vwtr.net

Otomobil Forumu => LPG, CNG ve Alternatif Yakıt Sistemleri => Konuyu başlatan: gemicipolo - 03 Şubat 2011, 23:14:14

Başlık: POLO LPG
Gönderen: gemicipolo - 03 Şubat 2011, 23:14:14
arkadaşlar bakalım en çok tercih edilen hangisi?
Başlık: Ynt: POLO LPG
Gönderen: onurc - 03 Şubat 2011, 23:16:27
zavolı vardı aldıgımda. ıcat edenede selamım var burdan  ;)
Gönderen: gemicipolo - 03 Şubat 2011, 23:18:55
onurc memnun değilsin galıba :)
Gönderen: onurc - 03 Şubat 2011, 23:22:09
lpg sadece şehir içi sakin kullanım ıcın avantaj bazende uzun yolda. bastıgında benzınle aynı yakıyor farklı bısey yaktıgı yok.belkıde benım arabamda dikiş tutmamıstır.orasını bılemem.memnun degılım tabıkı.bogaz kelebegı tetıkçisi resmen. ilk çalışmada devır sabit. araba tıtremeye baslayınca bı bakıyorum gecmıs lpg ye. yarış arabası gibi hırlayıp duruyor kendi kendine. söküp atıcam yakındır  >:D
Gönderen: gemicipolo - 03 Şubat 2011, 23:27:02
:))) ben taktıralı çok olmadı. usta beğenmezsen sökerim paran iade demişti ( tabiki hikaye). bakarsın sıkıntı yaparsa usta sök bakalım derim  :)
Gönderen: onurc - 03 Şubat 2011, 23:28:57
ınsallah yapmaz ama ılgılenmezsen sorun cıkartır tabıkı . klasık mevzular
Gönderen: Kursat - 04 Şubat 2011, 00:06:52
daha tercih aşamasında benimki, bu gün akşam üzeri bıraktım ustaya. Yarın akşam stefanelli montajı yapılmış halde alıcam (=
Gönderen: freegane - 04 Şubat 2011, 01:50:04
Atiker hariç(!) diğerleri arasında pek fark yok. Burada önemli olan montajı yapan usta. Usta montajı iyi yaparsa hiçbirinde sıkıntı yaşamazsınız. Eğer kaliteli bir LPG sistemi istiyorsanız Prins veya MTM en iyi sistemler. Diğerlerinden farkı ise beyin ve enjektörleri daha kaliteli başka bi fark yok bildiğim kadarıyla
Gönderen: relaxizmir - 04 Şubat 2011, 08:45:46
ben lpg taktırmaktan yana değilim.az yakmak istersem basmam gaza olur biter  ;D gel gelelim benzin 4'ü aştı  :bekleriz: napıcaz bilmiyorum.ya yolda giderken gaza basmaya korkar oldum arkadaş bu ne rezilliktir...  :( bi eylem falan bişeyler yapalım gençler  ;)
Gönderen: ilkarabam6n - 04 Şubat 2011, 12:13:24
bu zam beni lpg konusunda iyice tetikledi >:( acaba taktırsam mı die düşünüp duruyodum ve iyi bir araştırma sayesinde prins marka lpg taktırmaya karar verdim arabanın performansında en ufak bi düşüş olmuyomuş geçenlerde arkadaşım passatına taktırdı 1.8 arabanın lpgde gittiğini hiç çakmıosun bende poloma taktırıyorum bu hafta ustaları gerçekten iyi iş çıkartıo  :tamamdir benzin lambam yanık durumda ve benzin alamıorum nelikle kazanıoruz zoruma gidio valla  :( bu sayede %30 gibi bi kazanç sağlamayı düşünüyorum malum önümüz yaz ve tatil yolları uzuuunnnnnn .....
Gönderen: dj_burak - 04 Şubat 2011, 12:40:48
bende takırmayı çok istiyorum en iyisi kalitelisi brc diyorlar bi kere almışken kalitelisini almalı zaten satmalık değil benim araç binmelik bu zamlar anamı ağlattı benim son 6 aydır yemin ederim 85i geçemiyorum fazla yakıcak diye :( önceden ne güzel istanbul yolunda kapışırdım milletle şimdi millet gazda basıp gidiyo onlara yetişmeye cesaretim yok aracım fazla yakıcak diye çok canım acıyo kendi halimde gidiyorum :(
Gönderen: relaxizmir - 04 Şubat 2011, 16:52:55
bu zam beni lpg konusunda iyice tetikledi >:( acaba taktırsam mı die düşünüp duruyodum ve iyi bir araştırma sayesinde prins marka lpg taktırmaya karar verdim arabanın performansında en ufak bi düşüş olmuyomuş geçenlerde arkadaşım passatına taktırdı 1.8 arabanın lpgde gittiğini hiç çakmıosun bende poloma taktırıyorum bu hafta ustaları gerçekten iyi iş çıkartıo  :tamamdir benzin lambam yanık durumda ve benzin alamıorum nelikle kazanıoruz zoruma gidio valla  :( bu sayede %30 gibi bi kazanç sağlamayı düşünüyorum malum önümüz yaz ve tatil yolları uzuuunnnnnn .....

