vwtr.net

Volkswagen => Polo ve Lupo => Polo 6R => Konuyu başlatan: MasterWK - 03 Mart 2012, 22:05:58

Başlık: Araç boş viteste mi viteste mi az yakar? (Video)
Gönderen: MasterWK - 03 Mart 2012, 22:05:58
Polocu kardeşlerim özellikle yol bilgisayarı olanlar, doğru mudur bu videodaki olay?

http://www.youtube.com/watch?v=WjkG2pkDJP8&list=UUhaYXoABMq2_BC1OxQ7ywVQ&index=72&feature=plcp
Başlık: Ynt: Araç boş viteste mi viteste mi az yakar? (Video)
Gönderen: kemal_koker - 03 Mart 2012, 22:09:02
görsel olarak doğru anlık 0,0 gösteriyor ama bana inandırıcı gelmiyor çünkü viteste yokuş inerken motor yine çalışıyor ne yani o zaman yakıt gitmiyor mu ? bence en güzeli atarım boşa ince ince akar giderim :D
Başlık: Ynt: Araç boş viteste az yakar mı? (Video)
Gönderen: frtzmn - 03 Mart 2012, 22:11:09
leon aracmız vardı onda cok denedim bunu evet videodaki gibi viteste yakıt tuketimi 0 gösteriyor bazen boşta giderken hattta onda 0.9 veya 1 litre gösteriyodu  ve 100 km deki tüketimde düşüyo bu tarz kullanımda
Gönderen: TwinCept - 03 Mart 2012, 22:17:45
Bayır aşağı inerken boşa atmayın motor kompresör yapıp daha çok yakar arkadaşlar vitesle inerseniz daha az yakar..
Gönderen: kemal_koker - 03 Mart 2012, 22:24:31
bilemedim şimdi
Gönderen: MasterWK - 03 Mart 2012, 22:25:46
Bayır aşağı inerken boşa atmayın motor kompresör yapıp daha çok yakar arkadaşlar vitesle inerseniz daha az yakar..

çaktım köfteyi, sağol :D motorun görevini potansiyel enerji karşılamış oluyor. teker motoru döndürüyor ve bütün sistemler çalışmaya devam ediyor ayakta gaz pedalından olmadığından yakıtı kesiyor :D :D :D
Gönderen: ihsanks - 03 Mart 2012, 22:45:41
aga hitler vw'i kurduralı 79sene olmuş 79senedir motor üretiyor biz hala boşta mı fazla yakar yoksa viteste mi çözemedik :D Şaka bir yana yokuş aşşa boş yolda bence boşa atmak,trafik olan yolda da viteste gitmek mantıklı ki balatalarımızı koruyalım ve motor frenine ihtiyacımız her an olabilir.Hiç unutmam bigün inat ettim tüyapta saldım arabayı büyükçekmeceye doğru taaaa mimarsinan girişine kadar ki bu bahsettiğim yer 6-7km boşta gittim buyur... :tamamdir
Gönderen: freegane - 03 Mart 2012, 22:47:08
enjeksiyonlu araçlarda viteste giderseniz gaza basmadığınız sürece benzin yakmazsınız yani video doğrudur. eski tip karbüratörlü araçlarda kompresyondan dolayı benzin yakar o yüzden boşta giderseniz daha az yani rölantiye yetecek kadar yakar.
Gönderen: TwinCept - 03 Mart 2012, 22:51:59
Arkadaşlar konu ile ilgili ayrıntılımı ayrıntılı bigiyi yarın vericem uykum geldi :D İnanmıyorsanız yol pc olan bi araçta anlık yakıt tüketimini açın ara vitesteyken birde boştayken deneyin hangi durumda yakıor bakın  :tamamdir
Gönderen: o.bilge - 03 Mart 2012, 22:59:03
viteste giderken 0,0 l/100km beyler. boştayken 0,7 0,8 falan
Gönderen: freegane - 03 Mart 2012, 23:04:18
isterseniz depodaki benzini bitirin rampa aşağı giderken kontağı çevirip aracı vitese takın bakın çalışıyormu çalışmıyormu :)
Gönderen: o.bilge - 03 Mart 2012, 23:18:36
isterseniz depodaki benzini bitirin rampa aşağı giderken kontağı çevirip aracı vitese takın bakın çalışıyormu çalışmıyormu :)
benim arabada deneyelim benim depo hep boş ;D

