomatik şanzıman yağı her 60.000 de değişmeli. selenoidin türkçe karşılığı elektrovanadır. 4 ilerilerde kullanıla selenoidler on-off selenoidleridir. yani açılırlar yağ gider kapanır yağ gitmez. her ne kadar elektrikle açılıp kapansalarda mekanik yapılarıda olduğundan elektriksel olarak bozulabildkleri gibi mekanik olarakta arızalanabilirler. yani omajları doğru olsada açıp kapamayı yapan mekanik ksımlarıda bozuk olabilir. bunların değişimi için hidrolik ünitenin şanzıman üzerinden sökülmesi yeterlidir. şanzımanın inmesine gerek yoktur. bunu sökmek için yağın boşaltılması gerekir fakat yağın yeni değiştiyse bir kenara alınır ve tekrar konur. yani yeni yağı yeniden değiştirmeye gerek yoktur.
Çok teşekkürler bu bilgileri paylaştığın ve sorularıma cevap yazdığın için...
Gönderen: metalteo - 27 Mart 2012, 09:36:36
Peki bogaz kelebeği adaptasyonu yapılmadıysa yada çok önceden yapılmışsa bu resetlemenin zararı olurmu? 6 ay önce boğaz kelebeği temizlendi adaptasyon yapılmıştı. yapılıp yapılmadığını anlayabilirmiyiz?
Gönderen: frht - 12 Nisan 2012, 13:24:14
bu resetlemeyi 99 model polo otomatik için de uygulayabilirmiyiz?
Gönderen: OffLineR - 12 Nisan 2012, 13:46:07
Her zaman yapabilirsiniz.
Adaptasyonun amac motora bir şeylerin dğeiştiğini haber vermek aslında.
O da değişikliğe göre sensörleri kontrol edip çalışma aralığını bulur.

Geçen Emre'nin arabasında şansuman için de adaptasyon yaptık ama çok bir değişiklik olmadı Emre'nin dediğine göre.
Gönderen: ogretmen_ankara - 15 Nisan 2012, 12:22:16
Her zaman yapabilirsiniz.
Adaptasyonun amac motora bir şeylerin dğeiştiğini haber vermek aslında.
O da değişikliğe göre sensörleri kontrol edip çalışma aralığını bulur.

Geçen Emre'nin arabasında şansuman için de adaptasyon yaptık ama çok bir değişiklik olmadı Emre'nin dediğine göre.

Her yağ seviyesi kontrolünde şanzımandan birkaç damla yağ kaybı yaşanıyor. 5 defa falan bu kontrol yapıldığında toplamda 12-15 damlalık bir yağ eksilme adına önemli midir?
Gönderen: frht - 15 Nisan 2012, 22:04:25
resetleme yaptım ancak hala vuruntu devam ediyor, sadece 1 den 2 ye geçerken, araç çalıştıktan yaklaşık 20 dk sonra normale dönüyor, sizce bunun sebebi ne olabilir, selenoid arızası mı, yağ değişme zamanı mı geldi?
Gönderen: sukrubey - 17 Nisan 2012, 10:21:41
iyi günler aracımda 4 ileri AG4 Getriebe 01M otomatik vites var.İlk başlarda vuruntu problemi olmaya başlamıştı. Vag-com programı ile vuruntuyu aradan kaldırdım. Benim sorunum panelde motor arıza ışığı yandığı zaman araçım vitesleri yüksek devirde atıyor. Aracımı çalıştırdığım zaman sanki 2. vitesde başlıyor ve hızım 50 ye gelince vites atıyor. Vag-com ile baktığım zaman g68 hatası veriyor. Siliyorum düzeliyor vitesleri düzgün atıyor ama hatayı sonra tekrardan 15 dakika sonra tekrardan motor arıza ışığı yanıyor ve yine aynı sorun oluyor. Şanzumanın yağına baktırdım kırmızı ve kokmuyor. Yağın seviyesini ve filitrenin durumunu bilmiyorum. Bu sorun

1-) Şanzumanın beyninden midir?
2-) hız sensörünü (g68) i değiştirsem düzelir mi?
3-) Yağını ve filitresini değiştireyim mi?
Gönderen: OffLineR - 17 Nisan 2012, 10:26:24
Sanki forumda g68 bozulunca bu şekilde davrandığını okumuştum.
İnternetten arattınız mı g68 hatası verilen durumlarda genelde ne çıkıyormuş diye?
Gönderen: sukrubey - 17 Nisan 2012, 11:07:16
ya bu vw lerde otomatik vites hatası insanı filozof yapar  :D araştıra araştıra bayağı bir arşiv yaptım kendime vag-com programı satın aldım. Adaptasyonu öğrendim. Şimdi benim problemim de  arada kaldım beyin mi kablo mu yoksa yağının eksikliği mi ? bilen birisi varsa yardımcı olabilir mi ?
Gönderen: OffLineR - 17 Nisan 2012, 11:40:22
Nette araştırdım biraz g68'deki problemler vites geçişlerinde belirttiğin durumu oluşturuyormuş.
İşe g68 sensörünü değiştirmekle başlayabilirsin.
Kablosunu da kontrol etmeyi unutma.
Gönderen: sukrubey - 20 Nisan 2012, 07:08:01
mekatronik sorunu nasıl halledilir? mekatronik hakkında bilgisi olan var mı ?
Gönderen: ogretmen_ankara - 08 Mayıs 2012, 14:17:52
Otomatik şanzımanlar için yağ değiştirme sistemi Daimler AG'nin Mercedes ÖWS-ATM-M

http://www.youtube.com/watch?v=8dsVp9xi3S8
Gönderen: MANKEN - 08 Mayıs 2012, 18:19:05
sükrü bey vag com ile vuruntu olayını nasıl kaldırdınız acaba tarif edermisiniz
Gönderen: sukrubey - 08 Mayıs 2012, 20:49:36
eğer sizde vag-com var ise http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/Diagnostic_Procedures#Volkswagen bu sayfadan tüm diagnostic ayarlarını yapabilirsiniz. ben aşağıda göstereceğim şekilde yaptım sorun kalktı ortadan

