vwtr.net

Volkswagen => Jetta, Vento ve Bora => Bora => Konuyu başlatan: asokrates - 14 Haziran 2011, 10:37:22

Başlık: Boram alçak Çözüm sizce ne ?
Gönderen: asokrates - 14 Haziran 2011, 10:37:22
Arkadaşlar bende 2000 model OV Bora comfortline var.Aracımda 225/55/16 lastikler mevcut.Bende de sırana ve çok yoğun olarak araç altını vurma ve sürtme var.Bunun çözümü sizce nasıl olmalı
Çözüm önerileri : 195/65/15 lik lastikler biraz yükseltirmi
Amartisör veya takoz değişimi yükseltirmi .
Bu araçlarda yay değişimi faydalı olurmu bu konuda deneyimi ve fikri olan arkadaşlarımızdan yadım bekliyorum iyi günler
Başlık: Ynt: Boram alçak Çözüm sizce ne ?
Gönderen: SeyitE - 14 Haziran 2011, 10:46:14
abicim bu araçlar yere baya biyakın biraz beklersen ben sana lastiklerin arasındaki farkı bulup yoayayım.
Gönderen: SeyitE - 14 Haziran 2011, 10:48:30
195 65 15 aracı çok az bi şekilde yere yaklaştıracaktır.
Gönderen: ALPER. - 14 Haziran 2011, 15:00:26
aslında çok yere yakın bir araç değil bora, hatta bende var iken alçaltmayı bile düşünmüştüm

yerden aynı yükseklikteki başka bir araç karlığı vurmazken ben vuruyordum, aracın süspansiyon sistemi yumuşak olmasından kaynaklı

siz aracın karterini mi sürtüyorsunuz yoksa karlığı mı? karteri vuracak kadar yere basık değiller çünkü..lastik ile çamurluk arasında neredeyse kol girecek kadar boşluk var; sadece ön karlık biraz yakın...

ön kısmı sakın yükseltme işine girmeyin, zaten önden bırakan araçlar, yol tutuşunuz kötü bir hal alır, canınızdan kıymetli değil...
Gönderen: forza26 - 15 Haziran 2011, 08:07:47
Hiç uğraşmayın kartele metal muhafaza taktırın kafanız rahat olsun
Gönderen: aRm - 15 Haziran 2011, 09:39:56
Ben de boramı alalı 1 hafta oluyor, almadan önce ön kısmının yere yakın oluşundan bahseden çok olmuştu. Ben de aldığımın haftasonu yaptırdığım ağır bakımda bu sebeple metal karter koruma taktırdım.
Dün 5 dakikayla arayla iki kez altını vurunca, korumanın ne kadar gerekli olduğunu anlamış oldum. Size de taktırmanızı tavsiye ederim.
Gönderen: fatih_et - 17 Haziran 2011, 11:06:35
80 liraya taktırdım kafam rahat :)
Gönderen: ØSîRîS - 18 Haziran 2011, 19:18:44
kartel muhafaza taktır sorunu çöz..ben öyle yaptım şahsen...:) şimdi spor yay takıp alçaltmayı bile planlıyorum. :D 8)
Gönderen: beyazbora - 23 Haziran 2011, 00:30:16
Hiç uğraşmayın kartele metal muhafaza taktırın kafanız rahat olsun
:tamamdir
Gönderen: legendengineer - 23 Haziran 2011, 01:03:20
arkadaşımda golf 4 vardı o da sürekli aynı sorunu yaşıyodu amortisörleri çok yumuşaktı daha sonra sert amortisör taktırdı ama gene de pek bi yararı olmadı dikkatli kullanmak en iyisi vw ler yere yakın yapacak bi şey yok bence  :tamamdir
Gönderen: maminci - 23 Haziran 2011, 17:03:29
Sn boralp siz otomatik bora mı kullanıyosunuz?
Gönderen: ALPER. - 23 Haziran 2011, 17:29:04
Sn boralp siz otomatik bora mı kullanıyosunuz?

kullanıyordum, sattım ve pişman oldum. :)
Gönderen: nizam - 23 Haziran 2011, 17:29:33

1999 bora comfortline otomatik? (http://www.vwtr.net/forum/bora/1999-bora-comfortline-otomatik-t23073.0.html;topicseen)

yardım et konuya :)
Gönderen: maminci - 23 Haziran 2011, 17:47:19
1999 bora comfortline otomatik? başlığından devam edebilir miyiz lütfen?
Gönderen: beyazbora - 23 Haziran 2011, 22:25:07

neden pişman oldun ?
Gönderen: ALPER. - 24 Haziran 2011, 00:21:33
neden pişman oldun ?

sanruflu, otomatik vites, sadece sağ arka çamurluğunda 4 parmak kadar boyalı (gerçekten sürtmeden), brc lpgli ve lpg ile benzinden daha uyumlu,  motorda, yürüyende, şanzumanda sıfır sorun başka araç bulamamadım ondan sonra da ondan.Aldığım araçlar hep 2. tercihim oldu.
Gönderen: toygun - 25 Haziran 2011, 06:31:34
Yere yakin olma sorunu genel s1kinti sanirim. 2001 passat var onla kaldirima tekerler degene kadar giderken park icin bora ile kaldirima yanasamiyorum bile. Boralp sanzuman sorunundan nefret ediyorum bende birader. Bir polo sanzimandan elimde patladi :D 2.500 euroya aldigim araca 3.400euro masraf cekdiler sanziman icin. 1.000 liraya sattim kafadan 1.500 lira zarar ettim.
Gönderen: Serhat4Motion - 07 Temmuz 2011, 02:39:55
 bence lastiginde  yere yakinlikla alakali bi sorun yok alma 225 tabanli bi lastik kullanmani tavsiye etmem 55 ebatinda ise ki oyle... yürür aksamina zarar verecektir konforunuda du$urecektir..

senin sorunun bence suspansiyonun yumu$ak olmasiyla alakali yani lastiklerle degil. ayrica fabrika ciki$i 195/65/15 dir ama VW en fazla 205/55/16 kullanilabilir diyede onay veriyor aracin kafa kagidinda yazani diyorum. demek oki senin aracinda lastikte sorun yok ama 225 taban belki surtmede yapiyordur heleki suspansiyon yumu$ak ise ???
Gönderen: asokrates - 07 Temmuz 2011, 14:09:56
lastik sorunlarını alletim şuana kadar herhangi br sürtme sorunum yok belkide daha dikkatli olduğum içiçn süspansiyondan kastınız yaylarmı.
Ayrıca doğnalara yapıldığı gibi bir aparatla yükseltilebiliniyomuş fikriniz nedri.