he bu arada arabadaki benzinin çeyrek depodan az benzin olması araca zarar verir diye duydum. doğru mudur
Gönderen: ihsanks - 03 Mart 2012, 23:21:43

he bu arada arabadaki benzinin çeyrek depodan az benzin olması araca zarar verir diye duydum. doğru mudur
Külliyen yalan.Sadece ışık yandığında tez zamandan almak lazım ki pislikler iyice çöküp yakıt hortumları filtreler enjektörler v.s bilumum yerleri tıkamasın diye
Gönderen: MasterWK - 03 Mart 2012, 23:24:05
Külliyen yalan.Sadece ışık yandığında tez zamandan almak lazım ki pislikler iyice çöküp yakıt hortumları filtreler enjektörler v.s bilumum yerleri tıkamasın diye

Birde fazladan bilgi, dizeller yakıt bitip motor susunca benzinlinin aksine usta çağırmadan çalıştırılamıyormuş
Gönderen: o.bilge - 03 Mart 2012, 23:26:18
Birde fazladan bilgi, dizeller yakıt bitip motor susunca benzinlinin aksine usta çağırmadan çalıştırılamıyormuş
evet. onu da duymuştum da mazot koysak çalışmaz mı neden çalışmaz anlayamadım.
Gönderen: MasterWK - 03 Mart 2012, 23:27:41

çalışma sistemi farklı ya ondan kaynaklıdır
Gönderen: rdsg - 03 Mart 2012, 23:44:10
Şu ekonomik şartlarda hertürlüsü yakıyor  :D
Gönderen: kemal_koker - 04 Mart 2012, 08:29:37
viteste giderken 0,0 l/100km beyler. boştayken 0,7 0,8 falan

tamam aynı şeyi ben defalarca gördüm ama size diyorum ki o 0,0 yazdıgında motor yine çalışıyor  yakıt yine yanıyor . ve boşta indiğinde menzil daha çabuk artıyor ortalama daha hızlı düştüğü için
Gönderen: n3co - 06 Mart 2012, 21:36:13

tamam aynı şeyi ben defalarca gördüm ama size diyorum ki o 0,0 yazdıgında motor yine çalışıyor  yakıt yine yanıyor . ve boşta indiğinde menzil daha çabuk artıyor ortalama daha hızlı düştüğü için

araç boşta yakar.

vitesde yakmaz.

daha aklından teori geliştirme kabullen artık :D koskaca vw mühendisleri demiş bunu , demekki var bir bildikleri.  :D ;)
Gönderen: o.bilge - 06 Mart 2012, 21:36:51
frenlemeden bile enerji elde eden araç, viteste yakmazz
Gönderen: salihsefa - 06 Mart 2012, 22:42:45

o olay eski dizellerde geçerli, motor hava aldığında o havanın alınması lazımdı artık onuda araçlar otomatik alıyor ;) sonuna kadar harcayabilirsiniz korkmayın  ;D tabi depo dibindeki pisliği tortuyu göze alabiliyosanız.

depodaki yakıtın sürekli çok az olması durumunda şamandıra arıza açıyor biçok araçta.

viteste yakıtın sıfır olması çok mantıklı değil, tamam rolantiden az yakar cut-off denen bi teknoloji sayesinde lakin 0 olmayacağını düşünüyorum. nitekim viteste yokuş inerken markaya göre farklılık gösteriyor yol bilgisayarının anlık tüketim gösterimi
örnek:
1- 0,0lt/100km
2- ---lt/100km
3- 0,1lt/100km

farklı markalarda farklı gösterimler var. işin aslını tam bilenden öğrenmek lasım  ;)
Gönderen: ogretmen_ankara - 06 Mart 2012, 22:51:49
Kısacası boştayken yakar, viteste rampa aşağı daha az yakar:)
Gönderen: o.bilge - 06 Mart 2012, 23:09:42
Benim aracta 0,0 lt / 100km yaziyo
Gönderen: SeyitE - 07 Mart 2012, 00:06:06