Temel Ayar

Önkoşul:
Auto Trans hiçbir hata kodları.
Throttle Body Hizalama (TBA) başarıyla uygulanabildiği takdirde
, Motor kapalı Ateşleme.
Gaz pedalına dokunmayın.

[Seç]
[02 - Auto Trans]
[Temel Ayarlar - 04]
"000" için Set Group [! Git] tuşuna basın. hızlandırıcı yere her şekilde pedal ve 3 ila 5 saniye basılı tutun [Bitti, Geri Dön] bırakın Gaz pedalı.
Gönderen: ogretmen_ankara - 08 Mayıs 2012, 21:33:38
arkadaşlar opel vectra c kasa otomatik şanzuman adaptasyonu için internette şöyle bir yazı buldum, bizim golflere de olur mu ki

Aracınızın otomatik şanzumanında hafif vuruntular varsa aşağıdaki adaptasyon önergelerini izleyerek belki sorunu çözebilirsiniz.
Bazen araçtaki aküyü değiştirirken şanzıman beyni kendini resetleyerek varsayılan değerlerde çalışmaya başlıyor.
Fakat varsayılan değerler şanzumanın durumuna göre uyum sağlamayabilir.
Örneğin kullanılan yağ orjinal yağdan farklı olabilir. Veya kavrama süreleri orjinaline göre değişmiş olabilir.
Bu gibi sebeplerden ötürü şanzımanınız varsayılan değerlere göre uyum sağlamayabilir ve
aracınızda hafif vuruntular başlamış olabilir.
Özellikle eski ve yağı değiştirilmiş olan şanzımanlarda çok sık karşılaşılan bir durumdur.

Adaptasyon işlemlerine başlamadan önce aracı çalıştırın ve şanzuman hidrolik yağının 65 derecenin üzerine çıkana kadar ısınmasını bekleyin.
Motor ısısı 90 dereceye ulaştığında 15 dk beklerseniz yağ ısısı 65 in üzerine çıkacaktır.
Normalde şanzuman 65 ile 110 derece arasında çalışır.
120 dereceyi geçince kendini korumaya alarak 5 viteste takılı kalır.
Araçta çekişin azalmasıyla anlaşılır. Motoru stop edip tekrar çalıştırdığınızda düzelir.

Şimdi adaptasyon işlemlerine geçelim;

N - D geçirme adaptasyonu:
Araç çalışır vaziyette rolantide beklerken el fireni çekili kalsın. Şimdi Vitesi N pozisyonundan D pozisyonuna alın fakat firene basmayın ve en az 3 saniye bekleyin.
Bu işlemi 5 defa tekrarlayın.
Böylece şanzıman beyni yağ basınçlarını okuyarak kendi kendine uygun bir biçimde programlayacaktır.
Artık N den D ye alırken oluşan vuruntular azalmış olacaktır.

N - R geçirme adaptasyonu:
Araç çalışır vaziyette rolantide beklerken el fireni çekili kalsın. Şimdi Vitesi N pozisyonundan R pozisyonuna alın fakat firene basmayın ve en az 3 saniye bekleyin.
Böylece şanzıman beyni yağ basınçlarını okuyarak kendi kendine uygun bir biçimde programlayacaktır.
Artık N den R ye alırken oluşan vuruntular azalmış olacaktır.

Üst ve alt vitese geçirme adaptasyonu:
Araç hareketsiz vaziyette ve vites D pozisyonunda iken hafif gaz vererek (Gaz pedalı 15- 20 % arasında olmalı) 4. vitese kadar çıkın
ve 14 saniyeden az olmamak şartıyla araç hareketsiz kalana kadar hafif frenle yavaşlatın.
Daha sonrada
Araç hareketsiz vaziyette ve vites D pozisyonunda iken gaz pedalını yarıya kadar basılı tutarak 5. vitese kadar hızlanın sonra hafif frenle 1. vitese kadar düşüşünü hissederek yavaşlayın.
Bu işlemi arka arkaya 5 defa tekrarlayın.

Tabi aklınızdan çıkarmamanız gereken bir konu var. Bu işlemler hiç bir hatası bulunmayan şanzımanlar için geçerlidir.
Bu işlemler sonucu düzelme olmazsa tamirciye götürmekte fayda var.

