Volkswagen Türkiye

Volkswagen => Golf => Golf IV => Konuyu başlatan: medge86 - 13 Mart 2012, 18:19:54

Başlık: Aracım geri viteste takılı kaldı sorun nedir?
Gönderen: medge86 - 13 Mart 2012, 18:19:54
Arkadaşlar 2001 comforline golfüm var...bugün okuldan çıkışta 5kişi araca bindik park ettiğim yerden geri vitese takıp çıktım sonra boşa alıp birinci vitese takıp ilerlemek istedim ama vites geçmedi...geri viteste takılı kaldı çok az ileri geri oynuor ama takılı durumda...sonra arabayi şanzumancıya götürdük adam baya baktı (pek golften anladığıda yoktu) uğraştı vitesi boşa aldırabiliyor ama vitesler karışık 1-2-4  ve geri vitese geçmiyor şimdiki haliyle..3.vitesle evin önüne kadar geldim park ettim...
Yardımcı olabilirseniz sevinirim...sizce sorun ne olabilir ve çözüm yolu?
ayrıca aranızdan Bursa Balıkesir civarında bildiği güvendiği özel servis var mı?

çok tşkler şimdiden
Başlık: Ynt: Aracım geri viteste takılı kaldı sorun nedir?
Gönderen: iko - 13 Mart 2012, 18:28:06
Dostum üzmek istemem seni , dişli oranları ile ilgisi olur mu ya da senkromeçleri aynımıdır bilmem ama benim bir arkadaşımın başına geldi 2001 clio da çocuk 2 defa tamir ettirdi yapan tamircide renocuydu en sonunda adam delirdi kendi arabasındaki şanzumanı söküp arkadaşın araca taktı aldığınıda tamir edip hemen sattı arkadaşmda sattı aracı.. umarım bu kadar büyük bir sorun yoktur araçta..  :-\
balıkesirde bilmem ama bursada iyi ustalar vardır orada yaptırman daha doğru olabilir..
Gönderen: medge86 - 13 Mart 2012, 18:31:24
Dostum üzmek istemem seni , dişli oranları ile ilgisi olur mu ya da senkromeçleri aynımıdır bilmem ama benim bir arkadaşımın başına geldi 2001 clio da çocuk 2 defa tamir ettirdi yapan tamircide renocuydu en sonunda adam delirdi kendi arabasındaki şanzumanı söküp arkadaşın araca taktı aldığınıda tamir edip hemen sattı arkadaşmda sattı aracı.. umarım bu kadar büyük bir sorun yoktur araçta..  :-\
balıkesirde bilmem ama bursada iyi ustalar vardır orada yaptırman daha doğru olabilir..

umarım yoktur okadar büyük bir sorun...Bursa da illaki vardır da işte bir iletişim kurmak lazım..tşk ederim sağolasın
Gönderen: medge86 - 13 Mart 2012, 22:43:40
Yok kimse sanırım bu konuda bilgisi olan...zaten nadir olan bir şey heralde bu araçlarda o da beni buldu nasip kısmet işte
Gönderen: leonerdi - 13 Mart 2012, 22:47:37
vites koluyla şanzıman arasında çelik tel var 2 tane 1 i koptuysa böle bi sorun olabilir benimde başıma gelmişti araba sadece 1e ve 3 e takılabiliyordu.
Gönderen: freegane - 14 Mart 2012, 00:14:34
baskı ayırmıyor :)
Gönderen: medge86 - 14 Mart 2012, 00:59:48
baskı ayırmıyor :)

yani napmak gerek?
Gönderen: medge86 - 14 Mart 2012, 01:00:43
vites koluyla şanzıman arasında çelik tel var 2 tane 1 i koptuysa böle bi sorun olabilir benimde başıma gelmişti araba sadece 1e ve 3 e takılabiliyordu.