Benzin Pompasını bozar.
Gönderen: ogretmen_ankara - 07 Mart 2012, 00:07:37
Benzin Pompasını bozar.
+1
Gönderen: kivanc2003 - 07 Mart 2012, 11:49:01
duluyada atsam çok yakıor boşada koysam çok yakıyor
Gönderen: o.bilge - 07 Mart 2012, 12:46:33
duluyada atsam çok yakıor boşada koysam çok yakıyor
çoh yahıyo çoh  ;D ;D boş viteste 40 kuruş yakıyo :D
Gönderen: kemal_koker - 07 Mart 2012, 13:17:30

araç boşta yakar.

vitesde yakmaz.

daha aklından teori geliştirme kabullen artık :D koskaca vw mühendisleri demiş bunu , demekki var bir bildikleri.  :D ;)

tamam sustum  :-X
Gönderen: 90khan - 07 Mart 2012, 15:34:56
araç vitesta rampa aşağıya inerken sizin gaza bastığınız ölçüde arabayı hızlandıracak kadar benzin pompalıyor enjektörlere eğer ki gaza basmazsanız aracınızın bulunduğu eğim aracınızı götürebilecek seviyede ise enjektörler benzini gönderme ihtiyacı duymuyor çünkü siz gaz pedalına basmıyorsunuz yani arabanızın hızını motor gücüyle artırmayı istemediğiniz için oda benzin göndermiyor sonuç olarak 0 tüketimle yoluna devam ediyor taki siz tekrar gaz pedalına basana kadar
Gönderen: caner4 - 07 Mart 2012, 15:49:13
ben ekranda görüyorum ya boşta giderken değer çıkıyor viteste hızlanıp gazı bırakınca 0.0 gösteriyor
Gönderen: kemal_koker - 09 Mart 2012, 22:22:26
son ve kesin kararım vitesde az yakar :)
Gönderen: obyasan - 11 Mart 2012, 14:15:51
Arkadaşlar araç vitesteyken yokuş aşağı olsun yada olmasın rölanti devirinin üzerinde seyir halindeyseniz yakıt tüketiminiz aynen yol bilgisayarında yazdığı gibi '0' olacaktır. Eğer rölanti devirinin altına inerseniz o zaman motora otomatik olarak yakıt pompalanmaya başlar sizin gaza basıp basmamanız önemli değildir.

Kısacası yol bilgisayarında ne görüyorsanız araç o anda tam olarak onu yakıyordur.
Gönderen: xabu - 12 Mart 2012, 18:51:03
aracın sağlığı açısından boşta kullanmak iyi değil diye biliyorum
Gönderen: kivanc2003 - 12 Mart 2012, 20:11:11
yokus gördümmü dayananam atarım bosa bu 18 senedir böyle :) el alıskanlığı...eger bosa atmazsam kendimi suclu hissediyorum..ve viteste iken çok yakacağı kanaatindeyim
Gönderen: confidence - 12 Mart 2012, 20:20:44
Arkadaşlar araç vitesteyken yokuş aşağı olsun yada olmasın rölanti devirinin üzerinde seyir halindeyseniz yakıt tüketiminiz aynen yol bilgisayarında yazdığı gibi '0' olacaktır. Eğer rölanti devirinin altına inerseniz o zaman motora otomatik olarak yakıt pompalanmaya başlar sizin gaza basıp basmamanız önemli değildir.

Kısacası yol bilgisayarında ne görüyorsanız araç o anda tam olarak onu yakıyordur.
+1
Gönderen: kemal_koker - 12 Mart 2012, 20:32:04
yokus gördümmü dayananam atarım bosa bu 18 senedir böyle :) el alıskanlığı...eger bosa atmazsam kendimi suclu hissediyorum..ve viteste iken çok yakacağı kanaatindeyim

bende öyleydim de uzun yolda hız sabitleycisindeyken daha az yakıyor denedim gördüm :D ama şehir içinde yine boşta gidiyorum :D :D elimde değil
Gönderen: caner4 - 12 Mart 2012, 20:34:50
aynen bende şehir içinde çoğu zaman sallıyorum boşa ama uzun yoldayken zaten bilgisayara ve lpg göstergesine bakmıyorum hatta lpg göstergesinin üstünü kapatıyorum gaza yüklenince kırmızıya düşüyo illaki sinir oluyorum bende anasını satıyım gaza basarken iki kere düşünüyorum ya .
Gönderen: kemal_koker - 12 Mart 2012, 20:36:43
sabitle 120 130 a caner . inan 140 145 150 yle gitmenle çok çok 20 dakika oynuyor. üst hız değerlerini hesaba katmıyorum çünkü malum 160 170 le sabit gidemiyorsun önüne pat kamyon tır çıkıyor.