Gönderen: ogretmen_ankara - 08 Mayıs 2012, 21:36:02
Şükrü Bey sizin aracınız kaç km de? ilk yağ değişimi mi?
Gönderen: sukrubey - 08 Mayıs 2012, 21:51:40
Benden önce yağ değişimi olmuş mu bilmiyorum.Aracım 145 000 de yüksek devirlerde vites geçişi yapıyordu. Hatta 2. vitesteymiş gibi araba harekete başlıyordu. iki hafta evvel yağını değiştim sorun halloldu 150 km yaptıktan sonra yine aynı sorun oldu g68 sensörü hata veriyordu onuda değiştim şimdilik sorun yok gibi ama aracım sadece 1. vitesten 2 ye gecerken biraz zorlanıyor gibi geçiyor devri 3000 e gelmiyor ama 2500 de felen atıyor. Vag-com da baktım 2-3 arası vuruntu yapıyordu o kalktı ama 1-2 arası kaldı nedendir acaba yukarda yazdıklarınızı deniyeceğim bakalım
Gönderen: ogretmen_ankara - 08 Mayıs 2012, 21:55:02
Benden önce yağ değişimi olmuş mu bilmiyorum.Aracım 145 000 de yüksek devirlerde vites geçişi yapıyordu. Hatta 2. vitesteymiş gibi araba harekete başlıyordu. iki hafta evvel yağını değiştim sorun halloldu 150 km yaptıktan sonra yine aynı sorun oldu g68 sensörü hata veriyordu onuda değiştim şimdilik sorun yok gibi ama aracım sadece 1. vitesten 2 ye gecerken biraz zorlanıyor gibi geçiyor devri 3000 e gelmiyor ama 2500 de felen atıyor. Vag-com da baktım 2-3 arası vuruntu yapıyordu o kalktı ama 1-2 arası kaldı nedendir acaba yukarda yazdıklarınızı deniyeceğim bakalım

1,8T motor olduğuna göre triptonik 5 ileri olsa gerek, manuel atınca da var mı vuruntu?
Gönderen: sukrubey - 08 Mayıs 2012, 21:59:55
yok 4 ileri otomatik vites triptonik değil
Gönderen: ogretmen_ankara - 08 Mayıs 2012, 22:14:05
yok 4 ileri otomatik vites triptonik değil

Benim de aynı 4 ileri şanzuman...bende de 1 den 2 ye atarken bazen sarsıyor, bunu nadir yapıyor, özellikle de çok ısınında kalabalık trafikte...Geçen gün şanzımancıya gösterdim, önemsenecek bişey değil dedi, ama yağın değişmesi gerekir dedi, yağ değişirse onu da yapmaz diyor, ama yağ değişimine karar veremiyorum, yetkili servis amam ha değişmez diyor, özeller geç kalmış 60 binde bir değişmeli diyor...internetteki forumlardan da değiştiren bazı kişilerin sıkıntısının daha çok arttığını okudum, o nedenle de çok sorun olmadığından şimdilik dokundurmuyorum...başka bir motor ustası da boğaz kelebeeğindeki bir sıkıntı dahi böyle bir vuruntuya sebep olabilir diyor...
Gönderen: sukrubey - 08 Mayıs 2012, 22:23:57
Bende değiştirmeden evvel senin gibi araştırma yapıyordum ama yüzde 80 değiştir diyor benimkisi birazda mecburiyyetten kaynaklandı yağın değişmesi. Arabanın altı yere yakın bir yerde şanzumanın yağ birikme yerini ezdim usta düzelmesi lazım dedi. Açtık baktık içine bayağı yağ kararmıştı. isterseniz yağı değiştirmeden evvel yağı biraz süzün kokusuna ve rengine bakın rengi koyu kokusuda yanık kokusuysa değişmenin zamanı coktan geçmiştir. açınca gördum içersinde mıknatıs var ve dişlilerden kopan parçacıklar ona yapışıyor ve tekrardan yukarı çıkmıyor. yağ tortusu olmuştu. onları temizledi benim aracnın şanzumanının filitresi değişmeyenlerdenmiş benzinle yıkadı sonra tekrardan taktı yeni yağ ilave etti. Ustanız iyi olsun genellikle şanzumanlardan anlayan pek yok hemde çok narin oluyorlar. 60 binde değişmek lazım bence ama değiştireceğiniz kişi işin ehli olması lazım
Gönderen: ogretmen_ankara - 08 Mayıs 2012, 22:30:46
Ah o isin ehli olan ustayı bı bulsam degistiricem de bulamadım daha. Yetkili serviste yaptırayım dedim malum degisim yapmıyor. 
Gönderen: sukrubey - 08 Mayıs 2012, 22:35:15
Nedendir bilinmez bu şanzuman işine hiç girmiyor servis. Hemen orjinali getirelim diyor oda araba fiyatına :D  siz en iyisi yağın kokusuna ve de rengine bir baktır. ondan sonra karar verseniz bence daha akılcıl olur. birazda bana mantıksız gelıyor ömürlük olmasını ama bir baktır isterseniz şuan sorun yok gibi vag-com dan motorun ayarıda varmış şimdilerde onu araştırıyorum ondan olabilir dediğiniz gibi hayırlısı artık ...
Gönderen: ogretmen_ankara - 08 Mayıs 2012, 23:13:24
Ben aracı 105 binde aldım, şimdi 136 binde...105 bine kadar bir değiştirme oldu mu onu bilemiyorum, neden dersen yağ seviyesi kontrolünü yaptırdığımda altın rengi parlak bir yağ var. yani hiç kararma hali falan da yok...Belki de önceden değiştirmiş olabilirler
Gönderen: metalteo - 08 Mayıs 2012, 23:15:34
Ben aracı 105 binde aldım, şimdi 136 binde...105 bine kadar bir değiştirme oldu mu onu bilemiyorum, neden dersen yağ seviyesi kontrolünü yaptırdığımda altın rengi parlak bir yağ var. yani hiç kararma hali falan da yok...Belki de önceden değiştirmiş olabilirler