Ne taktırırsan taktır ama aracını önce benzinde çalıştırmanı ŞİDDETLE tavsiye ediyorum.Sonra lpg'ye geç yine.Ama önce benzinde çalıştır.Sonra başın ağrır söylemedi deme  ;)
Gönderen: dj_burak - 04 Şubat 2011, 16:58:29
Ne taktırırsan taktır ama aracını önce benzinde çalıştırmanı ŞİDDETLE tavsiye ediyorum.Sonra lpg'ye geç yine.Ama önce benzinde çalıştır.Sonra başın ağrır söylemedi deme  ;)

çok nokta enjeksiyonlu arabalarda zaten benzinle çalışıyor önce sonra ısınınca lpgye geçiyo hatta brclerde geçiş sesi biraz fazla tak diye bi patlama oluyo sanki arka bagajda arkadaşımda vardı :)
Gönderen: relaxizmir - 04 Şubat 2011, 17:15:11
çok nokta enjeksiyonlu arabalarda zaten benzinle çalışıyor önce sonra ısınınca lpgye geçiyo hatta brclerde geçiş sesi biraz fazla tak diye bi patlama oluyo sanki arka bagajda arkadaşımda vardı :)

Tamam işte.Sende dedin ya benzin almıyorum diye.Sonra yolda kalma diye söyledim  ;) Nede olsa ilk çalıştırmada benzine ihtiyacın var.Ben olsa fullerim depoyu.Emin ol o bitene kadar benzinin litresi 10 tl olur artık  ;D
Gönderen: ilkarabam6n - 04 Şubat 2011, 17:16:24
relaxizmir tşk. :tamamdir
Gönderen: relaxizmir - 04 Şubat 2011, 18:11:45
relaxizmir tşk. :tamamdir