valla şanzumancı baktı ama pek volkswagenden anlayan bir tipi olmadığı için hal ve hareketleri dahil oyüzden bırakmadım arabayı tabii bi de en az 600tl para istedi
Gönderen: red_dragon - 14 Mart 2012, 09:58:13
aynısı 3 gün önce benim başıma geldi. yolda giderken vitesler takılmaya başladı ve sonrasında hiçbir vitese geçmedi. çekiciyle tamirciye götürdüm. baskı balatanın altında bi tane mil var o eğilmiş dedi daha henüz arabayı almadım. aldığımda daha net öğrenip bilgi veririm
Gönderen: medge86 - 14 Mart 2012, 12:53:29
aynısı 3 gün önce benim başıma geldi. yolda giderken vitesler takılmaya başladı ve sonrasında hiçbir vitese geçmedi. çekiciyle tamirciye götürdüm. baskı balatanın altında bi tane mil var o eğilmiş dedi daha henüz arabayı almadım. aldığımda daha net öğrenip bilgi veririm

eyvallah ben de araştırma modundayım evin önüne kadar geldim tamirci boşa çıkardı vitesi 3e  ve 5e geçiyor. 3e takıp geldim işte..Bekliyorum teşekkürler şimdiden
Gönderen: yesilkrt - 14 Mart 2012, 13:17:19
ya baskı ayırmıyor yada debriyaj bilyası dağıldı. sorun baskı balata ise baskı balatayı değiştirmen gerek. bu durmda masrafın 300-400TL
Eğer debriyaj bilyası dağılmışssa, debriyaj bilyası değişecek ve şanzımanın içine kaçan parçaları temizlemek için şanzıman inecek ve şanzıman temizlenecek. bilya50TL gibi bir fiyatı var. şanzıman temizleme için de 300TL kadar paran gidecek. iki durumda da 400TL kadar masraf çıkar.
İnşallah önemli bir sorun yoktur, en az masrafla çıkarsın. geçmiş olsun.
Gönderen: yesilkrt - 14 Mart 2012, 13:18:32
sorun debriyaj milinde de olabilir. debriyaj mili fiyatı 50TL
Gönderen: GolfMk1Cabrio - 14 Mart 2012, 13:23:45
Bursa'da isen yardımcı olabilirim  :tamamdir Beşevler Küçük Sanayi Sitesi 7.Blok Kutay Oto Volkswagen Servisi  ;)
Gönderen: vp703 - 14 Mart 2012, 14:00:16
dostum inş. büyük bi sorunu yoktur ama bu konu için servise danış benimde basıma bu tarz bişey geldi bilmeyenlere teslim ettim 1200 lira masraf varken 2 bin liraya patladı

dostum bizim basımıza da gelmeyen kalmadı sabır bakalım nere kadar :)
Gönderen: red_dragon - 14 Mart 2012, 18:44:45
         arabayı getirdim hemen girdim bilgi vereyim dedim.
         şimdi şanzımanın içinde bi tane çubuk var ismi hakkında pek bi bilgim yok ama 25 30 cm bi çubuk gördüm bugün. o ucundaki sacdan yuvarlak bi yapıya sürtündüğü için aşınmış ( usta tornalamış orayı dedi) ve boyda kısalma olmuş bu yüzden vitesler geçmiyormuş. vw servisten 85 artı kdv bi fiyatla almışlar çubuğu. şanzıman kapağı da değişti ayrıca ve şanzıman yağı konuldu . toplamda 165 lira para verdim.
        ayrıca şöyle bi durum da var şanzıman değiştiginde o parça arızalıydı zaten ve o çubuk da değişmişti. yaklaşık 2 3 ay önce. ama viteslere geçirirken çok sert ve zorlu geçiyodu. özellikle 1. ve 2. viteste takılma yapıyodu. şu an şeker gibi parmaklarımın ucuyla vites geçiriyorum :)
       ustaya bu arıza neden çıkar dediğimde ayağını debriyajın üstünde tutarsan ve yarım debriyaj gidersen olur dedi.
       inşallah daha büyük bişeyi yoktur arabanın . bu şanzıman problemi başa bela.