yağ seviyesi kontrolü nasıl yapıorsunuz hocam.
Gönderen: ogretmen_ankara - 08 Mayıs 2012, 23:26:28
yağ seviyesi kontrolü nasıl yapıorsunuz hocam.
Yok ben yapmıyorum, şanzumancıya götürdüğümde lifte kaldırıp alttakı tıpayı açarak baktı, eline gelen yağa baktık, sarı renkte...usta da yağ iyi duruyor demişti...Fabrikasyon yağmıdır dediğimde bilemem dedi...
Gönderen: ogretmen_ankara - 08 Mayıs 2012, 23:27:34
opel otomatiklerinde motor kısmında şanzuman yağ seviyesi çubuğu var, golfte de olsa hiç fena olmazdı, bakardık kararma falan var mı diye...
Gönderen: ogretmen_ankara - 09 Mayıs 2012, 15:12:56
Arkadaşlar yine dayanamayıp, bir arkadaşın tavsiyesi üzerine şaşmazda bir otomatik şanzumancıya gittim, baktı test etti, yağ seviyesini bi kontrol edelim dedi, metal tablanın içerisine belli bir miktarda şanzuman yağını akıttı araç altından, dedim usta bu çok değil mi, eksilme yapmaz mı diye sordum, yok bu fazlası dedi , çalıştırdım eve gelirken, baktım bu sefer her viteste vuruntu başladı...
Bi baksanız bu yağ eksilmeye neden olur mu sizce?

(http://gorsel.vwtr.net/foecarse/tfdtyjm/C7G8e.jpg)
Gönderen: metalteo - 09 Mayıs 2012, 15:44:33
Nasıl bi vuruntu yapıor zor geçiyo gibimi yoksa takılıyo gibimi?

Yag fazlası nasıl olurmuş bana mantıklı gelmedi.
Gönderen: ogretmen_ankara - 09 Mayıs 2012, 15:46:38
Nasıl bi vuruntu yapıor zor geçiyo gibimi yoksa takılıyo gibimi?

Yag fazlası nasıl olurmuş bana mantıklı gelmedi.
sert sarsarak geçmeye başladı...tıpa seviye fazlası dedi, saçmaladı heralde...
Gönderen: metalteo - 09 Mayıs 2012, 16:07:15
sert sarsarak geçmeye başladı...tıpa seviye fazlası dedi, saçmaladı heralde...

Benimkinde de hafif vuruntu var sırf daha kötü olur diye kimseye elletmiyorum gittigi yere kadar.
Gönderen: sukrubey - 09 Mayıs 2012, 19:05:52
bayağı akıtmış banada mantıksız geldi. Bilgisayara bağladığınızda sorun gösteriyor mu ?
Gönderen: ogretmen_ankara - 09 Mayıs 2012, 21:38:10
Söylemeyi unuttum, şanzumana adaptasyon  da yapıldı arkadaşlar...ayrıca bişey daha sanayiden sonra eve geldim. üzerinden 1,5 saat geçti ve bi yere gitmem gerekti çıktım gittim, aracın vites geçişlerine inanamadım, son derece harika, sıfır vuruntu, hiç vites geçişi dahi belli olmuyordu...Nitekim 6 km yol aldıktan sonra tekrar vuruntu başladı, sanırım ısıyla alakalı bir durumlar mevcut, ama onu anlayabilecek ustayı da bulamıyorum malesef.
Gönderen: ogretmen_ankara - 09 Mayıs 2012, 21:56:31
bayağı akıtmış banada mantıksız geldi. Bilgisayara bağladığınızda sorun gösteriyor mu ?
Bilgisayara yağ kontrolü öncesinde adaptasyonda bağlandı...sonrasında bağlanmadı malesef...Cuma günü bir başka şanzumancıya götürücez bi arkadaşla birlikte.ilk olarak yağ tamamlama işlemi yapılacak...eğer düzelmez ise şanzuman yağı ve filtresini tamamen değiştirmeyi planlıyorum...
Gönderen: sukrubey - 10 Mayıs 2012, 08:10:03
Bizim araçların filitresi değişmesede oluyormuş. Benzinle güzelce yıkasın sonra yerine taksın filitreye para vermeyin isterseniz. Ama bir ustaya sorun belki değişmesi gerekebilir.
Başlık: Ynt: Golf 4 Otomatik Şanzuman Yağı
Gönderen: ogretmen_ankara - 10 Mayıs 2012, 19:12:20
Arkadaşlar bugün bir başka otomatik şanzumancıya gittim sabahtan. Ev ile şaşmaz arası ortalama 25 km mesafede. Evden şaşmaza gidinceye kadar araç son derece harika, vuruntu olmadan vites geçişleri sağladı, ne zamanki şaşmaza girip dükkanı aramaya başlarken başladı viteler yine vurmaya, şanzuman yine ısındı yani,,,neyse ustayı buldum, durumu izah ettim, sağolsunlar iyi ilgilendiler...
----önce aracı bilgisayara bağladılar, şanzuman ya da başka herhangi bişey arıza vermedi,
---Sonra test sürüşüne çıktı usta, tabi şanzuman ısındı bi kere her viteste vuruntu var, soğukken çok iyi olduğunu belirttim, şanzuman adaptasyonu ile bu durum düzelir dedi...
----Şanzumana dün adaptasyon yapıldığını belirttim, düzgün yapılmamış görünüyor dedi ve yeniden adaptasyon yaptı, fakat bir düzelme olmadı, adaptasyon tutmuyor dedi...
---Dün yağ kontrolü anında 200 ml kadar yağ kaybettiğini anlattım, yağ eksik olsa dedi, şanzuman geç doldurur, doldurması gayet iyi dedi şanzumanın, rampada geri kaçırması da yok...
---Sonra dükkanda lifte kaldırıp yağ seviyesini kontrol etti, yağ seviyesi gayet iyi dedi, yağın vizkositesi de iyi, yanık kokusu da yok dedi, bu durumun şanzıman beyninden kaynaklanabileceğini ifade etti, mekanik bir beyinmiş, zamanla içindeki aksam aşınıyor, çıkma bi beyinle denemek gerekir dedi, fakat ellerinde çıkma beyin yokmuş, deneyemedik...
---Çıkma bir şanzuman filtresi gösterdi, metal bir tabla şeklinde ve ortasında kağıt gibi bir süzgeci var, zamanla bu şişiyor, yağ ve yağ filtresi 40 bin km de bir mutlaka değişmeli diye belirtti....
---Şanzuman beyninden düzelmez ise şanzumanı tamamen açıp bakmak lazım diye ifade ediyor ustamız...