Rica ederim kardeşim ne demek  ;)
Gönderen: Salu - 04 Şubat 2011, 20:40:56
lpg taktırmak cok istiyordum ama herkes farklı birşey söylediği için hala benzin alıp gaza basmadan geziyorum...Atiker servisine gittim cok iyi karşılıyorlar anlatıyorlar güzel güzel kesinlikle sorun yaşamazsınız..1050 tl / 10 taksit iyi güzel... cay içiyorum içeri müşterisi giriyor bizim lpg yine sorun cıkardı yapamadınız heralde yine bakarmısınız_? hemen vazgeçtim gitmeden önce bir kaç ardkaşmda söylemişti atiker taktırma.ordan zavoliye geçtim 1450 tl /10 tamam dedim..2 gün sonraya randevu verdi..aynı serviste taktıran bir arkdaşm yerli şamandıramı ne takmışlar hep sorun yaşamış..aracın içinde gaz kokusu falan oluyor taktırma..haydaa dedim bundan vazgeçtim... sıra geldi brc ye :) 1500/10 olduğunu duydum ama gidip görüşmek nasip olmadı.izmirde taktırıpta iyi usta tanıyan varsa ricam olucak adres numara verirlerse gidip görüşmek isterim...
Gönderen: gemicipolo - 04 Şubat 2011, 21:24:47
aslında herkesin bildiği gibi markadan ziyade usta da çok önemli. arkadaşlar tavsiyem taktırırken başında durun ustanın . zavolide şamandıra sorununu bikaç arkadaşım yaşadı. beyın zavoli şamandıra başka bir marka takmışlar
Gönderen: gemicipolo - 04 Şubat 2011, 21:26:14
bu zam beni lpg konusunda iyice tetikledi >:( acaba taktırsam mı die düşünüp duruyodum ve iyi bir araştırma sayesinde prins marka lpg taktırmaya karar verdim arabanın performansında en ufak bi düşüş olmuyomuş geçenlerde arkadaşım passatına taktırdı 1.8 arabanın lpgde gittiğini hiç çakmıosun bende poloma taktırıyorum bu hafta ustaları gerçekten iyi iş çıkartıo  :tamamdir benzin lambam yanık durumda ve benzin alamıorum nelikle kazanıoruz zoruma gidio valla  :( bu sayede %30 gibi bi kazanç sağlamayı düşünüyorum malum önümüz yaz ve tatil yolları uzuuunnnnnn .....
benzinde şehiriçi 390 krş. tu şimdi 240 civarı.
Gönderen: onurc - 05 Şubat 2011, 00:59:46
3 kurus az yakacak dıye bın küsür rakamlar vermenın hıc bır anlamı yok. Benzıne gecıcem yakında. 5 lıra olsa bıle gene benzınde bınerım.Gıt gel amaclı kullanmıyorum cunku arabayı.Keyfe keder cıkıyorum.  Az yakan bır arac ıstıyorsanız herkesın dedıgı gıbı dızel. lpg mpg sımdılık sorun cıkarmaz ılerde basınızı ıllakı agrıtır bı noktada.
Gönderen: handsome_8222 - 05 Şubat 2011, 16:18:24
2 sene düşündüm canım poloma taktırsammı taktırmasammı diye? taktırdım ii b.k yedim.. gül gibi arabamı satmak zorunda kaldım.. ustalar çok güzel karşılıyolar.. problem olmaz biz çok taktık diyorlar.. ama taktıktan sonra en ufak problem de çocuğunuz gibi baktığınız arabanıza b.k atıyorlar.. bundan sonra araç alırsam 2000 motor dahi olsa lpg mi asla.. az gezerim, huzurlu gezerim..  tabii lpg taktırıpta memnun olanlarda var.. ama ben memnunsuz taraftayım ... :)
Gönderen: 06onur - 10 Şubat 2011, 16:01:07
16 v polo ya 2000 ve 2006 modeller. Lovato easy fast taktırdık. 2000 6n2 55-60000km tık demedi sattım. 2006 9n2 motor ateşleme daha iyi olduğundan daha başarılı oldu, çekiş 4-4lük. Ergünler otomotivde kampanya var muayene vs. 180lik masraf onların 1250tl tavsiye ederim.
Gönderen: galthor - 27 Şubat 2011, 14:56:14
2009 model Polo 1.4'ye LPG taktırdım...  Atiker takmam dedi lpg bayi.. BRC takarım dedi,  verdik 1500 TL BRC.ye ..

performansı farketmedim. 42 km yaptım daha.  bakalım ilerleyen günlerde anlayacağız yakışını ve performansını..