Gönderen: red_dragon - 14 Mart 2012, 18:51:41

ya hiç sorma arabadan öyle bir soğudum ki anlatamam. arıza yapmasaydı bir gün sonra şehir dışına çıkacaktım ve büyük ihtimal yolda kalırdım ki daha önce başıma geldi uzun yolda araba arızalanınca ömründen ömür gidiyo insanın.
   arıza yaptı bi gün sonra cenazeye gitmem gerekti ve o zor dönemde araba bana bu yamuğu yaptı. araba bulamadım rezil oldum yollarda. yani şimdi öyle bi doldu ki sabrım ampül patlasa satıcam o konumdayım :):)
Gönderen: medge86 - 14 Mart 2012, 23:38:01
ya baskı ayırmıyor yada debriyaj bilyası dağıldı. sorun baskı balata ise baskı balatayı değiştirmen gerek. bu durmda masrafın 300-400TL
Eğer debriyaj bilyası dağılmışssa, debriyaj bilyası değişecek ve şanzımanın içine kaçan parçaları temizlemek için şanzıman inecek ve şanzıman temizlenecek. bilya50TL gibi bir fiyatı var. şanzıman temizleme için de 300TL kadar paran gidecek. iki durumda da 400TL kadar masraf çıkar.
İnşallah önemli bir sorun yoktur, en az masrafla çıkarsın. geçmiş olsun.

baskı balatada sorun olsa araba yerinden kalkmazdı diyorlar ama ben 2km yol geldim yokuş çıktım indim evin önüne park ettim..
umarım fazla bi sorunu yoktur teşekkürler
Gönderen: medge86 - 14 Mart 2012, 23:39:40
Bursa'da isen yardımcı olabilirim  :tamamdir Beşevler Küçük Sanayi Sitesi 7.Blok Kutay Oto Volkswagen Servisi  ;)

eyvallah evet Bursadayım...bu ara  araştırma modundayım bugün biri daha söyledi orayı işte 3e 5e takip gidicez artık oralara kadar :) sağolasın
Gönderen: medge86 - 14 Mart 2012, 23:40:52
dostum inş. büyük bi sorunu yoktur ama bu konu için servise danış benimde basıma bu tarz bişey geldi bilmeyenlere teslim ettim 1200 lira masraf varken 2 bin liraya patladı

sağolasın arabaya yeniyim bi de memlekette değilim kendi servisime götüremiorum...valla sabretmek lazım acele etmemek lazım araştırıoruz işte sağolasın
Gönderen: medge86 - 14 Mart 2012, 23:42:42
         arabayı getirdim hemen girdim bilgi vereyim dedim.
         şimdi şanzımanın içinde bi tane çubuk var ismi hakkında pek bi bilgim yok ama 25 30 cm bi çubuk gördüm bugün. o ucundaki sacdan yuvarlak bi yapıya sürtündüğü için aşınmış ( usta tornalamış orayı dedi) ve boyda kısalma olmuş bu yüzden vitesler geçmiyormuş. vw servisten 85 artı kdv bi fiyatla almışlar çubuğu. şanzıman kapağı da değişti ayrıca ve şanzıman yağı konuldu . toplamda 165 lira para verdim.
        ayrıca şöyle bi durum da var şanzıman değiştiginde o parça arızalıydı zaten ve o çubuk da değişmişti. yaklaşık 2 3 ay önce. ama viteslere geçirirken çok sert ve zorlu geçiyodu. özellikle 1. ve 2. viteste takılma yapıyodu. şu an şeker gibi parmaklarımın ucuyla vites geçiriyorum :)
       ustaya bu arıza neden çıkar dediğimde ayağını debriyajın üstünde tutarsan ve yarım debriyaj gidersen olur dedi.
       inşallah daha büyük bişeyi yoktur arabanın . bu şanzıman problemi başa bela.

benim sorunum bu galiba...ilk arabam golf ve çok fazla debrajda tutuorum ayağımı ve yarım debriyaj çok yapıodum...ama işte bu işten anlayan usta bulmakta şuan sorunum Bursadayım
Gönderen: medge86 - 14 Mart 2012, 23:43:35
   ya hiç sorma arabadan öyle bir soğudum ki anlatamam. arıza yapmasaydı bir gün sonra şehir dışına çıkacaktım ve büyük ihtimal yolda kalırdım ki daha önce başıma geldi uzun yolda araba arızalanınca ömründen ömür gidiyo insanın.
   arıza yaptı bi gün sonra cenazeye gitmem gerekti ve o zor dönemde araba bana bu yamuğu yaptı. araba bulamadım rezil oldum yollarda. yani şimdi öyle bi doldu ki sabrım ampül patlasa satıcam o konumdayım :):)

vallahi güzel araçlar sağlam ama işte arıza verdi mi masraf çok ve üzüyor insanı inşallah yaşamazsın bir daha benimki de hallolur :)