Benim kafama takılanlar ise şu konular...
----Daha düne kadar, araçta sadece arasıra yapan 1 den 2 ye geçerken meydana gelen bir vuruntu mevcuttu, adaptasyon ve yağ kontrolü esnasında 200 ml kadar yağ eksilmesi sonucu mevcut durum  şanzuman soğukken son derece harika vites geçişleri her kademede, fakat ısındıktan sonra her viteste meydana gelen bir vuruntu...
--- 1 günde bu araca ne olmuş olabilir...
---Her usta mutlaka şanzumanı indirip dağıtmak istiyor, fakat araç 135 binde ve içerde mekanik sıkıntıların olabileceğini düşünmüyorum, aracı agresif zorlayarak kullandığım yok...
---Selenoidlerde bir sıkıntı olsa neden soğukken yok, demek ki görev yapıyor, ne oluyorsa ısınında oluyor...

---Isınınca aracın böyle davranmasına yorum getirebilecek arkadaşlar, fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim...
Gönderen: MANKEN - 11 Mayıs 2012, 02:29:31
aynı olay benım basımada geldı usta alttakı tapayı actı sızınkı gıbı fzlasını alcam dedı ama bu seferde sanzıman guzeldı ama rampada kacırmaya basladı yenıden 1.5 lıtre yag koyduk kacırma falan yok sımdı ama sadece 3 vıtese gecikır gıbı gecıyo bazende vuruntu yapıyo gazı duzgun ayarlayamazsan vuruntu yapıyo sızın dedıgınız nasıl adaptasyon yapılıyo bızım burda yapılırmı bılmıyorum tşk. paylasımlarınız için
Gönderen: MANKEN - 11 Mayıs 2012, 02:36:12
sanzımanın yag tapasını acıp yag kontrolu yapıp yada yag ılave edılınce sanzımana bı sey oluyo bende anlamadım nedendır ya adaptasyon olmadıgından sızın belırtıgınıze gore adaptasyon yapılıyo bızım burda fazla anlayan olmadıgından adaptasyon falan yapmıyorlar .
Gönderen: ogretmen_ankara - 11 Mayıs 2012, 10:27:59
sanzımanın yag tapasını acıp yag kontrolu yapıp yada yag ılave edılınce sanzımana bı sey oluyo bende anlamadım nedendır ya adaptasyon olmadıgından sızın belırtıgınıze gore adaptasyon yapılıyo bızım burda fazla anlayan olmadıgından adaptasyon falan yapmıyorlar .
Adaptasyon yapılıyor fakat bir ise yaramadı daha.  Benim de aklımda 400 ml kadar yağ ilave ettiricem. Bakalım bu sefer durum ne olucak
Gönderen: metalteo - 11 Mayıs 2012, 10:34:40
Ben de bundan 4 ay önce yag seviyesine baktırdım ama degişen bişi olmadı. aracı aldığımdan beni gazi iyi ayarlayamazsam çok çok nadir 2 den 3 e geçerken takılıyo gibi olup birden geçiyor.
Gönderen: ogretmen_ankara - 11 Mayıs 2012, 10:45:40
Ben de bundan 4 ay önce yag seviyesine baktırdım ama degişen bişi olmadı. aracı aldığımdan beni gazi iyi ayarlayamazsam çok çok nadir 2 den 3 e geçerken takılıyo gibi olup birden geçiyor.
Ben de daha önceleri baktırdım fakat bir iki damla yağ çıkışı oluyordu, o zamanlar bende de  bişey olmadı, bu sefer dediğim gibi fazlaca yağ çıkarttı usta hangi akla hizmetse...Birde vites geçişlerinin gaz ayarlama ile pek alakası olduğunu düşünmüyorum, arkadaşımın 2002 otomatik borasında hangi devirde vites atarsa attın hiç vuruntu olmuyor...Aracı 148 binde
Gönderen: metalteo - 11 Mayıs 2012, 13:24:08
Eger 2000 Devirde geçecek şekilde gazı ayarlarsam çok hissedilmeyecek hafif şekilde vuruntu oluyor. 3000-3500 devirde vites degiştirme olursa arada dedigim gibi takılma oluyor. Gazı tamanem kökleyincede sıkıntı yok.