not:  ayrıca evet BRC, motor sıcak da olsa 1dk.ya yakın bir süre sonra LPG.ye geçiyor. motor soğukken de aynı.
Gönderen: gemicipolo - 05 Mart 2011, 23:35:39
akşam üzeri baktımda 2000 km yapmışım lpg de. şimdilik bi sorun çıkmadı .inş çıkmazda..
Gönderen: yakkir - 28 Mart 2011, 14:22:57
Israrla karşı çıkmama rağmen benzinin 4.00 TL yi aşması benide otogaza mecbur etti.Bugün Zavoli taktırmak için anlaştım usta daha önce benim arabanın aynı modeline taktığını ve sorun olmadığını söyledi.1350/10 taksit. Tüm parçalar orijinal tank olarakda STEP marka simit takılacak(BRC de aynı tankı kullanıyor.
Umarım şimdiye kadar sorunsuz kullandığım arabamda bundan sonrada sıkıntı yaşamam.
İzlenimlerimi ilerleyen zamanlarda aktarırım
Gönderen: yakkir - 29 Mart 2011, 17:41:27
Bugünden itibaren aracım artık LPG'li ,zavoli taktırdım 1350/10 taksit simit tank.Daha henüz başlangıç safhası yeni ama,klima açıkda denedim perfonmansda belirgin  bir eksiklik göremedim.Umarım inşallah ilerleyen zamanlarda da sorun olmaz.
yakıt ve tasarruf durumunu ölçtüğümde aktarırım
Gönderen: rsb - 29 Mart 2011, 20:04:01
lpg yeni takıpda  aradan zaman geçip yorum yapacak arkadasların yorumlarına ihtiyacım var ... aracım 97 polo ... 50 kurus ve civarında yakıyo ... ne marka takıcam emin degilim ...
Gönderen: Kursat - 29 Mart 2011, 20:31:34
lpg yeni takıpda  aradan zaman geçip yorum yapacak arkadasların yorumlarına ihtiyacım var ... aracım 97 polo ... 50 kurus ve civarında yakıyo ... ne marka takıcam emin degilim ...

ben Lpg takalı 2 ayı geçti sanırım, benim araç da ş. içi 50 krş civarında yakıyordu. Şimdi en sert kullanımda max. 33krş yaktı. Performansında hiç bi fark yok, en ufak bi sorun da çıkarmadı maşallah.

LPG kitinin markası Stefanelli ve aracım da 98 model 1.4 16v sportline 124.000 KM de.
Gönderen: rsb - 29 Mart 2011, 20:53:51
sizin araç 1,4 doch motor ama ... bendeki 1,6 8v... inşallah bi sıkıntı yaşamam ...
Gönderen: gemicipolo - 29 Mart 2011, 21:00:02
sizin araç 1,4 doch motor ama ... bendeki 1,6 8v... inşallah bi sıkıntı yaşamam ...
benimde 97 1.6 8V . taktıralı 3 aya yaklaşıcak. % 40 oranında tasarrufun olur. atiker taktırdım. 990 tl 10 taksit. 3000 km yaptım herhangi bir sorun yok. 40 lt.lik simit depo taktırdım . gayet güzel oldu.
son zamnlardan önce yaklaşık 40 krş tu tüketim. şimdi sert kullnımda bile ş.içi 23 falan. ş.dışı 18 krş falan . tavsıye ederim :tamamdir
Gönderen: rsb - 29 Mart 2011, 21:04:35
benim 40 kuruş olsa benzinde  lpg istemem bile :D