aşırı hıza ret, yaşamaya evet :D
Gönderen: caner4 - 12 Mart 2012, 20:38:59
bende hız sabitleyici yok ki  :'(
Gönderen: kemal_koker - 12 Mart 2012, 20:41:47
biriket veya tuğla koy ozaman :D :D :D :D :D
Gönderen: caner4 - 12 Mart 2012, 20:43:03
:) hava mı atıosun şimdi :)
Gönderen: kemal_koker - 12 Mart 2012, 20:43:57
hayır caner kardeşim şakasına bile dayanamam bir daha duymiym lütfen  >:(
Gönderen: caner4 - 12 Mart 2012, 20:47:35
:) ya şaka bi yana da bu bluemotion süper bir olay ya çok istiyorum ben ama bizimkiler bu küçük bize yetmez diyorlar ama bilmiorlar polonun büyük olduğunu :(
Gönderen: kemal_koker - 12 Mart 2012, 20:50:00
valla koltugu en arkaya dayayınca hakikaten küçük bir araç aldık alalı bir kez ailece bindik onda da ilk haftasıydı daha aracın hep beraber berlin kaplanına mı ne gitmiştik :D hiç hoş olmadı benim açımdan cama yapışık sürdüm :D

edit: ailem 4 kişi
Gönderen: caner4 - 12 Mart 2012, 21:01:43
:) o zaman polo büyüksün sloganı çürümüş bulunmakta..
Gönderen: o.bilge - 12 Mart 2012, 21:03:22
Valla bizim aile 3 kişi benim arkama kimse oturmuyo sorun yok ;D polo gaaayet büyük valla :D
Gönderen: kemal_koker - 12 Mart 2012, 21:10:25
özgür ablan evlendi de bi fert azaldı. sıra sana geldi ha bu arada :D teyy teyy teyyyy  :-*
Gönderen: o.bilge - 12 Mart 2012, 21:11:45
Yok ablam değil kuzenim. Ben tek kardeşim  ;D 8)
Gönderen: kemal_koker - 12 Mart 2012, 21:13:42
enişte enişte diyordun :D bende ablan var ve evlendi olarak düşündüm :D ailenin biricik tek çocuğu özgürcan :D bi elinde ipad bi elinde iphone lu özgürcan :D :D :D
Gönderen: o.bilge - 12 Mart 2012, 21:14:31
ahahah enişte diyorum en kolayı o.
Gönderen: kemal_koker - 12 Mart 2012, 21:15:03
sonuç olarak araba vites de daha az yakar ! :D
Gönderen: o.bilge - 12 Mart 2012, 21:15:38
Yeni polo büyüksün  ;D
Gönderen: salihsefa - 13 Mart 2012, 00:13:43
6R cıların konudan bağımsız geyiğe sarmasına bayılıyor keyfle okuyorum  ;D (kinaye yoktur harbi hoş muhabbet yaa)