Bizden önceki sahipleri vites yagını degiştirdimi ki böyle sorunlar var. Dedin gibi 150.000 i deviren araçlarda yok.
Gönderen: ogretmen_ankara - 12 Mayıs 2012, 01:30:59
Eger 2000 Devirde geçecek şekilde gazı ayarlarsam çok hissedilmeyecek hafif şekilde vuruntu oluyor. 3000-3500 devirde vites degiştirme olursa arada dedigim gibi takılma oluyor. Gazı tamanem kökleyincede sıkıntı yok.

Bizden önceki sahipleri vites yagını degiştirdimi ki böyle sorunlar var. Dedin gibi 150.000 i deviren araçlarda yok.
Senin araç şuan kaç km de? Aldığında kaç km de idi?
Gönderen: metalteo - 12 Mayıs 2012, 10:28:27
63,000km deydi şuanda 77,000km de.
Gönderen: ogretmen_ankara - 12 Mayıs 2012, 13:24:57
63,000km deydi şuanda 77,000km de.
Km orjinalse gerçekten çok iyimiş, sendeki vuruntu sanırım sadece şanzuman adaptasyonu ile düzelebilir.
Gönderen: MANKEN - 12 Mayıs 2012, 21:19:44
şanzıman adaptasyonunu  nerde yaptırabılırız bılgınız varmı eger buralarda yapılmazsa sızın yaptırdıgınız yerın adresını verırmısınız ankaraya gelınce yaptırırım olmazsa tsk.
Gönderen: metalteo - 13 Mayıs 2012, 12:16:41
Km orjinalse gerçekten çok iyimiş, sendeki vuruntu sanırım sadece şanzuman adaptasyonu ile düzelebilir.

üstünde ki lastik 2005 üretim ve hala dişliler sanki sıfır lastiğin ki  gibi araç şehir içinde işe gidip gelirken kullanılmış.
Gönderen: hassannb - 14 Mayıs 2012, 01:34:36
merhaba arkadaşlar bu 1 den 2 ye geçişte bendede oluyo vuruntu arada ama şimdide kalkışlarda titreme sorunu yaşamaya başladım bunun sebebi neler olabilir sizce varmı yaşayan hiç...
Başlık: Ynt: Golf 4 Otomatik Şanzuman Yağı (Sorun halledildi)
Gönderen: ogretmen_ankara - 15 Mayıs 2012, 19:53:29
Arkadaşlar bugün yine bir şanzımancıya gittim, sadece şunu istiyorum dedim, 300 ml iyisinden şanzıman yağı ilavesi ve şanzıman adaptasyonu...usta bir faydası olmaz dedi, yağ seviyesi iyi dedi , ben ısrarcı oldum, sonucu belirteyim size, artık aracımda hiçbir vuruntu kalmadı...Usta da hayret etti, Bugün toplamda 92 km yol yaptım, 1 defa bi vuruntu olmadığı gibi, öncelerden 1 den 2 ye atarkenki vuruntu da ortadan kalkmış oldu...inşallah bir daha olmaz. :)

Otomatik kullanan arkadaşlara tavsiyem, şanzımancılara kalsa hemen şanzımanı indirip dağıtmak istiyorlar, eskisi gibi olur mu orası da muamma...Şanzıman adaptasyonu denen olay da önemli, hafif vuruntusu olan arkadaşlar muhakkak iyi bir yere adaptasyon yaptırsınlar
Gönderen: sukrubey - 15 Mayıs 2012, 20:16:38
Hadi geçmiş olsun arkadaşım bu adaptasyonu vag-com ile mi yaptılar
Gönderen: OffLineR - 15 Mayıs 2012, 20:39:13
Geçmiş olsun.
Tebrik ediyorum azminizden dolayı. :tamamdir
Gönderen: ogretmen_ankara - 15 Mayıs 2012, 22:23:21
Hadi geçmiş olsun arkadaşım bu adaptasyonu vag-com ile mi yaptılar
Teşekkür ederim. vag-com mu oluyor bilmiyorum ama küllüğün üst tarafındaki soketten takılan tek satırlı mavi kutulu bir cihaz...
Gönderen: ogretmen_ankara - 15 Mayıs 2012, 22:35:33
Geçmiş olsun.
Tebrik ediyorum azminizden dolayı. :tamamdir
Teşekkürler, arabadan soğumaya başlamıştım, 1 haftadır arabaya binmek istemiyordum, şimdi gayet iyi oldu...
Gönderen: metalteo - 15 Mayıs 2012, 23:40:50
Teşekkür ederim. vag-com mu oluyor bilmiyorum ama küllüğün üst tarafındaki soketten takılan tek satırlı mavi kutulu bir cihaz...

bilgisayardan yaptılar yani adaptasyonu. Bilen birine gitmek lazım. Ama tek endişem eskisinden kötü olurmu  :(

Geçmiş olsun buarada çok sevindim düzelmesine...
Gönderen: ogretmen_ankara - 15 Mayıs 2012, 23:46:33
bilgisayardan yaptılar yani adaptasyonu. Bilen birine gitmek lazım. Ama tek endişem eskisinden kötü olurmu  :(

Geçmiş olsun buarada çok sevindim düzelmesine...
Teşekkürler...Şanzımandan yağ çıkışı olmadıktan sonra, sadece adaptasyonla daha kötü olacağını düşünmüyorum...İşi bilen birine bi adaptasyon yaptırın, sendeki o vuruntu ortadan kalkabilir...
Gönderen: metalteo - 15 Mayıs 2012, 23:47:35
Teşekkürler...Şanzımandan yağ çıkışı olmadıktan sonra, sadece adaptasyonla daha kötü olacağını düşünmüyorum...İşi bilen birine bi adaptasyon yaptırın, sendeki o vuruntu ortadan kalkabilir...