3 ayda 300 km yapmışsın ... ben bu km yi 1-2  haftada yapıyorum nerdeyse  .. kaldıki bunu 1-2 gunde yapan arkadaslarımız var :D o kadar az yol yapıosanız  keske taktırmasaydınız ...  ama sonuc olarak baya bi azalmış yakıt sarfiyatı .. peki sunu hesapladınızmı ... asagı yukarı 300 km de 70 tl gibi gaz harcamışsınız ... peki bunun yanında  harcadıgınız benzin ne kadar ?
Gönderen: gemicipolo - 29 Mart 2011, 21:09:21
300 değil 3000 olcak o :) yanlış yazmışım. farkettim düzelttim şimdi. tabiki o kadar az km yapcak olsam değmezdi :)) dediğin gibi 70 tl lık gazla 300 km falan yapıyorum . 10 liralık benzin harcıoo yaklaşık. tabi yazın bu dahada aşağıya düşer.
Gönderen: rsb - 29 Mart 2011, 21:40:08
sen atikerden memnunsun ... istanbuldada  atikermi ? aman uzak dur! muhabbeti var ... hersey ustada bitiyo biliyorum ama  bu kadar insanda nie sikayetleniyo ?? bende isterim 1500 yerine 1000 tl vermeyi o 500 tl yede lastik alırım arabama cillop gibi ... ama   insanın aklı karısıyo :(
Gönderen: gemicipolo - 29 Mart 2011, 23:18:58
kardeş gel çorluya  taktıralım. 100 km aramız
Gönderen: rsb - 29 Mart 2011, 23:35:00
bakalım onumuzdeki gunler ne gostericek ... bi yer soylediler  bi bakayım oraya kafama yatmazsa   atiker  takmak için gelenilirim corluya .... cantakoyde de  zaten akrabalarım vardı ziyaret etmiş olurum :D
Gönderen: gemicipolo - 30 Mart 2011, 01:21:07
bakalım onumuzdeki gunler ne gostericek ... bi yer soylediler  bi bakayım oraya kafama yatmazsa   atiker  takmak için gelenilirim corluya .... cantakoyde de  zaten akrabalarım vardı ziyaret etmiş olurum :D
yukarda kardeşim yazdım ama belkide abimsindir:) kusura bakma çantaköyde 25-30 km :tamamdir
Gönderen: rsb - 30 Mart 2011, 07:34:50
yukarda kardeşim yazdım ama belkide abimsindir:) kusura bakma çantaköyde 25-30 km :tamamdir

valla ben 89 dogumluyum ama  sen istersen 75 dogumlu bile olsan hepimiz kardeşiz ;) sorun yok yani :)
Gönderen: gemicipolo - 30 Mart 2011, 09:02:04
 :tamamdir yaşıtız sorun yok :)
Gönderen: yakkir - 30 Mart 2011, 11:23:55
Zavolide sıcaklık 30 derceye ayarlanmış şu an yaklaşık 500-600 metre sonra gaza geçiyor.Bulunduğum yer antalya ,ne kadar yaktığı konusunda daha ölçüm yapamadım şu an şehir içi kullanıyorum otogaz kiti takıldığında(28 Mart 2011) arabamın km'si 74.250 ve montajdan sonra usta 10 TL lik almış bende 30 Tl'lik aldım gaz bitene kadar bineyim bakalım kaç km gidecek.Sonuçları yazarım
Gönderen: rsb - 30 Mart 2011, 11:25:57
haberlerini bekliorum ...
Gönderen: gemicipolo - 30 Mart 2011, 23:25:21
havalar sıcakken en fazla 250 mtrede falan gaza geçio. çok soğuk gunlerde de 500-600 metrede ,işlem tamam :
Gönderen: yakkir - 16 Nisan 2011, 18:05:26
40 Tl gazla tamamı şehir içi 159 km gittim gaz bitt.i 40/159=0,251 krş kmde şehir içi yakışıCuma günü Antalyadan Denizliye gittim geldim 2 kişi+ hafif bagaj.5 Km şehir içi dahil 496 km yol yaptım 30 devir 120 geçmemek koşuluyla .Simit tankı fulledim bir defa  Denizliden aldım dönüşte aynı istasyondan yine fulledim.Toplamda 85 Tl lik gaz harcadım
85/496=0.171 kuruş şehir dışı km yakışı/b]
Bu değerler benim açımdan oldukça tatmin edici.
Şu ana kadar toplamda 655 km yaptım herhangi bir sorun oluşmadı.Gittiğim yolda her türlü viraj ve rampa vardı perfonmansda benzinli dönemime göre belirgin bir fark hissetmedim.Dilerim uzun zaman sorunda oluşmaz.
Gönderen: ufuk erden - 18 Nisan 2011, 18:51:34
TÜM YAZILANLARI DİKKATLİCE OKUDUM ARKADASLAR FAKAT HALA KARAMSARIM  ??? NE MARKA LPG TAKTIRAYIM? BİR DE BAZI ARKADASLAR TAKMAMA TARAFTARI, ASLINA BAKARSANIZ BENDE ÖYLEYDIM AZ BASARIM BENZINDE KAFAM AGRIMAZ. AMA HERGÜN BENZINLIGE GIRMEYE BASLAYINCA FIKRIM DEGISMEYE BASLADI  :D SIMDI SORUM HANGI MARKA LPG ? BRC MI ATIKER MI ZAVOLİ Mİ ..
Gönderen: gemicipolo - 18 Nisan 2011, 22:57:40
hepside güzel bence. bende atiker var sorun yaşamıyorum
Gönderen: Salu - 20 Nisan 2011, 18:36:25
TÜM YAZILANLARI DİKKATLİCE OKUDUM ARKADASLAR FAKAT HALA KARAMSARIM  ??? NE MARKA LPG TAKTIRAYIM? BİR DE BAZI ARKADASLAR TAKMAMA TARAFTARI, ASLINA BAKARSANIZ BENDE ÖYLEYDIM AZ BASARIM BENZINDE KAFAM AGRIMAZ. AMA HERGÜN BENZINLIGE GIRMEYE BASLAYINCA FIKRIM DEGISMEYE BASLADI  :D SIMDI SORUM HANGI MARKA LPG ? BRC MI ATIKER MI ZAVOLİ Mİ ..