katılıyorum viteste az yakar  :D
Gönderen: o.bilge - 13 Mart 2012, 00:20:57
eyvallah :D illa bir şekilde konu kopuyo
Gönderen: kivanc2003 - 13 Mart 2012, 12:37:47
lastik havalarınızı kontrol edin benimkiler 25 teymis :) bende diorum niye yakıt arttı 33 yaptım 7 kurus düstü :D
Gönderen: DAS AUTO. - 13 Mart 2012, 12:47:34
lastik havalarınızı kontrol edin benimkiler 25 teymis :) bende diorum niye yakıt arttı 33 yaptım 7 kurus düstü :D
aynen kıvanç abi ben de 2 ayda bir bakıyom lastiklere,,gerçi yağmurlu havalarda kalkışlarda ara sıra biraz kayıyoz ama olsun... bu arada abi sonax ta cilalı yıkatıyom arabayı on numara parlıyo yağmur kayıp gidiyo tavsiye ederim.. ;)  ama sen kendi tekniklerinlede süper yapıyosundur porçöz falan  :D
Gönderen: kivanc2003 - 13 Mart 2012, 12:54:09
aynen kıvanç abi ben de 2 ayda bir bakıyom lastiklere,,gerçi yağmurlu havalarda kalkışlarda ara sıra biraz kayıyoz ama olsun... bu arada abi sonax ta cilalı yıkatıyom arabayı on numara parlıyo yağmur kayıp gidiyo tavsiye ederim.. ;)  ama sen kendi tekniklerinlede süper yapıyosundur porçöz falan  :D

yok ula bende makina var makina ile kendim cila atıyorum, gel bi cumartesi birlikte temizler cila atarız
Gönderen: DAS AUTO. - 13 Mart 2012, 12:57:43
yok ula bende makina var makina ile kendim cila atıyorum, gel bi cumartesi birlikte temizler cila atarız
abi tam aklımdan geçiyodu kıvanç abide alet edevat vardır diyodum. :) olur abi gelirim ayıpsın..  bu c.tesi öğlen kız mız , akşama maç var ama gelirim abi bi hafta sonu..  sislerinide görmüş olurum ;)
Gönderen: o.bilge - 13 Mart 2012, 13:01:17
o değil de fener yenecek söylemedi demeyin.

yarın taraftar kartlılara satışa çıkıyo inşallah bilet buluruz. bugün kongre üyelerine satışa çıkan bilet 25 dakikada bitmiş
Gönderen: DAS AUTO. - 13 Mart 2012, 13:22:21

yarın taraftar kartlılara satışa çıkıyo inşallah bilet buluruz. bugün kongre üyelerine satışa çıkan bilet 25 dakikada bitmiş
inş. özgür yeneceğiz...  kale arkası 66 TL miş..  40 TL benzin + 66 TL bilet + karaborsacı payı 200 TL = hmmmm her zaman dediğim gibi digitürk stylee :D
Gönderen: o.bilge - 13 Mart 2012, 13:41:51
Bende taraftar kart var karaborsa bilet almam satarım ben  ;D gecen 0-0 lık maça gitmek istememiştim sattım bileti iyi ki de gitmemişim. Ama biletin parasını iddaada fenere basmıştım gitti 150 lira  :'(
Gönderen: kivanc2003 - 13 Mart 2012, 13:45:33
Cumartesi bu baba maçta :) neyse konuyu saptırmayalım :)
Gönderen: kivanc2003 - 13 Mart 2012, 13:47:54
abi tam aklımdan geçiyodu kıvanç abide alet edevat vardır diyodum. :) olur abi gelirim ayıpsın..  bu c.tesi öğlen kız mız , akşama maç var ama gelirim abi bi hafta sonu..  sislerinide görmüş olurum ;)

kompresör var, süpürge var, araba yıkama makinası var,  cila makinası var ne ararsan var 200 m2 açık 50m2 kapalı alanımız var iç dıs yıkarız kapalı alana çeker kahvemizi içerken arabayı cilalarız :)
Gönderen: gt4094r - 13 Mart 2012, 16:00:50
Polocu kardeşlerim özellikle yol bilgisayarı olanlar, doğru mudur bu videodaki olay?

http://www.youtube.com/watch?v=WjkG2pkDJP8&list=UUhaYXoABMq2_BC1OxQ7ywVQ&index=72&feature=plcp
videodaki dogru
cünki viteste iken yeni modellerde almanca ismi SCHUBABSCHALTUNG diye birsey var o yüzden yakmiyor
Gönderen: xabu - 13 Mart 2012, 16:12:32