2 ay sonra ankaraya geleceğim senin ustaya mı götürsek ki
Gönderen: ogretmen_ankara - 15 Mayıs 2012, 23:50:00
2 ay sonra ankaraya geleceğim senin ustaya mı götürsek ki

Olur neden olmasın, yardımcı olurum
Gönderen: hassannb - 16 Mayıs 2012, 23:49:58
geçmiş olsun öğretmen arkadaşım darısı artık bizim başımıza...
Gönderen: ogretmen_ankara - 16 Mayıs 2012, 23:52:12
geçmiş olsun öğretmen arkadaşım darısı artık bizim başımıza...
Teşekkürler...
Gönderen: OffLineR - 17 Mayıs 2012, 08:53:18
Ben diyorum bu arabalara kolay kolay bir şey olmaz.
Beceriksiz ustaların marifeti hepsi.
Gönderen: ARY2001 - 22 Mayıs 2012, 12:45:01
öğretmen hocam otomatik şanzumancıları iyi araştırmış olmalısınız. Bizde usta tavsiyenz olursa iyi olur en azında aracımızı emin ellere emanet ederiz
Gönderen: ogretmen_ankara - 22 Mayıs 2012, 13:07:48
öğretmen hocam otomatik şanzumancıları iyi araştırmış olmalısınız. Bizde usta tavsiyenz olursa iyi olur en azında aracımızı emin ellere emanet ederiz

ARY2001 arkadaşım, evet baya bir araştırdım, fakat araç şanzımanına fiziksel anlamda birşey yaptırmadım, 4 şanzımancı gezdim, bunlar arasında en çok hoşuma giden, ilgili yerler ve teknik malzeme açısından mass oto servisi ve tuna garaj servis, her ikisi de şaşmazda...Ben bu konuda şanslıydım, aracımda durduk yere oluşan sıkıntıyı, eskiye dönerekten, yani  yağ ilavesi ile kurtuldum, tabiki her araçta bu durum böyle olmayacaktır, ben sadece şunu tavsiye etmek istiyorum, her usta malesef en küçük sıkıntıdan dolayı şanzıman indirme gayretinde, siz ise bunu en son uygulayın, öncesinde, kolaydan zora işlemler denenmeli...

Bir de şunu belirtmek istiyorum, arkadaşımın 2001 otomatik borası tam 226 binde sıkıntı çıkardı,şanzımanı indi, 1500 TL harcadı, yapıldı, kendisi aracı 75 binde almıştı, 6 senedir kendisinde, şimdi hala kullanıyor, düzgün kullanımda bu rakamlardan öncesinde şanzımanın açılmaması gerekiyor diye düşünüyorum...

Diğer bir durum ise, boğaz kelebeğinizdeki bir sıkıntı, araçtaki düzensizlik de şanzımanda sıkıntı meydana getiriyor...
Gönderen: yakalı - 22 Mayıs 2012, 16:46:25
öğretmen hocam hakkaten size katılıyorum otomatik her ustaya götürülmez her arızada açılacak diye bir sonuç çıkmaz. bora örneği bizim için önemli bir veri.en azından bakımları iyi yapılmış sorunsuz alınan bir vw 2. el otomatikğin 200 bini görmesi mucize sayılmaması lazım.
Gönderen: ARY2001 - 22 Mayıs 2012, 20:25:31
hocam benim araçtada dik yokuşlarda geri kaçırma oluyor, bilmiyorum normal mi? bende kontrol ettirmek istiyorum
geri kaçırma konusunda bilginiz var mı acaba
Gönderen: rene - 22 Mayıs 2012, 20:31:39
sorunu çözdüğünüze sevindim hocam bizim şanzumanlar sağlamdır birde vites aralıklarını hiç bozmadan  5.vitesi olsaydı harika olurdu benım gözümde tek eksiği o.
Gönderen: rene - 22 Mayıs 2012, 20:35:54
hocam benim araçtada dik yokuşlarda geri kaçırma oluyor, bilmiyorum normal mi? bende kontrol ettirmek istiyorum