Ufuk bey bendede 1,6 polo var. inanın ilk aldığımda arkdaşlarım dediki lpg kesin taktır. yok dedim ne işim olur .zaten fazla gezmem arabayla benzin alırım hep dedim...50 tl benzin alıyorum 100-120 km yol yapıyorm. bitiyor..Geçen hafta karar verdim lpg taktırmaya ve uzun araştırmalardan sonra atiker taktırtdım..ve inanın cok memnunm.50 tl gazla 250-260 km arası yol yaptım..yarı yarıya fark ediyor.diğer lpg markalarınada bakarsanız önemli olan montajı yapıcak ustanın iyi olması.yoksa 2 milyarlık sıralı sistem taktıran arac sahipleride sorun yaşıyor. 1 milyarlık atiker taktıranda.usta iyi olup montajı sorunsuz yapıyorsa 1 milyarlık atikerde iş görüyor. ben kullanıyorum cokta memnunm suan için.
Gönderen: yakkir - 22 Nisan 2011, 14:07:57
En son gözlemlerim;29 Martta LPG takılmasından bu yana   600 Km si uzun yol ,327  Km.si şehir içi olmak üzere  toplam 927 Km yol yaptım .Özellikle almamıştım Tanktaki gaz tamamen bitene kadar bindim ve  toplamda 195,60 TL'lik gaz almışım.
 195,60/927=0.211 krş Km de yaktığı ortalama değer.

Daha önceki ölçümlerimde şehir içi 0.250 - Şehirler arası 0.171 krş tespitllerim olmuştu zaten.
Bu arada fatura, sızdırmazlık ve Ek-1 leri hazırladım hafta içi muayeneden sonra ruhsata işleteceğim kısmetse.
Gönderen: yakkir - 06 Ağustos 2012, 15:42:07
Zavolide sıcaklık 30 derceye ayarlanmış şu an yaklaşık 500-600 metre sonra gaza geçiyor.Bulunduğum yer antalya ,ne kadar yaktığı konusunda daha ölçüm yapamadım şu an şehir içi kullanıyorum otogaz kiti takıldığında(28 Mart 2011) arabamın km'si 74.250 ve montajdan sonra usta 10 TL lik almış bende 30 Tl'lik aldım gaz bitene kadar bineyim bakalım kaç km gidecek.Sonuçları yazarım

Nice seneler diyelim tam 1,5 yıl ve 15.000 Km yol yaptım  sorunsuz.15.000 bakımını dün yaptırdım filtreler temiz gaz ayarı normal ,uyum harika.Ateşleme sistemini gözden geçirip LPG nin canlı ve diri ateşleme isteğini göz önüne alarak her 20.000-25.000 km de buji değişiminde anlaştık.