arkadaşlar boşta yakıt tüketimini merak ediyorlarsa yeni konu açmasınlar, bu başlıkta konuyla ilgili güzel direk alakalı güzel mesajlar bulunuyor, bunlardan faydanalabilirler ! her konunun sonu bir kaç kişinin laklak muhabbetiyle bitiyor..aynı arkadaşlar yeni konu açanları şamarlamakta gecikmiyor..biraz empati lütfen
Gönderen: o.bilge - 13 Mart 2012, 19:37:56
usta kim sana konu açma dedi allah aşkına her konuya gelip bunları yazıp gidiyosun. aç usta ne zaman istersen konu aç her aklına gelene konu aç tamam mı
Gönderen: xabu - 13 Mart 2012, 19:42:07
usta kim sana konu açma dedi allah aşkına her konuya gelip bunları yazıp gidiyosun. aç usta ne zaman istersen konu aç her aklına gelene konu aç tamam mı

hayır bana kimse demedi..bazı arkadaşlara denildiğini gördüm, diyen arkadaşların da konulara çöplüğe çevirmede üstüne yok
Gönderen: o.bilge - 13 Mart 2012, 19:46:20
burada ansiklopedi yazmıyoruz ki sırf bilgi sırf bilgi. konu arasında iki dakika muhabbet etmek kime bu kadar zarar veriyo anlamıyorum
Gönderen: xabu - 13 Mart 2012, 19:51:19
3 sayfa konu 2 sayfa muhabbetse orda sıkıntı var demektir..konunun içinde birşeyler arayan arkadaşlara eziyet etmekten başka bir işe yarayacağını sanmıyorum.muhabbet etmek için farklı konular kullanılabilir..
Gönderen: o.bilge - 13 Mart 2012, 19:54:57
doğru biz konuya verilen cevapları siliyoruz arayan bulamıyor. bunu da özellikle yapıyoruz. arkadaşlarla konuşuyoruz "hadi gidelim şu konuyu dağıtalım" diyoruz

bir de, konuyu okumaya "sonundan" mı başlıyor bu bilgi edinmeye çalışan kişiler? böyle muhabbetler genelde konunun sonunda oluyor da, ondan dedim.
Gönderen: DAS AUTO. - 13 Mart 2012, 21:33:14
3 sayfa konu 2 sayfa muhabbetse orda sıkıntı var demektir..konunun içinde birşeyler arayan arkadaşlara eziyet etmekten başka bir işe yarayacağını sanmıyorum.muhabbet etmek için farklı konular kullanılabilir..

birader sende haklısın ,, yani tamam konudan sapmalar olabiliyor ara sıra bu çok doğal  hem bilgimizi paylaşıcağız hem de birbirimize tabiki takılıcaz,,, bu konuda o kadar lüzum değil zaten.. boşta attım dolmadı doluya attım boşalmadı,,  en fazla 500m viteste inersinn onda da ne yaktığının burdaki kimse için pek bi önemi olduğunu sanmıyorum....
Gönderen: o.bilge - 13 Mart 2012, 21:42:22
olay sadece bu konu değil, bu arkadaş her konuda veryansın ediyor.
Gönderen: kemal_koker - 14 Mart 2012, 13:49:50
ben eleştirildim galiba da :D haksızsam haksız deyin 4 tane sis farı konusu var adam hala konu açmış ki bu sis farı nasıl :D

el insaf ya  :melek:
Gönderen: o.bilge - 16 Mart 2012, 00:24:05
gerginliğe lüzum yok gençler. uzatmayalım
Gönderen: ogretmen_ankara - 16 Mart 2012, 01:13:05
Arkadaşlar hakikaten konu uzamış, ben kendi fikrimi belirteyim, bir konu başlığı ne ise bence onun dışına çok da çıkılmamalı diye düşünüyorum. Bu konu başlığının sonucunu ben de merak ediyorum fakat her seferinde İletilerime yazılan yeni yanıtları göster kısmına tıkladığımda farklı şeylerle karşılaşmak çok da hoş olmuyor, artık okundu say tıklayıp geçiyorum, bu konu başlığını google'dan arayıp da karşısına içeriğinde fener-gs derbi tartışması görmesi siz de taktir edersiniz ki çok hoş olmaz. Bu durumu zaman zaman hepimiz yapıyoruz, ben de yazmışımdır alakasız şeyler illaki...Burada yanlış anlaşılmasın, haklı haksız da aramıyorum, istiyorum ki biraz daha karşılıklı anlayış...