geriye akma şanzumanın türbinleri tam ve gerekli basınçla dolduramamasından kaynaklanır Selonoid Valf arızasının ilk evresidir açmadan tamiri pek mümkün olmaz ama yağını değiştirebilir yada yag seviyesini kontol edebilirsiniz  yağda bozulma yada eksik varsa düzelebilir .Düzelmezse eğer kullanabildiğiniz kadar kullanın ne zaman hareket halinde sorunlar başlar o zaman açtırırsınız .
Gönderen: ogretmen_ankara - 23 Mayıs 2012, 09:52:12
öğretmen hocam hakkaten size katılıyorum otomatik her ustaya götürülmez her arızada açılacak diye bir sonuç çıkmaz. bora örneği bizim için önemli bir veri.en azından bakımları iyi yapılmış sorunsuz alınan bir vw 2. el otomatikğin 200 bini görmesi mucize sayılmaması lazım.
Teşekkür ederim. Tabiki de 200 binler hayal değil doğru kullanımda...
Gönderen: ogretmen_ankara - 23 Mayıs 2012, 09:53:02
sorunu çözdüğünüze sevindim hocam bizim şanzumanlar sağlamdır birde vites aralıklarını hiç bozmadan  5.vitesi olsaydı harika olurdu benım gözümde tek eksiği o.
Ahh ben de hep bunu derim, 5. vitessssssssss:(
Gönderen: ogretmen_ankara - 23 Mayıs 2012, 09:55:19
Onunla ilgili neden yapar bilmiyorum, bende geri kaçırma yok, fakat aşırı dik bir yerde çok az geri gidip durur, normal rampalarda kaçırmıyor.
Gönderen: umutisbecer - 09 Mart 2014, 19:17:02
Hocam hayırlı akşamlar dilerim.foruma biraz baktım çoğu kişi ve kisilere faydalı olmusunuz bunun için teşekkür ederim.
Yeni almış olduğum 2000 model 1.6 otomatik polo classic aracımda kafama takılan bazı pürüzler var.
Aracim orjinal 93000 km de fazla binilmemis akl marka tüpü yeni takılmış düz klasik 4 ileri otomatik aractir.
Özel servise bakım için götürdüm. Aslında daha çok otomatik şanzıman yağı değiştirme isteğimle alakalı olarak.
Arkadaşlar aracı lifte alarak şanzıman alt tapasini gevseterek yağın kıvamına ve kirliliğine baktılar ve banada gösterdiler. Baktığımızda yağda kirlenme tortu göremedim ve vites gecislerine baktılar iyi değiştirmeye gerek yok istersen hemen degistirelim dediler.sanzimanda yağ kacagida bulunmuyor
Şimdi hocam 93000 e gelmiş vites geçişlerinde sıkıntısı olmayan aracim için yyağ değişimi sizce gerekirmi.

Ayrıca aracımda normal sseyir halindeyken sanki defiransiyel sesine benzeyen belli belirsiz bir ses geliyor.Hani çok aşırı bir ses değil. Bu konuyuda söyledim ve teste çıktığımizda düz otomatik lerde bu kadar ses olabilir dedi.Birde bu konudaki bilgilerinizden faydalanmak isterim.Simdiden tesekkur ederim.
Gönderen: ppll21 - 09 Mart 2014, 22:13:09
Hocam hayırlı akşamlar dilerim.foruma biraz baktım çoğu kişi ve kisilere faydalı olmusunuz bunun için teşekkür ederim.
Yeni almış olduğum 2000 model 1.6 otomatik polo classic aracımda kafama takılan bazı pürüzler var.
Aracim orjinal 93000 km de fazla binilmemis akl marka tüpü yeni takılmış düz klasik 4 ileri otomatik aractir.
Özel servise bakım için götürdüm. Aslında daha çok otomatik şanzıman yağı değiştirme isteğimle alakalı olarak.
Arkadaşlar aracı lifte alarak şanzıman alt tapasini gevseterek yağın kıvamına ve kirliliğine baktılar ve banada gösterdiler. Baktığımızda yağda kirlenme tortu göremedim ve vites gecislerine baktılar iyi değiştirmeye gerek yok istersen hemen degistirelim dediler.sanzimanda yağ kacagida bulunmuyor
Şimdi hocam 93000 e gelmiş vites geçişlerinde sıkıntısı olmayan aracim için yyağ değişimi sizce gerekirmi.

Ayrıca aracımda normal sseyir halindeyken sanki defiransiyel sesine benzeyen belli belirsiz bir ses geliyor.Hani çok aşırı bir ses değil. Bu konuyuda söyledim ve teste çıktığımizda düz otomatik lerde bu kadar ses olabilir dedi.Birde bu konudaki bilgilerinizden faydalanmak isterim.Simdiden tesekkur ederim.

1 hafta önce bunu yetkili servisle görüştüm şanzıman yağı eksiği varsa tamamlanır ama değiştirilmez diye bana net bir cevap verdiler. Yani hocam viteslerde falan sıkıntı yoksa elletmeyin otomatik şanzımanların mekanik yapısı çok farklı sıkıntı oluşana kadar devam yani... benimki de 115.000 de golf IV  1.6. şanzıman yağı değişimi falan gerçekleşmedi.

Farklı yorumlar muhtemelen gerçekleşir takip edelim...
Gönderen: ogretmen_ankara - 10 Mart 2014, 00:43:49

Teşekkür ederim güzel şeyler yazmışınız. Lakin bu yağ özel servise göre değişecek, yetkili servise göre kesinlikle değiştirilmez gibi bir sonuç var. Ben lafı hiç uzatmadan ben sizin yerinizde olsam 93 bindeki aracın şanzıman yağını kesinlikle elletmem. Bazen iyi olsun diye yapılan şeyler başa daha çok dert açabiliyor. Eğer km niz orjinal ise ve sorun yoksa bence 170 bin km civarına kadar düzgün bir kullanımla sorunsuz binersiniz, belkide daha fazla. Neticede yağa baktırmışsınız zaten iyi demişler, seviyesi de normalse gayet güzel. Aracınızı güle güle kullanın inşallah.

Sent from my iPhone using Tapatalk